Minister Mulder van Z.-Afrika treedt af Open brief Charta beweging aan de YN /Verzoening bracht Begin geen na stemmen Mobilisatie van troepen Angola NAAST HET NIEUWS L50 Gandhi weer terug Tanzania bereidt een offensief voor VOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 Winst voor Israëlische Arbeiderspartij JERUZALEM (GPD) - De gisteren gehou- den gemeenteraadsverkiezingen in Is- raël geven een krachtig herstel van de Ar beiderspartij te zien ten opzichte van de Knesset-verkiezingen van het vorig jaar, aldus een voorspelling van de Israëlische televisie op grond van opiniepeilingen onder de kiezers. Indien nu parlements verkiezingen plaats gevonden zouden hebben, zouden Likoed en de Arbeiders- partij bijna gelijkwaardig uit de strijd naar voren zijn gekomen, met 46 zetels voor de Likoed (45 vorig jaar) en 44 voorde Arbei derspartij (33 vorig jaar). Daarentegen heeft het intussen in twee partijen uiteen gevallen Dash vrijwel al zijn aanhang verloren De verkiezingen zelf hebben weinig verras singen opgeleverd, als gevolg van het feit dat veelal plaatselijke belangen en perso nen een doorslaggevende rol speelden, en vrijwel alle bekende en zittende burge meesters herkozen zijn. Teddy Koliek, burgemeester van Jeruzalem, werd vol gens de eerste televisievoorspellingen - die bij de Knesset-verkiezingen vorig jaar zeer betrouwbaar bleken te zyn - met gro te meerderheid herkozen, evenals zijn collega Lahat in Tel Aviv. Van belang is verder dat in Nazareth de zittende com munistische burgemeester Tewfik Zayad wederom met grote meerderheid is her kozen, zij het dat hij iets achteruit is ge gaan ten opzichte van de verkiezingen die in 1975 in Nazareth plaats hadden. De verkiezingen brachten slechts 50 pro cent van het kiezersvolk naar de stem&us. een voor Israël ongekend laag aantal stemmers. Alleen in de Arabische steden en dorpen lag het percentage veel hoger, ongeveer 75 procent. In Arabisch-Jeru zalem nam 11 procent aan de stemming deel, ongeveer het dubbele van vier jaar geleden. De verkiezingen van gisteren geven weinig houvast als graadmeter voor de populariteit van Nobelprijswinner en vredestichter Menachem Begin. De Li koed is stabiel gebleken en de terugkomst van de Arbeiderspartij is vooral het gevolg van de ineenstorting van Dash. Alles bijeen mag een voorzichtige conclusie zijn, dat het vredesproces nauwelijks van invloed is op de Israëlische kiezer. Begin als de man die vrede brengt, zou een grote vooruitgang van de Likoed teweeg heb ben moeten brengen in de opiniepeiling, hetgeen niet het geval is. Daarvoor is een aantal oorzaken mogelijk: de moeilijke economische situatie - die de Likoed-re gering niet verbeterd heeft - en de grote mate van scepsis die in het land heerst ten aanzien van vrede met Egypte. De opiniepeiling van de Israëlische televisie werd uitgevoerd door in een groot aantal stemlokalen de kiezers te vragen nog eens hun stem uit te brengen voor het opinie onderzoek, waardoor een zeer groot en be trouwbaar beeld van de publieke opinie werd gevonden. De definitieve verkie zingsuitslagen zullen in de loop van de dag grotendeels bekend worden. JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse minister van plurale betrekkingen, dr. Connie Mulder, die op zeer ernstige wijze is betrokken bij het corruptieschandaal in het door hem vroeger beheerde departement van informatie, is gisteren afgetreden. In een verklaring, die pas na middernacht in Zuid-Afrika mocht worden gepubliceerd, zegt de minister dat hij weggaat om premier Pieter Wilhelm Botha de kans te geven de aanslag tegen de Nationale Partij, te gen de regering en tegen Zuid-Afrika ongehin derd af te weren. Hoewel de druk om af te treden op Mulder feitelijk met het uur toe nam, komt deze stap toch vrij on verwacht. Tot op het laatste ogenblik had hij verklaard dat hij i geen spijt had over hetgeen er in zijn departement in Pretoria ge beurde en dat hij alles had gedaan in het belang van Zuid-Afri ka. Intussen werd door Botha bekend gemaakt dat zijn regering presi dent Vorster heeft aanbevolen de opdracht aan rechter Antoon Mostert, een onderzoek in te stellen naar de valutaovertredin gen in het departement van in formatie, in te trekken. Het werk van zijn commissie zal daarmee feitelijk worden beëindigd. Rechter Mostert, die door zijn onverschrokken houding en zijn optreden in het openbaar het schandaal rond het ministerie openbaarde, had gisteren nog verklaard dat zijn onderzoek openbaar zou zijn. Dit in tegen stelling tot de nieuwe parle mentscommissie, bestaande uit twaalf leden, onder leiding van rechter Erasmus, die zijn werk in het geheim zal verrichten. In politieke kringen wordt deze stap beschouwd als een poging alsnog te verhinderen dat verdere resultaten van het onderzoek openbaar worden gemaakt. Mi nister-president Botha zei dat door de „royale vertolking", die rechter Mostert aan zijn opdracht gaf, problemen zouden kunnen ontstaan met het onderzoeks werk van de nieuwe commis- Sleutelfiguur Rechter Erasmus zei dat deze commissie eerst de vroegere staatssecretaris Rhoodie wil ho ren. Rhoodie verblijft momenteel in Israël en wordt als een sleutel figuur in het gehele schandaal beschouwd. Er wordt thans be weerd dat hij naar het buitenland vertrok om geheime documen ten, die als getuigenis zouden kunnen worden gebruikt, te ver nietigen. Minister Mulder zelf heeft inmiddels verklaard dat hij vrijwillig voor de commissie zal verschijnen om opheldering over de gang van zaken te geven. En nog steeds gonst het in Zuid- Afrika van nieuwe geruchten. Er wordt gesuggereerd dht ook het weekblad To the Point gesteund werd door geheime fondsen uit het departement van informatie. De uitgevers van het met onge veer 24 miljoen aan belastinggel den betaalde dagblad The Citi zen, de vroegere directeur van El sevier Hubert G. Jussen en de Zuidafrikaan Jan van Zijl Al berts, zijn zowel uitgevers van het dagblad als ook van het weekblad. In Namibië werd onlangs de Duitse uitgeverij John Meinhardt en Co, die de dagbladen de Suidwester en de Allgemeine Zeitung uit geeft, door een vrij onbekende Duitser, dr. Dieter Lauenstein, gekocht. De leider van de demo cratische Swapo in Windhoek, Andreas Shipanga, vroeg zich af of hier ook niet Zuidafrikaans belastinggeld werd gebruikt om bladen op de markt te brengen die de politiek van de rechtse Turnhalle-alliantie steunen. Intussen zijn er ook nieuwe specu laties over de moord op de finan ciële expert dr. Robert Smit en diens vrouw. Zij werden elf maanden geleden in hun huis in Springs vermoord. Deze tragi sche gebeurtenis wordt nu even eens in verband gebracht met de corruptie in het departement van informatie. Dr. Smit, die kandi daat voor de Nationale Partij bij de verkiezingen was, zou toen reeds achter de enorme valuta overtredingen zijn gekomen en zou daarom door een onbekende moordenaar uit Duitsland uit de weg zijn geruimd. Geruchten dat minister-president Botha van plan is nieuwe verkie zingen te houden na het corrup tieschandaal, werden gisteren ontkend. De minister van bui tenlandse zaken, Pik Botha, die tijdens een bliksembezoek aan Zwitserland alle persattachès van de Zuidafrikaanse ambassa des in Europa over de gang van zaken informeerde, gaf echter toe dat de kwestie Zuid-Afrika enorme schade heeft berok kend. NEW DELHI (AFP) - Oud premier Indira Gandhi is weer zeker van een zetel in het Indiase parlement. Gisteren is zij officieel tot win nares van de tussentijdse verkiezing uitgeroepen. Ze bleek uiteindelijk haar tegen stander te hebben verslagen met 77.333 stemmen. Mevrouw Gandhi keert na ne gentien maanden als ambte loos burgeres in de Indiase Kamer van Afgevaardigden terug, waar zij weer de leiding zal nemen in de oppositie te gen de regering van premier Morarji Desai. Indira Gandhi is voorzitster van de politieke partij, Congres I", die zij op 1 januari heeft opgericht en die is afgeschei den van de oude Congrespar tij. Congres-I is het belang rijkste oppositieblok tegen de legering van Desai in de Tweede Kamer, waar zij op een totaal van 543 beschikt over 72 zetels. Van de 543 steunen er 299 de regerings partij Janata. Mevrouw Gandhi wordt nog steeds door de justitie ver volgd vanwege excèssen die haar partij en zij zouden heb ben begaan in de twee jaar van de elf waarin zij aan de macht waren en gedurende welke zij regeerden bij vol macht. BRUSSEL (Reuter) - Angola heeft 200.000 man militietroepen en zijn geregeld leger gemobiliseerd om de dreiging het hoofd te kun nen bieden van een Zuidafri kaanse aanval. Dit heeft de Angolese ambassadeur in Brussel, Luis de Almeida, gis teren op een persconferentie meegedeeld. Angola, aldus de ambassadeur, zal, indien nodig, de hulp inroepen van Cuba, dat volgens Ameri kaanse schattingen 25.000 man in Angola heeft, en andere bevrien de landen. Volgens De Almeida heeft Angola getoond dat het vrede wil door Zuidafrikaanse krijgsgevangenen vrij te laten en zijn banden met het buurland Zaïre te versterken. Maar Zuid- Afrika had zijn verken ningsvluchten over Angola op gevoerd en militair materieel be steld voor gebruik in de Kalaha- riwoestijn bij de grens met An gola. In het noorden van Nami bië, aldus de ambassadeur, zijn tussen de 25.000 en 50.000 man Zuidafrikaanse troepen gelegerd. Een woordvoerder van het Zuid afrikaanse ministerie van defen sie had eerder laten weten dat Zuid-Afrika geen agressieve UZIGE WRAAK Een leerling-banketbakker is maandag in Wenen veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstrafomdat hij een ijsverkoper chanteerde uit wraak over het feit dat zijn dokter hem het eten van ijs had verboden. De arts had dit gedaan nadat de jongen, de negentienjarige Stefan Gröger, een maagoperatie had onder gaan. De jongen eiste meermalen geld van de ijsverkoper, die een van de bekendste is in de Oostenrijkse hoofdstad, maar haalde dit nooit op. Op een gegeven moment dreigde hij zelfs met het neerschieten van een winkelmeisje. Maar toen greep de politic in. BUEN Doordat een vrachtwagen van de weg raakte zijn in de nacht van maandag op dinsdag op een snelweg in de Amerikaanse staat Georgia 28 miljoen honingbijen ontsnapt. De chauffeur kwam er heelhuids af maar enkele politiemannen en omstanders werden door bijen gestoken. Door de nachtelijke kou werden de diertjes minder agressief, maar wel werden snel zoveel mogelijk imkers opgeroepen om de diertjes te vangen. SCHAATSPLANK Volgens dokters in het Neckerziekenhuis van Parijs is de schaats- plank niet gevaarlijker dan enige andere sport. Professor Pierre Rigault zei over de schaatsplank naar aanleiding van een kindertentoonstelling in Parijs, dat ongelukken met schaatsplanken slecht bij uitzondering ernstig zijn. Het is volgens hem geen gevaarlijker sport dan rugby of wielrennen. Er dienen wel voorzorgsmaatregelen te worden genomen, aldus Rigault, zoals het dragen van een helm, beenstukken en hand schoenen. Eén op de drie ongelukken met schaatsplanken resulte ren volgens de dokter in gebroken ledematen of schedelletsel. MUMMIES Bij opruimingswerkzaamheden in het natuurhistorisch museum van Grenoble zijn vijf mummies van mensen en eenentwintig mummies van dieren gevonden. Het museum heeft nooit geweten dat het zulke schatten in huis had. De conservator zei gisteren dat de mummies waarschijnlijk stammen uit de derde eeuw voor Christus en afkomstig zijn uit de oud-Egyptische stad Antinopo- lis. Onder de mensenmummies zijn die van twee kinderen van drie en vijfjaar, waarschijnlijk prinsen. ADVERTENTIE voornemens tegen Angola heeft. Maar van goedingelichte zijde in Johannesburg is gisteravond vernomen dat Zuid-Afrika zijn troepen in het noorden van Na mibië versterkt in verband met de troepenconcentratie in Angola aan de grens met Namibië. Officieel wordt ïn Zuid-Afrika nooit iets meegedeeld over troe penbewegingen. Eerder was in Johannesburg meegedeeld dat de Zuidafrikaanse inlichtingen dienst melding had gemaakt van de legering van honderden Oost- duitse militairen in het zuiden van Angola op nog geen 80 kilo meter van de grens met Zuid- west-Afrika )Namibië). Van dit Oostduitse contingent zouden ook parachutisten deel uitma ken. Zij zouden guerrillastrijders opleiden van de Swapo, de volksorganisatie van Zuidwest- Afrika, die niets moet weten van de Zuidafrikaanse regering die Namibië bestuurt en strijdt voor de onafhankelijkheid van het land. In mei van dit jaar voerden Zuid afrikaanse luchtlandingstroepen bliksemaanvallen uit op twee ba ses van de Swapo in het zuiden van Angola. Daarbij zullen hon derden guerrilleros en hun aan hangers om het leven zijn geko men. De invallen van de Swapo in Namibië werden toen stopgezet. De activiteit van de Swapo in dit gebied zou nu echter zeker weer zo groot zijh als voor de aanvallen in mei. Sombrero 100 gram de succesvolle special van de Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacreme. Opwindend lekker. Eenvoudige bereiding: 2x4 minuten in koekepan. K uw Keurslager wjjrum zou u't mei minder doen Sadat wil een Marshall-plan voor Egypte CAIRO (AFP) - President Sadat van Egypte heeft gisteren ver klaard een "plan Carter" te noe men soort Marshallplan voor Egypte te willen. Daartoe zal hij president Carter "hulp van tien vijftien miljard dollar over een periode van vijf jaar" vragen, zo zei hij in een in terview, dat werd weergegeven door het officiële Egyptische persbureau. Het Marshall-plan werd na de oor log door de VS op touw gezet om Europa weer economisch op de been te helpen en volgens de Egyptische president "zou zo een project in zijn land ook wonderen bewerkstelligen als in West- Duitsland en Japan is gebeurd". DAR ES SALAAM (UPI/DPA) - Tanzania heeft de helft van zijn strijdkrachten naar het front in het grensgebied met Oeganda ge stuurd. Daar staan nu ongeveer 7.000 man Tanzaniaanse troepen tegenover een Oegandese strijd macht van 2.000 tot 3.000 man. De Tanzanianen staan voor de ge weldige opgave de Oegendezen te verdrijven uit hun stellingen langs de door de regen gezwollen rivier de Kagera en het gebied dat zij de vorige week veroverden. De Oegandezen bliezen de enige brug over de Kagera op en de Tanzanianen hebben noch de amfibievoertuigen noch het ma teriaal voor de bouw van een brug om met succes een aanval over de rivier te doen. Waarschijnlijk zullen zij, als er tenminste niet eerst een politieke oplossing wordt gevonden, pogen troepen over het Victoriameer te zetten. Deze troepen moeten dan pogen achter de Oegandese linies te komen om de Oegandese eenhe den te kunnen omsingelen. WENEN (GPD) - Voor de eerste keer heeft de Tsjechoslowaakse dissidentenbeweging Charta-77 ter verdediging van de mensen rechter rechtstreeks de hulp in geroepen van de ondertekenaars van het Verdrag van Helsinki. In een open brief aan VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim en de regeringsleiders die het Helsinki- verdrag hebben ondertekend, vraagt Charta-77 aandacht voor de „steeds slechter wordende toestand op het gebied van de mensenrechten in ons land en de toenemende vervolging van al degenen die zich voor de men senrechten inzetten of die probe ren erkenning van deze rechten te verkrijgen". In de brief zegt Charta-77 de hulp van het buitenland te hebben in geroepen omdat op geen van de door haar aan de Tsjechoslo waakse overheidsinstanties ge stuurde 21 documenten ant woord is gekomen, evenmin als op de honderden brieven, petities en voorstellen van leden en sym pathisanten van Charta-77. In toenemende mate worden vol gens de brief zonder wettelijke grond ondertekenaars van Char ta-77 een paar dagen gevangen gezet, zoals bij het bezoek van Brezjnjev en vlak voor de bijeen komst met leden van het Poolse Comité voor Arbeiderszelfver dediging (KOR). Velen worden voortdurend door de veilig heidsdienst geschaduwd, ande ren werden of worden aan een wederrechtelijk en langdurig toezicht onderworpen en worden in hun bewegingen beperkt! In de laatste twee jaar zijn duizenden ondervraagd, bedreigd en van tijd tot tijd onder psychische druk gezet. Telkens weer worden mensen gefouilleerd en huizen doorzocht. Regelmatig ook ver hindert de politie ontmoetingen van vrienden onder elkaar of maakt het onmogelijk huis of woonplaats te verlaten. Van tien tallen Charta-ondertekenaars is de telefoon buiten bedrijf ge steld, hun woningen worden af geluisterd, hün bewegingen gefo tografeerd en gefilmd of hun post niet bezorgd» Bijzonder absurd, aldus de brief, zijn de politiemaatregelen tegen particuliere voordrachten, dis cussies en culturele manifesta ties. Onlangs heeft bijvoorbeeld een sterke politiemacht bij her haling de opvoering van Shakes- peares Macbeth door bekende Tsjechoslowaakse kunstenaars, onder wie Pavel Kohout en Pavel Landovscy, onmogelijk gemaakt. Charta-aanhangers verliezen vaak door toedoen van de geheime dienst hun baan, mogen geen werk accepteren, krijgen geen pensioen of moeten hun huizen uit. De jeugd wordt het recht op studeren ontzegd en kinderen worden niet in de peuterklasjes toegelaten. Er zijn gevallen be kend waarin medische hulp werd geweigerd of waarin mensen ge dwongen werden zich in een psy chiatrische of andere kliniek te laten behandelen. Twee vrouwen werden zonder reden met geweld opgenomen in een kliniek voor venerische ziekten. „In ons land", zo wordt gezegd, „heerst de atmosfeer van de angst, die mensen niet alleen vrezen van wege het uitspreken van hun op vatting, maar ook onder degenen met wie zij omgaan en die het doen voorkomen dat te doen. Het jaar 1984 is niet ver meer maar een vliegtuig binnen om de Duitseloeristen die een bezoek aan weg Amerika brachten te verwelkomen. CHANTILLY - De Amerikaanse president Carter stapte gisteren zo- President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren tegen een speciale afgezant gezegd dat hij bereid is met president Julius Nyerere van Tanzania over de toestand van gedachten te wisselen, maar dat de Tanzaniaanse president dit niet wil. Amin zei voorts dat zijn troepen niet verder zullen op rukken in Tanzania en dat het bewind in Tanzania al sinds 1971 toen hij aan de macht kwam, pro beert hem ten val te brengen. De Tanzanianen hebben daarbij vol gens hem de steun van de V.S., Engeland en Israël. De "Daily News", het rege ringsblad van Tanzania, meldde gisteren dat "19 Tanzanianen die in Oeganda een opleiding tot pi loot volgden, waarschijnlijk vermoord zijn na het uitbreken van de vijandelijkheden tussen beide landen. Radio-Oeganda had eerder bericht dat deze 19 Tanzanianen "verdwenen" zijn. Volgens de "Daily News" is dit een eufemistische uitdrukking voor de foltering van en de moord op onschuldige mensen. Amin, aldus het blad, is al schuldig aan massamoord. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft in middels zijn solidariteit betuigd met Tanzania en Amin als aan valler bestempeld. De Oegandese president heeft de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) ingeschakeld. Libië en Kenia willen in het conflict bemiddelen. ARRESTATIES IN TEHERAN TEHERAN (Reuter/DPA) - Uit in gelichte kringen in de Iraanse hoofdstad Teheran is gisteren vernomen dat de nieuwe militai re regering verscheidene voor malige ministers en politici heeft laten aanhouden. Namen waren nog niet direct bekend maar tenminste twee ministers uit de kabinetten van Jamsjid Amou- zegar en Jaafa R Sjarif-Emami zouden tot de gearresteerden be horen. De arrestaties zouden verband houden met de officiële koers van het uitroeien van bronnen van onrust. Ook zouden activisten en dissiden ten zijn aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11