Spoedzitting over corruptieschandaal Onopvallend bezoek van Moezorewa aan Nederland Troepen Oeganda blazen verbindingsbrug Taka op De Ford Fiesta als hoofdprijs HEBBBEBHi In Zuid-Afrika Spaanse politie wil Eta effectief gaan bestrijden C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! DEN HAAG (GPD)-Dc VN-bovcot tegen Rhodesië heeft geen zin meer. Ian Smith en zijn regime be horen tot het verleden. De tijd is nu gekomen voor de wederopbouw van het vroegere Rhodesië, het nieuwe Zimbabwe. Met die boodschap kwam deze week bisschop Abel Moezorewa naar Nederland. Een boodschap die hij, als lid van het Uitvoerend Comité van Rhodesië, ook al in an dere landen aan de man heeft wil len brengen. Zonder succes, tot nu toe. Ook de enkele leden van de vaste commissie voor buitenlandse za ken van de Tweede Kamer, die donderdag het vroege uur (half tien) en de mist hadden getrotseerd om bisschop Moezorewa aan te ho ren, konden uiteraard geen toezeg gingen doen over de houding van Nederland tegenover Zimbabwe. Men mag aannemen dat ondanks publiciteitscampagnes van Ian Smith en van de zwarte leiders die hij in het Uitvoerend Comité heeft kunnen halen, de internationale erkenning van het nieuwe Zim babwe, na de verkiezingen die men begin december hoopt te houden, zal uitblijven. Waarom?, vroeg Moezorewa. Op grond van het akkoord van 3 maart 1978 (de zogenaamde interne rege ling) zullen er algemene vrije ver kiezingen worden gehouden, one man, one vote. Op 31 december wordt de macht overgedragen aan de - uiteraard door de zwarte meer derheid gedomineerde - nieuwe regering van Zimbabwe. Dat is waar de bevrijdingsbewegingen al tijd naar hebben gestreefd, op 1 ja nuari moet er een eind komen aan de strijd, dan gaan we Zimbabwe opbouwen. Maar in West-Europa en de VS heeft Moezorewa het tij tegen. De Amerikaanse en de Britse regering geloven niet dat een regering die tot stand komt na de verkiezingen van december a.s. (als die al doorgaan) vrede zal kunnen brengen in Zim babwe. Joshua Nkomo zal door vechten met zijn ZIPA, Robert Moegabe. met zijn ZANLA, even eens. Volgens de analyses van Londen en Washington zal Zim babwe na 31 december de oorlog tussen blank en zwart Rhodesië in ruilen voor een zwarte burgeroor log. Bisschop Moezorewa blijft intus sen optimist. Zijn bezoek aan Ne derland verliep nogal onopvallend. In tegenstelling tot Joshua Nkomo, zijn vroegere tweede man die in april ons land aandeed, konden Moezorewa en zijn staf zich niet verheugen in de belangstelling van de pro-zwart-Afrika-actie groepen. Ook geen limousines van bevrien de ambassades om de bisschop en zijn gezelschap van Schiphol naar Den Haag en terug te brengen. In tegendeel, het Komitè Zuidelijk Afrika van dr. Sietse Bosgra heeft Moezorewa „medeverantwoorde lijk" genoemd voor de „wandaden van het regime-Smith-Moezorewa. Alleen kamerlid Gualthèrie van Weezei (CDA) was min of meer offi cieel aanwezig om de bisschop op Schiphol af te halen. Hij had ook bemiddeld bij de totstandkoming van het bezoek. „We komen eigen lijk alleen om de Nederlandse rege ring te danken voor de humanitaire steun die zij ons heeft gegeven", vertelde Moezorewa na zijn, door de geringe opkomst feitelijk mis lukte, gesprek met de kamercom missie. Hij doelde op de 250.000 dollar die de vorige regering Moe- zorewa's UANC schonk in de tijd dat de UANC nog een min of meer legale bevrijdingsbeweging was. Dat bedrag is trouwens nog niet volledig besteed. Nu is de situatie anders. Moezorewa heeft zich afgegeven met Ian Smith en de zijnen. Hij kan wel zeggen, zoals woensdagavond op Schiphol, dat hij geen enkele verantwoordelijkheid kan en wil dragen voor de militaire acties van de Rhodesische veiligheidstroe pen, onder meer in Zambia. „Het leger doet dat soort dingen zelf standig, gezien de gedeeltelijke staat van beleg", probeerde hij. Maar daarmee geeft Moezorewa te gelijk aan dat hij door zijn deelna me aan de interimregering heeft toegestaan dat zijn naam wordt ge bruikt, maar dat hem de macht ontbreekt om werkelijk mee te be sturen. Smith en vooral de militai ren achter hem, doen blijkbaar nog steeds precies datgene wat zij nodig achten. „Maar de rassendiscriminatie is opgeheven, de „veilige dorpen" (waarin zwarte Rhodesiërs min of meer werden opgesloten) worden opgeheven. We leven in een over gangssituatie van een Brits kolo niaal bewind naar een meerder heidsregering, het is toch logisch dat wij deze regering nog niet he lemaal in de hand hebben", zegt Muzorewa, spelend met zijn korte ivoren stok, een teken blijkbaar van kerkelijke waardigheid. Voor Nkomo (die volgens Moezo- rewaalles wil doen, mits hij maar „koning van Zimbabwe" wordt), voor Moegabe en voor de rest van de wereld is het allemaal niet ge noeg. „Ik woon al in een blanke wijk", vertelt een secretaresse van de bisschop. „Ja, er zijn heel wat huizen vrij, in dc blanke wijken", erkent perschef David Moekome. „De blanken die vertrekken omdat ze niet willen leven onder een zwar te meerderheidsregering moeten maar wegblijven", vindt Moezore wa. „Maar als er blanken zijn, die zijn gevlucht voor het oorlogsge weld en die willen terugkomen om mee te helpen aan de opbouw van ons Zimbabwe, dan zijn ze wel kom". En hij wandelt het Tweede-Kamer gebouw uit. Een onaanzienlijke man met een blauw pak en een ker kelijk boordje. Weinig voeten kreeg hij aan de Nederlandse grond, al luisterde ook minister De Koning welwillend naar hem. Maar Moezorewa, eens de leiders van alle samenwerkende bevrij dingsbewegingen in Rhodesië (tot dat Nkomo, Sithole, Moegabe en vele anderen zich van zijn ANC losmaakten), heeft wel veel aan hang in zijn land, maar hij is geen indrukwekkende persoonlijkheid, zoals een Joshua Nkomo. Via Londen is hij inmiddels terug gekeerd naar Salisbury. Via Lon den, want in tegenstelling tot Ian Smith loopt de bisschop, die bij •velen in zwart zuidelijk Afrika te boek staat als „collaborateur van Ian Smith" geen gevaar in Groot- Brittannië te worden gearresteerd. „Wij nodigen u allemaal uit om te komen kijken of de verkiezingen eerlijk verlopen", belooft Moezo rewa. We zullen zien. Bisschop Moezoreu a sprak deze week in Den Haag met enkele tweede kamerleden. Met het CD A-kamerlid Gualtherie van Weezei wandelde hij over het Binnenhof. Rusland en Vietnam sluiten vredesverdrag MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie en Vietnam hebben gisteren in Moskou een verdrag van vriend schap en samenwerking gete kend. De ondertekening, door Sowjet-president Leonid Brezjnjew, premier Alexej Kosy- gin, de Vietnamese premier Pham Van Dong en de commu nistische partijleider Le Duan werd uitgezonden door de Russi sche televisie. Het sluiten van dit verdrag bete kent dat de banden tussen de Sowjet-Unie en Vietnam nauwer worden aangehaald, op een ogenblik waarop Vietnam ge wikkeld is in gewapende strijd met Cambodja, dat steun van China geniet. In een tafelrede verweet Brezjnjew de Chinese leiders dat ze grote hindernissen opwerpen voor de socialistische opbouw van Viet nam. Hij voorspelde dat het ver drag irritatie zal oproepen bij de genen die de vriendschap tussen de Sowjet-Unie en Vietnam niet JOHANNESBURG (GPD) - Het parlement van Zuid-Afrika komt 7 december in een buitengewone zitting bijeen om het corruptieschandaal rond het vroegere ministerie van voorlichting te bespreken. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Zuid-Afrika dat dit gebeurt om een interne crisis het hoofd te bieden. WASHINGTON - Deze foto, die tien jaar geleden in Saigon werd gemaakt verwierf wereldfaam. De Zuid Vietnamese generaal Nguyen Ngoc Loan executeert er een vast gebonden Viet Cong gevangene. Nu tien jaar later, overweegt de Ame rikaanse regering om de voormali ge generaal op grond van 'oorlogs misdaden' uit te wijzen. De gene raal drijft nu een restaurant in Springfield. Virginia. Weliswaar werd de „volksraad" drie keer bijeen geroepen voor een speciale zitting, maar telkens waren de wereldoorlogen de ei genlijke aanleiding. De eerste was in september 1914, toen Zuid-Afrika besloot Duitsland de oorlog te verklaren. De tweede zitting van het parlement vond vijf jaar later plaats toen het vre desverdrag van Versailles werd geratificeerd. De derde in 1939. Toen begon de tweede wereld oorlog: het parlement nam een motie aan van generaal Jan Smuts om de geallieerden te on dersteunen. Minister-president P W. Botha DAR ES SALAAM (AP) - De Oe- gandese radio heeft verklaard dat president Idi Amin's invasie troepen de brug Taka, over de ri vier de Kagera bij de stad Kyaka, hebben opgeblazen. Deze brug is de belangrijkste verbinding tus sen het door het Oegandese leger bezette gebied en de rest van Tanzania. Reeds meeF dan 1.850 vierkante kilometer van het land zou in handen zijn van het inva sieleger. Volgens het bericht had een groep explosievenspecialisten, onder hevig vuur van het Tanzaniaanse leger, de brug opgeblazen. Een communiqué van Tanzaniaanse zijde sprak dit echter tegen. De brug zou zijn gebombardeerd door Oegandse gevechtsvliegtui gen. Twee migs zouden zijn neer- Socialistische Internationale herkiest Brandt VANCOUVER (DPA) - De presi dent van de socialistische inter nationale, de Westduitser Willy Brandt, die voorzitter is van de SPD, heeft gister op de conferen tie van de internationale in Van couver in Canada de grote mo gendheden verzocht de lopende gesprekken over beperking van strategische bewapening snel af te sluiten en een verdrag te ratifi- Dan zou er een derde SALT-ver- drag spoedig moeten volgen en tenslotte ook een ingrijpende kwalitatieve vermindering "zon der dat daarvoor met compensa ties op ander gebied betaald moet worden". In zijn toespraak zei Brandt dat men tot dusver bij ontwape ningsbesprekingen alleen tot re sultaat is kunnen komen terwijl aan beide kanten werd toege staan dat de bewapening werd opgevoerd. De lopende SALT- onderhandelingen zullen waar schijnlijk tot een bepaalde stabi liteit tussen oost en west voeren. Zeer bedenkelijk is het echter dat steeds meer wapensystemen worden ontwikkeld die zomin bij de onderhandelingen tussen de kernmogendheden als bij de ge sprekken over troepenverm inde- ring in Wenen ter sprake worden gebracht. gehaald. Of de brug nog overeind stond, werd niet vermeld. Er zijn nog geen cijfers bekend over het aantal doden en gewonden in het gebigd. Ook bestaat geen ze kerheid over de hoeveelheid sol daten die bij de gevechten be trokken zijn. Eerder deze week sprak men over tussen de twee- of driezuidend Oegandese man schappen. Volgens Oegandese bannelingen zou Amin tot de an nexatie van het gebied in Tanza nia zijn overgegaan, omdat dit land toestond dat anti-Amin guerrilla's bases vestigden ten zuiden van de Kagera rivier. Zij hoefden de brug daarna slechts over te steken om Oeganda te kunnen binnenvallen. Uit diplomatieke kringen werd vernomen dat tanks uit het noord-oosten van Tanzania naar het slagveld worden vervoerd. Ook heeft de regering het volk opgeroepen bussen en vrachtwa gens af te staan voor vervoer van troepen en materieel. In Dar Es Salaam. 1.120 kilometer ten zuidoosten van het slagveld, zijn gisteren de radio opgeroepen om deel te nemen aan herha lingscursussen in verband met een eventuele algemene mobili satie. Ook worden er lijsten sa mengesteld waarop de met militaire ervaring worden genoteerd. De Oegandese raduo heeft blijkens een uitzending van radio Kam pala de weigering van de presi dent van Tanzania, Nyerere om het militaire regime van de Oe gandese veldmaarschalk Idi Amin te erkennen als "de voor naamste reden genoemd van de huidige gevechten tussen de twee Oostafrikaanse landen. In de uitzending werden de ver houdingen tussen Oeganda en Tanzania sinds de militaire staatsgreep die Amin aan de macht bracht, in januari 1977, uitvoerig behandeld. Nyerere werd ervan beschuldigd verschillende pogingen van Amin tot vrede met Tanzania te komen, van de hand gewezen en het was "zeer betreurenswaar dig" dat Nyerere de voormalige Oegandese president Obote, die in Tanzania woont, bleef be schouwen als de president van Oeganda. "Het is een ernstig geval van zich bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden in Oeganda als men zich op het standpunt stelt dat Nyerere het recht heeft het volk van Oeganda te vertellen wat voor soort leiderschap en re gering het behoorde te hebben." MADRID - Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft, in samenwerking met de leiding van de politie in de drie Baski- sche provincies en in de half- Baskische provincie Navarra, een plan uitgewerkt ter bestrij ding van het terrorisme. Het plan, dat vrijdag gereedkwam, is niet bekendgemaakt, maar bevat in ieder geval 15 punten. Een woordvoerder van het ministerie noemde de voorgestelde maatre gelen ter bestrijding van het ter rorisme in het Baskenland „bij zonder krachtig". Er zijn steeds meer aanwijzingen dat premier Adolfo Suarez, of de Spaanse minister van binnen landse zaken, Rodolfo Martin Villa, een bliksembezoek zal brengen aan Frankrijk. Doel van ADVERTENTIE De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) is één van de hoofdprijzen Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel- aandrijving De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. dit bezoek, dat vlak voor of na de datum van het referendum over de democratische Grondwet moet plaatsvinden, is de geza menlijke uitroeiing van de Baski- sche terreurbeweging ETA. Welingelichte bronnen verwach ten dat de Spaanse politie met behulp van de Franse collega's na het referendum over de Grond wet schoon schip zal maken met de ruim 450 Spaansbaskisehe vluchtelingen die nu in Zuid- Frankrijk verblijven. Deze zogenaamde Spaanse politie ke vluchtelingen hebben de Franse autoriteiten met succes wijsgemaakt dat zij, als ze naar Spanje terugkeren, onmiddellijk worden vervolgd door extreem rechts, aangezien het land nog niet democratisch is. Een groot aantal van deze Basken is lid van de ETA-Militar en wipt even de grens over voor het plegen van een aanslag, waarna men weer veilig op Franse bodem terug keert. De Franse politie heeft tot nu toe vrijwel nooit met de Spaanse po litie een gecoördineerde actie te gen het Baskische terrorisme willen ondernemen, omdat het Franse politiekorps zich niet de naam op de hals wilde halen dat men samenwerkte met de politie van Franco, of met elementen van de Spaanse politie die nog steeds francistisch gezind zijn. heeft gisteren een speciale com missie van drie juristen benoemd om alle onregelmatigheden, het misbruik van staatsgelden, de methoden die daarbij werden ge bruikt en de houding van de per sonen die er bij waren betrokken, te onderzoeken. Aan het hoofd van deze commissie staat rechter R. P. Erasmus, die verbonden is aan het hooggerechtshof in Bloemfontein. Deze commissie moet 6 december verslag uit brengen. De oude commissie, onder leiding van een ambtenaar van het bureau voor staatsveilig heid, heeft 74 van de in totaal 138 geheime projecten onderzocht, die door het ministerie van voor lichting werden behandeld. Op grond van dit onderzoek werden inmiddels 26 projecten als niet meer doeltreffend gestaakt. Donderdag heeft rechter Antoon Mostert, lid van een commissie van onderzoek naar valuta-over tredingen, verklaard dat tiental len miljoenen guldens op corrup te wijze werden gebruikt voor geheime ondernemingen. Zo werd onder meer 24 miljoen gul den betaald om het regerings- vriendelijke blad „The Citizen" te steunen. Dit geld werd in werke lijkheid echter door de toenmali ge eigenaar, de kunstmestfabri- kant Louis Luyt, gebruikt om zijn eigen belangen en die van zijn fa briek te dienen. Meer dan ander half miljoen gulden werden ge bruikt om een film te maken, de acteur Richard Harris Kabinetswijziging in Argentinië BUENOS AIRES - De Argentijnse president, Jorge Rafael Videla, heeft drie gepensioneerde offi cieren en twee burgers tot minis ter benoemd in de eerste belang rijke kabinetswijziging sedert de militairen tweeëneenhalf jaar geleden de macht in handen na- De nieuwe ministers zijn brigade generaal van de luchtmacht Car los Pastor - buitenlandse zaken, Alberto Rodriquez Varela - justi tie, vice-admiraal David de la Ri- va - defensie. Juan Llerena Amandeo - onderwijs en vice- admiraal Jorge Fraga - sociaal welzijn. NEURENBERG - De werkloos heid in West-Duitsland is in de maand oktober gestegen tot 901.600 personen, dat is 3.9 pro cent van dc arbeidsbevolking. Dat is een stijging van 37.700 per sonen, of 4.3 procent in vergelij king tot de maand september. de hoofdrol speelde. De film werd echter een internationale flop. Ook onthulde Mostert dat de huidi ge president en vroegere premier Vorster en het vroegere hoofd van het bureau voor staatsveilig heid, generaal Hendrik van den Bergh, bij de corruptiezaak zijn betrokken. Premier Pieter Wil lem Botha van Zuid-Afrika pro beerde tot op het laatste ogenblik publicatie van alle feiten achter het schandaal te verhinderen. Maar rechter Mostert weigerde een dergelijke opdracht te vol doen. Tijdens een van de ge sprekken met Botha zei de rech ter, dat dit de eerste keer was dat een minister-president aan een rechter wilde voorschrijven wat hij te doen had. Mr. Antoon Mos tert stond daarna op en verliet het kantoor van Botha. Een poging om de publicatie van de feiten te verhinderen met het argument, dat deze eerst aan de president Vorster moesten worden voor gelegd, mislukte eveneens. Dollar stijgt opnieuw fors AMSTERDAM - De koers van de dollar is gisteren opnieuw fors gestegen en heeft zich verder hersteld van de forse klappen die het begin van de week werden ontvangen. De jongste maatre gelen van Carter hebben geleid tot optimisme bij de valutahan delaren, zo werd vrijdag in Lon den gezegd. In Amsterdam sloot de dollar vrijdag op 2,0460, twee cent hoger dan donderdagen niet minder dan achttien cent hoger dan het dieptepunt dat begin de ze week werd aangeboord. Naarmate de valutahandelaren meer vertrouwen hebben gekre gen in het pakket steunmaatre gelen van Carter werd er vrijdag wat meer omgezet. In Frankfurt werd de officiële dol larkoers vrijdagmiddag vastge steld op 1,8890 mark, een aan zienlijk verschil met de notering van iets meer dan 1,72 mark begin deze week. De Bundesbank hoefde vrijdag niet in te grupen om de dollar extra te steunen. De afgelopen weken is op de interna tionale valutamarkten vergeefs voor miljarden dollars geïnterve nieerd. De omzet bleef ook vrij dag nog bescheiden, waarschijn lijk als gevolg van het naderende weekeinde maar ook wegens de sluiting van de valutamarkt in Tokio. ADVERTENTIE Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149,- Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9