„Reactie nodig op emancipatie-gebrek biJ rooie mannen..'" Ook nieuwe bloembollenheffing op de tocht N-eidst agenda ROOIE-VROUWENAFDELING OPGERICHT IN LEIDERDORP Expositie in Benthuizen Duurdere koophuizen een grof schandaal. Werk aan 't Watertje ligt stil Bouw school Westeinde vertraagd LEIDERDORP - Gisteravond is in Leiderdorp een afdeling van rooie vrouwen opgericht (PvdA-le- den die tot deze vrouwenorganisatie van hun par tij willen behoren. Dus niet elke PvdA-vrouw is automatisch een rooie vrouw). In de bijeenkomst van gisteravond is een kern groep gekozen, een soort van bestuur, bestaande uit Jacqueline van der Hoeven, Anneke de Water en Jannie Ravensbergen. Jacqueline van der Hoe ven zal in de PvdA-ledenvergadering van 31 okto ber worden voorgedragen als vertegenwoordig ster van de rooie vrouwen in het Leiderdorpse PvdA-bestuur. De rooie vrouwen-bijeenkomst gisteravond in gebouw Sjelter. Geheel links Jacqueline van der Hoeven, voorge dragen als vertegenwoordigster van de rooie vrouwen in het Leiderdorpse PvdA-bestuur. IN ZOETERWOUDE LEIDERDORP - "De op richting van deze rooie- vrouwengroep is dus ei genlijk een reactie op het gebrek aan emancipatie bij de rooie mannen?" De vraag, gesteld door een nieuwelinge in de Leider dorpse Pvd A-gelederen, werd met gejuich en ap plaus ontvangen. "Zo is het". "Je slaat de spijker op de kop", luidden de en thousiaste reacties. Het was het definitieve antwoord in de discussieronde. Het was het resultaat van maandenlange ge sprekken tussen een tiental PvdA-vrouwen die de positie van de vrouw in de partij willen ver sterken. Vrouwelijke partijleden toonden in het algemeen weinig belangstelling voor gemeente politieke kwesties. Zelfbewuster De enkeling die wél op een leden vergadering kwam en daar haar mond durfde opendoen werd al ras van de tafel geveegd of niet serieus genomen. Hieruit resul teerde het besluit de vrouwen moeten zich aaneensluiten. Om de vrouwen meer bij de politiek te betrekken, ("blijft politiek een mannenzaak? Kom nou") en om hen wat zelfbewuster te maken in hun optreden op partijpolitieke bijeenkomsten. Het zal een lange weg worden voor de rooie vrouwen. Want hoezeer politiek een mannenzaak is bleek gisteravond. Bestuurslid Ad de Haan (Het PvdA-bestuur zou bij het begin van de vergadering aanwezig zijn) begon al direct te stuntelen: „Hij" had besloten op deze historische avond een woordje te spreken. Commentaar bleef niet uit. "Zou je dat eerst niet vriendelijk vragen?" Toch haalde hij nog een applausje bin nen toen hij de rooie vrouwenaf deling voor opgericht verklaarde. De bestuursleden bleven nog een tijdje. Ongemakkelijk zaten zij in een hoekje, zich duidelijk geen raad weténd met de situatie dat vrouwen de boventoon voerden. Plukkend aan hun haar, wrie melend met hun vingers, dood den ze de tijd met grappen en grollen. Verbijsterd Maar hun invloed bleef, ook nadat ze zichtbaar opgelucht, waren vertrokken. Want om kwart voor tien deelde de barkeeper, tot ie ders verbazing mee, dat de zaal om tien uur verlaten moest zijn. "Dat is afgesproken". "Maar dat hebben wij niet afgesproken, dat moet het bestuur hebben ge daan", was de verbijsterde reac tie. Dan, vernietigend, "alwéér een man die het zo nodig voor ons moet regelen Toch ontspon zich een levige' dis cussie in de luttele tijd die de vrouwen nog hadden tot ze de zaal moesten verlaten. Kernthe ma was wat bij de rooie vrouwen centraal moet staan: politiek of vorming. Politiek en politieke vorming, an nex scholing, bleek voor de meesten het belangrijkste te zijn. Pas daarna komt vorming in het algemeen. Praatgroepen worden genoemd, een leesgroep. Maar wat te doen mét een discussie over de positie van de vrouw, over bijvoorbeeld abortus? Is dat politieke vorming of valt dat on der de meer algemene vorming, die op de tweede plaats komt te staan? In elk geval werden deze onderwerpen "belangrijk* ge noemd. Hamvraag De hamvraag: welke richting gaan de rooie vrouwen uit, staat poli tieke actie centraal of moet je zo veel mogelijk vrouwen zien te be reiken, werd daarmee nog niet beantwoord. Het laatste woord hierover is voorlopig nog niet ge zegd. ZOETERWOUDE - "Een opont houd van drie maanden hebben de kopers moeten bekopen met een boete van tienduizend gul den", aldus CDA'er J. van der Geest, gisteravond tijdens de raadsvergadering in Zoeterwou- de. Van der Geest doelde daarbij op de vertraging in de bouw van premiekoopwoningen in We steinde II. In plaats van direct na de bouwvakantie is de aannemer, Noorlander, pas onlangs met de bouw begonnen. Bovendien heeft hij de vóór de vakantie af gesproken prijzen met tiendui zend gulden verhoogd. Ook de andere frakties in de Zoe- terwoudse raad spraken hun misnoegen uit over deze gang van zaken. Ze noemden het een grof schandaal dat zoiets kan gebeu ren. Loco-burgemeester Maan zei dat er al een brief naar het bedrijf is verzonden. In een gesprek dat de gemeente op 7 november met hem heeft zal Noorlander worden gewezen op zijn 'weinig correcte handelwijze". ZOETERWOUDE - De werkzaam heden aan de bestrating van het Waterlje in Zoeterwoude zijn tij delijk gestremd. Omdat de bouwmaterialen die nodig zijn voor het nemen van speciale ver keersmaatregelen pas over en kele weken beschikbaar zijn, moet tot die tijd worden gewacht voordat het karwei kan worden afgemaakt. Het Watertje in Zoeterwoude vóór de werkzaamheden (archieffoto) BENTHUIZEN - Burgemeester A. Verbree uit Benthuizen zal van avond in het gemeentehuis om 20.30 uur een kunsttentoonstel ling openen, welke geheel gewijd is aan het werk van de beeldende kunstenaars Henk Valstar en Nzama. Deze expositie is de eer ste in een serie van kunstten toonstellingen die met een vaste regelmaat in Benthuizen te zien zullen zijn. Initiatiefnemer en or ganisator van digiles is de plaat selijke Stichting Evenementen Commissie Benthuizen. Het ligt in de bedoeling telkens an dere kunstenaars de gelegenheid te geven gedurende vier weken hun werken in de hal van het Benthuizer gemeentehuis ten toon te stellen. Het accent van de exposities ligt op het in contact brengen van de lo kale en regionale bevolking met de hedendaagse kunst in zijn ver schillende facetten. De tentoon stelling van Valstar en Nzama duurt tot 16 november. Valstar heeft reliëf-schilderijen gemaakt in abstracte en semi-abstracte vormen uit jute, touw en verf. De laatste jaren maakte hij vlak ge schilderde doeken, figuratief van vorm en symbolisch van inhoud. Nzama is het pseudoniem van de schilder Michiel Hopman die 22 jaar in Zuid-Afrika verbleef en de tegenstellingen die in dat land heersen op doek met olieverf vastlegde. Hij exposeerde onder andere in Johannesburg, Kaap stad, Durban, Houston (Texas), Mozambique, New-York en Am sterdam. De openingstijden van de tentoon stelling zqn dagelijks van 8.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.30 uur. Donderdagavond van izaterdag ZOETERWOUDE - Het ziet er niet naar uit dat de komst van een nieuwe lagere school in Westein de III voor het begin van het nieuwe schooljaar een feit is. Omdat men het benodigde be drag van 2V2 miljoen gulden te hoog vond, zal er op aandringen van vooral CDA'er Engelkes een extra raadsvergadering aan dit onderwerp worden gewijd. In tussen gaat men zich beraden op bezuinigingen. Het rqk heeft onlangs aan de Cor- buloschool een zesde leerkracht toegezegd, zodat het herhaalde lijk aandringen van de gemeente uiteindelijk toch succes heeft ge had. De gemeenteraad van Zoeterwou de ging gisteravond akkoord met de vestiging van het Nederlands Drukkerij Bedrijf in het leegge komen gedeelte van het pand dat voorheen aan de Grofsmederij behoorde. Al eerder was inge stemd met de vestiging van de firma Ten Berge (een bedrijf dat zich bezighoudt met de opslag en produktie van aluminium) in een gedeelte van het pand. „Grease" De Zoeterwoudse soos 'De Ruïne' organiseert vandaag een 'Grea- se'-avond in 't Spinneweb' in Zoeterwoude. Voorwaarden voor deze avond, die om 19.30 uur begint, zijn dat de Johnny's vetkuiven hebben, korte jacks, gympies en een trui of bloes dra gen. De Olivia's dienen een paardestaart, wijde rokken, gympies en een trui of bloes te hebben. Bloemschikken In Wassenaar begint morgen avond om 20.00 uur een cursus bloemschikken onder leiding van de heer Van den Berg. De cursus wordt gegeven in het Deylercentrum aan de Hof- campweg. Er is ook een middag cursus die begint om 14.30 uur. Beide cursussen bestaan uit drie lessen. Aanmeldingen bij de wijkgemeenschap Groot Deyle- roord: Anemonenweg 15. Klaverjassen De Zoeterwoudse KPJ start mor genavond haar klaverjascompe- titie. De aanvang van deze eerste kaartavond is om 20.00 uur en wel in het Don Boscohuis. De da ta van de volgende kaartavon den zijn 17 november, 12 januari, 16 februari en 30 maart. Jazzmuziek Op de tweede clubavond van de Wassenaarse jazzclub in het nieuwe seizoen treedt zaterdag de East Creek Jazz Band uit Arnhem op. Deze groep was on der meer aanwezig op het jazz festival waarmee het vorige sei zoen werd afgesloten. Voor meer informatie: de heer Laurey, Van Polanenpark 143, Wassenaar, te lefoon 16247. Wethouder Wethouder Marselis (welzijn, huisvesting en onderwijs) van Voorschoten houdt zaterdag geen spreekuur. Dat was alles. Casa Materna De werkgroep Casa Materna houdt zaterdag in Zoeterwoude haar najaarsbijeenkomst waar op gesproken wordt over activi teiten van leden van de groep in Italië ten bate van het Napoli- taanse weeshuis. De bijeen komst begint om 20.15 uur in 'Ons Huis' waar de gehele zaal in Italiaanse sfeer zal worden in gericht. De beroemde blauwe grot van Capri staat centraal. Wintersport De Nederlandse Skivereniging kring Leiden organiseert zater dag een koop/ruilbeurs in 't Camphuys in Oegstgeest. Leden en niet-leden kunnen daar weer met hun wintersportartikelen terecht die zij niet meer kunnen gebruiken. De spullen kunnen tussen 10.00 uur en 12.00 uur worden ingeleverd in 't Cam phuys, gelegen achter de Willi- brordkerk aan de Rhijngeester- straatweg. Beursverkoop is tus sen 12.00 uur en 17.00 uur. Verder is er nog voorlichting over het onderhoud en gebruik van ski's. A.V. Holland Zondagochtend is het weer zover. Dan begint om 11.00 uur een strandloop aan de Wassenaarse Slag. Inschrijven kan men ter plekke. Donderdag Troef, Noordeinde 2 a, voorlichting <j begeleiding dienstweigera. 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilil open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsel 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, sprt uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uul Architektenwinkel, Hooglandse Kerï gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 i Architektenwinkel, Pieterskerkhof li vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werkli zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uu|\ tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, spoi café; fotografie; saxofoon; Go-club, LAK-Theater. The two real company Justin Case en Peter Wear, 20.30 uur. Stadhuis, cie. onderwijs, recreatie, spo en samenlevingsopbouw, 21 uur. Groenoordhal, Pasar Gambir, oosten markt, 12-24 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, ai tiekbeurs, 19-22.30 uur. Gemeentehuis, Leiderdorp, monumei tencie., 20 uur. Gemeentehuis Warmond, gemeenti raad, 20 uur. Gemeentehuis, Oegstgeest, gemeenti 26, koopavond-concert, 20.30 u Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst del apotheken in de regio Leiden word van 20 tot 27 oktober, waargenomej door Apotheek Leiden Zuid-Wesj Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheej Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds nie mogelijk is met het openbaar v naar de apotheek te komen, kan r uitsluitend voor spoedrecepten vai een taxi, tel. 122444, gebruik maken] Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd. - Gé zondheidscentrum, Berken kadi) spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uu tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerpleil - 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoort 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe] den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 14317: (kantooruren). Spreekuren ma., di. er wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775J Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. DEN HAAG - Ook de nieuwe heffingen van het Produkt- schap voor Siergewassen op bloembollen zijn op de tocht gezet. Het betreft hier de zogenaamde verordening Vak-, heffing Bloembollen PVS 1977 die is gebaseerd op het zogenaamde bronwaardesysteem (heffing is verschul digd over de waarde die de kweker bij verkoop ontvangt). Via dat systeem in het Produkt- schap gelden om daarmee be- voorbeeld reclame-activiteiten te betalen. Dat heeft het schap al ja ren gedaan via andere heffingen, die vorig jaar zijn vervangen door heffing via het bronwaardesys teem, Op 5 mei van dit jaar werd een aantal heffingen door het College van Beroep voor het Be drijfsleven niet geldig verklaard omdat gedeelten van die heffin gen onder meer in strijd waren met het recht binnen de Europe se Gemeenschap. Evenals tegen de oude heffingen is de Hillegomse firma Bakker ook tegen de nieuwe heffing via het bronwaardesysteem in beroep gegaan bij het College van Be roep voor het Bedrijfsleven, via- haar advocaat mr. J. van der Plas. Het bedrijf kreeg onlangs geld te rug van het Produktschap, even als ongeveer zestig andeie be drijven die binnen dc daarvoor gestelde termijn hadden gepro testeerd tegen de heffingen. Discriminatie De nieuwe, nu ook al weer bestre den heffing is tot stand gekomen aan de hand van een rapport van de organisatie-adviseurs Volders en Co. Dat rapport is al in eerdere vakheffingszaken aan het Colle ge van Beroep voorgelegd en Bakker brengt het nu opnieuw in het geding. De bedoeling van het werk van Volders was te komen tot een eenvoudiger systeem van heffing, terwijl tegelijkertijd de talrijke discriminaties en tegen strijdigheden met het Europees recht diende te worden wegge nomen. Vakheffingen op bloembollen zyn zogenaamde landbouwheffin- gen. Zij kunnen slechts worden gebruikt als zij niet in strijd zyn met het EG-verdrag, dat discri minatie verbiedt tussen de EG- partners en de geassociëerde landen. heffing via het bron waardesysteem is volgens Bak ker en advocaat mr. J. van der Plas opnieuw in strijd met het Europees recht. De heffing wordt volgens hen wederom aange wend voor doeleinden die strek ken ter bevoordeling van het na tionaal produkt. Volgens Van der Plas en Bakker moet een heffing binnen de EG in elk geval zowel binnen als buiten Nederland met dezelfde maatstaven worden ge heven. Verder moeten de heffin gen van eenvoudige aard zijn. Volgens Bakker is aan die criteria wederom - ook niet bij vorige 'hef fingen - voldaan. Opnieuw is een uiterst ingewikkelde, zeer- moei lijk leesbaar en in consequenties nauwelijks te doorgronden ver ordening op tafel gekomen en wederom is er volgens Van der Plas en Bakker sprake van ver schillen in heffing. Bepaalde groepen, zo menen zij, worden bevoordeeld. Handelaars komen er bijvoorbeeld goed af; zij ver dienen aan de bronwaardehef- fing. Verzenddetaillisten zijn het kind van de rekéning, terwijl binnenlandse broeiers zouden worden ontzien ten koste van de broeieryen in andere EG-landen. De firma Bakker heeft nogal wat bedenkingen tegen het opleggen van de heffingen. Het vaststellen van de heffingen is het werk van een commissie van deskundigen, buitenstaanders die goed op de hoogte zijn van het bloembollen vak. Bakker vraagt zich af wan neer de prijzen worden vastge steld; wanneer de handelswaarde van de opbrengst wordt bepaald. Volgens hem schommelen de prijzen zeer sterk in de loop van een handelsseizoen. Het Pro duktschap voor Siergewassen beschikt niet over genoeg des kundigen om de heffingen vastte stellen. Vandaar dat derden zijn ingeschakeld. Dat heeft het PVS niet alleen gedaan omdat zij er zelf de mensen niet voor heeft, maar ook om bij het vak geen en kele twijfel te wekken over de deskundigheid en onpartijdig heid waarmee de taxaties worden verricht. Als iemand het niet eens is met de door de commissie vastgestelde heffing, dan kan hij in beroep gaan. De zaak wordt dan "opnieuw bekeken. Verdienen Houders van handelskaarten, aldus meent Van der Plas, hebben be paalde voordelen boven niet- handelskaarthouders (handels kaarthouders zijn kortweg ge zegd geregistreerde handelaren). Volgens de jurist verdienen de handelskaarthouders aan de vakheffing van het schap. Zij be talen 1 '/2 procent over de inkoop factuur en 3 procent over de ver koopfactuur, terwijl zij 4Va pro cent over de verkoopfactuur te rugkrijgen. En handelskaarten worden alleen verstrekt aan aan vragers die in Nederland zijn ge vestigd. Handelaren binnen de Europese Gemeenschap, niet in Nederland wonend, komen daar voor niet in aanmerking. Dat zou volgens Van der Plas aan alle binnen de Europese Gemeen schap wonende handelaren moe ten worden toegestaan. Van der Plas en Bakker voeren in hun pleitnotities verschillende voorbeelden aan, die in strijd zouden zijn met het Europees recht. Besteding Bakker en Van der Plas willen ook graag iyzicht hebben in de beste dingen van de heffingen. Van der Plas vraagt om opening van za ken. Volgens Heidinga, de advo caat van het Produktschap voor Siergewassen is er geen enkele reden om opening van zaken te vragen. Volgens hem kan Van der Plas via de jaarverslagen genoeg te weten komen over het schap, Heidinga vindt trouwens dat de tel. 142154/761557. formele inzet van het geding, dat onlangs diende voor het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven, de heffirigsnota is en niet het beleid van het Produktschap. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat-l ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oudej Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Vrijwillige hulpverle ning Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246 A, tel. 149064. Informatie over I vrijwilligerswerk. Dag. geopend van 9-17 uur. Belangengroep alleen-1 staanden "Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: Het College van Beroep doet op 1 december van dit jaar uitspraak. Heidinga heeft aangedrongen op een snelle behandeling, omdat naar zijn mening een vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid het bollenvak dreigt. Aan het einde van het jaar hebben de meeste afrekeningen plaats in het bollenvak en dat is ook de tijd van kortingen en doorberekening van heffingen. Verschillende groeperingen zouden volgens Heidinga al hebben aangekon digd dat niemand iets zal betalen of korting in zal houden, zolang geen zekerheid bestaat dat het geld wordt besteed aan het doel waarvoor het moet worden opge bracht. Er wordt bij het schap naarstig gesleuteld aan een voor alle belanghebbenden bevredi gende en zekerheid biedende (tijdelijke) oplossing. Daarbij wordt gedacht aan een geblok keerde rekening waarop al het geld wordt gestort. HENK VAN DER POST LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2