Scholen ruziën over begintijden AAN MARESINGEL Sluip verkeer weg van parallelweg „Zingt den Here" viert zestigjarig jubileum [eidse agenda Imponerend orkest in Bruckners Vijfde I Colombaioniver onder de maat Praatplaats voor vrouwen in Leiden Gemeente - reiniging neemt glitter lampen in Van Boeijen overleden RECLAMEBORDEN AAN DE MORSWEG MOGEN BLIJVEN Maatregelen bij Kerkehout Rectificatie Vechtpartij en vernieling PAGINA 2 jUtfW STAD EN RAND ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 LEIDEN - Vanaf morgen is Leiden een ontmoetingsplaats voor vrouwen rijker. "Femke", zo heet de plaats op het adres Haarlem merstraat 73b in Leiden, waar vrouwen elke zondag- en maan dagochtend kunnen langsko men. "Femke" staat open voor vrouwen die eens willen bijpra ten, ideeën willen opdoen voor activiteiten buitenshuis en problemen kwijt willen. Vrou wen die 'gewoon' een kopje kof fie willen komen drinken zijn ook van harte welkom. Het idee voer de oprichting van "Femke" ontstond in februari van dit jaar. Enkele vrouwen constateerden toen-vanuit eigen ervaringen - de behoefte aan een ontmoetingsplaats voor vrou wen. Tenslotte gaf een groep van vijftien vrouwen gestalte aan het idee. Centraal op de oprichting van "Femke" staat dat vrouwen op allerlei manieren iets aan elkaar kunnen hebben, door naar elkaar te luisteren, elkaar te informeren of door er gewoon te zijn. "Fem ke" is op zondag geopend tussen elf en één uur en op maandagoch tend tussen half tien en half éen. leiden - De zogenaamde glit- terlampcn, waarover don derdag in deze krant een alarmerend artikel ver scheen, kunnen ook in Lei den worden ingeleverd bij de reinigingsdienst. Gebleken is dat deze lampen levensge vaarlijk kunnen zijn. De afgelopen weck is rond de lampen, een glaskolom ge vuld met zilverpapieren strookjes die in een vloeistof heen en weer worden bewo gen, nogal wat opwinding ontstaan. Vorige week over leed een Belgische jongen nadat hij de giftige damp had ingeademd van de vloei stof uit een kapotgevallen glitterlamp. Deze vloeistof bevat ondermeer trichloor, een voor de gezondheid zeer schadelijke stof. Ook in Ne derland hebben zich al onge lukken met glitterlampen voorgedaan. Tot nu toe zijn daarbij geen doden gevallen. De dood van de Belgische jon gen heeft echter ook in ons land een dusdanige grote on rust veroorzaakt dat bezit ters van zo'n lamp in grote getale de lamp vrijwillig komen inleveren op politic- bureau's en bij de brand weer. In Leiden (waar de lamp op de drie oktoberker- mis veelvuldig als prijs werd weggegeven) kan dat dus ge beuren bij de gemeentelijke reinigingsdienst aan de Noorderstraat 18. In de afge lopen week zijn al een aantal telefoontjes binnengekomen naar aanleiding van de be richten in deze krant. De rei nigingsdienst zal de lampen voorlopig opslaan. Later zal via TNO worden uitgezocht hoe de lampen kunnen wor den vernietigd. Op 78-jarige leeftijd is in zijn woon plaats Rhenen overleden de heer Klaas van Boeijen, oud-gemeen tesecretaris van Wassenaar. De teraardebestelling zal plaatsheb ben maandagmiddag in Ooster beek. In 1928 werd de heer Van Boeijen in de gemeente Wassenaar aange steld als verificateur van de ge- meente-financiën. In 1945 werd hij hoofd van de afdeling finan ciën, onderwijs en personeel van de gemeente-secretarie, tevens loco-secretaris. Toen Mr. Ph. Loggers, de toenmalige secreta ris van de gemeente een benoe ming in Utrecht had aanvaard werd de heer Van Boeijen op 28 januari 1946 door de gemeente raad tot secretaris benoemd. Hij heeft deze functie vervuld tot zijn pensionering in juli 1965. LEIDEN - Tussen de Marnix van St. Aldegondeschool (la ger onderwijs) en de Goudsbloem (kleuteronderwijs) is een conflict ontstaan over de begintijden van de och tendlessen. Er is een uitspraak van de schoolinspectie dat beide scholen (Maresingel 540) om kwart voor negen moe ten beginnen, maar de lagere school wil zich daar niet aan houden. De bezwaren van BenW tegen de reclameborden van de Textiel- indus trie Randstad zijn door de Raad van State ongegrond verklaard. De bor- den mogen blijven. DEN HAAG/LEIDEN - De reclameborden van de textielindustrie Rand stad op de hoek van de Morsweg en de Rijnzichtstraat in Leiden, mogen daar blijven. Dit heeft de Raad van State gisteren bepaald. De Voorburgse directeur van het bedrijf, M. A. Reitsema heeft dus met succes het besluit van B en W, waarin hem werd gesommeerd de bruine reclameborden te verwijderen, aangevochten. B en W handelden met dit besluit tegen het advies in van de dienst gemeentewerken en de wel standscommissie. De laatste is een adviesorgaan voor B en W op het gebied van esthetica. Zowel gemeentewerken als de welstandscommis sie waren van mening dat de reclameborden wel toelaatbaar waren. B en W waren het niet met die opvatting eens en maakten vooral bezwaar tegen de grootte van de borden. Het probleem speelde vorig schooljaar al. De kleuterschool begon toen om negen uur en de lagere school om half negen. De verschillende begintijden lever den problemen op voor ouders die op beide scholen kinderen hebben. Beide schoolteams zijn toen om de tafel gaan zitten om te proberen de begintijden gelijk te trekken. Het resultaat was dat werd afgesproken dat de kleuter school en de eerste twee klassen van de basisschool om half negen zouden beginnen. Een aantal ou ders protesteerde omdat men het niet verantwoord vond om 's win ters hun kinderen om kwart over acht, als het nog donker is, naar school te laten gaan. Enquête De schoolinspectie heeft vervol gens een enquête gehouden on der de ouders van de kleuter school en de eerste twee klassen van de lagere school, waaruit bleek dat de meeste ouders de scholen om negen uur wilden la ten beginnen. De schoolinspectie gaf de schoolteams van de Goud sbloem en de Marnix van St-Al- degondeschool opdracht om een overleg te beginnen, maar deze besprekingen leverden niets op. De leerkrachten konden niet tot een overeenstemming komen, waarna de inspecite een com promis vond door beide scholen om 8.45 uur te laten beginnen. De kleuterschool ging akkoord. De lagere school wil echter niet door de knieën gaan. Dit tot woede van de oudercommissie van de kleu- WASSENAAR - Op de Rijks straatweg ter hoogte van Kerke hout doet zich al geruime tijd de ongewenste situatie voor, dat au tomobilisten uit de richting Den Haag de parallelweg langs de Rijksstraatweg misbruiken om de verkeerslichten bij de Van der Oudermeulenlaan te ontwijken. Vroeger stond er aan het eind van de parallelweg ook een verkeers licht, maar dat werd weggehaald ten behoeve van de snelbus- dienst van de NZH die op de pa rallelweg een halte heeft. Bij de grondtransactie die nodig was in verband met de bouw van 12 wo ningen op de hoek van de Rijks straatweg en Kerkehout deed zich voor de gemeente de moge lijkheid voor een stuk grond in bezit te krijgen, met behulp waarvan de aansluiting van de parallelweg op de Rijksstraatweg gerecontrueerd kan worden. Er is daarvoor nu een plan uitgewerkt, Het hoofdartikel op deze pagina in de krant van gisteren, "Winkelsi tuatie valt toch mee", heeft helaas een kop meegekregen die het verhaal niet dekt. In de aanhef stond: "Nieuw onderzoek in Lei derdorp: meer zaken naar Hoofd straat". Dit is in tegenstelling tot het hier behandelde rapport van het CIMK en de inhoud van het artikel. Er mogen juist géén nieuwe zaken meer bijkomen in het oude dorp. dat ter beoordeling is toegezon den aan het Verkeers- en wel- zijnsoverleg. Het plan voorziet in een nieuwe bushalte voor de NZH, direct naast de hoofdrijbaan van de Rijksstraatweg, en in een omleg ging van de parallelweg in de richting van de woningen die daar in aanbouw zijn. Wie ko mend uit de richting Den Haag de parallelweg wil oprijden zal eerst een bocht naar Kerkehout moe ten maken om na 40 meter de pa rallelweg te bereiken. Hij moet dan bovendien het verkeer uit en naar Kerkehout voorrang geven. Burgemeester en wethouders verwachten dat daardoor het eu vel van het „doorschieten" via de parallelweg tot het verleden zal gaan behoren. Bovendien is het de bedoeling aan het eind van de parallelweg weer een verkeers licht te plaatsen. Rijkswaterstaat en NZH kunnen zich met de plannen verenigen. Rijkswaterstaat heeft bovendien de toezegging gedaan alle kosten van de reconstructie, voor zover die op rijksgrond plaats vindt, voor zijn rekening te nemen. Tus sen de nieuwe bushalte en de ver schoven parallelweg zal een groenstrook worden aange bracht. Ter hoogte van de nieuwe woningen zullen aan weerszijden van de parellelweg parkeerha vens worden aangelegd, terwijl de Kerkehoutbewoners de nieu we bushalte via een nieuw trot toir zullen kunnen bereiken. terschool, die al enkele protest brieven heeft geschreven en gis teravond in een extra vergade ring bijeen was om de problemen te bespreken. Volgens de kleu- terschool-ouders willen de on derwijzers van de lagere school er een prestigezaak van maken en worden de kinderen daarvan de dupe. Indien debasisschool maandag inderdaad het com promis-voorstel van de inspectie naast zich neerlegt zal de ouder commissie van de Goudsbloem zich nog beraden over nadere stappen. De heer J. Schotel- draaijer, waarnemend hoofd van de Marnix van St«-Aldegonde school, was gisteravond niet be reikbaar voor commentaar. LEIDEN - Het Amsterdams Philharmonisch Orkest on der leiding van Anton Kersjes heeft een imponerende Bruckner gebracht. Geen ge ringe prestatie wanneer men bedenkt dat deze "vijfde" langer dan een uur duurt. De monumentale structuur, af gewisseld met introverte stemmingsdelen, spreekt door zijn lengte niet iedereen aan. Het was daarom zo ra zend knap om niet alleen uit de gegeven contrasten in de partituur een spanning op te bouwen - want dat zijn slechts de bouwstenen - maar dirigent en orkest maakten er een imponerende kathedraal van. Langzaam heeft Bruckner deze symphonie gestuwd naar een goed voorbereid en grandioos slotdeel, met een bewonde renswaardige polyphone wis selwerking in de strijkers- groepen en een fraai op bloeiend koraalthema in het koper. Het gaf inzicht in het geen dit orkest te bieden heeft aan veelzijdige individuele inbreng, hetgeen mede zijn kleur bepaald. Ook wat dit be treft heeft het Amsterdams Philharmonisch Orkest een grote naam gekregen. Minder geïmponeerd waren we door de vertolking die Ulf Hoel- scher gaf van het Vioolcon cert in a kl.t van J. S. Bach. Hij heeft een grote, ver reikende toon, waaraan echter alles is opgeofferd. Er was geen mo ment van innerlijke ontroe ring. Het was technisch knap, muzikaal weinig zeggend. We zijn er niet warm of koud van geworden. BEP RIJNDERS Op de foto v.l.n.r. Mevr. Visser-Vonk, de heer Van Ommering, voorzitter Van Kampenmevr. De Jong-Van Wilsum.de heer Vis die de jubilarissen toesprak,mevr. Schenkeveld-Van Wilsum en mevr. Van den Berg-Hulsbos. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse zangvereniging "Zingt den Here" heeft gisteravond in Ons Huis in Zoeterwoude de eer ste officiële viering van haar 60- jarig jubileum gehouden met een receptie, de huldiging van vier oud-leden en een feestavond. De heer Vis tweede voorzitter van de Koninklijke Bond van Christelij ke Zang- en Oratoriumvereni gingen huldigde tijdens de recep tie de dames Visser-Vonk, De jong-Van Wilsum, Schenkeveld- Van Wilsum en Van den Berg- Hulsebos. Mevrouw Visser-Vonk kreeg extra aandacht bij de huldiging omdat zij maarliefst 60 jaar lid is van het zangkoor. De andere drie vrou wen zijn allen 35 jaar actief bin nen de vereniging. Mevrouw Vis ser kreeg een barometer van de Bond overhandigd en de anderen een zilveren hangertje. Het tweede onderdeel van het ju bileum wordt 10 november afge werkt in de Dorpskerk in Zoe terwoude (zie onze krant van gis teren). Daar vindt dan de uitvoe ring van het oratorium "Paulus" van Mendelssohn-Bartholdy LEIDEN - Nóch in absolute zin,nóch in het gen re kun je Panem Et Circenses" van de Ame rikaan Jay Geary en de Belg Luc de Smet goed noemen. Hoewel de theaterintroductie ons wil doen geloven, dat deze voorstelling unaniem positief door de pers werd ontvan gen menen wij er goed aan te doen hierbij enige kanttekeningen te plaatsen. Insiders zullen, bij het aanschouwen van deze voorstelling, die gebaseerd is op de strijd van twee zwervers die allebei het oog hebben la ten vallen op hetzelfde stukje grond, onmiddel lijk denken aan enerzijds "I Colombaioni" (Carlo en Alberto) en anderzijds aan Yves Lebreton. De dialoogvorm van GearylDe Smet is geheel geënt op de humor van "1 Co lombaioni", terwijl het gebruik van kranten papier als hulpmiddel voor dramatische ex pressie door Lebreton tot in alle details is uit gewerkt Er rest oiis derhalve niets anders dan te consta teren dat 'Panem Et Circenses', ondanks alle ongetwijfeld aanwezige goede bedoelingen, teveel aan andere kunstuitingen deed denken om nog oorspronkelijk over te komenBoeien deed het daarom op geen enkele wijze. Humo ristisch zou ik het niet willen noemen. Waar bij onmiddellijk de aantekening, dat humor zo persoongebonden is, dat dit argument on middellijk onder tafel te vegen is. Degenen onder de toeschouwers in het LAK die in het verleden niet in de gelegenheid waren om kennis te maken met deltalianen Carlo en Alberto of de Fransman Yves Lebreton zullen ongetwijfeld genoten hebben. Maar wanneer men "I Colombaioni" afzet tegen GearylDe Smet wordt de toneelprestatie van de laatste twee onmiddellijk gereduceerd tot een "ver dienstelijke poging". Panem Et Circenses" moet haar kracht zoeken in het detail, het sub tiele gebaar. Die accenten worden weliswaar verantwoord gelegd, maar in zijn totaliteit kan deze voorstelling absoluut niet wedijve ren met andere theatermanifestaties in het zelfde genre. Ook zonder die referentie blijft het gebodene van gisteravond immers ver onder de maat. Ik vermoed, dat twee mannelijke amateurto neelspelers na enige oefening tot hetzelfde in staat zijn. Wel heeft de voorstelling van gis teravond aangetoond hoe moeilijk het is om juist die humor te vinden, waardoor een zaal met publiek wordt aangesproken. Dat dit toch niet de optelsom is van een aantal iden tiek reagerende individuen is Jay Geary en Luc de Smet blijkbaar ontgaan. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen nacht een viertal Leidenaars in de leeftijd van 18 tot 25 jaar aangehouden. Zij wa ren in de Mooi Japiksteeg be trokken bij een flinke vechtpartij. Wat de aanleiding tot de vecht partij is geweest en wie er begon werd vanochtend door de recher che nog uitgezocht. Geen van de vehtenden liep ernstig letsel óp. Ook hield de politie een 16-jarige en een 37-jarige Hagenaar aan die in de Steenstraat een winkelruit hadden vernield. De vernieling gebeurde in een baldadige bui en had niet tot doel om iets uit de winkel te stelen. plaats. Naast het kocjr zelf treden als solisten Margaret Roest (so praan), Geertje Kuypers (alt), Philip Schuddeboom (tenor) en Cor Niessen (bas) plaats. Hondenbelasting in Oegstgeest omhoog OEGSTGEEST - De hondenbelas ting in Oegstgeest moet met 25 procent verhoogd worden. Dit is het voorstel van burgemeester en wethouders waarover de com missie financiën en culturele za ken zich dinsdagavond zal moe ten buigen. Samen met nog enkele andere ge meentelijke belastingen bete kent het ook voor de hondenbe zitters "meer betalen". De ge meente meent dat de verhoging van de hondenbelasting over 1979 10.000 gulden extra zal op brengen. Het college van burgemeester en wethouders is nu met concrete cijfers over deze belasting geko men. Zo moet voor de eerste hond 56 gulden betaald worden (tot nu toe was dat 45 gulden). Voor de tweede hond gaat de verhoging van 80 tot 100 gulden. De derde en volgende hond moet 125 gulden opbrengen (nu 100) en kennelhouders die eerst 275 gul den moesten neertellen worden nu verplicht 345 bij te dragen. Zaterdag Breehuys, Breestraat 19. swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, "De nacht der tri- baden", 20.15 uur. LAK-theater, eNVé-Drama met "De uit vinding van Wals" van Nabokov, 20.30 uur. Groenoordhal, demonstratie majorettes, 9-15.30 uur: Taptade, 19 uur. Rapenburg 6. International Student House, bazaar, 11-23 uur. Wienerwald, Steenstraat, contactmid dag oudersen familieleden van emigran ten, 13 uur. Westerkwartier, receptie, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Hot House: Black Straight Music, 21 uur. Stadsgehoorzaal concours harmonie en fanfaregezelschappen, 12-22 uur. VW-gebouw, start molenwandeltocht, 9 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19 c. kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, eNVé-Drama met "De uitvinding van Wals" van Nabokov, 20.30 uur. Manege, Wassenaarseweg 25, bazaar, 10-16 uur. Oud Poelgeest, IVM-wandeling, 14 uur. Museum v. Volkenkunde, optreden In diase fluitist, 15.30 uur. Stadsgehoorzaal, concours harmonie en fanfaregezelschappen, 15-22 uur. Maandag Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrou wengroep, dj. van 9-11.30 uur. Vrijetijds centrum, Breestraat 66, yoga; Neder lands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwen- groep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga, t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Go-club, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do. en vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur. Kjjkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film, 20 uur. Oude Singel 6, oprichtingsvergadering yrouwencomité tegen Bestek 81 20.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. LAK-Theater, eNVé-Drama met "De uitvinding van Wals", van Nabokov, 20.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan ciën 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): A. Ravesteyn, Be vrijdingsplein 60, tel. 768918, b.g.g. 01717-7050; Wijk II (Kooi en Merenwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wyk III (Waard, Professoren wijk, Tuin stadwij k en zuid-binnenstad): G. E. J. Pieterse, Zoeterwoudsesingel 109, tel. 124403; wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Sin gel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door: Du Ry van Beest Holle en M. P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100. Zaterdag en zondag spreek uur van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - J. W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. De weekenddienst gaat in zaterdag 10 uur en eindigt maandag 7 uur. Voorschoten - S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje War mond 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 tot 10 nov., door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade, spreekuür ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2