Majorettes oefenen in Leiden Westerkwartier 50 jaar Taptade trekt 7500 bezoekers Bestuur PvdA: „Sneller bouw plannen maken Henk Teske: Meer dan huppelen en mooie henen laten zien Kampioenen gehuldigd Actief in vrije ANDERE OPZET ONDERHOUDSFONDS SPEELTUINEN MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 LEIDEN - "Het is meer dan alleen maar vóór muziekver enigingen huppelen en de mooie benen laten zien", zegt Henk Teske, voorzitter van de Stichting Taptade Evene menten Leiden zaterdagmiddag in de Leidse Groenoord- hal waar het ritmisch getel tot acht door de luidsprekers schalt en zo'n 380 meisjes en een paar jongens(l) tussen de vrij lege tribunes bezig zijn met het leren van danspasjes. De laatste vijfjaren zijn de majoret teverenigingen steeds meer uit de schaduw van de muziekver enigingen getreden. Zij zijn niet langer meer de versiering van de muziekkorpsen. Niet alleen is het niveau landelijk gezien verbe terd, maar ook het majorette-zijn is populairder geworden. Voor het eerst in Nederland wordt op zo'n massale manier instructie gegeven aan majorettes en be langstellenden uit het hele land voor deze vorm van showdansen (en -lopen). Henk Teske wil met zijn uitspraak de nog veel heer sende mening wegnemen die het majorette-zijn al te vaak in dis krediet brengt. "Het is een stuk recreatie waar veel bij komt kijken als je het goed wilt doen, zoals ballet, turnen, kortom de bewegingsleer", vult Jacques de Knegt, mede-organi sator van de instructiedag aan. In de kale en koud aandoende Groenoordhal, waar de hoofd lampen gedoofd zijn, de papier en bekertjesrotzooi van de eerste succesvolle Taptade-avond (vrij dag) her en der terug te vinden is, straalde het fanatisme van de deelneemsters af. In de leeftijds groepen tussen de 8 en 45 jaar wordt er en masse door de knieën gezakt, geschuifeld met de voe ten, sprongetjes gemaakt en drif tig met het baton (het stokje met de twee bolletjes) gezwaaid. Het is verbazingwekkend in welk kort tijdsbestek vrijwel iedere majorette, zowel de aankomende als de meer geoefende de instruc ties overneemt en zich gracieus, ritmisch en vrij gelijk met de an deren beweegt. Het zijn op zichzelf niet de "nor male" majorette-danspasjes die men maar al te vaak op straat te genkomt, maar een lichte variant daarop, de zogenaamde danst- wirl. Het baton wil nog wel eens vallen en een enkele deelneem ster wil zich nog wel eens naar rechts draaien als de 379 anderen zich naar links draaien, maar al met al dansen de meisjes in de meest kleurige gympakjes als één grote groep. De wil om iets te leren, die van het geheel afstraalt (kijk alleen maar naar de minirettes op de eerste rijen die de instructies uren met volledige inzet) en de grote be langstelling (in totaal 600 aan meldingen) betekenen voor de organisatoren dat eenzelfde in structiedag volgend jaar met de Taptade weer georganiseerd zal worden. Jacques de Knegt: "Ik heb er van de 600 zo'n 200 moeten afschrijven omdat anders de hal te klein ge weest zou zijn. De meisjes moe ten ook nog een beetje bewe gingsruimte hebben." instruc tiedag is door de Stichting Tap tade aan het programma toege voegd, mede omdat zaterdag nog de Groenoordhal gehuurd was en deze verder leeg zou staan. Dit bracht het organisatiecomité op het idee iets te organiseren voor die dag. Zo is men eigenlijk tot de danstwirl-instructie gekomen. "We overwegen nu zelfs om het iets frequenter te laten plaatsheb ben", aldus Jacques die daarbij denkt aan een verdere instructie dag (waarvoor zich trouwens ook dan weer iedere belangstellende, bij een vereniging aangesloten of niet, kanj opgeven) in bijvoor beeld april. 'De professionele instructeurs en instructrices zoals die hier ge weest zijn hebben allemaal een opleiding gehad in de Verenigde Staten waar het show-element verder ontwikkeld is. Voor veel meisjes was het vandaag het ver krijgen van opbouwende stof, voor anderen een herhaling en voor weer anderen iets compleet rs", aldus Jacques. Na afloop van de instructies volgde nog een modeshow van Ameri kaanse majorettecostuums (op vallend daarbij was het ontbre ken van overbodige en vaak kit scherige versierselen "die voor de danseressen alleen maar hin derlijk kunnen zijn" aldus de speaker). Als geste voor de aan wezigen had daarna nog een de monstratie in het parachute springen door een groep uit Den Helder, voor de Groenoordhallen plaats. Instructies voor 380 majorettes-in-spé in de Leidse Groenoordhal. Ook volgend jaar weer show LEIDEN - Dc tweede editie van de Taptade 1978 in de Leidse Groenoordhallen, zaterdagavond is even succesvol (zo niet suc cesvoller) verlopen dan de eerste op vrijdagavond. Was vrijdag avond de hal niet helemaal gevuld (3500 mensen),zaterdagavond zaten de tribunes propvol. Maar liefst 4000 bezoekers deden zich te goed aan een nieuwe wer velende muziekshow die wat het programma betrof op één punt afweek van de avond daarvoor. Het korps "Jubal" uit Dordrecht nam de plaats in van "Wilhelmus" uit Sliedrecht. "Jubal" was afgelopen jaar na een enquete onder het publiek de meest gewaardeerde verenigingeen reden om ze nu terug te halen in de Leidse Groenoordhal. De Dordtse formatie viel in verhouding met afgelopen jaar ietwat tegen. Zij verzorgden weliswaar een typisch Amerikaanse show, maar die miste toch het flitsende en verrassende bewegingsele ment wat er in '77 wel duidelijk in zat en waarmee ze bij het publiek een enorme populariteit opbouwden. Erg in de smaak viel de "zigeunershow" van "Wilhelmus" uit Slie drecht vrijdagavond en de "Zwervershow" van de "Euroband" uit Rotterdam (beide avonden). Verder had het publiek veel waardering voor "WIK" uit Oostende (België) en uiteraard voor het jubilerende K en G. Deze verenigingen bleken achteraf op de engueteformulieren die door het publiek waren ingevuld het meest voor te komen. Het organisatiecomité zal daar bij het op stellen van het programma van volgend jaar weer rekening mee houden. Een ovationeel applaus kreeg zaterdagavond nog de Leidse Miss- majorette Hannie Siera van de Fourty Four Degrees, die afscheid nam met een ereronde langs de volgepakte tribunes. Zij wil zich verder gaan bekwamen in het lesgeven aan majorettes. Haar opvolgster wordt Anne van Egmond eveneens uit Leiden. Het nog hogere bezoekersaantal (7500 dit jaar, 500 minder het afgelo penjaar) en het enthousiasme van het publiek is voor de organi satoren van deze Taptade een voldoende garantie om het volgend jaar weer aan zo'n festijn te beginnen. "Volgend jaar blijft de Taptade nog verspreid over twee avonden. De instructiedag voor majorettes wordt geprolongeerd. Er komt verder nog geen uitbreiding in '79 van de Taptade. We moeten dat heel behoedzaam doen en langzaam opbouwen"zegt Jan Lau een van de organisatoren van de Taptade. Eerder had hij al laten weten dat de uitbreidingsgedachten onder andere uit gaan naar een derde avond waarop een concert gege ven wordt van een goede kapel die statischer te werk gaat en niet goed in het dynamische programma van de twee Taptade-avond- en zelf valt in te passen. "Maar dat zijn voorlopig nog dagdro men", aldus Lau. ADVERTENTIE 99 LEIDEN - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Antonius Club huis werden zaterdagavond de kampioenen van de afdeling West van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders gehuldigd. De generaalkampioenen van deze overkoepelende bond van veertien verenigingen uit de Leidse regio werden: 1. J. v. Alphen jr, 2. N. de Groot en Zn, 3. J. v. Alphen sr., 4. J. Kok, 5. W. Kop, 6. A. Labrijn, 7. P. Gijsman en Zn., 8. Jac. Siera 9. C. Strik, 10. W. v.d. Nieuwendijk en Zn. De aangewezen kampioenen waren: 1. J. v. Alphen jr, 2. J. Barnhoorn, 3. J. v. Alphen sr., 4. A. Labrijn, 5. P. Mooten, 6. A. v.d. Holst, 7. P. Gijsman, 8. W. v. Zanten, 9. F. de Wetering, 10. C. Strik. De kampioenen v.l.n.r. zittend: J. Kok (Leiden), J. v. Alphen sr. (Lei den), N. de Groot (Leiden), en J. v. Alphen jr. (Rijnsburg). Stand: A. Labrijn (Zoetermeer), W. Kop (Lei den), A. v.d. Holst (Den Haag), De Groot jr. (Leiden), S. Verhart-Strik (Leiden) en A. Ouwerk (Leiden). LEIDEN - "In de lijn van eerdere uitspraken van onze partij, maar ook van de gemeenteraad, dient de ontwikkeling van andere bouwplaatsen dan de Ste- venshofjespolder hogere prioriteit te hebben". Dit stelt het afdelingsbe stuur van de PvdA-Leiden in een standpuntbepaling over het plaatselijke bouwprogramma. Het bestuur zegt het vreemd te vin den dat er nog geen programma van eisen of een ontwerp-be- stemmingsplan is voor bijvoor beeld Leeuwenhoek, Meerburg of Coebel, maar dat er wel al druk gepraat wordt over de Stevens- hofjespolder. Het bestuur van de PvdA komt met deze standpuntbepaling naar aanleiding van de gemeentenota over de problematiek in de wo ningbouw waarin gesteld wordt dat er in de nabije toekomst een groot gat in de bouwproduktie zal ontstaan. Het partijbestuur meent in de lijn van haar programma "Leiden in herstel", waarin stadsvernieu wing en nieuwbouw een hoge prioriteit krijgt toegemeten, dat een stagnatie in de woningbouw onaanvaardbaar is. ""Het gemeentebestuur dient er terwille van de oplossing van de woningnood voor zorg te dragen dat dit niet gebeurt, eventueel door inschakeling van externe bureaus" zo staat er in de brief. Verder stelt het bestuur dat sociale woningbouw (woningwet, pre- miehuur en eventueel premie koop) de hoofdmoot van de bouwactiviteiten moet omvatten. "Leiden moet bouwen voor de eigen woningzoekenden; de mensen met een smalle beurs" aldus het PvdA-bestuur. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40 - of Electronic-QUARTS SEIKO-CASIO-CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE-ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Treinmachinist ernstig gewond LEIDEN - De 32-jarige machinist P.C.G. uit Den Haag is gisteroch tend even na acht uur ernstig ge wond geraakt toen hij even bui ten het Leidse spoorwegstation uit zijn trein stapte en toen werd aangereden door een passerende trein. G. had zijn trein voor het station tot stilstand gebracht en verliet deze toen. Op dat ogenblik kwam er een trein langs op het andere spoor en de machinist die zich op de smalle strook tussen de twee treinen bevond werd ge schept. Hij raakte daarbij zwaar gewond aan zijn rechterarm. G. is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Door de Afdeling West werden het afgelopen seizoen 116.000 duiven met eigen wagens verzonden naar de verschillende losplaatsen. De afstanden varieerden van 70 kilometer (Roosendaal) tot 870 kilometer (Bergerac). De gemiddelde deelname per concours was 3000 duiven. Postzegelmarkt De postzegelvereniging "Uni cum" organiseert morgen avond een postzegelmarkt in 't Parlement aan de Nieuw- straat 45. Leden van deze ver eniging zullen met hun collec ties zegels uit Nederland en de rest van de wereld aanwezig zijn. Voor het verhandelen van postzegels zijn door de vereniging maxima vastge steld, die ertoe moeten bijdra gen dat zowel de gewone als de ervaren verzamelaar aan bod kan komen. De postze gelmarkt begint om half acht en duurt tot tien uur. Vleeschhouwers Cup In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt morgen avond de regionale Vleesch houwers Cup uitgereikt. De cup was de inzet van een com petitie onder slagerijen van de Vleeschmeesters op punten als vakbekwaamheid en pre sentatie van vlees en vleeswa ren. Op 25 november wordt de landelijke winnaar bekend gemaakt tijdens een bijeen komst in Eindhoven. Defensie-politiek De Commissie Studium Gene rale van de Leidse i teit organiseert i king met de Stichting Pole- mologische Bibliotheek mor gen een discussieavond in de reeks "Leger en maatsachap- pij". Het onderwerp van deze avond is "Alternatieven voor de huidige defensie-politiek. Het zal worden belicht door dr. H.W. Tromp, wetenschap pelijk medewerker van het Polemologisch Instituut in Groningen en FJJUijen, Eerste-Kamerlid voor de PvdA. De bijeenkomst wordt gehouden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73 en begint om half acht precies De toegang is gratis. Aristoteles Het Studiecentrum voor Anth- roposofie houdt een inleiding voor belangstellenden over "Het tijdperk van Aristote les". Spreker is mr. P.C. Velt- man. De bijeenkomst wordt gehouden in Cesar Franck- straat 9 in Leiden Zuid-West en begint om acht uur. Lampions maken In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt woensdagmiddag een educatieve bijeenkomst ge houden voor jongens en meis jes van 7 tot 12 jaar. Die mid dag krijgen de kinderen een diaserie te zien over taal en teken binnen de Chinese mu ren. Verder is er speurtocht door het museum onder de ti tel "Slimpie en Sloompie" en tenslotte worden er in de werkruimte lampions ge maakt voor Sint Maarten. Kosten van deelname aan dit creatieve werk zijn 75 cent en de toegang tot het museum is gratis. De educatieve middag begint om 2 uur en duurt tot 4 Cuba-avond Op donderdag 9 november wordt in Leiden een informa tieve avond over Cuba geor ganiseerd. Aan de hand van een film en een diaserie zal een beeld worden gegeven van de ontwikkelingen in Cuba sinds de revolutie, nu al weer bijna 20 jaar geleden. Ook zullen enige personen die Cu ba onlangs bezocht hebben over hun ervaringen vertel len. Verder is er gelegenheid voor discussie en zal er een muzikaal optreden zijn van "De Onderste Steen". De avond wordt georganiseerd door PSP, Chili-front Leiden en Venceremos (vereniging voor solidairiteit met Cuba). De bijeenkomst wordt gehou den in 't Praethuis aan de V rouwenkerkkoorstraat en begint om acht uur. LEIDEN "We gaan het onder- houdsfonds voor speeltuinen heel anders gaan opzetten. Er zal 30.000 gulden extra in het fonds komen. Deze verhoging is niet alleen voor het onderhoud be doeld maar ook voor het vervan gen van bepaalde onderdelen ag de jubilerende speeltuinvereni ging Westerkwartier-Lardeetuin Voor een vol zaaltje in het clubge bouw van de vereniging die van daag vijftig jaar bestaat, merkte hij verder op dat de gemeente de Leidse speeltuinen een warm kloppend hart toedraagt. Voorzitter Sliggers van de speel tuinvereniging liet in zijn korte toespraak blijken dat de gemeen te zeker niet altijd zo open heeft gestaan voor de speeltuinen. "De speeltuinverenigingen hebben nooit de erkenning gehad die ze verdienden. We hebben ons in le ven moeten houden door het ver zamelen van oude kranten, het houden van bazaars en andere bedelpartijen", zo zei Sliggers. "Ik ga je geen stroop om je mond smeren. Dat zou trouwens toch al moeilijk zijn met die baard die je hebt" zo voegde hij de wethouder toe "maar door jouw beleid Tes- selaar zit er verbetering in." Slig gers, sprak verder namens de speeltuinvereniging zijn waarde ring uit voor het welzijnsbeleid van de wethouder in het alge meen en als dank daarvoor werd hij benoemd tot lid van verdien ste van de vereniging. Deze be noeming ging vergezeld van een oorkonde. Het is met name wethouder Tesse- laar geweest die zich na de laatste Voorzitter Sliggers (links) van de speeltuinvereniging Westerkwartier overhandigde wethouder Tesselaar de oorkonde nadat hij tot lid vafi ver dienste was benoemd. grote moeilijkheid waarin de speeltuinvereniging kwam te verkeren sterk heeft ingezet voor de tuin. In '76 werd het clubhuis dooreen brand verwoest en mede door de inzet van Tesselaar kon volgens Sliggers een jaar later het nieuwe clubhuis geopend wor den. De speeltuinvereniging is onder primitieve omstandigheden 6 november 1928 op een trapveldje begonnen. In die tijd telde Lei- spreid lagen. Westerkwartie goedkeuring. n '31 kreeg het de koninklijke De vereniging ontstond met de ach tergrondgedachte om de jeugd uit de volkswijken van de straat te houden, de kinderen door het spel flinker en gezonder en hun moreel beter te aken. Een jaar voor de koninklijke goed keuring slaagde de vereniging er in van het trapveldje weg te ko men en ging toen voor drie jaar naar de Gasthuispolder. In '33 kwam men op de plek terecht waar de vereniging nu nog zit. Met een portiershokje en een we ging men daar van start. De bouw van een clubhuis was het nieuwe doel dat het bestuur zich stelde. Dat had ook wat voeten in aarde omdat de bouwprijs door de flinke prijsstijging van het hout en de stenen erg hoog lag. Toch legde de toenmalige voor zitter Lardee (waaraan de speel tuin zijn naam te danken heeft) in 1950 de eerste steen. De hele wijk bouwde mee aan het gebouwtje. Wel moest er een le ning worden afgesloten die over dertig jaar terugbetaald zou wor den. Dat betekende dat het ge bouw nog onderverhuurd moest worden om uit de kosten te ko men. Dit duurde tot 1973. Daarna is het clubwerk begonnen dat samen met het Vijfhovenhuis werd opzet. Volgens Sliggers was dat ook geen "gezonde situatie" In '76 kwam eindelijk de erken ning van de speeltuinvereniging door het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk wat gelijk een grotere fi nanciële speelruimte betekende. In datzelfde jaar volgde de grote te genslag: een brand die het club gebouw totaal verwoestte. Maar ondanks deze tegenslag bleef de vereniging bestaan en heeft het een nieuw clubgebouw van de grond gekregen. Voor velen een reden ohet bestuur zaterdagmid dag te feliciteren met een derge lijk doorzettingsvermogen. De oudste leden, Zonneveld en La- bordus, allebei sinds de oprich ting lid, overhandigden het be stuur van de vereniging een hou ten bank en een houten tafel die geplaatst wordt bij het water bakje in de speeltuin. Verder kreeg penningmeester Pommer nog een onderscheiding van de landelijke overkoepelen de speeltuinorganisatie omdat hij al 25 jaar de financien van de ver eniging beheert.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3