Slechte werksituatie was grote boosdoener' Lot van Boskoopse watertoren lijkt nu definitief bezegeld Stilte moet terugkeren in Wassenaarse duinen Vogelshow in Koudekerk Cascarvieten tellen 167 auto's in tijdsbestek van 11 minuten... Reclassering blij met terugkeer veerlieden Turfmarktbrug open voor auto s WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 2 denking van verduistering door de gemeente werden geschorst, op eigen verzoek inmiddels ont slagen. Zij wilden niets meer met de gemeente te maken hebben. ALKEMADE/LEIDEN - "Wij zijn erg gelukkig dat het zo is afgelopen; dat de gemeente Alkemade het beroep bij de Centrale Raad in Utrecht heeft ingetrokken, zodat de veerlieden betaald worden en weer aan het werk kunnen. We hopen dat er nu een goed arbeid so verleg met de ge meente tot stand komt om de werkomstandigheden te verbeteren. Want de slechte arbeidsomstandigheden zijn Begeleiding de voornaamste oorzaak van de problemen, waar de Kaagse veerlieden in verzeild zijn geraakt." Dat is de reactie van Krens namens de Algemene Reclasseringsvereniging te Lei den op het besluit van de ge meente Alkemade om de Kaagse veerlieden met ingang van van daag weer te werk te stellen en hen tevens het achterstallig loon van twee jaar uit te betalen. De gemeente kwam tot dat besluit, in overleg met haar juridisch ad viseur, op grond van de uitspraak van het Gerechtshof, dat onlangs besloot de veerlieden voor de ten laste gelegde fraude niet of zeer licht te straffen. Overigens zijn drie van de in totaal acht veerlie den, die twee jaar geleden op ver- mm Op 1 november keren de "oude'' veerlieden weer terug naar het Kaagpontje. De veerlieden op deze foto zullen dan het veld moeten ruimen. In afwachting van de uit slag van de diverse rechtszaken hadden zij van de gemeente Alke made een tijdelijke aanstelling ge kregen. De gemeente Alkemade heeft besloten om zowel overdag als 's nachts steeds twee mensen op de boot dienst te laten doen De Algemene reclasseringsvereni ging heeft zich vrijwel van meet af aan met het lot van de getroffen veerlieden beziggehouden. On der meer stelde het Leidse team een rapport over de veerlieden samen op verzoek van de officier van justitie. Aan de begeleiding is nu, na twee jaar, formeel een ein de gekomen. Wel volgt nog enige nabegeleiding. "want twee jaar spanning en onzekerheid heeft zijn sporen achtergelaten bij de veerlieden, die zich niet schuldig voelden", verzekert mevrouw Krens. Eén van de dingen die het Leidse reclasseringsteam het meest heeft betreurd in de afgelopen periode is de poging van de ge meente om de uitspraak van het ambtenarengerecht, dat ruim een jaar geleden bepaalde dat Alke made het salaris van de veerlie den niet mocht inhouden, in ho ger beroep te bestrijden. Mevrouw Krens: "De gemeente handelde daarmee formeel wel juist, maar eigenlijk was-dat on menselijk. De veerlieden zijn daardoor ernstig in de financiële moeilijkheden gekomen, problemen die de gemeente had kunnen voorkomen door zich aan de uitspraak van het ambtena rengerecht te houden. Maar we zijn blij dat de gemeente dat be roep nu heeft ingetrokken." Ten aanzien van een goed overleg tussen veerlieden en gemeente ter verbetering van de arbeids omstandigheden heeft de reclas sering intusssen goede hoop. Een eerste oriënterend gesprek tus sen een vertegenwoordiger van de Kabo (Katholieke arbeiders bond) en de gemeente heeft af gelopen vrijdag tot die positieve verwachting geleid. De gemeente heeft in de afgelopen twee jaar trouwens al ingezien dat de werksituatie bij het Kaagse veer allesbehalve optimaal was. De voornaamste klachten van de reclassering ten aanzien van die situatie zijn dan ook weggeno- Zo behoort de financieel ondoorzichtige situatie van voorheen, waarbij iedere pont gebruiker moest betalen, tot het verleden. Nu betaalt alleen de au tomobilist nog. Ook wordt de pont 's nachts tegenwoordig door twee man bediend, in tegenstel ling tot vroeger toen de nacht dienst door slechts één man werd uitgevoerd. De veerlieden zijn nu minder kwetsbaar bij bedreigin gen van bijvoorbeeld dronken niet-betalers. Nadat fietsers en voetgangers al enige tijd gebruik maakten i de brug ook opengesteld voor auto's. Leidse Turfmarktbrugis gisteren ^EIDEN - De nieuwe Turfmarkt- brug is gisteren ook officieel opengesteld voor het autover keer. Dat gebeurde nadat de fiet sers en voetgangers er al eerder gebruik van konden maken en wethouder Waal de officiële ope ning al aan de vooravond van 3 oktober had verricht. Gister avond belegde de gemeente een bijeenkomst voor de bewoners en winkeliers van de Turfmarkt om te praten over de reconstruc tie en de te verachten verkeerssi tuatie. Verscheidene winkeliers voorza gen problemen met de bevoorra ding van hun winkels. Zeker wanneer de laad- en losmogelijk- heid beperkt zou blijven tot de periode van 9 tot 12 uur 's mor gens. Men wilde de mogelijkheid openhouden dat de winkels ook op andere tijden worden bevoor raad. Gezien het vrij smalle wegdek en de vrees voor opstoppingen werd de suggestie gedaan om het troittoii met anderhalve tegel te versmal len. Dit voorstel zal door de ge meente nader bekeken worden De parkeermeters. die aan d terkant geplaatst zullen worden krijgen een maximale parkeertijd van een half uur. Leidse werkgroep doet voorstellen LEIDEN-KATWIJK - De Leidse werkgroep "Berkheide" heeft een aantal voorstellen gedaan voor het beheer van het duinge bied tussen Katwijk en Wasse naar. Men vindt dat de recreatie in die duinstrook flink moet wor den teruggedrongen. In het mid den en het.zuiden van het duin gebied zouden "stilte-gebieden" moeten komen, waar dier en Volksmuziek op camping Katwijk KATWIJK - Oudhollandse volks- muziek op zelfgemaakte instru menten als de rommelpot, de trekzak, de hommel en de draai lier. Die brengt de Nederlandse groep 't Snierken. Met 't Kliekske uit België is ze de enige in Europa die dergelijke muziek op zelf ge maakte instrumenten voort brengt. Het "servicebureau voor jongeren Dolfins" uit Katwijk haalt deze groep a.s.vrijdag naar de bad plaats. 't Snierken treedt dan vanaf 20 uur op in de kantine van de camping-Noord aan de Hoor- neslaan. plant ongestoord kunnen leven en groeien. Jaarlijks wordt het duingebied van Berkheide, dat eigendom is van Staatsbosbeheer, bezocht door ongeveer 350.000 personen. De schade door deze recreatie is vol gens de werkgroep zeer groot. 'De grens van het toelaatbare is overschreden", aldus de werk groep. In een gisteren gepubliceerd 'zwartboek" geeft de werkgroep een opsomming van een reeks voorvallen in het duingebied die, zoals de groep zegt, "niet door de beugel kunnen". De voorbeelden variëren van illegaal vissen in de duinmeren, het rapen van eieren tijdens de broedtijd, het laten loslopen van honden tot militaire oefeningen en motorcrossen. De voorstellen van de Werkgroep Berkheide omvatten onder meer de volgende maatregelen: in het noordwesten een betrek kelijk "fijnmazig net" van wan delpaden, dat naar het zuiden en oosten in dichtheid afneemt, om stilte-gebieden te creëren; het aanleggen van een wandel pad op het huidige ruiterpad, evenwijdig aan het fietspad; opheffing van het pad door de Boerendel, in verband met een grote verstoring van de broedvo- gelstand. Verder opheffing van ingang en pad aan de Cantine- weg; na sluiting van de camping het terrein geschikt maken voor re- creatievormen als balspelen, vliegeren en picknicken; beperking van de hengelsport in het gebied door het uitgeven van een beperkt aantal (bijv. 50) ver gunningen voor een plekje aan het Meer met de Muur; het "uitstralende effect" van de koffietent moet worden beperkt door verkleining van de nu zeer grote fietsenstalling; aanbrengen van een degelijke af rastering rond het gehele gebied en plaatsing van borden bij de in gangen met toegangsregels; flinke uitbreiding van het aantal duinwachters en het geven van verbaliseerbevoegdheid aan deze controleurs; geen vergunning om tussen 15 maart en 15 augustus met trein tjes in het gebied te rijden, tenzij voor onderhoudswerk van de LDM; ruiterij beperken tot de zuid westhoek van Berkheide; geen jacht, fazantenfokkerij en militaire oefeningen in het ge bied. De kans dat de watertoren in Boskoop zal blijven is vrijwel nihil. Schriftelijk heeft de vereniging "Vrienden van de waterto ren" aan De Rijnstreek la ten weten dat een sluiten de exploitatie door middel van een restaurant in de toren niet haalbaar is en dat van restauratie wordt afgezien. Alleen als ie mand de toren wil kopen om er in te gaan wonen is er misschien nog een kans dat de toren niet wordt ge sloopt. De "Vrienden" hebben in de ach terliggende jaren alles in het werk gesteld om de toren voor Boskoop te behouden. Het heeft niet mogen baten. Totale restauratie van de to ren en inrichting als restaurant zou 9.2 ton gaan kosten. Door eigen middelen, zelfwerkzaamheid en één ton van de gemeente Boskoop zou een deel van de kosten op tafel kunnen komen. Het restant, bijna 6 ton, bleek bij alle banken een te grote hindernis en de "Vrienden" kregen geen krediet. De exploitant van het restaurant stelde boven dien eisen waaraan niet tegemoet kon worden gekomen. Ook bena dering van welgestelde particulie ren leverde te weinig op. Met het bereiken van de gestelde datum 1 november heeft de vereniging het hoofd in de schoot gelegd en de to ren uit handen gegeven. De Rijnstreek, eigenaar van de wa tertoren, zal binnenkort beslissen wat er mee gaat gebeuren. Voorals nog denkt men niet direct aan sloop. Mogelijk kan de toren ver kocht worden aan een liefhebber die er een woning van wil maken. Burgemeester J. H. Reinders, te vens secretaris van De Rijnstreek, sprak de hoop uit er een gegadigde voor te kunnen vinden. "Tenslotte zijn er mensen die oude molens en oude stations bewonen. Dus waar om geen watertoren. Het ongerief', aldus Reinders, "is dat de toren binnen de bebouwde kom staat. Stond hij midden in het land dan had je zó een gegadigde". Wat de toren zou moeten gaan kos ten kon hij nog niet zeggen. Liever wachtte Reinders de beslissing van De Rijnstreek af. Mocht de toren gesloopt worden, dan worden in ie der geval de twee gevelstenen be waard. Cultureel De "Vrienden van de watertoren", bij monde van W. Koelewiin, hopen dat De Rijnstreek een bestemming voor de toren zal vinden. "De toren is niet zo slecht als de rapporten beweren", stelde Koelewijn. "Tot Burgemeester Reinders: Ten slotte zijn er mensen die oude mo lens en oude stations bewonen, dus i geen watertoren. lekkage van deze tank werd de pleisterlaag aangetast die hier en daar losliet. Sinds de tank leeg is blijft alles keurig zitten. Iedereen kan zien dat de toren niet echt slecht is. Hij staat nog netjes in 't lood". Overigens hoopt Koelewijn ook voor de vereniging een andere bestemming te kunnen vinden. Op een binnenkort te houden leden vergadering zullen voorstellen ge daan worden. Zelf denkt hij aan een cultureel doel waar volgens hem, grote behoefte aan is. "De leden die niets voor omturnen voelen kunnen echter hun tientje terug krijgen", meende hij, hoewel de vereniging kosten heeft moeten maken. Toch hoopt hij de zes tot zevenhonderd leden warm te kun nen maken op de ledenvergadering waar verantwoording zal worden afgelegd. "Men heeft het recht te weten wat er met het geld gaat ge beuren". Overigens zullen de "Vrienden" de ton van de gemeente Boskoop te rug moeten geven, zoals was afge sproken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt in hotel Van Egmond in Koudekerk aan den Rijn een na tionale vogeltentoonstelling ge houden. Die tentoonstelling wordt georganiseerd door de vo gelvereniging "Vogelvreugd" Deze kleine vereniging is er trots op, dat één van de drie nationale tentoonstellingen, die maximaal in de provincie Zuid-Holland mogen worden gehouden, in Koudekerk zal plaatsvinden. Anderzijds stelt de organisatie van de tentoonstelling de vereni ging wel voor financiële proble men, reden om bij de gemeente aan te kloppen om subsidie. Vogelvreugd verwacht, dat de ten toonstelling een nadelig saldo van tweeduizend gulden zal op leveren. Van dat bedrag hoopt de vereniging negenhonderd gul den bijeen te krijgen door middel van een loterij en zeshonderd gulden zal worden geput uit de eigen verenigingskas. Bij de ge meente heeft men gevraagd om een subsidie van vijfhonderd gulden. De commissie welzijns zaken wil in eerste instantie een subsidie geven van driehonderd gulden, omdat de vereniging ook leden heeft in Hazerswoude. Maar de mogelijkheid is open ge houden om dat bedrag op te trek ken tot vijfhonderd gulden als de werkelijke cijfers naderhand uitwijzen dat dit bedrag nodig is. Op de vogeltentoonstelling zullen in totaal een kleine, achthonderd vogels als kanaries, parkieten, vinken, enz. te zien zijn. De tentoonstelling is op donder dag- en vrijdagavond geopend van 20 tot 22 uur en op zaterdag van 10 tot 20 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tussen 11 minuten over 11 en 22 minuten over 11 gister morgen, in een tijdsbestek van elf minuten dus, pas seerden niet minder dan 167 auto's de Steekterweg nabij de voormalige scheepswerf de Vooruitgang. Eerste schep Die wetenschap vergaarde de Alphense carnavalsvereni ging "de Cascarvieten". Ge wapend met een groot tel- raam hielden twee in boeren kiel gehulde carnavalsvier ders de in- en uitgaande ver keersstroom in de gaten. Ze zullen dit nog doen tot en met 10 november. De resultaten van deze verkeerstelling en een eerste schep aarde uit het tracé voor de nieuwe weg Bo- degraven-Alphen-Leiden, de rijksweg 11, zullen worden aangeboden in een loden ko ker aan het Alphense ge meentebestuur. Met die gisteren begonnen ver keerstelling maken de Cas carvieten duidelijk dat het carnavalsseizoen voor de deur staat. De elfde van de elfde, ofwel op 11 november, barst het allemaal los. De Cascarvieten hebben er een elfdaagse aan vastgeknoopt, waarbij de aandacht wordt gevraagd voor een rijksweg met het voor carnavalsvier ders zo inspirerende nummer elf. De Alphense carnavalsvereni ging wil daarmee echter te-- vens benadrukken dat een bijzonder jaar wacht. De Cas carvieten duikelen namelijk volgend jaar het vijftiende jaar van hun bestaan in en be halve in het vieren van "el ven" zijn ze ook sterk in het vieren van lustrums. Veertien dagen voor het eigen lijke carnaval, dat in 1979 valt op 24 tot en met 27 februari, zullen de Cascarvieten het hoogtepunt van hun lustrum vieren. Dat moet wel gevierd worden vóór het eigenlijke carnaval, omdat tijdens die zotte dagen geen carnavals vereniging tijd heeft om op bezoek te komen. En op 10 fe bruari neemt het bezoek van veertien carnavalsclubs uit overig Nederland en België een belangrijke plaats in bij het lustrumfeest. Al die car navalsverenigingen en de Cascarvieten, compleet met prinsen, hofkappellen, dansmariekes, raden van elf zullen met praalwagens door Alphen aan den Rijn rijden. Voorlopig is dat nog ver weg, al is de voorbereidingscommis sie van de Cascarvieten er al meer dan een jaar mee bezig. Dichterbij is de opening van het carnaval op zaterdag 11 november. Dan zullen de Cascarvieten de sleutel van Alphen aan den Rijn in ont vangst nemen en 's avonds die sleutel in Avifauna "gaan nat maken". Dat feest begint om elf minuten over negen en er wordt aan meegewerkt door het trio Thessalonici, de Rijnland-Hofkapel, het or kest Frits Katee, de groep Dance On en uiteraard de groep Eigen Inbreng en de dansgardes van de Cascarvie ten zelf. Het programma vermeldt dan verder het zestig-plussers carnaval en de nieuwjaarszit ting op 6 januari; het carnaval voor gehandicapten op 2 fe bruari; het prinsenbal op 3 fe bruari; de lustrumzitting op 10 februari en tenslotte op 24 en 26 februari het eigenlijk carnaval met het kindercar naval, het boer'nkiel'nbal en het zottenbal. ze-telraam om de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21