Kerktelefoon venster voor de onzichtbare gemeente KERKDIENSTEN ■AHUIIIIIimiM- Vijftig jadr uitzendingen in Katwijk aan Zee naar zieken en bejaarden Confessionelen lopen niet weg ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 Dinsdagmorgen konden de op de Katwijkse kerktelefoon aangesloten zieken en bejaarden een meditatie van dominee J. Vroegindewey (links) vanuit de consistorie van de Nieuwe Kerk beluisteren. Hij geeft koster Cees van der Plas het grammofoonplaatje dat zijn overdenking moet omlijsten. KATWIJK AAN ZEE - De "Kerktelefoon" van hervormd Katwijk aan Zee bestaat een halve eeuw. Dankzij deze technische voorziening kunnen op het ogenblik 835 aan huis gebonden abonnees - en dat zijn zeker 1300 luisteraars - zondags de beide diensten in de Nieuwe Kerk meemaken en kunnen zij in de week nog twee keer 's morgens (dinsdag en vrijdag) en een keer 's avonds (donderdag) op een eigen Katwijkse, met gewijde muziek omlijste meditatie afstem men. De telefoon is de streng waarmee thuiszit tende gemeenteleden aan de kerk, die hun lief is, verbonden blijven. De heer L. C. van der Marei, een van de commissieleden voor de kerk telefoon, noemt hen de "onzicht bare gemeente" Dankbaarheid is er aan beide kan ten. De medewerkers vinden het fijn dat zy zoveel kerkleden hiermee kunnen bereiken - de Katwijkse kerktelefoon is een van de grootste, zo niet de groot ste in het land - en de ontvangers zijn gelukkig dat zij in hun toch al moeilijke omstandigheden niet hoeven te vereenzamen. Bij elke uitzending gaat het venster naar de grote gemeente weer even open. En ze zingen, bidden, luis teren en offeren mee alsof zij er echt bij waren. Hoewel zo'n bedrag zeker niet alles zegt over dat meeleven, is het toch wel tekenend voor de instel ling van de "afnemers" dat de busjes waarmee zij aan de gewo ne kerkcollecten kunnen deel nemen vorig jaar maar liefst f. 84.513,59 opbrachten. "Daar word je toch wel even stil van," zegt Leen van der Marei terecht Zeshonderd gulden stelijk wonende Buitensluis straat la) die ruim vijftig jaar ge leden in een vergadering van kerkvoogden en notabelen voor stelde om via een kerktelefoon diensten te gaan uitzenden naar zieken en bejaarden. Aanleiding was zijn bezoek aan een zieke vrouw die'hem vertelde hoezeer zij "het gepredikte Woord" miste Het voorstel vond algemene in stemming. "Van der Plas." zei president-kerk voogd L. Kruyt, "hier heb je zes honderd gulden om te beginnen, maar die moet de kerkvoogdij te zijner tijd wel terug hebben Maak van de kerktelefoon een zelfstandig lichaam in onze ker kelijke gemeente en zorg ervoor dat het bestuur altijd bestaat uit leden van de kerkelijke colleges In oktober 1928 konden de aange slotenen de eerste dienst vanuit de Nieuwe Kerk beluisteren. Dominee W. Kalkman was voorzit ter in het oprichtingsbestuur. Hij werd ter zijde gestaan door de he ren A. Verloop (kerkvoogd-pen ningmeester), C. den Duik (kerk voogd) en Van der Plas (notabel). Voorzitter Kalkman bedankte al heel gauw. Naar hij zelf bekende omdat door zijn toedoen de kas van de kerktelefoon hard achter uit ging. Als hij namelijk mensen bezocht in verband met een aan sluiting, liet hij de kosten conse quent buiten beschouwing. "Dat is mijn taak niet als dominee," vond hij. "Daarom kan beter een ander die taak overnemen." En dat gebeurde ook. Ouderling L. van Beelen - niet meer in leven - volgde hem op. Met ladder het dak op Niet alleen financieel, ook mate rieel waren de moeilijkheden in die eerste jaren niet gering. De aangeslotenen luisterden met een "hoofdsteeltelefoon". Een luidspreker was niet toegestaan omdat de kerktelefoon niet over een vrij net beschikte maar een bovengronds net vormde samen met de gewone telefoon. Doordat - als gevolg van storm of balda digheid - de draden nogal eens in elkaar raakten, ontstonden er veel storingen. Meer dan eens is het voorgekomen dat Van der Plas tijdens een uitzending met een laddertje het dak op moest om de draden van elkaar los te maken. "Gelukkig dat er toen maar 49 abonnees waren," zegt Van der Marei achteraf. Groei heeft er altijd in gezeten. Tien jaar na de oprichting (1938) waren er 107 aansluitingen. De inhoud van de bij de abonnees geplaatste kerkbusjes .bedroeg toen f. 196. Vorig jaar brachten rond 830 luis teraars ruim f .84.500 in het ker kelijke laatje. In de oorlog konden de uitzendin gen tot augustus 1941 doorgaan. De commissie kreeg in septem ber van dat jaar de mededeling dat wegens materiaalgebrek bij de PTT geen nieuwe aansluitin gen meer konden worden ge maakt. In juli 1943 werd op last van de bezetter de kerktelefoon- lijn geheel verbroken. Alle straataansluitingen moesten worden verwijderd. Toch bleef de band met de onzicht bare gemeente bewaard; de heer C. Varkevisser nam de preken stenografisch op en de abonnees kregen ze gestencild thuis. In to taal zijn in die tijd meer dan 7000 preken verzonden. PTT altijd bereid Toen dë oorlog voorbij was, werden direct pogingen gedaan om de uitzendingen te hervatten. Na heel veel corresponderen en ver gaderen lukte dat pas in maart "Wij maken ons ernstige zorgen over de koers die de Wereldraad van Kerken gaat". Dat verklaart ds. J. Windig te Den Helder in het "Hervormd Weekblad" van deze week in een artikel dat een po ging moet zijn om duidelijk te maken waarom het hoofdbestuur van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk zijn stem heeft verheven inzake de gift van de Wereldraad aan de bevrij dingsbeweging Patriottisch Front in Rhodesiè. "Wij lopen niet weg. Uit de kerk niet en uit de Wereldraad niet. Maa- wij slaan wel alarm als wij wezenlijke dingen van ons kerk-zijn be dreigd achten". Aldus ds. Windig. Hij beschouwt de gift aan het Front als een symptoon van een denk en handelwijze die wel solidair wil zijn met de verdrukten en ontrechten ("dat willen wij ook"), maar die door de klassestrijd- mentaliteit evengelische oplos singen in de weg staat. Een paar jaar geleden, toen het Pa triottisch Front nog niet in de aandacht stond, stelde de Con fessionele Vereniging.ter toet sing van eventuele marxistische denkwijzen in het kerkelijke be leid, de volgende criteria op: 1 proclameert de beleidsmaatregel het konigschap van God over alle betrokkenen of geeft hij alleen maar morele, finaciële en huma nitaire steun aan de (tijdelijke) onderliggende partij 2 brengt de maatregel mensen en groepen dichter bij elkaar of drijft hij ze verder uiteen; 3 versterkt de maatregel alleen maar de frustra tie, haat en verbittering van men sen en groepen of wijst hij voor christenen begaanbare uitwegen: 4 zetten we de vertegenwoordi gers van invloedrijke groepen en instanties alleen maar in het be klaagdenbankje of geven we ze een christelijke kans tot inkeei waar nodig en een royale kans tot inzet van verandering waar mo gelijk; 5 berust het feit dat een kerkelijke maatregel past in de wereldwijde strategie van het communisme op toeval of speelt een combinatie van pro-marxis tische en anti-kapitalistische ge voelens ons hier soms te veel par ten? Het toetsen van de gift voor het Pa triottisch Front aan deze criteria kan ons, aldus ds. Windig, aan het denken zetten. "Maar wat ook het resultaat van dit denken moge zijn, wij lopen niet weg" KERKEN KRIJGEN ANT WOORD-Dr. B. Sjollema, leider van het programma van de We reldraad tot bestrijding van het racisme, heeft op een studiebij eenkomst voor journalisten in Genève meegedeeld, dat de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland zeer binnenkort antwoord krij gen op hun vragen met betrek king tot de gift van de Wereld raad aan het Patriottisch Front in Rhodesië. Er komt ook een ge sprek met het internationale Leger des Heils, dat zijn lid maatschap van de Wereldraad om deze gift heeft opgeschort. Het beleid van dit Wereldraad-pro gramma staat ook op de agenda van het Centraal Comité van de Wereldraad dat in januari in Ja maica bijeenkomt. Volgens dr. Sjollema moet de vraag worden gesteld welke wijzigingen in het programma moeten worden aan gebracht ten aanzien van Zuide lijk Afrika. Er moet een scherpe analyse komen van de situatie daar; die is er nu niet. Dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zei in entaar op de medede lingen van Sjollema, dat de We reldraad met deze gift te ver is gegaan. Het anti-racismefonds moet de bewustmaking van on derdrukte groepen bevorderen. Als dat is gebeurd, moet het zich terugtrekken. Het kan niet de taak van de Wereldraad zijn, be paalde politieke beslissingen tot de zijne te maken. Waar huichelachtig vindt Fiolet het als christenen die in de bezet tingsjaren met de bijbel in de hand in het verzet gingen nu an deren, die in dezelfde situatie verkeren, menen te mogen zeg gen dat zij geen geweld mogen gebruiken tegen onwettige rege ringen. En als christelijke critici die vroeger nooit figuren als Mu- zorewa, Mugabe en Nkomo heb ben gesteund nu opeens Muzo- rewa als de held van de geweld loosheid aanprijzen omdat hij de illegale overgangsregering van Ian Smith steunt. Diensten. Morgenochtend zingt het gemengde koor tijdens de hoogmis die om kwart voor 11 in de Hartebrugkerk te Leiden be gint de Messe in G van Fr. Schu bert. In de requiemmis van maandagavond 7 uur (Allerzie len) zingt het herenkoor "Re quiem" van L. Perosi. "Double Sound", een muziek- en zang groep uit Dordrecht, verleent morgenavond om 7 uur mede werking aan een jongerendienst in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg te Leiden, waar ds. K. Bouhuys preekt oven "Waar hoop je eigenlijk op?" Hervormde Kerk: beroepen te IJsselmuiden c. Vos Amsterdam, te Kralingen C. Bordewijk Schaarsbergen, te Oudshoorn (Alphen. C. Trouwborst Ben schop, te Genemuiden J.v.d. Ket terij Zetten. i949. Toen kwamen spoedig ook de dinsdag-, donderdag- en vrij daguitzendingen het "zieken- halfuur" erbij. Tot 1960 - er waren toen 416 abon nees - werden alle aansluitingen op een eigen kabelnet aange bracht. De PIT legde deze kabel straat voor straat in de grond en de firma H.P. Bloot zorgde voor de binnenleiding en de luidspre ker. Toen het mogelijk was de kerktele foon op het telefoonnet aan te sluiten, besloot de commissie, mede op aandrang van de PTT, de technische kant van de uit zendingen in het vervolg door één instantie te laten verzorgen. Vooral bij storingen was het las tig om van de een naar de ander te worden verwezen. In mei 1968 werd alles wat met de aanleg van de kerktelefoon samenhangt aan de PTT overgedragen. Leen van der Marei: "Het is in de loop der jaren wel gebleken dat zelfs de beste techniek kan falen. Daarom zijn vyij de PIT heel dankbaar dat ze bij storingen al tijd bereid is direct te komen. De luisteraars zijn zo aan deze uit zendingen gehecht dat ze onmid dellijk reageren wanneer de ont vangst stagneert" doel in de sfeer van de eredienst. Zo schonk de onzichtbare ge meente indertijd een bedrag van 55.000 voor het meubilair van de Pniëlkerk. Zeventig en ouder .In het algemeen zijn het zeventig jarigen en ouderen die van deze voorziening gebruik maken. Er zijn wel jongeren die door ziekte aan huis gebonden zijn onder de afnemers, maar hun aansluiting is meestal tijdelijk. De bejaarden tehuizen Salem en Duinrand zijn ook in het circuit opgenomen. Wie daartoe de wens te kennen geeft, kan de uitzendingen in zijn eigen kamer volgen. De aansluitkosten bedragen 220.- Wie dat niet helemaal of zelfs he lemaal niet kan betalen blijft om deze reden niet van aansluiting verstoken. "Kerktelefoon krijg je altijd", verzekert Van der Marei. Ongeveer 90 procent van de ge bruikers betaalt de volledige aan- sluitingskosten. Van de opbrengst van de ruim 830 busjes worden de abonnements kosten betaald 72 per aanslui ting per jaar), de aansluitingskos- ten voor 10 procent van de ge bruikers en de geluidsapparatuur plus ringleiding voor slechtho renden in alle hervormde kerken van Katwijk aan Zee. Blijft er dan nog geld over - vorig jaar had de commissie een batig saldo 11.000,-, dan wordt een deel daarvan bestemd voor een Leen van der Marei vindt dat heel belangrijk. "Dan hebben de men sen het gevoel ook verantwoor delijk te zijn voor het geheel van de gemeente. Wij hadden hun via de kerktelefoon gevraagd of zij met deze bestemming akkoord gingen. De reacties waren zonder uitzondering positief. Sommigen gaven er zelfs nog een extra be drag bij'. Dominee in beeld Elk jaar reserveert de commissie - die op verzoek ook rouwdiensten in het Kerkelijk Centrum of het Jeugdhuis en trouwdiensten in de Nieuwe Kerk uitzendt - een klein bedrag. Dat is niet alleen nodig omdat er per jaar nog altijd ongeveer tien aansluitingen bij komen, maar ze houdt ook reke ning met mogelijke technische ontwikkelingen in de toekomst. Van der Marei: "Je 'kunt je voor stellen dat het nog eens mogelijk wordt om naast de geluidsover brenging tijdens de uitzendingen de predikant ook in beeld te brengen. Als je dat dan zou willen realiseren, moet je wel wat geld achter de hand hebben". Een verantwoord beheer nu legt de grondslag voor de toekomst. Op dit ogenblik van gedenken wil Leen van der Marei oud-koster J. van der Plas en de tegenwoordige koster van de Nieu we Kerk, diens zoon Cees, niet onvermeld laten. "Altijd staan ze klaar om de uit zendingen goed te laten verlo pen". En ook niet de heren P. van Rijn, G. Vooys en G. van Diggele (de laatste is nog in leven); die meer dan veertig jaar het werk van de kerktelefoon op een bij zondere wijze hebben gesteund. Een geschenk Van der Marei en zijn mede-com- rriissieleden Jac. van Dijk, C.W. Schaap en Bart van der Plas (zoon van initiatiefnemer) zien hun taak louter als' "dienend" 'Als het aan ons lag zou u helemaal geen namen noemen. Er is van daag de dag veel techniek die een mens doet huiveren. Maar als die, zoals bij de kerktelefoon, ge bruikt mag worden tot eer van God, dan mogen we er een ge schenk des Heren in zien". S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoog], kerk 10 ds. Pannekoek, avondm.11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De .Jong; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Kool stra, 7 ds. Bouhuys, gemeensch. jeugd dienst; Merenw. 9.30 ds. v. Leeuwen, 11 ds. v. Leeuwen en pastor v. Well; Bethl.kerk Driftstr. 10 ds. Noorman Bussum; Bevr. kerk Zw 9 ds Bouter Hil versum; Vredesk. 10 mevr. ds. De Mey, avondmaal; Waalse k. 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 ds. v. Niel R.burg; Endegeest 9.30 dienst; Petrakerk 10.30 hr. Stork, dienst voor doven. Geref. Kerk Zuiderkerk 10 dr. Vlijm, 5 dr. Wind Kampen; Petrak. 10 ds. Hortensius, 5 ds. Koolstra; Oude Vest 10 drs. Korteweg, 5 dr. Vlijm; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Koolstra, 7 ds. Bouhuys, gemeensch. jeugddienst; Bevr.kerk 10.30 dr. Wind, 5 dr. Wiersinga; Groenh. 10 ds. Locher; De Mirt 10 hr. Spijker; Mierennest lp hr. Boelee-,-Merenw. zie herv.; Petrakerk 10.30 hr. Stork, dienst voor doven. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 hr. Veth Capelle a. d. IJssel, 5 hr. v. Drunen, Ridderkerk. Geref Kerk Vrijg. (Heren gracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Ge ref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. v. Langevelde, Boskoop. Geref Gem. (N Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogerd. Geref. Gem. in Ned. (Beth.kerk): 11.30 en 5.30 Evang. Luth. Gem. 10.15 ds Happee. Remonstr. Doopsgez. Gem.: 10.30 ds. Kuipers. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christenge meenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. v. d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Zijlstra, di. 8 film. Pinkstergemeente (0. rijn 3Y 3 ds. v. Twillert. Leger des Heils Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndyk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15 Volle Evang. gem. 'Bethel" (school De Twee Sleutels hoek Rijnsb. singel): 5 nam. evangelisatiesamenkomst (eerste zon dag van elke maand). Zevendedagad ventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 gesprek, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Vrij Kath. Kerk )Vreewijkstraat): 10.30. Rooms-Kath. kerken: Merenwijk 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9. 10.45, 12 en 6.30; Steen schuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Lammenschansw. zat. 7, zond. 9, 10.30,12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerl. zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zond. 8.20, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 hr Hayink, Hollegom. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Hemmes. Ge- ref.Kerk: 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 dr. Helderman Badh.dorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Brons, Urk, wo. 8 nov. 2.30 en 7.30 ds. Bouw, dank dag. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv. kerk 10 ds. v. d. Heiden, 5 ds. Hanemaayer; Kruisk. 10 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. H. kerk 9 ds. Rang N.-Vennep, 10.30 ds. Ver doorn Wadd.veen; De Bron 9 en 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds. Verheul; Oudsh.kerk 10 oec. dienst, pater Verhoeven en ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Kruithof Mon ster. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Fern- hout, 6.30 ds. Stolk; Salv. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 hr. Tenyenhuis; G. H. kerk 6.30 ds. Verdoorn. Zie verder herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff. Geref. K. Vrijg. Buiten V.: 10 en 4.30 kand. De Jonge (Eikenl. 233). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Ham stra. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 dond. 9 nov. 3 en 7.15 ds. v. d. Meer, dankdag. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering. Bapt. Gemeente: 10 evang. Kits, 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 ds. Vis ser. RK kerk: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7. zond. 9,10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Hartman Veenendaal, 6 ds. Quist Op- heusden. Geref. Gemeente: 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gem: dorp 10 ds. Richter, 6.30 ds. Droogers; Salv. kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds Boogert Lei den; Bethl.kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerlc 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem: 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. De Olde, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. De Mooy Gouda. Geref. Kerk; 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Mulligen Veenendaal, 5 ds. Biesma Veenendaal. Geref. Gem. 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Con cordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat): 9.30 en 5. R.K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 10 ds. Versluys, jeugddienst, 5 ds. v. Wattum, Bleiswijk. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. 10; Dorp zat. 7, zond 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds Roth- fusz, 5 ds. v. Bruggen. Geref. Kerk: 10 ds. Hofman Amstelveen, 5 zie herv. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7. zond. 8.30. 10. 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: 10 ds. Carstens. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Kaai Almkerk; Ontm.kerk 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoornstra, 5 ds. Heule, jeugddienst. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11.15. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 gezins- dienst, ds. Schepers. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Van Roon, 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Boer; Ichtus 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Schuurman; Pniël kerk 9.30 ds. Boer, 6 ds. De Jong; Gr. v. Pr. school 10 ds. Kommers, Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. Kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Meynen Den Haag; Tr. kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Zomer. Geref. K. Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. v. d. Berg, 7 ds. Roukema, Chr. Geref. K: 10en5ds. De Jong. Geref. Gem.: 10en 5. Volle-Evang. Gem. (openb. sch. Voorstr.) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gpm,: 10 ds. v. d. Broek te Bodegraven, 5 ds. Hemstede Leiderdorp, gez. jeugd dienst, in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Bakker Amstelveen. 5 zie herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen, 6.30 ds Doesburg: Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Sehepp.kerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen Baptistengemeente: 10 br. De Vries R K. Kerk: zal. 7, zond. 9, 10.30 en 12 LEIMUIDEN -Herv. Gem.: 9.30ds. Klu- sener Breukelen, 7 ds. Van Winterswijk Bennebroek. gez. jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 zie herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - erv. Gom.: dorp 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskcrk 10 ds. De Gelder. Ge ref. Kerk: 10 en 5 ds. De Wit. avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 2.45 ds. Zand bergen. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem 10 en 4 R.K Kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30: Poelhuvs zat 7, zond. 9 en 11.30: Mariak. zat. 7. zond. 8.30.10.11.30; Engelbew. zat. 7. zond 8,9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. De Mey Aalsmeer jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart. V.schoten, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Ham stra. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45 NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Moonen Amsterdam, jeugddienst. Geref Kerk: 9.30 en 7 ds. Schelhaas Culemborg. R.K. Kerk: zat. 7, tzond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem 9.30ds. Den Harder, 7 ds. Roos A. Dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden. 7 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Wallet. R.K. Kerk: zat 7, zond. 9 30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Zou tendijk, 7 ds. Noordegraaf te Ede. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 ds. v. Wijngaarden Mijdrecht, 7 kand. Bol Al phen. R.K. Kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30 NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen; Hoofdstr. 9 ds. Keuning, 10.30 prof. Verkuyl A. Dam, 5 ds. Keu ning: De Rank 10 ds Van Eyk Gouda, 3.30 ds. Hovius. Geref. Kerk: Vinkenlaan 9.3: ds. Elgersma, 5 dr. Jansen. Zie ver der herv. Sole Mio 9 ds. Bouma; v.d. B.-sl 11 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr. Klijnsma. R.K. Kerken: Zee 9.30 en 11; Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman. R.K. Kerk: Jozef zat. 7, zond. 10 en 11.30; Viktor zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10.30 ds. Wagenvoorde; Paulus- kerk 10 ds. Sasse; Gem. centr. 10.30 ds. Ter Linden; Van Wyckersloolli 4.30 ds. De Haan Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 4.30 ds. Zandbergen. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. Roukema, 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evangeliegem. (gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge OUD-ADE - R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Krijger Wierden. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFAREN DS VEEN - R.K. ker ken: P Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. De Kruijf. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 kand. Rookhuizen. RIJNSBURG-Herv. Gem.: gr. kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9 15 ds. Hemmes te Leiden, 5 ds. v.d. Bo gerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Koenekoop R. dam, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman; Mar.Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Eeltink Uithoorn. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 's avonds ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v.d. Brink, avondmaal. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM-Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 ds. Glashouwer Drie bergen. Geref. Kerk: 10 ds. Swierts Maassluis, 5 ds. De Raadt Valkenburg. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.- 10 ds. Quak Viancn, 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 dienst. R.K. Kerk: dorp 9 en 12; Langeraarzat7,zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Swierts Maassluis. Geref Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. Vliegkamp: 10.30 gezinsdienst, ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 dienst. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv Gem dorp 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Meijering; aula NH 9.30 vic. dr. Bijl; H. en Heil 10 ds. Ver- heulde; De Ark 10 jongerendienst. Ge ref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 ds. Blokland. R.K. Kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7 zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 9 ds. Verboom, 10.30 ds. Ver- welius, 5 ds. v. Harten, 6.30 ds. Verboom- Hoeksteen 9.30 ds. Koppenol Huizen, 6.30 ds. Verwelius; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kr.kerk 10 ds. v. Reeven, 5 ds. v.d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Stroes Wijk bij Duurst. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Af- gesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr v.d. Heijden. R.K. Kerk: Ontm. kerk zat 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Snij ders Nijkerk, 5 hr. Hoffenaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. v. Leusden te Leidschendam, 4.30 ds. Arkeraats Katwijk, 7 ds. v. Zanten; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messias- kerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. De Groot te O.geest. Geref. Kerk" 10 en 5 ds. v.d. Meulen; Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Pols Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Blenk, 6.30 dr. Bezemer Scheveningen. Geref. Kerk: 9.30 mej. Verduijn A dam, 6.30 ds. Hartkamp Alphen. Ned. Prot. Bond: 7 nam. ds. Roos, avondmaal en afscheid. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, avondmaal. Geref. Kerk; 9.30 ds. Koers Alphen, 7 ds. Dijkstra Boskoop. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds, Schoch. R.K. Kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. D. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Rijndijk Meerburg zat. 7 zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Poot Nieuw Loosdrecht, 6.30 ds. Mos- tert. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer Kat wijk, 6.30 hr. v.d. Kraan R.dam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4