Lage Rijndijk is overlast verkeer beu WEEKAANBIEDINGEN «S*w Opnieuw bezetting van Sociologisch Instituut Foto maakt van Van der Horst drie dagen VIP Schilderij van Wappers naar Leiden halen («00» SUP© Vreewijk wil graag een bus verbinding Uitslaande brand antiekbeurs „Niet met Rosenburch bemoeien'' Venda Surinaamse rijst 2,55 Gevuld speculaas 1,19 Boerenwit Venda kapucijners Flip sateh 1,49 lange vingers 95 VROOMS DREESM ANN WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 17 LEIDEN - Ongeveer vijftig studen ten hebben gisteren voor de tweede keer binnen anderhalve maand het Sociologisch Instituut aan het Stationsplein bezet. Zij protesteren hiermee tegen het besluit van de subfaculteitsraad om de voordracht voor de be noeming van de Westduitse marxist dr. Dieter Lapple tot lec tor in de macrosociologie in te trekken. Volgen? de studenten is het besluit van de subfaculteitsraad ingege ven door het college van bestuur van de universiteit, dat dr. Lapple om politieke redenen buiten de deur zou willen houden. Toen de subfaculteitsraad al eerder de voordracht voor het lectoraat had goedgekeurd, liet het college weten dat de benoeming vanwe ge de bezuinigingsplannen van minister Pais niet samen kon gaan met de benoeming van een hoogleraar empirische sociolo gie, die in 1981 het instituut moet komen versterken. De subfaculteitsraad besloot ver volgens afgelopen maandag het lectoraat dan maar te laten vallen. De raad vond een nieuwe hoogle raar belangrijker dan een nieuwe lector. De kans dat beide kroon docenten zouden worden be noemd, achtte de raad klein. Daarom zal nu versneld worden gewerkt aan de voordracht van hoogleraar. Volgens de bezetters van het insti tuut heeft de subfaculteitsraad gehandeld tegen de zin van een overgrote meerderheid van het Sociologisch Instituut. Daarbij zouden politieke argumenten te gen dr. Lapple, bedolven zijn on der een aantal beleidstechnische en procedurele overwegingen. De studentenfractie in de subfa culteitsraad is na het besluit van afgelopen maandag opgestapt. Inmiddels houden de studenten onverkort vast aan hun eis om de voordracht van dr. Lapple on middellijk door te sturen naar het college van bestuur. Dit college zou de voordracht vervolgens moeten voorleggen aan de minis ter. De bezetting duurde vanochtend nog voort. 'Medewerkers van het instituut die zich niet solidair Verklaarden met de bezetters, werden vanochtend geweerd. Avondstudenten keerden gister avond onverrichterzake huis waarts. Volgens de bezetters hebben zij zich vrijwel allemaal met de studenten solidair ver klaard. Reis naar VS met Concorde LEIDEN - Aan het driedaags optreden als VIP (zeer belangrijk persoon) herinneren alleen nog de tientallen foto's, geschenken, kaarten en foto's. De reis tijdens welke fotograaf Van der Horst als belangrijk figuur werd behandeld ging als een roes aan hem voorbij. Thuis kan hij zijn reis nog eens dunnetjes overdoen aan de hand van de paperassen waarmee zijn huis aan de Boshuizerlaan mo menteel ligt bezaaid. Van der Horst en een collega uit Arnhem hadden de reis te danken aan het feit dat zij de winnende foto's maakten van een wedstrijd, georganiseerd door een fabrikant van fotografische produkten. Van der Horst maakte een foto met speciaal voor de wedstrijd verspreide kleurenfilms, waarmee zonder flitser in (schemer) donker prenten geschoten kunnen worden. Van der Horst maakte de winnende foto in circus Sarrasani. De uit 450foto's gekozen plaat toont het interieur van een circustent: een danseres en een clown zijn er op zichtbaar, de rest van de tent is in het donker gehuld. Tot zijn grote verrassing ("ik fotografeer alleen nog maar voor m'n lol") vond de fotofabrikant deze foto (met die van de Arnhemmer) de beste. Dankzij de ogenschijnlijk zo simpele foto mocht Van der Horst een kijkje nemen bij de Concorde, een vliegtuig dat op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle te pronk staat op een gedeelte dat voor "gewone" mensen streng verboden terrein is. Met diezelfde Con corde vloog Van der Horst in krap drie uur tijd naar New York, waar hij vorstelijk werd ontvangen in het legendarische Waldorf Astoria Hotel. Vooral de luxe van dit alles imponeerde de fotograafdie tientallen jaren bij allerhande tijdschriften en kranten werkte "Alles was luxe" zegt hij zichtbaar nagenietend. "Je voelde je op het laatst zo vreselijk verwend. Ga maar na, alles was in stijl. Champagne in het vliegtuig, pantoffels die voor je klaar werden gezet, speciaal op datum gedrukte menukaartenDe reis was zo voorbij, want al die tijd werd je bezig gehouden met eten en drinken. En zelfs de suikerzakjes hadden een luxe uitvoering." Op het programma van de driedaagse reis stond een bezoek aan het Empire State Building ("maar dat doet elke toerist geloof ik"), een diner in het grootste restaurant van New York, Mamma Leones en een bezoek aan Broadway. Van de plannen van de fabrikant om nog veel meer gebouwen te bezoeken weken Van der Horst en zijn Arnhemse collega af. "We wilden veel liever mensen zien en fotograferen in de cosmopoli- tische stad die New York is. De reis was natuurlijk veel te kort om een oordeel te kunnen vormen, maar zeker is dat New York niet echt Amerika is. Die wijken, die verschillende mensen die er leven en werken, is toch oneindig veel boeiender dan die grote prestige objecten die de gebouwen zijn?" vindt Van der Horst, die ook in Amerika het fotograferen niet kon laten. In drie dagen tijd schoot hij 350 prenten. Pas als al die foto's ont wikkeld zijn kan de fotograaf nog eens nauwkeurig nagaan wat hij allemaal heeft gezien. ADVERTENTIE 'Lambert De Jong: aktuele mode in leer, suède ën bont voor aangename prijzen! Lambert de Jong is een specialist, dat blijkt over duidelijk als u kennis maakt met de veelzijdig en modieuse kollektie. Want Lambert de Jong volgt de modetrends op de voet met een rijkdom aan bont, vacht, suède en nappa. Van een makkelijk jack voor hem en haar tot en met de laatste creaties in edel bont. En dat alles voor verrassend aangename prijzen. LEIDEN - Een groot deel van de bewoners uit de Vreewijk (o.m. Witte Singel, Jan van Goyenkade en Rijn en Schiekade) wil graag een busverbinding in de wijk. Uit de wijkvergadering bleek dat zij geen zin hebben om te wachten tot het verkeerscirculatieplan (dat in een busverbinding voor ziet) eindelijk van kracht wordt. De bewoners denken dat met een busverbinding het grote par keerprobleem in de wijk enigs zins kan worden getemperd. Ze zijn bang dat de parkeerproble men de komende tijd alleen nog maar groter zullen worden, nu inmiddels met de bouw van het Witte Singelplan is begonnen. Het probleem is dat meer dan één buslijn in de wijk waarschijnlijk voor de NZH niet rendabel is en dat de bewoners het er onderling niet over eens zijn langs welke straat de (zware) bussen dan wel zouden moeten rijden. Gisteravond bleek dat de moge lijkheid van kleine bussen, die dan over de Witte Singel zouden kunnen rijden, met de gemeente zou moeten worden bekeken. De bewoners tekenden bezwaar aan tegen de plannen van de ge meente om de Witte Singel als doorgaande route te kenmerken. Het wijkcomité deed een voorstel om het verkeer dat over de Witte Singel rijdt zoveel mogelijk te belemmeren door de Singel min der aantrekkelijk te maken (ver keerslichten, pakkeerhavens) voor het sluipverkeer. Eventuele acties moeten de eis om de ver keerssituatie in de hele wijk te verbeteren in de toekomst gaan ondersteunen. LEIDEN - De PSP-fractie in de gemeenteraad wil een uit 1829 stammend schilderij van G.Wap- pers, waarop de zelfopoffering van Pieter Adriaansz van der Werff (tijdens het beleg van Lei den in 1574 burgemeester van de ze stad) is afgebeeld, naar Leiden halen. Momenteel is dit schilderij opgeslagen in het Rijksmuseum in Amsterdam, waar het in het kader van een tentoonstelling over de vaderlandse geschiede nis onlangs tentoongesteld was. Het komt oorspronkelijk uit Utrecht, waar het een plaats had bij de universiteit. Volgens de PSP is het Rijksmu seum bereid het kunstwerk op uitleenbasis aan Leiden te geven. De PSP vindt dat de Burgerzaal van het stadhuis de meest ge schikte plaats is om het schilderij op te hangen, omdat daar veel Leidenaars komen en het boven dien in de sfeer van de Burgerzaal past. Het museum De Lakenhal komt niet in aanmerking omdat daar al een schilderij vanM.I. van Bree hangt dat eveneens de zelf- offering van burgemeester Van der Werff als onderwerp heeft. Het schilderij van Wappers is 338 bij 406 centimeter. Het toont een dramatisch ogenblik uit het beleg van Leiden. Sedert mei 1574 was de stad door de Spanjaarden in gesloten en er heerste grote hon gersnood. Burgemeester Van der Werff bood de bevolking toen zijn eigen lichaam als voedsel aan met de woorden: "Zijt gij dan met mijn dood geholpen, neemt mijn lichaam, snijd dat aan stukken, ende deylt daar van soo veele als strekken mach, ik ben getroost" Deze gebeurtenis heeft zich waarschijnlijk in de loop van sep tember 1574 afgespeeld. De woorden van de burgemeester inspireerden de bevolking om te strijden tegen de hongersnood en de stad niet over te geven aan de Spanjaarden. Blijkens een begeleidende brief staat het overgrote deel van de Lage Rijndijk-bewoners achter de actie. De bewoners vinden het wegdek te slecht om zoveel ver keer te kunnen verwerken. Ver keer dat volgens hen in de Lage Rijndijk niets te zoeken heeft en de straat alleen maar gebruikt om de stoplichten op bijvoorbeeld de Zijlsingel te vermijden. Voorts pleiten de Lage Rijndijk bewoners voor de veiligheid van fietsers en voetgangers, die mo menteel "beslist onvoldoende" zou zijn. "Iemand die in onze straat veilig wil oversteken moet gebruik maken van de beveiligde oversteekplaats bij de Zijlpoort, verder zijn er geen oversteek plaatsen" aldus de brief. De Lage Rijndijk fungeert als uit valsweg uit en als invalsweg naar Leiden "een overbelaste functie. Dit gaat mensenlevens kosten, de gebouwen hebben zwaar te lijden en de zenuwen van vooral veel oudere mensen wordt op een zware proef gesteld" Wethouder Waal kon de afgevaar digden gistermiddag de bood schap meegeven dat plannen voor verbetering van de straat in de ambtelijke molens zitten. Hij dacht binnen een klein jaar de Lage Rijndijk te kunnen gaan aanpakken. Tegelijk zullen dan de door de bewoners gevraagde zebra's worden aangelegd. Het voorstel om een snelheidsbe perking van 30 kilometer op te leggen kan niet door de gemeente worden overgenomen, en ten slotte kan aan de derde eis, snelle asfaltering van de Lage Rijndijk, LEIDEN - Een uitslaande brand heeft gisteravond aan een leeg staand pand aan de Gortestraat, in Leiden, voor 30.000 gulden schade veroorzaakt. Vermoedelijk is de brand, die om streeks half twaalf door omwo nenden aan de brandweer werd gemeld, aangestoken. De brandweer was het vuur snel meester, maar kon niet voorko men dat de hele bovenetage uit brandde. ADVERTENTIE Treslong-Hallen Hillegom 4 5 november treslong-hillegom de vindplaats van vele interessante objecten 4 5 november zaterdag 14-22 uur zondag 11-18 uur LEIDEN - Afgevaardigden van Leidse Lage Rijndijk be woners hebben wethouder Waal gistermiddag ruim hon derd handtekeningen overhandigd. Ze gaven daar mee te kennen de overlast van het zware (sluip)verkeer door de wijk beu te zijn. pas worden voldaan als er een riolering in de straat is gelegd. Er staan er twee vergaderingen op stapel, op 21 en 28 november, waar de toe te brengen verbete ringen aan de straat onderwerp van gesprek zullen zijn. De Vries (CRM): LEIDEN - Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) kan niet bemid delen bij de conflicten in het Leidse bejaardenoord "Rosen burch". Hem ontbreken zowel de provinciale als de juridische be voegdheden om zich met het be jaardenoord aan de Vijf Meilaan te bemoeien. Dat antwoordt de staatssecretaris op vragen van het Tweede Ka merlid Ria Beckers (PPR) naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad van 6 oktober. Zoals bekend wordt er door een aantal bewoners samen het bur gerraadsman Frits Quadekker en PPR-fractieraadslid Frits van Oosten actie gevoerd tegen de hoge huren en het gebrek aan in spraak dat de bewoners in "Ro senburch" hebben. De zaak ligt nu bij de kantonrechter. De staatssecretaris schrijft verder dat "Rosenburch" een bejaar denoord is dat buiten het regime van de Wet op de bejaardenoor den of een andere wettelijke re geling valt en dat hij daarom niet kan ingrijpen. Hij wil zich ook onthouden van het geven van een oordeel over de oorzaken van het conflict in "Rosenburch". Voor alsnog ziet Wallis de Vries ook geen mogelijkheden om de Wet op de bejaardenoorden zodanig uit te breiden dat ook geen com plex met zelfstandige flats als "Rosenburch" daaronder valt. Kritiek "onbegrijpelijk". De vroegere Rhodesische premier Garfield Todd (nu te Londen) vindt het onbegrijpelijk dat zo veel Westerse kerken kritiek hebben op de steun die de We reldraad van Kerken aan het Pa triottisch Front heeft gegeven. De kerken brengen elk jaar mil joenenbedragen Rhodesië bin nen voor hulpverlening en de al dus verkregen deviezen gebruikt de regering-Smith graag voor aankoop van belangrijke goede ren als olie en wapens. Hiertegen is nog nooit geprotesteerd, aldus Todd. Daartegenover staat dat het Pa triottisch Front de zorg voor dui zenden vluchtelingen op zich heeft genomen die Rhodesië hebben moeten verlaten. Het Front krijgt van de Sowjet-Unie voldoende wapens maar geen middelen voor hulpverlening. Todd vindt het plicht van de ker ken op te komen voor mensen die zich onder bescherming van het Front hebben gesteld. Arrestatie. De ondervoorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, mevrouw Sally Montla- na uit Soweto (bij Johannes burg), is door de veiligheidspoli tie gearresteerd. Zij zat in 1976 ook al een tijd vast, samen met haar man, die voorzitter is van het "Comité van Tien" in Soweto, en voor het laatst in februari van dit jaar. Kerkenfusie. Zaterdag zal in het Congrespaleis te Brussel het sa mengaan van drie protestantse kerken in België officieel worden gevierd met leden van de plaat selijke gemeenten van de drie fu siepartners, vertegenwoordigers van bevriende kerken en andere genodigden. De eenwording kreeg in september bestuurlijk haar beslag. Sinds 1971 was daar aan stelselmatig gewerkt. Ook Nederland zal zaterdag in Brussel zijn medeleven tonen. Namens de Hervormde Kerk gaat onder andere de voorzitter van de syno de, ds. G. Spilt, er heen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Utrecht J. Koppenol Huizen, te Ederveen H. A. van de Pol Wierden, te Leeu warden M. de Jong Mijnshee- renland, te Eek en Wiel G. F. Overgaauw Valkenburg (ZH), te Vlaardingen C. Trouwborst Ben schop, te Wemeldinge. J. Raatjes Appingedam, te Leerbroek K.Veldman Genemuiden; aan genomen naar Amersfoort J. W. van der Heide Leeuwarden, naar Dieren kandidaat B. J. Ligten- berg Zeerijp; bedankt voorhet beroep van de provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (secretariaat) T. Poot Nieuw-Loosdrecht. Gere formeerde Kerken: beroepen te Hillegom W. H. van Halsema Sao Paulo (Brazilië). Chr. Geref. Ker ken: aangenomen naar Noordse- schut kandidaat P. C. de Lange Putten. Geref. Gemeenten: be dankt voor Dinteloord A. Moer kerken Nieuw-Beyerland. ADVERTENTIE zak a 1000 gram J2-.85' Pak a 300 gram -M5- ca. 800 gram Uit onze diepvries 3 stokjes Deze week als kassakoopje: Pak a 150 gram

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17