Begin voorkomt rebellie akkoord aanvaard U Ommezwaai ten gunste van Britse Labonrpartij Taalstrijd Brussel laait weer hoog op VS KENNEN NU STANDPUNT OVERN Andrei Gromyko bezoekt Parijs Betogingen in Iran DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 BRUSSEL (GPD) - De jongste po litieke perikelen, uitmondend in het aftreden van de regering van Leo Tindemans, hebben de te genstellingen tussen Vlamingen en Franstaligen in België aange scherpt. Vooral in Brussel, het belangrijkste politieke strijdto neel, staan de politieke leiders van de Franstalige Belgen als kemphanen tegenover de Vla mingen. Nu nieuwe verkiezingen in zicht zijn, daalt de toon, neemt de goede smaak af en worden de argumenten slechter. Bij de Franstalige extremisten van het FDF, de Brusselse partij die "baas in eigen stad" propageert, treedt herhaaldelijk de bekrom penheid en benepenheid aan de dag die eigen zijn aan het Belgi sche politieke bedrijf. Aan Vlaamse kant overheerst de hals starrigheid die eigen is aan een bevolking die in eeuwen van on derdrukking heeft geleerd te overleden. Het eigen vel redden is daarbij belangrijker dan de manier waarop dat gebeurt. Nog voordat de politieke tempera tuur tot koortshoogte opliep, deed zich in de Belgsiche hoofd stad een incident voor dat in veel opzichten typerend is voor het geestelijk klimaat waarin de poli tiek van België opereert. Het ge beurde bij de plechtige opening van de zitting van de provincie raad van de Belgische provincie Brabant (Brussel met wijde om streken). Zoals altijd, als er in Beldië iets te vieren is, vormde een banket van grote gastrono mische waarde het hoogtepunt. Voor de 21 FDF-afgevaardigden (op een totaal van 90 provincie raadsleden) viel de smulpartij echter zwaar op de maag: de spijskaart vol uitgelezen Franse gerechten bleek namelijk zowel in het Frans als in het Nederlands te zijn gesteld. Voor de FDF-poli- tici: die het Vlaams verachten als een boerentaal, was er sprake van een belediging die om wraak riep. En die kwam. FDF-fractieleider Semal scheurde pathetisch het Nederlandse deel van zijn menu en overhandigde dat aan de Bra bantse provinciegouverneur met de uitspraak: "Meneer de gou verneur, voor ons hoeft dit niet". Incidenten als deze zijn schering en inslag en hebben tot nog toe meestal verkiezingswinst opge leverd. Er is bovendien nauwe lijks een leider binnen de FDF die zijn partijgenoten in toom kan houden. Naast bijvoorbeeld voorzitter Antoinette Spaak, dochter van de beroemde Paul- Henri, die voortdurend in haar keurigste frans spreekt over "vredesstichting tussen Walen en Vlamingen", is er iemand als Ro ger Nols, burgemeester van de Brusselse gemeente Schaerbeek, die zelf al een geduchte reputatie heeft opgebouwd met tegen Vlamingen gerichte pesterijen. Van spijkers op laag water zoeken, ten nadele van het zeer geringe aantal Vlamingen in zijn gemeen te, heeft deze burgervader zijn specialiteit gemaakt. Bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen leverde hem dat vele tienduizen den voorkeursstemmen op van de eenvoudige Brusselaars, die werkelijk geloven dat de Vla mingen eropuit zijn de hoofdstad klein te houden. Nu de verkiezingen in zicht zijn staan de kranten helaas al weer dagelijks vol met incidenten van het soort Semal. Waar een hoofd stad al niet klein in kan zijn zal de komende maanden onbarmhar tig blijken. DEN HAAG (ANP)- Het standpunt De elementen de neutronen- i het Nederlandse parlement inzake de ontwikkelingen rond de neutronenbom, neergelegd in demotie Beckers-De Bruijn (PPR), is gisteravond door de Nederlandse ambassade in Was hington overgebracht aan de Amerikaanse regering. De Nederlandse ambassadeur bracht gisteravond de gevoelens van de Tweede Kamer over aan George Vest, onderminister van buitenlandse zaken voor Europe se aangelegenheden. Naast de inhoud van de motie Beckers gaf De twee granaat tot de fabricage president Carter vorige week heeft gemachtigd, zijn momen teel alleen bestemd voor opslag in de Verenigde Staten. De 'neutronenkoppen' moeten in de plaats kunnen komen van de kernkoppen die op het ogenblik onderdeel zijn van de tactische Lance-raketten en de atomaire artilleriegranaten van 203 mm die ingezet zouden worden wanneer de strijdkrachten van het pact van Warschau die van de NAVO zouden aanvallen. VATICAANSTAD - Blijk baar weinig onder de indruk van het feit dat de paus hem toe spreekt schreeuwt deze Ita liaanse jongen het uit. Hij was overstuur geraakt van de grote drukte die heerste bij de eerste openbare audiëntie van paus Johannes Paulus de twee de gisteren. De Franse kardinaal Jean Vil- lot is door de paus herbenoemd tot staatssecretarishoewel de kardinaal hem zelf had gesug gereerd ditmaal een Italiaan deze post (te vergelijken met minister van buitenlandse za ken) te gunnen. De paxis vroeg de Fransman, die ook staatsse cretaris was onder de twee voorgaande pausen, om hulp "voor de beginperiode van het pontificaat' hij de Amerikaanse regerings functionaris tevens een monde linge toelichting over het verloop van het debat rond de neutro nengranaat in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer nam vorige week een motie van Ria Beckers aan waarin de beslissing van pre sident Carter werd betreurd een aantal onderdelen van de neutro nengranaat in produktie te ne men. Deze beslissing werd gezien als een stap op weg naar een vol ledige produktie van de neutro nengranaat. Het Witte Huis kon digde gisteren nog aan dat Carter inmiddels de wet heeft onderte kend die de financiering moge lijk maakt van de produktie van essentiële onderdelen van het neutronenwapen. Ria Beckers heeft minister-presi dent Van Agt hierover vragen ge steld die de premier tijdens het mondelinge vragenuurtje beantwoordde. Aanslag in Ulster BELFAST (AFP) - In Belfast is gis teren een man van 54 door kogels gedood, zo wordt van de politie vernomen. Hij verliet juist een katholieke club, toen een onbe kende hem neerschoot. atoomrakketten die de Verenigde Staten gaan produceren kunnen het gevaar van een atoomoorlog vergroten. Niettemin is het nodig de beide systemen in produktie te nemen. Dit heeft de Amerikaanse rege ring gisteren medegedeeld aan het Congres. Volgens Washington is het niet on denkbaar dat een tegenstander in een eventueel conflict, door de nieuwe systemen tot de conclusie komt dat hij beter als eerste kernwapens kan gebruiken. Dit zou dan worden ingegeven door het feit dat de nieuwe raketten van de VS nauwkeuriger te rich ten zijn waardoor zij "bruikbaar der" zijn in een conflict. De regering meent echter dat de verhoging van het risico op een atoomoorlog grotendeels teniet wordt gedaan door de grotere af schrikking die van wapens uitgaat. TEHERAN (Reuter) - In heel Iran zijn gisteren grote betogingen gehouden tegen het bewind van de sjah. In Khorramabad, een stad in het westen van Iran waar maandag twee betogers bij gevechten om het leven kwamen, werd een man -volgens de pers een rechercheur - doodgeschoten toen militairen het vuur openden op naar schat ting 20.000 demonstranten. In Gorgan staken groepen betogers huizen en regeringsgebouwen in brand. Volgens niet bevestigde berichten zijn er dinsdag in Gorgan circa 12 mensen omgekomen toen mili tairen begonnen te schieten op zo'n 30.000 woedende demon stranten. Officieel is meegedeeld De Egyptische president Sadat heeft op zijn beurt gisteren nog eens gezegd dat hij het ontwerp verdrag in grote lijnen aanvaard baar vindt. Belangrijk is verder de verklaring van Saoedi-Arabië dat dit land zich niet zal verzetten tegen het sluiten van het vredes verdrag. Saoedi-Arabië zal Egyp te, zo is gisteren van diplomatie ke zijde gebleken, financieel blij ven steunen. Vorig jaar zei presi dent Sadat dat de Saoedische steun onder meer zou bestaan uit het vijfjaar lang financieren van alle militaire aankopen van Egypte. Israël heeft op het ontwerp voor het vredesverdrag een aantal wijzi gingen voorgesteld. De Israëli sche ministers Dajan en Weizman keerden vanmorgen terug naar Washington. Zij hebben maar een uiterst beperkt mandaat. Welis waar mogen ze de onderhande lingen afsluiten, maar zij hebben geen tekeningsbevoegdheid. El ke overeenkomst die bereikt wordt moet door de regering, en daarna door het Israëlische par lement, bekrachtigd worden. dat e 10 betogers zwaar werden gewond. Rond 15.000 studenten teren deel aan tegen de regering gerichte betogingen op de terrei nen van de universiteit van Tehe ran en de technische hogeschool aldaar. ADVERTENTIE Rustige student (egyptologie) zoekt kamer in Leiden. Laurens van Dalen, telefoon 075-170565, Koekoeksbloemweg 20, 1508 BK Zaandam. _r Geheim Over de precieze aard van de wijzi gingen die Begin heeft voorge steld is niets officieel bekendge maakt. De tekst van het ontwerp is nog niet voor publikatie vrijge geven, en de beraadslagingen van de regering waren geheim. Wel is bekend dat de belangrijkste wij ziging die Begin voorstelt de pa ragraaf is die gaat over de band tussen dit vredesverdrag en de Palestijnse kwestie. Volgens de Israëlische televisie houdt de wijziging in de preambule die premier Begin voorstelt in dat nadrukkelijk toegevoegd wordt dat dit verdrag op zichzelf staat. Een groot aantal ministers, ook diegenen die uiteindelijk hebben voorgestemd, had ernstige be zwaren tegen het feit dat een op lossing van het Palestijnse vraag stuk hoe dan ook in verband wordt gebracht met een vredes verdrag met Egypte. Zij wilden louter en alleen een vredesver drag met Egypte, zonder dat de Palestijnse kwestie genoemd wordt. Maar de ministers D^jan en Weizman hebben het ontwerp verdedigd met het argument dat dit ontwerp het best haalbare is, en uiteindelijk heeft premier Be gin ook de aanhangers van de harde lijn, onder aanvoering van minister van landbouw Sharon, achter zich kunnen krijgen via de voorgestelde wijzigingen (Sha ron stemde uiteindelijk voor). Desalniettemin zagen de ministers er alles behalve vrolijk uit toen zij gistermiddag het regeringsge bouw verlieten na drie dagen ma rathon-vergadering. De vrees bij velen blijft bestaan dat Egypte in de toekomst stagnatie inzake de Palestijnse kwestie zal aangrij pen om hetEgyptisch-Israëlische verdrag te ondergraven. Maar voor het moment heeft premier JERUZALEM GPD- De Israëlische regering heeft gisteren met een grote meerderheid het ontwerp-vredesverdrag met Egypte in principe goedgekeurd. Na zeventien uur vergaderen legde premier Begin een korte verklaring af waarin hij meedeelde dat vijftien ministers voor het ont werp hebben gestemd en dat twee ministers zich van stemming hebben onthouden. Dat er geen tegenstemmers waren kwam in Israël als een grote verrassing. Gromyko werd in Parijs verwelkomd door zijn Franse collega De Gui- ringaud. Begin zijn doel bereikt een re bellie in zijn eigen partij en bin nen de coalitie is voorkomen. De zaak is nog niet rond. Er moet nog verder onderhandeld wor den, en minister van buitenland se zaken Dajan zei gisteravond in een interview met de Israëlische televisie dat het voltooien van de onderhandelingen nog „enige tijd' in beslag kan nemen, zonder dat Dajan bereid was dat nader toe te lichten. Het wordt in Jeru zalem onwaarschijnlijk geacht dat de zaak klaar voor onderte kening zal zijn op 19 november, de verjaardag van Sadats bezoek aan Jeruzalem. Een datum er gens in eind december wordt waarschijnlijker geacht. De pro cedure die de Israëlische rege ring volgt - stringente en beperk te instructies voor het onderhan delingsteam, maken de zaak nog al tijdrovend, een noodzakelijk heid voorde gevoeligheden in Is- raëls binnenlandse politiek, waar Begin op moet passen dat hoog waardigheidsbekleders zich niet gepasseerd voelen om vervol gens politieke moeilijkheden te maken. Premier Begin heeft overigens zijn eigen scenario voor de onderte kening. Hij wil dat president Car ter en Sadat naar Jeruzalem ko men om de Hebreeuwse versie te ondertekenen. Vervolgens kan het hele gezelschap naar Cairo gaan voor de ondertekening van de Arabische versie, terwijl dan nog voor een passende plaats ge zorgd moet worden om de Engel se versie te ondertekenen. Premier Begin heeft gisteravond aan de Likoed-fractie in de Knes set meegedeeld dat Israël van plan is bestaande nederzettingen op de westelijke Jordaanoever uit te breiden. Ook heeft Begin het idee geopperd om zijn eigen kantoor, en een deel van het mi nisterie van buitenlandse zaken naar Oost(Arabisch)- Jeruzalem te doen verhuizen. Het gaat hier om demonstratieve daden, die tot doel hebben Israëls positie inza ke de Westoever van Jeruzalem te onderstrepen. Deze demonstra tieve daden zijn nodig om de zaak-Jeruzalem en de Westoever voor zover die aan het vredesver drag met Egypte is gekoppeld, weer los te koppelen. PARIJS (GPD) - De Sowjet-Russi- sche minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, brengt een driedaags bezoek aan Parijs. Hij wordt bij die gelegenheid on der meer door zijn Franse ambt genoot De Guiringaud en door de Franse president Giscard d'Es- taing ontvangen. Het bezoek van Gromyko aan Parijs wordt alge meen gezien als het einde van een vorig jaar door de Russen inge zette diplomatieke afkoelingspe riode tussen de beide landen. De Russen hebben fel gereageerd op de Franse interventies in Afri ka, het afgelopen jaar. Bovendien is hun niet ontgaan dat Frankrijk zijn afkeuring over het scherts proces tegen de natuurkundige Joeri Orlow niet onder de ko renmaat heeft gezet. Sinds het bezoek van De Guiringaud aan Moskou, juni vorig jaar, hadden zich dan ook geen nieuwe ont moetingen op dit niveau meer in de wederzijdse hoofdsteden voorgedaan. Nu zijn de Russen erop uit president Giscard d'Es- taing voor een officieel bezoek aan Moskou uit te nodigen. Recente ontwikkelingen in Azië - zoals het Japans-Chinese vriend schapsverdrag - hebben de Rus- sische-diplomatie ertoe doen be sluiten een nieuwe flirt met West- Europa aan te gaan. Wat de Rus sen niet zint is de verkoop van Frans oorlogsmaterieel aan de Volksrepubliek China. Pas vori ge week werd bekend dat het gaat om zeer ingewikkelde en moder ne apparatuur, zoals raketten van het type „Milan" en „Crotale". De verklaring van minister De Gui ringaud dat deze wapens slechts voor de verdediging en niet voor de aanval aan de Chinezen zijn verkocht, zal de Russen niet ge heel bevredigend zijn voorgeko- Op het programma in Parijs staan onder meer discussies over de af spraken van Helsinki, de toe stand in Afrika en in het Midden- Oosten en met name ook vragen van economische aard. Naar aanleiding van de terugkeer van de Fransen aan de conferentieta fel in Genéve, waar over ontwa pening wordt gesproken, zal mi nister Gromyko daarover wel licht een vriendelijk woord spre ken zonder te verhelen dat de Russen liever alleen met de Ame rikanen rond de ontwapeningsta fel waren gebleven. President Giscard zal nog eens uit de mond van Gromyko horen dat de Russen de pogingen van enige Westeuropese landen om een monetair stabiele zone op te bouwen toejuichen. Te meer waar deze is gericht tegen de wis-' ADVERTENTIE EU KEN leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang i bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens en servetten honderden Flexa kleuren I Voor meer informatie Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim selvalligheden van de Ameri kaanse dollar. Tussen de bespre kingen met de Russische-minis- ter in is president Giscard in Ro me om er door de Paus te worden ontvangen en besprekingen te voeren met de Italiaanse premier. Het Pools-gezinde Frankrijk zou graag vernemen wat minister Gromyko over de nieuwe toe stand in Vaticaanstad denkt. LONDEN (Reuter) - De in Enge land regerende Labourpartij zou weer aan de macht komen, als zij nu algemene verkiezingen zou uitschrijven. Dit bl(jkt uit een opiniepeiling van Gallup waar, van het resultaat gisteren in de Daily Telegraph is gepubliceerd. Er is sprake van een sterke zwen king ten gunste van de socialis ten. Bij een onderzoek kort nadat premier James Callaghan in sep tember had meegedeeld dat hij ondanks de minderheidspositie van zijn kabinet geen vervroegde verkiezingen zou uitschrijven, had de Conservatieve oppositie nog een voorsprong van zes pet. Nu haalde Labour bij de peiling 47.5 pet, tegen de conservatieven 42 en de liberalen 7.5 pet. Callag han had vorige maand gezegd dat een van de redenen waarom hij de kiezers niet naar de stembus riep, was dat zijn regering haar doel om de inflatie te bedwingen, wilde bereiken. Deze strategie schijnt goed ontvangen te zijn. want 66 pet van de nu onder vraagden verklaarde dat zij het regeringsstreven naar beperking van de loonstijging steunden. Voorts gaf 69 pet als zijn mening dat de vakbonden een 'onredelij ke 'houding aannemen tegenover het prijs- en inkomensbeleid van het kabinet. Het mandaat van het huidige La gerhuis loopt volgend jaar okto ber af. Er zijn geen aanwijzingen dat Callaghan nu zal willen profi teren van de voorsprong van La bour om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Voor een absolute meerderheid in het Lagerhuis komt hij negen zetels te kort. Een motie van wantrouwen heeft al leen succes als de kleine partijen met de Conservatieven mees temmen. Hoe het in de praktijk mot de kie zersgunst staat, zal blijken by twee tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis die vandaag worden gehouden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9