Russische dames onbedreigd naar wereldtitel Argentinië maakt geen misbruik van Schaakolympiade Nieuw bureau een juweel Leidse Voetbalbond 'Eerste vijftig jaar geen problemen meer' OOK VOOYS NIET VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 LEIDEN - Nog net voordat de 75 jarige leeftijd officieel is bereikt, heeft de Leidse Voetbalbond de eerste hand gelegd aan een gezichtsvernieuwing. In het re creatiegebied De Bloemerd in Leiderdorp, naast het parkeerterrein van zaterdageersteklasser RCL, werd vanmiddag de aanzet gedaan tot de face-lift. Rechttoe, rechtaan, zonder dat er een woord Latijn bij was, sloeg LVB-voorzitter Ad Dusée daar de eerste paal voor het nieuwe bondsbureau, dat in achthoekige vorm moet gaan verrijzen op een oppervlakte van ongeveer 600 vierkante nieter. Een gebeur tenis die zich voltrok juist voor de verjaardag van de Afdeling, die officieel op 31 oktober valt, maar die morgen al gevierd zal wor den. Tijdens de receptie in Avifauna, van 16.00 tot 18.00 uur, kun nen de Leidse clubs daardoor nu al overgaan tot het aanbieden van hun grote "geschenk". Want dat is het nieuwe gebouw, waar van de 62 veldverenigingen en de 156 zaalvoetbalteams de helft van de geraamde kosten van plus minus zeven ton zullen finan- Jaarlijkse bijdrage Dat moet dan gebeuren via een jaarlijkse bijdrage van alle 26.721 leden van de Afdeling, die afhankelijk van hun "gerichtheid" (veldvoetballer of zaal voetballer) gedurende vijf en zes jaar res pectievelijk tweeenhalve gulden of één florijn gaan storten. Ze krijgen er een beter functionerend bondsbureau voor terug. Of, zoals Dusée het uitdrukt: "Een juweeltje van een gebouw, waarin erg veel gedaan kan worden. We kunnen er vergaderen met commissies; we kunnen er een hearing houden; er kunnen cur sussen gegeven worden, we kunnen er mensen ontvangen. We zijn kortom niet langer afhankelijk van kantines en wat even belangrijk is; we kunnen het personeel nu eindelijk eens een behoorlijke werkruimte bieden. Aan de Rijnsburgerweg werkten vijf man op een oppervlakte van 28 vierkante meter; dat was eigenlijk niet verantwoord. Het minste was al een verbetering geweest, wat we nu krijgen beschouw ik als een juweeltje. De eerste vijftig jaar hebben we wat dat betreft geen zorgen meer" Vijftig procent Die heeft de Afdeling lang gekend. De behuizing aan de Rijnsbur- gerweg, in een pand dat bij verkoop ongetwijfeld een bedrag op zal brengen waarmee de resterende vijftig procent van de kosten van'het nieuwe gebouw gedekt zal kunnen worden, werd vooral de laatste jaren veel te krap. Met de groei van de bond (door het dames- zaal-en jeugdvoetbal), het daarmee evenredig stijgende takenpakket en de komst van nieuw personeel, werd de nood zaak om te verhuizen steeds duidelijker. "Want met onze meeste activiteiten, moesten we naar buiten. Dat werd een dure liefheb berij". In de voorjaarsvergadering van 1976 werd dat voor het eerst uitgesproken door wijlen voorzitter mr. de Jongh ("We moeten eigenlijk naar een nieuw gebouw"), sindsdien werd er druk gezocht naar een goede plek. "We hebben veel mogelijkhe den onderzocht", zegt Duséé. Het huren van een huis in Sassen- heim werd echter niet gunstig geacht, "daar moesten we na vijf jaar weer uit", de industriegebieden van Leiden en Zoeterwoude vielen ondermeer af omdat de grond daar gekocht moest worden. "In Leiderdorp krijgen we die in erfpacht, evenals de grond voor het parkeerterrein. Financieel was Leiderdorp dan ook het gun stigst. De enige conditie is dat we op zaterdag rekening moeten houden met RCL, maar dan zijn we er nooit en het voordeel is dat we velden in de buurt hebben voor onze technische cursussen. Bovendien is dit het meest centrale punt in het gebied van de afdeling" Tegenover bestuurskamer Op die plek, recht tegenover de bestuurskamer van RCL, moet in juni 1979 het nieuwe bureau verrezen zijn naar een ontwerp van de Noordwijkse architect Leen Korbee, de voorzitter van de voetbalvereniging Noordwijk. Met een receptie en zeven grote ruimten, waaronder twee commissiekamers, een bestuurskamer, ruimten voor de administratie en een aparte voor de administra teur, een centrale hal en een zaal voor de lessen en de toto en lotto, "die voor de totale exploitatie moeten zorgen". Hét fundament waarop de Afdeling Leiden een hechte gemeenschap moet gaan vormen, zoals vanmiddag werd gesteld nadat de eerste paal ge slagen was. "Een geschenk van de verenigingen aan zichzelf', dat morgen zal worden aangeboden aan de Bond, "die daarmee een echt eigen gezicht krijgt", aldus Dusée. "Vijfenzeventig jaar is daarvoor precies een mooie leeftijd" PAUL DE TOMBE GRONINGEN - Argentinië, een land dat het afgelopen jaar nogal in opspraak is geweest. Het zou een land zijn van afgrijselijke en schaamteloze onderdrukking, uitgeoe fend door de militaire dictatuur, die niet op een paar bloedspetters meer of minder kijkt. Een land, waar „sub versieve elementen", zoals president Videla zijn tegen standers met weinig gevoel voor nuance pleegt te om schrijven, hun leven - en dat van hun familie - niet zeker zijn. STRAATSBURG (GPD) - Voor de derde achtereenvolgen de maal is de Russische damesploeg wereldkampioen turnen geworden. En terecht. Want mocht tijdens het af werken van de verplichte figuren Roemenië door Juryd walingen" het voordeel van de twijfel genieten, gister avond was er tijdens de keuzestof geen enkele twijfel wie de hoogste eer verdiende. vichtsbalk de Roemeense concurren- ALKMAAR - Het uitlenen van tweede AZ-keeper Gerrit Vooys aan Go Ahead Eagles is afge sprongen door de hoge vraagprijs van AZ. AZ vroeg voor Vooys i f 5000 per wedstrijd en Go Ahead wilde in eerste instantie niet ver der gaan dan f1000 per wed strijd. jAZ-manager Hans Kraay vond het vergoedingsbedrag dat Go Ahead wilde betalen veel te laag. „Het verschil is gewoon te groot om tot overeenstemming te ko- De tuchtcommissie van de Afde ling Friesland van de KNVB heeft gisteravond de 34-jarige voetballer A. Bekkema van ONF 4 uit Boornbergum een levens lange schorsing opgelegd. Bekkema had de intentie van de wedstrijd ONF 4-De Swaech 2 uit Beetsterzwaag niet goed begre pen. Het heette een vriendschap pelijke wedstrijd te zijn, maar Bekkema vond het nodig om op de vuist te gaan Hij gaf achter eenvolgens de aanvoerder van zijn eigen elftal, de scheidsrech ter, die tevens leider van zijn ei gen team was en een speler van de tegenpartij een pak slaag. Nederland bleef steken op een der tiende plaats en logenstrafte daarmee te optimistische ver wachtingen, die rond het bezet ten van een negende of tiende plaats lagen. Bedroeg het verschil na de ver plichte figuren tussen Rusland en Roemenië 1.75, na afloop van het hele programma hadden de Russinnen de marge tot 4.50 ver groot. Dit gebeurde met turnen op een niveau dat toch bedenke lijke kanten heeft. Want bij het zien van bijv. de acrobatische toeren die op de evenwichtsbalk werden uitgevoerd, rees de vraag hoever een trainer mag en kan gaan in pogingen hoog gekwalifi ceerde concurrentes in het „vij andelijke" kamp te overvleuge len. Bijna beangstigende risico's wer den soms genomen, wat Maria Filatova bijna letterlijk haar nek kostte. Na enige achterwaartse flick-flacks miste de Russin ge deeltelijk het afzetpunt, waar door ze ruggelings op de mat te rechtkwam. Ze had het geluk én de zelfbeheersing te kunnen doorrollen. Hoewel de Roemeensen uiteraard hun uiterste best deden het ver schil zo klein mogelijk te houden, sloegen de Russinnen tijdens de vrije oefeningen - het laatste on derdeel - meedogenloos toe in een opklimmende reeks van 9.70, 9.80, 9.90 en 9.95. Er hing een tien in de lucht. Maar Maria Filatova en Natalia Shaposhnikova na men in hun fanatisme naar het hoogst bereikbare te veel risico's en raakten uit balans. Breed la chend verlieten ze niettemin het podium: de titel voor Rusland stond op dat moment toch al on wrikbaar vast. Ook Nederland Op de vierde dag van het toernooi om de wereldkampioenschappen keurturnen heeft ook Nederland zich geschaard in de rij van naties die zich door het jurybeleid in de kuif gepikt voelen. Maar in te genstelling tot landen als bijv. Roemenië (dames) en Japan (he ren) bleek de equipe van Albert Asarjan nauwelijks een poot te hebben om op te staan. De reali teit was gewoon dat Nederland zijn keuzestof té eenvoudig uit voerde, waardoor op zich goede oefeningen terecht wat lager werden gewaardeerd. Om hoger te eindigen, is maar èèn remedie doeltreffend: het technisch-kun- nen stevig opvoeren. Wat voor redenen zouden er name lijk voor de juryleden zijn ge weest Nederland bewust te dis crimineren? De grootmachten hebben heus niet wakker gelegen en koortsachtig beraadslaagd op wat voor een slinkse manier die Oranjeploeg benadeeld zou kun nen worden. Onzin; volkomen ir reëel. En dat er geen termen aan wezig waren om eigen verrich tingen door middel van ver dachtmakingen te camoufleren, bewezen bijv. de goede sprongen waarmee de Nederlandse meisjes haar gewonnen programma te gen Italië, Zwitserland en Noor wegen openden: allemaal cijfers boven de negen, die een totaal van 46.20 opleverden. Maar al in de tweede ronde kwam Nederlands zwakte naar voren. In de totaaltelling op het onder deel de brug kreeg de Nederland se ploeg een totaalaftrek van 0.6 punt omdat, in strijd met de in ternationale reglementen, drie Ook een land, dat in èèn jaar tijd zijn image tegenover de rest van de wereld wilde oppoetsen door diverse grote sportevenementen binnen haar grenzen te halen Eerst het wereldkampioenschap hockey in Argentinië, toen het WK voetbal en nu het wereld kampioenschap schaken voor landenteams, ofwel de Schaako lympiade, die minder bekend is dan de Hamilton Russel Cup, zo als de eigenlijke benaming luidt. Mislukt Ondanks de verschillende boy cot-acties, die in directe zin mis lukt zijn, vertrokken de hoc keyers en voetballers toch naar de Zuidamerikaanse staat. En af- meisjes dezelfde op- en afsprong hadden uitgevoerd. Albert Asar jan hierover: „We kozen bewust voor deze aftrek, omdat we an ders risico's hadden moeten ne men die vrijwel zeker mèèr pun tenverlies zouden hebben opge leverd" Waarmee de bondscoach alle be spiegelingen over twijfelachtige waarderingen zelf tot een farce degradeerde. In de hele ontwik keling van het internationale dames-turnen blijft Nederland nu eenmaal binnen zijn amateu ristische sfeer - amateuristisch, wel te verstaan, in de goede bete kenis van het woord - ten opzich te van landen die een professio nele aanpak als hoogste prioriteit stellen, achteraan sloffen. Een schande? Waarom? Het is maar voor welke aanpak je kiest c.q. gelopen maandag volgde even eens de nationale schaakequipe, die bestaat uit begeleider Frans Kuipers en de spelers Jan Tim man, Hans Ree, Jan Hein Don- ner, Genna Sosonko, Hans Lan- geweg en Gert Ligterink. Een opmerkelijk feit is, dat de scha kers in de afgelopen weken wei nig „hinder" ondervonden van de boycotorganisaties. „Pas in de week voor ons vertrek ontvingen we een brief van SKAN (Solidariteits Komitè Ar gentinië Nederland). Wel wat laat", schampert Gert Ligterink. „Men schreef, dat we ons in ieder geval steeds bewust moesten zijn van de situatie daar, want als we zouden gaan, waren we een pion in het schaakspel van Vide- la" Gert Ligterink heeft zijn twijfels over Argentinië. Hij heeft diep nagedacht over de omstandighe den van de bevolking daar, heeft er vaak discussies over gevoerd, maar kwam tot de slotsom dat het weinig zin zou hebben om niet te gaan. Dus doet hij mee aan de Schaakolympiade, die afgelopen woensdag begonnen is. „Ik moet een directe emotionele betrokkenheid voelen", legt hij uit, „en die miste ik in dit geval. Kijk, zo'n land als Zuid-Afrika, dat roept bij mij ogenblikkelijk afschuw en weerzin op, omdat je daar, wanneer je zwart bent, niet eens achter een schaakbord komt. Zo'n gevoel ontbreekt bij mij als we het over de situatie in Argentinië hebben. Natuurlijk, al die afgrijselijke verhalen over dat land doen me wel wat, maar toch onvoldoende om de Olympiade te boycotten. Je moet niet verge ten, dat Zuid-Amerika een conti nent is met de traditie van onder drukking en terreur. Een ander argument voor mij om er heen te kunt kiezen. En dan geeft het een minder aangename smaak in de mond als op een doorzichtige manier wordt geprobeerd een deel van oorzaak en gevolg op èèn middag af te wentelen op de schouders van argeloos neutrale juryleden. Een andere oorzaak voor het min der goede optreden in de vrije sector was de factor nervositeit. Vooral daarmee moet een Ne derlandse ploeg klaarblijkelijk leren leven. Met alleen Monique Bolleboom als deelneemster met een redelijke hoeveelheid inter nationale ervaring, bekenden de andere meisjes stuk voor stuk dat ze veel moeite hadden gehad zichzelf onder de schijnwerpers in bedwang te houden. Maar het dieptepunt werd de pre- gaan is het eigenbelang. Ik zou te veel missen". Betoog Wat Gert Ligterink ook in zijn overwegingen betrok is zijn ver moeden dat de Argentijnse rege ring weinig bemoeienissen met de Olympiade heeft. „Ik geloof niet, dat dit evenement wordt misbruikt voor propaganda", zegt hij. „Ik heb met twee Argen tijnse schakers gesproken en die waarschuwden ervoor, dat het wel eens een heel slecht georga niseerd toernooi kan worden. De organisatie heeft namelijk slech te contacten met de regering en moet dus meteen beperkt budget opereren. Door deze punten heb ik bepaald niet de indruk, dat de Olympiade op aandrang van Vi dela in Argentinië wordt gehou den. Dat was met het WK voetbal anders, daar heeft de regering heel wat geld in gestopt. Ik denk dan ook niet, dat Videla zijn ge zicht zal laten zien tijdens het toernooi. Ja. misschien komt hij op de sluitingsceremonie om de medailles uit te reiken. Wel, de kans is gering dat we bij de eerste drie eindigen, maar goed, mocht het gebeuren en Videla reikt de medailles uit, dan weiger ik die Een boycot is door het schaak team serieus in overweging ge nomen. „Iedereen in onze groep heeft zijn twijfels over Argenti nië", vertelt Ligterink. „Er is dan ook een gesprek geweest, waarin een boycot aan de orde kwam, want dat zou de enige manier zijn om een daad te stellen. De meer derheid was tegen. Om daarna te overwegen om als enige niet te gaan, heeft weinig zin. Geen mens in Argentinië zou er beter van worden, als ik niet ga. Bo vendien ben ik in dit geval alleen maar verantwoording tegenover mezelf schuldig. Daarom heb ik ook geen zin, zoals Donner, al lerlei excuses te verzinnen". Nadat Gert Ligterink dit betoog heeft gehouden, wordt hij gecon fronteerd met het feit dat de voorzitter van de Olympiade-or ganisatie is ontvoerd. Hij was hiervan nog niet op de hoogte. Ligterink schrikt zichtbaar. Een nerveuze glimlach verschijnt op zijn gezicht. Hij is even van zijn a propos en zegt slechts: „Dat is wel griezelig, ja" sentatie bij de vrije oefeningen, waar alleen Marij ke Aarnoutse en Ingrid Bolleboom - die haar zus Monique nu wel duidelijk voorbij is gestreefd - over de drempel van negen stapte. Albert Asarjan: „Het blijft me opvallen dat de ju ry's hier de neiging hebben per ploeg met lage waarderingen te beginnen, om vervolgens te klimmen. En of je nu je beste dan wel jc slechtste turnster als eerste inzet, maakt niets uit" De eindstand is: 1. Sowjet-Unie 388,95, 2. Roemenië 384,25 pnt, 3. Oost-Duitsland 382,25 pnt, 4. Hongarije 377,80 pnt, 5. Verenigde Staten 377,30 13. Nederland 362,20 pnt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27