Groeiende oppositie tegen dubbel verkeer Breestraat Politiek knel in Breestraat EggeR Wethouder Waal: Keuze nog niet herzien Actief in vrije tijd GaiaVi boekhandel voor en door vrouwen in Leiden Waarom kastanje weghalen WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait morgen om negen uur 's avonds de film "Pas si mechant que ca" van de Zwitserse regisseur Claude Goretta uit 1974. De film gaat over een jongeman die na de dood van zijn vader ontdekt dat diens meubelfa briek op de rand van het fail lissement staat en dan besluit om banken en postkantoren te beroven om zo het personeel van de fabriek aan het werk te kunnen houden. Hij wordt verlief op een van zijn slacht offers, een aantrekkelijke postagentschapshoudster. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Bazaar Op zondag 5 november wordt in de manege "Moedig Voor waarts" aan de Wassenaar- seweg 25 in Leiden van 's morgens tien uur tot 's mid dags vier uur een bazaar ge houden waarvan de op brengst is bestemd voor rui terkampen voor gehandicap ten. Er zijn vele artikelen te koop en bij diverse attracties zijn leuke prijzen te winnen. Met een bezoek aan de bazaar steunt u het werk van het Stichting Paardrijden voor Gehandicapten voor Leiden en omstreken. I .V .N .-wandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurberscher- mingseducatie (IVN) organi seert op zondag 5 november een ongeveer anderhalf yur durende natuurwandeling onder leiding van natuurgid- sen in Oud. Poelgeest. De wandeling begint 's middags om twee uur aan de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest. Voor deelneming, aan de wandeltocht behoeft geen en treeprijs te worden betaald. Boeddha-lezing Op woensdag 8 november zal in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 de tweede lezing worden gehou den over de leer van Boeddha in het dagelijkse leven. Twee boeddhistische monniken zullen op die avond een inlei ding houden. De lezing begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt drie gulden. TM-avond Vanavond organiseert de Stich ting onderwijs in de weten schap der creatieve intelli gentie een inleidende lezing over trancendente meditatie. TM is een techniek om beter opgewassen te zijn tegen al lerlei spanningen. Vooral de effecten van het mediteren staan op deze avond centraal. De lezing wordt gehouden in het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1 en be gint om acht uur. De toegang is gratis. Evangelische film In het Evangeliecentrum aan de Zijlsingel 2 wordt op dinsdag 7 november de evangelische film "A stranger in my forest" vertoond. De film handelt over een jongen en een meisje van wie de ouders door een auto-ongeluk om het leven ge komen zijn. De toegang tot de ze film, die vertoond wordt door de Stichting Johan Maasbach Wereldzending uit Den Haag, is geheel vrij. De voorstelling begint om acht Ons werk- is bekroond met de zilveren hamer AUrrn voor brt brtrrr mrubd 0itbeltijn28 gribett tel.071~J 23431 De vrouwen bezig met de inrichting van hun boekhandel die zaterdag opent. Pieterskerkchoor- steeg 1 (Breestraat, tegenover V D.) Zaterdag (om twaalf uur) opent aan de Pieterskerkchoorsteeg I de eerste Leidse Feministi sche boekhandel. Gaia gaat hij heten, naar de Griekse go din van de Aarde en het Nieuwe Kreatieve Leven. Gaia is opgezet en zal "ge rund" worden door een zestal vrouwen. Het is voor vrouwen, door vrouwen. Daarom werd deze Nieuwsspiegel, op verzoek van de dames van de boek handel, ook gemaakt door een vrouw. "Je kunt het negatief zien: we willen niet praten met een man. Je kunt het ook positief zien: we praten liever met een vrouw". Ze hebben zelf een naam ver zonnen waarin alles wat ze gaan verkopen is gevat: vrouwvriendelijke boeken. Dat zijn boeken waarin de vrouw in elk geval niet nega tief wordt afgeschilderd en waarin ze niet voorkomt in het geijkte rollenpatroon. Waarin dat patroon in elk ge val wordt doorgeprikt. Dat zijn meestal boeken die ook door vrouwen geschreven zijn. Boeken over feminisme, de vrouwenbewegingmaar ook romans en poëzie, zowel in het Nederlands (waarbij veel vertaald werk) als in buiten landse talen. Op dit moment is de verhouding buitenlands-Nederlands in het boekenbestand van Gaia één staat tot vijf. Eén van de vrouwen legt uit: Wat er in het Nederlands is hebben we over het algemeen. In het bui tenland is er nog veel meer. We zullen in de toekomst ook wel meer krijgen, maar de eerste opzet was een zo breed moge lijk assortiment Nederlands talige boeken te hebben, om voor meer vrouwen bereik baar te zijn". Naast boeken hebben ze een flinke hoeveelheid tijdschrif ten en een aantal platen. Vrouwenplaten die niet bij de platenzaken te krijgen zijn. Zo ligt het ook met de boeken, de meeste zijn wel elders te krijgen maar dan moet je er wel voor naar Amsterdam of ze moeten speciaal worden be steld. Vrouwenboekhandels die al een tijdje draaien, zoals in Am sterdam en Nijmegen bij- LEIDEN - De zwaarbelaste en slepende discussie over de inrichting van de Breestraat begint na een kortstondige windstilte weer in hevigheid los te barsten. De geforceer de beslissing van de Leidse gemeenteraad om in de Bree straat definitief tweerichtingsverkeer in te voeren, roept in toenemende mate twijfels op. De twijfel wordt sterk gevoed door de huidige chaotische verkeerssituatie in het stadscentrum. De critici vrezen dat de situatie van dit moment een voorbode is van het toekomstbeeld met blijvend tweerichtingsverkeer in de Bresstraat. De gemeente wijst echter bij voortduring op het feit dat de opengebroken marktenroute een eerlijke vergelijking in de weg staat. De zwakte van de gemeentelijke argumentatie is dat zij de verkeersdrukte niet in de hand heeft. De huidige praktijk heeft al uitgewezen dat zelfs de meest ongunstige situatie het autoverkeer niet weerhoudt de centrale route via de Breestraat te blijven kiezen. De voorstanders van tweerichtingsverkeer in de Breestraat - de linkse meerderheid in de raad - zijn in feite overvallen door de onverwacht grote drukte. In hun verdediging zoeken zy de oorzaak voor de chaoti sche toestanden nu vooral bij foutparkeren en andere overtreders en zien zij in verdere maatregelen een garantie om het autoverkeer tot aanvaardbare vormen te reguleren. De ongedisciplineerde automobilist geldt zeker als een belangrijk veroor zaker van de verkeerschaos, maar kan onmogelijk als de oorzaak van alle kwaad gezien worden. De realiteit ligt dichter bij de erkenning dat de Breestraat in feite geen ruimte laat voor zoveel verkeer. De keuze voor tweerichtingsverkeer in de Breestraat is politiek ingegeven door een terecht en begrijpelijk verlangen naar een uitbreiding van het voetgangersgebied in het centrum. Na het echec rondom de Breestraat- promenade verlegden de politici hun interesse naar de marktenroute en wil men de Breestraat noodgedwongen met dubbel verkeer belasten.De twijfel bij tegenstanders over deze keuze is zeker gerechtvaardigd. Het politieke ideaal van promenades kan onmogelijk als alibi dienen om de Breestraat tot een onaanvaardbare verkeersader te maken. Het is politiek misschien pijnlijk, maar praktisch zeker redelijk om de lasten te verdelen over Breestraat en marktenroute. De binnenstad wordt er niet per se slechter door. Maarsmansteeg 2 damesmode tassen schoenen THEA_ Foutparkeerders op de Breestraat: niet oorzaak van alle kwaad LEIDEN - Het PvdA-raadslid me vrouw M.A. Koning en het D'66- raadslid J.Th. Hoekema hebben het Leids college van B en W schriftelijke vragen gesteld over de verplaatsing van een kastan jeboom voor het pand Pieters kerkhof 40. Mocht tot die ver plaatsing besloten zijn op grond van een verzoek van particuliere zijde dan willen de raadsleden weten of het gebruikelijk is om op dergelijke verzoeken in te gaan. De raadsleden willen weten welke criteria het college daarbij han teert en hoeveel bomen voor verwijdering in aanmerking ko men. Volgens de raadsleden be tekent de verwijdering van de kastanje een ernstige verarming van een wandelroute door de Leidse binnenstad, die zeer posi tief wordt beoordeeld. Van het college willen de raadsle den horen hoe de Stichting Leid se Stadsherstel en het wijkcomité Pieters- en Academiewijk over de verplaatsing van de kastanje denkt. voorbeeld, lopen goed, en blij ken in een behoefte te voor zien. De Leidse vrouwen zijn dan ook niet bang dat hun winkel het niet zal redden. Vooral omdat ze hem zonder winstbejag willen drijven en er zelf niets aan verdienen. Ze zeggen: "We willen een heel open sfeer, niet dogmatisch en niet zo zakelijk. We doen het niet om geld te verdienen. We doen het omdat we het ontzet tend leuk vinden hiermee be zig te zijn. Het is heel concreet hé? Meestal als je met je femi nistische ideeën bezig bent,zit je toch te praten. Wij vinden het leuk om op déze manier ge stalte te geven aan onze ideeën. Ze richten zich in de eerste plaats op vrouwen maar mannen zullen uit de winkel niet worden geweerd. Ze be seffen dat ze het van een be wuste groep koopsters moeten hebben, maar geloven dat ze door mond-op-mond reclame bij een grotere groep vrouwen bekendheid zullen verwerven. LEIDEN - Met de groeiende weerstand tegen de slechte verkeerssituatie in de Leidse binnenstad neemt de op positie tegen de definitieve invoering van tweerich tingsverkeer in de Breestraat toe. Het openbaar vervoer (NZH) en de middenstand (Stich ting Leidse Binnenstad) eisen steeds krachtiger van de gemeente dat de beslissing om het tweerichtingsver keer vast in te voeren, wordt herzien. De gemeente houdt een wijziging van het beleid voorlopig af. Wet houder Waal (verkeer) verklaart dat het nog te vroeg is om de be slissing opnieuw te beoordelen. Hij benadrukt dat eerst bekeken moet worden of de genomen be slissing - tweerichtingsverkeer voor auto's en bussen op de Bree straat en voetgangersgebied op de marktenroute - uitvoerbaar is. Ambtenaren van de gemeente houden op dit moment een on derzoek naar de effecten van een aantal maatregelen op de route Station/Korevaarstraat. Deze maatregelen moeten de door stroming voor het verkeer - en dan vooral het busverkeer - be vorderen. Het busverkeer onder vindt de meeste hinder in de hui dige situatie. Verkeersdeskundigen van de ge meente betwijfelen vooralsnog of de invloed van deze maatregelen de knellende situatie in de Bree straat zal wegnemen. De aarze ling bij de ambtelijke deskundi gen wordt verklaard door de om standigheid dat zij de keuze voor tweerichtingsverkeer in feite hebben afgewezen Tegen het advies van burgemeester en wethouders - en dus vooral van de verantwoordelijke wet houder Waal - in, koos de ge meenteraad in augustus met krappe meerderheid voor blij vend tweerichtingsverkeer in de Breestraat om de marktenroute te bestemmen als voetgangers gebied en vrije route voor fietsers en brommers. Definitief De gemeenteraad negeerde het voorstel van B en W om de ver schillende mogelijkheden te on derzoeken. De (linkse) meerder heid wilde een definitieve keuze in de slepende kwestie rondom de Breestraat en de marktenrou te. Deze oplossing moet dan na de uitvoering van het werk aan de marktenroute (over anderhalf jaar) zijn beslag krijgen. Buiten de gemeenteraad is de twij fel over deze keuze de afgelopen maanden in toenemende mate naar buiten gekomen. De eerste schermutselingen over de ge maakte keuze speelden zich af rondom de uitvoering van de Bo termarkt. Volgens de beslissing van de raad krijgt dit deel van de markten- Een oude situatie in de Breestraat: ook met éénrichtingsverkeer nog grote drukte. en tracht in geregeld overleg met de gemeente tot resultaten te komen. Via de publieke discussie hoopt ze de gemeenteraad te beïnvloeden: "We hopen dat de voorstanders tot het inzicht ko men dat dit niet kan. We vragen de politici, ga eens te rade, kijk waar voor je gekozen hebt" Ongelukkig Het bestuur van de Stichting Leid se Binnenstad zegt dat veel mid denstanders ongelukkig zijn met de situatie. Men dringt aan op een nieuwe beslissing die ook au toverkeer op de marktenroute mogelijk maakt: "We rekenen op het normale politieke verstand. We kunnen ons niet voorstellen dat de raad deze keuze voor Lei den gunstig acht. Voor de eco nomische situatie is het een slechte keuze". Wethouder Waal is voorlopig niet onder de indruk van de kritiek van de winkeliers. Hij voorspelt dat het winkelcentrum zich wel eens in de richting van de Haar lemmerstraat kan verplaatsen als de omgeving Breestraat/mark- tenroute alleen maar verkeer houdt zonder promenades. Hij is ook sterk beducht voor te gro te invloed van de middenstand. Waal: "De winkeliers proberen de besluitvorming steeds in ver gaande mate te beïnvloeden. Fei telijk is de aanleg van een voet gangersgebied in de Breestraat geblokkeerd. Als nu blijkt dat de winkeliers ook de aanleg van een voetgangersgebied op de mark tenroute willen tegenhouden, zou ik dat betreuren" route het karakter van voetgan gersgebied. Bewoners en winke liers kozen aanvankelijk vooreen ver doorgevoerde promenade, maar deze keuze werd onder in vloed van een sterke belangen groep (Stichting Leidse Binnen stad) teruggedraaid. Bij de winkelorganisatie doorzag men dat de aanleg van een pro menade de beslissing van de raad onherroepelijk zou maken. Win keliers langs de Botermarkt slik ten hun voorkeur in, bewoners toonden zich verontwaardigd en op gemeentelijk niveau bestre den voor- en tegenstanders el kaar over de juistheid van de be slissing om al op de uitvoering, van het verkeersplan (het laatste deel moet nog verschijnen) voor uit te lopen. Inmiddels is de weerstand tegen de keuze van tweerichtingsverkeer in de Breestraat de laatste weken sterk toegenomen. De NZH - aanvankelijk voorwaardelijk voorstander - heeft zich onder druk van de feiten sterk tegen verklaard. Het openbaar ver voersbedrijf heeft de gemeente al openlijk gevraagd de besluit vorming te herzien. Wethouder Waal heeft vandaag een onderhoud met een delegatie van de NZH. De wethouder zoekt de oorzaken voor de hinder in eerste instantie bij de foutparkeerders en andere overtreders en gelooft dat bijkomende verkeersmaatre gelen veel overlast voor het bus verkeer kunnen wegnemen. Bij de NZH heeft men onoverko melijke twijfel aan deze aanpak. Volgens de directie is "het ge bruik van de Breestraat van dien aard, dat afdoende maatregelen om de doorstroming te garande ren verre van voldoende zijn" Het openbaar vervoersbedrijf wil daarom naar een situatie, waarbij het busverkeer deels of volledig over de marktenroute rijdt. De kritiek van het bedrijfsleven richt zich veel meer op de onbe reikbaarheid van de binnenstad. Van deze kant noemt men de keuze van de gemeenteraad "on acceptabel". In de kring van de Stichting Leidse Binnenstad wordt benadrukt dat de stem ming onder de winkeliers slecht en de spanning over de situatie groot is. De Stichting Leidse Binnenstad heeft tot nu toe nog geen echte actie ondernomen. Ze beperkt zich tot het uiten van ongenoegen Voorrang 'Wij willen straks juist het open baar vervoer zoveel mogelijk voorrang geven. Het is een essen tiële voorwaarde dat de bus goed kan doorstromen. Het zou een ongerijmde zaak zijn dat de bus passagier straks nog stil moet staan in de Breestraat", aldus Waal.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3