Quick Boys krijgt ruimte: 4-0 zege 'Flipperkastvoetbal' goed voor één punt RBB VERSLIKT ZICH: 1-2 Ter Leede komt tot driemaal toe terug bij Lisser Boys: 3-3 ■PP veel Noordwijk te passief: 0-2 Katwijk roemloos ten onder Lagendijk: Eindelijk wat geluk" Scheidsrechter: een aanfluiting RCL weer niet creatief genoeg zislaZtL?;%< SPIRIT PROFITEERT VAN RUIMTE OP MIDDENVELD MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 BOLNES - Ondanks het optimis me van trainer Frans van der Zeeuw vorige week na het duel tegen Heerjansdam, heeft Kat wijk zaterdag de zesde neder laag van dit seizoen te slikken gekregen. Bolnes kende geen enkel mededogen met de Kat- wijkers: 4-0. De toekomst begint er voor rode lantaarndrager in de tweede klasse nu wel heel somber uit te zien. Van der Zeeuws optimisme werd in zoverre bewaarheid dat Katwijk lange tijd Bolnes uit stekend partij gaf. Weliswaar keek de ploeg al na een kwartier tegen een 1-0 achterstand aan (Arie Troost was de boosdoe ner), maar in het verdere ver loop van de eerste helft was Katwijk zeker niet de mindere. Zo verscheen Piet Varkevisser maar liefst drie keer alleen voor de doelman van Bolnes, zonder daar maar één maal uit tescoren. Door een fout van Piet Kruy t werd het dertig seconden voor rust zelfs nog 2-0. Hij verspeelde de bal op het middenveld, waarna Martijn van Faassen ongehin derd kon oprukken en van dichtbij invaller-doelman Rein Kazius passeren. Volgens Van der Zeeuw een voor de malaise waarin Katwijk ver keert, typerend doelpunt: "We zitten gewoon in de verkeerde hoek. Zelden wordt onze verde diging echt uitgespeeld. Doel punten tegen zijn altijd het ge volg van persoonlijke fouten". Die tweede Bolnes-treffer bleek hard te zijn aangekomen. Kat wijk kwam er na rust nauwe lijks meer aan te pas. Door doel punten van Martijn van Faassen en Ed de Kruijff werd dat enigs zins geflatteerd in de stand tot uitdrukking gebracht. SPORT ■- i beeld: nadat WHC-ausputzer Vierhuizen de bal verkeerd heeft wegge- )an der Plas van dichtbij doelman Goudbeek kansloos laten. SPIJKENISSE - Alsof hij deelnam aan een valsblazersconcours... Zo etaleerde zaterdagmiddag arbiter Bouwhuis 'zijn kunsten'. Tra gisch genoeg hield Leeuwarden se scheidsrechter zich in werke lijkheid echter bezig met het duel Spijkenisse-Noordwijk (uitslag 2-0), waarin hij negentig minuten lang op genante wijze zijn brevet van onvermogen liep af te geven. "Door gebrek aan conditie niet in staat om het spel te volgen', 'Veelvuldig affluiten voor over tredingen op momenten dat bal voordeel voor de tegenpartij het rechtvaardigde het spel zijn loop te laten hebben', 'Ritsen foutieve waarnemingen', 'Te vaak op het kompas van zijn grensrechters varen' en 'Volslagen gebrek aan overwicht'... Het zou de intrieste opsomming kunnen zijn van een voor Bouwhuis vernietigend rapport, dat hem voorgoed uit de topklasse van het zaterdagvoet- bil zou bannen. Een treffend bewijs van zijn ont stellend tekort aan leiderschap droeg de arme Fries diep in de tweede helft zelf aan op het mo ment dat Gerard Tio Spijkenisse- middenvelder Bert Bak bruusk tegen hetigras kwakte. Met drifti ge gebaartjes stormde Bouwhuis op Tio af, greep naar zijn broek zak om het notitieboekje tevoor schijn te toveren.. Met in het ach terhoofd de wetenschap dat Bouwhuis, althans in deze ont moeting licht beïnvloedbaar was, stormde een legertje Noordwijk- spelers onder aanvoering van Frans v.d. Veen op de leidsman af. Slechts enkele krachttermen hadden de zeekanters nodig om de noorderling van zijn -juiste- voornemen af te brengen en hem aan zijn zoveelste 'black out' (Noordwijk-trainer John Eelman later "Als je als scheidsrechter naar je boekje grijpt, moet er ook geschreven worden") te helpen. Het was één van de weinige inci dentjes in een tweekamp, die ón danks Bouwhuis geen moment uit de hand liep vanwege het feit dat de 22 acteurs de hoofden koel hielden. Juist daardoor had Bouwhuis met zijn gebrek aan visie nagenoeg geen invloed op het spelverloop en resultaat. Goed, voor rust ont hield hij Spijkenisse een elfme- tertrap toen de Friese valsfluiter een overtreding van Gerard Tio ten opzichte van Ron van Baaren minzaam wegwuifde, daartegen over stond de benutte vrije schop van pauze-invaller John van Dijk (voor Hans Plaatzer), die wegens vermeend buitenspel van Jaap van Kesteren geen goedkeuring in de ogen van Bouwhuis weg kon dragen. Noordwijk mocht daarom na af loop dan wel terecht veel kritiek over het soms lachwekkende op treden van de spelleider spuien, de oorzaak van de eerste compe titienederlaag moest toch geheel binnen eigen gelederen worden gezocht. "Mijn ploeg lijdt mo menteel aan verslapping in geestelijk opzicht, nam daardoor KATWIJK - Met slechts zes tegentreffers in zeven duels mocht middenmoter WHC zich er op beroemen dit sei zoen over een van de minst gepasseerde defensies in de eerste klasse A te beschikken. Daar is zaterdag op uiterst hardhandige wijze een einde aan gemaakt. Dat juist de aanval van Quick Boys zo genadig zou toeslaan, mag aan de mysterieuze krachten in de sport worden toegerekend. Wie kon immers van een ploeg die dan een gemiddelde van één dit seizoen niet veel verder kwam doelpunt per wedstrijd een klin kende 4-0 overwinning verwach ten? Quick Boys-trainer Arie La gendijk had er zo zijn eigen ge dachten over. "ook in de periode dat het bij ons wat minder ging, is de sfeer altijd goed gebleven. Dat is heel belangrijk. Verder heb je natuurlijk ook wat geluk nodig en dat hadden we vandaag ein delijk eens een keertje." Dat mag allemaal best waar zijn, maar de onverwachte produkti- viteit was toch ook voor een niet gering deel te danken aan de on gelofelijke wanorde in de defen sie van de ploeg uit Wezep. Nadat Quick Boys na een vijfentwintig minuten op een 2-0 voorsprong kwam, stortte de formatie van trainer Lambert van Dijk als een kaartenhuis in elkaar. in de eerste helft een te passieve houding aan", oordeelde ook John Eelman. Ware woorden, maar vreemd genoeg diende de Vrijheid nederlaag zich pas na rust aan. Uitgerekend op het moment dat Op het middenveld genoten de Noordwijk alsnog orde op zaken leek te gaan stellen. In de eerste minuut van de tweede rondgang sloot middenvelder Piet Brus- saard een duel met Tio op geluk kige wijze winnend af, waarna af, waarna hij simpel 1-0 binnen kon lobben. "Spijkenisse dat tot op het bot was gemotiveerd, kreeg juist door die goal nog meer zelf vertrouwen", wist Eelman. Een doelpunt dat in feite de late belo ning was voor het goede werk dat de brigade van Jan van Baaren in de openingsfase had afgeleverd. Met name de later door Harry Koopman vervangen Ron van Baaren had echter tot tweemaal toe verzuimd om de soepel uitge voerde aanvalscomposities van de juiste afwerking te voorzien. Wat later, nadat Ab Spaander man doelman Ley en met twee la ge schoten had getest, Harry Remmerswaal na een misser van de zwakke Tio dit eveneens had nagelaten. Noordwijk kon daar- Katwijkers een ongekende vrij heid en de WHC-verdedigers le ken zich de grootste moeite te ge troosten om de Quick Boys-aan vallers toch vooral maar niet voor de voeten te lopen. Illustratief daarvoor was de kans van spits Jaap Hoek vlak voor rust. Na één van de schaarse tegenstoten van WHC was de bal bij de weer volij verige Bart Zandbergen terecht gekomen. Zijn directe tegen stander Bennie van 't Ende durf de hem niet goed aan te pakken. Hoek was inmiddels door het midden opgestoomd en om on navolgbare redenen staakte het centrale verdedigingsduo van WHC ter hoogte van de midden stip de achtervolging. Een simpel passje van Zandbergen was daarop voldoende om Hoek al leen voor doelman Freek Goud beek te brengen, maar de num mer tien van Quick Boys schoot van dichtbij via de buitenkant de paal naast. Fout Een fout van andermaal doelman Goudbeek wijzigde het spelbeeld echter drastisch. Een verraderlij ke hoekschop van Zandbergen werd door hem hopeloos gemist, waarna de in dat soort situaties nuttige Hoek eenvoudig raak kon koppen. Die treffer bleek voor WHC het sein om tot de rust al te grote inspanningen te vermijden. Aan alle kanten konden Quick Boys-spelers ongehinderd op rukken en een ruststand van 5-0 had dan ook niemand hoeven verbazen. Het bleef uiteindelijk bij 3-0. Zandbergen kon, zonder dat hij belaagd werd, de kortste weg naar het doel van Goudbeek kiezen, maar zijn schot werd in eerste instantie nog door Goud beek gekeerd. Zandbergen bracht de teruggekomen bal voor doel, waar Hoek en Heerikhuizen er net niet aan konden komen. Dankzij een behulpzame WHC- verdediger kwam de bal toch nog terecht voor de voeten van Freek Rienks, die ongenadig hard uit haalde (3-0). Na de pauze had WHC-trainer Van Dijk uit pure armoede ook voor stopper Lamert van Pij kelen in de voorste linie geposteerd, wat Quick Boys merkwaardig genoeg toch nog voor problemen stelde. De Overijsselse ploeg schiep zich enkele fraaie mogelijkheden, maar door eigen onmacht én het goede keeperswerk van Theo Guyt bleef de nul gehandhaafd. Quick Boys kon zelfs nog een vierde treffer scoren. De verder onopvallende Teun van der Plas was de maker. BART JUNGMAN. 11 /^(j n ter van het doel KAMPEN - In de tweede verre uitwedstrijd van R.CL. is al leen datgene bevestigd, wat iedereen, die een klein beetje bij de Leiderdorpers betrok ken is, al lang weet: R.CL,. kan het spel niet maken, van wege een ontstellend gebrek aan creativiteit. In de uit wedstrijd tegen Go Ahead Kampen (1-1) daalde R.C.L. af tot een niveau, dat schrik barend genoemd kan worden, mede gezien het feit dat de te genstander zich de gehele wedstrijd maximaal op dit niveau bevond, hetgeen re presentatief was voor een af delingsclub. Voor de wed strijd reeds was R.C.L. een volle lengte achteruit gewor pen na het aanschouwen van de zeer schamele accommoda tie. De kantine was een soort verbouwde zwijnenstal en de kleedkamers leken op alles, behalve op aanvaardbare kleedkamers. Bovendien zat er nog een elftal in de Leider- dorpse ruimte, zodat trainer Huguenin vreesde voor zijn allerlaatste en allernieuwste tactische snufjes. Enkele be reidwillige bestuursleden van Go Ahead losten dit op en her haalden steeds weer dat er over twee jaar een geheel nieuw sportcomplex betrok ken zou kunnen worden. Kortom een entourage, een eersteklas-amateurvereni ging beslist onwaardig! Onwillekeurig werkten deze eerste indrukken door bij zeer zeker de jonge, onervaren spelers van de Leiderdorpse Racing. Na vijf minuten reeds blunderde de R.CL.-verdedi ging bij een opportunistische Kampense aanval over links. De bal kwam hoog voor het doel, waar Cees Ruis finaal miskopte, waarna de goed meegekomen voorstopper Reylink de bal doorkopte naar de ten onrechte vrij staande rechterspits v.d. Belt, die Brandt kansloos passeer de (1-0). Er ontspon zich toen een strijd, die door een van de (zeer wei nige) toeschouwers uitstekend aekarakteriseerd werd: flipperkastvoetbal". Inder daad was Go Ahead niet bij machte de bal lang in zijn be zit te houden en de achterhoe de ruimde telkens weer op met lange trappen, waarbij zelfs meerdere malen gebruik ge maakt werd van de zoge naamde "punter". R.CL. wist, althans voor de pauze, ook niet de nodige rust en creativiteit op te brengen en leed ontstellend veel balver lies. In de 13de minuut was hierop een positieve uitzonde ring want na een vlot lopende aanval kwam Benny Heems kerk op links goed door, er was nu wel overzicht en hij schoof de bal op maat op de linkervoet van de op vijf me- het doel volkomen Witteman,' half raakte en ver volgens naast zag hobbelen. In de 37ste minuut kreeg Go Ahead bijna een vrij spel in de vorm van een 2-0 voorsprong. Voorstopper Reylink, hij weer, kwam vrij op in het cen trum en alleen voor Bram Brandt,maar schoot naastIn de 40ste minuut verving Dick v.d. Bijl de geblesseerde Sjoerd Teske en aanvankelijk bracht hij wat nieuwe ideeën aan,maar naar mate de wed strijd vorderde, belandde ook hij op het fantasieloze niveau van deze wedstrijd. De tweede helft gaf een iets an der beeld te zien. R.CL. was nu duidelijk sterker. In de eerste plaats omdat er meer overleg in het spel zat en in de tweede plaats omdat Go Ahead ook nog conditionele problemen bleek te hebben. R.C.L. ging drukken, maar deed dit zonder intelligentie en toen later aanvoerder Koos Haneveld in de spits gepos teerd werd, was het droevig om te zien, hoe weinig er ge bruik gemaakt werd van zijn lengte en doortastendheid. Zoals zo vaak vielen de echte kansen aan de andere kant en in de 33ste minuut passeerde v.d. Belt Bram Brandt, maar David Brandt, hij speelde een goede wedstrijd, redde op de doellijn met een wanhopige sliding. R.CL. kreeg legio goede moge lijkheden, maar speelde veel al te gehaast. Slechts eenmaal in de tweede helft was er wel sprake van inzicht en overleg, hetgeen de gelijkmaker bete kende. In de 40ste minuut dreigde Go Ahead met een massale buitenspelval. Ab Braat doorzag dit uitstekend, omzeilde die listig en schoot uiterst beheerst de minimaal verdiende gelijkmaker achter de betrouwbare aanvoerderI doelman Faken (1-1). JAN VAN DUYN i Aanholt in duel met Nico Vonk t door ongeschonden de rust halen Die Goudbeek speelde trouwens i zich in de catacomben op g maken voor 'de grote finale'. De Eelman-équipe zette na de ope ningstreffer van Brussaard aan voor een stevig offensief, sloot de thuisbrigade volledig op. Uitge rekend op het ogenblik echter dat de barensweeën van de gelijk maker steeds heviger vormen aan gingen nemen mangelden Tio en Van der Veen Remmerswaal, waardoor Brussaard van elf me ter zijn ploeg een bevrijdende 2-0 voorsprong kon geven. Een mar ge, die Spijkenisse daarna met gemak tot het eindsignaal van Bouwhuis wist te verdedigen. Een 'stopsein', dat zowaar eens niet vals klonk... GERARD VAN PUTTEN doorslaggevende rol duel. Dankzij hem kon Quick Boys zich al na vijf minuten be haaglijk nestelen in een 1-0 voor sprong. Een afstandsschot van Jaap Heerikhuisen leek geen en kel probleem op te leveren, maar Goudbeek liet de bal knullig door zijn benen in het deel verdwij nen. Een meevaller die Quick Boys het broodnodige zelfver trouwen schonk. Zelfs een afge keurde treffer van Zandbergen (Hoek hinderde Goudbeek) kon de pret niet drukken. Trouwens, ook WHC kwam in die beginfase tot redelijk voetbal. De nog jonge ploeg schuwde de aanval niet, waardoor spectaculaire ten voor beide doelen de LISSE - Met opgeheven handen verlieten de Sassenheimers het veld van Lisser Boys, want wat niemand meer had verwacht, was toch gebeurd. Invaller Dries van Harskamp had vlak voor tijd met een kopbal zijn ploeg op gelijke hoogte gebracht met Lisser Boys. Ook trainer Jan Turkenburg van Ter Leede gaf na afloop ruiterlijk toe, dat zijn team zich met de 3-3 uitslag gelukkig mocht prijzen. "In plaats dat Lisser Boys op 4-2 kwam, scoorden wij de gelijkma ker. Nou, dan ben je altijd geluk kig met zo'n uitslag", aldus Tur- kenburgs toelichting. Het was overigens opvallend, dat het verdedigend sterke Ter Leede tot driemaal toe knap te rug kwam. Opnieuw had Ter Leede-aanvoerder Nico van der Fange daar een belangrijk aan deel in. Van der Fange speelde voor de ogen van de ongeveer 750 toeschouwers een prima partij. Hij accentueerde dat bovendien met twee treffers, waarbij hij voor één doelpunt een strafschop no dig had. Lisser Boys had in de persoon van de 34-jarige Gerard Nijkamp een uitblinkende spe- RIJNSBURG - Tegen Spirit uit Oudekerk aan de IJssel heeft Rijnsburgse Boys zich twee maal drie kwartier uitgesloofd om tot de vijf de competitieoverwinning van dit seizoen te komen. In plaats van de vijfde winstpartij werd het de eerste nederlaag: 1-2. Ondanks dat de Rijnsburgse koploper hard voor de punten werkte, moet gesteld worden dat juist die drang naar de overwinning RBB noodlottig is geworden: Hoewel de RBB- defensie bij de offensieve daden beslist niet werd verwaarloosd (Wil Groenendijk. Leo v. Delft en Gert Ouwersloot bevonden zich vrij wel permanent voor het doel van keeper Con stant Smit; was het toch opmerkelijk dat Spi rit deze Rijnsburgse defensie met slechts twee de contra-attack wist te overtroe- oorzaak hiervan was dat de Rijnsburgers (in de tweede helft nog veel duidelijker dan in de eerste) wél het mid denveld voor lief namen. Spirit kon de bal na een afgeslagen RBB-aanval onmiddellijk diep spelen om de Rijnsburgse verdediging vervolgens op snelheid (mede een gevolg van de overvloedige ruimte) te verrassen. Dit alles hoefde voor RBB nog geen fatale gevolgen te hebben ware het niet dat Gert Ouwersloot en Leo van Delft niet best in vorm staken. Nog voor Spirit vlak voor rust op 1-0 kwam had RBB ook niet stil gezeten. De beste kans was voor Henk v.d. Zwan die zijn harde schot op de hak van een Spirit verdediger terecht zag komen waardoor de bal naar de andere hoek gitig en keeper Gerrit Visser kansloos was. Spirit-middenvelder Butter echter was op tijd ter plekke om de bal met een ferme trap van de lijn te werken. Op slag van rust sloeg het Spirit-aanvalsduo De Vrij-Trouwhorst voor de eerste maal toe. Laatstgenoemde stuurde Jan de Vrij met een effectvolle diep tebal weg, waarop Gert Ouwersloot zich lelijk verkeek zodat De Vrij slechts Smit hoefde te omspelen: 0-1. Na rust verhoogde RBB de druk op het Spirit- doel en achtereenvolgens v. Egmond. Zwaan en V.d. Zwan misten droomkansenEen knap opgezette uitval van Spirit rondde Butler aj (0-2). nadat eerder Trouwborst de paal had geraakt. Via Henk v.d. Zwan had RBB vlak voor tijd eindelijk succes: 1-2. HERBERT POLANE Ier. De beweeglijke Lisser-spits scoorde weliswaar niet, maar Ter Leede-voorstopper Pieter van de Plas had zijn handen meer dan vol aan hem. Met zijn goede ti ming en kopkracht leidde Nij kamp in de negende minuut het eerste Lissese-doelpunt in. De jeugdige middenvelder René Griffioen werd op maat door Nij kamp de diepte ingestuurd, waarna Griffioen in eerste instan tie tegen keeper Van Harskamp opschoot. In de herkansing maakte hij vervolgens zijn werk naar behoren af. De Ter Leede verdediging leek na deze vroege treffer wat aangesla gen, maar het wat stuntelige bal verlies van resp. Schoen en Vonk werd door de Lissese voorhoede niet attent afgestraft. Halverwege de eerste helft fabriceerden de Sassenheimers zelfs tegen de verhouding in hun eerste doel punt. De lange Jan van Hars kamp sprong hoog boven doel man Groeneweg uit, waarna Ter Leede-linksbuiten Piet van de Heiden makkelijk kon uithalen. Hans van Aanholt dook echter gestrekt naar de hoek en stompte de bal als een bekwaam keeper uit het Lisse-doel. Uit de toege wezen penalty scoorde Van der Fange de eerste gelijkmakende treffer voor Ter Leede. In de tweede helft probeerden de Lissenaren met opportunistisch spel opnieuw aan de leiding te komen. In de vierde minuut le verde dat al succes op. Een hoge voorzet van Griffioen beoordeel de Willem van Harskamp niet helemaal goed, waardoor Ed Langerijs met een halve omhaal de stand op 2-1 kon bepalen. Nog geen minuut later was het weer Nico van der Fange die beide ploegen met een fraaie kopbal in evenwicht bracht. Lisser Boys liet zich na deze tegentreffer niet uit de weg slaan, want kilometer vreter Hans van Aanholt en spits Nijkamp zorgden ervoor dat doelman Van Harskamp con stant op zijn qui-vive moest blij- Na amper vijftien minuten spelen in de tweede helft werd aan beide kanten gewisseld. Voor beide clubs zou die wissel bijzonder gunstig gaan uitpakken. Bij Lis ser Boys kwam John Wassenaar voor de moegestreden Gert-Jan van de Valk ("Ik zat helemaal vast") in het veld, terwijl Dries van Harskamp bij Ter Leede de plaats van zijn broer Jan innam. Wassenaar was nog geen kwartier in het veld of hij rondde al een lepe voorzet van Van Slooten af. Daarna kwam echter de domper voor de Lissese-formatie, want vlak voor tijd kon de geheel vrij staande Dries van Harskamp eenvoudig scoren. Voor Lisser Boys-trainer Harry van der Horst uiteraard een teleurstellende ontknoping. Van der Horst: "Qua kansen ver dienden we te winnen. Mijn uit gangspunt was ook winst, want technisch gezien, moesten we Ter Leede makkelijk kunnen pak ken". Van der Horst schroomde na de doelpuntrijke derby echter niet om de hand ook in eigen boezem te steken. "Het derde tegendoel punt was gewoon een dekkings- fout, terwijl we na ons eigen der de doelpunt een taktische fout begingen. We hadden toen veel minder hautain en aanvallend moeten spelen. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15