Pasar Gambir trekt eerste avond 5000 bezoekers Yan Veen weet na 2^2 jaar waar hij aan toe is de Oxford Roofs van Dalen schoenen Hechtenis van acht maanden voor twee Leidenaren STADSBOUWHUIS BIJNA KLAAR STAAT DER NEDERLANDEN Bi LENING 1373 PER 1334/1333 Optreden Massada was klasse VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 LEIDEN PAGINA 15 Mogen wij u voorstellen: (bijgenaamd de kantoor-Roots) Natuurlijk dacht Roots ook aan de heren die een das dragen. De Oxford Roots past daar uitstekend bij. 't Is en blijft 'n echte Roots. 'T Roots Donkersteeg 21, Leiden, tel. 12 09 92 LEIDEN - De "Pasar Gambir Leiden" lijkt een groot suc ces te gaan worden. Was het gistermiddag nog erg rustig op deze exotische markt die tot en met zondag in de Groenoordhallen zal worden gehouden, ("maar wat wil je op een doordeweekse middag", merkte één van de stand eigenaren terecht op) gisteravond daarentegen bezochten naar schatting ruim 5000 mensen de eerste exotische na- jaarsmarkt in Leiden. Tevredenheid alom bij de organisa toren, de heren Yunus en Van der Sluis. Tevredenheid ook bij het publiek want er heerste een ge zellige sfeer in de hal. Absoluut hoogtepunt op de eerste markt dag was het wervelende optreden van de Zuidmolukse popgroep Massada. Toen om twaalf uur gistermiddag de hal voor het publiek werd opengesteld leek het er in de ver ste verte niet op dat openingsdag een succes zou worden. Met een uiterst trage regelmaat druppel den de eerste bezoekers binnen. Op dat ogenblik moesten ver scheidene van de ongeveer 150 stands nog worden afgebouwd. In plaats van sfeervolle kront- jongmuziek klonk in de hal dan ook het doordringende gehamer en getimmer van de standbou- LEIDEN/DEN HAAG - De presi dente van de Haagse rechtbank, mr. Bröcker, heeft vanochtend de Leidenaren Van A. en R. beiden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Dat bete kent dat ze nog drie maanden in het huis van. bewaring moeten uitzitten. De twee waren beschuldigd van di verse diefstallen, die ze deels sa men hadden gepleegd, van on dermeer radio- en televisietoe stellen bij Panorama 2000 en de Radiobeurs in Leiden. Ze ver kochten de gestolen goederen om van de opbrengst heroïne te ko pen. Bij hun aanhouding bleken ze in het bezit te zijn van een ge ringe hoeveelheid heroïne. Omdat ze al veel vaker voor de offi cier zijn verschenen, en ook bei den al gevangenisstraffen heb ben opgeknapt, hanteerde offi cier van justitie mr. Dek veertien dagen geleden vrij hoge eisen. Tegen Van A. eiste hij negen maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaarde lijk en tegen R. onvoorwaardelij ke tbr plus zes maanden gevan genisstraf. De tbr voor R. baseerde hij voor namelijk op ht psychiatrisch rapport over deze verdachte, waarin alle hoop op verbetering zonder dwangverpleging onge grond werd verklaard. De advocaat van R. mr. Hamer, veiwachtte daarentegen wel re sultaat van een behandeling bui ten een inrichting, door het con sultatiebureau voor alcohol en drugs. Van A. bleek tijdens zijn voorarrest geen drugs meer aan te raken, en gemotiveerd om van zijn versla ving af te raken. wers en in plaats van een heerlij ke saté-geur hing er de bekende doordringende mestgeur. Een hemelsbreed verschil met 's avonds. Terwijl buiten om half acht een lange rij mensen voor de kassa's stond heerste er binnen al een gezellige drukte. De diverse soorten saté en tal van andere oosterse lekkernijen vonden in de verschillende restaurantjes gretig aftrek en ook de stalletjes met onder andere Balinees hout snijwerk, Djokja-zilver, sieraden, kleding en lederwaren, konden zich verheugen in een snel groeiende belangstelling. Zelfs de hoek van de hal waarin bots- wagentjes en flipperkasten een plaatsje hadden gekregen was toen al redelijk bevolkt. Om kwart voor acht verklaarde wethouder en loco-burgemeester Wethouder Tesselaar opende gisteravond de Leidse Pasar Gambir en maakte daarna met zijn echtgenote e Tesselaar, geplaatst achter een rondgang over de markt. Tesselaar (links op de foto) bekijkt aandachtig een lap stof uit Indonesië lessenaar op het grote podium, de 'Pasar Gambir Leiden" officieel voor geopend waarna het festijn pas echt losbarste. Tijdens een modeshow die van commentaar werd voorzien door lady-speaker Mary Loing werden fraaie Indo nesische klederdrachten ge showd. Dan was er het kront jongorkest Samudera met zang en dans van Retnawati en de eerste Nederlandse artieste: Bonny St. Claire. Ondanks goed bedoelde pogingen slaagde de voormalige zangeres van Unit Gloria er nauwelijks in het publiek te boeien. Niet zo ver wonderlijk wanneer je in een dergelijke ruimte en voor zoveel mensen zonder begeleidingsor kest moet optreden. "Blonde Bonny" was dus aangewezen op een bandje met muziek en alleen haar hese stemgeluid was "live". Typerend voor haar optreden was dat een act met iemand uit het publiek nog het hoogtepunt betekende. Alleen het nummer 'Baby Blue" van Neil Sedaka (enkele jaren terug door het Ne derlandse gezelschap Fulhouse op de plaat gezet) lag aardig in het gehoor. Even na tienen was het moment waarop tallozen langdurig en ge duldig hadden gewacht eindelijk aangebroken. Het grote licht floepte uit en onder hartstochte lijke toejuichingen beklom Mas sada het podium. Het wachten werd beloond want anderhalf uur lang trakteerde deze in een mum van tijd razend populair gewor den zevenmans formatie het zeer talrijke publiek op uitstekende muziek. Wat Massada ten gehore bracht was absolute klasse. JAAP VISSER aan de Langegracht in Leiden is bijna klaar. De feitelijke bouw van het nieuwe ge meentelijke kantoor is in middels achter de rug. De komende weken wordt de laatste hand gelegd aan de Generaties lang liefde voor het klavier. In Leiden Hogewoerd 90. afwerking en inrichting. Het gebouw wordt half december in gebruik genomen. In het stadsbouwhuis komen zo'n 330 ambtenaren in de sector wonen (gemeentewer ken, huisvesting, stadsont wikkeling) te werken. Deze ambtenaren zitten nu nog verspreid over verschillende kantoren in de stad. Met deze concentratie wil de gemeente naast een betere huisvesting ook de ambtelijke werkwijze verbeteren. Het nieuwe kantoor is overi gens bij de ingebruikname al te klein. Het gemeentelijk re kencentrum komt door ruim tegebrek noodgedwongen in een apart gebouw naast het stadsbouwhuis. Aanvanke lijk zou deze dienst ook in het nieuwe kantoor worden ge huisvest. Het rekencentrum is nu nog tijdelijk onderge bracht in een school aan de Da Costastraat (Haagweg- kwartier). Gisteren brachten raadsleden een oriënterend bezoek aan het stadsbouwhuis. Zij kre gen naast een rondleiding ook inzicht in het gebruik van het gebouw. Van de diensten, die in het stadsbouwhuis gehuis vest worden, komen de afde lingen voor het publiek (zoals huisvesting, hinderwet. bouw- en woningtoezicht) op de begane grond. De entree van het stadsbouwhuis komt op de binnenplaats. DEN HAAG/LEIDEN - Na een strijd van tweeëneenhalf jaar zal de Leidse bloemist/annex kolenhandelaar Van Veen straks eindelijk weten of hij zijn nering aan de Lage Rijndijk mag uitbreiden met de naast zijn winkel gelegen woning. Een strijd van tweeëneenhalf jaar met de gemeente Leiden, waar de overtuiging heerst dat de desbe treffende benedenwoning aan de Lage Rijndijk goed en goedkoop is en dus niet aan de woonruimte mag worden onttrokken, ook al is bloemist Van Veen eigenaar van het pand en heeft hij beloofd dat de bovenruimte wèl een woning zal blijven. Zekerheid is er voor Van Veen op 7 december te verwachten. Dan namelijk doet de Raad van State, die gisteren het conflict tussen de bloemist en de gemeente behan delde, uitspraak. Beslist de Raad van State dat het pand inderdaad in zijn geheel een woning moet blijven, dan zal dit de bloemist waarschijnlijk op de nodige kos ten jagen- Want de gemeente heeft hem ook aangeschreven om het achter stallig onderhoud aan de woning weg te werken, waar volgens een raming van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht een bedrag van zo'n 17.000 gulden mee gemoeid Tegen de aanschrijving van B en W heeft de bloemist ook een beroep lopen: bij de gemeentelijke commissie voor de beroepschrif ten. Maar deze commissie doet pas uitspraak als de beslissing van de Raad van State bekend is. De raadsman van de bloemist, mr. G. Hooft Graafland, verweet de gemeente Leiden gisteren "on behoorlijk bestuur" te bedrijven. "Men mag van een particulier niet verwachten dat hij duizende guldens in een woning steekt, die hij zelf voor zijn bedrijf nodig heeft". Volgens de raadsman is er wel zo'n 50.000 gulden nodig om van de benedenruimte een fatsoenlijke woning te maken; een weten schap die hij heeft opgedaan door aan een aannemer offerte te vra gen. Bloemist Van Veen heeft tweeë neenhalf jaar geleden het pand van zijn vroegere buurman aan gekocht, omdat hij dringend verlegen zat om meer ruimte voor zijn handel. Voor zijn bloemen wil hij een kas bouwen; dat zou achter de benedenwoning kun- De provincie Zuid-Holland (die hetzelfde standpunt heeft inge nomen als de gemeente Leiden) heeft kennelijk lange tijd in de waan verkeerd dat die kas ook achter de huidige winkel van Van Veen gebouwd zou kunnen wor den. Aan de hand van foto's en kaarten werd dat misverstand gisteren op de zitting van de Raad van State weggenomen. Mr. Hooft Graafland voegde er nog aan toe: "Ik kan u uit eigen waar neming mede delen dat die ruim te er niet is: ik ben er bijna in het water (van de Oude Rijn) geval len". Volgens gemeente-ambte naar Memeling (Bureau Huisves ting) is er echter geen bezwaar te gen om de kas achter de woning te bouwen. Waar de discussie zich gisteren vooral op toespitste, was de vraag: wat is een goede woning? Vooral staatsraad Wiersma was daarin geïnteresseerd, omdat de wet zegt dat alleen "goede en goedkope" woningen niet aan de woonruimte mogen worden ont trokken. De benedenwoning aan de Lage Rijndijk heeft sanitaire voorzieningen als een toilet en een kraan met aanrecht, maar geen douche. Woningen, zoals er in Leiden, aldus ambtenaar Memeling "duizen den zijn en die we echt niet zou den kunnen missen". De bene denwoning aan de Lage Rijndijk is volgens hem bij uitstek ge schikt voor een klein huishou den; juist voor die categorie is er in Leiden een tekort aan, aldus een recente schatting, vijf a zes duizend woningen. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 31 oktober 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 december aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 december 1984 af vervroegde aflossing is vanaf 1 december 1988 mogelijk tegen de koers van 103% inschrijving 31 oktober a s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 4 december 1978 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs De groep Massada bracht gis teravond op de Pasar Gambir een anderhalf uur durende wervelende show ADVERTENTIE Strijd voor grotere winkel

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15