Ik ben 't achterlijke kind van de familie COMING HOME" DE KATER VAN VIETNAM Saaltink programmeur Cinemanifestatie: Aasgieren vallen aan en niet meer dan dat KENNEDY IN EEN ZEER SLECHTE FILM VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 UTRECHT - „Programmeur zijn van de Cinemanifestatie is je reinste waanzin", meent programmeur Hans Saai- tink. „Je moet komen met een programma van films waarvan driekwart nog niet door de Nederlandse pers is gezien. Dat betekent dus dat ik bij voortduring op aller lei zijpaden zit te graven en in negen maanden tijd iets van 400 films moet zien". De negen maanden zijn voorbij. Saaltinks bevalling is achter de rug. Woensdagavond werd de ze vende Cinemanifestatie officieel ten doop gehouden, die geduren de acht dagen dertig premières (waaronder twee nieuwe Neder landse speelfilms) zal presente ren in drie Utrechtse biosco- Hans Saaltink kan nog niet zeggen dat hij tevreden is: „Mijn tevre denheid heb ik niet zelf in de hand. Ik ben pas tevreden als de anderen tevreden zijn; het publiek, de kritiek. Daarvoor maak ik een Cinemanifestatie, niet voor mezelf... Maar als je be doelt, of ik het programma bij el kaar heb gekregen dat me voor ogen stond. Dat wordt het nooit. Het wordt nooit de ideale film- week, omdat je daar nooit ideale films voor kunt krijgen. Omdat er bijvoorbeeld geen kopieën be schikbaar zijn, of omdat een dis tributeur het beter vindt een be paalde film pas over een halfjaar uit te brengen. Of omdat de pro ducent vindt dat zijn film niet op een film week in Nederland of in Somaliland gedraaid moet wor den. Je bent afhankelijk van de mensen die de rechten heb ben". - Kun je zeggen dat het e gang voor de Cinemanifestatie is gewordendat sinds 1976 de Bio scoopbond zijn schouders eronder heeft gezet? „Ik heb dus mijn beste en belang rijkste medewerker, coordinator Laurens Geels, bij de Bioscoop bond gevonden. Ik mag blij zijn dat die daar zat. Belangrijk aan de betrokkenheid van de bond is verder de kostenbesparende fac tor geweest. Maar het is niet zo dat er meer medewerking zou zijn gekomen van ook de leden van de Bioscoopbond. Verder maakt het voor mij geen verschil. Ik heb au fond verantwoording af te leggen aan het stichtingsbe stuur van de Cinemanifestatie, niet aan de Bioscoopbond. En sinds de Bioscoopbond een stem in het stichtingsbestuur heeft ge kregen is er niets veranderd aan de eisen die mij gesteld worden. Dat is het prettige voor mij: ik word in mijn werk vrij gela ten". Je kunt je afvragen hoe anno 1978 het effect van een Cinemanifesta tie ligt, nu de laatste jaren een explosie aan filmweken heeft plaatsgevonden in Nederland. In drie maanden tijd vindt er be halve een Cinemanifestatie ook een Israëlische filmweek plaats, een Poolse filmmaanU plus een Poolse filmveertiendaagse, een festival van korte films, een Bra bants filmfestival, een Noord hollands filmfestival, Festikon in Laren, Cinestud in Amsterdam. In 1966 was de Cinemanifestatie het enige filmfeest dat Nederland had. „Die dingen raken de Cinemanifes tatie niet, denk ik. Vraag de cij fers eens op. Hoeveel mensen zijn er bijvoorbeeld naar zo'n Israëli sche filmweek komen kijken. Maar ik weet niet of het publiek misschien toch verzadigd is ge raakt. Het zal moeten blijken. Over een week weten we - Maar dat moet voor jouw pro gramma toch ook gevolgen heb ben. Dat er nu geen enkele Hon gaarse of Poolse film tussen zit. zal toch wel te maken hebben met het feit dat er dit jaar uitgebreide Hongaarse en Poolse filmfesti vals in Nederland hebben plaats had. „Nee, dat is niet zo. Zulke Hongaar se of Israëlische filmweken wor den niet gehouden uit de nood zaak om goede films onder de aandacht te brengen, maar ze zijn het gevolg van diplomatieke overeenkomsten; culturele ver dragen geven die verplichting. En hoe vreselijk dat kan zijn, zie je aan die Israëlische filmweek.. Inderdaad de Hongaren waren wél aardig. Daar zijn de filmers duidelijk over een dood punt heen. Dat ik dan niets meer aan die films hoef te doen is voor mij ontzettend plezierig. Zoals het voor Film International plezierig moet zijn dat de Cinemanifestatie er is, omdat veel belangrijke films waar zij geen plaats voor hebben, dan tóch onder de aandacht kun nen worden gebracht. Dat is na tuurlijk het enige belang waar we eigenlijk allemaal voor wer ken" ,Het is gunstig als er over een zo breed mogelijke linie goede films onder de aandacht worden ge bracht. Mits er genoeg goede films zijn. Het angstwekkende nu is echter dat na Berlijn en Cannes er dit jaar behalve in Edinburg, geen behoorlijke filmfestivals meer zijn geweest. Alle filmwe ken hadden hun selecties uit Berlijn en Cannes gehaald en dan heb ik het over de zogenaamde a-festivals. Dan blijkt er dus niet zoveel meer op de vrije markt te ■fc Hans Saaltink. liggen. Dat lijkt me voor Film In ternational echter een groter probleem dan voor de Cinemani festatie, omdat ik niet van alleen maar de vrije markt afhankelijk hoef te zijn. Ik dacht ook dat het de klacht van Huub Bals in Can nes was, dat er veel films gekocht waren door de bioscopen, voor bedragen die hij zich niet kon veroorloven" - Wat is de verklaring voor het feit dat er maar èèn Oostblok-film in het programma zit? „Kun jij me èèn film noemen die vertoond had moeten worden? Het betekent alleen dat ik bij voorbeeld een aantal Sowjet- films die ik had gevraagd, niet heb kunnen zien. Op het aller laatste moment is mij „Podranki" vertoond en daar was ik toch blij mee, omdat het daarin gaat om de belangstelling voor het individu die je in Sowjet-films meestal niet tegenkomt. Regisseur Goebenko was oorlogswees en vertelt over zijn persoonlijke ervaring. Maar in hoeverre het inderdaad hele maal persoonlijk is, dat wil hij dan niet vertellen. En er zitten goede acteurs in. En het moment dat een filmer toch durft aan te geven dat er in Rusland zoiets als corruptie bestaat, dan gaat zo'n film ook al weer meer le- Maar jij mist dus Oosteuropeanen. Om het positief te benaderen: er is dus in geen tijden een Deense film in de Cinemanifestatie ge weest. Een film als „92 minuten van gisteren", die ik nu breng, dat vind ik echt een verrassing, een juweel van een poëtische en sub tiele film. En ik heb de indruk ge kregen dat er meer talent zit in de nieuwe Deense filmgeneratie. En ik vind het Westduitse aandeel in dit programma erg aantrekkelijk En de Spanjaarden, alleen jam mer dat we „Het is nooit te laat" moesten laten vallen. Maar „Ras" vind ik een grandioze film en „Aan een onbekende God" be schouw ik als mijn persoonlijke favoriet. Trouwens de Amerika nen op de Cinemanifestatie zijn uiteindelijk ook nog een sterke lijst gaan vormen, dacht ik" - Wat betekent film voor jou? „Gezellig kijken naar „Assault on Precinct 13". Een exploitatiefilm die bij ons echt de grond in is ge boord, maar hij werd gelanceerd op het festival van Edinburg. En als je de Franse kritieken leest, dan halen ze er Howard Hawks bij. Dat heb je hier niet, dat critici bij exploitatie-films de artistieke inzet kunnen herkennen, dwars door de goedkope middelen heen. Mijn lievelingsfilm is geen a-film of een b-film, maar een z- film van 20 jaar terug, ,,£onfes- sions of an opium-eater", met Vincent Price. Jawel, film is voor mij wel degelijk eten en drinken, al wil ik ook wel eens een boek lezen. Maar je zou mijn werk niet kunnen doen als de film geen eten en drinken voor je zou zijn. Maar gekkenwerk blijft het. Saal tink is echt het achterlijke kind van de familie. Mijn familie en vrienden raden me dan ook aan, dat ik hoognodig moet ophou den" „Er bestaat een mafia van mensen die filmweken maken en daarbij zit er een heel stel die daar al lang dolgraag mee zouden willen op houden. Ik neem aan dat ook Hüub Bals niet zit te springen om elke keer weer Film International van de grond te krijgen. Dat kost gewoon te veel energie en tijd. Alles wat mislukt en je aanvreet. Films programmeren, dat is niet 30 goede films op een rijtje zetten. Het is ook hoe je ze op een rijtje zet. De keuze tussen film-a en film-b. En dan blijkt dat film-b beter in je programma past" „Zo had ik vorig jaar voor Arnhem „Aus einem Deutschen Leben" in mijn boekje staan, maar toen laten vallen omdat hij niet in het programma paste. Tot mijn stomme verbazing blijkt deze echt grandioze film in een jaar tijd door helemaal niemand te zijn opgepikt. En nu blijk ik hem perfect in de Cinemanifestatie te kunnen inpassen. Je werkt met bestaand materiaal dat niet van jou is. Dertig elementen die een Cinemanifestatie moeten kun nen vormen. Voor hetzelfde geld heb je er ook 30 die dan samen op een mislukking kunnen uitdraai en. Het punt is dus datje iemand moet vinden, die van het totaal iets maakt dat goed overkomt. De opvolging voor iemand die dat moet kunnen, dat is dan moeilijk. Ik zou er dolgraag mee willen op houden. Ik had nee gezegd vorig jaar, maar ik ben er weer inge praat. Erin geluisd, met open ogen, op 30 december" BRUSSEL - De opnamen van de film "Mijn vriendvan Fons Radema kers zijn in volle gang. Het proces tegen rechter Jespersvormt de inspiratie voor deze produktie. Hier Peter Faber tijdens ene werkopname met de Belgische actrice Magda Cnudde. Oorlogsfilms, ze raken er een beetje uit, leek het. Zo ver na de Tweede Wereldoorlog, Korea. Vietnam schijnen alle propagandistische verhaaltjes definitief ontzenuwd. Maar Afrika dekolonialiseert en doet dat heftig en schoksgewijze, zodat de filmregisseurs van het soort dubieus amusement als "Aasgieren vallen aan" aan het Afrikaanse geweld hun hart kun nen ophalen. Andrew V. McLaglan deed het in elk geval. Hij huurde daarvoor Richard Burton, Roger Moore, Richard Harris en Hardy Krüger, trok ze het huurlingenuniform aan en dropte ze ergens in het grote Afrika, waar de heren een afgezette president dienden te ontzetten. En dat in opdracht van Stewart Granger, die een schat rijke zakenman speelt en er alle belang bij had dat in dat Afri kaanse land de rust wordt her steld. Maar dat soort zakenlieden is niet te vertrouwen en dus moe ten de huurlingen, als alles op zijn pootjes lijkt terecht te komen, zich vechtend een weg naar Rho- desië banen. Over de film is weinig aardigs te zeggen. Zet een vent achter een gigantische mitrailleur, laat een grote bende gillende negersolda ten voor zijn loop heen en weer rennen en je hebt zo ongeveer de halve film in scène gezet. Na tuurlijk is Richard Burton als ac teur best wel aardig om naar te kijken (en naar te luisteren), maar geef hem een bazooka en hij wordt onaangenaam en dat geldt ook voor de rest van de groep. Uiteraard wordt er gemoraliseerd, maar zo opvallend dat de regis seur pijlsnel door de mand valt en wat zijn politieke voorkeur is wordt duidelijk als de huurlingen een kamp overvallen van de boze dictator en er een Cubaan tegen het lijf lopen. Dat de man het loodje legt ligt voor de hand. De aasgieren vallen aan, een sensa tionele film voor mensen die nog geloven in de romantiek van de pistoolmitrailleur. WIM SCHEURER Aasgieren vallen aan; regie An drew V. McLaglan; voornaamste rollen Richard Burton, Richard Harris, Roger Moore, Hardy Krüger: Lido 1, 12 jaar. "Coming home"; regie: Hal Ashby; hoofdrollen: Jane Fonda, Jon Voight en Bruce Dern; Studio; 16 Vietnam op de wereld gemaakt. Zelden is het protest tegen een oorlog zo groot geweest en zelden is een groot deel van de mensheid zich zodanig bewust geworden van de zinloosheid van de oorlog. Nog dieper indruk heeft deze strijd gemaakt op het volk dat zich erin gegooid heeft de Amerikanen. Vanuit een onverstandig "idea lisme" werd ten strijde getrokken in een land dat "bedreigd" werd door het c Des te groter is de kater na Viet nam. De "helden" zijn gebroken mensen, maar lichaam en ziel, met een kapotgeschoten lichaam en een bezwaard geweten. Dat hierover een film moest wor den gemaakt leed geen twijfel. En dat juist Jane Fonda, lid van de anti-Vietnam-organisatie daarin de hoofdrol speelt is een bijna lo gisch gegeven. i Luke (Jon Voight): wonden die niet 'Coming home" zou een synoniem kunnen zijn voor "therapie". Door deze film te maken, kan een deel van het Amerikaanse volk zijn schuldgevoel afreageren. Door hem te gaan zien kan een ander deel van dit volk de ogen worden geopend: zo was het en niet anders. Die mooie praatjes over "hulp aan Vietnam" slaan nergens op. We zijn als beesten tekeer gegaan, maar komen niet ongeschonden uit het gevecht. We gingen erin als helden, maar kwamen eruit tevoorschijn als LOS ANGELES - Omdat de filmmakers kennelijk niet genoeg originele ideeën hebben, worden de laatste tijd tal van films uit de oude doos gehaald en opnieuw, met nieuwe acteurs, uitgebracht. Dit is ook het geval met "From here to eternity". Deze dame, Kim Basin- ger, kwam in aanmerking om de rol van Dona Reed, die indertijd Lorai- ne vertolkte, over te nemen. "Oog om oog, tand om tand"; hoofdrollen: George Kennedy en John Mills; theater: Trianon; 12 jaar. Hoe zou een regisseur er nou toe komen om een man als George Kennedy voor een hoofdrol te vragen? Die man heeft toch wer- kelij k niets. Een figuur alsof hij al drie maanden zwanger is, niet aardig, niet mooi, zelfs hiet angstaanjagend. Dat Kennedy bovendien niet kan acteren is voor een dubieuze film als "Oog om oog, tand om tand" dan nog niet eens zo'n ramp. Dubieus omdat het terrorisme maar weer eens ter hand is genomen en er wéér geen poging wordt gedaan om de terroristen eens een karak ter mee te geven. Met andere woorden: om de uiteraard weer onvermijdelijke Palestijn eens iets over het waarom te laten zeg gen. Toneel is dit maal Italië en dat is met de acties van de Rode Brigades vers in het geheugen, commercieel een handige zet. De Amerikaanse mevrouw Kinsdale en haar drie kinderen worden op een kwade dag in Napels ver moord. Haar man (George Ken nedy) opent zelf de jacht op het stel. Als later nog een Ameri kaans gezin wordt omgebracht, blijkt het het werk van terroristen te zijn. Kinsdale is ze inmiddels echter al op het spoor. BART JUNGMAN Duidelijk wordt in "Coming home" dat de soldaten niet wisten waar ze aan begonnen. Zoals in de meeste oorlogen werd de strijd gezien als een ruw jongensspel, als een robbertje vechten en meer niet. Pas als je er geweest was, wist je hoe het werkelijk was: dat je als mens deformeerde tot een moordenaar, tot een slachter, die in elke 'spleetoog' een vijand zag. De frustratie van de soldaten, werd tenslotte de frustratie van een heel volk. Ook dat maakt "Co ming home" op een indringende manier duidelijk. Ook zij, die niet in Vietnam zijn geweest, zijn door deze oorlog veranderd. Hun le ven is in één klap totaal omge gooid. En de wond zal nooit he lemaal helen. Dat de mensheid er niet van geleerd heeft staat wel vast. Heeft het mensdom ooit van vroegere mis stappen geleerd? Al in het begin van de film zegt een half-verlam- de Vietnam-veteraan "Als ik kon zou ik meteen weer gaan". De vraag die "Coming home" openlaat is deze: "Wie heeft het recht honderdduizenden mensen in de ellende te storten, omwille van de op vele manieren te inter preteren 'goede zaak'?" Het is aan de toeschouwer om deze vraag te beantwoorden. En het is dan ook te hopen dat een groot publiek deze film gaat zien. Zoals Jane Fonda zei: "Ik ben niet geïn teresseerd in films voor een klein publiek. Ik wilde een film maken die gezien zou worden door men sen die me niet mogen". Het is wenselijk dat juist degenen, die indertijd de interventie door Amerika in Vietnam toejuichten deze film gaan zien. Want hierin wordt getoond wat deze oorlog werkelijk voor de Amerikanen die erbij betrokken waren heeft betekend. En dat is nog maar één zijde van de medaille. Want het lijden van het Vietnamese volk wordt héél summier aangestipt. Misschien dat de Amerikanen er over een paar jaar aan toe komen ook déze kant op zo'n indringen de wijze als in "Coming home" te laten zien. ANNEMIEK RUYGROK Blijvers "Grease" met een huppelende John Travolta en een 'onbedor ven-meisje' -act van Olivia Newton John, Luxor, Leiden. ""Marx Brothers festival" De ze week A day at the races" "A night in Casablanca", Came ra, Leiden. "The boys from Brasil" -Enge jongens en veel bloed, naar een boek van Ira Levin, Lido 2, Lei den, nieuw voor Alphen; in Eu ro 1. "La vie devant soi" -Simone Signoret in glansrol, Lido 3, Leiden. "The Swarra" - Aanval van bij en, Euro 2, Alphen. "Ben Hur" -Klassiek, Euro 3, Alphen. Kindermatinee "Donald Duck" -Lido 3, Lei den. "peter en de draak Elliot" - Studio, Leiden. "Alice in Wonderland" -Rex, Leiden. "Peppi en Kokki bij de mari ne" -Euro 4, Alphen. Nachtfilms "Women in love" -Camera Lei den. "Erotische wensen van de vrouw" - Rex, Leiden. "The boys from Brasil" - Euro 1, Alphen. "Mr. Billion" - Euro 2, Alphen. "Blow-up" -Euro 3, Alphen. "Super erotic feelings" -Euro 4, Alphen. Rex APOLLO 1"Deliverance", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 1.30, 7 en 9.15 uur. 16 jaar. APOLLO 2 "Konvooi van de angst", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. BIJOU :"The cheap detective", dag. 2,7.30 en 9.45 uur, zo. 1.30,4, 7.30 en 9.45 uur. AL. CALYPSO -"Herfstsonate", dag. 2.15,7.15 en 9.30 uur, zo. 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 16 iaar. CAMERA"Salo of de 120 dagen van Solon", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.15, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC :"High anxiety", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 7 en 9.30 uur. AL. CORSO"The boys in company C", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. DU MIDI "The spy who loved me", dag. 8.15 uur, vr. en za. 6.45 en 9.30 uur, zo. 4, 6.45 en 9.30 METROPOLE 1 "Hooper", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 2"Doodzonde", 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3 -"De klom penboom", dag. 2 en 8.15 uu jaar. METROPOLE 4 ."Saturday night fever", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 5 "Coming ho me", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1 ."Cowboys van de grote weg", dag. 1.45,6.45 en 9.30 uur, za. en zo. 4.15, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 2 "Aasgieren vallen aan", dag. 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 3 "An unmarried wo man", dag. 2,6.45 en 9.15 uur. zo. 1.30.4.15.6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 4 :"Damien Het twee de Omen", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45,4.15,6.45 en 9.151 16 jaar. PASSAGE ;"Tho boys from Brazil", dag. 2, 6.45 en 9.30 i za. en zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17