Pernix steeds beter op dreef IONS LEGT SUC WIL OP Groningen niet tegen ijzersterk concept P/Leiden opgewassen Foreholte door tijd geklopt Ruime zege Trotters LEIDEN - In de zaalhandbalcom- petitie leden de dames van Fore holte hun tweede nederlaag in successie. In de Sassenheimse sporthal "de Wasbeek" moest de ploeg van trainer/coach Wim Geerlings opponent Bomer- broek met 7-8 voor laten gaan. In de beginfase zag het er voor de Voorhoutsen nog rooskleurig uit. Binnen de kortste keren keek het moeizaam uit de startblokken vertrokken Bornerbroek al tegen een 2-0 achterstand aan. Forehol te verzuimde op dat moment door te gaan, waardoor Borner broek de gelegenheid kreeg zich te herstellen. Mede door het mat te ingrijpen van de Voorhoutse defensie werd het een overdon derend herstel; van 2-0 naar 3-7 bij rust. Vooral de beweeglijke aanvalsleidster van Bornerbroek, Thea Slot, had een groot aandeel (zij scoorde ondanks een man dekking zes treffers) in dat her stel. In de tweede rondgang was het Foreholte wat de klok sloeg. Met een fanatieke inzet en gesteund door de Voorhoutse supporters vocht Foreholte terug en even leek het erop dat de inspannin gen niet voor niets waren gele verd, toen Anke van de Nouland de gelijkmaker scoorde, 8-8. In de tumultueuze slotfase had echter niemand het eindsignaal ge hoord, dat juist één seconde voor de gelijkmakende "treffer" had geklonken. Het bleef derhalve 7-8 in het voordeel van Bornerbroek. Voor de Voorhoutse treffers zorg den: Nel Geerlings (3x), Anke van de Nouland (2x), Mariëtte Siera en Marian Mens. Het in de landelijke tweede klasse debuterende HVS uit Stompwijk doet het uitstekend. Met ruime cijfers, 15-8, werd het Purme- rendse Vido overklast. De dames van Northa hadden in de Mariëtte Siera s vanaf de zestienmeterlijn wedstrijd tegen hel Goudse Vires et Celeritas het geluk beslist met aan hun zijde Liefst zes maal stond het Vires-houtwerk een "zekere" Noordwijkerhoutse treffer in de weg. En dat heeft Northa uiteindelijk de overwin ning gekost. Vires kon nu "ge lukkig" zegevieren met 9-8. Voor de Noordwijkerhoutse doel punten tekenden: Leidy Vink (4x), Marian van de Berg (2x), Jacqueline van Wetten en Mary van de Berg. OASE liet zich in de eerste helft overdonderen door de ruwe speelwijze van de reserves van eredivisionist Ancora. Tegen de verhouding in werd de ploeg uit Alkemadc naar een welhaast on overbrugbare 6-1 achterstand ge speeld. OASE kwam goed terug maar de achterstand was te groot om nog geheel ingelopen te kun nen worden. OASE bleef op 9-7 steken. Voor OASE scoorden: Helma van der Geest (4x). Riet van de Poel, Marian van der Geest en Lydia van de Poel. De dames van Saturnus konden het zonder de geblesseerde Monique Plouvier niet bolwerken tegen het "handige" vierde team van Animo. De Haagsen bleven na een 2-2 ruststand met 5-7 in de meerderheid. De Leidse treffers kwamen op naam van: Gonnie van der Moolen (3x), Ine Hons- beek en Willy Luiten. De Leidse heren stelden teleur door in Alphen aan den Rijn met 17-15 onderuit te gaan tegen Rijns treek. Saturnus was technisch beter, maar op het punt van de afwerking lieten de mannen van trainer Frank Bonte het lelijk af weten. Zo werden onder meer een tweetal belangrijke straf- worpen om zeep geholpen. De Rijnstreek-dames waren geen partij voor HW'70. De Voor- schotense ploeg bleef met 2-12 de baas. De Voorschotense doel- vrouwe Aimée Visser was weer goed op dreef. Ook de heren van HW'70 zege vierden. Tegenstander MMO werd vooral door een goede eer ste helft (ruststand 5-13) verdiend met 14-18 op verlies gezet. De heren van Olympia trokken na een uiterst spannend duel tegen de reserves van AHC'28 met 23-22 aan het langste eind. Ook de Wassenaarse dames be haalden de volle winst, via een 12-7 zege op het vierde team van Westlandia. De heren van MSV tenslotte over speelden het derde team van Hermes met 11-19 en dat nog wel zonder wisselspelers en zonder basiskeeper. Overigens deed in valler-doelman Niek Oosthoek het uitstekend. GRONINGEN - Alles maar dan ook alles was voorhanden om het basketbalduel tussen de aloude rivalen NN Donar en Parker Leiden tot een gran dioze topper te doen uit groeien. Allereerst een bom volle Groningse Evenemen tenhal (3000 man) die al bij het inspelen van de teams op z'n grondvesten schudde en die tijdens het duel soms in een heksenketel veranderde. En verder twee ploegen die, om verschillende redenen, elkaar geen duimbreed wilden toe geven waar het ging om de verdeling van de buit. Donar zocht genoegdoening voor de vernedering die het aan het eind van het vorig seizoen juist tegen Leiden moest on dergaan, Leiden op zijn beurt zocht erkenning omdat zo- velen nog steeds van mening zijn, dat de titel niet aan de ploeg van Blom, maar juist aan Groningen had moeten toebehoren. Zo lagen de kaar ten dus, vervolgens werd er geschud. Waarop Donar ten slotte, na een schitterend spelletje poker van zeer hoog niveau, met de zwarte Piet bleef zitten en Leiden flui tend zijn winnende azen op tafel kon leggen. Doach Hennie Blom had zijn huiswerk goed geleerd. Voor velen kwam de aan duidelijk heid niets te wensen overla tende 88-96 overwinning als een donderslag bij heldere hemel, maar niet voor Blom. Hij had bij zijn voorbereiding helemaal niet meer gedacht aan de vier competitie-ne derlagen tegen Groningen van vorig jaar ("Dat is verle den tijd"), terwijl hij ook to taal nog geen rekening had gehouden met het aanstaande EC-duel.tegen Chrystal Pala ce ("Dat zien we straks wel"). Blom was simpelweg uitge gaan van de realiteit en kwam voor zichzelf tot de slotsom "Dat Groningen zwakker is geworden en wij vooruit zijn gegaan. We hadden ons ter dege voorbereid op deze wed strijd. Mijn assistent Han Wallaart heeft Groningen aan het werk gezien en daarom wisten we, dat nu Franken de oude nog niet is, alles bij hen over Bloemsma liep. Die moest dus vroegtijdig aange pakt worden, geen kans krij gen om zijn medespelers met een pass te bereiken. Wel, je hebt gezien hoe hij eraf werd Het tegenwapen van Hennie Blom heette Emill Hagens, de razendsnelle guard die bin nen het Leidse team steeds beter zijn draai begint te vin den. Hij kweet zich met name in de eerste rondgang van dit toptreffen waarlijk uitste kend van zijn taak. Zette zich als een klit vast op de Gro ningse spelverdeler, die he lemaal nergens op het veld een rustpunt kon vinden. In het begin werkte Bloemsma zich dankzij zijn routine nog wel eens voorbij zijn bewaker (waardoor de score via 9-10, 23-24 en 27-30 vrijwel gelijk opging), maar naarmate het duel vorderde kreeg hij het steeds moeilijker, omdat Ha gens er nu eenmaal niet de persoon naar is om het snel op te geven. De obouw opbouw de Groningers verliep allengs stroever. 'Beer' Fopma moest meer en meer gaan bewegen om aanspeelbaar te blijven (hetgeen hem later in condi tioneel opzicht zou opbre ken), en het andere gevaar Zwiers kwam niet in zijn normale spel, omdat hij te geïsoleerd kwam te staan. Daarbij kwam dat Johnson door Mitchell Plaat volledig onzichtbaar werd gemaakt, zodat, toen Fopma verderop in de wedstrijd zijn zware li chaam nog maar moeizaam over het veld sleepte, de an dere Amerikaan Rogers de enige was die zich nog gere geld langs de uitstekend georganiseerde Leidse defen sie wist te werken. Hoewel Donar de gaten nog aardig had weten te stoppen was de Groningse muur bij rust (46-52) al aardig ondergraven. Het bolwerk van de Noorder lingen brokkelde verder af toen Leiden vlak na de her vatting ook in aanvallend op zicht stevig aan de poort rammelde. Hagens had zijn 'destructieve' werk grondig verricht, het was nu de beurt aan het fysiek sterke trio Kip, Bruinsma en Woudstra om de zaak in samenwerking met Collins en Plaat definitief te slopen. Onder aanvoering van de weer prima spelende Plaat leek het er op of Donar volle dig omver gelopen zou wor den, want binnen een mum van tijd liep de score op van 48-56 naar 48-64. Maar de ba sis van Groningen (nu met Franken), een paar onnodige fouten van Leiden en een viertal scheidsrechterlijke dwalingen waren er verant woordelijk voor, dat die voor sprong geleidelijk aan weer slonk tot zo n vijf punten. Nimmer evenwel kon Donar nog dichterbij komen. Leiden voelde zich ijzersterk en liet zich in de kokende Evene mentenhal geen oor aannaai en, óók niet toen de inmiddels weer fabuleus schietende Collins tegen zijn vierde fout opliep. Twee Ideine tempoversnellin gen waren uiteindelijk vol doende om de zeer verdiende zege veilig te stellen, wanho pig maar zonder veel overtui ging stribbelde Donar nog te gen. Hans van Rooden, die net als Dave Kyle weinig speelde maar nuttig werk deed, hield bij 83-93 de bal se- condenlang boven het hoofd om aan te geven dat Donars' tijd om was. Het werd dood stil. En toen Collins in het laatste fluitsignaal de bal me ters ver weg slingerde vierde slechts een heel klein deel van het pubiiek feest. Al behoef den de anderen toch ook weer niet met lange gezichten huiswaarts te keren. Het ge- bodene was van uitstekend gehalte geweest, de nederlaag van de favoriet ten spijt. Scores Leiden: Collins 29, Plaat 26, Bruinsma 12, Kip 11. Schotpercentage: 51. Re bounds: Kip 11, Collins 8. Ro gers was met 21 punten top scorer bij Donar. AD VAN KAAM LEIDEN - In de rayon-hoofd klasse basketbal boekte Nijs- sen Trotters opnieuw een gro te overwinning. Ditmaal was Midland het slachtoffer van de Trotters. Luba kon het te gen koploper Spakenburg niet redden. De dames van Parker verloren Tot aan de rust gaf Midland nog aardig partij, maar in de tweede rondgang was het al leen maar Nijssen dat de klok sloeg. Toen draaide de ploeg als vanouds en voor de be zoekers was er geen redden meer aan. Het werd, na een ruststand van 45-32, tenslotte 103-66. Benjamin Ruysenaars was topscorer met 17 punten, gevolgd door Lamping en Maassen met 15 en 14 punten. Luba bleek niet opgewassen tegen de press van Spaken burg en keek, door het vele balverlies al spoedig tegen een forse achterstand aan. Het slechts met zes man uit komende Luba kwam teveel tekort om het gat daarna te overbruggen. Het werd uit eindelijk 108-86 na een 56-44 ruststand. Eric Ross schoot goed (24 punten, 64%) en ook Frank Verbeek mikte vaak nauwkeurig (23 punten). De dames van Leiden kregen in de eerste divisie de vierde achtereenvolgende nederlaag te slikken. Tegen Attacus kon coach Baak niet beschikken over Annette Maassen en dat telde zwaar, want in het ver loop van de strijd bleek Lei den 'mankracht' tekort te komen om het harde Attacus te weerstaan. Tot 47-46 had den de Leidse dames nog uit zicht op een goed resultaat, daarna ging het mis. Het werd tenslotte 82-70 voor Attacus. TRECHT- SIJC handelde zaterdagavond op de Utrechtse kunstijsbaan te letterlijk in de geest van de sponsor. De wijze, waarop de Utrechtse ijshockeyformatie dé stelregel van de geldschieter ('zuinig in energie') in praktijk bracht, speelde Lei- [den Lions volledig in de kaart. De Leide- naars werden in hun aanvalsplannen geen Jmoment een strobreed in de weg gelegd |en konden daardoor zonder moeite hun itweede zege binnen twee dagen begroe ten: 1-8. ie basis voor die ruime overwinning, die de Paul Domm-brigade opnieuw een stapje verder van de gevarenzone bracht, werd 'in de eerste periode al gelegd. Toen name- 'lijk konden Jiri Anton (3x) en Theo Dietz (assists Anton en Kocanda) hun ploeg al een 0-4 voorsprong bezorgen. Een marge, die in geen enkel opzicht geflatteerd was, want de Stichtenaren bewogen zich in een ergerlijk langzaam tempo over het ijs en verschaften daardoor Leiden Lions de vrije doortocht naar het doel van René Jansen, die zijn ploeg nog voor een grotere achterstand behoedde. Wil Ook in de tweede periode legde de Leidse ijshockeyformatie SIJC hun wil op. De Utrechters, bij wie coach Hans v.d. Boog aard om duistere redenen (het gerucht gaat dat de van Tilburg Trappers afkom stige trainer het bij SIJC niet langer ziet zitten) ontbrak, legden een onvoorstelba re desinteresse aan de dag. Lieten Leiden Lions rustig hun gang gaan bij het opvoe ren van het doelpuntentotaal. Dan Cuomo (assist Rob Hagendoorn), opnieuw Cuo mo (assist Bakker) en Ivan Kocanda (voorbereidend werk van Dietz en Anton) tilden de stand naar 0-7, waarna SIJC via Brubacker (assists Ted McGreary en Dennis Fenske) zowaar iets terugdeed. Het zou het laatste wapenfeit van de Utrechtse ijskockeyclub blijven. De Lei- denaars, bij wie Paul Domm de uitblin kende rol voor zich opeiste, walsten SIJC hierna plat. Frank Dobbelaar bepaalde de eindstrijd van deze wedstrijd op 1-8. Protest Leiden Lions-voorzitter Pirn van Halem is voornemens om tegen de leiding van ^bi- ter Sudmeijer een protest bij de ïjshoc- keybond in te dienen. Van Halem: Even als in het duel tegen Den Bosch gaf die man opnieuw blijkt niet capabel te zijn om op dit niveau te fluiten. Daarom klim ik nu in de pen om nóg meer onheil te voorko- Aantal strafminuten Leiden Lions: 4x2 mi nuten en 1x5 minuten. SIJC: 8x2 minuten en 2x10 minuten. Verste zege Danaiden LEIDEN - De eerste overwinning van De Danaiden in de Overgangsklasse van de korfbalcompetitie is een feit. Maar omdat Steeds Hooger en DTV ook wonnen, is het gat dat was ontstaan tussen de staartploegen en de mid denmoters nog even groot. Fides Pacta kwam in Rotter dam niet tot winst. Van de Eersteklassers verloor alleen I Ons Eiland. Pernix, TOP, De Algemene en Zuiderkwar tier wonnen. De Danaïden-ZKV 9-7 (3-2) - De eerste helft van deze wedstrijd maakte de nog steeds enthousias te supporters van De Danaïden duidelijk, dat deze wedstrijd niet zou gaan uitblinken door schoonheid. Daarvoor waren de punten die op het spel stonden te duur. De spanning vergoedde echter veel. Twee van de drie staartploegen ontmoetten elkaar op de Montgomerystraat met als inzet de derde plaats van onde ren, die zo belangrijk is, omdat deze uitzicht geeft op een beslis singswedstrijd. Tevens zou door een overwinning in ieder geval een brug geslagen kunnen gaan worden naar de middenmoters, ware het niet dat deze ploegen het afgelopen weekeinde eveneens tot winst kwamen. Toch had de I wedstrijd best door schoonheid I kunnen uitblinken, als De Da- 1 naïden het goede voorbeeld van Joke de Kier (2-0) had gevolgd, j Een sterker De Danaïden kon echter niet volhouden en werd in de 35ste minuut ingelopen. De goal van Hennie Devilee in de 36ste minuut kwam eveneens in aanmerking voor een hoge jury- waardering. maar zijn spel zeker niet. In de tweede helft leek De Danaïden na 25 minuten defini tief te hebben toegeslagen, nadat Simon Boot het voorbeeld van Eric Filemon en Cees Christiaan- I se had gevolgd (6-4), maar de ploeg van Gerard Bos drukte niet door. Bij 6-6 wankelden de blauwwitten, maar door doel punten van Hans v.d. Leek, Cees Christiaanse en Ingrid van Haren kwam De Danaïden uiteindelijk toch uit op 9-7. Sperwers-Fides Pacta 12-10 (6-3) - Fides Pacta heeft in een gelijk opgaande wedstrijd geen kans gezien de punten mee naar huis te nemen. Gedurende een groot ge deelte van de wedstrijd heeft de Leidse ploeg constant een ach terstand moeten wegwerken. Een achterstand die zelfs drie doelpunten telde. Met nog zeven minuten te spelen trok Dik On derwater voor de vierde keer de stand gelijk: 10-10, maar het doelpunt van Sperwers in de daarop volgende minuut bete kende de genadeklap. In de ope ningsfase wist Fides Pacta nog gelijke tred te houden met Sper wers, maar halverwege moest de ploeg lijdzaam toezien hoe de Rotterdammers op 5-2 kwamen. Dik Onderwater verkleinde die marge wel dóór een strafworp, maar de ruststand beloofde wei nig goeds 6-3. Na rust kwam Fi des Pacta op 6-6 door doelpunten van Daan Carree (totaal 2x), Jan Heinrichs en Hennie Piket. Sterk Rotterdams aanvalsspel bete kende wederom een verschil van drie doelpunten (9-6), die door Wim Piket en Hennie Piket (2x) teniet werd gedaan. In de slotfase werd Fides Pacta verslagen. WEST IB: In de eerste klasse komt Pernix er steeds beter voor te staan. Na een moeizame start, mede door een op vier plaatsen veranderd team, draait de Leidse ploeg nu veel beter. De nieuwe spelers zijn ingeburgerd en al re gelmatig komen Kees Hortensius en Carla v.d. Vegte op het scoor- derslijstje voor. Ook Peter Kui pers en Denice Smits tonen aan dat hun inbreng in de Pernix- ploeg van ]*rote waarde is. De wedstrijd zelf startte wat moei zamer dan de uitslag (6-13) doet geloven, want Altius zag kans Pernix na 20 minuten spelen op een 5-2 achterstand te zetten. De rust ging in met 5-6 en in de tweede helft kwam Pernix defini tief voorbij. Scoorders: Ron La- man (2x), Carla v.d. Vegte (2x), Kees Hortensius (2x), Janko Breedveld (2x), Liesbeth Bro- kaar, Alice Tielemans, Kees v.d. Kraan, Willem Lam an en Jan Mulder. Ons Eiland verloor de wedstrijd te gen Meervogels met 5-7, mede omdat in de Leidse ploeg veel ir ritatie was ontstaan op het niet reageren van de scheidsrechter op het harde en soms duidelijk ontoelaatbare overspel van Meervogels. Tot diep in de twee de helft had Ons Eiland een voor sprong (5-3) maar toen Meervo gels de achterstand verkleind had tot 5-4 brak voor de ploeg van trainer Piet Weerheim een moei lijke tijd aan. Meervogels kreeg Ons Eiland met geoorloofde en ongeoorloofde akties aan het wankelen. De Leidse ploeg ver loor daardoor het hoofd: 5-7 Doelpunten: Olga Soedan, Coby Degenaars, Patrick Verra, Jan van Kalkeren en Nan Degenaars. TOP consolideerde de positie (tweede op de ranglijst) door een ruime overwinning op GKV' 11-6. Bij de rust bezaten de Sas- senheimers al een ruime voor sprong: 8-3. Sassenheimse doel punten van: Hans Oudshoorn (3x), Jacq. Westerbeek, Hanneke Breedijk, Wijnand van Vliet, Pe ter Cigaar (2x), Jan W. Simmelink en Dirk Meijer (2x). Zuiderkwartier-Kinderdijk 11-7 (6-5) - Als koploper krijgt Zui derkwartier het steeds moeilij ker, maar de conditionele voor sprong van de geelblauwen zorgt ervoor dat elke aanval op de on geslagen positie naar behoren wordt afgeslagen. Zo ook die van Kinderdijk. Bij rust leidde Zui- i de bal voor De Danaïdendat r. derkwartier slechts met 6-5, maar toen Ruud v.d. Mark, Rens Henze en Jopie van Leeuwen de Leidse ploeg op 9-5 brachten, was het met Kinderdijk gedaan. (11-7). Doelpunten: Rens Henze (2x), Ruud v.d. Mark (2x), Toos van Dam, Dirk J. de Kreek, Els Lardé, Wil de Wit, Carla Akse, Jopie van Leeuwen en Ineke de Hertog. Quick-Algemene 7-9 (2-4). Door Quick niet in het spel te laten komen heeft De Algemene die gevreesde tegenstander kunnen verslaan. Uit het scoreverloop kan zelfs geconcludeerd worden dat dat nog vrij gemakkelijk is gegaan. Het devies van trainer Bert Lambooy om de bal lang in de ploeg te houden om zodoende het felle en soms agressieve Quick te bestrijden werd goed uitgevoerd. Mede daardoor heeft De Algemene gedurende de ge hele wedstrijd het spel kunnen bepalen. Met de rust leidde de ploeg al met 2-4 en toen Ruud van Vliet en Janny Iterson De Alge mene op 2-6 brachten, was het pleit beslist. In de slotfase leidde De Algemene met 5-9 maar twee weggevertjes van de scheids rechter bepaalden de eindstand op 7-9. Doelpunten: Ruud v Vliet (3x), Wim van Vliet (2x), Hennie Rusman (2x), Hennie Waasdorp en Janny Iterson. Fiks-Albatros 7-8 (4-5). In een ge- lij kopgaande wedstrijd kwam Fiks tegen de verhouding in via de rust op gelijke hoogte (van 4-7 op 7-7). Albatros echter kreeg toch waar het recht op had. Scoorders: Dirk J. Elzinga (2x), Robert v.d. Kraam, Herma Tobé, Agda Mulder en Martin Huizing. Fluks-RWR 7-7 (5-6) - In een aan trekkelijke wedstrijd werden de punten gedeeld wat ook de juiste verhouding weergaf. Doelpun ten: Kees Imthom (3x), Tineke Verloop. Jan Verloop, Riet van Bohemen en Peter v.d. Berg. KNS-Ons Huis 5-6 (4-2). Het mis sen van een strafworp in de slot fase is KNS duur komen te staan. In plaats van een eerlijke pun- tendeling kreeg het nu niets. Leidse doelpunten: Peter Zit man, Renee Kooien, Trudy Blansjaar, Heieen v.d. Nat en Yvonne van Dam. GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17