Geen bezuiniging op eerste iin en kruiswerk VS-militairen in Europa dupe van val dollar Ook Kamer kiest voor Eemshaven Doe het PvdA-plan voor 8000 arbeidsplaatsen Gratieverzoek Ludwina Janssen algewezen Meerderheid Kamer tegen mevrouw Veder-Smit '5 Minuten voor straks' is een boekje voor wie ook later prettig wil leven. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 SOESTERBERG (GPD) - Niet alleen op de beurzen is een crisis-achtige sfeer ontstaan als gevolg van de daling van de dollarkoers, ook onder de 1500 Amerikanen op de vliegbasis Soesterberg en hun gezinsleden is de stem ming nerveus te noemen. Met grote bezorgdheid volgen de militairen de geweldige glij partij van hun eigen betaal middel, een waardedaling die zeer direct de inhoud van hun portemonnee aantast. „In een jaar tijds is de dollar 19 procent minder waard ge worden. Dat betekent voor ons bijvoorbeeld dat onze huur met dat zelfde percenta ge is gestegen", zegt kapitein Peck, voorlichtingsofficier op Camp New Amsterdam, het Amerikaanse deel van de vliegbasis. Volgens Peck zijn vooral de militairen in de la gere rangen de dupe gewor den van de val van de dollar. „Sommigen denken er al se rieus over hun vrouw en kin deren naar de States terug te sturen, omdat dat goedkoper De lol om naar Europa te gaan, is er voor de Amerikaanse soldaat in elk geval wel af. Vroeger kon hij er in zijn con tractperiode nog een leuke cent aan overhouden, maar nu de dollar nog zo weinig opbrengt, is sparen vrijwel onmogelijk geworden. Peck schat dat de verdiensten van de Amerikanen in Ne derland ten opzichte van drie jaar geleden met ongeveer 30 procent zijn teruggelopen. Voor het grootste deel van het basis-personeel houdt dit in dat de broekriem stevig moet worden aangehaald. Het eerst zie je dat op de parkeerplaats van de basis, want het bezit van een grote wagen is al een uitzondering geworden. Ook soldaat eerste klas Grady S. Walker (19) uit San Antonio (Texas) heeft maar een klein Europees autootje. Om kost bare benzine uit te sparen, komt hij zelfs geregeld op de fiets naar zijn werk. Walker heeft zich verplicht twee jaar in Nederland te dienen, maar eigenlijk zou hij met zijn vrouw en dochtertje graag vandaag nog teruggaan. De kosten van levensonderhoud vallen hem zwaar tegen. „Weet je, ik verdien per maand 900 dollar. Dat lijkt wel aardig, maar de helft er van gaat al op aan huishuur en vaste kosten. Dat is ontzet tend veel. En hoe lager die dollar zakt, des te moeilijker het wordt om elke maand rond te komen. Nee, ik kan niet zeggen dat het een vetpot Walker vertelt dat zijn schoon ouders reeds hebben aange boden tijdelijk voor zijn dochtertje te zorgen. „Mijn vrouw zou dan kunnen pro beren hier een baantje te krij gen. Nu is ze af en toe al oppas bij kinderen van werkende ouders, maar dat levert in fei te nog niet genoeg op". Grady S. Walker ziet er echter enorm tegenop om het kind voorlopig bij opa en oma on der dak te brengen. „Ik ben een familiemens. En al ben ik militair buiten m'n eigen land, mijn gezin behoort zo lang dat nog kan bij elkaar te blijven. Daarom zullen we sober moeten leven. Dan maar wat minder kleding of beleg en eventueel de auto de deur uit". Susan Higgins, staf-sergeant op Camp New Amsterdam, ver telt dat ze veel meer inkopen doet in de belastingvrije ba sis-winkel dan voorheen. Want ook voor haar en haar man betekende de koersda ling van de dollar dat er aan het eind van de maand niet veel meer overblijft. En dat terwijl zij in de gunstige posi tie verkeren van een dubbel salaris. Hun vaste kosten zijn evenwel erg hoog, zoals trou wens voor veel van de Ameri kanen geldt. Elke maand be taalt Susan voor haar huis in Soesterberg 900 gulden kale huur. Daarnaast kost de ba bysitter van haar zoon ook nog eens 250 gulden. „Als ik het alleen moest verdienen, zou het nooit betaald kunnen worden", aldus Susan. Vorige week hebben de militai ren op Soesterberg over de si tuatie geklaagd tegenover enkele leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden, die op rondreis door Europa waren. „We hebben het erg op prijs gesteld dat ze ook voor ons belangstelling toonden, hoewel de Ameri kaanse gemeenschap hier in Soesterberg tamelijk klein is vergeleken met andere ba ses", zegt kapitein Peck. .Tijdens die gelegenheid heb ben de mensen heel duidelijk laten weten hoe ze er finan cieel voor zijn komen te staan. Ze hebben onder andere ge pleit voor optrekken van de vergoeding voor het levens onderhoud en de huren. Maar ja, zoiets kost natuurlijk tijd. Voorstellen in die richting zullen door het Congres moe ten worden goedgekeurd. En welk bedrag is dan voldoen de, zolang je niet weet waar het dieptepunt van de dollar nog zal komen te liggen" Peck zegt zelf overigens blij te zijn dat hij binnenkort naar de VS teruggaat. Hij krijgt een nieuwe standplaats in de staat Montana. Zijn collega's zijn daar nu jaloers op. Want het is duidelijk dat de animo van de Amerikaanse soldaat om vrijwillig een paar jaar in Eu ropa door te brengen, dezelf de neergang vertoont als de dollar op dit moment. IN DE GEZONDHEIDSZORG DEN HAAG (GPD) - Bij de begrotingsbe handeling van volksgezondheid in de Tweede Kamer heeft de PvdA gisteren een plan voor het scheppen van 8000 arbeids plaatsen in de gezondheidszorg op tafel gelegd (kosten 16.500 gulden per stuk). Dit gebeurt in het kader van het alternatieve beleidsplan voor 1979, waarvan het creë ren van extra arbeidsplaatsen in de niet- commerciële dienstverlening een der hoofdelementen is. Het plan bestaat in hoofdzaak in het uitbreiden van de dag opleidingen voor verpleegkundigen, waardoor in de ziekenhuizen plaats voor gediplomeerden komt. Volgens het draaiboek van de PvdA zou de werkloosheid volgend jaar niet met 10.000 stijgen, maar met 10.000 verminderd kun nen worden. Op wat langere termijn (tot 1982) zou de werkloosheid door het maken van 40.000 arbeidsplaatsen in de niet- commerciële dienstensector (gezondheids- en welzijnszorg) kunnen dalen tot 125.000 a 150.000. De PvdA stelt dat de uitbreiding van de dienstverlening in de gezondheidszorg met name in het vlak van de technische en specialistische voorzieningen is geschied. Voor een deel is deze ontwikkeling ten kos te gegaan van de verpleegkundige en ver zorgende personeelsbezettingDe laatste 10 jaar liep het aantal verpleegkundigen per bed terug, terwijl door kortere opna meduur en stijging van medisch kunnen de verpleging werd. geintensiveerd. Ook buiten de ziekenhuizen, in de eerste- lijnszorg bestaan tekorten, vooral aan wijkverpleegkundigen. Er mag dan ook niet op de eerste lijn worden bezuinigd, omdat anders de problemen zich verplaat sen naar de tweede lijn (ziekenhuizen en aanverwante instellingen). De PvdA vindt de ruimte die de normen voor perso neelsbezetting toelaten te gering is voor een goed personeelsbeleid in de ziekenhui- tussen de noodzakelijk geachte en de hui dige personeelsbezetting groot is. Vastgesteld wordt dat er een onvoldoende aanbod van verpleegkundigen is. Een van de oorzaken voor dit verschijnsel is gele gen in de vaak slechte werkomstandighe den die tot een groot verloop leiden. Die slechte situatie hangt weer samen met de personeelsnormen, maar ook met het te kort. Ook de zware opleidingsperiode kan een oorzaak zijn. De laatste tijd stijgt ech ter het aanbod van gediplomeerden, zodat het hier en daar al boven de normen uit komt. Vier jaar De PvdA meent dat het omzetten van een deel der interne opleidingen in dagoplei dingen met een middelbaar karakter vooral werkgelegenheid en onderwijskan sen biedt aan vrouwen en jongeren. Zij wijst op de grote belangstelling die voor de middelbare opleiding verpleegkunde be staat, waardoor soms tweemaal zoveel ge gadigden zich aanbieden dan geplaatst kunnen worden. De omzetting zou in vier jaar haar beslag moeten krijgen, dat bete kent per jaar 2000 arbeidsplaatsen. Verder wordt voorgesteld de 22 regionale opleidingen, waaraan 7000 van de 22.000 leerlingen onderwijs volgen en die voor meerdere ziekenhuizen werken, in onge veer vier jaar fasegewijs tot volledig dag onderwijs te maken. Naast de bestaande vijf middelbare opleidingen moeten er nog vier komen. Het aantal bijscholingscur sussen voor verpleegkundigen die lange tijd niet meer in een ziekenhuis werkten moet worden uitgebreid. Proeven met der gelijke cursussen bleken succesvol. De 8000 plaatsen in ziekenhuizen die vrij komen door het vertrek van leerlingen moeten, aldus de PvdA, door gediplo meerden worden bezet, zodat dan de per soneelsbezetting wat sterker wordt. De fi nanciële gevolgen van dit plan komen voor 1979 neer op 33 miljoen' gulden, waarvan 19 miljoen gulden voor rekening van het ministeriede rest bestaat uit meer personeelskosten in de ziekenhuizen. DEN HAAG (GPD) - Als er toch bezuinigd moet worden in de gezondheidszorg dan mag dat niet via de „eigen bij drage" van 100 gulden per gezin gebeuren. De ombui gingen van Bestek '81 moeten en kunnen over een breder front worden gevonden. Er dient een algeheel plan tot kostenbeheersing te komen. Aldus een zeer kritische benadering van CDA-kant op het beleid van staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) tij dens de begrotingbehandeling, die gisteravond begon in de Tweede Kamer. Mevrouw Lambers-Hacquebard van D'66 gebaart tegen de niet op de foto zichtbare minister Van Aardenne van economische zaken tijdens het debat over het vloeibare Algerijnse aardgas. Links de kamerleden Jansen (PPR) en Brinkhorst (D'66). ADVERTENTIE Morgen eerste gesprek over problemen in CDA-fractie DEN HAAG (ANP) - Nog deze week zullen de leden Scholten en Faber van de CDA-fractie in de Tweede Kamer een gesprek heb ben met presidium van de fractie: Aantjes, Lubbers en Van Leijen- horst. Daartoe heeft de CDA- fractie gisteren besloten in haar wekelijks beraad. Met name Fa ber had het punt aan de orde ge steld. De bedoeling is, dat moeilijkheden in de persoonlijke sfeer eerst uit de weg worden geruimd voor de fractie de "fundamentele discus sie" aangaat. Die discussie zal gaan over de "bloedgroepen" (KVP), ARP en CHU binnen het CDA) waarover Boersma viel en over de koers die het CDA dient te varen. Fractievoorzitter Aantjes had naar aanleiding van interviews van Scholten en Faber in Hervormd Nederland en NRC/Handelsblad gezegd dat "het zo niet verder kon". Hij verweet zijn fractiege noten deloyaliteit, omdat ze hun mening gaven voor de fractie zich had beraden. Scholten en Faber vonden dat Aantjes met die uitla ting zijn boekje te buiten was ge gaan. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren - zeer ver deeld - gekozen voor de Eemsha ven als aanlandingsplaats voor het vloeibare Algerijnse aardgas dat in 1984 moet worden inge voerd per schip. 'Een poging van de oppositie om de beslissing uit te stellen, leed schipbreuk. Met 59 stemmen voor maar 65 tegen haalde een motie van orde die uitstel inhield, het gisteren niet. Laatste dag Bij uw verzekeringsadviseur of bij Bureau Voorlichting Verzekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. Het was de laatste dag, aldus de re gering, dat er aan Sonatrach in Algerije volgens contract bepa lingen kon worden meegedeeld waar in Nederland het Algerijnse aardgas ontscheept moest wor den. Mevrouw Ineke Lambers- Haquebard (D'66) had gisteren de motie, die uitstel bepleitte, inge diend op grond van volgens haar nieuwe gegevens die in een inter view met de Algerijnse vice-pre sident van Sonatrach naar voren waren gekomen. Over essentiële vraagpunten heeft de regering onvoldoende ophel dering verschaft. De besluitvor ming kan niet worden afgerond. De regering mag geen definitief besluit meedelen aan Algerije al vorens de Kamer de beraadsla ging heeft voltooid., aldus me- Lambers in haar mo- 5 minuten voor straks. Denk aan straks. .ngVerzekering. Den Haag tie. Vreede zaak Minister Gijs van Aardenne (eco nomische zaken) vond het een vreemde zaak dat op 17 oktober nog door de heer Nourdine Ait Laouissine vanuit Algerije naar de Gasunie was geschreven zon der dat er melding werd gemaakt van de wens van Algerije om gas per buis naar Europa te exporte ren. Het was toch vanzelfspre kend geweest om al die punten uit het interview in die brief aan de orde te stellen. Van Aardenne bezwoer de Kamer dat Sonatrach steeds onderhan deld had over vloeibaar dus LNG. Op 17 oktober is Nederland niets anders meege deeld. Volgens de minister is het interview in het Financieel Eco nomische Magazine een poging van Algerije om de eigen onder handelingspositie te versterken. Nederland wordt uitgenodigd mede de financiële problemen bij de afbouw van de laad-haven Ar- zew te verlichten. Het is een po ging om de financiële lasten daarvan van Sonatrach over te hevelen op de afnemers van het aardgas, aldus Van Aarden- Telexbericht Hij wees er ook op dat iedereen weet dat de einddatum van 31 ok tober 1978 voor welke de ont vangsthaven in Nederland moest zijn aangewezen, bekend was. Dat Algerije nu in het interview beweert dat men niet aan die da tum tilt, klopt niet aldus de mi nister. Hij citeerde een telexbe richt van de Nederlandse Gasu nie. Hoewel de kopers, dus de Gasunie en Duitse partners be reid zijn om op het aanbod van de dichterbij gelegen Algerijnse ha ven Arzew in te gaan, wil men toch de aanwijzing van de los plaats in Nederland vaststellen en volgens contract aan Algerije meedelen. Weer poliogeval UTRECHT (ANP) - Een 19-jarig meisje uit Waardenburg is met verlammingsverschijnselen op genomen in het academisch zie kenhuis in Utrecht. Ze is ver moedelijk de 110de poliopatient. De laatst gemelde gevallen kwa men ook uit Waardenburg en omgeving. Het meisje is al op 12 oktober ziek geworden. Het CDA verwijt de bewindsvrou we dat zij de bezuinigingen te veel via de eigen bijdrage in de ziekenfondssfeer zoekt. Met een meerderheid van de Kamer (die zich al in het debat over Bestek '81 aftekende) blijft het CDA zich daartegen verzetten. Van de PvdA kreeg de staatssecretaris te horen dat er zeker niet mag wor den bezuinigd op de eerste lijns- zorg (huisartsen e.d.) en het kruiswerk, zoals zij zich voor stelt. Via amendementen wil deze fractie meer geld beschikbaar stellen. Ook CDA-woordvoerder Weijers stelde dat versterking van de eer ste lijn en het opheffen van de achterstand in de geestelijke ge zondheidszorg voorrang moeten hebben. Met de PvdA pleitte hy voor meer democratisering over de hele linie, tot en met „de witte jas". Eigen bijdragen moeten functioneel passen in de gezond heidszorg en ook inkomenspoli tiek aanvaardbaar zijn. Het CDA zal geen medewerking geven aan eigen bijdrageregelingen als de inkomens van vrij gevestigde medici (zoals specialisten en huisartsen) niet onder een inko mens- en tarievenbeleid worden gebracht. Gezien het beleid, waarbij inko mens boven 50.000 gulden in koopkracht achteruit zullen gaan, vond Weijers het wenselijk dat voorlopig de tarieven voor artsen op het peil van 1978 wor den bevroren. Als met de ambte naren overeenstemming wordt bereikt over afremming van de salarisgroei kunnen die maatre gelen niet zonder meer op de ge zondheidszorg worden toege past. Dan moeten eerst de netto- inkomensverschillen tussen overheids- en particuliere zie kenhuizen verdwijnen, vond hij. Uit wieden Een andere mogelijkheid tot om buiging ziet het CDA in het „uit- wieden" van het ziekenfonds pakket, zowel wat de verstrek king van geneesmiddelen betreft als voor speciale behandelingen. De contracten van ziekenfondsen met medewerkers moeten kri tisch worden bekeken, maar ook de kosten voor de particuliere verzekerden. Het is volgens Weijers aan niemand duidelijk te maken waarom de verwijdering van een blindedarm bij kamervoorzitter Vondeling (particulier verzekerd) meer moet kosten dan dezelfde opera tie bij een ziekenfondspatiënt. Het is duidelijk dat de ziektekos ten voor particulieren verhou dingsgewijs hoger zijn dan voor fondspatiënten. Ook moet nu snel het beddenoverschot wor den weggewerkt, waarbij de normen voor personeelsbezet ting worden veranderd. Ongedaan maken De PvdA pleitte bij monde van me vrouw Muller-van Ast voor een goede kostenbeheersing, demo cratische en controleerbare opzet van de gezondheidszorg, terug dringen van onnodige kosten, te gengaan van bezuinigingen die de kwaliteit aantasten. De voor genomen bezuinigingen voor de eerste lijnszorg en het kruiswerk vindt deze fractie onaanvaard baar. Bij amendementen zal wor den getracht èèn miljoen aan de post „eerste lijn" toe te voegen en f 6 miljoen aan die voor het kruiswerk. JERUZALEM (GPD) - President Navon van Israël heeft een gra tieverzoek van Ludwina Janssen afgewezen. Ludwina Janssen (26) is anderhalf jaar geleden tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens spionage voor het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP). Ludwina Janssen, lid van de Rode Jeugd, had tot taak, in verband met een geplande kaping, de vei ligheidsmaatregelen te onder zoeken op het vliegveld Ben Goe- rion bij Tel Aviv. Nadat in hoger beroep het oorspronkelijke von nis al was bekrachtigd, heeft de president het gratieverzoek af gewezen omdat het om een vei ligheidszaak gaat en in veilig heidszaken zelden of nooit gratie of strafvermindering wordt ver leend. De afwijzing van het ver zoek komt dan ook niet als een verrassing. Bovendien meent Navon dat de districtsrechtbank van Tel Aviv bij de veroordeling al rekening heeft gehouden met verzachtende omstandighe den. Ludwina Janssen heeft als laatste middel om gratie gevraagd, een verzoek dat behalve door haar ouders ook, om humanitaire re^ denen, door de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken is ondersteund. De enige reele kans op gratie lag in Israels 30-jarig be staan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7