'Nederland moet 'n kritisch NAVO-lid blij ven CDA-dissiden ten geven kabinet waan ichuwing Beslag op villa, auto en geld van koppelbaas Standpunt bestuur PvdA Onderwereld wil politie verzwakken" Uit in de Randstad DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De CDA'ers Van Houwelingen en Scholten hebben gisteren de waarschu wing laten horen dat de CD A-dis sidenten zich tegen het kabinet zullen keren als het kabinet vast houdt aan zijn oorspronkelijke plan tot lastenverdeling volgens Bestek '81. De beide CDA'ers kondigen deze week in een inter view in Hervormd Nederland aan dat hun bezorgdheid zich zal om zetten in concreet stemge drag. Scholten, evenals Van Houwelin gen, een van de zogenaamde dis sidenten of loyalisten in het CDA, verwacht overigens dat het kabi net nog eerder te gronde zal gaan aan de confrontatie met de maat schappij „en dat gebeurt zeker als het kabinet de waarschuwing van Aantjes en Lubbers in de wind slaat". Van Houwelingen sluit niet uit dat er in de toekomst wellicht een progressieve, confessionele par tij zal ontstaan. Maar, aldus Van Houwelingen, het CDA moet ei genlijk zo'n partij worden. „We doen het CDA nu weinig goed als we eruit stappen. We kunnen het risico dat het CDA dan verder naar rechts wordt gedrukt, niet nemen. Wat er nu uit het CDA komt is niet goed en niet slecht en dat ligt ons niet. Dat maakt ons moedeloos. Zo kun je niet func tioneren als politicus", aldus Van Houwelingen. Van Houwelingen vindt verder dat uitstel van de eenwording van het CDA (gepland in 1980) misschien wel goed is. Aan de andere kant zegt hij: „Als we het in 1980 niet weten, weten we het in 1981 ook niet". CDA-fractieleider Aantjes heeft gisteren opnieuw uitgehaald naar zijn VVD-collega Rietkerk. Op een CDA-bijeenkomst in het Brabantse Eersel toonde Aantjes zich nog steeds gebelgd over de verwijten van Rietkerk aan het adres van de CDA-loyalisten. „Rietkerk heeft het kabinet daarmee een slechte dienst be wezen", aldus Aantjes. Rietkerk zei een week geleden dat de zes CDA'ers, die tijdens het debat over Bestek '81 met de PvdA meegingen in de afwijzing van de 0,5-pct-korting op de so ciale uitkeringen per 1 januari, niet tot de loyalisten gerekend konden worden. Binnen het CDA was men nogal boos over deze opmerking, evenals over het zin spelen van WD'ers als mevr. Kappeyne van de Coppello en Nijpels afgelopen maandag op Aantjes zei gisteravond dat het verlangen om tot een politieke breuk te komen bij het CDA niet aanwezig is, „maar het moet ook niet nodig zijn dat het CDA zich volledig vereenzelvigt met de coalitie CDA-WD. Het CDA is er tot dusver redelijk in geslaagd een gezamenlijk beleid met de WD te voeren, maar als het CDA af en toe meestemt met de oppo sitie moet dat niet onmiddellijk als onfatsoenlijk worden afge schilderd", aldus Aantjes. De PvdA kreeg van Aantjes ook een veeg uit de pan. Aantjes noemde de gang van zaken rond het neu tronenbom-debat van vorige week donderdag „beneden peil". Volgens Aantjes wilde de PvdA de tekst van haar motie opleggen aan het CDA. „De PvdA vervalt daarmee in de oude fout net iets te veel vragen. Daarop is de hele kabinetsformatie ook al stukge lopen", zo zei hij. DEN HAAG (GPD) - Handhaving van een kritisch Neder lands lidmaatschap van de NAVO is momenteel wense lijk. Maar fundamentele wijzigingen in het veiligheids beleid dat in het kader van de NAVO wordt gevoerd, blijven daarbij noodzakelijk. Dat is het standpunt van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid, zoals dat ter goedkeuring is voorgelegd aan de afdelingen van de PvdA. CDA stelt voorwaarden bij afkeuring Eemshaven DEN HAAG - De regeringspar tijen CDA en WD hebben zich gisteren in de Tweede Kamer voorstanders getoond van de keuze van de regering om het vloeibare aardgas uit Algerije in de Eemshaven aan de wal te brengen. Het CDA stelde echter wel drie voorwaarden: - er moet een zorgvuldig milieubeheer uit gevoerd worden bij de bouw van de gashaven (de zoge naamde LNG-terminal) en bij het aantrekken van vervolg activiteiten; - daarnaast moet er voortdu rende aandacht zijn om het gebruik van de gashaven de stimuleren en uit te breiden, ook via aanvullend onder zoek; - er moet een bevredigend overleg komen met de Duitse autoriteiten inzake het beheer van het Eems-Dollard gebied.. De kamerfracties van de pro gressieve partijen, PvdA, D'66 en PPR willen dat de re gering de beslissing over de plaats waar het Algerijnse gas aan land moet worden ge bracht, uitstelt. De PvdA heeft de regering ge vraagd binnen twee maanden met een nota te komen waarin duidelijkheid wordt ver schaft over bezwaren in ver band met de scheepvaart in de Eemshaven, het overleg met Duisland ten aanzien van de Eemshaven, een eventuele ruil van gas met Italië en de verdere veiligheidsaspecten die verbonden zijn aan de in de huidige vorm voorgestelde wijze van aan de wal brengen van het gas. De drie progressieve fracties zijn ervan overtuigd dat uit stel mogelijk is. De datum van 31 oktober die in het contract met Algerije staat als uiterste datum waarop beslist moet zijn over de zogenaamde aanlandings-plaats (de plaats waar het gas aan de wal wordt gebracht) ligt volgens de PvdA niet vast. Voorts vindt de top van de PvdA dat het streven van het Interker kelijk Vredesberaad om de kernwapens de wereld uit te hel pen, „om te beginnen uit Neder land", steun van de socialisten verdient. Deze voorstellen over het Nederlandse defensiebeleid zullen uiteindelijk beoordeeld moeten worden op het grote tweejaarlijkse congres van de PvdA. dat volgend jaar april wordt gehouden. Toetsing In 1975 sprak datzelfde congres zich uit voor handhaving van het NAVO-lidmaatschap maar onder de voorwaarde dat binnen drie jaar een wezenlijke bijdrage aan de ontspanning is geleverd. Het moment voor die toetsing is dus nu gekomen. In het voorstel aan de achterban stelt het partijbe stuur dat niet kan worden gezegd dat alle punten uit de congresuit spraak van 1975 zijn vervuld, maar aan de andere kant ook niet dat de NAVO geen enkele bijdra ge aan de ontspanning heeft ge leverd. Het bestuur wil dan ook niet adviseren tot een uittreding uit het bondgenootschap. Meer greep Ook wil de PvdA banken, verzeke ringsmaatschappijen en sleutel- industrieën geleidelijk in ge- meenschapsbezit brengen, maar de autonomie van deze bedrijven zoveel mogelijk handhaven. Ook wil de PvdA dat de overheid meer greep krijgt op de kapitaalsbe wegingen naar het buitenland en dat beleggingsmaatschappijen aan strengere voorschriften wor den gebonden. Het PvdA-bestuur is van mening dat er een betere planning van overheidswege moet komen om de economie meer te kunnen stu ren in de richting van energie- en grondstoffenbesparing, behoud van het milieu, een rechtvaardi ger verdeling van het werk en verbetering van de arbeidsom standigheden. Het beleid van on dernemingen die een grote in vloed uitoefenen op de maat schappelijke ontwikkelingen zal daartoe stringenter beheerst moeten worden. GROESBEEK (GPD) - De rijkspo litie jn Groesbeek heeft vijf kop pelbazen aangehouden, die in middels hebben bekend 110 eer der gearresteerde zwartwerkers in dienst te hebben gehad. De belangrijkste aangehouden kop pelbaas is de 53-jarige G. M. van L. uit Groesbeek, die 80 van de 110 zwartwerkers op bouwwer ken in West-Duitsland aan het werk had. De overige 30 zwart werkers waren in dienst van de andere gearresteerde koppelba Op verzoek van de Fiscale Inlich tingen- en Opsoringsdienst (FIOD) heeft de deurwaarder be slag gelegd op de kapitale villa van de grootste koppelbaas Van L.. Ook werd zijn auto, een Daimler van ruim 80.000 gulden, in beslag genomen, alsmede de volledige inboedel van de villa en al het geld (ruim een ton) van de man, voor zover het in Nederland nog te achterhalen was. Het is waarschijnlijk dat deze kop pelbaas nog meer geld heeft in de Bondsrepubliek. De Duitse justi tie is inmiddels begonnen aan een onderzoek tegen de vijf kop pelbazen, omdat vermoed wordt dat ze ook in de Bondsrepubliek strafbare feiten hebben gepleegd. Vast staat dat de zwartwerkers die bij de koppelbazen in dienst waren, niet waren ingeschreven, zoals verplicht is, bij de Allge- meine Ortskrankenkasse. Intussen heeft de FIOD een fiscaal strafrechtelijk onderzoek inge steld tegen de koppelbazen. Het onderzoek dat tot de aanhou ding leidde, werd verricht door ae rijkspolitie in Groesbeek, in samenwerking met de recher- chegroep van de rijkspolitie te Nijmegen, alsmede rechercheurs van het GAK en de sociale dien sten. SCHOONHOVEN - Deze tankwagen raakte gisteren in moeilijkheden in Schoonhoven bij Gouda. De bestuurder reed op een lange, slingerende pol derweg toen zijn wagen in de berm raakte en langzaam af be gon te glijden naar de Lopiker Wetering, een water dat langs de weg loopt. De politie liet onmiddelijk we gen in de buurt afzetten omdat de tankwagen was gevuld met zeer ontplofbaar terpentine. Een tweede tankwagen werd erbij gehaald om de stof in over te pompen, terwijl men ook een kraanwagen aan het rukken om de wagen op het droge te krijgen. Omstreeks drie uur was het karwei, een gezamelijk werk stuk van de brandweer, het korps controleurs gevaarlijke stoffen en de rijkspolitie, ge klaard. •>r> ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - "Met deze beschuldigingen probeert de on derwereld ons korps te verzwak ken, maar ik ben er niet kapot van". Dit zegt commissaris G.J. Toorenaar, chef van de centrale recherche van de Amsterdamse politie van de hardnekkige ge ruchten over corruptie bij de nar coticabrigade. De 53-jarige com missaris Toorenaar was chef van de narcoticabrigade en is gister middag gehoord door de rijksre cherche, die een onderzoek in stelt naar de corruptiebeschuldi gingen. De beschuldigingen tegen het Am sterdamse korps zijn ruim vier maanden geleden tijdens een rechtszitting geuit door de Hage naar Benny E. In die periode kwamen ook uit het Haagse zo wel als het Amsterdamse politie korps geruchten over te nauwe contacten tussen politie en he roïnehandelaren. De Amster damse hoofdcommissaris Th. Sanders heeft als reactie hierop de procureur-generaal ingescha keld. De afgelopen zomer heeft een team van de rijksrecherche, onder leiding van commissaris G. Peters, een onderzoek ingesteld. Volgens politievoorlichter C. J. Buysmann zijn er geen keiharde feiten bekend geworden. Aan vankelijk heeft de rijksrecherche de aard van de beschuldigingen onderzocht. Op last van hoofd commissaris Sanders zijn inmid dels in Amsterdam administra tieve en andere zaken op korte termijn onderzocht. Gisteren is begonnen met het onderzoek binnen de afdeling verdovende middelen, inclusief de voormali ge chef van dit ongeveer 25 man tellende korps, de heer G.J. Toor- Toorenaar, die de 15e oktober te rugkeerde van een internationaal congres van druggbestrijders in Cairo, vindt de beschuldigingen die zijn persoon betreffen voor namelijk ellendig voor zijn gezin. Hij zegt: "Hoge bomen vangen veel wind. Als er nu tien verkla ringen tegen mij waren dat ik tien mille had aangenomen, dan had men recht van spreken, maar ik heb niets te vrezen". Hoofdcommissaris Sanders heeft gisteren in het NOS-journaal ge zegd dat hij vertrouwen heeft in de goede afloop van het onder zoek, maar hij voegde er wel aan toe dat zijn vertrouwen in het verleden soms beschaamd is ge weest. Commissaris Peters van de rijksre cherche, die met acht mensen aan het onderzoek werkt, wil voorlo pig geen commentaar geven. Hij zegt "Er zit een embargo op de hele zaak. Dat kan ik niet door breken". AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 27 en 28 okt., 20.15 uuren 29 okt.. 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Colin Davis: 28 okt., 15.00 uur, Vara-matince op de vrije zaterdag: 28 okt., 20.15 uur, Ned. Ka merorkest o.l.v. Philippe Bender; 29 okt., 20.15 uur. Amsterdams Gemengd Koor en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland o.l.v. Willem Wiesehahn; 30 okt., 20.15 uur, Claudio Arrau, piano; 31 okt., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Serge Baudo. Kleine zaal: 28 okt., 20 uur, pianoconcert door leerlingen van Karei Hilsum; 31 okt., 20.15 uur, Mark Luborsky, viool en Glen Wilson, klavecimbel. Stadsschouwburg: 27 en 28 okt., 20.15 uur, Publiekstheater met "Koning Oidipous/Oidipous in Kolonos" van Sophokles; 29 okt., 14 uur, Nationaal Ballet. Centrum Bcllevue: 27 en 28 okt., 20.30 uur, toneelgroep Centrum met "Mata Hari" van Ton Vorstenbosch; 31 okt., 20.30 uur, Haag se Comedie met "Buffelkop" van David Mamet. Carré: 27 en 28 okt., 20.15 uur, Herman van Veen "Terug in Carré". Klein Bcllevue: 27 en 28 okt., 20.30 uur. Theatergroep Splinter met "Splinter en Co. sinds 1900 (uit de tijd van Mata Hari"). Kleine Komedie: 27 t/m 29 okt., 20.15 uur. "Mara, Fem, Hans en Pink" van Pam Gems; 31 okt. t/m 2 nov., 20.15 uur, "Steile wand" Gerard Cox show. Nieuwe de la Mar: 27 t/m 29 okt. en 1 en 2 nov., 20.15 uur. Seth Gaaikema one-man-show; 30 en 31 okt., 20.15 uur Fiesta Gitana Da Silva. Werkteater: 27 okt., 20.30 uur, het Werkteater met "Als de dood". Westerkcrk: 29 okt., 19.30 uur. Cantatedienst met het Westerkerk koor en het Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 27 en 29 okt. en 2 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De voorpagina" van Ben Hecht en Charles Mc Ar thur; 28 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Coriolanus" van Shakespeare; 31 okt., 20.15 uur, "Celine" van Maria Pacóme; 1 nov., 20.15 uur, Publiekstheater met "Oom Wanja" vanTsjechow. HOT-Thcater: 27 okt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Buffel kop"; 28 en 29 okt., 20.30 uur. Nederlands Danstheater Aspiran- tengroep De Springplank; 29 okt., 14 uur. kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 31 okt. en 1 nov.. Het Klein Pantomime theater met "Katarynka". Congresgebouw: 27 okt., 20.15 uur. Fiesta Gitana; 28 okt., 20.15 uur. Opera Forum met "Turandot" van Puccini; 29 okt., 14.30 en 20.15 uur, Brasil Tropical: 30 okt., 20.30 uur, Nederlands KamerOrkest o.l.v. Philippe Bender. Circustheater; 28 okt., 20 uur, Ned. Opera Stichting met "La Tra- viata" van Verdi; 30 okt.. 20.15 uur, concert door het koor De Stem des Volks en het Residentie Orkest; 31 okt., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Diligentia: 27 en 28 okt.. 20.15 uur. Dolf de Vries, solocabaret "Het luister-rijk": 29 okt., 11 uur, lezing over Anthroposofie; 29 okt., 14.30 uur, jubileumconcert; 2 nov.. 20.15 uur. Vrouwencabaret Natascha Emanuels "Een traan voor elke roos". Appeltheater: 28 en 29 okt. en 2 nov., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Abstruus"; 28 en 29 nov. 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "Nuchter Dronkaard" (studio). Theater Pepijn: 28 en 29 okt., 20.30 uur, Het Van Santen Cabaret; 29 okt., 15 uur, Jazz in Pepijn; 31 okt., 20 uur, Renee de la Parra: voordrachtskunst; 1 nov., 20.15 uur, lezing Haags Cultureel Cen trum. LEIDEN Leidse Schouwburg: 27 okt., 20.15 uur, Rients Gratama "Pompend remmen"; 29 okt., 14.30 uur. Scapino Ballet "Coppelia"; 31 okt., 20.15 uur, Publiekstheater met "Oom Wanja" van Tsjechow. LAK-Theater: 27 okt., 20.30 uur (onder voorbehoud). Het Malle Theater met "De Bakfiets" van Arrabal; 28 okt., 20.30 uur. To neelgroep De Vlek met "Het Web"; 29 okt., 15.00 uur, kindervoor stelling. Hartebrugkerk: 29 okt., 15 uur, concert door Jan Schmitz, orgel en Willeke van Claerbergen. alt. Kapelzaal K O-gebouw: 1 nov., 20.15 uur. Rijksdaalderconcert: Hans Bruin, piano. Antonius Clubhuis: 27 en 28 okt., 20 uur, Leidse Operettever. Cres cendo met "Viktoria und ihr Husar". ADVERTENTIE Onlangs werd aan Mevrouw J. Kempen van Leeuwen uit Hazerswoude een elektronische, automatische Husqvarna naaimachine aangeboden namens de makers van Belinda door de heerJ. de Bakker. Mevrouw Kempen van Leeuwen had de meeste namen in de Belinda namenwedstrijd tijdens de "Leidaio" te Leiden en was daarmee de winnares van de hoofdprijs. De overige winnaars in dezelfde wedstrijd, die een slof Be linda King Size nicotine-arm kregen zijn: 2. Mylène Glerum, Zoetermeer; 3. Elvera Otto, Rijpwetering; 4. Elise Buskermolen, Kudelstaart; 5. Mw. J. C. Nix van Staden, Leiden; 6. Monique Veldt, Warmond; 7. Dhr. M. van Kooten. Voorschoten; 8. Annelies Theissen, Rotterdam; 9. Dhr. E. Kastelijn, Zwammerdam; 10. Claire Houben, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7