Docos na nederlaag in degradatiegevaar Leids Philidor geeft De Wolstad schaakles Eerste zege Zijl/LGB; eerste verlies voor LZ DONAR STUNT TEGEN CITO Leidse dammers te overmoedig na snelle zege van Bronstring SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT PAGINA lb Stroef LSG laat overwinning liggen LEIDEN - Na de zaterdag gespeel de derde ronde moet één van de vier profteams in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompe titie een toontje lager zingen. De vogeltjes van Philidor/Leeuwar- den hadden zo vroeg gezongen, dat ze voor de poes, D/Water- graafsmeer, waren. Drie vooruitgespeelde partijen hadden de Friezen op een 2-1 voorsprong gezet Ligterink won van Hartoch, terwijl Sosonko- Langeweg en Van Scheltinga- De Lange remise werden. Boersma verloor weliswaar van Van der Sterren, maar dankzij winstpar tijen van Scholl op Witt en Jans sen op Van der Weide en verder nog een remise van Kramer tegen Odink scoorden de Friezen 4V2- 2Va aan de eerste zeven borden. Toen waren de Friezen uitgezon gen, want Ooiman, Meyer en Wiersma vlogen pardoes in de matnetten van Peter de Roode, Nico Schouten en Roy Dieks: 4V 2-5Va winst voor de Amsterdam- De beide andere profteams richtten weer een slachtpartij aan onder de amateurs: Groningen was met 3V2-6V2 het slachtoffer van El VAS/ASC, terwijl V/Rotterdam het Bussemse BSG met 9-1 geflatteerd op de mat drukte. Slechts Hans Bouwmeester en Wegerstrass van BSG slaagden erin remise te maken, terwijl Lei- denaar John van der Wiel Sib- bing in een aardig taktisch potje vloerde. Philidor I/Leiden is in klasse I B helemaal terug van weggeweest. Hoe sterk een compleet Philidor I wel kan zijn ondervond De Wol- stad uit Tilburg, dat met 8V2-IY2 een leerzaam schaaklesje kreeg. Peter Gelpke leerde Bruggers, dat je niet met je dame alleen op stap moet gaan: 1-0. Ad van den Berg was in de aanval Veel gewiekster dan Versteeg: 2-0. Piet Bakker bracht een schijnoffer, waarna hij slechts de kip behoefte te pluk ken: 3-0. Van Maaren deed het positioneel met wat taktische grappen achter de hand: 4-0. Na twee maal een pion gewonnen te hebben schoof van Halderen zijn opponent er totaal af: 5-0. Vanuit een sterk centrum kwam Rinie Kuyf tot een dodelijke aanval: 6-0. Theo Piket kwam slecht langszaam iets beter te staan. In tijdnood kon hij een pion winnen, maar hij prefereerde zijn tegen stander op het gebied van val strikken te testen. Met nog drie zetten in één minuut liep zijn op ponenten er in: dam everlies: 7-0. Okkes won de strijd op de da mevleugel en daarmee was ook deze partij beslist: 8-0. Pas nu vond Philidor het welletjes. Joop Piket had weliswaar een fantasierijke partij gespeeld, maar hij kon er toch niet meer uithalen dan remise: 8Y2-V2. Mar tin Voorn creëerde een doorlo pende a-pion, maar ondertussen was zijn koning in een matnet ge vangen: 8V2-IV2. Philidor I kan weer koploper wor den, maar dan moet LSG I bij V/ Rotterdam II wel een 5-5 gelijk spel weghalen. De Rotterdam mers staan nog met 5-4 voor, maar Verburg van LSG ziet in zijn paardeindspel met een plus pion tegen Ten Kate goede winstkansen, zodat LSG I draaide in Rotterdam erg stroef. Teamleider Nico Bosman, die voor zijn ploeg LSG een zege had voorspeld: "Die zege heeft er ook in gezeten, als je naar twee van de drie verliespartijen kijkt". Wichers bereikte met een op het oog wat mindere stelling remise: Va—Va. Hierna ging het meteen al fout Dobbelaar liet op onbenul lige wijze een toren insluiten. Met een consequent doorgevoerde aanval zorgde Kuijpers weer voor evenwicht: IV2-IV2. Baart bracht een aardig loperoffer, maar het bleek inkorrekt te zijn: 2V2-IV2. Sikkel behoefde slechts wat houtjes te sprokkelen voor 2 V2-2 V 2. Peter Bosch loopt nog steeds naar zijn v*orm te zoeken. Ook dit maal was hij kansloos. Tolenaar kwam slecht te staan, maar hij kon erger voorkomen door de zaak dicht te schuiven: 4-3. Er- wich kwam totaal gewonnen te staan, maar in het eindspel bracht hij het niet verder dan remise. Ook Wim Heemskerk liet tegen Corrie Vreeken de winst liggen en moest met remise genoegen nemen: 5-4. Philidor II/Leiden behoort met De Wolstad en Maastricht duidelijk tot de zwakste ploegen. Dit trio heeft nog geen matchpunten. De reserves van Philidor hadden halverwege de match tegen SMB I de winst voor het oprapen, maar het ontbrak de Leidenaars aan killers. Vergeer scoorde wel met dodelijke penningen 1-0, maar openingsfouten van Selier en Van den Bosch bogen dat om tot 1-2. Van Loon, Binnendijk en Smit konden hun voordeel niet in winst omzetten. Van Loon en Smit haalden nog wel remise, maar Binnendijk verloor zelfs. Barkema liet zich in tijdnood ver rassen, terwijl Jongsma en Kohl- beck niet tot tegenspel kwamen. Hans Kuyf ontfutselde tenslotte na een spectaculaire tijdnoodfase Joost Marcus de koning, zodat de eindstand een 3-7 nederlaag voor de Leidenaars werd. Het Delftse DSC I was in klasse IIC duidelijk te sterk voor Voorscho ten I. Wel opende de Voorschote naren de score, toen bleek dat Huizer bij een desperado-aanval beter kon rekenen. Brouwer ver dedigde zich naar remise, maar Schlichting werd "klassiek" overspeeld: IV2-IV2. Bert Hou- weling liet zich een redelijk stel ling ontfutselen. Ook zijn vader verloor, in hopeloze stand viel zijn vlag: 3V2-IV2. Bongers was positioneel te zwak om Scheur kogel te verontrusten. Wouters en Thieme mochten daar na remise maken, want met 5'/a- 2Va speelde DSC verder een ge wonnen wedstrijd. Schuckink Kool zorgde met eeuwig schaak nog voor 6-3. Wise brak zijn tore neindspel af, maar de enig over gebleven pion van zijn opponent zal zeker de strijd beslissen en voor 7-3 gaan zorgen. LSG II was bij Spangen I geen schaduw van wat het geweest is. Slechts Smout won pas in de tweede tijdnootfase. Verder dan nog drie remises kwam LSG II niet. Brunia had wel de meeste pech. Hij bracht een uitstekend dameoffer, maar hij vergat te De uitslagen: Schell (Spangen I)- Konings (LSG II) 1—0; Riksen- Smout 0-1; Maliangkay-Bakker 1-0; Mac Lean-Van Schaik 1-0; Strijdhorst-Pols 1-0; Posthu- mus-Brunia 1-0; Sio-Mieremet 1-0; Dries-Wiebes V2-V2; Boller- man-Geertsma V2-V2; Van Mun ster-Van der Drift V2-V2; totaal 71/ 2-2 Va. "Het is de schuld van Evert Bron string!" aldus een aangeslagen André van der Kwartel, na het verlies van het Leidsch Dam Ge nootschap tegen het zwakke Roxy Dual II (Groningen). "Had Evert niet binnen een uur zijn te genstander van het bord gewalst dan zouden we niet zo overmoe dig zijn geworden en waren er minder fouten van onze kant ge maakt!" De Leidenaars waren voor het be gin van de wedstrijd al vrij opti mistisch over de uitslag. De RD'ers waren tot dan zonder punten en de wijze waarop ze in de voorgaande vier ronden verlo ren gaf ook wel reden tot opti misme. Deze houding brak de Leidenaars op den duur op. Vooral toen Evert Bronstring zijn opponent Nijdam na een uur spelen al de hoeken van het bord had laten zien, werd de overmoe dige houding nog meer zichtbaar. Uiteindelijk resulteerde dit in een opeenhoping van blunders. Wim Heemskerk gaf in een betere stelling zijn tegenstander de kans een simpele schijfwinst te ne men; Fred Ong gaf in een gewon nen stelling enige schijven ca deau en hetzelfde gold voor Hein van Winkel. Slechts bij één partij werd het geblunder niet fataal: Peter Bronstring haalde een ge wonnen stand, blunderde en had toen het geluk dat Klijnpan dit niet afstrafte. Een schamele troost voor de LDG'ers. De uit slag werd uiteindelijk 13-7. Door dit resultaat staat LDG op een gedeelde zevende/achtste plaats en moet het uitkijken dat het niet in de degradatiezone terecht komt. RD heeft slechts één punt minder (en staat nu op twee wed- strijdpunten) en het Rotterdamse Constant staat laatste met één punt. Aan de kop heeft Assen en Houdt Stand de leiding overgenomen van DC Uithoorn. Uithoorn ver loor zelf van Houdt Stand met 8-12, terwijl DC Assen met 6-14 DC Heemstede vernietigde. Voor DC Heemstede was dit een bitte re pil want halverwege de wed strijd stonden de Assenaren er allemaal zo slecht voor dat er re den was te geloven dat DC Heem stede met ruime cijfers zou win nen. Waarschijnlijk door de opeens winstkansen rook, werd de spanning de ploeg te veel en verloor Heemstede nog met grote cijfers. Gedetailleerde uitslag: 1. A. Ny- dam-Evert Bronstring 0-2, 2. C. Folkertsma-Wim Heemskerk 2-0, 3. H. van der Nap-Fred Ong 2-0, 4. H. Holland-André van der Kwartel 1-1, 5. H. van der Meg- gelen sr-Wim Kleun 1-1, 6. A. J. Klijnpan-Peter Bronstring 1-1,7. J. Huizenga-Henk de Koning 1-1, 8. H. Hobbink-Hein van Winkel 2-0, 9. B. de Jong-Sam van der Kwartel 2-0, 10. J. van Meggelen jr.-Max Leiwakabessy 1-1, totaal 13-7. - - 3. Frits Verhey reikt naar de baldie echter eerder bereikt wordt door Tilburg-doelman Joop Ooms. LEIDEN - De Zijl/LGB heeft de eerste overwinning behaald. PSV uit Eindhoven werd met 6-0 ver slagen. LZ'86 leed de eerste ne derlaag. Het Ravijn was net iets te sterk: 6-5. Katwijk en DKD ble ven ongeslagen. Katwijk won met 9-10 van Brandenburg. DKD versloeg de Futen met 5-4. De Zijl/LGB heeft na drie nederla gen tegen de topploegen uit de hoofdklasse tegen PSV de eerste overwinning behaald. Na een wat moeizaam begin werd het vooral door de wat betere conditie en grote zwemsnelheid van de Lei denaars een ruime 6-0 zege. De eerste periode gaven de ploegen elkaar niet veel toe. Beide verde digingen waren goed op dreef, waardoor er voor beide doelen niet veel gevaar ontstond. Ook uit een man-meer-situatie wist de Zijl/LGB niet tot scoren te ko men. In de tweede periode kwa men de Leidenaars eerst goed weg toen een keihard schot van Rob v. d. Hoogerband de onder kant van de lat trof. Na een goed uitgespeelde aanval kon Martin Vreeburg via een fraaie boogbal de Zijl/LGB op een voorsprong zetten (1-0). Jacob Spijker maak te via een break 2-0. Ook in de derde periode bleef PSV goede tegenstand bieden. Alex van Belkum kon nog wel 3-0 scoren, maar keeper Theo Uittenhout moest al zijn kunnen aanwenden om deze voorsprong te behou den. Toen Alex v. Belkum erin de vierde periode in slaagde 4-0 te maken, was het verzet van PSV gebroken. Twee doelpunten van Stan v. Belkum brachten de stand op 6-0. Ook een aan PSV toegekende strafworp kon hier geen verandering meer in bren gen. Dé weer goed keepende Theo Uittenhout stopte het schot. LZ'86 was niet in staat de ongesla gen status te handhaven. Zater dagavond werd in Nijverdal te gen debutant het Ravijn met 6-5 verloren. Of de nederlaag te wij ten is aan de lange treinreis zal wel nooit duidelijk worden, maar in de wedstrijd tegen het Ravijn lag er een ongekende matheid over de ploeg. De wedstrijd gaf twee gelijkwaardige ploegen te zien. waarbij het Ravijn het meest gelukkig was. Tien seconden voor tijd wist het Ravijn de be slissende treffer te scoren. LZ'86 kon geen enkele keer een voorsprong nemen. Door doel punten van Stutterheim en Slag huis kon het Ravijn uit Nijverdal al snel een 2-0 voorsprong op bouwen. Pas aan het einde van de tweede periode kon LZ iets terug doen. Na een goede combinatie met Rudie Muusse wist Jan van Duuren met een boogbal de kee per na nakijken te geven (2-1). LZ'86 wist de stand ook nog wel gelijk te trekken via een doelpunt van Fried Elzenga, maar dat kost te zo veel kracht dat het tegen het speltechnisch toch wel wat zwakkere Ravijn niet lukte een voorsprong te bemachtigen. Het Ravijn kwam weer op een voor sprong toen veldspeler Jan van Duuren de bal schijnbaar met twee handen stopte en scheids rechter van Zenderen hiervoor een strafworp toekende. Schutter Stutterheim maakte geen fout (3—2). Daarna wist LZ'86 de door het Ravijn bemachtigde voor sprong telkens te niet te doen. In de laatste minuut echter, bij de stand 5-5, werd Jan Bakker voor een kleinigheid uit het water ge stuurd. Het Ravijn maakte hier goed gebruik van door 10 secon den voor tijd 6-5 te laten aante kenen. De Leidenaars restte toen geen tijd meer om als nog iets aan de stand te doen. Leidse doelpuntenmakers: Jan de Graaf (2) en J. P. Heek. Tweede klasser Katwijk behaalde in Bilthoven een benauwde 9-10 overwinning op Brandenburg. Na bijna de gehele wedstrijd te gen een achterstand aangekeken te hebben (2-0, 3-2, 7-5, 9-7) kon den na een goede laatste periode de punten toch nog meegenomen worden. Katwijkse doelpunten: H v. d. Putten (4x), P. de Vries (3x), H. van Duivenvoorde (2x) en v. d. Putten. Ook de derde-klasser DKD bbjft winnen. Zaterdagavond werd de Futen uit Amstelveen met 5-4 verslagen. Doelpunten DKD: F. Dreef, v. d. Hove, Diehl, v. d. Brink en R. Dreef. Evenals de heren behaalden ook de dames van de Zijl/LGB hun eer ste overwinning. Door een 3-0 zege op DSZ 2 verlieten zij de laatste plaats en verkregen zij aansluiting met de middenmoot. Goals: Gemma v. Buuren, Jolan- da v. d. Marei en Maqan Neute boom. WIM SIERA LEIDEN - Scylla heeft door Docos in eigen huis met 3-7 te vloeren de laatste strohalm in haar strijd te gen degradatie gegrepen. Docos kwam op 0-1 toen Ed v.d. Berg het moest afleggen tegen Anton van Zoelen die, volkomen onge traind en rechtstreeks van het voetbalveld komende, zijn talent weer bewees. Zijn aanwezigheid gaf ook Rob v.d. Zeeuw en Frits Kantebeen net dat zelfvertrou wen wat in de voorgaande duels ontbrak. Toch bleef Docos via de bekeken en goed geconcentreerde Paul Bak ker lang bij want zowel Kante been als Van Zoelen "rommelde" hij naar een nederlaag. Na de pauze kwam Docos nog op 3-3 toen Ed v.d. Berg tegen Rob v.d. Zeeuw zijn, zo bleek later, enige winst boekte. Daarna drukte een hard vechtend Scylla definitief door. Kantebeen toonde bij Fal- laux een levensgroot conditiege brek aan, Van der Zeeuw hield Bakker van een hattrick af en Van Zoelen gleed op één been langs Fallaux. Aangezien bij ge lijk eindigen, Docos en Scylla hebben nu beiden vier punten, de onderlinge duels de doorslag ge ven was de beheerste winst van Kantebeen in de laatste partij te gen v.d. Berg, waarmee de eind stand op 3-7 kwam, wel degelijk van belang. Ook de andere Scylla-teams bleven aan de goede zijde van de score. Team 2 wees Amsterdam met 8-2 weer op haar zwakte, waarbij een volledig herstel van Sjaak van Veen opvallend was evenals trouwens twee keer onnodig ver lies van Fred v.d. Zeeuw. In Vo- lendam bleef Scylla 3 hekken sluiter Victory maar ternauwer nood de baas omdat Karei van Schie drie keer de mist in ging. Hans de Roode en Johans Wes- sels herstelden echter de schade voorbeeldig 6-4. Het in Grootebroek spelende De Treffers zag het bezoekende Scylla 4 met een 7-3 winst ver trekken. Rini Hansen en Erik Noest stonden hier de tegenpun- ten toe. Het Hooge Huis ervoer dat Scylla 5 echt te sterk is voor de overgangsklasse, zeker nu naast Swier en Meyer ook Paul Spies twee keer won: 1-9. Dl Treffers (R) deelt na de prima 6-4 winst op Maassluis de toppositie met dit team. Zowel Van Ruiten als Van Beek lieten een twee no teren, maar omdat v.d. Zwet met een keer minder genoegen nam was de Veense winst in het dub bel zoals zo vaak doorslaggevend. Mizu is in de heksenketel bij Trias met 6-4 ten ondergegaan. Polak voldeed twee maal maar Reitsma boekte één magere winst. Van Nes kwam ook niet verder al wa ren zijn nederlagen miniem. Is team 1 door dit verlies in degra datiegevaar gekomen, Mizu 2 ontkomt daar al niet meer aan, want tegen Tempo Team 2 scoor de alleen Chiel Kuiper één keer. 1-9. De puntendeling van Avanti 2 met Phoenix stelt licht teleur maar brengt de titel niet in gevaar. De Groot verloor van O verbosch, John van Strien van Holtzapfel en Jan van Wetten liet beiden voorgaan. LEIDEN - Niet vaak zal LMHC nog geconfronteerd wor den met een ploeg als Tilburg, die zó slordig te werk gaat dat een fors verlies geen verbazing gewekt zou hebben. Nochthans ging Leiden met 1-2 de boot in tegen de, tot gisteren gelijk geklasseerde Tilburgers Zonder Nick Thiery en met een niet voluit spelende Verhey (net her steld van een blessure) had het Leidse team weliswaar wat aan aanvalskracht ingeboet; met Je roen Leenen, Henk van Veen en Rob Feenstra had Leiden nog ger r.oeg offensief vernuft binnen de lijnen om al na 8 minuten op 1-0 te komen. Rob Feenstra liep diago naal door de Tilburgse cirkel en bestrafte de laksheid van de Bra bantse verdediging met een korte push achter doelman Joop Ooms. (1-0). Het antwoord van Tilburg bleef uit. Want Tilburg, met in ternational Bart Taminiau, heeft de strafcorner in het geheel niet onder de knie. Van het aanzien lijk aantal korte corners dat Ta miniau aangegeven kreeg wist hij er slechts één onder controle te krijgen, maar deze schoot hij bo ven de plank in het Leidse doel. Ook wanneer Wil Dielis Tami niau kwam assisteren, door met de hand te stoppen, bracht Til burg er weinig van terecht, tot grote opluchting van Leiden. De druk op de Tilburgse verdediging werd in de loop van de eerste helft aanzienlijk verhoogd. Dui delijk legden de LMHC-spitsen de fouten van Hans Jenniskens en Fred Bierens bloot, die door te lang balbezit mogelijkheden voor hun tegenstanders creëerden. De kansen kwamen dan ook spoe dig; Ernst van den Berg toonde zich sneller dan Wil Dielis, maar werd door doelman Ooms prompt onderuitgegleden. En kele minuten later was Frits Ver hey de ongelukkige; de voorzet van Peter Paul Wentrup bereikt onverwacht de bij de tweede paal geposteerde Verhey, die de bal echter op het hout knalde. Toen Verhey in de rebound alsnog doel trof, werd zijn actie wegens draaien afgekeurd. Een omstre- den beslissing aangezien er nie mand bij de Leidenaar in 'de buurt was. In de 31ste minuut verloor de Leid se defensie het hoofd. Vanuit de mêlée van de Leidse verdedigers stak plotseling een stick hoog de lucht in, om een Tilburgse inzette keren. Het betekende een straf- push, en die kans liet Tilburg, via Jan Karei Jenniskens, niet voor bijgaan; 1-1. In de tweede helft ondernam Til burg wat meer actie en in de tien de minuut werd dat initiatief be loond, toen Bart Taminiau door wederom slecht stoppen, ge dwongen was de uit een strafcor ner ontvangen bal, opzij te geven naar Jan Karei Jenniskens. Jen niskens sneed als een mes door de Leidse vereniging; 1-2. Ongeveer een kwartier had LMHC nodig om zich te herstellen van deze tik. Er werd minder actief gestoord, waardoor op de lin kervleugel de Tilburgers de Beer en van der Giessen enkele fraaie combinaties uitvoerden die de ploeg aan de kop van de Leidse cirkel brachten. Het waren vrijblijvende prikken van de Til burgers, die zich niet meer be dreigd voelden door Leiden en zich dan ook zonder tegenzin in de slotfase ingroeven binnen de eigen 23-meterlijn. De ploeg plaatste zelfs geen serieuze te genaanvallen meer; de lange sla gen van Taminiau bereikten al leen de achtergebleven Hendrik Quirijns, die met even harde klappen het verloren terrein trachtte terug te winnen. De laat ste kans op een gelijkmaker, een strafcorner enkele ogenblikken voor het eindsignaal, ging verlo ren doordat Quirijns de bal onder de stick door liet schieten. ROLPH PAGANO -Roomburg gelijk De hockeyers van Roomburg le verden een goede prestatie door de koploper in de tweede klasse, Delftse Studenten op 1-1 te hou den. Forescate won de uitwed strijd van Cartouche (0-1). Voor de dames was er minder succes. De dames van Leiden speelden nog wel gelijk tegen Laren (1-1), maar Roomburg en Forescate verloren met respectievelijk 0-1 en 0-3. Roomburg-Delftse Studenten 1-1 Roomburg deed in dit duel zeker niet onder voor het sterker geach te Delftse Studenten. Bij rust was de stand nog 0-0. Vlak na de pau ze nam Roomburg de leiding via Peter de Beer, maar even later was het alweer 1-1. De ploegen bleven daarna op de volle winst spelen, maar ondanks nog enkele hachelijke momenten bleef het 1-1. Cartouche-Forescate 0-1 Dankzij een door Jelmer Siersema benut te strafpush, is Forescate nog al tijd ongeslagen. Een verdiende overwinning, al bood Cartouche goed tegenspel. Zo mochten de Voorschotenaren van geluk spreken dat een sterk Cartouche- offensief vlak voor tijd zonder succes bleef. Leiden-Laren 1-1 Al vlot na het be gin kwam een sterker Laren op een 0-1 voorsprong. De Leidse dames kwamen echter goed te rug en dankzij Jet Keij werd dat ook in de stand tot uitdrukking gebracht. Na rust bleven de ploe gen gelijk opgaan, maar gescoord werd er niet meer. Roomburg-Rijswijk 0-1 In de eer ste helft waren de dames goed te gen elkaar opgewassen. Na rust namen de Rijswijksen echter de leiding via een onhoudbare straf corner. Daar bleef het bij. Forescate-Zandvoort 0-3 anders dan de uitslag doet vermoeden hebben de dames van Forescate de koploper goed partij gegeven. Nadat het in de eerste helft 0-1 was geworden, werd een offen sief hen echter fataal. Zandvoort liep uit tot 0-3. Gemini boekt belangrijke overwinning LEIDEN - Eerste divisionist Gemini/K (heren) kende deze week weer de weelde van een overwinning. Slachtoffer was het zwakke US, dat met 15-11, 16-14 en nogmaals 16-14 de terugreis naar Amsterdam kon aanvangen. Gem/K's sterkste wapens deze middag waren: het blok en de aanval, met name van John Rol. Gem/K 2 deed het even voortreffelijk door Bruinsma geen enkele kans te geven. Alleen in de beginfase van elke set mocht Bruinsma bij blijven, maar een lichte tempo-verhoging was dan voldoende om de winst veilig te stellen. Met 15-11,15-10 en 15-10 werd het 3-0 voor de Voorschotense ploeg. Donar zorgde dit weekend voor een regelrechte stunt door koploper Cito zijn eerste nederlaag toe te bren gen. Vooral aanvallend overvleugelde Donar, met Hans Vodegel en de ex-Kalinkospeler Frank de Rijk in de hoofdrollen zijn tegenstander. Cito kon geen set op zijn naam brengen en verloor met 15-12, 15-10 en 15-11 gedecideerd van Donar, dat een van zijn sterk ste wedstrijden van de laatste jaren speelde. Bij de divisie-dames deed Gemini/K het niet zo best. In Nijmegen werd van de gelijknamige ploeg alleen de derde set (12-15) gewonnen. Voor het overige trok Nijmegen aan het langste eind, met 16-14, 15-3 en 15-5. Gemini/K beschikte over geen enkele wissel speelster, hetgeen op dit niveau toch wel fataal is. 3-1 Voor Nijmegen '73 derhalve. Ook Gem/K 2, tot deze week koploopster in haar klasse verloor. In Gouda was Radius superieur. Uitgezonderd de service, ging alles fout. Radius won via 15-11, 15-3 en 15-11 daar door toch wel verrassend. Dat de strijd in deze klasse geheel open is, bewees ook de nummer twee, Leython. Ook deze ploeg kwam niet tot winst. In een stroeve partij, waarin Leython het juiste ritme maar niet te pakken kon krijgen; wist tegenstander V alkenberg met 0-3(3-15,9-15 en 13-15) te zegevieren. Alleen als aanvalster Liesbeth Rijnja aan het net verscheen, school er enig gevaar in de aanval. Zonder zelf tot grote hoogte te komen, won Valkenberg eenvoudig. NOVO verloor met 3-1 van Ovra. Na een achterstand van 3-8, won het met 15-13. Helaas liet NOVO het daarna afweten. Men liet Ovra in zijn spel komen en ging daarop met tweemaal 3-15 en 11-15 alsnog de boot in: 1-3. In de promotieklasse heren kwam NOVO alleen aan de kop door Radius in Gouda met 0-3 te verslaan. Het was een slappe wedstrijd, de oorzaak hiervan was het weinig inspirerende spel van de tegenstander, die voor eigen publiek nauwelijks tot aanvaardbaar volleybal kwam. NOVO liet zich hierdoor meesle pen. maar vergat niet te winnen. Mede-koploper LUSV, verloor kansloos bij Zovoc. In de eerste set speelde men nog wel goed, maar door domme pech ging na 14-14 de set met 16-14 naar Zovoc. Toen ging duidelijk de faalangst bij de Leidse Studenten mee spelen, want in een aflopende reeks werd het: 15-10 en 15-7 en was de eerste 3-0 nederlaag een feit. Dit resultaat was gunstig voor Leython dat zelf won van Zevenklappers en door het verlies van LUSV een plaatsje kon stijgen. in de eerste set nam Leython aanvankelijk een ruime voorsprong, maar won toch maar op het nippertje. Met een excellerende en jarige Chris Ver- woert werd daarna via 15-7 en 15-5 het pleit snel beslist in Leythons voordeel. NOVO 1 verloor tegen SVC de eerste set na een 14-14 stand. Daarna mani festeerde zich weer het gebrek aan stootkracht en ging men met 6-15,5-15 ten onder. Bij de dames won alleen Leython 2. Tegenstander Velo kon nauwelijks indruk maken. De eerste set was voor Velo, maar daarna kwam men er niet meer aan te pas. Door goed spel van Marian Buys en Laureen Kehrer werd het 15-6, 15-6, en 15-10. LUSV brouwde er weinig van tegen Tornado 2. De Delftenaren hadden veel meer slagkracht en zagen LUSV alleen de twirede set win nend afsluiten op 15-11. Leython 3 had bepaald zijn dag niet tegen Gem/K 3. In Voorschoten werd verloren, in een oninteressant duel. Zelfs op de serve gingen veel punten verloren. Derhalve een 3-0 winst voor Gem/K 3. Setstanden: 15-10, 15-4 en 15-7. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16