„T aptade" Leiden op zijn best „Het hing al jaren in de lucht" HANSNEL SELECT K&G verdient Abraham Spoorwegwachter Monteba (58) ziet geen problemen in komst van ahob's bij overwegen Haag/Morsweg VAN AKEN MAAKT VOOR U ALLE KLEUREN AUTOLAK ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 LEIDEN - Ze maken allemaal mooie muziek en ze hebben alle maal mooie pakkies aan. Maar drie uur lang mooie muziek en mooie pakkies gaat toch verve len. Alleen voldoende vaart en voldoende afwisseling zorgen dan voor een blijvend aandachtig publiek. Die vaart en afwisseling maakten ook van de derde Tap- tade gisteravond weer een dave rend succes. Een bomvolle Groenoordhal dreunde op zijn vesten. Beginnend met de Tapta- de Tune, gecomponeerd door Koos Mark en uitgevoerd door de Euroband uit Rotterdam, en ein digend met het Wilhelmus door Kunst en Genoegen uit Leiden, waarbij het voltallige publiek zich uit de stoelen verhief. K en G, het Leidse Drum-, Pijper en Trompetterkorps dat dit jaar het vijftigjarig bestaan viert, loopt als een rode draad door het Taptadeprogramma van dit jaar. "Als een aubade aan vijftig jaar muziek maken in deze stad", zegt het programmaboekje. En het als mondorgelclub begonnen gezel schap laat ook nu weer zien dat het deze eer verdient. Niet voor niets won het eerder dit jaar een eerste prijs op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Speciaal voor deze Taptade hebben ze een nieuw nummer ingestu deerd: enorm statig is de op komst, ze schuiven in en weer uit elkaar. Dan ineens het volle licht op hun rood-blauwe verschij ning en even plotseling bijna duisternis, ontsloten door even veel groene lichtjes als voeten die dapper hun figuren voortzetten. Als de schijnwerpers ze weer de volle laag geven, zien we ze terug als op een statiefoto, omlijst met heel plechtig klinkende muziek. Dan komt Wilhelmus uit Sliedrecht - vanavond ingewisseld door de band die vorig jaar de meeste waardering van het publiek oogstte, Jubal uit Dordrecht - met een met overdonderend tromgeroffel ingeluide kozak- kenshow. Een flink loop- en danstempo waarbij flinke af standen worden afgelegd, en de Groenoordhal biedt die moge lijkheid, geeft hun show een dy namisch karakter. Minder spectucalair, maar uiterst charmant en aandoenlijk met hun fragile fluitjes treden de ju nioren van K en G op. Ook zij de len in de feestvreugde van hun oudere clubgenoten, en ook zij brengen daarom deze Taptade I. De Fourty Four Degrees in paars gala. een heel nieuw nummer. En dat zijn nu van die dingen die voor de afwisseling zorgen: want welke band heeft het ooit gepresteerd om per fiets te komen, er af te knallen en zich per brancard te laten afvoeren. Ook de Euroband uit Rotterdam zorgde voor afwisseling. Als een horde zwervers uitgedost halen de Rotterdammers de vreemdste capriolen uit. Al dolend weten ze dan ook nog een muzikale show ten beste te geven die er zijn mag. De sterren van de show, was min of meer de verwachting die gewekt is door het Taptadebestuur, moesten de Fourty Four Degrees II. De senioren van het jubilerende K en G, de rode draad door deze derde Taptade. Spoorwegbediende Monteba hoog gezeten in het spoorwachtershuisje: "geen monotoon werk'... LEIDEN - "Ze hebben óns niet ge vraagd wat we nou vinden van de komst van de automatische bo men. Maar ik geloof dat het altijd goed gaat hoor. De Telderskade en Herenstraat hebben tóch al lang ahob's en daar is nooit wat gebeurd. Als de mensen zich er aan houden is er niks mooiers, schrijf dat maar. Hoog uittronend boven het drukke verkeer aan de Haagweg zit ADVERTENTIE RECLAME 5 Een reclamebureau dat alles voor u wil doen, hoeft nog geen reclamebureau te zijn dat alles kan doen. Veel adverteerders ontdekten dat onvoldoende deskun digheid en ervaring gecamoufleerd werd door een overvloed aan enthousiasme. Bel eens met Hansnel Select. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. spoorwegwachter Monteba (58), één van de laatste spoorwegbe dienden die het rayon Den Haag van de NS nog rijk is. De op han den zijnde plaatsing van automa tische bomen (ahob's) bij de overgangen Haagweg en Mors weg in Leiden maakt een einde aan de loopbaan van zeven spoorwegbedienden, die, elkaar afwisselend, de bomen vier keer per uur laten dalen en weer op halen. De komst van ahob's lijkt onafwendbaar, want - hoewel twee buurtverenigingen er pro test tegen aantekenden - de NS lijkt vastbesloten. Als reden noemen de Nederlandse Spoor wegen dat het moeilijk is om per soneel te vinden dat het "mono toon" werk op zich wil nemen. Een andere belangrijke oorzaak is dat de bomen aan de Morsweg en Haagweg als er een trein langs moet komen soms minutenlang gesloten zijn. Vooral tijdens spitsuren ontstaan daardoor lan ge files. Met de komst van ae ahob's zouden opstoppingen lot het verleden behoren, want de procedure van sluiten tot en met het openen van de bomen zou slechts luttele seconden in beslag nemen. De spoorwegbedienden vinden de maatregel van NS op zich begrij pelijk en logisch ("het hing al ja ren in de lucht") maar tonen wel hun verbolgenheid over één van de redenen die de NS ervoor aan voert. "Monotoon werk?,s sput tert spoorwegbediende Monteba, die al pratend geheimzinnig aan doende hendels overhaalt, rin kelende bellen afzet en een wissel goed legt. "De mensen denken dat je alleen die bomen open en dicht hoeft te doen. Maar zo is het mooi niet. Je móet controleren of het sein op veilig kan, doorgeven als de trein er aan komt of vertra ging heeft, de spoorwegvensters aan Alphen teruggeven als de trein gearriveerd is. Er zih echt wel meer aan vast dan alleen die bomen. Je moet heel wat hande lingen verrichten voordat de trein voorbij is." Zijn collega Van Kommer (60) valt hem even later bij: "Vervelen is er niet bij. Als je je even verveelt ga je voor het raam staan. Dan zie je heel Leiden aan je voorbij trek ken. En, we hebben nu een radio sinds een paar jaar. Vroeger mocht dat niet. Je mocht niet le zen, geen radio, niks. Ze waren bang dat je werd afgeleid. Nu mag zowat alles" zegt Jiij wat schamper. Ook hij ziet in de automatische bo men geen dreigend gevaar voor kleine kinderen. "Je ziet het aan de Vink. De schoolkinderen waarschuwen de gróten dat ze moeten stoppen. Nee, die kinde ren kijken wel uit." Het argument dat de handbediende bomen soms minutenlang geslo ten blijven is ook niet meer steekhoudend, zo vinden Monte ba en Van Kommer die respec tievelijk 32 'en 10 jaar in het spoorwegvak zitten. "Sinds het nieuwe perron aan het station is gebouwd staan de treinen heel wat dichterbij. De bomen gaan dicht als de treinen daar vertrek ken, dus dat is later dan eerst. Als de trein op tijd vertrekt neemt het helemaal zo'n anderhalve minuut in beslag." "Dat was vroeger anders" zegt Van worden. Samen met het Kamper Trompetter Korps en de national guard (een groepje heren met vlaggen) treden ze op zoals ze dat tijdens hun tournee door Canada dit jaar deden. Hun eerste optre den, in paars gala-kostuum gis teravond was mooi, dat zeker, maar na alle verhalen over hun ervaringen in Canada: We kregen iedereen plat met onze dit en dattoch wat teleurstellend. Misschien komt het doordat de Kampenaren gedoemd waren achter in de hal te blijven spelen, hun geluid vulde de zaal daar door niet, en de bewegingen van de meisjes daardoor wat doelloos leken. Bij het tweede optreden ging het een stuk beter. En ook in een eigen optreden kwam het Kamper Trompetterkorps goed uit de verf. Om volledig te zijn moeten ook DVS uit Katwijk, die de Fourty Four Degrees in hun tweede op treden uitstekend begeleiden, en WIK uit het Belgische Oostende nog genoemd worden. Het slotstuk wordt, uiteraard, ver zorgd door K en G. Met hun ver tolking van de muziek uit de film "Starwars", aangevuld met een goed verzorgde lichtshow en om de entourage compleet te maken een tweetal science fiction-achtig aandoende ruimtevaartuigen, breien ze een eind aan een avond vol kijk- en luisterplezier voor een groot aantal Leidenaren. Van de Stichting Taptade Evenemen ten Leiden kregen ze tot slot een haast levensgrote Abraham aan geboden (gemaakt door Bakkerij Hendriks), want dat hoort er nu eenmaal bij als je vijftig jaar bent. Vanavond is de "tweede editie" van Taptade in de Leidse Groenoordhallen. Kommer niet zonder enig leed vermaak. "Dan duurde het soms minutenlang voordat de trein kwam. Stonden ze beneden soms zó (hij balt zijn vuist) naar me. Ja, maar als je je daar iets van gaat aantrekken." Monteba, die intussen zijn "buur man" aan de Morsweg heeft ge beld dat de trein uit Alphen ver traging heeft: "Kijk, nou gaan we even kruisen. En zometeen moe ten de bomen weer dicht. Het is altijd goed uitkijken dat ze er niet even doorglippen. Ja, want de mensen weten dat dit een hand bediende spoorwegovergang is hè. Ze proberen het altijd. Je kunt zelf een hoop ongelukken voor komen, want als het moet kun nen we de trein een signaal geven dat 'ie moet stoppen." Als hij op het punt staat de bprpen te slui ten: "Nou, die taxi mag er nog wel even door." Een fietser mdakt van de gelegenheid gebruik zig zaggend de dalende bomen te ontwijken. Zijn collega kent minder genade met fietsers, automobilisten én voetgangers die nog net even langs de dalende bomen trachten te glippen. "Als ik telkens dezelf de automobilist zie stop ik de bomen niet. Dan moet 'ie het maar voelen hoor." Wat er met de spoorwegbedienden gaat gebeuren als de automati sche bomen eenmaal zijn ge plaatst weten Monteba en Van Kommer (nog) niet. "Er is een speciale commissie die zich er mee gaat bemoeien. Het wordt overplaatsing over wachtgeld. Maar daar hebben we nog wel wat inspraak in." Ir. öriessenstraat LEIDEN - Binnenkort zal een be gin worden gemaakt met een herinrichting van de ir. Driessen- straat. De straat krijgt een geas falteerd wegdek en aan beide zij den komen rode fietspaden of fietssuggestiestroken. Verder v/ordt er een busbaantje in ver werkt, komt er een knik in de weg om hard rijden tegen te gaan en worden de trottoirs doorgetrok ken in de vorm van sierbestra ting. Bovendien komen er bo men. Heeft u ook al tegen vrienden <si kennissen gezegd dat de ver keerssituatie in de binnen stad op het ogenblik zo'n puinhoop is? Wel dan is één ding zeker: u bevindt zich in groot gezelschap, want zeker is dat de Breestraat-perikelen naast het gebruikelijke weer- praatje hoog scoren in het "Leidse gesprek van de dag". Overspan nen buscha uffeu rs middenstanders met "ophef fingsuitverkoop"-visioenen en een wethouder van Ver keerszaken, die het allemaal fiog eens goed wil bekijken. Omdat een zegswijze ons wil laten geloven dat in het verle den het heden ligt en in het nu wat worden zal, dook ik de af gelopen week eens in wat oude paperassen om na te gaan hoe de verkeerssituatie in het Leidse centrum jaren geleden beoordeeld werd. Om te beginnen een cijfer: in 1950 reden er gemiddeld zo'n 2000 voertuigen over de Bree- straat van west naar oost. Een schijntje ten opzichte van de grote verkeersstroom die deze winkelstraat op het ogenblik te verwerken krijgt. In dat zelfde jaar onderging de Bostelbrug in het Kort Ra penburg nabij de Apothe- kersdijk een fikse opknap beurt waardoor het noodza kelijk was om in de Breestraat eenrichtingverkeer in te voe ren. Het toenmalige Breestraat-co- mité.een soort Leids City Cen trum uit de jaren vijftig, schreef in die tijd een open brief aan de bewoners waarin gezegd werd dat hei éénrich- tingverkeer het vreemdelin- genbezoek aan de stad in hoge mate belemmert. Een perma nente invoering van het één- richtingverkeer zou de stad ifl vele opzichten groot nadeel brengen. De brief eindigde dan ook met zin: "Wij mogen u verzoeken u tegen elke ver- keersbelemmering op de Bree straat te verklaren. Korte tijd later herstelde het gemeente bestuur het verkeer in twee tn de binnenstad. Notulisten van een bijeenkomst die op 18 maart 1968 werd gehouden legden vast dat B en W van plan zijn in de loop van '68 of begin '69 een rapport uit te brengen over het onderwerp parkeergarages. De midden standers vestigden er de aan dacht op dat reeds in 1961 ge dacht is aan de mogelijkheid om de bestaande brandweer kazerne aan de Langebrug voor dat doel te gebruiken. Het is er (nog) niet van geko men. Het feminisme begint ook in Leiden al aardig wortel te schieten. De uitstraling van het bolwerk - het Vrouwen huis aan de Nieuwe Rijn 20a - heeft zijn uitiverking niet ge mist. Dezer dagen is Leiden ook een feministische boek handel rijker geworden. Toen deze week e?n LD-verslaaae- ver zich bij de dames ver voegde voor nadere informa tie werd hem aan het verstand gebracht dat men een reporter van andere kunne prefereer de. Dat praat gemakkelijker, werd er bij gezegd. De dames realiseren zich in hun eman cipatoire ijver niet wat zo'n standpunt voor gevolgen kan hebben. We moeten gepensio neerde journalisten weer tot actie brengen om een verslag te verzorgen van de bejaar- densoos. En kinderwetje van Van Hou ten of niet.d opening van de tiende kinderkantine in Lei den zal opgetekend dienen te worden door een jongeling in korte broek. Dat wordt nog zoeken naar een delinquent voor de rechtbankverslagge- ving en een dominee voor de predikbeurten. De techniek staat voor niets. Over een paar jaar kunnen we in Leiden op de buis alle maal zes kanalen kleur ont vangen. Alsof we permanent Breestraat anno 1900: zo heerlijk rustig... richtingen. Inclusief de blau we tram. Uit hetzelfde jaar .namelijk van 5 mei 1950 dateert een brief van de NZH aan het Leids college van B eji W. Een "schrijven", want zo heette dat nog in die dagen, waarin erover werd geklaagd dat rei zigers bij de halte voor het stadhuis dikwijls hinder on dervinden van ter plaatse ge parkeerde auto's. Als je niet beter zou weten zou je de NZH ervan kunnen ver denken dat die brief van toen weer uit de stoffige archieven is opgevist. Op verkeersgebied is er veel veranderd. Maar soms ook zo bitter weinig. Neem bijvoor beeld de vergadering die de afdeling Leiden van de Ned. Middenstandsvereniging op 23 oktober 1962 hield. De vol gende avond meldde het ver trouwde Leidsch Dagblad onder de kop "Leiden in last met opgebroken straten" dat de middenstanders in de sleu telstad harde noten hadden gekraakt over de moeilijkhe den die het verkeer in Leiden ondervindt. Dat lezend krijgt de slogan "Het stond gisteren al in het Leidsch dagblad", waarmee in die periode de trams wer den gesierd, een aparte in houd. Ook tien jaar geleden sprak het Leids college al met de winke liers over de verkeerssituatie in een weekendhuisje van het Sporthuis Centrum zitten. Want het fenomeen kabel-tv, dat aarzelend begtm in de Me- renwijk.breidt zich uit als een olievlek. Driehonderd Leidse gezinnen worden wekelijks voor de eerste maal verblijd met de l'ageschau en het weerbericht van Ukkel Allemaal mooi natuurlijk maar om de wereld bij u thuis te brengen moeten er op gezette afstanden wel kastjes ge plaatst worden langs de ge vels. En het gebeurt wel dat dat zo'n ding dan uitgerekend komt te staan bij een huis, waarvan de beivoners niet zulke buisfanaten zijn. Dat heeft al tot diverse klachten geleid. Tot dusver is Stadska- bel nog niet overstag gegaan. Wel besloot de beheerscommissie deze week dat de bewoners van het bewuste pand in het vervolg vantevoren geïnfor meerd zullen worden dat het kastje eraan komt. Dat bete kent overigens niet dat zo ie mand dan een kastje kan weigeren. Want, zei een com missielid, dan is het hek van de dam. Dan wil niemand zo'n ding voor de deur Voor een fietser is zo'n straat naam als Breestraat natuur lijk niet meer te pruimen. Heb ik me de laatste weken maar steeds zitten afvragen hoe de Leidse oud-wethouder Tinus van Aken zijn dagen doorbrengt nu zijn plaats in het college is ingenomen door VVD-ster Jos Faase-Dubbel- boer. Bij het doorbladeren van een Voorschotens adver tentieblad ben ik er eindelijk achter gekomen. Ben ik wel benieuwd of rood nog steeds zijn favoriete kleur is. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3