- Pasar Gambir ook komende twee jaar in Leiden ÉSSI Haagse majoretten sterk KRAK! uim 23.000 bezoekers in Leidse Groenoordhallen W N.F.O.-manifestatie. Eerste nationale kampioenschappen in Leiden Actief in lAANDAG 30 OKTOBER 1978 LEIDEN De eerste exotische najaarsmarkt in Leiden, "De Pasar Gambir 1978" is een dusdanig succes geworden dat de organisatoren van deze markt hebben besloten zeker de eerste twee jaar met hun hele gevolg en een keur van artiesten in Leiden terug te keren. Met de directie van de Groenoordhallen zijn hier al afspra ken over gemaakt en evenals dit jaar zullen de volgende pasars aan het einde van de maand oktober gehouden worden. w Op de Pasar Gambir werd gisteren ve$tond. speciale kindermiddag gehouden r veel belangstelling be- In totaal passeerden de afgelopen vier dagen 23.688 bezoekers de kassa's van de Groenoordhallen. Dat waren er 3688 meer dan aan vankelijk werd verwacht en die nodig waren om uit de kosten te geraken maar het waren er ook 1312 minder dan waarop werd gehoopt. De vijfentwintigdui- zendste bezoeker zou namelijk een reis naar Indonesië aangebo den krijgen. "Dat is er dus net niet van gekomen", liet de heer Van der Sluis, een van de organi satoren weten, "Die reis laten we dan nog maar een jaartje in de kast liggen" Experiment ADVERTENTIE Alg. Bond v. Onderwijzend Personeel (A.B.O.P) Kollega's, bezoekt donderdag 2 nov. a.s. de in het gebouw Palace, Zomerhofstraat, Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Vertrek trein 19.00 uur. Deelname melden:' Tel. 071-140273 of 132804. ATTENTIE! Kollega's IN TIJDELIJKE DIENST van de gem Leiden, stuurt s.v.p. een copie van uw akte van aanstelling naar het secr. Wollegras 4, Leiden. Tot de artiesten die tijdens het weekeinde de Pasar Gambir opluis terden behoorde onder meer de groep Dream Express. De meisjes Bianca, Stella en Patricia Maessen die in ons land bekendheid kreeg als de "Hearts of Soulen aan het Eu rovisie-songfestival deelnamen met het liedje "Waterman" "Het organiseren van deze markt was voor ons een experiment dat al met al als geslaagd kan worden beschouwd. De sfeer op de markt was bijzonder goed en we hebben goede hoop dat de Leidse pasar m de toekomst zal uitgroeien tot een even omvangrijk gebeuren als de pasars van Den Haag en Amster dam. Voor het overgrote deel zal de opzet volgend jaar hetzelfde blijven. Wel gaan we proberen om nog wat meer exotische sfeer te kwe ken, bijvoorbeeld door het aan trekken van een echt gamelan orkest", aldus de heer van der Sluis. Exotische sfeer was er zaterdag avond in elk geval volop door de "Fiësta Tropical Show" met het trio Los Alegres als het middel punt. Dit gezelschap bracht twee uur lang een kleurrijke en swin gende show vol Zuidamerikaan- se schlagers en afgewisseld door dansen en acrobatische acts. Helaas hebben maar weinig men sen van dit spektakel kunnen ge nieten want de zaterdagavond was erg teleurstellend waar het de publieke belangstelling be trof. (Volgens de heer Van der Sluis zou de televisieuitzending van Keetje Tippel hier weieens debet aan geweest kunnen zijn). In totaal bevolkten de gehele za terdag nog geen 5000 bezoekers de markt. Zondag was het daarentegen een stuk drukker (ruim 11.000 bezoe kers). Deze drukte concentreerde zich vooral rond de talrijke eet- en kledingtentjes en natuurlijk rond het grote podium want daar was het de gehele dag door een ko men en gaan van bekende arties ten. Variété Eerst was er voor de jeugdige marktbezoekertjes een variété programma onder het motto "ho cus, pocus, lachen maar". Hoog tepunt was hier een spannende wedstrijd "zuigflessabbelen" waaraan werd deelgenomen door kinderen uit de zaal. Vervolgens vermaakte Corry Konings het publiek met succesnummers als "Huilen is voor jou te laat" en het door zeer velen uit volle borst meegezongen "Dat is toch je moedertje". Ook de razend po pulaire Rob de Nijs slaagde er uitstekend in de zaal voor zich te 's Avonds deden de dames Luv de harten van de mannelijke bezoe kers wat harder bonzen en bete kende het optreden van de voor malige "Hearts of Soul", de te genwoordig in België gehuisves te formatie "Dream Express" de muzikale uitsmijter. Ondanks het ontbreken van een begeleidings band een erg aardig optreden van Bianca, Stella en Patricia (telgen uit een Indisch gezin van elf kin deren) en hun mannelijke colle ga. Direct nadat het applaus voor "Dream Express" was weggeëbt werd in een razend tempo be gonnen met de afbraak van het omvangrijke podium en de 170 stands om op tijd plaats te kun nen maken voor de nuchtere kal veren, de worstkoeien en de extra kwaliteit dikbillen. Niets is zo veranderlijk als het inte rieur van de Groenoordhal len. LEIDEN - Een korte, fel uitslaande brand heeft gisteravond op het terrein van de scheepswerf Boot aan de Surinamestraat in Leiden voor ongeveer 75.000 gulden schade aangericht. Een in een construct ie loods gebouwd kantoortje ging in vlammen open het elektrische gedeelte van een in de loods hangende hijskraan is door de vlammen voorlopig onbruikbaar geworden. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak (kortsluiting wordt niet uitgeslotentussen kwart over zes en halfzeven gisteravond. Een op het terrein woonachtige werk nemer van Boot alarmeerde de brandweer en zette de toegangshekken van het terrein alvast open om de brand weer vrije doorgang te verlenen. Omwonenden maakten hiervan ook gebruik om het terrein te betreden. Door de politie werden zij onmiddellijk verwijderd omdat op dat mo ment in de loods nog een aantal gasflessen lagen zodat ontploffingsge vaar niet was uitgesloten. De brandweer bestreed het vuur met twee middeldruk- en twee lage- drukslangen en was de brand zeer snel meester. JAAP VISSER LEZERS SCHRIJVEN Huwelijken Het is nog steeds een juiste uit spraak: "het volk krijgt de rege ring, die het verdient". Dat geldt ook voor een stad als Leiden. Ik heb nog niemand gesproken, die niet kankert over de in zijn geheel hot en her opengebroken stad. Alom hoor je: "ze doen maar in Leiden"; een straat is net dicht na openbreking A en gaat weer open voor openbreking B". Ik ant woord dan altijd: "dan had je maar anders moeten stemmen" Een stad verdient immers het stadsbestuur, dat het zelf - uit onkunde - gekozen heeft? Een typisch voorbeeld van stede lijke onkunde heeft de gemeente raad onlangs getoond door de kapelzaal van K. en O. te be stemmen als alternatieve trouw zaal omdat het stadhuis door on- doorziene verkeerstechnische problematieken niet goed be reikbaar is. Ik kende de kapelzaal in de Hazewindsteeg al wel, maar als ambtenaar in dienst van de gemeente, uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken, ben ik er met collega's een kijkje gaan nemen. Op 1 november gaat de ellende nog groter worden wanneer via het genomen raadsbesluit die tweede trouwzaal in gebruik wordt ge nomen. Er is namelijk geen grote auto die de Hazewindsteeg kan bereiken. Ik zie een grote auto van De Jong of De Groot al van de Caeciliastraat de Hazewindsteeg indraaien. Via de Oude Vest kun je er niet komen, wantje kunt de Turfmarkt niet langs vanwege baggertoestanden. K O-cursus In het K O-gebouw aa n de Oude Vest 45 ingang Haze windsteeg) begint morgen avond de cursus wijsgerige biologie. De cursus omvat een drietal voordrachten van prof. dr. M. Jeuken. Inde cur sus wordt een relatie gezocht tussen biologie als natuurwe tenschap en de wijsbegeerte, opgevat als leer over het we zen der dingen. De eerste in leiding begint om acht uur en de cursusprijs is f 10.50. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt op woensdag 1 novem ber een educatieve middag georganiseerd voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. Het pro gramma dat in het teken van het aardewerk staat omvat de vertoning van de film Sala- mou,over het pottenbakken in Nieuw-Guinea en Suriname, een speurtocht door het mu seum en het bakken van pot ten in de werkruimte van het museum. De kosten van deel neming aan dit creatieve werk zijn f 0.75. Bazaar Op woensdag 1 november wordt de jaarlijkse bazaar gehou den van de Evangelisch Lu therse Kerk aan de Hoogland se Kerkgracht. Er zullen al lerlei goederen verkocht wor den zoals handwerken, le vensmiddelen, huishoudelijke artikelen en gebruiksvoor werpen. Ook voor de kinderen zijn er attracties en is er een stand met curiositeiten en een muziek- en boekenstand, 's Avonds draait het rad van avontuur. De bazaar is ge opend van 10 tot 12, van 14 tot 1730 en van 19 tot 22 uur Anthroposofie Het Studiecentrum voor Anth roposofie organiseert voor belangstellenden een inlei ding over het tijdperk van Aristoteles. Dat gebeurt op 1 november in de Rudolf Stei- ner-school aan de Cesar Franckstraat 9 in Zuid-West. Inleider is mr. P. C. Veltman en het aanvangsuur is 8 uur 's avonds. Schrijfavond De Leidse Werkgroep van Am nesty International houdt donderdag 2 november de maandelijkse schrijfavond voor politieke gevangenen. Die avond kunnen brieven verstuurd worden aan ver antwoordelijke autoriteiten waarin op vrijlating en mil dere behandeling wordt aan gedrongen. De schrijfavond wordt gehouden in het pand Rapenburg 102 (ingang nr. 100) en begint om acht uur. Shebeen In het volksmuziekcafé Shebeen (Vrouwenkerkkoorsteeg 17) treedt vrijdagavond 3 no vember de Ramshackle Stringband op. De voor stelling begint om tien uur 's avonds en toegangsprijs be draagt vier gulden. LEIDEN - Onder overweldigende belangstelling zijn zaterdag in de sporthal van de chr. scholenge meenschap De Vlietschans de eerste "open Nederlandse kam pioenschappen" voor m^joret- tenkorpsen gehouden. Deze kampioenschappen zijn een volledig Haagse aangelegenheid geworden want in alle drie divi sies (de 17 uitverkoren korpsen streden in een ere-, eerste- en tweede divisie) werd een Haags gezelschap eerste. Nummer één in de eredivisie en kampioen van Nederland werd de showgroep "Fentissy". In de eerste divisie was er een eerste plaats wegge legd voor het majoretten peloton "Prinses Christina" en in de tweede divisie gingen de Resi dentie Show Girls" met de hoog ste eer strijken. Voor de organisatoren was het de laatste weken hard werken geblazen om alles nog op tijd rond te krijgen. In eerste instan tie zouden de majoretten-kam- pioenschappenenamelijk het aan staande weekeinde in de Groenoordhallen worden ge houden, en wel.tjjdens de Tapta- de '78. Maar omdat de Algemene Nederlandse Unie van Muziek verenigingen (de ANUM) had ge steld dat alleen korpsen die bij deze bond aangesloten zijn aan het festijn mochten meedoen ging het geheel niet door. Om de ze reden werden namelijk de "The Fourty Four Degrees" uit gesloten van deelname. Aange zien het bestuur van deze Leidse formatie ook het bestuur vormt van de Taptade, kreeg de ANUM te horen dat zij maar beter naar een andere ruimte kon uitkijken. Dankzij het doortastende optreden van de heer Soet, voorzitter van muziekvereniging "De Burcht" en belast met de interne organisa tie van de kampioenschappen, werd die andere ruimte, de fraaie nieuwe sporthal van de Vliet- schans-scholengemeenschap. Een hal die echter wel te klein was om de uit het hele land af komstige en met speciale bussen aangevoerde supporters een comfortabel plaatsje te bieden. Het was dan ook improviseren geblazen om alles en iedereen een beetje fatsoenlijk in de hal te her bergen en er voor te zorgen dat de boel niet uit de hand zou lopen. Ondanks deze ellende vooraf groeide het majorettenfestival toch uit tot een aantrekkelijk, kleurrijk en muzikaal gebeuren Kortom, een geslaagd kampioen schap en bij de ANUM-n na afloop niets dan vrolijke ge zichten. De heer Van Vliet een van de bondsmensen: "Het is al lemaal uitstekend verlopen en we gaan hier dan ook zeker mee door. Volgend jaar verwacht ik ook deelname van buitenlandse korpsen, zodat er dan echt sprake is van "open" Nederlandse kam pioenschappen." [iet is Vrijwel uitgesloten dat deze kampioenschappen in het ver volg wederom in Leiden zullen worden gehouden. Van Vliet: "De medewerking van het Leidse gemeentebestuur was ronduit slecht. Zo weigerde zij om een grote prijs beschikbaar te stellen voor deze kampioenschappen. Had zij dat wel gedaan dan zou in het vervolg bijvoorbeeld "De gouden majorette van de ge meente Leiden" inzet kunnen zijn van de "open Nederlandse kampioenschappen" voor majo retten korpsen. We gaan het nu maar eens in Den Haag proberen, ik verwacht daar wel heel wat meer voor elkaar te kunnen krij gen". De gemeenteraad heeft door abso lute onkunde van de situatie ter plekke een besluit genomen waar iedere directeur van een VVV- kantoor zich voor zou schamen. Veel familieleden van bruidspa ren komen van buiten de stad. Dan moeten ze Leiden aan schouwen via de hobbelweg, die Caeciliastraat heet een paar lompenwagens, een aantal fout geparkeerde auto's en dan een steegje in - let wel: te voet, want anders kan het niet - naar de Leidse trouwzaal. U mag het best weten: ik (en ik ben niet alleen, dat weet ik) schaam me diep wanneer ik daar achter de trouwtafel sta en de entourage aanschouw waarvoor mensen op bijvoorbeeld dinsdagmiddag f510,- moeten betalen. Dat is geen trap naar K. en O., maar de constatering van een bedroevend feit, dat de gemeente moet om zien naar een alternatief vooreen door die gemeente zelf gecreëer de chaos. Ik vind het een schandaal, dat goed betaald hoog geclassificeerd ge meentelijk personeel en gemeen telijk bestuur niet vooraf heeft ingezien en aangevoeld, dat de hele stadsopbrekerij gevolgen zou moeten hebben voor o.a. de huwelijken ten stadhuize. Ik vind het ook een grof schandaal, dat een stadsbestuur de wijk moet nemen naar een ruimte, die door een gemeentelijk niet direct ge bonden instelling beschikbaar wordt gesteld omdat een ge meentelijke instelling als bij voorbeeld de Lakenhal weigert om gastvrijheid te bieden. Het houden van tentoonstellingen is een smoes voor de geboden weigering, want het zou zonder enige moeite mogelijk hebben moeten kunnen zijn, dat de La kenhal-ingang aan de Scheistraat beschikbaar werd gesteld voor entree en uitgang van trouwstoe- ten; éen van de stijlkamers zou wachtkamer hebben kunnen zijn en de hal de tijdelijke trouwzaal. Niet één tentoonstellingsbezoe ker zou in de Lakenhal last of hinder behoeven te hebben van een tijdelijke trouwzaalsituatie. De Scheistraat zou de enige straat geweest zijn waar trouwstoetcn zouden hebben kunnen voorrij den (laat ik het afkloppen, want gegarandeerd beginnen de be stuurlijke verkeerstechnisch goed geïnformeerde heren mor gen met het openbreken van de Scheistraat!) en wegrijden. Edoch, neen. De directie van de Lakenhal stond een goede oplos sing niet toe. Begrijpelijk, want heeft de gemeenteraad zich ooit werkelijk zorgen gemaakt over een museum als de Lakenhal? Neen. De bruidsparen zijn nu de dupe van een al gefaald hebbend beleid uit het verleden en blijven de dupe bij een falend bestuur in het heden. En maar kankeren! We hebben het aan onszelf te wij ten: een stad krijgt het stadsbe stuur, dat het - door gebrek aan belangstelling en absolute on kunde uit verleden en heden - verdient. In het stadswapen staat "dit omwille van de vrijheid", maar wanneer U mocht denken, dat U in een democratisch gere geerde stad woont, vergist U zich deerlijk. J.A.F. Doove, Papengracht 34, Leiden. ADVERTENTIE Beter voorkómen èn genezen met BMP-sportverzorging Verbanden, bandages, tapes en warmtepleisters. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Betmdori Medical Program

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3