Begin renovatie hekjeswoningen Opheldering over Yoorgeest gewenst HANSNEL SELECT Woning bouwplan voor Gerestraat Wethouder smijt dakpannen naar beneden RAADSLID STELT B EN W VRAGEN Actief in vrije tijd i EggeR f )ONDERDAG 26 OKTOBER 1978 jEIDEN - De gemeente heeft plannen in voorbereiding om op de plaats van het huidige hoofd postkantoor aan de Gerestraat ongeveer 50 nieuwe woningen te bouwen. ie plannen verkeren nog in een zeer vroeg stadium. Zo zal on dermeer eerst voor het postkan toor dat overigens in het houten gebouw aan de Gerestraat een tijdelijk onderkomen heeft - een vestigingsplaats moeten worden gevonden. Als mogelijke vestigingsplaats wordt genoemd het Schuttersveld. Hierover moet met de PTT nog overeenstem ming worden bereikt. Gebleken is dat de PPT de grondprijzen van het Schuttersveld hoog vindt. In het bestemmingsplan voor de Haver en Gortbuurt staat aange geven dat het terrein aan de Ge regracht ruimte kan bieden voor de bouw van 50 tot 70 woningen. In dat plan wordt echter ook aan gegeven dat hetzelfde terrein uit komst moet bieden om het tekort aan parkeerruimte elders in de wijk op te vangen. Gedacht wordt daarom aan een flink parkeerdek, deels onder de woningen. De te creëren parkeergelegenheid zal evenwel de bouw van ten hoogste 50 woningen toelaten. Omdat het nog wel enige tijd zal duren voor dat met de bouw begonnen wordt is er ook nog voldoende tijd voor inspraak van de buurtbewoners over de uitvoer van de plannen. LEIDEN - Wethouder Waal gooide gistermiddag in de Derde Haverstraat de dakpannen van het dak. En hoewel politieke tegenstanders in zijn onmiddelijke nabijheid vertoefden raakte hij geen van hen. Alle dakpannen be landden keurig in een daarvoor bestemde grofvuilbak. De handelswijze van de wethouder hield niets anders in dan de eerste handeling voor de renovatie van de hekjeswo ningen in de Haver en Gortbuurt. De informatiemarkt van de Leidse Vrouwenraad in de Waag. Middels een overvloed aan folders en uitleg van de leden konden belangstellende Leidse vrouwen gisteren een heleboel informatie opdoen over de 19 bij de Vrouwen raad aangesloten verenigin gen. Links de Soroptimis- tenclub, daarnaast Tessel- schade-arbeid adelt". Na jarenlange onzekerheid over de vraag of er nu wel of niet gereno veerd zou worden was het giste ren eindelijk zover. Alle hekjes woningen zullen een grondige opknapbeurt krijgen en daardoor weer zo'n 20 tot 30 jaar goed be woonbaar zyn. jLang rf Zoals bekend is de Haver en Gort- I buurt het eerste zogenaamde re- habilitatiegebied in de gemeente Leiden. Desondanks hebben verbeteringsplannen voor de buurt lang op zich laten wachten. Pas vorig jaar juni is de gemeen teraad akkoord gegaan met een bestemmingsplan voor dit ge deelte van de binnenstad. Vol gens dat plan zouden de 42 wo ningen tussen de Derde Haver straat en de Gortestraat, die rug- aan-rug gebouwd zijn, worden verheeld tot 19 ééngezinswonin gen. Van dit, en van een later plan, waren de kosten echter zo hoog dat door het rijk geen sub sidie werd verleend. Huur In het plan dat uiteindelijk door het ministerie werd goedgekeurd, en dat nu uitgevoerd zal worden, komen na renovatie in totaal 27 woningen beschikbaar. Achttien van deze woningen zullen ge schikt. zijn voor één en tweeper soonshuishoudens. Achttien an dere zullen worden verheeld tot 9 grotere woningen. Het werk zal worden uitgevoerd door aanne mersbedrijf Ooijevaar. De kosten van de renovatie zullen 59.900 gulden per woning gaan bedra gen. De huur van de verschillen de type woningen zal variëren van 190,- tot 350,- per maand. Wethouder Waal zei te hopen dat binnenkort ook andere plannen voor herstel van de Haver en Gortbuurt daadwerkelijk uitge voerd zullen gaan worden. Zo heeft de gemeente ondermeer een plan voor de bouw van 14 woningen op de plaats van de voormalige gemeenteschool. Op korte termijn zal ook de knoop worden doorgehakt voor de bouw van 7 woningen aan de Kraaierstraat. Inmiddels is de subsidie binnengekomen voor de restauratie van het Tevelings- hofje. De restauratie van het Bethlemhofje zal in mei 1979 zijn voltooid. ADVERTENTIE RECLAME 1 Er zijn nog steeds vooraanstaande figuren die menen dat geld kloppen uit de zakken van de konsument ongepast is. Moet het er dan in blijven zitten? Wij doen alle mogelijke moeite om dat te voorkomen Dat is ons vak. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. LEIDEN - Negentien Leidse vrouwenorganisaties bezetten gisteren evenzovele stands inde Leidse WaagZe gaven daar een dag lang tekst en uitleg over de doelstellingen die ze stuk voorstuk naleven. Het zijn organisaties van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen tot de Soroptimisten club .van de Vrijzinnig Hervormde Vrouwen Federatie tot het katholiek Vrouwengilde. Tesamen ver tegenwoordigden de vrouwenclubs, die zijn gebundeld in de Leidse Vrouwenraad, zo'n 2200 Leidse i 'Eén bij de overkoepelende Vrouwenraad aangesloten organisatie ontbrak gisteren tijdens de voorlichtingsmarkt. Dat waren de PvdA (rooie) vrouwen. Op ongeveer hetzelfde moment dat de markt werd gehouden lieten zij via het PvdA-partijblad weten zich maar liever van de Leidse Vrouwenraad te distanciëren, omdat "het vrouwenwereldje ermee in stand wordt gehouden. Als je als vrouwenadviesorgaan aan de overheid mag meedoendan is dat toch maar een schijntje van de werkelijke deelname van vrouwen-als-individu aan de maatschappij .Wij, rooie vrouwen laten ons niet opleggen waar en hoé we mee mogen praten. We doen onze mond open als groep of individu waar we dat zinvol vinden.Waar dat is zal duidelijk geworden zijn.Niet in de Leidse Vrouwenraad". Een punt waar de PvdA-vrouwen bezwaar tegen aantekenden is het feit dat elke organisatie in de Vrouwenraad, ongeacht het aantal leden dat zij heeft, precies één stem heeft. De Rooie vrou wen vinden dat niet democratisch. Verder schrijven ze dat de Leidse Vrouwenraad eerder rolbevestigend dan roldoorbre- kend" werkt. "Dit blijkt uit de aard van haar aktiviteiten en wordt vaak voor de zoveelste keer een beroep gedaan elijke vrijwilligers (huisvrouwen hebben wel tijd, want die 'werken' niet en willen toch 'wat doen' aldus het blad. Een kijkje nemend in de Waag blijkt laatste bewering ten dele waar te zijn: er wordt door sommigen verenigingen een beroep gedaan op de vrouwelijke vrijwilliger. Zo heeft de sectie Maatschappelij ke Dienstverlening van de Vrouwenraad zich ten doel gesteld een "talentenbank" in het leven te roepen. Mocht er onverhoopt ooit een ramp of ander bijzonder gebeuren geschieden dan worden de vrouwelijke vrijwilligers opgeroepen om hulp te bieden aan de slachtoffers. Die hulp houdt in het assisteren bij de opvang van daklozen, het verzorgen van zieken, het helpen bij evacuaties en "het vervullen van bijzondere taken waarbij vrouwelijke hulp onontbeerlijk is". Een heel andere vereniging is de Soroptimistenclub Leiden, een soort vrouwelijke Rotary-club waarvoor vrouwen in aanmer king komen die een beroep hebben dat de andere leden nog niet hebben. Elk lid wordt als vertegenwoordigster van haar beroep beschouwd. De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, met haar 600 leden welhaast de grootste vrouwenvereniging in Leiden, laat zich niet voor één gat vangen Enerzijds werpt ze zich op het huishoudelijk gebied (tips om het huishouden zo soepel mogelijk te laten verlo pen enz.) anderzijds organiseert ze excursies, geeft de raad aan i die alleen komen te staan en heeft ze politieke scholings- i het programma zitten. Kleinere verenigingen zijn o. a. het Damescontact Zuid-West, de Nederlandse Christen Vrouwenbond voor Zuid-West en Noordde UW, de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw. Ladies Circle en verenigingen voor politieke partijen. Ze staan met doel stellingen en aktiviteiten genoemd in het onlangs uitgekomen boekje van de Leidse Vrouwenraad.dat o. m. bij de Welzijnsraad (Stationsweg 28) verkrijgbaar is. ADVERTENTIE LEIDEN - Het gemeente raadslid L. Beijen (PPR) heeft B en W om ophelde ring gevraagd over de "onhoudbare" situatie op de zwakzinnigenafdeling Voorgeest van het psy- Arabische avond In het vormingscentrum voor jonge volwassenen "Troef' aan het Noordeinde 2a wordt mor gen een Arabische avond ge houden. Op deze bijeenkomst is er muziek, wordt de film "Vrouwen van Marakesj" ver toond en zijn er lekkere Arabi sche hapjes. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Buurtavond Clubhuis Jn de Vrolijcke Arke" aan de Pieterskerkoor steeg 15 organiseert op vrijdag 3 no vember een buurtavond voor bewoners van de Pieters- en Academiewijk. De muziek op die avond wordt verzorgd door de band van Dolf Delprado. Als extra attractie is er een foto wedstrijd met als thema "De ei gen Pieters- en Academiewijk" Voor deze wedstrijd kan men tot 2 november onbeperkt foto's in zenden naar het clubhuis. De b ijeenkomst beg int om acht uur LVC-avond Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organi seert op vrijdag 17 november een avond met theater, popmu ziek, film enz. Voor deze avond zoekt het LVC artiestenpopgen jodelaars, dichters, acrobaten, kortom iedereen die aan de tot standkoming van het pro- gramma wil meewerken. Inlich tingen en opgave bij het LVC, tel. 146449. Op deze avond zul len de bezoekers zelf de hoogte van de toegangsprijs mogen be palen. Turfmarktbrug In de koffiekamer van het Leid se stadhuis wordt op dinsdag avond 31 oktober een bijeen komst gehouden voor de omwo nenden van de Turfmarktbrug. De brug zal in de loop van de volgende week voor het verkeer worden opengesteld. De bewo ners kunnen die avond hun zeg je doen over het reconstructie plan voor de Turfmarkt. Dat plan voorziet in een verbreding van de trottoirs en het aanbren gen van een geelkleurige fiets- suggestiestrook. De parkeer vakken aan de waterkant zul len zo worden ingericht dat schots en scheef parkeren niet lang er mogelijk is. Tevens zal-öp die avond worden ingegaan op de toekomstige bevoorrading van de winkeliers aan en rond om de Turfmarkt. De bijeen komst begint om acht uur. Indiase muziek Op zondag 5 november treedt in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 de beroemde In diase fluitist Raghunath Seth op Hij wordt begeleid door Za- mir Ahmed Khan op de dubbel- trom(tabla) en door Mohan Gautam op een langwerpig be geleidingsinstrument met kale- basvormige klajikkast i van vier metalen tanpura. Zij zullen volksmuziek uit verschillende delen van In dia ten gehore brengen. Er zijn optredens om 15.30 en om 16.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 3.50 gulden voor volwassenen en f 1.75 voor de jeugd en 65-plus- sers. Telefonisch kan men plaat- 071-132641. op tel. Asfaltering Tot slot nog een dienstmedede- ling: vandaag is de aannemer begonnen met de voorbereiden de werkzaamheden voor de as faltering van het fietspad aan de Haagsche SchouwwegHet gaat hier om het gedeelte dat ligt tussen de Hoge Morsweg en de Plesmanlaan. Dinsdag 31 ok tober begint de asfaltering die ongeveer twee dagen in beslag zal nemen. Wielrijders zullen tijdens de uitvoering van de werkzaamheden gebruik moe ten maken van de ernaast gele gen berm. chiatrisch ziekenhuis En degeest c.a. Over deze situatie hebben ouders en personeel van Voorgeest on langs alarmerende brieven ge schreven aan de staatssecretaris van volksgezondheid. Zij willen dat er aan de "mensonwaardige en onduldbare omstandigheden" waaronder de pupillen moeten leven, onmiddellijk een einde wordt gemaakt. De bewoners van Voorgeest worden volgens ou ders en personeel de dupe van verbouwingswerkzaamheden die op het ogenblik in beide zwakzinnigenpaviljoens aan de gang zijn. Zieke pupillen liggen daarbij op tochtige zalen, er is geen water en ook zijn er in de directe nabijheid geen toiletten. Hoewel de ouders bij de directeur van Endegeest en bij de toenma lige wethouder hebben aange drongen op het plaatsen van een wisselpaviljoen voordat met de verbouwing begonnen zou wor den (wat ook toegezegd zou zijn), zijn de werkzaamheden van start gegaan zonder een noodbarak. De pupillen verblijven dus nu in de twee paviljoens terwijl de bouw in volle gang is. Geneesheer-directeur Mojet ver klaarde gisteren dat er al in maart van dit jaar is afgezien van een wisselpaviljoen. Verwacht werd dat de pupillen tijdens de bouw wel in paviljoens binnen de ring weg konden worden onderge bracht. Door de acties die toen tertijd rond Endegeest zijn ge voerd. is volgens Mojet de ver bouwing versneld en werd beslo ten de twee paviljoens tegelijker tijd aan te pakken in plaats van per stuk. Volgens de geneesheer-directeur, die meent dat deze nieuwe aan pak qua overlast weinig verschil maakt, was het personeel van Voorgeest hiervan op de hoogte. "Het valt ze nu blijkbaar wat te gen", aldus Mojet. Beijen wil nu van B en W weten waarom er geen wisselpaviljoen is geplaatst. Hij wijst erop dat Mojet al in juni 1976 heeft toege zegd dat dit zou gebeuren. In au gustus j.l. zou hij bovendien nog eens tegenover de Vereniging van Ouders Voorgeest hebben gezegd dat men bezig was een noodpaviljoen beschikbaar te krijgen. Dat is dus in regelrechte tegenspraak met wat Mojet giste ren verklaarde. Oplossing Het raadslid wil dat B en W op korte termijn voor een tijdelijke oplos sing zorgen voor de huisvestings situatie. Hij wil verder weten of het ziekteverzuim onder perso neelsleden van Voorgeest, zoals gesteld is, bijzonder hoog is. Ook vraagt hij of de geneesheer-direc teur al is begonnen met het aan trekken van personeel (er is een groot personeelsgebrek) zoals hem in september door B en W is opgedragen. Volgens het raadslid heeft hij zich afgelopen woensdag overigens niet van de situatie op Voorgeest op de hoogte kunnen stellen. Hoewel raadsleden in principe toegang hebben tot gemeente lijke gebouwen e.d. weigerde di recteur Mojet hem toe te laten, "omdat hij geen contact had ge had met de betrokken weihou der". Beijen vraagt zich af of Mo jet dat wel had mogen doen. VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDDEKKING Dikke harige tegel geschik etc. 50x50cm V^per Oss-Rosmalen komt 2 dagen per str. om u van deze grandioze gele- Keukenv genheid te laten profiteren. Ser- leggen 2 TE LEIDEN OP: VRIJDAG 27 OKTOBER van 14.00-18.00 uur. rtVOL-, EN ZATERDAG 28 NIEUWE RESTAURATIE VAN DE GROENOORDHAL kwaliteit 100% wollen tapt 3 kleuren 1,4 kg. wol per rr meter Vinyl tegelmotief 31 Nylon vilttegels 40 x 40cm 50 stuks Tapiittegeis los t gen 50 x 50cm 4,95. SERVICE TAPIJTEN ADVERTENTIE Maarsmansteeg 2 THEA LGGER nodigt u uit te komen kijken naar mode-tot.en.met, in het gerestaureerde monument Maarsmansteeg 2, Leiden. damesmode tassen schoenen It 3 _THEA_ rokken damesmode ensembles sjaals blazers bi|Ous tunieken hoedjes pantalons blouses japonnen sasten portemomaies tassen ceintuurs beaut>cases handschoenen poets damesattaches bsoutenedozen etuis lederwaren en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen en schoenen en laarzen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3