'In Engeland zegt niemand déar loopt Joop Doderer' ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 KAAG - Argwanend en snuffe lend aan de broekspijpen draait het bruine pincertje om de bezoekers. Pas als ze rustig zitten gaat het weg. Door een open deur de voor tuin in. Het beestje, al zeven tien jaar oud, trekt wat met de achterpootjes. Ouder- domsverschijnselen. "Maar", grapt Joop Doderer, eigenaar van het hondje, "als er een vrouwtje in de buurt is, weet hij nog wel van wan ten. Reken maar Het huis van de acteur, twee onder één kap, ligt op de punt van het eiland Kaag. Achter de woning liggen en kele jachtjes afgemeerd. Joop's vrouw heeft de karner sobertjes ingericht: aan de voorkant een bank met twee gemakkelijke stoelen, aan het water een eethoek. Op de kast langs de getegelde muur staan wat prulletjes. Er tus senin een glazen kom met één goudvis. Aan de wand hangen foto's van Doderer's vrouw en kind. Hier en daar een tekening die zijn vijfja rig zoontje op de kleuter school heeft gemaakt. Stilte Veel opzien baarde Joop Dode rer toen hij aankondigde met de serie "Swiebertje" te stoppen. De razend-populai- re acteur ging zijn geluk in Engeland beproeven. In Ne derland is er een stilte rond hem gevallen. Zal Nederland ooit nog wel eens van zijn talenten kun nen genieten? "Ach, ik heb pas wat dingen voor de NCRV-televisie ge daan. Kijk, als er aanbiedin gen komen, valt er altijd met Joop Doderer te praten. Dat zeker. Maar het is hier erg rustig. En dat ervaar niet al leen ik. Ook andere acteurs hebben daarmee te kam pen". Joop Doderer, die door het le ven gaat als één grote grol- lenmakcr, maar in wezen een serieuze huisvader is, kan zich er boos over maken. "Er worden hier veel te weinig goede stukken uitgezonden. Ze gooien je dood met quiz zus of quiz zo. Die dingen kosten de omroepen geen cent. Een avondje ontspan ning is er niet meer bij. Je hoort altijd weer dat ze geen geld hebben voor een leuke produktie". Commercieel station Engeland werkt met commer ciële stations. "Dat zouden ze hier eigenlijk ook moeten doen. Het is, volgens mij, de enige manier om de boel eens goed van de grond te krijgen. Je vreet je schoen erbij op als je hier naar de televisie kijkt. En dat is verschrikke lijk jammer. Het hele gedoe is hier veel te veel aan ban den gelegd" Swiebertje is nog altijd een na tionale held. Zou hij er iets voor voelen opnieuw een se rie over de zwerver te ma ken? Doderer hoeft niet lang na te denken. "Swieber" heeft voor goed voor hem afge daan. "Je kunt hem niet meer laten opdraven. Er is met veel bombarie afscheid ge nomen. Terughalen, nee, dat zie ik niet zitten" En toch wordt de acteur dage lijks gevraagd de draad weer op te pakken. Door mensen die langs zijn huis lopen, maar ook vanuit de theater wereld. Maar Doderer zwicht niet. 'Eerlijk", zegt hij, "ik was des tijds blij dat ik er vanaf was. Ik ging helemaal leven als die vent: zo lopen, zo kijken. Dit kon niet doorgaan. Bo vendien, ik kreeg geen enke le andere rol aangeboden. Je bleef die ene gekke figuur. Als er eens een leuke rol was, ging die m'n neus voorbij. Ik wilde gewoon eens wat an ders gaan doen. Trouwens, zeventien jaar heeft die serie geduurd, dat is toch lang ge noeg?" Kwijtgeraakt Na het afsluiten van "Swieb" hebben de acteurs nog wel een poosje contact met el kaar gehad. "We schreven elkaar geregeld, maar we zijn elkaar nu kwijtge raakt", vertelt Doderer. Niet iedereen heeft het hem in dank afgenomen dat hij, de centrale figuur in de serie, er een streep onderzette. "Ik had toch het recht", roept Joop uit, "ermee te kappen. Alle acteurs zijn door 'Swieb" populair geworden. Nou, daar kunnen ze dan toch wel wat mee doen. Het zijn toch geen kleine kinde ren? 't Is gemakkelijk om in het kielzog van iemand mee te varen. Ja, ik weet dat éen acteur me verweet dat ik hem zijn sociale zekerheid ontnam. Kom nou, heb ik ge zegd, wat is sociale zeker heid in dit vak" Engeland lijkt het summum voor Joop Doderer. "Zo moet je het ook weer niet bekij ken. Maar de markt is daar veel groter. De series die er worden gemaakt, zijn al ver kocht voor ze zijn opgeno men. Ze gaan naar alle delen van de wereld. In Nederland zit je met een enorme taal barrière. Je kunt iets na synchroniseren, maar dat vind ik persoonlijk ver schrikkelijk. Ik heb in Hongkong eens een film van John Wayne als cowboy te paard gezien. Hij sprak Chi nees. Te gek natuurlijk. En Frank Sinatra, die "Stran gers in the night" in het Chi nees zingt. Nou, nou..." Niet zaligmakend Engeland komt er goed van af. Is het werkelijk ook zo "za ligmakend?" Joop Doderer: "Nee, natuurlijk niet. Je kunt er wél veel meer doen dan hier. Wat mij zo op valt is dat alle theaters 's avonds boordevol zitten. De mensen daar gaan toch uit, ook al hebben ze het finan cieel niet zo breed. Hun uitje laten ze zich daar niet afpak ken". Heeft Doderer er nooit eens over nagedacht om zich he lemaal in Engeland te vesti gen? "Dat is nooit de bedoeling ge weest toen ik daar wat ging doen", laat hij vlug weten. "Ik realiseer me verdomde goed dat ik daar niks bete ken. Als ik op Piccadilly loop zal niemand zeggen, kijk, daar loopt Joop Doderer van de televisie." Er zal in elk geval een dikke aanbieding moeten komen wil de acteur een definitieve "oversteek" in overweging willen nemen. "We hebben het hier op het eiland best naar ons zin. Je zult je hele leven moeten veranderen als je weggaat. M'n zoon wordt gauw vijf, en moet naar school. Nee, voor goed naar Engeland, zie ik niet zitten. Mentaliteit Moeite heeft Doderer al een paar keer gehad met de En gelse mentaliteit. "Hier op het eiland lopen ze om een uur of vijf binnen en komen een borrel drinken. Moet je in Engeland om die tijd eens iemand uitnodigen om die tijd. schrikken ze zich de takken. Ze beloven wel dat ze komen. Kwart over vijf, niemand. Nou dan neem je maar vast een glaasje. Als ze om half zeven binnenstap pen, mag je in je handen knijpen. De thee is het daar hè? Om uitgebreid aan zo'n grote mok te gaan zitten, nee, daar voel ik niks voor. Ik hoef niet zonodig van die grote slagroomballen naar binnen te werken". Vooral in het begin van het Engelse avontuur heeft het gezin Doderer wel wat problemen gekend om zich aan tc passen. Met het doen van inkopen, de maten en gewichten die er anders zijn en het eten. De Engelsen zijn gek op schapenvlees en dat is bij de Nederlander niet zo in trek. 'Kijk", zegt Doderer terwijl zijn bril bijna op de grond valt, "het is altijd mijn be doeling geweest in Neder land te werken en te probe ren daar wat voet aan de grond te krijgen. Ik moet je zeggen dat dit niet zo ge makkelijk is. Dankzij veel kennissen en relaties is het me gelukt en heb ik de sprong gewaagd toen ik een exclusief contract voor vijf jaar kreeg aangeboden." Bond Maar het grootste probleem moest nog komen: lid wor den van de bond van Engelse acteurs. Geen gemakkelijke jongens. "Zonder die bond begin je niks". Staat op en haalt uit zijn jas een kaartje. "Hier", laat hij horen, "daar ben ik bijzonder trots op. Ik ben geaccepteerd als vol waardig lid. Binnenkort ga ik weer terug om een rol als spion te spelen". En daarmee helpt hij gelijk de praatjes de wereld uit als zou Joop Doderer's Engelse avontuur definitief voorbij zijn. "Niks is minder waar", haalt hij boos uit. "Ja, ze hebben me natuurlijk de laatste tijd geregeld in Hil versum gezien. En dan gaan ze lopen ouwehoeren dat het wel voorbij zou zijn in Enge land. Ik kom daar niet om de haverklap aan de bak zoals hier. Je blijft een soort gast arbeider. Alleen als ze voor een bepaalde rol een buiten lander nodig hebben, dan wordt er op mij een beroep gedaan. Ze zullen me nooit laten opdraven om de rol van een specifieke Engelsman te laten spelen". Doorgaan Toch is hij een vreemde eend in de bijt. Dat geeft Doderer grif toe. "Wat mij betreft mag dat werken in Engeland nog wel een poosje blijven doorgaan. Als er niks is te doen, blijf ik gewoon in Ne derland". Is het verschil van werken tus sen "hier" en "daar" inder daad zo groot? "Ontstellend gewoon. Het is in Engeland veel professione ler opgezet, gedisciplineer- der. Keihard zakendoen is het. Daar heb je geen idee van. Maar het is prettig wer ken. In het begin had ik wel wat moeite om het tempo bij te houden. Elke week op nieuw was het aanpoten geblazen. Vrijdags kreeg je het script. Dit kon je dan tot dinsdag doornemen. Woens dag en donderdag werden de opnamen gemaakt. Als die voorbij waren kreeg je gelijk het script voor de week er op". Met de bond heeft Joop Dode rer ook al te maken gehad. "Die mensen stappen ge woon binnen als je bezig bent met opnamen, 't Gaat gezellig hoor. Ze drinken een kop koffie en en passant vra gen ze even naar je lidmaat schap. Kun je dit niet laten zien, dan kun je ophoepelen. Je moet dat ding altijd op zak hebben". Ver doorgevoerd Die vorm van controle vindt Joop Doderer wel wat te ver doorgevoerd. "Ik vind dat die bonden eigenlijk een te grote vinger in de pap heb ben. Een voorbeeld? Wan neer een geluidsjongen een lamp verzet, kan 'ie op een boete rekenen. Dat is z'n werk niet, dus moet 'ie er met z'n knuisten vanaf blijven. Daar zijn andere mensen voor, redeneert de bond. Zoiets kennen wij in Nederland niet. Het voordeel van deze werkwijze is wél, dat er per fecte produkties uit hun handen komen." Engeland heeft veel acteurs die zonder werk zijn. Hoe ligt het voor Doderer. Is er wél wat voor hem te doen? "In de loop van november is er weer wat voor me te doen. Inderdaad, economisch ge zien gaat het niet zo best in Engeland. Voor mij is dat ook niet zo aantrekkelijk. Het pond levert niet eens vier gulden op. Nee, ik neem het geld dat ik daar verdien, niet eens mee naar Neder land. Ik laat het daar maar staan. Als ik het hier uitgeef, verdien ik nog niks." Hoop hij "eens in zijn leven" een verschrikkelijk belang rijke rol te krijgen? Lacht hardop. "Dat hoeft voor mij niet. Ik ben een rustige figuur zonder extreme wen sen. Ik heb een fijn huis en een fijn gezinnetje. Meer hoef je toch niet te wensen? D'r zijn acteurs die zeggen een maal in m'n leven moet ik Shakespeare hebben ge speeld. Onzin natuurlijk. Het is allemaal zo betrekkelijk. Toen ik met Swiebertje stop te verklaarde praktisch ie dereen me voor gek. Maar dat is het niet. Je moet je lek ker voelen in een rol. Mijn bedoeling is altijd geweest daar te werken waar werk is. Of dat nu in Engeland of Ne derland is, dat maakt toch helemaal niets uit? Handtekening Nog niet zo lang geleden was Joop met een filmploeg in Hongkong. Ze besloten in een groot hotel gezamenlijk wat te eten. Vlak achter hem begon er ineens iemand de ti telsong van Swiebertje te fluiten. "Dan zit je toch wel even gek te kijken hoor. Het was een Ne derlandse zakenman die er een hapje naar binnen kwam werken. Toen'ie me in de ga ten kreeg stekkerde hij snel met een bierviltje naar me toe. Voor een handtekening." Alles wat in de loop der jaren over hem is geschreven, heeft Joop Doderer netjes in albums ingeplakt. "Dat heb ik voor m'n zoon gedaan. Kan ie later zeggen, kijk, dat was nou mijn vader..." Joop Doderer als Swiebertje, met Riek Schagen die de rol van Saartje speelde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29