LEIDSCH DAGBLAD AANTJES IN OPSPRAAK *Q Philips: veel minder arbeidsplaatsen vandaag wÊmÊmmÊÊÊÊÊm%* Schoolhoofd op matje geroepen 8. ÉÈtt «7/ van CDA BIIWiiM»- du 10 in 1944 de SS Schilderijen in Sassenheim gestolen ms- MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35699 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aantjes: „Ik meldde mij om te kunnen vluchten Premier Van Agt - gelastte onderzoek - TEHERAN - De sjah van Iran heeft vandaag legerstafchef ge neraal Gholam Reza Azhari be noemd tot premier. De sjah heeft in een toespraak voor de radio verklaard dat de militaire regering van tijdelijke aard zal zijn met het doel de on rust en het geweld "waardoor de integriteit en de onafhankelijk heid van het land dreigt te wor den aangetast" tot staan te brengen. De sjah deed een beroep op de reli gieuze oppositie met hem samen te werken om de wet en orde te handhaven. Ook deed hij een be roep op de jeugd hun geweldda dige acties te beëindigen. Gisteren had het kabinet van premier Jaafar Sharif-Emami zijn ontslag aangeboden. De be noeming van Azhari lijkt erop te wijzen dat de sjah harder wil op treden tegen de aanzwellende oppositie tegen zijn regime. "Het Nationale Front" liet in een snelle reactie weten dat het de nieuwe regering niet accepteert. "Wij twijfelen of de orde wel ge handhaafd zal blijven", aldus het Nationale Front, de grootste oppositiepartij in Iran. Het Front riep de mensen op de kalmte, te bewaren. Volgens de oppositiepartij zijn de vernie lingen die gisteren in Teheran zijn aangericht (foto) het werk van "agenten van de regering en emotionele elementen". Vrouw in zee verdronken NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft gisterochtend het ontzielde lichaam van een vrouw uit zee gehaald. Een inwoner van Noordwijk zag het lichaam in zee drijven. Wie de vrouw (in de leef tijd van 20 tot 22 jaar) is, was vanmorgen nog onbekend. Wel werd in de loop van de zondag een auto gevonden, die onbe heerd bij het strand was achter gelaten. Via gevonden papieren probeert de Noordwijkse politie de indentiteit van de vrouw nu te achterhalen. Sporen van een misdrijf zijn niet gevonden. Plaatselijk mist Droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Mini mumtemperaturen omstreeks 5 gra den. Maximumtemperaturen circa 8 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.45 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 13.44 uur; onder: 23.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.32 en 20.00 uur, laagwater te 3.10 en 15.36 uur. RUZIE OM BEGINTIJDEN LEIDEN - Het waarnemend hoofd van de Marnix van St. Aldegón- deschool, de heer J. Schotel- draaijer, is vandaag door de schoolinspectie op het matje ge roepen. "We hebben hem opge dragen om morgen (dinsdag, red.) om kwart voor negen te be ginnen", aldus de heer D. van Asch van de schoolinspectie. Zoals wij zaterdag in een deel van onze oplage meldden is tussen het onderwijzersteam van de la gere school Marnix van St. Alde- gonde en de oudercommissie van de kleuterschool de Goudsbloem (beide scholen zitten aan de Ma- resingel 54) een conflict ontstaan over de begintijden van de scho len. De kleuterschool begint sinds kort om 8.45 uur, maar de lagere school houdt vast aan 8.30 uur. Dit ondanks een brief die men van de schoolinspectie heeft gekregen waarin staat dat de eer ste twee klassén van de lagere school om 8.45 uur moeten be ginnen. 'Het gaat ons niet alleen om het feit dat het prettiger is voor de ouders dat de scholen gelijktijdig begin nen, maar vooral ook om de ver keersveiligheid. Als alle kinderen op hetzelfde tijdstip naar school gaan letten de automobilisten be ter op dan wanneer het wordt ge spreid", aldus Van Asch, die gis teren ook nog bezoek heeft gehad van de oudercommissie van de Goudsbloem die met handteke ningen haar actie voor gelijke be gintijden onderstreepten. GRONINGEN (GPD) - De CDA-fractieleider Wim Aantjes heeft zich in 1944 uit zichzelf gemeld voor de Germaanse SS. Aantjes, die toen vrijwillig in Duitsland werkte, heeft dit gedaan om naar Nederland te worden overge bracht voor het verrichten van politiediensten met de bedoeling in Nederland te vluchten. Dat laatste is hem niet gelukt, maar hij heeft zich wel ondanks wekenlange zware pressie aan SS-werkzaamheden in Nederland we ten te onttrekken Daarna is hij door de Duitsers naar een werkkamp afgevoerd. Dat verklaarde Wim Aantjes ons vanmorgen telefonisch naar aanleiding van het bericht dat een onderzoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie documenten te voorschijn heeft gebracht waaruit zijn vrijwillige aan melding blijkt. Dit onderzoek werd na vragen van het Nieuwsblad van het Noorden in Groningen uitgevoerd in opdracht van minister-president Van Agt en met medeweten van Wim Aantjes, die nog niet weet welke politieke gevolgen dit onderzoekresultaat voor hem zal hebben. "Schokkende mededeling" Aantjes had zelf met deze nieuwe ontwikkeling willen komen. In politiek Den Haag is vanmorgen overleg begonnen tussen minister De Ruiter van justitie, minister-president Van Agt en dr. L. de Jong van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. In politieke kringen wilde men vanmorgen geen enkel commentaar op het nieuws geven. Aantjes zelf had vanmorgen een spoedbespreking met de top van het CDA, onder wie CDA-voorzitter Steenkamp. Volgens de CDA'er Hou welingen, die erg geschokt was toen men hem met het nieuws confronteerde, is er het afgelopen weekeinde tijdens het CDA-öeraad in Noordwijkerhout met geen enkel woord gerept over de gegevens die bij het rijksinstituut liggen. Wel, zo zegt Van Houwelingen, heeft Van Agt vrijdag bekend gemaakt dat er deze week een schokkende mededeling zou komen. Aantjes zelf maakte volgens Van Houwelingen het afgelopen weekeinde geen aangeslagen indruk. "Te gek, niet te geloven, ik ben werkelijk verbijsterd", zei vanmorgen het PvdA-kamerlid Joop Voogd. Bevestiging De Jong Het Nieuwsblad van het Noorden legde gisteravond laat aan dr. De Jong de vraag voor of het juist is dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie over documenten beschikt waaruit blijkt dat Aantjes zich in 1944 vrijwillig bij de SS heeft aangemeld. Hij zei toen niets te kunnen zeggen en dat vandaag, in de loop van de dag, meer informatie zou volgen. Vanmorgen echter bevestigde De Jong telefonisch dezelfde vraag. Meer wilde hij niet zeggen. Onmiddellijk na dit gesprek verdween De Jong naar Den Haag voor overleg met De Ruiter en Van Agt. Al eerder onderzocht Het oorlogsverleden van Aantjes is in 1975 al eens door journalisten onder zocht. Aanleiding vormden de geruchten dat Aantjes rond het begin van de oorlog lid of sympathisant zou zijn geweest van de NSB. In een interview met de Haagse Post spreekt Aantjes zelf ook over zijn verle den. Hieruit blijkt dat Aantjes zich in 1943, toen hij 20 jaar was, vrijwillig meldde voor werk in Duitsland. Hij werkte een jaar in een plaatsje dicht bij Mecklenburg. 'Achteraf zeg je: je had het niet moeten doen". Voor zijn vader was het, volgens Aantjes, een grote teleurstelling dat hij naar Duitsland ging. SASSENHEIM - Uit de woning van de familie Van Z. aan de Elbalaan in Sassenheim blijkt vrijdag in de vroege avond voor'80.000 gulden aan schilderijen en antiek zilver te zijn gestolen. De dieven kwa men binnen via een slaapkamer deur. Bij het weghalen gingen zij volgens de Sassenheimse politie zeer deskundig te werk. De dieven lieten geen vingeraf drukken achter en namen alleen die schilderijen mee die makke lijk te vervoeren waren. De be woner was tijdens de diefstal af wezig. In de omgeving van de woning van Van Z. zijn de afgelo pen week een aantal malen onbe kenden gesignaleerd. Verder heeft de politie nog weinig aan knopingspunten. Midweekse voetbalduels op Europees niveau plegen nogal eens negatief door te werken voor de betrokken ploegen. In het geval van Ajax was dat al eerder aan getoond na de eerste ronde voor de UEFA Cup, toen de lijstaanvoerder de eerste competitienederlaag leed bij MW; gisteren toonde Sparta andermaal aan dat Ajax juist na zulke "uitstapjes" te verslaan is. Op het Rotter damse Kasteel liet vooral doelman Pim Doesburg de tegenstander "brommen". Letterlijk, omdat er na de 1-0 nederlaag kritiek werd gele verd op trainer Cor Brom; fi guurlijk omdat de 35-jarige goalie Ajax met zijn flitsen de reflexen opsloot in een proces waarin de ontmoedi ging tenslotte de overhand kreeg. Het met volle inzet knokkende Sparta plukte daarvan de vruchten. Wel iswaar miste Michel Valke nog een strafschop ("en dat is meteen de laatste geweest, want nu neem ik ze nooit meer") de Rotterdammers hadden in het rommelige, maar spectaculaire duel ka rakter geno<eg om die tegen slag op te vangen. Sparta won "en dat hadden we net nodig. Misschien kunnen we door deze zege eindelijk eens het zelfvertrouwen terug winnen". Gevolg van dat alles was dat PSV, dat (ondanks de vorm- crisis NAC met 2-0 versloeg), op gelijke hoogte kwam. Overigens moest scheids rechter Van Ettekoven het duel in Breda vijf minuten staken omdat er bierglazen en dart-pijltjes op het veld geworpen werden. Feye- noord heeft z'n draai gevon den; bij Roda JC bereikte de jonge ploeg een knappe 1-1 deling. In de selectiegroep van het Ne derlands elftal is intussen de nodige onrust ontstaan, om dat Neeskens en Haan zich Verbeek juicht. De Spartaan heeft gescoord tegen Ajax. Het zou later volle winst betekenen. V.l.n.r. Valke, De Goey, Everse, Amesen, Verbeek en Zwam- born. 22 PAGINA'S niet meer voor Oranje be schikbaar zouden willen stellen. Zwartkruis, aanwe zig bij Sparta-Ajax echter: "Ik garandeer dat Neeskens op 15 november tegen Oost- Duitsland van de partij is". Voor Wim Rijsbergen geldt dat niet. Die Leidse voorstopper van Bastia, een paar dagen in Nederland om ondermeer het afscheid van Cruijff mee te beleven, is pas in decem ber weer beschikbaar voor Oranje. De basketballers van P/Leiden hadden geen last van de "nawerking" van de Europa Cup-besognes. Het toch al tijd gevaarlijk DL/Amster- dam werd met 111-101 ver slagen. De ijshockeyers van Leiden Lions ontpopten zich tegen Tiburg Trappers als reuzen- doders De hooggeklasseerde tegenstander werd gister avond met 2-1 geklopt. PAGINA'S 11-18 Kritiek van Terlouw op PvdA PAGINA 5 Kerncentrale in Oostenrijk afgestemd PAGINA 7 Booreilanden hebben lang ste tijd gehad PAGINA 20 6t,me SCH0UD6Z- MO m- M&B0- I N0DW 4 IC/00 I mcr KfiOBO-4 NQDGN 1 MOJêW Vt»8eS€lfMBB8TM TEEKENS EINDHOVEN (ANP) - Bij het Nederlandse Philips- concern kunnen tussen nu en 1990 naar een schatting van de directie 20.000 ar beidsplaatsen wegvallen. Het bedrijf zou over een jaar of tien werk kunnen bieden aan nog maar 65.000 man. Eens telde Philips honderdduizend werknemers. Dit blijkt uit een rapport dat de so ciale directie van Philips in mei onder ruim honderd functiona rissen in het bedrijf heeft ver spreid en dat vandaag door de Industriebond NVV openbaar is gemaakt. Een woordvoerder van Philips heeft het stuk gekenmerkt als "een discussiestuk", maar vol gens de Industriebond geeft het concern de vakbeweging gelijk in haar verzet tegen de opvatting van kabinet- Van Agt dat meer winst voor de bedrijven ook meer werk oplevert. Philips heeft vol gens de bond goede winstver wachtingen. Het rapport houdt zich naast het te ruglopen van het aantal arbeids plaatsen ook bezig met verkor ting van de werkweek tot 36 uur, verlenging van vakanties, de be perkte hoeveelheid werk voor hoger geschoold personeel te genover een groot aanbod van deze arbeidskrachten, het stre ven naar een maximumloon, on betaald verlof, deeltijd arbeid en voor de werknemers gunstige veranderingen van de werktijd op plaatsen waar dat economisch haalbaar is. De Philips-woordvoerder heeft naar aanleiding van het bekend maken gezegd dat het stuk geenszins geheim is en dat vaag heid bewust is vermeden. "Dit om de discussie over de ontwik keling van het Philips-concern in de toekomst zoveel mogelijk te bevorderen", aldus de woord voerder. SPIEGELS eiken en mahonie ENTRESOL NIEUWE RIJN 23, LEIDEN Laat u eens deskundig voorlichten, wanneer u Manaumeubelen wilt aanschaffen! bij wie kunt u dat beter dan bij C0RRY HAG00RT DOEZASTRAAT 14 10 JAAR ERVARING IN MANAU Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. LEGPLANKEN voor kastplanken boekenplanken vensterbanken IN KUNSTSTOF en HOUT tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP, het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. „Kop van Verweij" lag in water NOORDWIJK - De "Kop van Verwey" heeft een zeemansgraf gekregen. Twee jonge Voor- houters hebben dit weekeinde bekend dat zij het borstbeeld van de bekende Noordwijkse dichter in de Leidschevaart hebben gegooid. Vermoedelijk gebeurde dat in een dronken bui. Om de "begrafenis" te completeren gooiden de jon gelui daarna nog een reddings boei achter het beeld aan. Het borstbeeld ligt nu dus op de bodem van de Leidschevaart. Vandaag zullen vier duikers van de Noordwijkse brandweer het beeld proberen te "lichten". Na een grondige schoonmaak beurt kan het beeld dan weer op de sokkel op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Zee weg worden geplaatst. Daar haalden de jonge Voorhouters het vorige week af. De jongemannen konden nog duidelijk aanwijzen waar zij het beeld te water hadden gelaten. Hun daad kwam aan het licht toen zij zich op het Noordwijkse poütiebureau moesten verant woorden voor een aantal ver nielingen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1