Regering wil casinoschuld kwij tschelden Nog geen oplossing moord douanebeambte Felle verwijten aan adres van staatssecretaris Singer naaimachine Actie tegen werksituatie verpleeg kundige fK22ZB3H3i* Minister |wil andere opzet van I rij examen antiekbeurs Conflict in fractie van CDA 'uitgepraat' VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 PAGINA V Op de bovenste foto een montage- tekening van de vermoedelijke da der van de schietpartij in Kerkra- de. Op de onderste foto de Westduitse terroriste Inge Vieth wiens naam in deze zaak genoemd wordt. Westduitse terroriste Inge Vieth zou bij schietpartij zijn betrokken KERKRADE (GPD) - De toestand van de doua nebeambte, die woens dagmiddag na de schiet partij in de Kokelestraat in Kerkrade ernstig werd verwond, is nog onveran derd slecht. Dit deelde commissaris W. van Kerk hof van de Kerkraadse gemeentepolitie gister middag mee. De man heeft een nekschot opgelo pen en ligt op de afdeling Inten sive Care van het De Weverzie kenhuis in Heerlen. De doua nebeambte die een doorschoten bovenarm heeft is inmiddels uit het Kerkraadse ziekenhuis ont slagen. Er zijn overigens nog geen concrete feiten die tot de aanhouding van de daders kun nen leiden. Gisteren werd ook de uitslag be kend van het sectie-onderzoek op het dodelijk slachtoffer in het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijs wijk. Dat heeft uitgewezen dat de douaneambtenaar Dirk de Jong is overleden door een kogel die via de rechterschouder dwars door de aorta (hoofdslagader) is gegaan. In de borstholte was ern stig bloedverlies opgetreden. In het lichaam werden overigens twee verschillende kogels aange troffen. Het onderzoek naar de daders dat door ongeveer zeventig mensen wordt uitgevoerd, spitste zich in eerste instantie toe op het uit kammen van de buurt rond de Nieuwstraat en de Kokelestraat en in de omgeving op en rond het Carboonplein. Met een mynde- tector werd nog eens de splitsing Nieuwstraat-Kokelestraat on derzocht en daar vond men nog een kogel. Bij onderzoek van de bakkersauto zijn sporen aangetroffen die naar het Gerechtelijk Laboratorium zijn gezonden. Er zijn geen bloedsporen gevonden. In totaal zijn 27 hulzen gevonden die on derling verschillend waren. Het zijn hulzen die in Nederland niet gangbaar zijn. Vermoedelijk zijn ze afkomstig van een of meer au tomatische wapens. Aan de hand van een vijftiental ge- tuigeverklaringen is komen vast te staan dat de mannelijke dader ongeveer 28 tot 30 jaar oud moet zijn, lang en slank en ongeveer 1.75 tot 1.85 groot. Hij had kort, donker en verzorgd haar, een smal, langwerpig gezicht en een bril met donker montuur. Van de vrouw konden een twaalftal ge tuigen zeggen, dat zij vrij klein is. ongeveer 1.60 meter en 22 tot 27 jaar oud. Het onderzoekteam van de politie zou overigens graag in contact komen met de bestuur der van een rode Capri, waannee de aangeschoten douanebeamb te bij de schietpartij nog heeft ge sproken. Oök zou er ten tijde van de schietpartij een rode Öpel Ka- dett in de buurt zijn geweest. waarvan de bestuurder ongeveer 25 jaar oud moet zijn. Ook deze man wordt gezocht. De politie heeft nog altijd geen idee uitgesproken omtrent de identi teit van de daders die woens dagmiddag om tien over twaalf in de Kokelestraat in Kerkrade één douanier dodelijk verwondden, een tweede levensgevaarlijk en een derde licht in de schouder. Geruchten als zou het bij de vrouw gaan om de terroriste Inge Vieth konden niet worden beves tigd. In de bakkerswagen van Marebos zou een onvolledige vingerafdruk zijn gevonden van iemand die bij de Duitse politie bekend is. Een zeer belangrijk onderdeel bij het onderzoek vormt de getuige- verklaring van een automobilist die woensdagmiddag tussen half een en een uur op de provinciale weg tussen Nijswiller en Wahl- willer in de richting Maastricht, rechts van de weg een middelgro te, lichte personenauto met Duits kenteken had gezien. Naast de wagen stonden een jonge man en vrouw, waarvan de laatste ken nelijk gewond was aan een hand. De getuige meldde dit pas nadat hij persberichten over de schiet partij in Kerkrade had ge hoord. Bij onderzoek bleek dat de perso nenauto en het tweetal niet meer ter plaatse waren. Wél vond men een flinke hoeveelheid gestold bloed en enkele bebloede papie ren zakdoekjes. Opvallend is dat men in de nabije omtrek niemand heeft kunnen opsporen met ern stig letsel. Daartegenover staat ook het vreemde feit dat in de bakkersauto geen bloedsporen zijn aangetroffen. De politie hecht ook grote waarde aan informatie naar aanleiding van het gevonden boeket bloe men. De bloemen, rode anjers en sierkorenaren, werden op de plaats van de schietpartij aange troffen. De bloemen zouden woensdag tussen 11.15 en 11.30 ■k De politie maakte deze montage foto van de ongeveer 30-jarige man die het vuur op de douanebeambten opende. uur in het Hauptbahnhof in Aken zijn gekocht. Gisteravond zijn zestig man spe ciale politietroepen uit Leverku- sen per helikopter overgebracht naar de internationale weg Schinveld-Koningsbosch. Er wordt gepatrouilleerd, maar wat precies het doel is van deze actie viel gisteravond niet te achter halen. i DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) wil per 1 januari 1980 het rijexa men zodanig veranderen dat het accent wordt verlegd van het ex amen naar de opleiding. Hij heeft daarvoor in een brief aan de Tweede Kamer een aantal maat regelen opgesomd. De minister is tot deze verandering van beleid gekomen, omdat tegenwoordig alleen nog gediplomeerde in structeurs rjjles mogen geven. Vroeger was het rijexamen de enige mogelijkheid om te bepa len of de rijvaardigheid voldoen de was, omdat iedereen die ten minste driejaar een rijbewijs be zat als instructeur kon optreden. Tot de belangrijkste veranderin gen, die de minister wil doorvoe ren, behoort verkorting van de duur van het praktische gedeelte van het examen. Hierdoor kan het examen zich ontwikkelen in de richting van een verantwoorde steekproef. Daarnaast moet het afnemen van het eerste examen zonder wachttijd geschieden. Het tijdstip van het examen zal op die manier in goed overleg tussen kandidaat en instructeur vastge steld kunnen worden. In de hui dige situatie moet het examen vaak maanden van tevoren wor den aangevraagd, zonder het dan al zekerheid bestaat over de vor deringen van de kandidaat. Om de aansluiting tussen opleiding en examen te versterken wil de minister het meerijden van de in structeur tijdens het examen stimuleren. De instructeur ziet welke fouten de kandidaat nog maakt en de examinator kan de resultaten van de opleiding beoordelen. Ook wil de minister dat de route voor het examen aan de kandi daat wordt meegedeeld. Want, zo meent hij, als elke verandering van de rijrichting per straat aan gegeven wordt, betekent dit dat de kandidaat tijdens het examen onder ongebruikelijke omstan digheden rijdt. Als hij van tevo ren weet waar de rit heengaat, kan het examen onder natuurlij ke omstandigheden worden af genomen. De kandidaat wordt ui teraard evenals voorheen nog beoordeeld op de manier waarop hij zich in het verkeer gedraagt. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Nooteboom van fi nanciën heeft de Tweede Kamer vanmorgen voorgesteld een belastingschuld van de casino's van 238 miljoen gul den kwijt te schelden. Die belastingschuld liep zo hoog op, omdat kort na de opening van het eerste casino bleek dat voor een verkeerd systeem van heffing van kansspel belasting was gekozen. Nooteboom heeft bij het parle ment nu een wetsontwerp ingediend, waarbij de heffing van de kansspelbelasting anders wordt geregeld. Met het voorgestelde nieuwe belas tingsysteem zou de Nationale Stichting Casinospelen, de orga nisatie die de casino's runt, tot eind 1978 in plaats van de nu 238 miljoen gulden slechts 21 miljoen gulden kansspelbelasting zijn verschuldigd. Staatssecretaris Nooteboom zegt in een toelichting bij het wetsont werp dat het huidige belastings ysteem tot sluiting van de casi no's zou leiden. Kwijtschelding van de 238 miljoen vindt hij een verantwoorde en passende op lossing. Bij een afbetalingssys teem zou de casinostichting vol gens de bewindsman tot in de ja ren '90 zonder enige winst draai- Het PvdA-kamerlid Haas-Berger blijft zich verzetten tegen het voornemen van staats secretaris Nooteboom (financiën) de belastingschuld van de casi no's kwijt te schelden. Het socia listische kamerlid wil eerst het oordeel afwachten van de Alge mene Rekenkamer over de eerste jaarrekening van de Nationale Stichting Casinospelen. ,De staatssecretaris zegt dat de stichting tot in de jaren negentig met de afbetaling van de schuld bezig zou zijn. Misschien komt de Algemene Rekenkamer, die de boeken controleert, -tot de conclusie dat de belastingschuld in veel kortere tijd kan worden afbetaald. Ik zou me kunnen voorstellen dat de Algemene Re kenkamer de bedragen die de stichting in de begroting voor in vesteringen heeft gereserveerd, veel te hoog acht" In de PvdA-fractie zal het wetsont werp van staatssecretaris Noote boom, waarmee een gunstiger belastingsysteem voor de casi no's wordt voorgesteld, nog wor den besproken. „Ik denk echter dat de fractie grote moeite zal blijven houden met de kwijt schelding. In de kamercommis sie van financiën zullen wij onze stem echter laten horen. Ik heb begrepen dat de staatssecretaris al per 1 januari 1979 het nieuwe belastingsysteem wil invoeren. Er is echter door de regering al zo lang gewacht met het corrigeren van een verkeerd gekozen belas tingsysteem, dat nu ook wel ge wacht kan worden op het oordeel van de Algemene Rekenkamer over het eerste jaarverslag van de Nationale Stichting Casinospe len", aldus mevrouw Haas-Ber ger. Het CDA heeft bij monde van Van Amelsvoort gezegd, dat staatsse cretaris Nooteboom door de kwijtschelding tegen de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer ingaat. Hij kon digde aan het er niet bij te laten zitten. Van Amelsvoort wil een regeling ontwerpen waarbij casino's toch hun belastingschuld moeten te rugbetalen. „Volledige kwijt schelding gaat in tegen de Ne derlandse belastingmoraal", al dus het CDA-kamerlid. Mevrouw Veder-Smit aan het ivoord tijdens hel debat over de begroting van volksgezondheid en milieuhygiëneRechts van haar minister Ginjaar. ADVERTENTIE Treslong-Hallen Hillegom 4 5 november treslong-hillegom de vindplaats van vele interessante objecten 4+5 november zaterdag 14-22 uur zondag 11-18 uur ADVERTENTIE Somm diarmantecJinpen van vroeger «nogsteeds. DEN HAAG (GPD) - De CDA'ers Faber en Scholten hebben hun conflict met fractieleider Aantjes bijgelegd. In een gesprek met de top van de CDA-fractie is giste ren "een punt gezet" achter de kritiek die men de laatste tijd over eikaars hoofden heeft uitge stort. Aantjes zei na afloop dat hij bij na der inzien het woord "deloyaal" aan het adres van Faber en Schol ten beter niet had kunnen ge bruiken. Hij hield echter vast aan zijn oordeel dat beide CDA'ers vorige week hun individuele uit spraken over het fractiebeleid achterwege hadden moeten la ten. Overigens namen Faber en Scholten, die de opmerkingen van Aantjes misplaatst hadden genoemd, hun woorden ook niet publiekelijk terug. Het CDA zal volgende week don derdag een extra fractievergade ring wijden aan de vraag welke politieke koers het CDA de naas te toekomst moet varen. Dit naar aanleiding van de kritiek die oud-minister Boersma over de koers van het CDA heeft geuit bij zijn vertrek uit de Tweede Ka- De CDA-fractie in de Tweede Ka mer is niet noodzakelijkerwijs voor de korting van een half pro cent op de sociale uitkeringen, die het kabinet per 1 januari wil laten ingaan. Dat is te lezen uit de woorden van CD A-fractieleider Aantjes in de Vakbondskrant, het blad van de FNV. Aantjes zegt, dat het feit dat de CDA-fractie onlangs tegen de motie-Den Uyl heeft gestemd, over het niet door laten gaan van de korting, helemaal niet wil zeg gen dat die korting nu ook moet doorgaan. Integendeel, zowel hij als Lubbers vinden, dat het kabi net het geweldig moeilijk zal krijgen als het aan de korting wil vasthouden. Aantjes laat verder weten dat het bepaald niet vaststaat dat de to tale ombuiging over 1981 tien miljard moet bedragen. Hij wijst erop dat hij tijdens de debatten van vorige maand over Bestek '81 zowel Wiegel als Den Uyl in dat verband terecht heeft moeten wijzen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Veder-Smit (volksgezond heid) heeft gisteren de wind van voren gekregen van de PvdA- fractie die zich had geërgerd aan de manier waarop zij de vragen uit de Tweede Kamer over haar begroting had beantwoord. Me vrouw Miiller-Van Ast had het zelfs over "een schandalige zaak" en "minachting voor het parle mentaire werk" De staatssecretaris ging bij de beantwoording van de Kamer uitgebreid in op zaken van on dergeschikt belang terwijl ze hete hangijzers als de financiering van het kruiswerk en de versterking van de eerstelijns gezondheids zorg slechts summier behandel de. Mevrouw Müller betwijfelde of de staatssecretaris "wel weet wat prioriteitenstelling is". Ze verweet haar ook, geen enkele inhoud te hebben gegeven aan de mooie woorden die ze in de me morie van toelichting over de eerste lijn en het kruiswerk had geschreven. Drenth (PvdA) stelde, dat de staats secretaris ook over tal van andere gewichtige zaken was "heenge- hobbeld" en dat ze de in februari door de Kamer unaniem aan ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499.- Stabiele portable zig-zag naaimachine Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's. zoals een liggend spoel u- klosje voor de naald en H|l y exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al - een automatische Singer J/ zig-zag voor f 349.- T- (Evt prijswijzigingen voorbehouden) SINGER t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" vaarde en door haar toegejuichte motie over het kruiswerk had "weggeveegd". Mevrouw Veder noemde de kritiek voorbarig, omdat het kabinet nog moet beslissen over het opnemen van het kruiswerk in het pakket van de algemene wet bijzondere ziektekosten. Als die beslissing positief uitvalt moet nog worden bekeken wat er precies uit de awbz zal worden gefinancierd en zolang dat niet is gebeurd kan niemand zeggen dat ik de motie niet uitvoer, aldus mevrouw Ve der. Ze ontraadde de Kamer het amen dement van mevrouw Müller. dat een verhoging van de post voor de basiseenheden in het kruis werk met f 6 miljoen inhoudt. Mevrouw Müller had dit amen dement ingediend om handha ving van het huidige personeels bestand en de gebruikelijke vo lumegroei van vier procent mo gelijk te maken. Weijers (CDA) vond de antwoorden van de staatssecretaris ook mis tig. Hij vroeg om een regeling ter stimulering van het dienstver band voor medische specialisten. Ook Drenth (PvdA) drong aan op overleg met de organisaties van artsen en ziekenhuizen over een dienstverband van specialisten "dat past in een verantwoord in komensbeleid". De staatssecretaris zag ook geen kans om het arbeidsplaatsenplan van de PvdA. dat in vijf jaar tijd 8000 arbeidsplaatsen voor ver pleegkundigen wil scheppen, uit te voeren. Weliswaar vindt zij dat de verpleegkunde voorrang moet hebben, maar de benodigde be dragen (f 33 miljoen in totaal, waarvan 19 miljoen voor de over heid) zijn niet te vinden. Vijfjaar is bovendien te snel; meer dan het dubbele zal voor de uitbrei ding van de dagopleidingen voor verpleegkundigen nodig zijn. De staatssecretaris deelde verder mee dat de toevoeging van fluo ride aan gebitten ter bestrijding van het tandbederf in het zieken fondspakket zal worden opge nomen. De streefdatum is 1 ja nuari 1979. AMSTERDAM (GPD) - Het ver plegend personeel van het Slo- tervaartziekenhuis in Amster dam is een landelijke actie be gonnen voor verbetering van de werkomstandigheden van ver pleegkundigen. Ze hebben bij het Centraal Orgaan Ziekenhuis- tarieven (COZ) in Utrecht gepro testeerd tegen het feit dat het per soneel onder steeds grotere druk is komen te staan door de inten sievere behandeling van patiën ten zonder dat tegelijkertijd de personeelssterkte werd aange past. Het gevolg is een hoog ziek teverzuim, onverantwoord lange werkdagen en soms wekenlang het draaien van avond- en nacht diensten. Volgens de actievoerders wijkt de situatie in het Slotervaartzieken- huis niet veel af van de zieken huizen in andere grote steden in ons land. Zij hopen dat ook daar initiatieven worden ontplooid om in de positie van de verpleeg kundigen verbetering te bren gen. Mede-organisator van de protestac tie in Slotervaart is de in het zie kenhuis werkzame bedrijfsarts dr. P. Aulman. Deze vertelt dat hij op zijn spreekuur steeds vaker wordt geconfronteerd met de overbelasting van verpleegkun digen. „Ze moeten werkelijk op hun tenen lopen om de zaak draaiende te houden. Net zolang tot het niet meer gaat". Hoofdverpleegster K. Vader van de Algemene Interne Afdeling zegt het nog kernachtiger. „Je moetje gewoon te pletter werken. Er gaat bijna nooit meer iemand op de normale tijd naar huis. Steeds moet je weer diensten van ande ren overnemen die ziek zijn ge worden. Het is niet meer verant woord. Ik heb het een tijdje terug zelf mee gemaakt. Toen kon ik er ook niet meer tegenop. Je probeert je pa tiënten zo goed mogelijk te hel pen, maar je hebt in feite te wei nig mensen om dat behoorlijk te kunnen doen. Volgens dr. Aulman vormen de leerling-verpleegkundigen een bijzonder kwetsbare groep. „Tij dens hun opleiding mogen ze maar een bepaald aantal dagen ziek zijn. Overschrijden ze die norm, dan worden ze drie maan den of een half jaar in de oplei ding terug geplaatst. Dat leidt er toe dat deze jongens en meisjes het zo lang mogelijk proberen vol te houden. Maar zijn ze aan hun eind, dan is het meteen ook he lemaal mis". Dr. Aulman wijst erop dat de taak van de verpleegkundige in de af gelopen jaren flink is verzwaard. „De opnameduur van de patient wordt zo kort mogelijk gehou den. Maar dat betekent voor de verpleegkundige dat de begelei ding veel intensiever is. Boven dien zijn de onderzoekmethoden door de voortgaande techniek aanzienlijk ingewikkelder ge worden". De bedrijfsarts constateert dat door de overbelasting van de ver pleegkundige de animo voor dit vak tijdens de opleiding vaak af neemt. Ondanks de aanvankelijk sterke motivatie. Dr. Aulman: „Uit een onderzoek is gebleken dat tegenwoordig van de hon derd leerling-verpleegkundigen er na vijfjaar nog maar tien echt irv.de verpleging zijn gegaan. Dat is heel weinig".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7