Carter betuigt steun aan bewind van de sjah Israël wijkt niet voor druk Amerika Pleidooi voor vrije massamedia NAAST HET NIEUWS Moezorewa: Dit jaar wèl kiezen Spaans parlement keurt nieuwe grondwet goed Militairen naar olievelden Iran Extra geld voor nederzettingen Het zonnetje in huis... WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 MADRID (DPA/AP) - Het Spaanse parlement heeft gis teren met grote meerderheid zijn goedkeuring gegeven aan de nieuwe Spaanse grondwet die van Spanje een parlemen taire monarchie maakt en waarin de rechten van de mens worden gegarandeerd. Van goed ingelichte zijde in het parlement werd vernomen dat koning Juan Carlos op 6 december van dit jaar een na tionale volksstemming over de grondwet zal organiseren. Alle Spanjaarden boven de 18 jaar zullen dan de nieuwe ba sisrechten kunnen bekrach tigen. In de Senaat stemden 228 sena toren voor, 5 stemden tegen en 8 onthielden zich van stemming. Het 350 leden tel lende Lagerhuis nam de grondwet aan met 326 stem men voor, 6 tegen en 13 ont houdingen. De negatieve stemmen in beide parlementslichamen kwa men van conservatieven en Baskische vertegenwoordi gers. Tijdens de zitting van gisteren werden zowel de Se naat als het lagerhuis zwaar bewaakt door de Spaanse po litie uit voorzorg tegen aan vallen van terroristen. Enkele terroristische groepen had den acties aangekondigd om uiting te geven aan hun pro test tegen de grondwet. Een uit drie mannen en een vrouw bestaand commando van de Baskische ondergrondse be weging ETA heeft in de nacht van maandag op gisteren een overval uitgevoerd op de par ticuliere radiozender 'Radio San Sebastian' in de stad van dezelfde naam. Het personeel werd gedwongen een communique om te roe pen, waarin de Basken wer den opgeroepen de nieuwe Spaanse grondwet af te wij zen. Het driemaal voorgele zen communiqué werd beslo ten met het Baskische strijd lied 'Eusko gudariak' (Baski sche soldaat). De commando's vluchtten na dat zij de technici hadden vastgebonden en een onechte bom hadden achtergelaten. Het communiqué was tegen middernacht gedurende elf minuten ook in de streek van Madrid te horen. Minister Gardeniers bij Unesco PARIJS (GPD) - Mevrouw Garde- niers-Berendsen, minister voor culturele zaken, recreatie en maatschappelijk werk, heeft gis termorgen de 20ste algemene vergadering van de Unesco in Pa rijs toegesproken. In deze toe spraak kwam de ongerustheid van de Nederlandse delegatie tot uiting over de koers die de Unes co onder leiding van zijn Sene galese president Amadou M'Bow de laatste jaren vaart. Het was vooral de poging van het Sowjetrussische blok en de derde wereld om invloed uit te kunnen oefenen op de massamedia, waar tegen mevrouw Gardeniers zich diplomatiek doch krachtig ver zette. Langdurig sprak zij in dit verband over de ongerustheid die bij de Nederlandse regering be staat over de voortgaande zucht bij de Unesco tot het r zgn. "normatieve acties", dat wil zeggen resoluties die voor allen binnen deze enorme volkerenor ganisatie zouden moeten gelden. De minister hekelde met name normatieve acties op het gebied van kunst en sport en met be trekking tot de massa-media. Minister Gardeniers zei dat de Unesco zou moeten afzien van normatieve acties in die gevallen, waarin het bij voorbaat al duide lijk is dat een algemene overeen stemming niet kan worden be reikt. En dit geldt in het bijzonder - aldus mevrouw Gardeniers - voor dit soort acties waardoor lidstaten verplicht zouden zijn bepaalde fundamentele vrijhe den en grondrechten op te geven. Letterlijk verklaarde de minister voor cultuur "Als het aannemen van normatieve resoluties hét af stand doen van onze grondrech ten zou betekenen, is onze dele gatie niet bereid deze prijs te be talen". Ten aanzien van de ontwerpverkla- ring over de massa-media ver klaarde minister Gardeniers: "Wij zouden een ontwerp hebben toegejuicht indien het een in strument zou zijn geweest om een van de fundamenteelste rechten van de mens te verzekeren, na melijk het recht op vrije me ningsuiting. Wij zijn ons terdege bewust van de zin van enige ele menten in de principes, zoals die in de huidige tekst uiteen zijn ge zet, vooral die welke gericht zijn op het beschermen van de onaf hankelijke positie van de journa list. We geloven echter niet dat de tekst zoals die in het document voorkomt, ook werkelijk deze vrijheid op meningsuiting ga randeert. We geloven dat de verklaring in feite enige werkelijke hulp zou bieden ten aanzien van de infrastructuur van de massamedia in ontwikke lingslanden". Een ander aspect van het huidige Unesco-probleem duidde de mi nister aan door er nog eens aan te herinneren dat letter en geest van de Unesco stellen dat de organi satie gebaseerd dient te zijn op professionele kringen die zich bezighoudt met opvoeding, we tenschap, cultuur en communi catie in de lidstaten. Mevrouw Gardeniers merkte nog op: "Men kan zich afvragen of Unesco niet te veel in een lucht ledig terecht is gekomen, en of de organisatie niet nauwer in con tact dient te blijven met de wer kelijkheid, op het gebied van op voeding, wetenschap, cultuur en communicatie". WASHINGTON (UPI/ANP) - De Amerikaanse president Carter heeft gisteren zijn steun betuigd aan het bewind van de sjah van Iran. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de overlevingskansen van de Iraanse regering in de huidi ge politieke moeilijkheden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zei dat Iran niet om meer militaire hulp heeft gevraagd. Het Iraanse le ger is uitgerust met wapens van Amerikaanse makelij. President Carter schudt de hand van kroonprins Reza. Buiten het Witte Huis demonstreerden vele Iraanse studenten tegen de vader van prins Reza, de sjah van Iran. JERUZALEM/WASHING TON (Reuter/UPI/AP/ GPD) - De Israëlische re gering stelt een bedrag van zestig miljoen gulden be schikbaar voor de uitbrei ding van nederzettingen op de westelijke Jordaan- oever: tweemaal zoveel als aanvankelijk was aange kondigd. Daarmee maakt Israël duidelijk dat het niet onder de indruk is van de woede daarover, die de Ameri kaanse president Carter vorige week al ventileerde. In het kader van de uitbreiding zullen nog eens 600 gezinnen naai de Westoever verhuizen. De hui dige bewoners zijn daar niet door geïmponeerd. Die staan op het standpunt dat een bedrag van enkele miljoenen nauwelijks van belang is. Vorderingen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, zal morgenochtend in New York Protest met de Israëlische eerste-minis- ter, Menachem Begin, de vorde ringen bespreken die gemaakt zijn op de vredesonderhandelin gen. Behalve moeilijkheden op het front van de internationale verhoudin gen, kan de regering-Begin ook in eigen land onrust tegemoet zien. Verwacht wordt dat de komende weken grote stakingen uitbreken van overheidspersoneel en werknemers bij particuliere be drijven. Ondanks de inflatie van veertig procent wil de regering niet dat loonstijgingen de 15 pro cent overschrijden, terwijl de bonden zes tot zeven procent meer willen hebben. De geestelijke en wereldlijke lei ders van de christelijke gemeen schappen in Jordanië hebben gisteren geprotesteerd tegen het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede aan de Israëlische premier Begin. Zij wezen hierbij op het feit dat Be gin verantwoordelijk was voor anderhalf miljoen Palestijnse thuislozen na 1948 en voor het vermoorden van honderden Pa lestijnse mannen, vrouwen en kinderen door Begins eigen ter roristische organisatie, voordat Palestina Israel was geworden. "Wij wensen de sjah het beste en hopen dat de huidige onlusten spoedig teneinde zijn", zo liet Carter de zoon van de sjah, kroonprins Reza weten, die giste ren in het Witte Huis op bezoek was. "Wij zijn dankbaar voor zijn stappen in de richting van demo cratie. Wij weten dat sommigen met ondemocratische principes tegenwerken, maar zijn progres sief bestuur is zeer waardevol voor de hele Westerse wereld", aldus de Amerikaanse president. Buiten het Witte Huis demon streerden Iraanse studenten te gen de sjah. Tientallen betogers werden door de politie opgepakt omdat zij geen vergunning had den om te demonstreren. Aanval Militairen hebben vandaag de rijke olie- en gasvelden in het zuiden van Iran bezet na berichten dat saboteurs mogelijk een aanval daarop zouden doen nu een al gemene staking de produktie en de export een slag heeft toege bracht. De politieke onrust tegen het be wind van de sjah leek een kritiek punt te bereiken met de oliesta king die een schade van mini maal 60 miljoen dollar (bijna 120 miljoen gulden) per dag bete kent, en bloedige botsingen tus sen aanhangers en tegenstanders van de sjah. In de door ongeregeldheden getrof fen Koerdische stad Sanandsy in West-Iran zijn by nieuwe botsin gen elf mensen omgekomen. Er zijn 64 gewonden. Juristen na men ontslag uit protest tegen het schieten op demonstranten. Poli tici waarschuwden dat het land op weg is naar een burgeroorlog die even ernstig is als die in Liba- De premier, Jaafar Sjarif-Emami. kreeg weliswaar in het parlement het vertrouwen voor zijn twee maanden oude regering, maar hij gaf uiting aan de in brede kring bestaande bezorgdheid. Hij ver oordeelde de oliestaking als een "daad van verraad". De regering leek militair ingrijpen op grote schaal te overwegen ter beëindi ging van de staking. De olie-raffi naderij in het havengebied van de Iraanse stad Abadan is weer in bedrijf. Het Iraanse persbureau Pars heeft gisteravond laten we ten dat de militaire gouverneur van Abadan technici heeft ge stuurd die de raffinaderij bedie nen. Het terrein van de raffinade rij, die de grootste ter wereld is, wordt bezet door militairen "om de veiligheid te verzekeren". De twee maatregelen zijn genomen, zo deelt Pars mee "om een stag nering in de olieproduktie te voorkomen" Gevolgen Op lange termijn kan de Ameri kaanse economie gevolgen on dervinden van een voortgezette stagnering van de Iraanse olie export. Op het ogenblik is er ech ter voldoende productie in ande re gebieden die, samen met de voorraden die met het oog op de verwachte prijsverhogingen zijn aangelegd, een onmiddellijk olie tekort voorkomen. DÜSSELDORF (DPA) - Automo bilisten kunnen sinds gisteren tussen Hannover en de Neder landse grens ook via Osnabrück vrijwel in een ruk op een auto bahn doorrijden. Met de ingebruikneming van 11,5 kilometer weg tussen Ibbenbü- ren en Horstel in Münsterland, is de A 30 op een stuk na klaarge komen. Deze autobahn leidt nu doorgaand van Bad Oynhausen naar Rheine, op een paar kilome ter van de grens met Nederland. Het is klinkende munt wat deze duikers hebben opgehaald: 800 kilo aan gouden en zilveren munten, afkomstig van het Neder landse schip "Akerendam". Dit schip zonk in de achttiende eeuw bij Noorwegen en werd zes jaar geleden gevonden. De munten worden dezer dagen geveild in de Zwitserse stad Zürich. BOA IN DE POT Lenart Persson, een Zweed wonend in Gotenburg, vond toen hij op een dag thuiskwam een boa constrictor van anderhalve meter in zijn toiletpot. Verrast als hij was belde hij de politie, maar die kwam niet. Een loodgieter kwam wel, maar toen was de slang alweer verdwenen. De volgende dag trof Lenart de slang opnieuw in zijn toiletpot aan. Een slangenspecialist van het natuurhistorisch museum in zijn stad kwam, zocht en vond de slang. Hij bleek eigendom te zijn van een mede-flatbewoner van Lenart. Deze had de slang opgesloten in zijn badkamer toen hy weg moest. De slang was op verkenning gegaan in de rioolpijp. WELGESTELD Tweederde van haar onderdanen is van mening dat koningin Eli zabeth van Groot-Brittannië belasting zou moeten betalen. Naar blijkt uit een enquete waarvan het resultaat gisteren stond in het Engelse vrouwentijdschrift "Woman", vindt een meerder heid der ondervraagden dat men niet het recht heeft te weten hoe welgesteld de koningin eigenlijk is. Tenslotte wil eenderde van de Britten dat Elizabeth grotere politieke invloed krijgt. KNOPEN De mannen die werken aan de "Bam", de nieuwe spoorweg die de steppen in Siberië doorkruist, moeten hun arbeid verrichten in broeken waaraan de knopen ontbreken. Volgens de Prawda, het orgaan van de Sowjetrussische communis tische partij, komen op de centrale werkplaats broeken aan zon der deze noodzakelijke onderdelen. Een maand geleden constateerde een andere Russische krant het totaal ontbreken van tandenborstels in bepaalde streken van Siberië. Zij raadde haar lezers aan in de plaats ervan borstels voor jachtgeweren te gebruiken. ADVERTENTIE Rode Garde opgeheven TOKIO (UPI) - In China is de jon gerenorganisatie. Rode Garde' die door wijlen Mao Tse-Toeng in de jaren zestig tijdens de Cultu rele Revolutie als wapen werd gebruikt tegen onderwijzers en ambtenaren, formeel opgeheven, zo hebben de Japanse nieuws media gisteren bekendgemaakt. Het gevolg van de opheffing van de organisatie van de Rode Garde is. aldus de Japanse media, dat de organisatie van jongeren vanaf 14 jaar weer haar naam van voor de Culturele Revolutie, 'bond van communistische jongeren', aan neemt. De nieuwe doelstellingen van de bond zijn verbetering van de schoolprestatie, versterking van het lichaam door oefening en vorming tot 'opvolgers in de communistische beweging'. Compromis De ministers van buitenlandse za ken van 21 Arabische landen in Bagdad bijeen zullen zich van daag buigen over compromissen die door een commissie van zes zijn opgesteld voor politieke, mi litaire en economische maatre gelen tegen de Egyptisch-Israeli- sche vredesstappen. De minis ters zijn in de Iraakse hoofdstad bijeen ter voorbereiding van de top die daar morgen wordt ge houden. De taak van de commissie, be staande uit Jordanië, Koeweit, Tunesië, Syrië, Irak en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie, werd bemoeilijkt door grote ver schillen van mening waarbij sommigen sancties tegen Egypte eisten en anderen betoogden dat dit de verdeeldheid in de Arabi sche wereld alleen maar zou ver groten. LONDEN/SALISBURY (UPI/ REUTER/AP) Bisschop Moezo rewa, een van de drie zwarte lei ders in de overgangsregering van premier Ian Smith, heeft gisteren op een persconferentie in Lon den gezegd dat er niets waar is van berichten volgens welke premier Smith zou hebben ge zegd dat de verkiezingen voor een meerderheidsregering in Rhodiesië niet voor 31 december kunnen worden gehouden. Volgens Moezorewa wordt er een internationale perscampagne ge voerd om de overeenkomst van maart tussen Smith en de drie na tionalistische leiders te torpede- Een andere leider, Sithole, zei dat uitstel van verkiezingen schen ding van de overeenkomst van maart zou betekenen. "Sommige mensen, de premier inbegrepen, zijn altijd een struikelblok ge weest waar het betreft het vinden van een rechtvaardige oplossing voor de problemen van dit land" aldus Sithole. De enige die het met een uitstel eens is, is de derde leider, opper hoofd Chisan. Volgens hem heeft het geen zin verkiezingen te hou den voor de voorgestelde be sprekingen met alle partijen, waarbij de leider van de guerril lastrijd Joshua Nkomo. Studentenleiders hebben gisteren een petitie aangeboden bij het bureau van Smith waarin zij ver klaren dat de zwarte Rhodesiërs dienstplicht zullen weigeren bij de strijdkrachten onder leiding van de blanken. "Geen meerder- heidsbestuur, geen meerder heidsinlijving" zo zegt men. Twee guerrillastrijders en elf Afri kaanse burgers zijn in de nacht van maandag op dinsdag ge sneuveld bij een boerderij in Rhodesië, op enkele tientallen kilometers van Salisbury, zo is of ficieel in de Rhodesische hoofd stad meegedeeld. Dertien Afri kaanse burgers werden gewond. Elf guerrillastrijders klopten bij de boerderij aan om voedsel. Omdat het verstrekte eten naar hun me ning te weinig was, begonnen ze te schieten. Rhodesische solda ten uit de buurt kwamen op het geluid af en verdreven de op standelingen. Na het incident breidde de regering de'staat van beleg in het land uit tot nog 30, overwegend zwarte, gebieden in het westen, zuidwes ten, zuiden en noorden. De staat van beleg geldt nu voor meer dan de helft van het land Militaire gerechtshoven mogen nu de doodstraf uitspreken over guerrillastrijders of personen die deze hebben geholpen, bijvoor beeld bij het aanwerven van me destrijders. De zittingen van die hoven zijn ge heim, er zal niets worden be kendgemaakt, en gestraften kunnen niet tegen de uitspraak in hoger beroep gaan. Het leger en para-militairen, zoals de politie, hebben in de gebieden waar de staat van beleg heerst het recht mensen zonder vorm van proces en voor onbeperkte tijd aan en vast te houden. Moezorewa naar Nederland Bisschop Moezorewa, een van de drie zwarte leden van de Rhodesische overgangsrege ring, heeft gezegd dat hij van plan is een bezoek aan Ne derland te brengen om de re gering te bedanken voor haar hulp aan Rhodesië. Moezorewa, die gisteren naar Oslo is gegaan voor bespre kingen met politieke leiders van Noorwegen, zei dat hij op de terugweg van Oslo naar Rhodesië Nederland wil aan doen. "De Nederlanders hebben mensen naar alle delen van Rhodesie gestuurd om vluch telingen die terugkeerden uit buurlanden als Mozambique te helpen", zo zei de bisschop. Met onze zonnehemels en -banken gegarandeerd* bruin in 10 dagen. en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9.30 - of 's avonds na afspraak KLINKENDE MUNT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9