Iraanse premier treedt af Nederlaag voor Kreisky Egypte is niet veroordeeld Weinig reacties op N-bom Diplomatiek offensief door China Na ernstige ongeregeldheden in Teheran Opnieuw aanslag op Spaanse politie gatie van de Bagdad-conferentie te ontvangen. Zonder maar één Egyptische regeringsfunctiona ris van enig formaat gesproken te hebben, vertrok de delegatie - bestaande uit de Libanese pre mier Al Hoss, Tarik Aziz, lid van de Iraakse „Revolutionaire Commando Raad", de Syrische informatieminister Achmed Is- kander, en de minister van bui tenlandse zaken van de Verenig de Arabische Emiraten, Achmed Chalifa al Soeweidi - gisteroch tend vroeg zwaar gefrustreerd naar Bagdad terug. Het feit dat de Bagdad-conferentie haar delegatie naar Cairo stuur de, werd hier als duidelijk ver- zoeningsgebaar tegenover Sadat gezien en als een overwinning voor de „gematigde stroming" op de conferentie die (onder leiding van Saoedi-Arabië) de dialoog met Sadat wil openhouden. De delegatie had Sadat niet alleen het aanbod willen doen van eco nomische hulp ter waarde van vijf miljard dollar jaarlijks, maar ook de verzekering willen geven dat Egypte kan rekenen op de politieke steun en het prestige van de gehele Arabische wereld indien Sadat de Camp-David- formule en het directe resultaat daarvan: een afzonderlijk Egyp- tisch-Israëlisch vredesverdrag, zou willen verlaten. Klap Sadats openlijke botheid door de Bagdad-delegatie als een stel schooljongens te behandelen, was een klap in het gezicht van Saoedi-Arabië en heeft de positie van de radicalen op de conferen tie aanmerkelijk versterkt. Zo doende werd het voor Saoedi- Arabië en andere pro-Westerse Arabische landen moeilijk, zo niet onmogelijk verdere veroor deling van Egypte en diens leider tegen te gaan. Toch viel bij zowel de radicale als gematigde Arabische delegaties ter conferentie een diepe teleur stelling te bespeuren over, wat hier gevoeld werd, als het defini tief afdrijven van Egypte naar een vrede met Israël, zonder dat aan Arabische minimumeisen van complete Israëlische ontruiming van alle overige bezette Arabi sche gebieden (Westelijke Jor- daanoever, Gazastrook, Golan- hoogten, Arabisch Oost-Jeruza lem) en erkenning van het Pale stijnse recht op een eigen staat, maar in de verste verte werd vol daan. MAANDAG 6 NOVEMBER 1978flHFnTFFTTOTT» BAGDAD (GPD) - De gematigde landen hebben de topconferentie van de Arabische Liga in Bagdad naar hun hand weten te zetten. De delegaties van de lidstaten gingen gisteravond uit elkaar met een slotcommuniqué waarin geen acties tegen Egypte of de Egyptische president Sadat wer den aangekondigd. In de ge meenschappelijke verklaring werd volstaan met een beroep op Egypte om geen afzonderlijke vrede met Israël te sluiten. Dat niet wordt gesproken over maatregelen tegen Sadat of isole ring van Egypte (er was sprake van dat het land uit de Arabische Liga gestoten zou worden), bete kent volgens welingelichte krin gen in de Iraakse hoofdstad niet dat er geen anti-Egyptische maatregelen zijn genomen. Er zou een geheim plan zijn aange nomen dat erop gericht is te de monstreren dat „Sadat niet de wil van de Arabische naties verte genwoordigt en niet uit naam van de Palestijnen kan spreken", zo als in de wandelgangen werd ge formuleerd. Deze ontwikkeling is vooral in de hand gewerkt door de weigering van de Egyptische president Sa dat om zaterdagavond een dele- Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Bagdad-conferentie de Camp-Davidakkoorden als een inadequate vredesformule heeft verworpen, en dat de desbetref fende resolutie over de Palestij nen op de Rabat-top in 1974 aan genomen, werden herbevestigd: het recht van de Palestijnen op een eigen nationale staat en er kenning van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO als eni ge wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. In het communiqué wordt wel met nadruk gewezen op de geldende boycotbepalingen voor bedrijven die handelsrelaties met Israëli sche firma's (gaan) onderhouden. Gesteld wordt dat deze bepalin gen ook voor Egyptische bedrij ven zullen gelden, en deze passa ge is dan ook duidelijk tegen het regime van Sadat gericht en niet tegen „het Egyptische volk" Egyptenaren kunnen gewoon blijven werken in bijvoorbeeld de Golfstaten, en individuele Egyptische zakenlieden blijven van harte welkom in de Arabi sche landen. Ten slotte besloot de Bagdad-conferentie een miljar denfonds in het leven te roepen, voor nieuwe economische steun aan Syrië, Jordanië, Libanon, de PLO-leider Jasser Arafat met anc PLO en de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Tevreden De meeste delegaties in Bagdad toonden zich zeer tevreden over de besluiten an de topconferen tie. De Palestijnen wisten hun rechten duidelijk ondersteund en hun positie versterkt door de gedelegeerden tijdens de Arabisc voorzichtige toenadering op de conferentie tussen de Jordaanse koning Hoessein en PLO-chef Jasser Arafat. Hoessein had zijn reserves tegen de Camp David- akkoorden niet beter kunnei. demonstreren dan door in te stemmen met de onderschrijving van de exclusieve politieke rol van de PLO als alleenvertegen woordiger van de Palestij- topconferentie in Bagdad. De uitslag van de top moet als een overwinning voor de gematigde stroming onder leiding van Sa oedi-Arabië gezien worden: het eindcommuniqué is in feite in vrij milde toon gesteld, er worden geen openlijke politieke sancties tegen Sadat in genoemd, en Egypte wordt nogmaals opge roepen terug te keren van de „verkeerd ingeslagen weg van Camp David". PEKING/BANGKOK (AFP Reuter) - De ernst van de si tuatie in Cambodja heeft gis teren geleid tot het verras sende en abrupte vertrek naar Phnom Penh van de hoogst geplaatste Chinese delegatie die in dat land is geweest sinds de overwinning van de Rode Khmers in 1975. Daar naast vertrok de invloedrijke Chinese vice-premier Teng Hsiao-Ping uit Peking voor een toernee langs drie andere landen van Zuidoost-Azië. De eerste delegatie, waarvan het vertrek in de Chinese hoofdstad was geheimge houden, wordt geleid door een vice-voorzitter van de partij, Wang Toeng-hsing, de voormalige veiligheidschef van Mao Tse-toeng, vijfde man in de Chinese hiërarchie. Van de delegatie maakt deel uit de vice-premier Joe Tsjioe-li, die verantwoorde lijk is voor de economische planning. Het onverwachte bezoek van deze hoge Chinese leiders aan Cambodja heeft plaats op een moment dat de spanning in het betrokken gebied naar een nieuw hoogtepunt is ge stegen met veelvuldige aan wijzingen voor een op handen zijnd offensief van Vietnam tegen Cambodja en een met de dag verslechterende toe stand aan de Vietnamees- Chinese grens. Het ernstigste incident tot nu toe in dit grensgebied tussen de twee landen kostte op 1 november aan zes mensen het leven. De reis moet eveneens worden gezien in het licht van het zo juist ondertekende verdrag van de vriendschap en sa menwerking tussen Vietnam en de Sowjet-Unie. Dit ver drag wordt zowel in Peking als in Phnom Penh be schouwd als een "militaire alliantie". Het bezoek van Wang Toeng- hsing aan Cambodja, zo meent men in diplomatieke kringen in Peking, is niet al leen bedoeld als een gerust stelling voor en morele steun aan een bondgenoot op een dramatisch moment, maar evenzeet om hem de mate riële middelen te verschaffen die benodigd zijn voor mili taire en economische weer stand. China, zo stellen de zelfde kringen, toont dat het het huidige Cambodjaanse regime niet zal laten vallen, ondanks het repressieve be leid van het bijna alom ver oordeelde bewind van Pol Pot, nu de dreiging van een ondermijnende beweging in het binnenland groter wordt en het gevaar van de geza menlijke Vietnamese vijand in het buitenland op de loer ligt. Anderzijds vraagt men zich af of de Chinese leiders van dit be zoek gebruik willen maken om de terugkeer van Noro dom Sihanouk voor te stellen, die al bijna twee jaar niet meer op het politieke toneel is verschenen. Aangezien hij van alle kanten wordt geres pecteerd zou de prins een ex plosief geworden situatie van de scherpste kantjes kunnen ontdoen. Juist ook vanuit dit perspectief, dat de veiligheid in geheel Zuidoost-Azië ernstig in ge vaar brengt, gaat vice-pre- mier Teng Hsiao-ping praten met de leiders van drie Asean- landen (Associatie van Zuid- oostaziatische staten): Thai land, daarna Maleisië en ten slotte Singapore. Buiten de internationale poli tieke onderwerpen zullen ge sprekken in de drie landen vooral gaan over de kwestie van de Chinezen overzee, die met miljoenen in deze drie staten wonen. Dit kern probleem is de oorzaak van het ernstige meningsverschil tussen China en Vietnam. TEHERAN (Reuter) - De premier van Iran, Jaafar Sharif- Emani is gisteren afgetreden nadat zich de hele dag ern stige ongeregeldheden in Teheran hadden voorgedaan. Uit betrouwbare bronnen wordt vernomen dat de pre mier, die als zodanig pas tien weken in functie was, zijn ontslag indiende tijdens een bijeenkomst van de sjah. In de ongeregeldheden van giste ren trokken duizenden jonge be togers, voor het merendeel stu denten, een spoor van vernieling door de stad. Zij staken het mi nisterie van voorlichting en de Britse ambassade in brand, als mede een groot aantal auto's en bussen. In Londen zei een woordvoerder van buitenlandse zaken dat de betogers in het am bassadegebouw waren doorge drongen, maar dat de staf geen haar was gekrenkt. Volgens on bevestigde berichten zou de am bassade door Iraanse troepen zijn omsingeld. Bankgebouwen, politiebureaus, bioscopen, winkels, kantoren en minstens een groot hotel gingen gisteren in vlammen op. Delen van de hoofdstad vertoonden overeenkomst met een slagveld. Militairen en politie vuurden in de lucht en schoten traangasgra naten tussen de muitende menig te. De belangrijkste straten waren be zaaid met glas en de brandweer ontving 78 meldingen van ernsti ge branden. Versterkt MADRID (GPD) - Een commando van drie gemaskerde mannen heeft gisteren in Tolosa een Spaanse politieman doodgescho ten. Bij de aanslag raakte een an dere politieagent zwaargewond en werd een passerende 12-jarige jongen door twee kogels getrof fen. De politieagenten kwamen juist per jeep terug van het voet balstadion, waar zij bewakings diensten hadden verricht. Op de plaats van de aanslag zijn kogel hulzen gevonden van het soort dat normaal door de Baskische afscheidingsbeweging ETA-Mili- tar gebruikt wordt. Het tijdstip van de aanslag op de Guardia Civiles viel samen met een verklaring van de minister van binnenlandse zaken op het vliegveld van Bilbao. De be windsman, die samen met de mi nister van defensie zaterdag en zondag een werkbezoek aan twee Baskische provincies bracht om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van het probleem-ETA, verklaarde aan de pers dat de aanwezigheid van Guardia Civi les op het voetbalveld tijdens wedstrijden aanslagen van terro risten voorkomt. Op het moment dat de minister dit aan de journa listen mededeelde, was nog niets bekend over de aanslag op de po litieagenten in Tolosa. zich had beperkt tot acties op de meest bedreigde punten, is enorm versterkt. Op tal van stra tegische punten zijn tanks en pantserwagens geposteerd. De militaire autoriteiten hadden de vier miljoen inwoners van Tehe ran gewaarschuwd dat de regels van de staat van beleg strikt zul len worden toegepast en dat sa menscholing niet zijn toegestaan. De woede van de demonstranten richtte zich ook tegen de Ameri kaanse ambassade, maar de toe gangswegen waren door militai ren afgezet, zodat de betogers zich beperkten tot het van af stand roepen van anti-westerse leuzen. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft geadviseerd voorlopig niet naar Iran te gaan als dat niet drin gend noodzakelijk is. Een woordvoerdster zei dat er geen onmiddellijke plannen bestaan om Amerikaanse burgers uit Iran te evacueren. Het geweld van gisteren was een reactie op de gebeurtenissen die zich zaterdag op de campus van de universiteit van Teheran had den voorgedaan. Militairen openden toen het vuur op de stu denten en volgens onbevestigde berichten zouden daarbij tien tallen doden zijn gevallen, doch betrouwbare cijfers zijn er niet. Intussen is het openbare leven in Iran gedeeltelijk verlamd door tal van stakingen. De belangrijke olie-industrie werkt op halve ca paciteit, de nationale lucht vaartmaatschappij vliegt niet meer en naar verluidt mijden sommige buitenlandse maat schappijen de Iraanse hoofdstad uit vrees voor moeilijkheden op de luchthaven Mehrabad. Giste ren is het personeel van telefoon en telegraaf in staking gegaan met dezelfde eisen als de stakers bij andere bedrijfstakken: beëin diging van de staat van beleg, vrijheid voor politieke gevange nen en verwijdering van buiten landse experts. Ook op een aantal ministeries is het werk neerge legd. Demonstranten in Teheran steken bussen van het openbaar vervoerbedrijf in brand. President Carter WASHINGTON (UPI) - Het recen te besluit van president Jimmy Carter opdracht te geven tot het fabriceren van onderdelen voor het neutronenwapen, heeft bij de buitenlandse nieuwsmedia min der oppositie opgeroepen dan het geval was toen hij bekendmaakte dat de Verenigde Staten over het wapen konden beschikken. Volgens een studie die het voor lichtingsbureau van de Ameri kaanse regering van buitenland se bladen en radio- en televisie commentaren heeft gemaakt, heeft de jongste bekendmaking over het wapen noch naar aantal commentaren noch naar hevig heid, de intensiteit van het debat gehaald dat in juli 1977 ont brandde. "Iets minder dan de helft van de commentatoren bleef uiting ge ven aan enige oppositie tegen het concept van het neutronenwa pen". aldus het bureau. Het meeste commentaar kwam uit West-Europa waar inzet van het wapen het waarschijnlijkst zou zijn. "De reactie van de media buiten West-Europa was gering", aldus de studie. Met een marge van 2 tegen 1 bleken buitenlandse commentatoren van mening te zijn dat de produk- tie van onderdelen van het neu tronenwapen de kansen dat een SALT-2-verdrag tot stand komt vermindert Een kleine 35 procent van de com mentatoren en hoofdredacteuren verklaarde volgens het bureau, dat president Carter waarschijn lijk werd bewogen door het feit dat de Russen geen vermindering van hun troepen in Europa toe passen of in andere delen van de wereld, zoals Afrika, tussenbeide komen. Oeganda aanvaardt bemiddeling van Libië NAIROBI (Reuter)-Oeganda is bereid Libische bemiddeling te accepteren in het grens conflict met Tanzania, zo heeft de Oegandese radio gis teren bekendgemaakt. De Li bische minister van cultuur en voorlichting, Mohammed Abdoel-Qassem al'Zawi wordt vandaag in Dar es Sa laam verwacht voor bespre kingen met de Tanzaniaanse president Nyerere. Gisteren was de Libische afgezant in Kampala voor besprekingen met de Oegandese president Idi Amin. Volgens radio-Oeganda wordt er niet meer gevochten in de dertig kilometer brede streek tot aan de rivier Kagera. Vori ge week werd dit gebied door Oegandese troepen ingeno men. De Oegandese militai ren hebben de bewoners van- de streek opgeroepen weer aan het werk te gaan. In de nacht van zaterdag op zondag meldde de Oegandese radio dat Tanzaniaanse troe pen de Oegandezen onder vuur namen, nadat de Oegan dese soldaten de enige brug over de rivier de Kagera had den opgeblazen. De Tanzaniaanse president Ju lius Nyerere sprak dit week einde met de Cubaanse mi nistervan buitenlandse zaken Isidoro Malmierca en de se cretaris-generaal van het Gemenebest Shridath Ram phal. Volgens diplomatieke bronnen lijkt Nyerere niets te voelen voor onderhandelin gen met Amin, die hij een gek noemt. Oeganda heeft nog bekendge maakt dat het voorbereidin gen treft om het bestuur in het geannexeerde gebied in "goede banen" te leiden. Gisteren arriveerde een spe ciale afgezant van de Soeda- nese president Jaafar Nimeiri in Oeganda. Hij was in gezel schap van een plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid, Peter Onoe. Vorige week was aangekondigd dat president Nimeiri, voor zitter van de OAE, afgezanten naar Oeganda en Tanzania zou sturen om te proberen een eind te maken aan de grensoorlog tussen deze twee Afrikaanse landen. Een van president Idi Amins vrouwen, Medina, heeft een kind gebaard en de jongen de naam "Rivier Kagera" gege- Krappe meerderheid Oostenrijkers tegen kerncentrale k Bondskanselier Bruno Kreisky. WENEN (GPD) - Met de kléinst mogelijke meerderheid hebben de Oostenrijkers zich bij een gis teren gehouden referendum uit gesproken tegen het ingebruik- nemen van de eerste Oostenrijk se, splinternieuwe kernenergie centrale Zwentendorf. De eind uitslag was gelijk aan de compu tervoorspelling, die vrijwel direct na het sluiten van de stemlokalen bekend werd. Van de stemge rechtigden stemde 49,5 procent vóór het ingebruiknemen van de centrale en 50,5 tegen. Bondskanselier dr. Bruno Kreisky verklaarde kort na het bekend- worden van de einduitslag in een eerste commentaar dat hij de be slissing van het Oostenrijkse volk weliswaar respecteert, maar deze tegelijkertijd als een nederlaag voor zichzelf en zijn socialisti sche partij beschouwt. De uitslag van de volksstemming is volgens Kreisky „een nederlaag voor de genen die menen - en daar reken ik mijzelf ook toe - dat de kern energie de milieu-vriendelijkste vorm van energie is". De bondskanselier weigerde te zeggen of hij zijn meermalen ge dane dreigement, dat hij bij een afwijzen van het ingebruikne men van de centrale zou aftreden, waarmaakt. Hij deelde mee zijn beslissing vanavond te zullen be kendmaken na gesprekken met het hoofdbestuur en de partijlei ding van de Oostenrijkse socialis tische partij (SPO). Evenmin als de partijleiders van de conserva tieve christen-democratische partij (OVP), dr. Joseph Taus en dr. Alexander Gotz van de libe rale partij (FPO), ging dr. Kreisky in op de vraag wat er nu met de bedrijfsklare kernenergiecen trale Zwentendorf moet gebeu- De Oostenrijkers, van wie 64 pro cent, ofwel 3.183.144 stemgerech tigden, de gang naar de stembus maakte, hebben bij deze eerste volksstemming sinds het begin van de tweede Oostenrijkse re publiek, door hun afwijzing dui delijk de oproep van bondskan selier Kreisky ten gunste van Zwentendorf te stemmen naast zich neergelegd. Met name heb ben veel leden van de socialisti sche partij het laten afweten, waardoor de beslissing ten na dele van Kreisky's meerder heidsregering is uitgevallen. Als de socialistische stemmers de aanwijzingen van de partijleiding hadden gevolgd, zou het referen dum zeker een meerderheid vóór de centrale hebben opgeleverd. Het resultaat van deze volks stemming is, dat de wet om vol gend jaar in Oostenrijk over te gaan op kernenergie, naar de prullenmand kan. De socialistische regering heeft nog vlak voor het referendum de stemmers gewaarschuwd dat bij verwerping van het invoeren van kernenergie de prijs van elektri citeit omhoog gaat, omdat het ombouwen van de kernenergie centrale Zwentendorf tot een conventionele elektriciteitscen trale door de elektriciteitsmaat schappijen moet worden gefi nancierd. In het dorpje Zwentendorf zelf. niet ver van Wenen, stemde 55,9 pro cent van de 2215 stemgerechtig den vóór en 44,1 tegen. In de om geving van Zwentendorf was de meerderheid tegen. In het zgn. Bundesland Voralberg in het westen van Oostenrijk, stemde een grote meerderheid tegen kernenergie. Protesten in dit gebied tegen de bouw van een kernreactor, net over de grens met Zwitserland, hebben er des tijds toe geleid dat de Zwitserse regering haar plannen verander de.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7