Doesburg laat Ajax 'brommen' Feyenoord heeft draai gevonden SCOREBORD TtLoKita. „DIT IS PRECIES WAT SPARTA NODIG HAD Juiste uitslag bij Rocla Topscorers MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 SPORT SPORT SPORT BES3S SPORT SPORT Tk 1 ROTTERDAM ICPD) - Wim i'"3"U1J '"üe' 'K mWhPIMfPIl' Rijsbergeii, de „oorstopper daar on,mddellijk b,j zeggen III 1 IjIICl ücll van de Corsicaanse club Bos- a *jax over Sparta heen s sa- „rommelig, öm-cJ&m r specSaf; P'?F- ■nam) gebeuren gevonden". "Na al- u, wedstrijd legen L,lie een mflflF les wat ik had gehoord over gel.jtepel<2-2tweegoalsvan l,1Ual het Ajax van dit seizoen, viel behaalde vooral Michel het me tegen dat ze in de twee- Valke opgevallen. H,j kan i- de helft niet meer de kracht een van de beste spelers van SPeCtaCUlail ^ddm °.m 'erU9 k°me^ Rijsbergm. "Hi.Zefl over- f Dat zal dan wel het gevolg zicht en een sterk linkerbeen zijn geweest van die wed- Een snelle Van Hanegem, zou ik zeggen, al kun je natuurlijk meedoen in die vriendschap- nooit twee spelers met elkaar pelijke interland tegen West- vergelijken". Duitsland op 20 december. Volgend jaar zitten we wat x Rijsbergen was overigens niet ^at betreft weer wat beter, in de gelegenheid geweest Dan hoop ik dat ik er weer bij enige woorden met de ook bij ^an zijn". Sparta-Ajax aanwezige qjj Bastia met 18 punten uit Zwartkruis te wisselen. Dat ^7 duels middenmoter in de was ook Jiiet nodig, want hij Franse competitie gaat het weet dat Rep en ik zeker voor inmiddels wat beter met de die interland tegen Oost- Leidenaar"Vooral nu we ook Duitsland op 15 november jn uitwedstrijden punten niet beschikbaar zullen zijn. gaan pakkenAls we dan Een dag ervoor speelt Bastia thuis winnen ÏS het allemaal thuis tegen Metz en daarin prima. Nee, heimwee heb ik moeten we meespelen. Waar- helemaal niet", schijnlijk kunnen we alleen P.d.T. ROTTERDAM (GPD) - Midweekse ontmoetingen op Europees voetbalniveau plegen nogal eens negatief door te werken voor de betrokken ploegen. Zelfs in de jaren dat de heerschappij traditioneel nadrukkelijk vaststond, had Ajax na Europa-Cupduels geregeld moeite met de terugkeer naar de gewone competitie. Anno 1978 mag dan het een en ander gewijzigd zijn in de verhoudingen, de oude wet dat de sterkeren juist na zulke „uitstapjes' te pakken zijn, is nog onveranderd van kracht. VTW bewees het na Atletico Bil bao, Sparta greep gistermiddag eveneens de kans aan om weer eens voor een ouderwetse verras sing te zorgen en het eigen zelf vertrouwen op te vijzelen. Ajax moest het Rotterdamse Kasteel verlaten met de tweede 1-O-ne derlaag van het seizoen. Tegen de verhouding in, dat zeker, hoewel daar ook onmiddellijk aan dient te worden toegevoegd dat de voordelige score voor Sparta best hoger had kunnen zijn. Die schijnbare paradox leit zich verklaren uit het feit dat de prestigestrijd Sparta-Ajax twee zeer verschillende speelhelften kende. Arie van Staveren typeer de dat misschien wel het beste. „Als we na de eerste helft met 3-0 hadden achtergestaan, hadden we niets te zeggen gehad", er kende de Rotterdamse linker spits. „Maar als het dan in de tweede helft 5-3 voor ons had ge worden, had Ajax ook niet kun nen mopperen. Het meest opval lende vond ik dat we geen terug slag kregen toen Valke die straf schop had gemist, maar dat we er juist nog een schepje bovenop deden en de beste kansen kre gen". Uit die uitspraak viel veel af te lei den. Onder meer bijvoorbeeld dat het stellen van de aloude vraag of Nederlandse voetbal profs in staat zijn twee duels in een week af te werken niet rede lijk was. Alleen gelet op het resul taat moest er ontkennend op worden geantwoord, maar alle 18.000 kijkers die gistermiddag het Rotterdamse Spangen had den bezocht hadden tot een ande re conclusie kunnen komen. De profs van Ajax waren alleen niet in staat voor de tweede maal in een week tijd de kansen te benut ten. Pas daarna diende de terug val zich aan en bleek dat de Am sterdammers wel degelijk ver moeid waren. Minder van de "warming-up" bij Lausanne wellicht, dan van de zo vertraagde terugreis vanuit Zwit serland. Daar kwam dan volgens sommige spelers (Schrijvers) nog bij dat Ajax' trainer Brom niet geleerd had van de september- nederlaag bij MW en met drie spitsen speelde, waar die voet ballers zelf liever het minder krachten vretende 4-4-2 hadden gespeeld, en dan liefst met in de basis Erkens en Tamahata, die nu pas in de tweede helft als inval lers werden ingezet voor Meijer en Ling. Ook Sparta-trainer Petescu had dat verwacht. „Ik was verrast door de opstelling van Ajax. Ik had ook gedacht dat ze met vier midden velders en twee spitsen zouden spelen". Verknald De kritiek die nu naderhand op Brom werd geleverd had overi gens achterwege kunnen blijven als Ling, Clarke en Lerby gewoon gedaan hadden wat ze hadden moeten doen: scoren. Dat gold dan vooral voor Ling, die tijdens Ajax' goede eerste periode tweemaal naliet Doesburg te pas seren. De eerste keer plukte „Sparta-Pim" hem na een solo de bal nog van de voet, de tweede keer verknalde de Ajax-linker- spits de vrije kans zelf door het grote vanghek voor het doel aan te zien. Stimulans Dót gebeurde overigens op een moment dat Sparta al eerder on verwacht de leiding had gcno- De Kasteel-ploeg kreeg middenin Ajax' beste fase een niet geringe stimulans doordat Pim Verbeek de eerste Sparta-corner van Van Zoest fraai inkopte (15e minuut). De Rotterdammers wankelden daarna voortdurend, vooral op rechts waar de jonge Van Tiggc- len overspeeld dreigde te worden door Meyer. Daarom ook moest Bert Jansen, die in de basis spe ciaal van rechts naar links was verkast om te voorkomen dat Ling weer de Amsterdamse „lie- ve-Ling" zou worden, zijn colle ga-back soms rugdekking verle- Een complex van factoren, dat niet alleen tot de kans van Ling, maar ook tot een aantal andere moge lijkheden leidde. Het was mede aan Pim Doesburg te wijten dat Ajax naderhand zo „bromde" Over welke flitsende reflexen de 35-jarige doelman nog altijd be schikt toonde hij door Lerbv en Ling in de herkansing van scoren af te houden. Het werkte zo ont moedigend, dat het daarna snel met het goede spel van Ajax was gedaan. Brom: „Met het missen van de kansen zakten we terug. Daarna kon je zien dat ze erg vermoeid waren door die lange reis. Als je dan zulke simpele kansen niet benut en je komt ach ter, kan Sparta het aan gaan kij ken: we hadden de kracht niet m daarna nog wat terug te doen" Vooral niet omdat Krol, die zo vaak voor de verrassing zorgt, ditmaal niet zo aanvallend ingesteld was, wellicht als gevolg van zijn na- zeurende blessure, maar zeker ook door het optreden van Mor gan. Die spits had als opdracht niet zijn bewaker Zwamborn, maar juist Ruud Krol het leven zuur te maken als hij aan de bal was. Krol mocht hoe dan ook niet de kans krijgen zijn lange passes te verzenden, en Morgan kweet zich voortreffelijk van die taak. Dat ging soms dan wel ten koste van zijn eigen aanvallende activi teiten, maar die taken werden vooral in de tweede helft goed overgenomen. Door Michel Val ke bijvoorbeeld. Nadat Ajax nog een kleine opleving had gekend (Lerby schoot twee maal naast) kon Sparta zich meer en meer laten gelden. De krach teloze aanvallen van de tegen stander konden gemakkelijk worden onderbroken door te genaanvallen die erg gevaarlijk waren. Het op zich zwakke duel kreeg er een spectaculair aanzien door en leek definitief te worden beslist toen Krol de doorbreken de Valke neerlegde. Valke nam de toegekende strafschop in de 65e minuut zelf. gaf de bal echter te weinig vaart mee en zag Schrijvers succesvol uitval- "Nooit meer" De talentvolle middenvelder, die daarmee zijn tweede penalty van het seizoen miste (in het ope ningsduel bij Vitesse had hij van af 11 meter ook al gefaald, alleen tegen NAC had hij in zo'n situatie gescoord) leek er mentaal niet door aangetast. Hij bleef de aan wezige bondscoach Zwartkruis in elk geval opvallen, maar toon de nadien zelf aan dat zijn misser hem toch wel had geraakt. „Want nou neem ik ze nooit meer. ik stop voorlopig met dat straf schoppen nemen. Het viel me zelf mee dat ik daarna niet aangesla gen was" Het meest opvallende was nadien dat ook Sparta als ploeg dat niet was. Waar de Rotterdammers voorheen na zo'n tegenslag nogal eens wegzakten, daar bleven ze nu loeren op de uitbraakmoge- lijkheden die in voldoende mate kwamen nu Ajax allengs meer tegen zichzelf ging lopen voet ballen. Alleen omdat Verbeek, Morgan en de zich knap herstel lende Van Tiggelen (na een schit terende solo) op het beslissende moment net niet geconcentreerd genoeg bleken, bleef de 1-0 tot het einde toe in tact. "Opkikker" „Maar dat is toch al een prima op kikker", zei Leen de Goey, die na drie weken afwezigheid door een ontsteking aan zijn voet, een sterke rentree had gemaakt op Sparta's middenveld. „Net wat we nodig hadden. Het ging tot nu toe waardeloos. Misschien geeft dit ons het zelfvertrouwen van het vorige seizoen terug. Ik heb het Brom een paar weken gele den op de receptie van Meutstege al voorspeld: Op 5 november zien we elkaar weer. zei ik toen. Dan zal het met jullie toch wel niks zijn, want dan hebben jullie net Europa Cup gespeeld". PAUL DE TOMBE Daar gaat hij weer, Pim Doesburg. Bezig aan zijn zoveelste reddingsactie voor Sparta. Ditmaal houdt Sparta-Pim de Ajacied Lerby van scoren af, op het moment dat Noordwijker Anton Marijt al door de knieen is gegaan. KERKRADE (GPD) - Twintigduizend kijkers hebben in Kerkrade pover voetbal gezien. Afgezien van een paar fraaie momenten (waaronder de enorm mooie goal van Theo de Jong), was Roda JC-Feyenoord geen partij waar over lang zal worden nagekaart. Voor rust zat er nog een beetje lijn in, maar daarna bleef er niet meer dan een dikke onvoldoende over. Op papier zag het er allemaal veel belovend uit. Een Roda JC dat compleet binnen de lijnen kon verschijnen en een Feyenoord dat had aangekondigd om „voor mèèr dan een gelijkspel naar Limburg te komen". Dat laatste valt echter te betwijfelen, want in de tweede helft beperkten de Rotterdammers zich tot inciden tele counters (die overigens wel zeer gevaarlijk waren). De Kerkraadse formatie, met Broeks in de achterste vier in plaats van Peter de Wit, was na zes minuten dicht bij de ope ningstreffer, maar spits Peter Houtman haalde de bal van de doellijn na een schot van Theo de Jong. Tussen de 10de en 20ste minuut werd de wedstrijd beslist. Feye noord nam een 0-1-voorsprong via Van Til (de Kerkraadse defen sie was compleet uitgespeeld) en tien minuten later schoot Theo de Jong van 25 meter afstand de ge lijkmaker in. Een doelpunt dat niet elke week te zien is. De Jong: „Dit was de mooiste tref fer van de elf die ik tot nu toe heb gescoord. Maar laten we wel we zen: Feyenoord heeft zijn draai weer gevonden. Het aansluiten van de achterste vier en de mid denlinie zag er goed verzorgd uit". Diezelfde De Jong kreeg overigens de gele kaart te zien na een te har de tackle tegen Budding. Eerder al had Wijnstekers geel gehad. De als topper aangekondigde partij verzandde totaal in de tweede helft. Even was er een opleving toen Vermeulen in de beginfase tegen de paal schoot, na een listig genomen vrije trap van Theo de Jong. Daarna kregen beide ploe gen nog aardig wat kansen, maar de afronding liet te Roda JC kwam niet uit de verf. Drè Broeks, in de eerste tien minuten totaal de kluts kwijt, herstelde zich enigszins, maar kon de om tactische redenen gepasseerde De Wit bepaald niet doen verge ten. Hoewel Nanninga elk kop duel van bewaker Van de Korput won, misten zijn kopstoten de juiste richting of hij stond te ver van het Rotterdamse doel om Treytel op de proef te stellen. Feyenoord liet bij vlagen aardige dingen zien. De ploeg legde een gezonde portie agressie op de grasmat neer en de counters lo gen er ook niet om. Roda JC kon haar hoge positie niet waarma ken. Er waren te veel mensen die het op bepaalde momenten lieten afweten. Lees, Koster, Broeks en de geblesseerde Ziegler konden niet voor voldoende impulsen zorgen. Bovendien haalde Theo de Jong in de tweede helft lang niet meer het peil van de eerste 45 minuten. De partij ging als een nachtkaars uit. Daarover waren beide trai ners het wel eens. Roda JC-coach Bert Jacobs: „Het liep allemaal erg stroef. We konden geen gat slaan om Feyenoord op de knieën te krijgen. Vermeulen was in ie der geval goed op dreef. De uit slag is juist, gezien de kansen voor beide partijen". In het Rotterdamse kamp toonde Gerard van der Lem aan dat hij flink aan het terugkomen is. Hoewel hij de partij nog niet uit speelde (Melis verving hem de laatste 20 minuten), waren zijn individuele acties duidelijk ster ker dan tegen Ajax, vorig week einde. Feyenoord-trainer Jezek: „Mis schien dat mijn spelers in de tweede helft te veel hebben ge keken naar dat gelijkspel. Het is toch een leuke prestatie voor mijn ploeg. Ik vond de wedstrijd wel erg spannend. En moeilijk om te fluiten. Van de andere kant hebben wij niet verloren tegen Ajax en Roda JC, beide uitwed strijden. Dan mag ik niet onte vreden zijn. Maar ik weet ook dat Roda JC een erg goede ploeg is. Dat team kan heel wat meer dan wij vandaag hebben gezien. Daarom staan ze ook zo hoog op de ranglijst" De gemoedstoestand van Ajax-trainer Brom is duidelijk. De oud-oefenmeester v Spangen zwaar teleurgesteld. Krol kijkt ook al niet bijster vrolijk. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Sparta-Ajax .1-0 FC Groningen-FC Dordrecht 6-1 NEC-FC I)en II aag ...0-2 FC Wageningen-SC Heerenveen 1-3 MW-AZ'67 ...1-3 FC Vlaardingen-Fortuna SC 0-2 ril trccht-IIaarlem 4-0 Eindhoven-SC Heracles L-l PEC/Zwolle-G.A. Eagles 1-1 Telstar-De Graafschap 0-2 N AC-PS V .0-2 Helmond Sport-SW 2-1 rC Twente-FC VW 2-0 FC Amsterdam -SC Amersfoort 4-1 Volendarei-Vitesse ...2-2 SC Cambuur-SC Veendam 4-1 Roda JC-Feyenoord Willem II Fortuna SC 12 8 3 1 19 27-9 Ajax 12 9 1 2 19 33-8 Groningen 11 5 5 1 15 16-7 PSV 12 9 1 2 19 27-7 Wageningen 11 5 4 2 14 19-13 Roda JC 12 7 4 1 18 25-9 Excelsior 11 5 4 2 14 17-12 G.A. Eagles 12 5 5 2 15 16-12 Graafschap 11 5 4 2 14 21-16 AZ'67 12 6 2 4 14 33-21 Heracles 11 4 6 1 14 14-10 Feyenoord 12 4 6 2 14 16-7 Den Bosch 12 5 4 3 14 18-10 Twente 12 4 6 2 14 16-10 Amsterdam 12 5 4 3 14 17-10 Sparta 12 6 2 4 14 15-14 Cambuur 12 5 3 4 13 16-14 MW 12 4 4 4 12 11-15 Willem II 11 3 6 2 12 17-13 NEC 11 1 7 3 9 7-9 Eindhoven 10 2 7 1 11 8-6 Utrecht 11 3 3 5 9 16-19 Heerenveen 12 3 4 5 10 10-17 Den Haag 12 2 5 5 9 11-17 Veendam 11 3 3 5 9 15-19 NAC 12 2 5 5 9 16-27 Vlaardingen 11 2 3 6 7 9-16 Haarlem 12 2 5 5 9 11-27 SW 11 2 3 6 7 14-21 Volendam 12 2 4 6 8 14-20 Telstar 11 2 3 6 7 13-21 PEC/Zwolle 12 0 8 4 8 7-15 Helmond Sp 11 3 1 7 7 14-24 Vitesse 12 1 5 6 7 13-29 Dordrecht 12 2 3 7 7 12-25 VW 12 2 3 7 7 6-27 Amersfoort 11 2 2 7 6 13-26 Onrust in Oranje Zwartkruis: „Ik garandeer dat Neeskens tegen Oost-Duitsland van partij is" ZEIST (GPD) - Binnen de selectie van het Nederlands voetbalelf tal is onrust ontstaan over het voornemen van Johan Neeskens en Arie Haan om zich niet meer voor Oranje beschikbaar te stel len. Beide spelers zouden onte vreden zijn over de begeleiding door de technische staf van de KNVB. Bondscoach Jan Zwart kruis ontkent dat echter met klem: „Als er problemen zouden zijn, dan hadden Neeskens en Haan me wel gebeld. Dat is niet gebeurd". Johan Neeskens liet vorige week, na afloop van het Europa-Cup duel tussen Barcelona en Ander- lecht, weten er weinig voor te voelen zich nog langer voor Oranje beschikbaar te stellen. De Nederlandse voetballer in Spaanse dienst ergerde zich aan een opmerking van Zwartkruis, die in een interview had ver klaard geen beroep meer te wil len doen op spelers die voor bui tenlandse clubs uitkomen. Zwartkruis ontkent niet dat hij dat gezegd heeft. „Maar mijn bedoeling is niet helemaal uit de verf gekomen", aldus de bonds coach. „Ik heb nogal eens moei lijkheden met het selecteren van spelers in buitenlandse dienst. In de toekomst wil ik alleen ge bruik maken van spelers die voor Nederlandse clubs uitko men. Maar dat geldt slechts voor een nieuwe generatie voetbal lers. Jongens als Neeskens, Ren- senbrink en Rep, die veel ver diensten voor het Nederlands elftal hebben, zal ik echt niet aan de kant zetten". Zwartkruis heeft dat ook tegen Neeskens gezegd, toen hij hem na afloop van de wedstrijd tegen Anderlecht in Brussel ontmoet te. „Ik heb Neeskens gevraagd of hij voor de wedstrijd tegen Oost- Duitsland op 15 november be schikbaar was. Hij beant woordde die vraag met een vol mondig ja. Ik garandeer dan ook, dat Neeskens tegen Oost- Duitsland van de partij is". De andere dissident in de selectie van het Nederlands elftal is Arie Haan. Na afloop van de wed strijd Zwitserland-Nederland is Haan door assistent-bonds- coach Rob Baan onder handen genomen. Haan kreeg te horen dat hij zich iedere keer opnieuw voor het Nederlands elftal dien de te bewijzen. Dat schoot bij de Anderlecht-speler in het ver keerde keelgat. Haan: „Als je al zo vaak voor Oranje uitkomt, vind ik het onzin me elke keer opnieuw te moeten bewijzen. Op die manier hoeft het voor mij niet meer". Haan zal in een brief aan Zwart kruis om opheldering vragen. Is het antwoord niet naar zijn zin, dan overweegt hij voor het Ne derlands elftal te bedanken. Zwartkruis: „Ik heb van Arie Haan nog geen brief gehad. Daarom houd ik het er voorlopig op dat het allemaal geruchten zijn. Overigens vind ik het wel vervelend, want die geruchten veroorzaken onnodige onrust binnen het Nederlands elf tal". De geruchten zijn naar de mening van Jan Zwartkruis vermoede lijk een gevolg van de nieuwe begeleidingsmethode die de technische staf hanteert. Zwartkruis: „De spelers klaag den altijd, dat zij tussen de wed strijden door nooit iets van de KNVB hoorden. We hebben daarin verandering gebracht en tonen regelmatig onze belang stelling. Dat geeft de internatio nals vertrouwen. We praten meer met de spelers, maar onze opmerkingen moeten dan na tuurlijk niet meteen negatief worden uitgelegd". 1. Kees Kist (AZ'67) 2. Theo de Jong (Roda JC) 3. Ray Clarke (Ajax) ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11