LEIDSCH DAGBLAD Moord op douane vrijwel zeker door RAF-leden Problemen met 'lekker stuk' Afscheid Cruijff op tv Vredesverdrag Egypte-Israel is bijna rond Wegblijven Yan Agt wekt argwaan Hoe eerder kabinet verdwijnthoe beter de bontekoe MMFHMNMG 6N0\J6NBZb 2UN0N2& Ï1LMZN \jom 13.00 UUB, GEOPGNDÜ BE2E CMflf vandaag ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35698 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HILVERSUM (ANP) - De af- scheidwedstrijd van Johan Cruijff, die dinsdag 7 novem ber in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt ge speeld, zal toch door de tele visie worden uitgezon- den.(20.00 uur op Nederland 2). Zoals bekend speelt Cruijff die avond in het huidige Ajax mee tegen Bayern München. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de Tros later op de avond alleen een korte sa menvatting zou geven. Maar toe de belangstelling van het publiek zo groot bleek te zijn dat het stadion vrij snel uit verkocht raakte werd op nieuw het plan voor een di recte uitzending geopperd. Omdat de Tros echter die dins dag geen eigen televisiezend tijd heeft werd contact ge zocht met de Evangelische Omroep en de Vara. Van deze beide omroepen bleek de Evangelische Omroep niet maar de Vara wel bereid om samen met de Tros de ont moeting te gaan uitzenden. Voor het geven van commen taar is Herman Kuiphof aan getrokken, die weliswaar of ficieel al bij het wereldkam pioenschap voetbal in Argen tinië afscheid als voetbalspe cialist heeft genomen, maar die dat nu nog eens mag over doen. DEN HAAG (GPD) - In poütiek Den Haag is gisteravond enige beroering ontstaan door de wei gering van premier Van Agt om na afloop van het kabinetsberaad zijn wekelijkse persconferentie te geven. Deze stap wordt in ver band gebracht met geruchten dat de positie van minister Albeda (sociale zaken) in het geding zou zijn. In het kabinet zouden diverse mi nisters allerminst gelukkig zijn met de uitlating van Albeda van afgelopen woensdagavond, dat het alternatieve bezuinigings plan van de PvdA in het overleg tussen de sociale partners over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1979 „bespreekbaar" kan zijn. Oppositieleider Den Uyl diende tijdens de parlementaire behan deling van Bestek '81 een eigen bezuinigingsvoorstel in, dat er van uitgaat dat de ombuigingen in de eerste plaats zouden moeten plaatsvinden in de particuliere inkomens en niet in de sociale voorzieningen. Ook wil de PvdA minder bezuinigen dan de 10 miljard die het kabinet-Van Agt voor ogen staat. Vooral minister Andriessen (financiën) is een fel tegenstander van deze sugges tie. Het CDA stelt zich op het stand punt dat, als blijkt dat meer offers in de sfeer van de particuliere in komens mogelijk blijken, de kor tingen op de sociale uitkeringen minder hoog behoeven te zijn. De controverse tussen Albeda en Andriessen (overigens beiden CD A-ministers) kwam al eerder aan het licht toen het kabinet de brief aan de sociale partners moest opstellen, waarin de uit gangspunten voor het overleg moesten worden opgenomen. In de afgelopen dagen hebben de stromingen die het niet met Al beda eens zijn geprobeerd het ge schil zoveel mogelijk „weg te poetsen" De lezing van de Rijksvoorlich tingsdienst vermeldde vrijdag dat er geen persconferentie zou worden belegd omdat het kabi netsberaad slechts kort had ge duurd en er alleen enkele be sprekingen van interne aard aan de orde waren gekomen. Tegen over de stemmen die hieruit af leiden dat de opmerking van Al beda door diens collega's is aan gevallen, staat de mening van an deren, die zeggen dat Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie wel eens voor hetere vuren heeft gestaan en bepaald niet onbedre ven is in het onbeantwoord laten van netelige vragen. Hij kan zich daarbij gesteund we ten door de formele regel, die stelt dat er geen mededelingen mogen worden gedaan over het geen in het kabinetsberaad is be sproken („het geheim van het Catshuis"). Het is al de vierde maal dat premier Van Agt breekt met de traditie van zijn voorgan gers, die wel elke week op de vrijdagavond de pers te woord stonden. WASHINGTON (AFP) - Een op papier via de computer uitge voerde mobilisatie-oefening heeft aan het licht gebracht, dat het Amerikaanse leger moeilijkheden zal ondervin den als het met spoed ver sterkingen naar een Europees front moet overbrengen. De oefening, met de codenaam "Nifty nugget" (lekker stuk), is de belangrijkste die sinds het eind van de tweede we reldoorlog in de VS wordt ge houden. Hoewel de oefening van 10 oktober tot 8 novem ber duurt, staat nu al vast dat men niet voldoende reservis ten en leden van de nationale garde in de eerste stadia van een groot conflict met de Sowjet-Unie naar Europa kan brengen, hoofdzakelijk door dat het Pentagon niet over de adressen van de op te roepen militairen beschikt. Voorts is het moeilijk genoeg vliegtui gen te krijgen om de reservis ten bijtijds over te brengen. Volgens deskundigen die bij de oefening betrokken zijn heeft men ook geconstateerd dat de wapenfabrikanten ingeval van intensieve gevechten bij het begin van een conflict, moeite zullen hebben te vol doen aan de enorme vraag naar granaten, anti-tankra- ketten en andere munitie. Leidsch Dagblad 0«en krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Dit is gebleken na een onderzoek van het Westduitse Bundeskri- minalamt. Het in Kerkrade ge bruikte wapen en de soort muni tie die is afgevuurd, werden bij eerdere acties van de Westduitse terroristenorganisatie ook ge bruikt. Met het bewuste machinepistool is eveneens geschoten bij de ban koverval in Essen op 3 augustus vorig jaar. Een deel van het geld dat toen werd geroofd, werd te ruggevonden bij het RAF-lid Knut Folkerts bij diens arrestatie in Utrecht. Dat met hetzelfde machinepistool nu in Kerkrade is geschoten, wil niet zeggen dat de daders van de bankroof in Essen en die van de schietpartij bij de grens dezelfde mensen zijn. Volgens de woord voerder van de politie in Kerkra de hebben de leden van de RAF Bewolking Eerst nog opklaringen en plaatselijk mist. Overigens veel bewolking maar geen regen van betekenis. Tot matig toenemende zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen 13 graden. 5 november Zon op: 7.41 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 12.18 uur; onder: 21.24 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.50 en 18.09 uur, laagwater om 1.44 en 14.00 uur. op: 13.05 uur; onder: 22.34 t Hoogwater om 6.37 en 18.58 i water om 2.24 en 14.46 uur. audio hoortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 de gewoonte hun wapens onder ling te laten rouleren. Het soort munitie waarmee is ge schoten, is onder meer gebruikt bij de ontvoering van de West duitse werkgeversvoorzitter Schleyer, bij de overval op de El- Albus in Londen en bij de vlieg tuigkaping in Mogadisjoe. Dit soort munitie is nooit eerder in ons land aangetroffen. In West-Duitsland zelf is men zeer terughoudend met het geven van inlichtingen over de gebeurtenis sen van afgelopen woensdag. Verwezen wordt naar het Neder landse openbaar ministerie, dat het onderzoek naar de dodelijke schietpartij leidt. De Westduitse politie gelooft dat de twee daders zich in een schuil plaats bevinden. Al sinds lange tijd heeft de politie in de Bonds republiek het vermoeden dat de zes voornaamste nog voortvluch tige RAF-leden woningen heb ben in Nederland, België en het Rijn-Ruhrgebied. Naast Inge Viett, wier naam circu leert in verband met de gebeur tenissen in Kerkrade, gaat het om Christian Klar, Rolf Heissler, Adelheid Schulz, Silke Mayer- Witt en Monika Helbing. Dat Inge Viett een rol zou hebben gespeeld bij de schietpartij, lijkt overigens niet zo waarschijnlijk. Zij is 34 jaar oud en de gezochte vrouw zou tussen de 22 en 27 jaar zijn. Commissaris W. van Kerkhof van de politie in Kerkrade deelde gis- Dit brave ventje is uitgeroepen tot Engelands koorknaap nummer één. Het is de 13-jarige Simon Car ney uit Stockton-on-Tees. Hij won de finale in de St-George's kerk in Londen en kreeg voor zijn eerste plaats een bedrag van ongeveer f4500,-. Een bejaarde man voegt zijn bloemen toe aan de al bij een kruis neegelegde l een douanier bij een schietpartij het leven liet. KERKRADE-BONN (GPD) - De man en de vrouw die woensdag in Kerkrade een douane ambtenaar doodschoten en een tweede ernstig verwondden, zijn vrijwel zeker leden van de Rote Armee Fraktion (RAF). teravond mee, dat de toestand van de zwaar gewonde douanier nog steeds zorgelijk is. „Onver minderd kritiek" aldus Van Kerkhof. JERUZALEM (GPD) - Bijna alle kernpunten van het vredesver drag tussen Israël en Egypte zijn tot een oplossing gebracht. Dat betekent dat het verdrag zeer binnenkort kan worden onderte kend. De Israëlische premier Be gin sprak gisteren in een inter view met de Israëlische radio over een termijn van twee we ken. Op een persconferentie, gisteren in Washington, leek Vance (mi nister van buitenlandse zaken van Amerika) iets minder opti mistisch dan Begin. „Er is be langrijke vooruitgang geboekt" zei hij. Vance vertelde dat als on derdeel van het vredesverdrag Is raël en Egypte een document zullen uitwisselen over het tijds bestek waarin volledig zelfbe stuur wordt toegekend aan de Palestijnen op de westelijke Jor- daanoever. Zelfs als Jordanië niet bereid zou zijn deel te nemen aan de onderhandelingen daarover, kunnen Egypte en Israël daar mee voortgaan door Palestijnen te laten deelnemen als leden van de Egyptische delegatie, aldus Vance. Minister van defensie van Israël Weizman is gisteren naar Israël teruggekeerd om aan het Israëli sche kabinet verslag uit te bren gen van de vorderingen die zijn gemaakt bij de vredesbesprekin gen in Washington. Morgen moet de regering in Jeruzalem het mili taire hoofdstuk van het vredes verdrag goedkeuren, waarin alle details worden geregeld omtrent terugtrekking, tijdschema's, de militarisering en elektronische alarmeringssystemen. Wat dat laatste betreft, hebben Is raël en Egypte beide afgezien van een dergelijk militair waarschu wingssysteem op eikaars grond gebied. Israël had aanvankelijk een waarschuwingssysteem ge vraagd in de Sinaiwoestijn, maar zag er van af omdat het geen Egyptische apparatuur in de Ne- gevwoestijn wenst. Weizman bevestigde bij zijn te rugkeer in Israël dat de onder handelingen in het laatste sta dium zijn. Hij zei - pessimisti scher dan Begin - dat het vredes verdrag in ieder geval nog dit jaar MEISJE (5) IN KATWIJK VERKRACHT KATWIJK AAN DE RIJN - Gis termiddag rond één uur is in Katwijk een vijf-jarig meisje ver kracht in het souterrain van een flatgebouw aan de Ranonkel straat. Het meisje is volgens de politie uit die plaats opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Getuigen zouden volgens de politie een jongen van tussen de 15 en 18 jaar omstreeks die tijd de flat hebben zien verla ten. De politie probeert nu de identiteit van deze jongen te ach terhalen. AMSTERDAM (ANP) - Hoe eerder het kabinet verdwijnt, hoe'beter, Van Agt en Wiegel spelen met vuur. In razend tempo broeden zij het ene onheil na het andere uit levering van uranium aan Brazilië, Bestek '81, meer atoom- taken voor het leger, aanlanding van vloeibaar aardgas, opslaan van radioactief afval in Neder landse bodem. Dit zei Ria Bec kers vandaag op het najaarscon gres van haar partij, de Politieke Partij Radikalen. Ria Beckers meent dat Van Agt en Wiegel inmiddels al bezig zijn hun eigen graf te graven. "De zelfverzekerde toon is weg, het dreigen is begonnen. Van de be loofde dialoog met kamer en vakbeweging is niets te merken", zo zei zij. Volgens de PPR-frac- tievoorzitter neemt de kans op een progressieve meerderheid daardoor toe. De CDA-kamerle- den hield zij voor dat zij de on macht van het parlement niet als excuus mogen opvoeren voor hun houding. Een parlement is net zo machtig als het zelf wil zijn. Daar kan geen kamerlid voor weglopen, zelfs niet een loyalist, aldus mevr. Beckers. De PvdA moet naar haar mening nu een keus maken. Juist het niet kiezen van de PvdA voor pro kan worden getekend. Vice-pre mier Yadin hield het daarentegen op een dag of tien. Bouwvakkers gedood door vallende muur AMSTERDAM (ANP) - Twee bouwvakkers zijn gistermiddag tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnd huizenblok in Amsterdam verpletterd onder een omgevallen muur. Het zijn de 51-jarige G. Rus uit Dirkshorn en de 60-jarige S. Wey uit Callant- soog. Zij waren op slag dood. Een derde slachtoffer, de 39-jarige J. Zwaan uit Katwijk aan Zee liep slechts lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde op een ge meentelijk woningbouwproject aan de Sumatrastraat in de hoofdstad. De muur van de derde etage viel plotseling om, vermoe delijk omdat hij werd geraakt dooreen betontrechter, en stortte in zijn geheel op de voltooide tweede etage waar de bouwvak kers aan het werk waren. Bouw- en woningtoezicht en de ar beidsinspectie stellen een onder zoek in naar de toedracht van de zaak. Kaageiland ieder weekend DISCOTHEEK Ook voor bruiloft en part. 36 PAGINA'S De acteur Joop Doderer (fo to), die jarenlang als "Swie- bertje" faam genoot, is niet van plan om ooit de rol van zwerver op de tv weer op te pikken. Hij zoekt zijn heil in Engeland. Helaas voor hem zegt niemand nog "Daar loopt nou Joop Doderer" als hij op de Piccadilly loopt. PAGINA I "Kabinet nu houden aan woorden van Albeda" PAGINA 7 i Volgens Cor Brom is Honved door Ajax te pakken PAGINA 11 De nieuwe metaalwerkge versvoorzitter praat over het arbeidsvoorwaarden overleg PAGINA 19 i De trotse armoede van d bevolking van Costa Rica PAGINA 31 9 Vandaag weer de wekelijkse puzzelpagina ten bate van kinderen uit de derde wereld die wachten op een chirurgi sche behandeling van hun hart. Behalve steun aan dit doel zijn er prijzen te winnen als een kleurentelevisie. In middels is de totaalscore van de actie "het gehandicapte kind,' gekomen op ruim 945.000,-. De oplossing van kruiswoordpuzzel 7 luidde: "Maak week in week uit een blijde kindersnuit", die van de rebus "doe mee om het doel en de prijzen". PAGINA 23 gressieve samenwerking maakte het de afgelopen maanden mo gelijk dat het CDA een progres sief gezicht kon vertonen en fei telijk de kabinetsplannen over eind kon laten. De PPR mag zich niet meer buiten spel laten zetten, zei zij. De partij moet tegendruk geven aan het driestromenland en zelfstandig een bijdrage leve ren aan de progressieve samen werking.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1