KUNST TE KIJK r HZdSB LAK-toneelgroep komt met Nabokovs 'Wals' C_M WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA 25 En druk datliet was. druk! Alsof er in het centrum van Londen aan één stuk dooreen stadion leegliep met te weinig uitgan gen. Die drukte werd op kleine schaal het aardigst geillu- streerd door die taxi waaruit zeven volwassenen van Indi sche afkomst stapten, alsof er een nieuw record voor het Guinness Book of Records moest worden gebroken, hoe wel het helemaal niet geoor loofd is zoveel passagiers in te laden. Maar dat zegt tegen woordig ook niets meer in het toch zo ordelievende Enge land, want terwijl overal gro te borden stonden die aanga ven dat Oxford Street behalve voor taxi's en bussen GESLO TEN was voor alle vervoer, reden de vrachtauto's en par ticuliere wagens met een ge zicht alsof ze heus echt waar voor bus en taxi hadden door geleerd tussen de taxi's en dubbeldeksbussen in door Ox ford Street, ongehinderd door de politie, die volgens een taxichauffeur voor deze fla grante schending van de ver- keersaanwijzingen een boete van 25 pond (zeg maar 100 gulden) kan uitdelen, maar niet vaker dan een paar keer per week de nummers ban de overtreders noteert., zodat al die honderden, duizenden au tomobilisten die dagelijks het verbod overtreden, er blijk baar maar op gokken dat het vandaag hun geluksdag is waarop de politie niet staat te schrijven... Roltrap Een ander sluitend bewijs voor de grote drukte in Londen was de roltrap op het vliegveld Heathrow, die boven en onder omhuifd was door een getim merte waarop planten als camouflage waren aange bracht om niet alleen de rol trap, maar ook zijn omhulsel aan het oog te onttrekken. Die roltrap had vroeger de functie de binnenkomende passa giers een verdieping lager naar de hal te voeren waar de paspoorten worden gecon troleerd, maar omdat nie mand bij het bouwen van Hehthrow op het idee ivas ge komen dat Engeland nog wel eens een geliefd toeristenoord zou kunnen worden, is die hal veel te klein om de toevloed behoorlijk te kunnen verwer ken. Dus wat gebeurde (hoe graag zou ik niet een docu mentaire zien waarin dit ge filmd is)? De Nederlanders, Fransen. Amerikanen, Scan- dinaviërs, Belgen en Duitsers stapten welgemoed en niets vermoedend op de roltrap, die voerde hen langzaam maar onontkoombaar naar bene den waar het echter al zo vol was dat de menigte tot aan de onderste tree van de roltrap stond samengeperst, zodat de dametjes, kinderen, deftige heren en jongelui met hun handbagage op de onver stoorbaar doorrollende rol trap door elkaar gekegeld en tot een schroothoop werden opgestapeld, totdat de roltrap door de vrijgekomen sappen onklaar raakte en tot stil stand kwam. Als het voor Jac ques Tati te gruwelijk is om dit te reconstrueren, kan Sam Peckinpah er misschien nog zijn voordeel mee doen.. Pettycoat Lane Maar het allerdrukste was het toch in Pettycoat Lane,met de zeepkistenredenaars in Hyde Park nog een van de weinige vormen van vertier die het zondagse Londen de toerist te bieden heeft. In de wijde om trek al zag je om elf uur 's morgens groepjes van twee drie, vier personen met vast beraden maar ook verwach tingsvolle tred èèn bepaalde richting op lopen, dus we dachten al: het zal wel drük zijn. En druk dat het was! De aftrap was niet slecht: een menigte rond een stalletje waar op een verhoging een koopman met ontblote borst, geheten Jack Joseph, als een volleerd conferencier zijn de kens en lakens verkocht. Vlak voor hem, op de begane grond stond zijn helper, die in de eeuwenoude rolverdeling van de twee clowns de klappen op moest vangen. Als iemand in het publiek toegaf uit Swan sea afkomstig te zijn, barstte Jack Joseph uit in het clublied van FC Swansea, en als een ander zei van Malta te komen, riep hij: ,JJoe de groeten aan Mintoff!". Een eenvoudig maar werkzaam procédé dus. o, wat vindt u van de vrije liefde?!", riep Jack naar een van zijn toehoor sters. die blijkbaar een vies gezicht trok of „niks voor mij" terugzei, waarop Jack triom fantelijk uitriep: „Wat reken je dan, m'n engel?". Groot ge grinnik natuurlijk, wat Jack Joseph dan weer de gelegen heid gaf z'n helper met de blo te hand, of met een pak de kens, keihard op het hoofd te slaan omdat hij zo brutaal was geweest mee te lachen. Een klassieke act dus, alleen niet bedoeld om de mensen te vermaken, maar om hen in de juiste stemming te brengen waarin zij bereid zouden zijn z'n koopwaar af te nemen. Dat belooft watdachten we op gewekt, terwijl we doorliepen, maar na vijftig meter kwa men we al klem te zitten in de on wrikbare menigte tussen de beide rijen stalletjes in. Alleen vechtend hadden we ons nog een weg door deze scrum kun nen banen, maar dat vonden we wat te veel gevraagd op de zondagochtend. We zijn dus maar teruggekeerd. Waar ik niet mee wil zeggen dat u Pet tycoat Lane op zondag beter kunt overslaan, integendeel. Ga ge-rust. Alleen niet onge traind, of zonder toestemming van uw arts. LEIDEN - Elf mensen, negenentwintig rollen, veel onzin en kolder, en toch een serieus ondertoontje. Dat is 'De Uitvinding van Wals' zoais die op zaterdag 4, zondag 5 en maandag 6 november uitgevoerd wordt door de toneelgroep van het LAK, eNVé Drama, in het LAK-theater over te nemen van de domme heersers van het moment (Mart Dijk, Marnix van Eek, Patsy Hac- cou, Wim Hagen, Annemieke Jongen, Marsha Kramer, Sandra Minnee, Maarten Mous en Han- neke Otte). De alleenheerser Wals laat de wereld dansen in zijn driekwartsmaat, maar op het toppunt van zijn macht komt aan zijn (en onze) droom een abrupt einde. Vladimir Nabokov schreef 'De Uit vinding van Wals', zijn enige to neelstuk, in 1938- de tijd van des poten als Hitler en Stalin en de dreiging van de wereldoorlog. Ondanks al het kolderieke, de slapstick en de humor blijft de 'Wals' dan ook een stuk over oorlog en vooral de verziekende invloed van Macht. Onder leiding van Pieter Vrijman werkten de elf, meest studenten, een half jaar lang aan deze pro- duktie. Met een grote inzet, wei nig middelen en veel vinding rijkheid heeft men volgens de LAK-toneelgroep van de 'Wals' een afwisselend en kolderiek schouwspel gemaakt. Zo kwa men de benodigde, soms scan daleuze kostuums ondermeer van het Waterlooplein, het Leger des Heils en grootmoederskle- renkast. Het draait allemaal om de uitvinder Wals (Jos- van Wollingen), die door dreiging met een afschuwe lijk wapen de wereld wil verbete ren. Gesteund door de aantrek kelijke journaliste Trans (Joke Leget) lukt het hem de macht LEIDEN - Herman van Veen komt weer naar LeidenH ij zal in totaal drie voorstellingen in de Stadsgehoorzaal geven, resp. op 7.8 en 9 november. De cabaretier heeft in mei jl. vijf voorstellingen in het Congresge bouw in den Haag in verband met een polsblessure af moeten zeggen. Vandaar dat hij nu eenzelfde aan tal extra voorstellingen wil ge ven. te weten twee in Den Haag (op 5 en 6 november in het Con gresgebouw) en drie in Leiden. Twee Leidse groepen naar 'CameretteiT DELFT/LEIDEN - Zes groepen waaronder twee uit Leiden zijn uit de voorronden geselecteerd door de finale van het dertiende amateurcabaretfestival „Came- retten" dat jaarlijks in Delft wordt gehouden. Geplaatst zijn: "Cabamomo" uit Amsterdam, „Geen bezoek, geen bloemen" uit Leiden, "Non-stop" uit Hilver sum, het Joke van Leeuwencaba ret uit Brussel, "Gist" uit Zwolle en „Met zonder met" uit Leiden. LEIDEN - Galerie 'De Poort heeft binnenkort een nieuwe exposant. Vanaf zaterdag 4 novemoer zijn daar namelijk schilderijen en tekeningen te zien van. Jan Grupstra. De tentoonstelling van Grupstra duurt tot 2 december. Men kan in 'De Poort' (Herensteeg 11) terecht op vrijdag, zater dag en zondag van 14-17 uur en bovendien op donderdag avond van 19-21 uur. Andere tentoonstellingen zijn te vin den in de LAK-foyer aan het Levendaal en het Academie gebouw aan het Rapenburg, waar resp. Fedde Spoel en Jan van Wel exposeren. Deze twee exposities duren tot 30 november. AAI PÉ GU00ÉR ÉM Z'NJ A\AAT" Hg&0É\) OMZÉ KÉUKÉW LÉÉéibÉHAALP., ZÉ Hgg»- Ai ONJZÉ GPUUErNJ IN ZÉÉ ©^PUMPf^ ÉÉGRDPJÉ PAA.R ig-f£> VAM P DAT HSffMAX/MUSf f Z/7~f-//£R ACHTëR.P.Z W/L- 0.ve> PHt.A/e&A/ 3LJ HZM T& KOP^A/MAAR/t PAT POPA/ W0AUéfTX KALM, KALM, AlÉNJErgR PAbJPA, MÉÉM ÉÉ/SJ e>iA FRED BASSET Galerie De Hollandsche Tuyn, Brugge- straat 1, Leiderdorp. Tentoonstelling Alex Hakkaart - schilderijen en aqua rellen. Geopend do. van 10.30-12.30 en za. en zo. van 14-17 uur, tot 12 november. Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Pol Krom- jong - schilderijen, tekeningen, objecten en foto's. Geopend dag. van 10-16 uur (zo. gesloten) tot 3 november. Tony van Verre ontmoet Simon Carmiggelt. Boek met lang speelplaat. De Gooise Uitgeverij in samenwerking met Phono gram. f34,90. Juwelen van de Farao's, door Cyril Aldred. Oude Geschiedenis. Uit geverij Fibula-Van Dishoeck, Haarlem, f24,50. Perfecte filmtrucs, door K. Unbe- haun. Uitgeverij Elsevier, Am sterdam. f35,-. Het Durst dokahoek, door E. Voogel en P. Keyzer. Elsevier, f 18,90. Het Opemus dokaboek, door Ed Vijl brief. Elsevier, f 18,90. 200 recepten voor goed en snel ko ken. Serie Burda culinair. Uitge verij Elsevier Focus, f 15,50. 200 visrecepten. Burda oulinair. Elsevier Focus, f 15,50. Galerie Denise Stephan. Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Jaap Egmond - sys tematische plastieken van Rob van He- mert - schilderijen. Geopend vr., za. en zo. van 14-18 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Ice Poel- stra-Ignacio - diverse technieken. Ge opend woe. t/m za. 10-16 uur, di. van 14-20 uur. t/m 18 nov. LAK-Foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling Aad Penningcollages, Jos van der Beek - aquarellen. Geopend tot eind okt. Soepen van Cecile Thijssen. "Wi- na's culinaria". Uitgeverij Zomer Keuning, Wageningen. f 6,50. Hartige hapjes van Ina Hoffmann. "Wina's culinaria". Zomer Keuning. f6,50. De Mediterrane keuken. Recenten uit onder meer SDanje, Frankrijk, Italië en Joegoslavië, door Grete Willinsky. Zomer Keuning. f24,50. Borduren in kruissteek en vlecht- steek, door Stig-Thore Nilsson. Zomer Keuning. f 17,50. Zelf kleding maken, door Janet Barber. Zomer Keuning. f24,90. Jezus van Nazareth, door W. Barclay. Elsevier Boekerij, Am sterdam. f29,50. Christendom en Islam. De strijd om de mens, door Rudolf Frie- ling. Uitgeverij Christofoor, Rot terdam. f 18,50. Het mysterie van de Graal. Een verborgen stroming in het Chris tendom, door R. Meyer. Uitgeve rij Christofoor. f 25,-. Galerie v.d. Vlist, Botermarkt, Tentoon stelling Huib v.d. Vugt - schilderijen en Baps van Elsdingen - keramiek. De Ruif, Jan Vossensteeg 59. Tentoon stelling Ans v.d. Heide-Kort -glasmo- zaieken, Liesbeth Ydo - poppen, Rina la Grouw - antieke poppen, Amke Kwa- kemaak - olieverfschilderijen. Geopend vanaf 4 nov., ma. t/m vr. De Lakenhal, Oude Singel. Tentoon stelling "Van Kirchner tot Campen- donek", Duitse expressionisten. Ge opend tot 12 nov. Geschiedenis van de Middeleeu wen, door H. P. H. Jansen. Uitge verij Het Spectrum, Utrecht, f 14,50. Van Kolonialisme tot zelfontwik keling. Opstellen over mondiale ongelijkheid en maatschappelij ke veranderingen, onder redaktie van W. van Soengen. Uitgeverij Romen/Unieboek, Bussum. Ruimtelijk beleid in Nederland. Sociaal-geografische beschou wingen over regionale ontwik keling en ruimtelijke ordening, door J. R. Borchert, G. J. J. Eg- bers en M. de Smidt. Romen/ Unieboek. Geld - goud - geweten, door G. Klockenbring. Uitgeverij Chris tofoor, Rotterdam, f 6,50. Korte vertelling van de Antich rist, door Wladimir Solowjov. Christofoor. f 6,50. Wetmatigheden in de menselijke levensloop, door D. Lauenstein. Christofoor. f 16.50. Leidse bioscopen LUXOR: "Grease", da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, a.l. CAMERA: "A day at the races", do.-zo. en Night in Casablanca" ma. woe.. 7.00, 9.15 uur, za. en woe. ook 2.30 uur, zo. 2.00, 4.15 uur enz., a.l. Nachtvoorstelling: "Women in love", vr. en za. 11.30 uur. 16 ir. LIDO 1; "Aasgieren vallen aan", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zq. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2; "The boys from Brasil", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "La vie devant soi", da. 7.00 en 9.15 uur, do, vr, ma en di ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Donald Duck", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur. STUDIO: "Coming home", do. vr. ma en di. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, overige dagen alleen 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoor stelling: "Peter en de draak Elliot", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur. TRIANON: "Oog om oog, tand om tand", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. REX: "Sexworld". da. 7.00 en 9.15 uur, ma. di. vr en zo. ook 2.30 uur, 16 jr. Kin dervoorstelling: "Alice in Wonderland", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "Erotische wensen van de vrouw"vr. en za. 11.30 uur. 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "The boys from Brasil". da. 1.30,6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "The Swami", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jr. Nacht voorstelling: "Mr. Billion", za. 12.15 uur, 12 jr. EURO3: "Ben Hur '.da. 1.30 en 8.00 uur, a.l. Nachtvoorstelling: "Blow Up", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "(B)rokkenjagers in Tirol", da. 2.30,7.00 en 9.30 uur, zo. 4.30 uur enz., za. en woe. alleen 7.00 en 9.30uur, 16 jr. Kin dervoorstelling: "Peppi en Kokki bij de marine", za. zo. en woe. 2.00 uur. Nacht voorstelling: "Super erotic feelings", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Saturday night fever", do. 7.00 en 9.15 uur, vr. en woe. 7.00 uur, za. 4.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00 en 6.15 uur, a.l. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", za. zo. en woe. 2.30 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. tDiacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur. Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 - 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 -19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoe kers per patiënt). lieutus 1 november 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Twee meisjes, die op een bank op den boulevard Saint-Ger main te Parijs zaten uit te rus ten, spraken over het ongestadi ge weer en daarbij gaf de eene te kennen, dat zij voor alle zeker heid een parapluie wilde gaan halen uit haar woning in de -rue du Dragon. Alleen, zoo voegde zij er bij,zij was het nog niet met zich zelf eens welke, want zij had er zooveel! Die woorden trokken de aandacht van een politie-agent in de nabijheid. Hij volgde het tweetal en terwijl de eene haar woning was inge gaan, knoopte hij een gesprek aan met de andere. Het gevolg Klasse afd., van 14-14.45, 18.30-19.30 en >11.15-12 uur. Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot), 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. .C.C.U. (hartbewaking), dag. van liK.li^nn ininon Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tjm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten:wanneer .voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver- was een huiszoeking, waarbij men op de kamer van het regen- schermrijke juffertje niet min der dan 18 parapluies, 6 para-, sols en 4 wandelstokken vond, alles afkomstig van diefstal, in medeplichtigheid gepleegd. Het handige dametje, in wier bezit men ook een welgevulde goud beurs vond, bekende de dochter te zijn van welgestelde platte landsbewoners, die voor meer dan 30,000 franken aan grond eigendommen bezaten. Vijftig jaar geleden: - Het Duitsche luchtschip "Graf Zeppelin" is vandaag te Frie- drichshafen bij volkomen wind stilte zeer voorspoedig geland. Daarmee is de terugreis uit Amerika een algeheel succes geworden, hoewel de tocht over den Oceaan vrij stormachtig is geweest. De belangstelling bij de aankomst van de "Graf Zeppe lin" was zeer groot. Als laatste pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn "Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshindei Schiphol 1020-175000). verliet dr. Eckener den com mandantsgondel. Toen hij ver scheen barstte een uitbundig ge juich los. In Stuttgart werd van alle openbare gebouwen en vele particuliere huizen gevlagd en luidden de klokken van de ker ken. Intusschen verklaarde dr. Eckener, dat men heden zou af zien van een officieele ont vangst en feestelijkheden, daar alle passagiers, bemanningsle den en ook hijzelf rust noodig hadden. Allen hebben, zoo zei hijslechts één wensch: goed uit slapen. Aan gelukwenschen heeft het dr. Eckener en zijn be manning overigens niet ontbro ken. Zoo ontving de comman dant reeds gelukstelegrammen van den burgemeester van Stuttgart en van den Senaat van de stad Hamburg. Het be richt van de succesvolle landing te Friedrichshafen heeft ook te New York groote vreugde te weeggebracht. Wat?1.? Wel, verdorieis me dat een affront, Bobbejaan kent me niet eens! Of anders is hij ook al jaloers op mij De avonturen van Jommeke JOMMËKË IN BOBBEJAANLANB MOUSSE AU CHOCOLAT 2 eierdooiers en 2 eetl suiker. 60 g pure cho cola, 2 eiwitten en 4 eetl suiker, enkele druppels citroensap. U/2 dl slag room, V2 dl Grand Mar nier, waaierbiscuits. Roer de eierdooiers met de suiker luchtig. Smelt de chocola au bain ma rie. Klop de eiwitten stijf en klop er de suiker door en enkele druppels citroensap. Klop de slagroom stijf. Leg de slagroom op het eiwit, hierop de gesmolten chocola en de Grand Marnier. Spatel alles voorzichtig dooreen en coupeglazen met een waaierbiscuit. kom ,/k zal eens uitleggen waarom ik u holderdebolder Ha dat weten wij al, Bobbejaan U wilt mij de hoofdrol geren in uw show i 7 Isbniet?

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25