'Of Mice and Men als opera weinig diepgang Da's pas bier Hugo Simon grote winnaar van „JumpingAmsterdam" uiamecke Kringzwemmers onder limieten Leidse cabaretgroepen tweede en derde op Cameretten-festival Leids concours met 42 muziekkorpsen Zuiver zijden dames ondergoed Stunt van Blokkeer VARIA PAGINA 19 AMSTERDAM - De opera "Of Mice and Men" op tekst en muziek van Carlisle Floyd naar de novelle van John Steinbeck beleefde de Nederlandse première in het Hol land Festival 1976. Deze uitvoering vormde toen de "Amerikaanse" bijdrage van de Nederlandse Operastich ting aan een Festival dat in het teken van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten heette te staan. JOKE VAN LEEUWEN WINNARES gramma "Moeder dan gisteren" Geen cabaret om uitbundig om te lachen, wel een heel doorleefde aanpak van oorspronkelijke on derwerpen, zoals het meisje uit de WSW-werkplaats. kundigen"-jury: 1024 punten voor Joke van Leeuwen en dicht daarachter (1011 punten) de Leidse groep "Met zonder Met", met op de planken Arnoud van Buuren, Jan Middendorp en Marc van der Velden. Jury-voor zitter Leontien Ceulemans om schreef hun optreden bij de slot- waardering als: zeer gevarieerd, veel gevoel voor humor en een uitstekende "rode draad" door het programma (de gekaapte veerboot in Zeeland). Bij het publiek sloeg met name het slot nummer van "Met zonder Met" (de "Disneyland Jazz Band") zeer DELFT - Twee Leidse cabaret groepen zijn zaterdagavond hoog geëindigd tijdens het jaarlijkse "Caméretten" in Delft, een springplank-festival voor ama teur-cabaret. De groep "Met zon der Met" werd tweede, het even eens uit Leiden afkomstige duo "Geen bezoek, geen bloemen" kreeg de derde plaats toebedeeld. Winnares van "Cam^retten '78" werd de in België wonende Joke van Leeuwen (26 jaar) die aan de piano werd begeleid door Hen- riëtte Oudshoorn. Joke van Leeuwen werd door de jury de uitschieter van het festival ge noemd. Zij kreeg ook de per soonlijkheidsprijs toebedeeld, na de presentatie van een half uur durende selectie uit haar pro- Kon men zich indertijd al afvragen of er geen interessanter voor beeld van Amerikaanse opera- cultuur te vinden was, de rede nen om het werk nu weer op het repertoire te nemen zijn zo mo gelijk nog duisterder. Het zielige verhaal van de zwervende boe renknechten George en Lennie wier droom van een eigen boer derijtje op tragische wijze ver stoord wordt, is op zich best wel bruikbaar als operagegeven. Floyds libretto loopt echter over van goedkoop effectwerk en holle symboliek, en mist daarbij op een aantal essentiële momen ten een psychologische motive ring voor het doen en laten van de hoofdpersonen. Voor een componist met theaterin stinct zou dit niet fataal behoeven te zijn. De actieve rol van het or kest in een goede opera biedt immers voldoende mogelijkhe den om dit te ondervangen. De muziek van "Of Mice and Men" vertoont echter nog aanzienlijk minder diepgang dan de tekst. De orkestpartij hangt aan elkaar van eentonige stoplappen en goed kope sentimentaliteit en geeft voortdurend de indruk van een slechte en ongeïnspireerde imita tie van een Puccini-opera. Alleen als de oude Candy, een voor treffelijke rol van Frederick Bur- chinal, aan het slot van het vierde tafereel beseft dat ook zijn droom de mist is ingegaan, komen er op eens uit de orkestbak klanken die een sterke band scheppen met het toneelgebeuren. De moge lijkheden voor een overtuigende slotscène zijn dan wel geschapen, maar het geheel blijft toch te ma ger om een blijvende indruk na te laten. Dirigent Michael Charry stond voor de ondankbare opgave deze zoete filmmuziek overtuigend te laten klinken en dat hij daar niet altijd in slaagde kan men noch hem noch het Omroeporkest kwalijk nemen. Van de regie kwam de redding trouwens evenmin. Rhoda Levi- ne had de taak de dramatische ga ten te dichten waar Floyd haar mee had opgescheept, maar zij zocht de oplossing in een na drukkelijk gepsychologiseer en een koketteren met alle door Floyd aangedragen symbolen. Lennie, de reus met de kinderziel, werd bovendien in haar opvat ting wel heel erg infantiel gepor tretteerd en het was alleen aan het acteertalent van William Neill te danken dat de grens met het belachelijke niet werd over schreden. Wat deze tenor met zijn heidens moeilijke zangpartij wist te doen, verdient trouwens even eens de grootste bewondering en men kan zonder overdrijving stellen dat zijn aandeel de voor stelling drijvende hield. De bas Julian Patrick zette daar een sterke en in zijn vaderlijk geduld overtuigende George naast, maar kon niet verhelen dat zijn rol slechts levensvatbaar was dank zij zijn relatie tot Lennie. Met uitzondering van de oude Can dy leken alle overige mannen rollen rechtstreeks weggelopen uit een slechte western, zij het dat daarin meestal meer actie te zien is. In de enige vrouwenrol liet de sopraan Riki Turofsky een scherp en onaangenaam vibrato horen; dat het voor haar vrijwel onmogelijk was de plotselinge ly riek in het vierde tafereel drama tisch aanvaardbaar te maken, is eveneens een van de vele zwakke plekken in het werk van Floyd. Verdere voorstellingen hebben nog plaats in Amsterdam (13 novem ber), in Rotterdam (15 november) en in Scheveningen (20 novem ber). PAUL KORENHOF "Geen bezoek, geen bloemen", be staande uit Rien Koolhaas en Hans de la Mar uit Leiden, werd zowel voor de jury als voor het publiek (913 punten) derde. Het jury-rapport, grote mate van zelf spot. knap opgebouwde verhou ding met het publiek, de confe rence "Mentor" was èén van de hoogtepunten van het festival. In totaal deden er 12 cabaretgroe pen mee aan "Cameretten". De KRO heeft zowel radio- als tv-op- namen gemaakt, die op de radio morgen en volgende week dins dag worden uitgezonden (19.30 uur, Hilversum 2), terwijl op 8 de cember een 70 minuten durende samenvatting op de tv te zien zal zijn van de beste programPna-on- derdelen van de diverse groepen. LEIDEN - De Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen, volhardt in haar Leidse "vierdaagsen": twee zaterdagen en twee zondagen. Ze zijn voorbij en van de 3'/2 dozijn korpsen, die getest zijn door de jury, werden Vianen (fanfare) en Beverwijk (harmonie) de win naars, bepaald niet voor 't eerst in hun bestaan. Juryleden waren Jac. Koops, Piet van Mever en J. Moerenhout (uit België). Van hen kreeg Vianen 328 punten. Hoogoven Harmonie Beverwijk 325. Wim Steijn van Hoogoven is de Willem van Ot- terloo van Beverwijk. De effec tieve elegantie van zijn kortgeba- rende directie plastiek werkt op zijn 63-hoofdige korps, dat op de amateurbasis misschien het rijkste is van 't land. Waar kan men zich twee contrabassen, 3 fluiten, hobo's, 2 fagotten, 4 tu ba's, kundig voor de hoogste af deling, erbij veroorloven? Daar mee kon en glorieus geschakeer de Espana Rhapsodie gemaakt worden. Een werkstuk dat een weldaad voor de mensheid is. Het verschil met honderd andere, geldig in de vaandelafdeling, is dat deze Chabrier in het jaar 3000 nog wordt gespeeld en de resp., hoe zwanger ook van vernuft, waarschijnlijk niet. Ook de Noor se Dansen van Grieg niet, die de Beverwijkers als vrij nummer speelden. Een kwestie van tem perament, van "stereo" en van perspektief. Ik tel negen verwervers van 300 punten of meer in de ere- en in de superieure afdelingen. Dat geeft mij, ten overstaan van een onver biddelijke jury, voldoende kijk op de hoge stand in dit genre mu ziekbeoefening. Te bedenken valt dat er nog meer muziekbon- den opereren op dit terrein. Die komen hier niet omdat ze de Stadsgehoorzaal te duur vinden. Anum vindt er de akoestiek on betaalbaar. Beheerder Milikan van deze Stadsgehoorzaal is ook een van de schenkers geweest van een beker. KEES VERHOEF ATLETIEK - Bij het jaarlijkse con gres van de Europese Atletiek Associatie zijn geruchten over dopinggebruik bij de Europese atletiekkampioenschappen van begin september bevestigd. Vijf atleten, onder wie de Europese kampioene bij de vijfkamp de Russin Nadesja Tsjaksjenko, zijn betrapt op het gebruik van spier- versterkende middelen. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De 35—jarige Hugo Simon beheer ste de slotdag van Jumping Amsterdam volledig. Na zijn overwinning in het jachtspringconcours, die hem naast een bedrag van 7500 gulden ook een auto ter waarde van 13000 gulden opleverde, zegevierde de Oostenrijker gis teravond laat ook in het springconcours over twee man ches om dê grote prijs van de stad Amsterdam. Daardoor werd de voormalige Westduitser nog eens 7500 gul den rijker. Van de vijf combinaties, die zich met twee foutloze parkoersen voor de barrage hadden ge plaatst, was Simon met Gladsto ne (waar de overleden Westduit ser Hartwig Steenken vroeger mee uitkwam.) de enige, die geen springfout maakte. Door een weigering op de tweede hinder- Late winst Blauw Zwart GOUDA - Eigenlijk stond gisteren voor Blauw Zwart een ontmoe ting metHW op het programma, maar omdat het eerste elftal van HW op vakantie was in de Ver enigde Staten (met toestemming van de KNVB), ONA vrijaf was en de wedstrijd tussen ONA en Blauw Zwart enige weken gele den was afgelast, had de wed strijdcommissie van de KNVB besloten om de inhaalwedstrijd tussen ONA en Blauw Zwart te laten verspelen. Dit tot ongenoegen van de ONA- bestuurders. ON A-secretaris Huisman; "Wij hoorden maandag pas van dit duel. Er is al een pro- testbrieQe onderweg naar de KNVB". Ondanks deze organisatorische moeilijkheden, was het treffen tussen ONA en Blauw Zwart zeer de moeite waard. De ruim 6000 toeschouwers zagen Blauw Zwart pas in de laatste minuten de 0-2 zege grijpen. Daarvoor had ONA de Wassenaarders onver wacht goed tegenstand geboden. Vooral aanvaller Cok Starrenveld maakte het de Blauw Zwart ach terhoede geregeld erg lastig. De meeste kansen waren daarente gen voor de Wassenaarders, maar ONA-reserve doelman Hans Schippers kon tot zes minuten voor tijd doelpunten voorkomen. In die slotfase waren twee inzetten van Rob Gillissen de ONA-doel- man echter te veel. Zes minuten voor tijd scoorde Rob Gillissen nummer één met het hoofd (0-1) en twee minuten voor het laatste "fluitje" nummer twee met de voet (0-2). nis liep Simon, die als eerste in de ring kwam, wel drie strafpunten op. De concurrentie was gedwongen risico te nemen om Simon nog te passeren. Met uiterste omzich tigheid leek Anton Ebben een heel eind te komen. Hij zag zijn illusies echter vervliegen na een fout van Jumbo Desigh op de middelste hindernis van de drie sprong. De bijna 48-jarige Ne derlandse kampioen kwam ook verkeerd uit op het laatste obsta kel en liep acht strafpunten op. De pas 20-jarige Frank Sloothaak kon met Rex the Robber zijn ze nuwen niet goed bedwingen. De talentvolle leerling van Alwin Schockemöhle maakte twee on nodige fouten, maar werd toch nog voor Ebben derde door een aanzienlijk betere tijd. Ook de Braziliaan Nelson Pessoa met Moet et Chandon Bunny en de Britse oud-wereldkampioen David Broome zagen hun greep naar de eerste plaats mislukken. Pessoa maakte twee springfou- ten en werd vijfde, Broome wierp de eerste hindernis omver, bleef verder foutloos en plaatste zich als tweede. Bijzonder teleur stelden wereld kampioen Gerd Wiltfang (Wdl) en de Ier Eddy Macken, aanvoerder van de computerranglijst, sa mengesteld aan de hand van de prestaties in de laatste twee jaar. In de negen onderdelen, die Jumping Amsterdam telde, kwamen beide ruiters er hoege naamd niet aan te pas. Na deze première van het Europese circuit in de nieuw ingestelde strijd om de wereldbeker staat het ruitercircus nog een zevental kwalificatiewedstrijden te wach ten. De eerstevolgende is over twee weken in Wenen en daarna staan op de kalender West-Ber- lijn, Bordeaux, Den Bosch, Dortmund, Antwerpen en Genè- ve. De beste zestien Europeanen plaatsen zich voor de finale, be gin april in Gotenburg. VOETBAL - Jan Zwartkruis heeft in de selectie van het Nederlands militair elftal, dat woensdag te gen Italië uitkomt, twee amateur- spelers opgenomen. Het zijn doelverdediger Kempeners van de zuidelijke hoofdklasser Cesar en Van Zinnen van de westelijke eerste klasser DHC. ADVERTENTIE Exclusiefin onze koliek tic: zuiver zijden dames ondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk dragen en de prijs valt het Breestraat 126 Leiden 071-130960 FCATWIJK - In de door de kring Gouwe Rijnstreek georganiseer de zwemwedstrijden zijn enkele goede tijden gezwommen. In het zwembad de Miereweide te Kat wijk werd door enkele deelne mers al voldaan aan de limiet voor de nationale aspiranten win terkampioenschappen die ge houden worden op 16, 17 en 18 februari 1979. Edwin v. Houten (BZPC) behaalde zowel op de 200 als op de 100 meter rugslag jon gens onder 14 jaar de limiet. Wil- co v. d. Zeeuw (LZ '86) wist zich te plaatsen op de 200 rugslag jon gens onder de 14 jaar. Voetbal in buitenland WEST-DUITSLAND FC Köln-Bayern München 1-1; FC Nürnberg-Schalke 0-2; Hertha BSC- Borussia Mönchcngladbach 1-0; Hamburger SV-Borussia Dortmund 5-0; VFB Stuttgart-Werder Bremen 1-1; Fortuna Düsseldorf-MSV Duis burg 5-0; Darmstadt-Arminia Biele feld 1-1; Kaiserslautern-Eintracht Frankfurt 2-1; VfL Bochum-Ein- tracht Braunschweig 5-0. 1. Kaiserslautern 12-19; 2. Hamburger SV 12-16; 3. Bayern Bünchen 12-15; 4. Schalke 12-15; 5. VfB Stuttgart 12-15. ENGELAND Arsenal-Ipswich Town 4-1; Aston Vil la-Manchester City 1-1; Bolton Wanderers-Coventry City 0-0; Derby County-Wolverhampton Wanderers 4-1; Liverpool-Leeds United 1-1: Manchester United-Southampto 2-2; Nottingham Forest-Everton 0-0; Queens Park Rangers-Chelsea 0-0; West Bromwich Albion-Birming ham City 1-0. 1. Liverpool 13-22; 2. Everton 13-20; 3 West Bromwich Albion 13-18; 4. Not tingham Forest 13-18; 5. Arsenal RIJSWIJK (ANP) - De Nederland se volleybalkampioen bij de he ren Blokkeer heeft zaterdag in Rijswijk in de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioen voor een grote verrassing gezorgd. De Poolse kampioen ASZ Olsztyn werd in vijf sets verslagen: 4-15, 15-13, 7-15, 15-13, 15-11. De tweede wedstrijd wordt volgende week in Polen gespeeld. BELGIË Anderlecht-Waterschei 1-1; Beert- schot-Beveren 0-0; Lokeren-Club Brugge 0-0; Lierse-Standard Luik 1-3; Waregem-Antwerp 0-1; Luik-La Louvière 3-3; Charleroi-Berchem Sport 1-2; Winterslag-RWDM 2-2; Beringen-Kortrijk 1-1. De belangrijkste uitslagen uit Kat wijk zijn: 200 meter rugslag meisjes onder 14 jaar 1. Petra Hoek Katwijk 2.37.7, 200 meter rugslag jongens onder 14 jaar 1. Edwin van Houten BZPC, 2.26.6, (limiet), 2 Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.31.3 (limiet). 100 meter school slag heren: 1. Marinus Doderer LZ '86 1.21.6, 100 meter rugslag meisjes onder 16 jaar 1. Irma v.d. Hoorn Alkemade 1.18.1, 3. Karin v. Tol Zijl/LGB 1.18.4; 100 meer vlinderslag meisjes onder 12 jaar 1. Annetv. Tol Zijl LGB 1.19.4,2. Karin v. d. Linden Zijl/LGB 1.19.9, 3. Marianne Knot LZ'86 1.21.4,100 meter rugslag onder 14 jaar (jongens): 1. Edwin v. Houten BZPC 1.10.0 (limiet); 200 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar 1. Petra Hoek Katwijk 2.19.3,2. Inge den Duik Katwijk 2.25.8. ATLETIEK - Annie van Stiphout (HACheeft gisteren in Kessel-Lo (België) een internationale veld loop voor dames gewonnen. De Nederlandse veldloopkampioe ne legde de 3500 meter af in 10 minuten en 51 seconden. SCHAATSEN - Op de Jaap Eden- baan is zaterdagavond het mara thonseizoen begonnen met de wedstrijd om de Jaap Edentro- fee. Ruim 1000 toeschouwers za gen Rien de Rhoon winnen. Adviescommissie inzake het Huisvestingsvraagstuk Agenda brief van de burgerraadslieden over „signalering met betrekking tot de regeling WoonruimteverdelingEn een brief van B W dd 29 augustus brief van het komitee "ledereen wil wonen" d.d 14 juni I rapporten woonwensenonderzoek alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. 5. brieven d.d. 29 juni en 15 september 1978 van de Federatie van woningbouwcorporaties met daarbi| behorende Hoofdlijnen voorstel Centraal Registra tiebureau Woningzoekendenen een "Voorlopig commentaar bureau Huisvesting". 6. brief van het college van bestuur van de Rijksuniver siteit d.d. 13 september met motie nr. 38 over de kamernood onder studenten. 7. concept-gedragsregels koppelcommissie. Julian Patrick en William Neill in "Of Mice and Mei

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19