Brom: „„Honved is te pakken Frans Sloothaak mist zege SCHAKERS UIT VORM... Kortsjnoi en Karpov weer in de slag A - biljarters haken af op EK-vijfkam Ajax tevreden met loting OP JUMPING AMSTERDAM Schorsing dreigt voor skiër Stenmark Krappe nederlaag Leiden Lions: 4-3 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1978 SPORT PAGINA 11 Victor Kortsjnoi. AMSTERDAM (ANP) - Viktor Kortsjnoi, de verliezer in de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken waarin de Rus Anatoly Kar pov tegenstander was, zal Karpov en de internationale schaakfederatie (FIDE) dag vaarden voor de rechtbank te Amsterdam. Kortsjnoi heeft zijn advocaten Brod- beck uit Glarius (Zwitser land) en mr. Voute uit Am sterdam daartoe opdracht gegeven. Kortsjnoi wil via de rechtbank vastgesteld hebben dat de uitslag van de beslissende 32ste schaakpartij te Baguio Stad op de Philippijnen van onwaarde is en wil voorts dat de Fide gelast wordt de tweekamp voort te zetten bij de stand 5-5. Hij voert aan dat de Russische psycholoog prof. Zoekhar in strijd met een gemaakte af spraak tijdens de 32ste partij op de vierde rij van de toe schouwerstribune, tegen welke inbreuk de FIDE zich niet heeft verzet. Ongegrond In Moskou heeft Anatoly Kar pov dit laatste bezwaar tij dens een persconferentie on gegrond genoemd. "Wladi- mir Zoekhar was een geres pecteerde professor, die ik nodig had voor mijn perio den van ontspanning", aldus het antwoord van Karpov op het protest van Kortsjnoi. Ten overvloede deelde de we reldkampioen nog mee, dat hij die laatste niet mag, ster ker nog, haat. "Tijdens de drie maanden op de Filippijnen koesterde ik jegens mijn tegenstander een gevoel van haat omdat mijn land, waar hij uiteinde lijk het schaken heeft ge leerd, heeft verraden en be lasterd." r Anatoly Karpov. ADVERTENTIE Zondag 5/11 BADMINTON 1e KLASSE VEGLO 1 tegen VLIETWIJK 1 Aanvang 2 uur Universiteit-Sporthal Wassenaarseweg Aangeboden door Fa. Voetlicht AMSTERDAM (GPD) - Voornamelijk omdat over Honved Boedapest op dit moment nog weinig bekend is bij Ajax, zijn trainer Cor Brom en zijn spelers uiterst tevreden over het feit dat zij in de derde ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi met deze ploeg worden geconfronteerd. Alle Ajacie- den hadden weliswaar het Deense Esbjerg boven aan hun verlanglijst staan, maar zijn allang blij dat niet een van de vier Duitse of drie Engelse teams die nog in de strijd zijn is geloot. Brom: „Ik ken de kracht van Honved niet, maar het Hon gaarse voetbal is in zijn totaliteit wat achteruit gegaan in vergelijking met een paar jaar geleden. Ik dacht dan ook wel dat Honved door ons te pakken is" Hongaarse competitie heeft DEN HAAG (ANP) - In Benne- kom is op 73-jarige leeftijd overleden de oud-scheids rechter Karei van der Meer. In totaal heeft hij 24 officiële landen wedstrijden gefloten en was o.a. scheidsrechter op de Olympische Spelen van Londen (1948) en Helsinki (1952). Ook heeft hij enkele wedstrijden geleid bij de We reldkampioenschappen in Brazilië (1950). Na zijn scheidsrechtersloopbaan is hij voorzitter geworden van de COVS (1950-55). Werd lid van de scheidsrechterscom- missie van de KNVB (1951-59), lid van de scheids- rechterscommissie van de wereldvoetbalorganisatie de FIFA (1956-62). Ook middenvelder Dick Schoena ker ziet wel mogelijkheden voor Ajax: „Op papier lijkt het gun stig. Esbjerg zou natuurlijk het beste zijn geweest maar als we die ploeg hadden getroffen hadden we wel erg veel geluk gehad. Die kans was een op zestien" Een van de weinigen, zo niet de enige, die tegen een Engels elftal had willen spelen is verdediger Wim Meutstege: „In dat geval had je zonder meer kunnen reke nen op een goede entourage. Honved is daarentegen een wei nig tot de verbeelding sprekende ploeg. Dat neemt niet weg dat ik niet ontevreden ben. Honved is zeker niet een slechte keus" Eerste plaats Hoewel Honved Boedapest door Ajax niet wordt gezien als een onneembare hindernis op weg naar de kwartfinales (verdediger Van Dord: „Je zou het een mid denmoter kunnen noemen in het veld van teams dat nog over is"), lijken de Hongaren momenteel bezig aan hun beste seizoen. In de competitie Honved zich twee weken geleden opgewerkt naar de eerste plaats. Ferencvaros, dat die leidende po sitie tot dan niet hoefde te delen, werd met 5-2 verslagen. Zoals een andere concurrent, het op de derde plaats vertoevende Ujpest Dosza, ook al met 4-1 de kracht van Honved heeft moeten onder vinden. In de eerste twee ronden van het UEFA-Cuptoernooi heeft de mi litair getinte formatie uit Boeda pest, waarin in het begin van de jaren vijftig onder aderen we reldsterren als Puskas, Kocsis en Czibor hebben gespeeld, zijn vorm nog eens onderstreept, al waren de tegenstanders tot nu toe bepaald niet imponerend te noemen. Het Turkse Adanaspor werd met 6-0 en 2-2 verslagen en het Roemeense Politechnika moest er in de tweede ropde met 4-0 en 0-2 aan geloven. Opvallende rol Een opvallende rol heeft Honved in het Europa-Cupvoetbal nog nooit Cor Brom. sterk achteruitgegaan" weten te spelen. Vorig seizoen wist het zich voor geen enkel toernooi te plaatsen en in de twee jaar daarvoor kwam het twee maal niet verder dan de tweede ronde. De meest in het oog lo pende prestatie werd de laatste jaren geboekt tegen Inter Milan, dat in het seizoen 1976-'77 in de openingsronde van het UEFA- Cuptoernooi met 1-1 en 1-0 kant werd gezet. Ajax heeft in het verleden slechts O-plOGg tweemaal tegen Hongaarse ploe gen gespeeld; in 1958 was het met 2-2 en 0-4 kansloos tegen Vasas Boedapest en drie jaar later werd het uit het toernooi voor beker- gezet door Ujpest Dos- AMERSFOORT (ANP) - Het Ne derlandse A-biljartteam heeft gisteravond op het EK vijfkamp verloren van West Duitsland (4-6). Dit geeft België vandaag de kans alleen de kop te nemen en brengt de Duitsers terug in de ra ce. Eerder op de dag had het A- team Frankrijk met 6-4 versla gen. Het verlies werd ingeluid door Po- peyus. De man die in allerijl naar Amersfoort was getogen als ver vanger van Van Bracht was nog niet voldoende geacclimatiseerd. Daarna volgde Louis Havermans. Hij leek in de eerste beurt de par tij uit te gaan maken. Twee keer kwamen de balien echter vast te liggen. De eerste acquitstoot red de hij nog wel, daarna was de concentratie verstoord. Cruciale partij De crusiale partij was die van Vul- tink tegen Wildforster. Vultink had een lange opleving (194), maar die was niet voldoende om het gedegen spel van de jongste Duitser te ontregelen: 0-6. Nederland kreeg toch twee over winningen. Piet Vet bleef onge slagen tegen Hose (vier beurten) en Van der Smissen liet zien op weg terug te zijn door van Müller te winnen in een redelijk overtui gende partij. Nederland A heeft nu na drie ron den met Duitsland en Nederland B vier matchpunten. Louis Havermans De Nederlandse B-ploeg bracht zijn totaal op vier door simpel langs Oostenrijk te glijden. En ADVERTENTIE JAN PREENEN AMSTERDAM (GPD) - Slechts enkele millimeters scheidden Franke Sloot haak vrijdagavond van zijn eerste grote succes op Jumping Amsterdam. Een lichte aanraking door Rex the Robber van een oxer verknoeide een bliksem- parcours dat uit twee ge deelten was samenge steld: een klassiek onder deel over zes hindernis sen, gevolgd door een jachtrit over evenveel ob stakels. Zeven strafsecon- den kostte de fout van Sloothaak en daarmee werd zijn toptijd van 73 se conden ernstig geweld aan gedaan. Weliswaar konden diverse foutloze ruiters de totale prestatie van de Fries niet overtreffen, maar uit eindelijk werd de ban gebroken door de Zwitser Thomas Fuchs met Atico (73,8 sec). De Ier Paul Darragh, de Engelse Caroline Bradley en haar landgenoot Ro bert Smith (zoon van Harvey) bleven met gave, doch minder snelle verrichtingen dan Fuchs nog voor op Sloothaak, die zich echter kon troosten met de we tenschap ditmaal de beste Ne derlander te zijn. Zijn vijfde plaats werd het dichtst benaderd door Anton Ebben, die met Jum bo Design weer gedegen vak manschap demonstreerde en een lofwaardige negende positie be reikte. Een aanzienlijk betere prestatie dan het optreden van de Zwitser Hugo Simon, bij collega's weinig gewaardeerd wegens zijn wilde rijden. Simon maakte met Glad stone, het vroegere paard van de overleden wereldkampioen Hartwig Steenken, een grove fout, belandde midden in een hindernis, zette toch onverbid delijk door maar vergat ten slotte, tot ieders genoegen, door de fi nish te gaan, waardoor hij alsnog werd gediskwalificeerd. Voor veel spektakel zorgde op nieuw de 55-jarige Australiër Ke vin Bacon, die zowel met zijn 20- jarige Chichester als met Mary- time weer een paar welkome dui ten verdiende. Marytime voerde de vaak boven zijn paard zwe vende Bacon naar een derde prijs in het slalomnummer, waarmee Amsterdam een landelijke pri meur had. Gehoekt achter elkaar opgestelde hindernissen vergden niet alleen snelle wendbaarheid de paarden maar ook een uit gekiende strategie van de rui ter. David Broome leek lange tijd op een zege af te gaan, maar de Belg Tyteca had ten langen leste nog een verrassing in petto en zorgde voor de eerste zege van zijn land. De Nederlanders kwamen in het stuk niet voor, of lieten verstek g^an, zoals Ebben en Sloot haak. MUNCHEN (ANP) - De Zweedse skiër Ingemar Stenmark, drievoudig winnaar van de wereldbeker en twee keer wereldkampioen, hangt een schorsing boven het hoofd, omdat hij reclame heeft gemaakt voor een chocolademerk. Heinz Krecek, official van de internationale ski federa tie (FIS), verklaarde in München dat er maar één manier is voor de Zweedse skibond om de onschuld van Stenmarkt te bewijzen: een pro ces aangespannen tegen de chocoladefirma. Alleen op die wijze kan uitgemaakt worden of de firma of de skiër verantwoordelijk is voor de "individuele merkreclame", die in de FIS-reglementen verboden is. Krecek vertelde dat het internationale Olympische comité al geïnfor meerd heeft naar het verdrag van de skiër. Ook de Westduitse Irene Epple, die bij het wereldkampioenschap afdaling tweede werd, kan in moeilijkheden komen. Het IOC heeft geïnformeerd naar de vergoeding die zij krijgt wegens gemis aan loonderving (30.000 mark per jaar) en de premies vooreerste plaatsen bij wereldbeker-wed strijden (10.000 mark). A.s. zondag 14.00 uur ASC-Gr.Willemll VAC Terrein de Kempenaerstraat. weer was het Jos Bongers die zijn maten de weg wees. Evenals in zijn eerste optreden donderdag speelde de Nijmegenaar een foutloze partij libre. Ook Steures imponeerde tegen Oostenrijk. De nationale kam pioen in het 71/2 zette Mastny met twee vrije series (131 en 169) aan de kant. Jean Bessems heeft zich na een zwakke eerste ronde goed hersteld. Hij had aan Ralis geen kind. Opvallend Opvallend is het spel van Joop de Wilde. De tweede keus voor de dnebandenpost in de B-ploeg maakt zich volledig waar. Met name in het nachtelijke duel te gen West Duitsland was hij goed op dreef. Met ondermeer series van 19, 8 en 7 finishte hij in 43 beurten goed voor een moyenne van bijna 1.4. De enige dissonant in de B-ploeg is Hans Sundquest. De Papendrechter verloor ook zijn derde partij en is daarmee na drie ronden de enige Nederlan der zonder winstpunten. NIJMEGEN - Op de opleving van vorige week - achtereenvolgens werd Amsterdam met 3-1 en Utrecht met 1-8 verslagen - heeft Leiden Lions gisteravond de draad van de nederlagen ander maal opgepakt. In Nijmegen verloor de ploeg van Paul Domm met het kleinst mogelijke ver schil 4-3. Tussenstanden: 1-0,1-1 BUENOS AIRES (ANP) - Na de zevende ronde van de schaako lympiade in Buenos Aires speel de Nederland tegen Zweden een wedstrijd, die met 2Va—1 r/2 verlo ren ging. Ook deze wedstrijd werd voor het slecht in vorm zijnde Nederlandse team weer een bange stryd en geruime tijd zag het er naar uit dat het een ge voelige nederlaag zou kunnen worden. Timman speelde aan het eerste bord met zwart tegen An- dersson. Timman nam een juiste beslissing, hij stelde Anderson voor de keus om ofwel onmiddellijk van winstaspiraties af te zien, of een kwaliteitsoffer te brengen dat niet eenvoudig te beoordelen was. Liéver dan deze moeilijke beslissing te nemen bood An- dersson remise aan, wat door Timman terecht met genoegen aanvaard werd. Achteraf bleek dat het offer Andersson een uit stekende, misschien zelfs een gewonnen stelling zou hebben gegeven. De tegenstander van Sosonko, Schneider, speelde een wel zeer gewaagd spel door in een ope ning waarvan Sosonko waar schijnlijk 's-werelds grootste kenner is, het Catalaans, een bij zonder scherpe en gevaarlijke gambietvariant te kiezen. Soson ko toonde opnieuw zijn grote kennis. Hij won snel een kwaliteit in de aanval en besliste de partij in 21 zetten. Tragisch genoeg droeg Donner daarna bijna even vlug een nul aan. Met zwart verdedigde hy zich in een variant van de Pirc- verdediging. Hij kwam kelijk iets beter te staan, beging toen eerst keurigheid waardoor hy zyn voordeel kwijtraakte en daarna snel een tactische fout maakte die Kaiszauri de gelegenheid gaf de partij een paar zetten te beslissen. Langeweg, bracht met wit tegen Wedberg in een Engelse opening een pionoffer waar hij lang spijt van gehad zal hebben. Hij zag de pion niet meer terug en verloor daardoor de party. Nederland staat nu op een ge deelde twintigste plaats samen met onder andere China, de nieuwkomers in de internatio nale schaakwereld. en 2-2. Ook HYS Den Haag ver loor verrassend. In eigen huis moesten de Hagenaars de punten aan het Belgische Olympia Heist laten. Nadat de equipe van Brian McSheffrey in de eerste periode nog kon bogen op een lA) voor sprong, namen de Belgen onver wacht het heft in handen en zege vierden met 6-10. De derde wed strijd om de Coupe NN, die gis teravond werd afgewerkt, tussen Tilburg (morgenavond om 20.30 uur in de Ton Menkenhal tegen stander van Leiden Lions) en Den Bosch leverde een zege op voor de Tilburgers: 7-2. Perio- denstanden: 4-0; 3-1 en 0-1. Til burg is Heerenveen nu tot op éen punt genaderd, maar heeft één wedstrijd meer gespeeld. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. L.F.C.-TEXAS DHB AANVANG 14.00 UUR BOSHUIZERKADE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11