'Kabinet nu aan uitspraken Albeda houden' 'CDA gaat kapot als er geen bezinning komt' BINNENDOOR \m CNV-voorzitter Harm van der Meulen: KAMER VRAGEN OVER RADIOACTIEF AFVAL Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Ontslag dreigt voor geschorste agenten BUITENOM ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 Het probleem voor het CDA wordt niet het sussen van de losbar stende ruzies in de Tweede-Ka merfractie sinds het vertrek van oud-minister Boersma. Achteraf zal blijken dat deze incidentele conflicten vlug zullen wegebben, als een storm in een glas water. Dit zegt professor dr. B. Goud zwaard, de geestelijke vader van het CD A-program „Niet bij brood alleen". Een stuk, wat tot nu toe centraal heeft gestaan in het CDA-conflict en mede bepalend is voor de inhoudelijke discussie over de koers van het CDA. Wel ke gevaarlijke klippen liggen het CDA dan wel te wachten? Wat is de verklaring voor hoogoplopen de ruzies en emoties bij de „bloedgroepen van KVP, ARP en CHU in het Christen Demo cratisch Appél? Professor Goudzwaard is een vriendelijk, maar omzichtig man. Hij wil liever de discussie in de kamerfractie niet beinvloeden. Toch wint de behoefte om zijn mening prijs te geven het van de omzichtigheid. Volgens Goudzwaard kunnen de huidige conflicten in de fractie worden uitgepraat, omdat het hier om mensen gaat die elkaar heel na staan. „Verder is de kwes tie impulsief gegroeid rondom het vertrek van Boersma". Toch blijven er nog genoeg hete hangijzers over; die tot ernstige moeilijkheden en fundamentele conflicten kunnen leiden. Over het bestaan van de drie bloed groepen in het CDA bijvoor beeld, zegt Goudzwaard: „Het CDA is tot nog toe geen eenheid geworden. Op tal van manieren merk je nog het bestaan van de oude elementen (AR, KVP en Professor Goudzwaard: CHU). Er valt hierover nog heel wat uit te praten. De bezinning, waarvoor Boersma pleit, is dan ook bittere noodzaak voor de toekomst van het CDA". Uiteenspatten De hoogleraar aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam verwacht dat een inhoudelijke discussie over de eigen gerichtheid en het evan gelische elan van het CDA de CD A-leden juist naar elkaar toe zal dringen. De verwijzing naar die bloedgroepen zal dan ook minder gehoord worden. „Het is een uitermate gevaarlijke ont wikkeling voor het CDA, als deze bezinning er niet komt. Want dan nemen de middelpuntvliedende krachten de overhand", aldus Goudzwaard. Met andere woor den: het gevaar dat het CDA dan uiteenspat (terug naar zijn oude elementen) is niet denkbeel dig. U vindt dus de door Boersma voorgestane bezinning een le vensvoorwaarde voor het voort bestaan en de toekomst van het CDA. Als deze bezinning niet moet worden gevoerd over de „incidentele ruzietjes", waar moet het dan wél om gaan? Goudzwaard: „Twee hoofdzaken zijn bepalend voor het klimaat in 1979, op weg naar de eenwording van het CDA in 1980. Dat zijn: De discussie over (evangelische) grondslag en politiek handelen; in de tweede plaats de verhou ding tussen CDA-fractie en het kabinet. „Bezinning over de grondslag-dis cussie zal er zeker komen", aldu§ Goudzwaard. De „grondslag-dis cussie" is vooral een controver sieel punt tussen de ARP (Aan- tjes) en de KVP (Andriessen) bij de totstandkoming van het CDA. Andriessen deelt het standpunt dat het CDA een open partij be hoort te zijn, ook voor niet-chris- tenen. Deze moeten echter wel het politieke uitgangspunt van het CDA ten volle steunen. Aan- tjes daarentegen vindt dat CDA- vertegenwoordigers (zoals in het parlement en in gemeenteraden) persoonlijk de evangelische grondslag dienen te aanvaarden, en daarop ook aangesproken kunnen worden. Intussen is een speciale „grond slag-commissie" - ingesteld om uit de controverse te komen - de ze week met de conclusie geko men, dat het evangelie niet als eis (richtsnoer) mag worden gesteld aan vertegenwoordigers van het CDA. Voldoende is dat men het politieke uitgangspunt van het CDA onderschrijft. Bij de ko mende bezinning over dit stand punt verwacht Goudzwaard nog wel moeilijkheden. - Je krijgt dan. dat hetzelfde probleem van de "bloedgroepen" waarmee Boersma worstelde, weer zullen spelen? Goudzwaard: "Juist, ja Goudzwaard signaleert dat het ka binet Van Agt-Wiegel te weinig moed en durf heeft getoond voor een maatschappelijk aanvaard baar beleid. In feite verwijt Goudzwaard de loyalisten, even als Boersma en Van Houwelin- gen, het kabinet dat ze geen „an tenne" heeft voor signalen uit de bevolking die duiden op een be reidheid tot matiging. „Een aantal CDA-leden heeft voor al moeite met het feit dat het de fractie was die het kabinet over de streep moest trekken om toch Prof. Goudzwaard. vooral te appelleren op de be reidheid om niet bij brood alleen te leven. Kijk, de matigingsbe reidheid bij de vakbeweging - eerder dit jaar - zoiets moet een kabinet herkennen. Waar een aantal van het CDA nou zoveel moeite mee heeft, is dat men het kabinet daar naar toe heeft moe ten trekken. Dit had - ondanks de VVD - uit zichzelf al moeten ge beuren door het kabinet". Dat op dit punt „zijn" CDA-pro- gram „Niet bij brood alleen" zo centraal heeft gestaan bij een aantal fractieleden, vindt Goud zwaard niet verwonderlijk. „Deze CDA-leden bedoelen ermee dat het kabinet zelf politiek had moe ten inspelen op die matigingsbe reidheid. De regering had daar door ruimte kunnen scheppen om een goed sociaal beleid te voeren. Matiging van diegenen die het willen, maakt het moge lijk om de collectieve bestedin gen (overheidsuitgaven) en de sociale kortingen minder te be perken dan anders nodig zou zijn. Ik ben ook zo teleurgesteld in de opvatting van Van Agt, dat het een te zware is om te rekenen op de bereidheid van matiging." LUNTEREN (GPD) - CNV-voorzitter Harm van der Meu len hoopt vurig dat de laatste uitspraken van minister Albeda (sociale zaken) een einde hebben gemaakt aan de verwarring over de visie van het kabinet inzake het ar beidsvoorwaardenoverleg. „Nu deze bewindsman heeft ge zegd dat er meer ruimte is voor werkelijk overleg dan uit de brief aan de sociale partners kon wor den opgemaakt, menen wij het kabinet aan Albeda's uitspraken te mogen houden". Dit zei Van der Meulen gistermid dag in Lunteren tijdens de alge mene vergadering van de Grafi sche Bond CNV. Dat Albeda in het vooruitzicht stelde dat de re gering bepaalde maatregelen uit „Bestek '81" zal intrekken wan neer als resultaat van het overleg andere, meer aanvaardbare maatregelen daarvoor in de plaats kunnen komen, was vol gens CNV-voorzitter een drin gend nodige verklaring. De brief van de minister aan de Stichting van de Arbeid werd op verschillende manieren uitge legd. Er bleek in ieder geval niet duidelijk.uit dat het kabinet be reid was de ernstig bekritiseerde korting van een half procent op de sociale uitkeringen per 1 ja nuari 1979 te laten vallen. Boven dien werd de indruk gewekt dat alleen overleg kon worden ge pleegd met de datum van 1 janua ri als stok achter de deur, zei Van der Meulen. Albeda heeft nu echter verzekerd dat het kabinet bereid is tot open overleg over andere oplossingen als dit maar niet tot eindeloos uit stel leidt, dat er te praten valt over het intrekken van de half procent korting, dat het totaal van 10 miljard uit Bestek '81 niet beslist alleen door beperking van over heidsuitgaven hoeft te worden bezuinigd, maar dat ook kan worden gesproken over oplos- .singen waarbij dit bedrag als re sultaat van de beperkingen in de collectieve sector kan worden be reikt en dat er in dit verband zo wel over de ideeën van de vak beweging als over het plan-Den Uyl (meer loonmatiging, minder bezuiniging) kan worden ge sproken. De rede van premier Van Agt deze week in Eindhoven had de ver warring nog vergroot, zei Van der Meulen. Want daaruit viel op te maken dat er over andere en be tere oplossingen, die onder meer door het CNV werden bepleit in feite niet te praten viel. En erger nog: Dat de vakbeweging in een kwaad daglicht werd gesteld omdat zij andere oplossingen wenst dan waarvoor de regering al heeft gekozen. Het CNV legt de sombere voorspellingen van Van Agt en anderen niet naast zich neer. Maar Van der Meulen waar schuwde ervoor dat de stand van zaken ook niet zwarter moet worden voorgesteld dan hij Wij proberen niet onder bezuini gingen uit te komen, want we zijn ervan overtuigd dat zij onvermij delijk zijn. Wij menen alleen dat een andere verdeling van lasten eerlijker en rechtvaardiger is. Ook wil het CNV meewerken om de lasten van het bedrijfsleven terwille van de werkgelegenheid te verlagen. Maar het wil nadruk kelijk meepraten over de manie ren waarop de lastenverlichting wordt gebruikt om meer werk te scheppen en bestaande werkge legenheid in stand te houden, al dus de CNV-voorzitter. Van der Meulen zei minder zeker te zijn van de bereidheid van de werkgevers om samen naar bete re oplossi' gen te zoeken. Maar al te vaak worden voorstellen van de vakbeweging om samen de werkloosheidsbestrijding krach tig ter hand te nemen met een stortvloed van bezwaren afge wimpeld. De conflictverhouding tussen werkgevers en werkne mers komt voor een groot deel doordat ondernemers tegen alles in blijven proberen de werkne mers in de bedrijven zo onmon dig mogelijk te houden en de bonden buiten de deur te laten staan. ROERMOND - Koningin Julia na heeft gistermiddag in het ge meentelijk museum in Roermond de prijzen uitgereikt aan door een ko ninklijke jury voor de vrije schil derkunst bekroonde jonge kunste naars. Na de prijsuitreiking po seerde de koningin met de prijs winnaars. VX.n.r. W. v. Veldhuizen, E. d. Vaal, C. Bouw, R. Sohier, N. Blansjr en T. Teeken. ADVERTENTIE (BRINK Luchtverwarming InmiiaiHiiiminnmirrminirrts Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 03 00 ADVERTENTIE pttpost Gebruik 'm goed. AMSTERDAM (GPD) - „Ergens in het politieapparaat moeten mensen zitten die uit zijn op de val van deze rechercheurs". Dat zegt mr. J. Kohnstamm, verdediger van de twee als Chinezen-ex perts bekend staande rechercheurs A. Damsteegt en R. Waterloo. Anderhalfjaar geleden zijn zij geschorst op beschuldiging van het aannemen van steekpenningen. Zes collega's van hen zijn inmiddels voor de rechter verschenen, maar tegen Damsteegt en Waterloo is geen strafvervolging ingesteld. De leiding van de Amsterdamse politie wil hen echter voor ontslag voordragen. Op 6 juni heeft advocaat Kohnstamm aan burgemeester Polak geschreven dat hij slechts in bez* is van volstrekt onvolledig materiaal. MR. Kohnstamm zegt: „Het afgelopen jaar is een aan tal geruchten op papier gezet en die beschuldigingen hebben mijn cliënten voor een groot deel kunnen ontzenuwen. De be schuldigingen die door anderen zijn weersproken, zijn echter niet aan de burgemeester doorgegeven". Als burgemeester Polak op grond van het onvolledig materiaal zou besluiten om de twee geschorste rechercheurs officieel te beris pen, zal hun advocaat hiertegen krachtdadig in beroep gaan bij het Ambtenarengerecht. Damsteegt en Waterloo hebben don derdag van 's morgens negen uur tot 's avonds half acht op het hoofdbureau van politie in Amsterdam verantwoording afgelegd over hun activiteiten. Met name hebben zij zich volgens mr. Kohnstamm verweerd tegen aantijgingen dat ze ernstig hun plicht hebben verzuimd. Ze zouden informatie hebben achterge houden en een te nauwe band hebben onderhouden met tipge vers. Mr. Kohnstamm zegt: „Als je iets van de Chinezenwereld weet, kun je dat zonder meer ontzenuwen. Een van beiden zou bijvoorbeeld een bloedbroederschap hebben met een Chinese tipgever. Wie de achtergronden van de Chinese triaden. de geheime genoot schappen. nagaat, begrijpt dat er nooit sprake kan zijn van bloedbroederschap tussen Chinezen en blanken. Het gaat bo vendien om geheime ceremonieën die minstens vier uur moeten duren. Dat gebeurt niet zo maar op straat". DEN HAAG (GPD) PPR-Tweede- Kamerlid Leo Jansen gaat minis ter Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne vragen stellen over de opslagplaats van radioac tief afval op het KEMA-terrein in Arnhem. Hij hoopt dat de minis ter zijn vragen volgende week donderdag in het gebruikelijke vragenuurtje mondeling zal beantwoorden. Jansen wil o.a. weten of de KEMA overtreding van wettelijke bepalingen en-of nalatigheid kan worden verwe ten op grond waarvan een straf rechtelijk onderzoek zou kunnen worden ingesteld. Het Arnhemse PvdA-kamerlid A. de Graaf zei gistermorgen in een eerste reactie „geschokt" te zijn door het feit dat het KEMA-afval in verband is gebracht met ern stige ziektes van kinderen van voormalige KEMA-medewerkers die niet ver van de opslagplaats hebben gewoond. Volgens De Graaf is het niet onwaarschijnlijk dat de KEMA in strijd heeft ge handeld met wetten en bepalin gen op het gebied van milieuhy giëne. Dat laatste hoopt PPR-kamerlid Jansen door middel van de vra gen aan de minister boven water te krijgen. Hij wil ook weten sinds wanneer het ministerie of ficieel bekend is met het bestaan van deze opslagplaats. Ook is hij benieuwd naar een antwoord op de vraag of het radioactieve afval, en zo ja in welke mate in contact is gekomen met bodem en grondwater. De Arnhemse fam. Bax, die verband vermoedt tus sen de ziekte van hun 21-jarige zoon - een nog onbekende soort longkanker-en het radioactieve afval, is niet van plan actie te on dernemen tegen de KEMA. „Wij hupen alleen van harte dat de KEMA kan aantonen dat de ziek te van onze zoon niets te maken heeft met dit radioactieve afval. Excuus Deze rubriek heeft geruime tijd in de krant ontbroken. Het heeft niet tot het vertrek van grote groepen lezers geleid. Dat dient gezegd. Maar het omgekeerde is evenmin het geval. De abonnementen-af deling heeft het met de be staande bezetting aardig kunnen bijbenen. Ik houd het er dus maar op dat het ver keerslicht vrij lang op oranje staat. En als iedere andere au tomobilist geef ik dan liever gas dan dat ik op de rem ga staan. Waarom stop je met zo'n ru briek? Excuses om er het zwijgen toe te doen, al is het maar tijde lijk, zijn er altijd in overvloed. Iedere columnist is in thera pie bij zijn eigen stukjes. Die stukjes moeten het één of an der uithalen, teweeg brengen. Gebeurt dat niet, dan is de columnist geneigd om de oor zaak te zoeken in de traagheid van geest bij zijn publiek. Dat is natuurlijk een vals ex cuus. Daarmee bedoel ik niet te zeggen dat dat van die trage geest maar onzin is. Integen deel, ik geloof dat de geest van de modale krantelezer vervuld is van een grote af keer van nadenken. Liever niet lastig gevallen worden. Wie door dat pantser van af weer wil heen dringen, moet wel zo ongeveer een gedachte als een explosie aandragen en zoveel dynamiet hebben de meeste columnisten helaas niet in huis. Dus kun je je kwaad maken om dingen en er boos over schrij ven. Maar veranderen doet er niet zoveel. Dus maakt die boosheid weldra plaats voor een zekere treurigheid. Dat is dan precies het enige geldige excuus om de schrijfmachine een tijdje in te pakken. Maar niet voor lang natuurlijk. De boosheid komt terug en dat is een nog betere therapie tegen vele kwalen dan de stukjes zelf. Derhalve meld ik mij hierbij te rug van weggeweest. Als u mijn afwezigheid nog niet was opgevallen, moet u die alinea over de traagheid van geest nog maar eens overle- Digitaal Ik heb het in geen enkele krant gelezen. Zelfs heb ik de weekbladen afgewacht, te vergeefs. Toch moeten vele miljoenen televisiekijkers het gezien hebben: de nieuwe paus Johannes Paulus II be dient zich van een digitaal horloge. Bovendien is het klokje dan ook nog bevestigd aan zo'n metalen band met rek erin. Zondagmorgen in kleur onder een strakke blauwe Romeinse hemel. Je kunt om te beginnen je ogen nauwelijks geloven. Geluk kig bestaan er over de hon derd kardinalen. Die gaan voor het merendeel met steun van de Heilige Geest en de fy siotherapeut door de knieën. Dat kost tijd, maar wat wordt de „running gag", de grap om de tijd te doden? Inderdaad, het digitaalhorloge van de heilige vader. Ik weet dat iedere zich respec terende autoverkoper tegen woordig zich wat de nijdige tijd betreft in cijfers laat uit betalen inplaats van in bezige wijzers. Ook weet ik dat voor menige voetballer uit de ere divisie het leven weinig zin meer heeft, als hij geen met quartz gestuurd kleinood aan de pols heeft, waarmee hij tot op de dag nauwkeurig de schijngestalten van de maan in het jaar 2023 kan oproepen. Maar bij zo'n paus is het toch wel e' Dr roog In Noorwegen wonen net als in Zweden vrij sombere Scan- dinaviërs. Hun vreugde in de lange winternacht is de flacon aquavit en daarom wordt er van Noren vaak beweerd dat zij een innemend karakter hebben. Hoe meer dan som- Je verwacht eigenlijk dat er al tijd wel een diaken bij de hand zal zijn om even op de pendule te kijken. Bovendien vermoed je. maar dat is dan waarschijnlijk ten onrechte, dat een instituut als de kerk zo toegesneden is op de eeu wigheid dat het op de secon den en de minuten niet aan komt. En op de uren eigenlijk ook niet. Als er dan toch een oog aan de vluchtigheid van het moment moet worden gewaagdomdat ook voor een paus tijd soms raad moet brengen, dan zou je denken aan een kloek zakhorloge met ketting onder het hagelwitte habijt. Paus Johannes verraadt met zijn blitse horloge een klein aards trekje. Niet onwelkom, lijkt me zo. ber is het dan nu ook gesteld in Noorwegen. Sinds half sep tember staakt het personeel van het staatsdrankbedrijf. Alkohol is daar een over- heidsmonopolie, zoals bij ons elektra. Maar als bij ons het licht uitvalt en de televisie pakken we een kaars en de Noorse trilogie van de boe kenclub die al een jaar of wat in zijn gebonden weelde op de plank staat. Als daarentegen in Noorwegen de drank uit valt stort de wereld in en die past niet in die nauwe fjorden. Vluchten kan niet meer en die trilogieën heeft iedereen al een keer of tien gelezen. Het drankmonopolie in Noor wegen exploiteert 350 slijte rijen en die zijn nu allemaal leeg en dicht. Het conflict gaat om hogere lonen, dat vermoedde u al. Meer kronen en daar kun je dan in de "Vinmonopolet" weer een ex tra maatje aquavit kopen. Dat brengt weer extra accijnzen in het laadje. Een gaaf voor beeld van recycling, dus waar doet die Noorse regering ei genlijk zo moeilijk over. Nu staat Noorwegen gortdroog. De staat derft honderd mil joen gulden aan accijnzen per maand. De wegen zijn waar schijnlijk een tikje veiliger, er worden in de ochtenduren minder houten koppen geteld en ook de deegrol blijft wat honkvaster op het keuken- rek. En vervelend! Het wordt wat mij betreft dit jaar op nieuw geen Oslo met kerst- Broeders (1) De vetes tussen broers en half broers in het CDA duren voort. Het CDA als de com mune van de achterdocht en het verwijt. Een normale commune gaat daaraan meestal vrij snel ten gronde. Maar het CDA is natuurlijk geen normale commune. Toom en bliksem razen door de rijen van de antirevolutio naire zonen, altijd al lastig, al tijd al op zoek naar de waar heid. Daar heb je bij katholieken minder last van en daarom is het maar goed dat het CDA een KVP in handige feestver- pakking is, want anders was het voortbestaan tot 1980, het grote "jubeljaar, een uiterst omstreden zaak geweest. De "backbenchers" van de KVP weten hun plaats, ergens hal verwege en mondje dicht. Eens per jaar met een spiekblaadje op het spreek gestoelte en de naam de vol gende dag verkeerd gespeld in de krant. Als ze aan "Wie van de drie" zouden mee doen, zou het panel het echte kamerlid niet raden. De CH is ook geen probleem. Daar kon zelfs Wim Kan des tijds nauwelijks grappen op verzinnen ("De CH, da's een partij. Ken je op stemmen, 't Is niet aan te bevelen, maar je ken d'r op stemmen"). Blijft over de AR, de moeilijke jongens. De revolutie eet zijn eigen kinderen, de revolutio nairen dus. Maar vlak de anti revolutionairen ook niet uit. Broeders (2) Intussen schijnt er wat water bij de ouwe klare te zijn gedaan. Aantjes heeft gezegd dat hij het beter wat anders had kunnen formuleren en Schol ten en Faber op' hun beurt vonden dat ze beter op een ander tijdstip hun kritiek hadden kunnen spuien. Kortom zowel de Dikke van Dale als het digitaalhorloge werden node gemist. Maar - en daarom blijft de AR toch een levendige club die graag op de kussens zit, maar er niet gans en al in wegzakt - de in terne problemen zijn nog niet de wereld uit. Scholten, Faber en nog een enkeling blijven zeggen dat het CDA in de re gering het redelijk progres sieve verkiezingsprogramma vergeten is. U weet echter wat Steenkamp onlangs zei: de honden blaffen, maar de ka ravaan trekt verder. Je mag best als politicus je collega's met honden of wolven verge lijken. Dus waarom Steen kamp niet? Maar o wee, als er anti-revolutionaire kamelen zouden bestaan! Vr rouwen Vrouwen als vlieger op de bok bij de KLM, op de staalwalse- rij bij Hoogovens, op de offi ciersopleiding op de KMA, als Zwarte Piet bij de Goedhei ligman. Maar niet als priester in het ambt. Kom, Sinterklaas doet er eens wat aan. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7