De trotse armoede van de bevolking van Costa Rica Alonso Venegas: Chileen in Costa Rica K23EQB ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 PAGINA 31 Nat in Costa Rica het meest op valt is het ontbreken van ech te krottenwijken. Er zijn wel krotten, maar die liggen meestal tussen de betere hui zen in. Arm en rijk nestelen ongedwongen naast elkaar en dat maakt de armoede minder in het oog springend. Toch is die armoede er wel de gelijk. De hoofdstad San Jose bestaat voor zeker tien pro cent uit krotten. Maar de Cos-" taricaan is van nature trots en wenst niet openlijk voor zijn armoede uit te komen. Vandaar de schilderachtigheid van steden en dorpjes. Waar felgekleurde huisjes, omge ven door weelderige bloe mentuinen het beeld bepalen. Toch is dat vaak een facade. Wanneer men het huisje bin nengaat, ziet men het verval. Hoewel Costa Rica sinds een jaar het twijfelachtige genoe gen heeft tot de rijke landen te behoren, is er nog veel ont wikkelingshulp nodig. Die is er dan ook en Nederland draagt daarin voor een groot deel bij."Het is niet zo, maar het lijkt er wel op of Costa Ri ca een 'concentratieland' van Nederland is", aldus mijn heer Henneman, kanselier van de Nederlandse ambas sade in San Jose. (Concentra- tielanden zijn landen waar de meeste hulp vanuit Neder land naar toe gaat, zoals bij voorbeeld naar Tanzania, In donesië en Bolivia). Gevolg is dat er in Costa Rica minder armoede heerst dan in de meeste Latijns-Ameri kaanse landen. Het ontwik kelingsgeld is goed besteed. De sociale voorzieningen zijn beter. Er bestaat zelfs zoiets als een werkeloosheidsuitke ring. "Er is hier ook een leerplicht wet", aldus Henneman. Van daar dat het schoolbezoek erg goed is. Vandaar ook dat je in de kleinste gehuchtjes schooltjes ziet. Die worden bezocht door in keurig in uni form gestoken kindertjes, die dikwijls per kano naar hun school gaan. Volgens Henneman komt anal fabetisme op Costa Rica nauwelijks meer voor. "Ja op het platteland zijn nog wat ouderen analfabeet. Maar voor de rest kunnen de mees te 'campo's' lezen en schrij- Ook de opleiding aan de univer siteiten is goed. "Maar er is een groot gat tussen de hoge opleidingen en de lagere", al dus Henneman. Zo komt het dat er op Costa Rica een groot gebrek bestaat aan goede vaklieden. Want wie een beetje verstand heeft zoekt1 het in een opleiding aan de universiteit. Eigenlijk een probleem waar wij in ons welvarende Nederland ook steeds meer mee te kampen krijgen. Wanneer iedereen een universitaire graad heeft, komen er minder mensen met een goede vakopleiding. Al volgen in Nederland meer mensen lager technisch en middelbaar technisch on derwijs. Aan die opleidingen ontbreekt het nogal in Costa Rica. Door Annemiek Ruygrok Het land leeft voor het grootste gedeelte van de landbouw en de visserij. Bananen, koffie, cacao en rubber zijn de be langrijkste landbouwproduk- ten. Bestaat niet het gevaar dat Amerikaanse maatschappij en een te dikke vinger in de pap krijgen. Zoals bijvoor beeld de United Fruit Com pany die een groot deel van de bananenplantages exploi teert? "Met die invloed van Ameri kaanse maatschappijen valt het wel mee", aldus Henne man. En ook al proberen Amerikaanse makelaars hier Costaricaans grondgebied aan rijke Amerikaanse inves teerders te verkopen, de rege ring houdt de vinger aan de pols. Er zijn Amerikaanse grootgrondbezitters, zeker wel, maar zodra het de spui gaten uitloopt neemt de rege ring jaarlijks een stuk grond van hen in beslag. Wie meer het straatbeeld bepa len zijn de zogenaamde "pen- sionada's", gepensioneerde buitenlanders (veel Antillia- nen en Amerikanen) die in Costa Rica een waar 'Monaco' aantreffen. Volgens Henne man is het nog het enige 'be lastingparadijs' op aarde. Gunstige regelingen lokken deze mensen naar Costa Rica. En zolang ze maar minimaal 350 dollar per maand uit het buitenland op hun rekening krijgen en niet een Costari- caanse arbeidsplaats inne men, is het voor deze gepen sioneerden hier een bijzonder prettig 'klimaat'. Ook een au to mogen ze belastingvrij in voeren en na vijf jaar weer verkopen, om er dan tegen dezelfde gunstige voorwaar den weer een het land in te brengen. "Als je nu nagaat dat voor een Costaricaan het aan schaffen van een auto twee tot driemaal zo duur is als in Nederland, dan weet je hoe voordelig die regeling is. De Henneman: "Costaricaan te trots om armoede te tonen" mooiste en duurste auto's hier. hebben dan ook een PEN-nummerbord. Dat be tekent dat ze van een 'pensio- nada' zijn. De Costaricaan zelf rijdt in een jeep of krikke mikkige tiendehands auto", aldus Henneman. Overigens groeit onder de bevolking wel enig verzet tegen die regelin gen, die indertijd waren be doeld om buitenlandse devie zen het land in te krijgen. "Er wordt teveel misbruik van gemaakt. Het mag natuurlijk niet mogelijk zijn dat je hier mensen van zo'n jaar of 30/35 in een PEN-auto ziet rondrij den. Via allerlei trucs kun je je kennelijk de status van bui tenlands gepensioneerde verwerven. Dat zet kwaad bloed bij de bevolking" "Belachelijk", noemt dominee Kessler van het ICO (de inter kerkelijke coördinatiecom missie Ontwikkelingsprojec ten) de belastingregeling. "Ook voor Costaricanen is het ronduit waanzinnig hoe wei nig belasting er hier wordt geheven. Een belasting van één procent per jaar op onroe rend goed is toch niet over dreven, maar zelfs aan die één procent komen ze niet toe. Ik heb wel eens gezegd: "Gooi die belasting toch omhoog", maar dat gebeurt maar steeds niet. En dan wil ik niet praten over het arme deel van de be volking, maar de rijkere Cos taricanen kunnen best meer belasting betalen" Kessler wil met zijn ontwikke lingsprojecten trachten de arme bevolking uit de steden te houden. "Daar wacht ze alleen nog meer armoe, het is veel beter het platteland te ontwikkelen. Daar indus trieën te vestigen en goede landbouwprojecten op te zet ten. De mensen te leren dat er meer uit hun grond te halen valt dan er nu uitkomt. In de grote steden is voor de armen niets te halen" "Ontwikkelingshulp is goed, maar er gebeurt teveel mid dels de "reddingboottheo rie"- men gooit de ouders overboord, terwijl men de kinderen helpt. Maar wan neer je een ondervoed kind te eten geeft en je stuurt het daarna weer terug naar zijn ouders, die niet weten hoe ze hun land moeten bewerken, dan is dat kind binnen de kortste keren weer onder voed" Toch is Kessler ook een voor standervan hulp in directe si tuaties: mensen die plotseling in nood komen uit de narig heid helpen. Het een sluit het ander niet uit. Medefinanciering, dat wil zeg gen, dat de bevolking een ge deelte meebetaalt aan een project, dat door het buiten land wordt gefinancierd, is volgens Kessler een voor waarde dat de hulp goed te rechtkomt. "Ik heb een diepgeworteld wantrouwen wat betreft bu reaucratie en regeringen. Een regering gaat nooit failliet. Ik geloof dat particuliere initia tieven beter zijn. Omdat ze aanspreekbaar zijn. Er blijft enorm veel geld hangen bij ambtenaren". Particuliere initiatieven, ont wikkelingshulp, het zal alle maal een beetje teruglopen nu Costa Rica geen Derde Wereld-land meer is. Toch is de bevolking niet ontevreden. En al waren er stakingen on langs, onder meer van het ziekenhuispersoneel, na een vaderlijke toespraak van pre sident Carazo voor de televi sie werd het geschil snel weer bijgelegd. "De Costaricaan houdt niet van opstand en demonstraties. Hij weigert zich echt druk te maken om die dingen, die wij als Europeaan nooit zouden accepteren. Wie dan leeft wie dan zorgt is hier een leefre gel", aldus Henneman. En Kessler vertelt van de diepe indruk die een ontmoeting met éen vrouw op hem maak te. Ze leefde in wat wij, welva rende westerlingen, als 'kommervolle omstandighe den' zouden bestempelen. "Die vrouw zei: "Klagen, wat heb ik te klagen? Ik ben ge zond, ik heb een gezonde man en gezonde kinderen, een huisje en een stukje tuin. Ik ben tevreden". Deze mentali teit is tekenend voor de Cos taricaan". Alleen al wat dat betreft zou je Costa Rica met recht een 'rijk land' kunnen r "Persoonlijk geloof ik dat de hele wereld langzaam zal veranderen in een socialistische. Dat ligt in de lijn der gebeurtenissen. Misschien mag ik het niet meer meemaken, maar zo zal het gaan" Aan het woord is Alonso Venegas, Chileen, acteur, voormalig vakbondsleider, communist en nu vluch teling. Costa Rica telt veel vluchtelingen: uit Chili, uit Uru guay, uit Argentinië en Nicaragua. Sommigen spre ken van duizenden, anderen van honderdduizenden. Feit is in elk geval dat het er veel zijn. Alonso Venegas heeft indertijd geluk gehad. Zes maanden na de coup tegen Allende ont vluchtte hij Chili. Van een vriend kreeg hij een ticket naar Costa Rica. Met 200 dol lar op zak stapte hij in het vliegtuig. De rest van zijn geld liet hij achter voor zijn vrouw, die in verwachting was. Een dag na zijn vlucht doorzocht de DINA, de geheime politie van Pinochet, zijn huis. Vreemd genoeg werd zijn vrouw ongemoeid gelaten. Of vreemd? Enkele familieleden van mevrouw Venegas zitten bij de DINA. Wellicht heeft dat invloed gehad. Alonso Venegas kreeg snel werk. hoewel dat niet voor alle vluchtelingen is wegge legd. Omdat hij in Chili een bekend acteur was, werd hem een baan aangeboden bij het staatstoneelgezelschap. het Compania Nacional de Tea- tro. Zijn vrouw is sinds een jaar ook in Costa Rica. En zo leidt hij een betrekkelijk normaal leven. Als balling. "Als kind had ik van thuis al een groot sociaal gevoel meege kregen. Mijn vader was een voorvechter van gelijke rech ten voor iedereenToen ik wat ouder was, werd ik mij steeds meer bewust van het onrecht om me heen. Op de scholen, in de bedrijven, overal was ongelijkheid. Ik zocht naar de mogelijkheid om deze onge lijkheid te veranderen. Het antwoord vond ik bij Marx. Daarom ben ik marxist. Daarom moest ik Chili verla ten toen Pinochet aan de macht kwam" "Chili was het voorbeeld voor de wereld om te laten zien hoe je op vredige wijze van het ene systeem in het andere kunt rollen. Chili was gewend aan de democra tie. Allende werd door het volk gekozen in vrije verkie zingen. De Unidad Popular (Volksfront) van Allende loog nooit tegen het volk. Allende heeft altijd gezegd dat dit een soort interim-regering was en dat Chili zou veranderen in een land met een socialistisch systeem. Omdat dat beter was voor het volk. Er was een duidelijk plan en ie dereen kon het lezen en be grijpen. Maar de junta heeft dat allemaal omver gegooid" Intussen heeft Pinochet een 'amnestie' afgekondigd. Al blijft hij doorgaan met het ar resteren van vakbondslei ders. Gelooft Venegas in die amnestie? "Die amnestie is er een voor Pi nochet zelf en voor zijn beu len. Of zoals een hooggeplaat ste Chileen het onlangs voor de radio in Costa Rica zei: "Amnestie is beter voor de moordenaars dan voor de vermoorde" Alonso Venegas is nu niet meer actief in een partij. Het is vluchtelingen op Costa Rica ten strengste verboden zich met politiek te bemoeien. Dit is zo bepaald, nadat er moei lijkheden met vluchtelingen waren geweest. Ook al door de manier waarop sommige vluchtelingen werden opge- Repetitie van het Compania Nacional de Teatro in San Jose vangen. Dominee Kessler vertelt hierover "Er was in de eerste periode na de coup in Chili een uiterst links comité voor de opvang van vluchte lingen. De eerste vraag die deze mensen stelden was: "Tot welke partij behoor je?" Als dat geen linkse partij was werden die Chilenen meteen Costa Rica uitgeknikkerd. Toen heb ik geld bij elkaar ge trommeld en heb daar veel vluchtelingen mee kunnen helpen. Niet iedereen die uit Chili vlucht, doet dat vanwege zijn politieke overtuiging tenslot te. Er zijn mensen die vanwe ge hun geloof Chili uitmoes ten. Omdat de handelswijze van de junta niet overeen kwam met hun geloofsopvat tingen. Of uit humanitaire overwegingen. Omdat zij het niet konden aanzien dat men sen gemarteld en vermoord werden. Voor die mensen moest er ook een opvang ko men. En die is er gekomen. Het aardige is, nu het geld be gint op te raken, droogt de vluchtelingenstroom ook op. We hadden net geld genoeg om de grootste toeloop op te vangen". Wie mocht denken dat het in Costa Rica een luilekkerland is voor iedereen die het in ei gen land niet kan vinden, heeft het mis. Kessler "Costa Rica behoort nu tot de 'rijke landen'. Dan kun je nagaan hoe arm de arme landen zijn. Het is hier geen vetpot. Daar om ligt het vluchtelingen probleem hier soms zwaar op de maag. En toen gevluchte Niearaguanen zich hier als werkkracht voor half geld aanboden, dreigde het mis te gaan. We hebben ze echter aan het verstand kunnen brengen dat het noodzakelijk was dat ze zich lieten om scholen. Dan konden ze werk doen waar hier behoefte aan is. Het gaat nu goed. Ze stoten de bevolking niet meer het brood uit de mond". Acteur Alonso Venegas: geluk gehad.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31