Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Evacuatie in Oost-Afrika Alleen in de Hema. v Van Aardenne ziet heil in tweede kerncentrale Geluidshinder van RMM moet minder worden CMlHet Motorhuis Autoverhuur Haaghuishof bv HEMA SIRE Pvbkcatie aangeboden door dit blad m zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Koningsplein 27 in Den Haag, telefoon: 070-651923. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA 19 DAR ES SALAAM (AP/Reuter/ UPI) - Een groep Oegandese bal lingen in de hoofdstad van Kenia, Nairobi, heeft verklaard dat gis termorgen ongeveer 200 gewon de Oegandese soldaten met tien helikopters in politiebarakken van de hoofdstad van Oeganda, Kampala, zijn aangekomen. De zegslieden zeiden verder dat de Oegandese luchtmacht thans luchtaanvallen uitvoert ter on dersteuning van de Oegandese troepen die in hevige gevechten zijn gewikkeld met Tanzaniaanse regeringstroepen op de westelij ke oever van het Victoriameer rond de stad Boekoba. In Westerse diplomatieke kringen in Dar es Salaam werd gezegd dat de buitenlanders uit Europa en de Verenigde Staten uit het om streden gebied worden geëva cueerd. De eersten die aldus wa ren vertrokken zouden 45 Zweedse zendelingen zijn. Ook zouden 20 Nederlanders het ge bied rond Boekoba hebben verla ten. Er werd niets meegedeeld over het lot van de 16 Amerikanep en 27 Canadezen die in de streek moe ten wonen. Onder de Amerika nen zouden zich elf missionaris sen en vijf leden van een archeo logisch team van de Brown-uni- versiteit bevinden. De Tanzaniaanse regering heeft gisteravond in een communiqué meegedeeld dat troepen van het buurland gisteren tot op 30 kilo meter op Tanzaniaans grondge bied zijn doorgedrongen en dat hard wordt gevochten om de in vallers terug te dringen. De Oegandese troepen worden ge steund door tanks en zware artil lerie en zijn de honderd kilometer lange grens ten westen van het Victoria-meer maandag op drie plaatsen overgestoken. Militairen in Nairobi zeiden dat zelfs als de gevechten tussen Tanzania en Oeganda zich uit breiden tot een oorlog, die toch betrekkelijk gematigd zal zijn. Beide partijen hebben tussen de 20 a 30 tanks en ongeveer hetzelfde aantal gevechtsvliegtuigen. Wanneer de helft van de tanks aan beide kanten in goede staat is en van andere dienst kunnen worden weggehaald zullen beide partijen moeite hebben met het overbrengen van de wapens naar het afgelegen, moerassige en weinig wegen tellende gebied ten westen van het Victoriameer. Door de slechte wegen in het gro te achterland van Tanzania en een tekort aan brandstof in Oe ganda kunnen beide landen slechts beperkt gebruik maken van tanks, andere militaire voer tuigen en vliegtuigen, aldus de zegslieden. Het Instituut voor strategische stu dies in Londen schat dat Oegan da 35 Mig-straaljagers heeft en Tanzania 29. Geen van de twee landen heeft er gevechtservaring mee. Tanzania heeft ongeveer 25.000 militairen en Oeganda 20.000. GEESTEREN - Tijdens e Bernhard vriendelijk mao hoornblazer om het ook eer n bezoek aan Twente gisteren weigerde pr; beslist in te gaan op de suggestie van te proberen. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft plannen om deel te nemen aan een tweede Europese kerncentrale van het type-Kalkar. In een vertrouwelij ke brief aan de Tweede Kamer heeft minister Van Aardenne (economische zaken) laten blij ken minder afwijzend tegenover snelle-kweekreactoren te staan dan zijn voorganger Lubbers. Het vorige kabinet heeft min of meer een punt gezet achter Ne derlandse deelname aan de ont wikkeling van snelle-kweekreac toren gezien de uit de hand gelo pen kosten, de strengere veilig heidseisen en de protesten in binnen- en buitenland. Becijferd is al dat de kosten van de kern centrale in het Westduitse Kal kar, vlak over de Nederlandse grens, het dubbele bedragen van wat oorspronkelijk was gedacht (1,5 miljard), waarvan Nederland ongeveer een vijfde deel voor zijn rekening moet nemen. In Europees verband wordt nu al gewerkt aan de ontwikkeling van een tweede snelle-kweekreactor. Voorwaarde is wel dat het kern- afval-probleem wordt opgelost en de kosten niet te hoog oplo pen. Minister Van Aardenne heeft nu aan de Tweede Kamer laten weten wel voor Nederland se deelname te voelen, mits aan de gestelde voorwaarden is vol daan. De brief van Van Aardenne zou gis termiddag besproken worden in het overleg dat hij zou hebben met de vaste kamercommissie voor kernenergie. Door het uitlo pen van het debat over de import van vloeibaar aardgas (LNG) is het overleg echter naar een latere datum verplaatst. LEIDEN- De Rijnlandse Me- taalbeschermings Maat schappij, onderdeel van de Hollandsche Constructie Groep, aan de Vijf Meilaan, zal binnen zes maanden de geluidshinder en het uitsto ten van stoffen moeten be perken. Dit hebben B en W van Leiden besloten. Het col lege heeft aan de hinderwet van het bedrijf wat bepalin gen toegevoegd. De maatregel is genomen na klachten van omwonenden in overleg met de Inspectie Volksgezondheid. Ambtenaar en pensioen In zijn stukje "Gelijk recht" in het LD/AD van 24 oktober schrijft de heer Schilder dat de ambtenaar wat zijn pensioenregeling betreft niet wordt bevoordeeld boven de gemiddelde werknemer in het bedrijfsleven, omdat van het ambtenarenpensioen een groot deel van de aow wordt afgetrok ken. Dat hij ook geen aow-pre- mie hoeft te betalen, weegt daar volgens hem niet tegen op. Hij zou best willen ruilen. Dit standpunt berust op een wijd verbreid misverstand, dat ik graag wil trachten recht te zetten. Bij vrijwel alle pensioenregelingen in het bedrijfsleven is het name lijk óók zo, dat de aow in het pen sioen wordt 'ingebouwd'. En dan niet voor hoogstens 80 procent zoals bij de ambtenaren, maar voor de volle 100 procent. Alleen gebeurt dat in het bedrijfsleven op een andere manier dan bij de ambtenaren. Ik wil dat met een voorbeeld trach ten te verduidelijken. De cijfers daarin zijn afgerond en alleen be doeld als voorbeeld; ze hebben ongeveer betrekking op de situa tie in 1977. Stel Ambtman en Baselaar zijn al lebei een gemiddelde werkne mer. Baselaar werkt bij een parti culiere werkgever en Ambtman voor de overheid. Ze hebben al lebei hetzelfde bruto loon of sala ris, zeg 30.000 per jaar. Beiden hebben veertig dienstjaren als ze worden gepensioneerd. Ambtman krijgt dan van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) een pensioen van 70 pro cent van 30.000,- dus 21.000, dat wordt gekort met 80 procent van de aow-uitkering van 15.000,- dus met 12.000,-. Van het ABP krijgt Ambtman dus ƒ21.000,-min 12.000,-is 9000,- Van de aow krijgt hij 15.000,- zodat zijn bruto inkomen na zijn pensionering 9000 plus 15.000 - is 24.000,- bedraagt. Dat is dus in zijn geval 80 procent van zijn inkomen vóór zijn pensione ring. Hoe staat het met Baselaar? In het bedrijfsleven gelden vele pen sioenregelingen, variërend van zeer goede tot helemaal niets. Stel dat Baselaaf een zeer goede regeling heeft waarbij zijn pen sioen wordt gebaseerd op zijn laatst verdiende loon en zijn veer tig dienstjaren alle meetellen voor zijn pensioen. In dat gunsti ge geval krijgt hij een pensioen van 70 procent van zijn laatste loon, dus van 70 procent van 30.000,- is 21.000,-. Maar dat is dan wel inclusief de aow. Deze 'inbouw' van de aow gebeurt langs een omweg, namelijk door eerst een korting toe te passen op het loon en dan de pensioenaan spraken te baseren op het loon min de korting. De korting is ge lijk aan 10/7 maal de aow-uitke ring, in ons voorbeeld dus 10/7 maal 15.000,- is ongeveer 21.500,-. De pensioenaanspraken van Baselaar worden dus geba seerd op 30.000,- loon min 21.500,- korting is 8.500,- dit bedrag noemt men de 'pensioen grondslag'. Baselaar krijgt dus van zijn pen sioenfonds een pensioen van 70 procent van 8.500,- is ongeveer 6000,-. Van de aow krijgt hij 15.000,-. In totaal komt hij dus op een pensioeninkomen van 21.000,-. Dat is inderdaad 70 pro cent van zijn laatste loon. En 3000,- minder dan het pensioen van Ambtman! En wat hebben ze daar nu jaarlijks voor betaald? Ambtman betaalt 11,7 procent van zijn 'ambtelijk inkomen' nadat dit is verminderd met een wette lijk vastgesteld bedrag van onge veer 15.400,-. Dus 11,7 procent 30.000,- min 15.400 is) 14.600,- is ongeveer 1700,-. Hij betaalt géén aow-premie. Baselaar oetaalt aan zijn pensioen fonds zo'n 10 procent van zijn pensioengrondslag. Dus 10 pro cent van 8.500,- is 850,-. Daar naast betaalt hij aan aow-premie nog eens ongeveer 3000,- In totaal betaalt hij dus per jaar cir ca 3800 - aan premies voor zijn pensioen. Dat is ruim 2000,- per jaar meer dan Ambtman en hij krijgt per jaar 3000,- minder pensioen. Huwelijken (2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer Doove voor het voltrekken van huwelijken door de gemeente Leiden in de Lakenhal, zou ik willen opmer ken dat de heer Doove kennelijk geen geregelde bezoeker is van de Lakenhal. De door de heer Doove voorgestelde zijingang aan de Lange Scheistraat wordt al jarenlang niet meer gebruikt. Op de betreffende plaats zijn nu vitrines aangebracht voor de zil ver-opstelling. Bovendien zou deze ingang niet aantrekkelijk zijn in verband met de daar gevestigde oud-papier handel, wat geregeld aanleiding is voor een "confetti-regen" van oude kranten. J.M. van Leeuwen, adm. De Lakenhal, Oude Singel 28, LEIDEN. tebestuur. Ik heb namelijk stem recht, geen stemplicht. En van dit recht wenste ik ditmaal geen ge bruik te maken. Ik wilde niet weer het risico lopen dat mijn stem zou vallen op iemand die niet competent blijkt te zijn voor zijn taak. Verder hoop ik dat men zich zal scharen achter een eventuele ac tie van de buschauffeurs. De baan van buschauffeur, toch al geen sinecure, wordt zo langza merhand een onmogelijke zaak in de gemeente Leiden en zou uiteindelijk leiden tot overbevol king van inrichtingen voor ze nuwzieken. Tot slot nog een bescheiden sin- terklaaswensje. Zou de zoge naamde promenade (Haarlem merstraat) eens werkelijk pro menade kunnen worden? Laatst werd ik er aangereden door een fietsende heer(?) voor wie ik niet opzij wenste te gaan. Nell Kagie, Langebrug 4a, LEIDEN. Cultureel Huwelijken (3) paspoort Met veel belangstelling las ik het ingezonden stuk van de heer Doove in uw blad van 30 oktober. Ik sluit me er volledig bij aan. Alleen stel ik er prijs op te ver melden dat ik persoonlijk zijn verwijt niet verdien ten aanzien van het kiezen van een gemeen- Graag willen wij iets vertellen over het CJP en wat ons is overkomen. CJP is een cultureel paspoort voor de jeugd, dat korting geeft op allerlei activiteiten zoals by schouwburgvoorstellingen. We hebben een CJP aangevraagd om gezamenlijk een paar avond jes uit te gaan. Nu, we wilden op 7 november a.s. naar de musical "Swingpop" in de Leidse Schouwburg. We kregen echter te horen dat we maar f2.50 kor ting kregen op een bedrag van f 22.50. Maar welke scholier kan nu van zijn zakcentje f20,- voor één enkele voorstelling betalen? De schouwburg is ook voor de scholier bereikbaar, wordt in de reclame voor het CJP verteld. Nou vergeet het maar! "De jeugd blijft weg uit het theater", is een veel gehoorde klacht. Vindt U dat gek? Vele scholieren willen heus niet alleen discotheken bezoeken, maar ook wel eens wat anders. Maar dan wel tegen betaalbare prijzen! Namens klas INAS I Rapenburg-school Leiden, Lucia, Erna, Monique, Kitty, José, Caroline en anderen Gemeenschap met de gestorve nen, door F. Rittelmeyer. Chris- tofoor. f7,50. Mare, de verschoppeling, door R. Sutcliff. Jeugdboek. Christofoor. f 14,50. Gieren boven de Montségur, door Inge Ott. Jeugdboek. Christo foor. f 17,50. Kindertekeningen. De beeldende taal van het kleine kind, door M. Strauss. Christofoor. f26,50. Ga gezellig allemaal samen in een busje van Het Motorhuis Autoverhuur, 't Is gauw gefikst en het kost per man haast niks. kVondellaan 80, Leiden,telefoon071 -769313.j Een vurehouten magazijnstelling als studieboek. De onginele stoere flanellen shirts zijn er weer. De grote najaars mode voor mannen, in prachtige herfstige kleuren! Geruit of effen, in 100% katoen of pol./katoen. Probeer zo'n shirt maar eens ergens anders te kopen voor zo'n typische lage Hema-prijs... ^Zc zijn er voor 19,75 en 24,75 1 J Kindermishandeling, daar praten we liever met ^^Aan het probleem van kindermishandeling kan Die kunt ti aanvragen bij over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, samenwerking met de Stichting Ideele Reclame K PE PRIJSBEWUSTE WINKEL VOOR JE VRUE TIJD

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19