„We gaan niet op visite, we willen winnen" WK-ROEIEN: SOBERHEID TROEF V SI pij pel Supporters erenBartolome Kees Rijvers: „Ik moet wel experimenteren" Strafbaakje volgend jaar toch van kracht Blom aan vooravond Europa Cup WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Het supporterslegioen van Parker blijft zijn sterren trouw, ook in dagen van tegen spoed. Dat bleek gisteren wel op de door kapper Bosman en Theo Huigsloot belegde "receptie" in zake het afscheid van Vic Barto lome, de door de Leidse eredivi- sionist aan de kant gezette Ame rikaan. Een kleine tachtig man was naar de Vijf Meihal getogen om afscheid te nemen van de sympatieke bas ketballer, die door zijn rustige manier van doen erg goed over kwam bij de supporters van de kampioen. Bartolome zelf was er knap van on dersteboven. In zijn dankwoord stamelde hij weliswaar iets in ge brekkig Nederlandsmaar slechts weinigen zullen er wat van be grepen hebben. Bosman was wat dat aangaat toch duidelijker. "Laten we niet vergetenzo spraK hij in zijn dankwoord, "dat Lei den het kampioenschap vorig jaar voor een groot deel te danken heeft aan de inbreng van Vic. We bouwen nu verder, maar dat had nooit gekund zonder hem". En na het ovationele applaus: "Het ga je goed met je vrouw in Ameri ka. Wij van Leiden zullen een goede herinnering aan jou blij ven bewaren". Waarna de cadeaus op tafel kwa men en er talloze handen geschud moesten worden. En Bosman zachtjes: "Jammer hè, het was zo'n aardige jongen. Ik. snap ei genlijk nog steeds niet waarom hij weg moest, maar dat zal ik maar niet hardop zeggen". Peter Paulides, de derde guard van Parker, zal er in ieder geval niet bij zijn als de Leidse kam pioen zijn uitwedstrijden voor de Europa Cup tegen Crystal Palace (morgen) en Södertalje (volgende week) speelt. De Leidenaar heeft van zijn baas - het Nederlandse leger - geen toestemming gekre gen om met de ploeg naar Enge land en Zweden af te reizen. Aanvankelijk had Paulides van de Overste van de Juliana van Stol berg-kazerne alle medewerking verkregen, maar zijn directe chef, ene majoor Vos, wilde uiteinde lijk geen uitzondering voor de Leidse speler maken. Commentaar van Paulides: "Er stort een wereldje voor me in. Dit is pure willekeur. Zoiets moet toch gewoon mogelijk zijn. Ik baal hier stevig van". 1'"Nti\l- /V1. Reekers: „Het moet kunnen" LEIDEN - Samen met coach Hen- nie Blom bekeek Parker-scout en manager Henk Reekers zon dag in Londen een competitie duel van de eerste Europa Cup tegenstander, Crystal Palace, de ploeg waartegen Leiden morgen moet uitkomen. Zijn indruk: "Zeker geen team om te onder schatten, ook al staat het Engel se basketbal in Europa niet erg hoog aangeschreven. Het speelt erg rommelig, je weet eigenlijk nooit precies waar de bal te recht zal komen. De Britten be schikken over één Amerikaan en één Engelse Amerikaan, rede lijk goede spelers. Als we gedis ciplineerd spelen moet het luk ken om daar te winnen". Fouten Nederlandse vertegenwoordiging lijkt nu al kansloos GRONINGEN/JOURE/LEIDEN - Plaats van handeling: een comfortabele Beuk-bus, komende uit Groningen en gaande in de richting Leiden. Onderwerp van gesprek: het aanstaande Europa Cup avontuur van de landskam pioen Parker. De man aan het woord: Hennie Blom, ie mand met een respectabel aantal dienstjaren in de bas- ketbalsport en als coach bij voornoemde Leidse vereni ging inmiddels al weer zo'n vier jaar verzekerd van een vaste plaats op de bank. Verdere bijkomstigheden: een prettige ambiance omdat Parker zojuist de aloude rivaal Donar in eigen hal en voor een volle bak een gevoelig lesje heeft geleerd en een 'pils-stop' ih Joure (Friesland) die alleen maar sfeer- verhogend werkt omdat de vi deo-opnamen van Studio Sport de overwinning dubbel-zoet doet smaken. Enfin, het kan niet stuk, dat is duidelijk. En daarbij heeft Blom veel te vertellen. Allereerst maar over zijn plannen. "De bedoeling was dus om vorig seizoen de play-offs te halen en dit jaar kampioen te worden. Maar goed, het liep nu eenmaal anders, de zaak is in een versnel ling gebracht maar daar sta ik verder niet bij stil. Ik werk nu in etappes. Dat houdt in, dat we in de Europa Cup de tweede ronde moeten bereiken en daarnaast in de nationale competitie ons zien te kwalificeren voor de play-offs. Verder denk ik nu nog niet. Als Wé die volgende ronde halen zien we wel weer, komen we bij de laatste vier, waar ik overigens vast op reken, dan kijken we wel verder. Momenteel concentreren we ons op de Europese wedstrij den, zonder overigens daarbij de competitie uit het oog te verlie- beiden en fout maken tegen de anderen en dat dus de onderlinge wedstrijden beslissend zullen zijn. We krijgen die Spanjaarden eerst thuis. Dan telt niet het win nen, maar de manier waarop. Ik bedoel, we moeten hier een buf fer zien te maken voor de uitwed strijd. Het puntenverschil is na melijk bepalend. Kunnen we in Leiden een aardige voorsprong nemen dan hebben we een kans. Anders niet. Badelona is ploeg van Europese klasse. Beschikt over één der beste spelers van de wereld, de Joegoslaaf Slavic. De club is erg rijk, dus je mag wel aannemen ook erg goed. Maar wij zijn eveneens sterk. En niet bang. We gaan er niet op visite; we wil len winnen. En niet anders." Stuk beter Vervolgens over zijn eigen team. "Een stuk beter dan vorig jaar, dat is zeker. Ook wat dat betreft werk ik in etappes. Afgelopen seizoen konden slechts een deel van de systemen worden ge speeld die er nu helemaal uitko men. Simpelweg omdat de ploeg er toén nog niet aan toe was. Nu, met de aanvulling die er geko men is, kunnen we dingen doen die vorig jaar gewoon niet moge lijk waren. Het team is completer geworden. Met het oog op de Eu ropa Cup is dat noodzaak ook. We beschikken tevens over meer kracht. Ons hele oefenprogram ma was geènt op de Europa Cup. Veel wedstrijden in het buiten land. Daar wordt een stuk stevi ger gespeeld dan hier, ook al om dat de arbiters daar de regels be duidend anders interpreteren. Noch tegen de Europa Cup duels, noch tegen de competitie wedstrijden, waar je als kam pioen natuurlijk extra-tegen stand kan verwachten, zie ik op. De ploeg is er aan toe. "De jon gens kunnen het aan." Uiteindelijk over Dave Kyle, de veelbesproken nieuwe Ameri kaan: "Kijk, de tijd dat er hier een willekeurige speler van de over kant van de oceaan kwam aan vliegen en vervolgens de sterren van de hemel speelde is natuur lijk wel voorbij. Wij hier in Ne derland vallen heus niet meer flauw van die jongens, er is sinds een jaar of zes geleden echt wel wat veranderd. Het team draait nu inmiddels al drie maanden en je daarin aanpassen kost gewoon tijd. Ik heb alle vertrouwen in Kyle, de cijfers liegen tenslotte niet. Hij zat vorig jaar bij de allerbeste Amerikaanse college-spelers en dat zegt toch wel wat. Gun die jongen gewoon een redelijke aanpassingsperiode. Ik weet nog goed hoe dat met Sid Bruinsma is "Ik werk in etappes. De tweede ronde bereiken en de Hennie Blom: play-offs halen gegaan. Dacht toen zelf ook in het begin, wat hebben ze me nou ge leverd. Maar kijk Bruinsma nu. Goed voor het nationale team toch?" Pijn Blijft over Victor Bartolome: "Het deed me pijn om hem zoiets te moeten meedelen, ik ken hem langer dan wie ook hier. Maar het moest. Vic is een uitstekende jongen, voldeed vorig seizoen erg goed. Maar in de aanloopperiode van dit jaar bleek hij toch niet mee te kunnen. Hij speelt graag "clean" basketbal, zal nooit ie mand een strobreed in de weg leggen, nooit iemand opzij du wen en zo. Dat kan niet meer straks. Die twee zaken zouden ons straks opbreken in de Europa Cup. Dit is het beste. Zowel voor hem zelf als voor de club." Tenslotte Blom zelf. En zijn aspira ties. De dubbele punt kan nu wegblijven, zijn gezicht spreekt boekdelen. Hij tekende een con tract voor twee jaar met pennen- man Robert Bockweg. De vulling is aan het eind van dit seizoen op. Wat het resultaat ook moge zijn - tweede ronde, kampioen? - Blom zelf, het blijkt uit alles, voelt veel voor het zetten van een nieuwe handtekening, mits natuurlijk de communicatie tussen hem en de spelers nog immer "op niveau" gevoerd kan worden. Als daar iets loos aan is haakt hij liever ei gener beweging af om zich elders eventueel nog nuttig te kunnen maken, want versleten voelt hij zich nog niet. Maar goed, als het aan hem ligt... dan nog graag een streepje er bij. In vierkleuren of AD VAN KAAM EINDHOVEN (GPD) - Nu PSV- aanvoerder Willy van der Kuylen vanavond in de tweede wedstrijd van de tweede ronde van het Eu ropa-Cuptoernooi voor lands kampioenen tegen het Schotse FC Glasgow Rangers ontbreekt, zal zijn taak op het middenveld moeten worden overgenomen door Willy Janssen De 18-jarige Limburger is overigens ook al 14 dagen geleden in het Ibrox Park van Glasgow ingevallen voor de met een spierblessure tobbende Van der Kuylen, die toen al na 14 minuten uitgewisseld moest worden. Een maand geleden behoorde Willy Janssen nog tot de kern van het C-elftal. Begin dit jaar was hij zelfs (nog) niet in aanmerking ge komen voor een A-contract. Rij vers: "Het goede spel van Jans sen heeft me de afgelopen weken niet verrast. Het was echter niet de bedoeling dat hij dit jaar al in gezet zou worden voor het eerste elftal. Zijn studie prevaleert". Hetgeen betekent dat Willy Jans sen vandaag eerst nog in de schoolbanken plaats moet ne men om daarna "even" te gaan voetballen tegen Glasgow Ran gers. Kees Rijvers: "Willy Jans sen blijft evenwel na deze Euro pa-Cupwedstrijd normaal deel uitmaken van de C-selectie. Vo rige week heeft hij vrijaf van school gekregen om de trip naar Parijs mee te maken, terwijl hij bovendien ook al enkele dagen heeft moeten verzuimen voor de reis naar Glasgow twee weken geleden. Nog meer verzuim in de toekomst kan problemen op gaan leveren". Tussenperiode Volgens de Eindhovense oefen- meester bevindt PSV zich op dit moment duidelijk in een tussen periode, waarbij bovendien het grote aantal geblesseerden hem noopt tot een aantal experimen ten binnen de ploeg. Op die ma nier is in feite Willy Janssen in het Kees Rijvers A-team terechtgekomen. Vorig jaar kon Rijvers bij dergelijke si tuaties nog terugvallen op Deacy en Francois, maar nu die twee naar België zijn vertrokken komt hij automatisch terecht bij C- spelers die weinig of geen inter nationale ervaring hebben. Rijvers: „Wat we nu aan het doen zijn is in feite allemaal iets dat nog net door de beugel kan. Maar onder normale omstandigheden zou ik er geen moment over pein zen dergelijke grote risico's te nemen. We moeten echter nu wel: Van Beveren, Van der Kuylen en Postuma zijn niet speelklaar, terwijl Willy en René van de Kerkhof, Deijkers, Poortvliet, Smit en Van Kraay wel kunnen spelen, maar beslist niet in oojti- male conditie zijn. Ten aanzien van Willy Janssen gaat dat onervaren -zijn evenwel be slist niet op. Zoals hij veertien dagen geleden in Ibrox Park te gen de Rangers speelde en zater dag tegen FC Twente tot de ab solute uitblinkers behoorde, is hij wel degelijk een grote aanwinst voor de Eindhovenaren. Het me rendeel van de PSV'ers mocht er dan onlangs op wijzen dat er voor Van der Kuylen niet een-twee- drie een opvolger in de eigen ge lederen klaarstaat, de PSV'ers hebben daarbij kennelijk toch de ravenzwarte Limburger over het hoofd gezien, hoewel hij toch al weer enkele jaren in het C-team van de Brabanders cheert. Verder over de Europa Cup: "Ik loop al een tijdje mee in dit we reldje. Heb Kinzo en Den Bosch enorme foutep zien maken. Kin zo viel uit de boot omdat tegen standers werden onderschat, Den Bosch kon het overladen programma niet aan, wilde alles winnen. Ik heb daar van geleerd. Over Crystal Palace, onze eerste tegenstander, hoorde ik allerlei tegenstrijdige berichten. De één vond ze uitgesproken zwak, de ander zei dat ze vijf Amerikanen hadden. We zijn dus zelf gaan kij ken om te zien wat het voorstelt. En zo gaan we ook naar Barcelo na, om daar die ploeg aan het werk te zien. De Zweedse tegen stander kennen we. Tom Quinn, de coach van het nationale team, is daar trainer. Ik weet dat hij een liefhebber is van het 1-3-1 sys teem. Nou, daar zullen we kei hard op trainen. Tijdens een toernooi daar hebben we ze in ie der geval met 19 punten versla gen". Dan over de kansen: "Volgens mij gaat het tussen Parker en Bade lona. Ik denk dat we geen van LEIDEN - Terwijl in ons land de meeste wedstrij droeiers de eerste voorbe reidingen treffen voor het seizoen 1979, heeft voor de internationale roeitop het belangrijkste evenement van 1978 eerst nu een aan vang genomen. Op het La ke Karapiro in Nieuw Zeeland is vandaag het startsein gegeven voor de strijd om de wereldtitels. Nederland is daar met ze ventien roeiers en roei- sters slechts bescheiden vertegenwoordigd. De FISA (internationale roeibond) gunde de organisatie van het WK aan Nieuw Zeeland als bewijs van erkentelijkheid voor de LEIDEN - Met ingang van 1 januari zal binnen de Afdeling Leiden voor A-junioren uiteindelijk toch het strafbankje worden inge voerd. Zij het voor deze voetbaljaargang nog in een experimen tele vorm, dit overeenkomstig de wens van de KNVB in Zeist, die het strafbankje voor de komende competitie (79/80) definitief onder het geheel van strafmaatregelen zal brengen. Voor welke categorieën van junioren dat strafbankje van kracht zal gaan worden kon gisteravond op de Algemene Najaarsvergade ring van de KNVB, afdeling Leiden niet gezegd worden. De KNVB in Zeist wil eerst de ervaringen van de diverse afdelingen over het strafbankje in die experimentele fase vernemen. Overigens zal de naam strafbankje naar alle waarschijnlijkheid worden veranderd in straftijd, omdat men de verenigingen niet wil en kan verplichten een bankje (of zelfs kist) naast elk voetbal veld te plaatsen. trouwe aanwezigheid van de Ki wi's op de grote toernooien, die als regel op ettelijke duizenden kilometers van huh vaderland gehouden worden. Ditmaal mo gen de andere landen de lange tocht naar de andere kant van de aardbol ondernemen. De hoge reiskosten van deze trip zijn er debet aan dat de nationale roeibond tot een kleine afvaardi ging heeft besloten. Deze reiskos ten worden overigens enigermate gedrukt, nu de Nieuwzeelanders hebben besloten de door Neder landse ploegen gebruikte boten tegen nieuwprijs over te nemen. Op het WK-toernooi zal soberheid troef zijn. In elk geval lijkt het een minder groots spektakel te gaan worden dan vorig jaar in Amster dam, toen er niet alleen meer lan den met grotere équipes kwamen opdagen, maar ook de "lichte roeiers" in het programma waren opgenomen. De lichtgewichten hebben hun titelstrijd echter al in augustus afgewerkt. Drie Ne derlandse ploegen sleepten toen een zilveren medaille in de wacht. Voorname rol Verwacht mag worden dat ook dit jaar de Oostbloklanden weer een voorname rol op de titelstrijd zullen spelen, wat bepaald niet gezegd kan worden van de Ne derlandse vertegenwoordiging. De verrichtingen van de ploegen tijdens het "gewone" seizoen wa ren bepaald niet zodanig, dat verwacht mag worden dat de driekleur daar in Nieuw Zeeland zal wapperen. De vier zonder van Aegir/Nereus (Vos, Bock en Atsma van Aegir en Oudt van Ne- reus) en de twee zonder stuurman van Phocas (Bosman en Hor- stink), die tezamen de Neder landse herenéquipe vormen kwamen in het voorseizoen niet tot opzienbarende prestaties. Met name de vier van vorig jaar (Vos, Bock, Bosman en Horstink) bleek weinig aan niveau te heb ben gewonnen. Op het moment dat door het weg vallen van de Nereustwee Van der Horst/Boschoten een "vaca ture" vrijkwam, besloot de TAC op grond van de uitstekende ver richtingen van het Phocasduo in de aanvangsfase van deze roei- jaargang, om de vier op te breken en Bosman/Horstink in de twee te laten starten. Oudt en Atsma, het derde tweetal, werd toen aan Vos en Bock gekoppeld om de vier te vullen. Deze vier, die pas laat in het seizoen werd samengesteld, demon streerde een steeds groeiende, zij het geen stralende, vorm. Waar door het zich laat raden, dat ook binnen de roeivertegenwoordi- ging de nodige twijfels ten aan zien van deze vier worden uitge sproken. Kanttekeningen Ook waar het de dames betreft kunnen er de nodige kantteke ningen geplaatst worden. Joke Dierdorp en Karin Abma bij voorbeeld - de zilveren damest- wee van Amsterdam 1977 - zijn tot nóg toe tijdens wedstrijden bepaald niet op de voorgrond ge treden. Niettemin moeten zij wel Liesbeth Vosmaer: ervaring in staat worden geacht om hoge ogen te gooien. De vorm van de dag zal daarbij, het mag een A, B, C-tje heten, de doorslag moeten geven, want het duo is het niet gegeven orh zich via voorwedstrijden en halve fi nales naar de eindstrijd toe te roeien. Integendeel, vanwege het geringe aantal inschrijvingen zullen Dierdorp en Abma meteen in de "blikkenparade" verzeild raken. De dubbelvier (Willem III, Laak, Hunze en Nereus), bestaande uit Jos Compaan, Greet Hellemans, Lili Meeuwisse en Saskia Joris- sen is erg jong en tamelijk oner varen. De gestuurde vier van Ne reus daarentegen heeft in Lies beth Vosmaer een enorme brok internationale ervaring aan boord. Liesbeth draait al sinds 1971 onafgebroken aan de top mee. Haalde in 1973 in de vier goud en heeft nog niets aan kracht en inzet ingeboet. Haar partners Esther Kruiswijk, Ma- rie-Anne Stapel en Marleen Brummelkamp hebben echter aanzienlijk minder ervaring. De Leidse bijdrage aan de WK- ploeg bestaat uit Vivian Schaper- Voss, de chef d'équipe en Atsma, die tegenwoordig voor het Gro ningse Aegir uitkomt. KEES DE RUIJTER PA'AA# WAT Z/f VJ/V Z>£- AA/- /&WTVAAJ <£T V£ID

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13