„Spelen tegen Krol, een droom voor me" Negatieve kanten van de positieve benadering BSEBB af Volleybalsters Gemini/K missen teamverband: 0-3 Bokser Eipel ziet van rechtszaak Joop Piket: „Winnen anders geen titel..." WOUTER HOLVERDA: „AL MAG IK ALLEEN MAAR INVALLEN" 'TWEE ZONDER' PLAATST ZICH VOOR WK-FINALE ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 Ik begrijp best wat Kees Rijvers en Cor Brom en al die andere trai ners bedoelen als zij de Neder landse sportpers een „negatieve" benadering van de voetbalsport aanwrijven. Een maandje of zo geleden heeft Johan Cruijff in een forum in Broek in Waterland (dat daardoor in de historie van de voetbalsport een even klin kende naam zal blijven als Jalta en Potsdam in de politieke ge schiedenis) ook al gezegd dat de sportjournalisten samen met de voetballers en de clubbesturen het voetbal „positief' zouden moeten begeleiden, terwille van het voortbestaan van die voetbal sport. Een van de landen waarin voor een groot deel aan deze wensen te gemoet wordt gekomen is Enge land. De voorstanders van zo'n positieve benadering zullen na deze constatering uitroepen: zie je wel dat het helpt, want in En geland lopen de stadions nog vol en reageert het publiek fantas tisch, met een niet-aflatend en thousiasme dat hartverwarmend is! Dat laatste is juist. Ze vinden alles mooi. En na afloop, of al voor het beginsignaal, slaan ze supporters van de tegenstander tot moes, of ze steken hen over hoop. Nergens is het vandalisme van de voetbalsupporters zo groot als in Engeland, en is dat dan ook het gevolg van die posi tieve benadering door de pers? Nee, dat natuurlijk niet, alleen de positieve dingen zijn het gevolg van de positieve benade ring- Kom nou! Voor mijn gevoel is die positieve benadering van het spel zelf, en het spelpeil in Engeland (vooral dan door de televisie en de populaire avondbladen met de losse verkoop, veel minder door de serieus te nemen zondagsbla den), meer een reactie op die volle stadions dan dat die stadions vollopen dank zij die positieve journalistieke benadering. De losse verkoop (die wij in Neder land nauwelijks kennen, wij zijn op ons dagblad geabonneerd en verwachten dat het bijtijds in de bus glijdt) is meer gebaat bij en thousiaste verhalen over het adembenemende spel van beide ploegen, dan bij een reële be schrijving in mineur van het meestal nogal fantasieloze en plichtmatige spel van de Engelse eerste divisie-elftallen, want de supporters van de winnende ploeg lezen graag hoe geweldig hun jongens gespeeld hebben, terwijl de supporters van de ver liezende ploeg troost putten uit het fantastische en heroische verweer van hun manschap pen. Zo werkt de journalistiek in landen waar de losse verkoop ertoe leidt dat er op èèn dag verschillende edities moeten worden uitgege ven. Binnen een uur na het laatste fluitsignaal kun je in Londen op zaterdagmiddag dan ook al de sporteditie van bijvoorbeeld Evening News kopen, en wat krijg je dan voor rubbish te lezen? Een betrekkelijk kort verslag van de eerste helft, en dan nog een paar regels over de tweede helft met (haastje-repje) de vermel ding van de spelers die de zeven doelpunten scoorden in die tweede helft. De benadering is dan wel „positief', maar bepaald niet vanuit journalistiek stand punt bezien. De voetbalverslaggever van Engel se avondbladen als de Daily Mail, de Sun en Evening News, kan zichzelf als" wedstrijdverslagge ver nauwelijks au sèrieux nemen. Hij zal zijn zelfrespect op de an dere dagen bijeen moeten schra pen, in de achtergrondverhalen. Ik hoor Brom al brommen als zijn spelers, en zijn club, en niet te vergeten zijn eigen persoon daar aan zouden worden blootgesteld. Als er èèn land is waar de privè- was van de spelers buiten worden gehangen, dan is het Engeland wel, waar de sportpers zich zo „positief' opstelt. Hoeveel En gelse topvoetballers (of ze nu George van hun voornaam of van hun achternaam heetten) zijn niet door hun eigen, „enthousiast meelevende sportpers" achter volgd en door de modder ge sleurd over hun privè-leven bui ten het voetbalveld? De Nederlandse sportpers is daar veel terughoudender in, en als er èèn uitzondering is (ik denk aan een veel te groot ochtendblad dat samen met Bild de zwembadaf faire tijdens het wereldkam pioenschap in West-Duitsland verlekkerd uitdiepte, of het een eredivisiescheidsrechter het publiekelijk functioneren onmo gelijk maakte door hem met na me te noemen in een gemengd bericht over een ruzie met steek- partijtje met zijn vrouw), dan be treft het juist die ene krant die door de onnozele trainers en be stuursleden meestalgeprezen wordt om zijn positieve benade ring. Positieve benadering mon cul!, zou Kees Rijvers in zijn Franse voetbaljaren hebben ge zegd. Zolang het nuttig is voor de krant ja, maar zodra die krant zijde kan spinnen met een nega tieve benadering zal hij het niet laten. De voetbalsport zelf is daarbij in het geheel niet in het geding, en de trainers, spelers en bestuursleden die het tegendeel denken, zijn of uiterst naief, of pijnlijk op hun achterhoofd ge vallen. Ik heb in Londen op mijn hotelka mer met stijgende verbazing het commentaar aangehoord bij de zeer uitgebreide samenvatting van de wedstrijd Ierland-Enge- land 1-1. Ik zag wat ik zag, maar ik hoorde allerminst wat ik zag. Die commentator viel van de ene ver rukking in de andere, van de ene bewondering in de andere, alles was „marvellous" en „tremen dous" en „extremely thrilling", en het enige wat ik zag waren twee ploegen die moeizaam vooruit kvyamen, en 22 spelers die ijverig, maar zonder die ge weldige „drive" die Ajax de laat ste tijd demonstreert, heen en weer holden, de dichtstbijzijnde vrijstaande man de bal toescho ven, en af en toe zowaar in staat bleken met de bal een man te ontwijken. In die samenvatting van ik meen veertig minuten zag ik èèn echte solo, van een Ier, die in een schot naast het doel uit mondde, ên verder veel hulpe loosheid. Vergeleken met het spel bij Ier- land-Engeland speelde Glasgow Rangers tegen PSV inderdaad een wereldpartij, in dat elftal zag je van allerlei gebeuren dat het aanzien meer dan waard was, maar bij Ierland-Engeland viel van zulke dingen niets te beken nen. Nadat ik een tijdje dat op geblazen commentaar, dat maar niet met de beelden van de wed strijd wilde corresponderen, had aangehoord, overviel me opeens het gevoel dat die verslaggever niet echt reageerde op wat hij zag, maar dat hij op de gepaste mo menten de al jaren gebruikte cli chés uit het superlatievenreper- toire uit zijn mond liet rollen, bij een schot hoog over, bij een ge slaagde tackle, bij een voorzet voor het hok en bij een kopduel. Ik kon er op den duur nauwelijks meer naar luisteren, zoals je na een bladzij of twintig een slecht vertaalde detectiveroman, waarin het toch minder op de meesterlijke stijlbeheersing aan komt dan op het verhaal, deson danks niet verder kunt lezen om dat elke vertaalde zin er net een fractie naast is. Als dat de positieve benadering is die Brom, Rijvers c.s. wensen, kunnen we de sportjournalistiek wel opdoeken en beter alle sport pagina's van alle kranten samen bundelen tot èèn groot Voet balclubblad. En dan heb ik het nog maar niet eens over de vraag, of die trainers zelf iedere wed strijd wel even „positief' benade ren, met het oog gericht op het voortbestaan van het voetbal zelf en van de publieke belangstelling in plaats van op het voortbestaan van hun eigen club in de eredivi sie. Daar willen, in die vermale dijde sportpers, de meningen nog wel eens over verschillen... NICO SCHEEPMAKER k- Wouter Holverda: wachten op een kans LEIDEN- Hij heeft tot nu toe in de competitie precies de tijd van één wedstrijd volgemaakt voor Spar ta. Een half duel tegen Roda en bij elkaar drie kwartier tegen Twente, Utrecht en NEC heeft Wouter Holverda mogen ruiken aan het voetbal op eredivisieni veau. De geur beviel hem danig en hij vestigde met twee goals ook enige aandacht op zich in die korte periode. Desondanks blééf de enige plaats, waarvan hij zeker is de reservebank, waarop hij on getwijfeld ook zondag bij het duel tegen Ajax weer zal moeten plaatsnemen. De 20 jarige Leide- naar vindt dat op dit moment een bittere tegenvaller ("want nu kan ik alleen maar hopen dat ik in mag vallen en in hetzelfde veld mag staan als Krol"), maar kan er vooruitblikkend toch ook weer niet echt mee "zitten". Vooral niet omdat hij zichzelf twee jaar heeft gegeven om zich waar te maken. "Dan moet ik een vaste plaats hebben in het elftal. Heb ik die niet, dan ga ik terug naar de amateurs". Tegen de achtergrond van die door hemzelf gestelde limiet heeft hij er nog altijd geen spijt van dat hij Roodenburg voor Sparta heeft verruild. Zeker niet waar het de sfeer in de groep betreft, "Ik ben wat dat aangaat van de hel in de hemel terecht gekomen", stelt hij met enige jeugdige overdrijving), al dreigt hij met de ontplooiing van zijn voetbalkwaliteiten zo langzamerhand wel degelijk tus sen wal en schip terecht te ko men. Immers, ook in het Rotter damse C-team, waarvoor hij ei genlijk was aangetrokken, voet balde hij tot nog maar zelden, nu hij vlak voor het begin van het LEIDEN - Voor de volleybalcom petitie in de eerste klasse speelde bij de dames Gem/K. een moei zame wedstrijd tegen VCL. Men miste enkele speelsters door blessures (o.a. Mariet Eigenraam) en i.v.m. dienst. Het juiste team verband was dan ook ver te zoe ken, waardoor het 3-0 verlies te verklaren is. VCO kon de tweede wedstrijd niet tot winst brengen. Tegen VCL werd de eerste set met 10-15 verloren. Even vocht men terug, hetgeen een 15-7 voor VCO opleverde, maar daarna gleed de ploeg steeds verder weg en boekte VCL met 11-15 en 5-15 de tweede zege in successie. Ley- thon 4 en Leython 5 vochten een verbeten zusterstrijd uit. Het duel bracht niet wat ervan ver wacht werd. Daarvoor was Ley thon 4, met enige ex-promo tieklas speelsters te gerouti neerd. Vooral de lange Nel van Elk was moeilijk af te blokken. Aan Leython 5 zijde werd de pass WEST-BERLIJN (ANP) - De Westduitse profbokser Jöerg Ei- pel heeft gisteren zijn dreigement de rechtbank in West-Berlijn in te zullen schakelen om opnieuw een licentie als beroepsbokser te krijgen, ingetrokken. Eipel ver loor vorig jaar december in een seizoen het meevallende bericht ontving dat hij met de A-selectie moest meetrainen. "Daarin heb ik ook nog maar anderhalve wed strijd meegedaan, dus ik speel erg weinig. Vaak weet ik ook niet precies waar ik aan toe ben. Dan hoor ik pas vrijdags of ik in het C-team moet voetballen, of dat ik weer reserve ben". Hoewel hij beseft dat in de wacht kamer, waarin hij nu bij voortdu ring moet plaatsnemen, het wed strijdritme verdwijnt ("natuur lijk raak je op die manier uit je spel") weigert hij zelf te vragen waar hij op moet rekenen, juist omdat hij rekent. "Ik weet dat het voor mezelf beter zou zijn om dan maar in het C-team te voetballen, maar ja, de verdiensten bij het A- team zijn zoveel hoger. En voor hetzelfde geld valt er iemand in de eerste minuut uit...." Alleen al voor het geval dat die theoretische mogelijkheid zich in werkelijkheid eens zal voordoen, neemt Holverda voorlopig dan ook genoegen met de functie van bankzitter; forceert hij zich soms zelfs om tenminste die plek te behouden. "Ik moet altijd zorgen dat ik speelkfpar ben, ik kan me niet veroorloven te zeggen dat ik pijn mijn rug heb, wanneer ik pijn mijn rug heb. Anders raak ik die wisselplaats misschien kwijt, maakt iemand anders zich waar Die kans heb ik nog nooit echt gehad. Ja, ik ben een paar maal ingevallen. Maar wat kun je in een kwartier, twintig minuten nou in vredesnaam bewijzen, als je op een vreemde plek wordt in gezet? Ik ben een pure linksbui ten, meer een aangever, dan een afmaker. Okéé, ik stond er twee maal en ik scoorde, maar vooral slecht verzorgd waardoor het team niet aan het gebruikelijke, gerichte aanvalsspel toekwam. In één uur tijd won Leython 4 met 15-5, 15-8 en 15-9 deze strijd en schaarde zich bij de kanshebbers. De andere debutant S'70 boekte zijn eerste puntje, ten koste van LUSV 2. Na een spannende wed strijd werd het 2-2. Orion mist toch wel zijn topspeelster, die naar Be Fair ging. Thuis werd met 1-3 verloren van RW. De Rijnsburgse dames sloten hier- gevecht met de Fransman Alain Mourion het bewustzijn en bleef 25 dagen in coma. Toen Eipel onlangs weer een licentie aan vroeg weigerde de Westduitse bond die om de bokser tegen zichzelf te beschermen. tegen NEC was dat een kwestie van puur geluk. Ik weet trouwens zelf niet of ik in dit tempo wel een hele wedstrijd zou kunnen spe len". Holverda weet wèl dat de overstap van de amateurs naar de profs danig is meegevallen. Alleen in het prille begin had hij het gevoel dat hij werd uitgeprobeerd door zijn nieuwe collegas, maar hij maakte ze al snel duidelijk dat hij zich niet als "loopjongen" wenste te laten gebruiken. Toen hij die woorden eenmaal had gebezigd in de voorbereiding, waarin hij bovendien vrijwel elk duel mee maakte voelde hij zich snel geaccepteerd. Ondervond hij, volgens eigen zeggen, veel steun van de Leidse spelers van Sparta van wie vooral Bert Jansen hem stimuleert."Het gaat in elk geval héél anders dan in het laatste jaar bij Roodenburg", weet Holverda. "Er heerste bij een paar spelers jalouzie. Als ik een goede recen sie had gehad, merkte ik dat bij voorbeeld. De wedstrijd daarna werd ik gewoon genegeerd door die spelers, die weigerden dan eenvoudig me de bal toe te spe len. Gewoon jalouzie, want ik was de enige die geselecteerd werd voor West II, de enige die werd uitgenodigd voor de Chinese trip van het amateurelftal. Die moest ik wel afzeggen, omdat ik net een dag eerder voor Sparta had gete kend, maar het stak kennelijk toch. Nu nog trouwens, want die zelfde mensen komen nu met de opmerkingen dat ik het toch niet zal redden bij Sparta, dat ik nog wel eens met hangende pootjes terug zal komen. Misschien heb ben ze gelijk, ik zal er in elk geval mee hun derde wedstrijd win nend af. Bij de heren had Ley thon 2 een makkelijke dag. Te genstander Orion speelde erg on samenhangend en maakte veel essentiële fouten. Zonder veel in spanning won Leython 2, dat Louis Cloquet miste, met 3-0, waardoor het ongeslagen bleef. SKC speelde een leuke wedstrijd tegen Gem/K 3. De tweede stu- dentenploeg is duidelijk een aanwinst voor de eerste klasse. Met sterke staffels, afgemaakt door Frans Klumpert en sterk De bokser en zijn rechtskundig ad viser Wulffius dreigden begin de ze week de rechtbank in te zullen schakelen om alsnog een licentie af te dwingen. Eipel heeft daar van nu afgezien. Hij wil zich eerst opnieuw laten onderzoeken en dan een nieuwe aanvraag om als voor vechten om dat niet te laten gebeuren" De paar krachtoefeningen die hij' voor het seizoen afwerkte bij de gewichtheffers van De Spartaan en vijf trainingen per week op Spangen, moeten hem helpen die prestigestrijd winnend te beslui ten, onder werkomstandigheden die lang niet zo strak zijn als hij zich had voorgesteld. Holverda, die zijn vader helpt in de winkel: "Ik had het toch allemaal wel wat anders verwacht. Strenger, zoals het onder Brom geweest moet zijn. Bij Petescu gaat alles er wat losser aan toe. Petescu heeft ook veel aandacht voor me, maar toch durf ik hem nog niet zelf te vra gen om een echte kans. Daarvoor ben ik er nog tekort, want wat heb ik nou helemaal gedaan? Ik kan tenslotte ook weer niet teveel verwachten, als speler die zo van een amateur-eersteklasser is overgekomen". Met als voorbeeld Van Tiggelen, die serveren van Marinus Pool werd het Gem/K. erg moeilijk ge maakt. Na 7-15 in de eerste set, kwam Gem/K. nog even terug, tot 14-14 in de tweede, maar toen SKC ook deze set winnend af sloot op 14-16, was de laatste set een makkie: 9-15. WW trof het niet, aangezien de scheidsrechter weg bleef. De heer Gussekloo bleek echter bereid de wedstrijd te leiden. De eerste twee sets liep het voor de Wassenaarse ploeg erg goed, hetgeen een 2-0 winst opleverde. Tegenstander WVC prof te mogen boksen indienen. Eipels advocaat maakte gisteren nog wel bekend dat de bokser maandagavond in West-Berlijn in elk geval zal boksen. Ook als hij niet alsnog een licentie krijgt. De Westduitse bond voor profs ver klaarde echter dat er geen sprake de overstap uit een derdeklasser wèl ineens maakte ("maar ja, die plaats was vrij"), kan Holverda dan ook alleen maar hopen op een langduriger test. "Er zal nog heel wat aan me geschroefd moe ten worden, maar op kwaliteiten zou ik het wel kunnen redden", meent hij zelf."Alleen fysiek zal ik met mijn 68 kilo misschien wat te kort komen en ik ben mis schien ook wel wat te week. Tenminste, dat was ik altijd, om dat ik bij de amateurs zoveel schoppen kreeg. Nu ik gezien heb hoe het op eredivisieniveau gaat (het is hard, maar niet gemeen) laat ik mezelf zo langzamerhand wat meer zien. Ik durf er veel meer in te gaan en ik heb er zin in ook. Elke week opnieuw sta ik te popelen om te horen of ik nu eens in de basis staVooral tegen Ajax zou dat geweldig zijn. Al mocht ik alleen maar invallen. Stel je voor, voetballen tegen Krol, dat is een droom voor me....". PAUL DE TOMBE kwam goed terug met de beken de vechtlust en bracht de stand op 2-1. Het leek erop, dat WVC ook de vierde set binnen zou ha len, maar het gemis van de coach en te weinig wisselspelers deden zich gelden. Daardoor kwam WW op een 15-13 set winst. Dus een verlies van 3-1 voor WVC Orion 1 speelde tegen RW een redelijke partij. Men startte met 15-6, liep in de tweede set een gro te achterstand op, die nog wel ge nivelleerd werd, maar tenslotte toch werd verloren: 15-11. Sterk serveren hielp Orion toch aan de 3-1 winst. Gem/K. 4 komt er na een zwakke competitiestart steeds beter in, getuige de 1-3 ze ge, die werd behaald in Alphen, op het sterke D AC. De setstanden liegen er niet om: 15-12, 13-15, 13-15 en 11-15. Het liep goed bij de Voorschotenaren. Door het ster ke spel van de spelverdelers en de middenaanval, werd DAC van zijn stuk gebracht. van zal zijn dat Eipel maandag bokst. Een woordvoerder van de bond zei gisteren: "Eipel heeft geen licentie en hij zal dus onder geen voorwaarde mogen boksen op een programma dat onder on ze auspiciën staat." LEIDEN - Eindelijk gaat dan in de derde ronde van de landelijke schaakcompetitie in de hoofd klasse de vlam in de pan. De bei de eerste ronden waren voor het kwartet profteams, waarvan er slechts één kampioen kan wor den, immers maar zoethouder tjes. Hun amateuristische oppo nenten mochten blij zijn als ze hier en daar een winstpartij dan wel een remise konden wegsnoe- pen, hoewel D/Watergraafsmeer zich in de tweede ronde door Groningen bijna de kaas van zijn brood liet eten. Het werd echter nog net een 5V2-4'/2 overwinning voor de Amsterdammers, het geen wel een slechte generale mag heten voor de vandaag te spelen zware uitwedstrijd bij Philidor/Leeuwarden. Eén ding is duidelijk: de verliezer ziet zijn kansen op de landstitel aanzien lijk dalen, daar de beide andere profteams V/Rotterdam en E VAS/ASC ongetwijfeld voort gaan met hun "slagershappenin- gen". Slachtoffers daarvan wor den in deze ronde BSG/Bussum respectievelijk Groningen. De tweede ronde heeft duidelijk aangetoond, dat Philidor I/Lei- den bepaald niet de enige titel kandidaat in de eerste klasse B is. ROLHOCKEY - Op de tweede dag van het toernooi om het wereld kampioenschap rolhockev in San Juan (Argentinië) zijn gisteren vijf ploegen ongeslagen geble- De Leidenaars verslikten zich danig in het Nijmeegse SMB I: Rinie Kuyf kwam na enig analy- sewerk tot de conclusie dat zijn stelling een rokende puinhoop was en daarom gaf hij zonder verder spelen op, zodat de Leide naars niet verder kwamen dan een 5-5 gelijkspel. Teamleider Joop Piket: "Als we vandaag thuis niet winnen van De Wolstad I, dan is het wel droevig, want dan zie ik ondanks mijn gebruikelijke optimisme geen titel in het ver schiet". In deze ronde zal uitgemaakt wor den wie zich (voorlopig) koploper van deze klasse mag noemen, want LSG gaat vandaag bij V/ Rotterdam II op bezoek. Nico Bosman, de teamleider van LSG I: "Ik hoop dat we winnen. Ik verwacht het ook, zij het met een kleine marge, maar ik ben realist genoeg om in te zien, dat de Rot terdammers een probleem voor ons zullen zijn ook al gezien de grote zege op Maastricht Voorschoten I krijgt het in klasse II C vrij zwaar bij het Delftse DSC I, terwijl LSG II alles in het werk zal stellen om de hoge klassering, die de Leidenaars met verrassend sterk spel hebben bereikt, bij Spangen I waar te maken. ven. Titelhouder Spanje won met 4-1 van Belgie en Portugal, een andere toonaangevende natie in het rolhockey, won met 16-1 van Australië. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Wij verloren in DIRK VAN STRAALEN een wijs mens, een trouw bestuurslid Bestuur en predikant Ned. Prot. Bond Woubrugge-Nieuwveen Woubrugge, 2 november 1978. Algemene Kennisgeving Tot onze diepe droefheid behaagde het de Here geheel onverwacht, in de hope des eeuwigen levens, uit ons midden weg te nemen, mijn lieve man en onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader PIETER VAN DUIJVENBODE op de leeftijd van 68 jaar A. VAN DUIJ VENBODE-VAN RHIJN T. VAN DER PLAS- VAN DUIJVENBODE P VAN DER PLAS A. W SCHAAP-VAN DUIJVENBODE N.SCHAAP A A. HUS-VAN DUIJVENBODE P HUS Kleinkinderen en achterkleinkind Katwijk aan Zee, 3 november 1978. Duindoornlaan 22. De overledene is opgebaard in de aula van Huize "Sa lem", Duindoomlaan 34 te Katwijk aan Zee, alwaar gele genheid zal zijn tot condoleren zaterdag 4. maandag 6 en dinsdag 7 november a s. des nam. van 8-9 uur Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden D.V. woensdag 8 november a s. des nam. 1.45 uur in de aula van Huize "Salem", waarna de teraardebestelling zól plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de nieuwe begraafplaats "Duin- rust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. LAKE KARAPIRO (ANP) - De Nederlandse twee zonder stuurman - Bosman en Horstink heeft zich tijdens de wereldkampioenschappen roeien in Nieuw Zeeland geplaatst voorde finale. In de tweede serie van dc halve finales eindigde de Nederlandse combinatie van Phocas/Nij- megen op de tweede plaats achter de Ierse ploeg. De tijd van de Ieren was 7.33.9., de Nederlanders hadden ruim 21/a seconde achterstand. De ploegen die zich voor de finale hebben geplaatst zijn: Ierland, Neder land, Frankrijk, Oost Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13