nieuw hotel Noordwijl Mijlpaal in bouw van Streek geschetst in detail en in gevoel PvdA blijft weg bij slaan eerste paal DE MOOISTE BLOEMEN UIT DE WAAG water „Slecht-weer-ruimte en parkeergarage Burgemeester Bonnike van Noordwijk slaat de eerste paal voor een nieuw stuk hotel bij "Huis ter Duin". Er komen 200 kamers in. Boven - dien is er nog eens ruimte voor 600 congresgangers en dinergasten. NOORDWIJK - Daverende klappen van een heiblok luidden gistermiddag het laatste ge deelte in van de bouw van een nieuw "Huis ter Duin". NOORDWIJK-De Partij van de Arbeid in Noordwijk heeft het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van "Huis ter Duin" gisteren geboycot. De gemeenteraadsfractie is het niet eens met de bouw van dit massale appartementencom plex. Volgens de PvdA hebben deze appartementen geen en kel nut voor de gemeente en ook geen enkele toeristische functie. Verder heeft de frac tie bezwaren tegen de massa liteit en de muurvorming op het Huis ter Duin-terrein. 'Het aanzien en karakter van Noordwijk wordt hierdoor op brutale wijze veranderd', schrijft de PvdA-fractie (die wel bij het slaan van de eerste paal was uitgenodigd) in een brief aan de bouwer van het nieuwe complex, Duin Hol ding BV. Deze maatschappij is een dochter van Noorlander Bouw in Leiderdorp. In de gemeenteraad had de PvdA zich ook tegen dit bouwplan gekeerd, maar daar stemde destijds een meerderheid vóór het project. Kruiwagens Het was de eerste van de ruim drie honderd betonnen palen waarop het gebouw komt te rusten, te vens een "mijlpaal" in de bouw van een gigantisch hotelproject, dat straks het aanzien van de badplaats belangrijk zal bepalen. Het heien leek aanvankelijk niet zo te vlottem. Wat hortend en sto tend vielen de eerste klappen op de kop van de heipaal, maar toen burgemeester mr. Bonnike, ge huld in zwarte jas en gele helm, op de heimachine plaatsnam ging het op slag beter. kwamen reeds 122 appartemen ten gereed, een parkeergarage, een nieuw tennisbanencomplex, een midgetgolfbaan en een zon nebad. Men hoopt in het voorjaar van 1981 de bouw te kunnen voltooien. "Wij zullen dan de beschikking hebben over een uiterst modern en goed geoutilleerd hotel met rond vierhonderd bedden", aldus Noorlander. Deze wees verder nog op de al van oudsher be staande internationale reputatie van "Huis ter Duin". "Huis ter Duin" nieuwe stijl is een creatie van architect Nefkens. Naast de architecten en hoteldi recteur Eberharter heeft men ad viseurs met internationale ver maardheid aangetrokken om be hulpzaam te zijn bij de planning en inrichting van het hotel. Direc teur Noorlander bracht dank aan het gemeentebestuur en de dienst van gemeentewerken voor de ondervonden visie en mede werking. "Eén die wat groots besteekt. is traag in zijn beleid". Met dit citaat van Vondel, herinnerde burge meester mr. Bonnike aan de lan ge weg, die sinds 1972 was afge legd, toen Noorlander en Slaven burg met het idee vooreen nieuw "Huis ter Duin" aankwamen. "Op de vraag of we dorst hadden, kwam er een karaf met water op tafel", herhaalde de burgervader uit die eerste bespreking op. "Zo maak je kleine dingen groot" Drommedaris Mr. Bonnike maakte verder gewag van de verschillende bouwplan nen die in de loop van de tijd aan het gemeentebestuur waren voorgelegd. Aanvankelijk dacht men aan een gebouw dat "twee bulten had en leek op een kameel. Nu heeft het bouwplan éen bult en lijkt het op een dromedaris", merkte de burgemeester onder hilariteit op. Het plan was door talrijke politieke en formele ka nalen gemanoeuvreerd. Als uiting van vreugde over het be reiken van deze mijlpaal in de bouw. bood Noorlander de bur gemeester een cheque aan van 15.000 als bijdrage aan de plaat selijke actie voor Boven-Volta. Het bedrag dient als start voor de volgende 50.000 die nodig is om de bevolking van dit ontwikke lingsland te helpen. De prijswinnaars van de jubileumtentoonstelling Prijzen uitgereikt aan winnaars jubileumtentoonstelling LEIDEN - In het volkstuincentrum "Ons Buiten" werden gister avond de prijzen uitgereikt van de jubileumtentoonstelling die onlangs in de Waag werd gehou den. De prijzen werden overhan digd door Joh. G. J. Willems, voorzitter van de Algemene Bond van Volkstuinders verenigingen Nederland. De prijswinnaars waren: N. v. d. KATWIJK - "Bestek '81 en de ge volgen die deze bezuinigings maatregelen hebben voor de le den van onze vakbond". Dat is het onderwerp van de ledenver gadering van de NCBO-vakbond in Katwijk. Die bijeenkomst is morgen vanaf 20 uur in het hervormd kerkelijk centrum aan de Voorstraat 74/in- gang Torenstraat te Katwijk aan Zee. Tijdens de vergadering spreekt NCBO-hoofdbestuurder L. Balt. De NCBO is aangesloten bij het CNV. Burg (mooiste dahlia, mooiste bloem, mooiste geplozen chry sant), Dongelmans sr. (mooiste cactusdahlia, mooiste dahlia's in vaas, mooiste pompom dahlia, mooiste mand gemengd fruit), mevr. van Rijnswou (mooiste bloemstuk zelfgekweekte bloe men), mevr. Dongelmans-Koe- lewijn (mooiste bloemstuk niet zelf gekweekte bloemen), H. "Blansjaar (mooiste chrysant, eenpoter), J. Verhoog (mooiste troschrysant; mooiste potplant anders dan fuchsia), Dongelmans jr. (mooiste appel), N. B. C. van Rijnswou (mooiste peer, mooiste groep groente, mooiste stand), H. v. d. Weerdt (mooiste druiven), J. v. d. Woerd (mooiste fuchsia), Astrid Kessels (zelfgekweekte bloemen 5 t.e.m. 9 jaar), Jolanda Plomp (niet zelf gekweekte bloemen 5 t.e.m. 9 jaar), Ester Beekman (zelfgemaakt materiaal 10 t.e.m. 15 jaar), Petra Lancel (niet zelfgekweekt materiaal, 10 t.e.m. 15 jaar) mevr.' Haarlem (mooiste compositie). Noordwijk wil bij-postkantoor ook open zien in vakantie... NOORDWIJK - Het postdistrict Den Haag krijgt binnenkort een brief van burgemeester en wet houders van Noordwijk. Daarin zal het college vragen, of het postagentschap aan de Bom- straat tijdens vakanties open kan blijven. Het Noordwijkse college gaat deze actie ondernemen naar aanlei ding van een vraag in de ge meenteraad van raadslid Admi raal (WD). Deze vindt het niet te pas komen, dat wanneer de win kel waarin het postagentschap gevestigd is voor een vakantie dichtgaat, ook het postagent schap zijn deuren sluit. "Op die manier krijgt de PTT toch wel een slechte naam", zo had Admi raal in de raadsvergadering be toogd. Het Noordwijkse college heeft trouwens geen hoge pet op van de mogelijkheid om het posta gentschap (het enige in Noord wijk naast het hoofdpostkan toor aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen) ook in de vakantie opee houden. Voor vele inwoners van Noordwijk-Zee betekent dat, dat zij in die tijd met hun postzaken niet in hun eigen buurt terecht kunnen. Een schare genodigden, onder wie talrijke gemeenteraadsleden, was getuige van dit historische moment. Mr. Bonnike herinner de gisteren in zijn feestrede aan het jaar 1883, toen burgemeester Pické de badplaats oprichtte "Leen", zei Pické toen tegen zijn straatmaker Steenvoorden, "hier moet je beginnen" en hij wees daarbij de plek aan waar het "Huis ter Duin" moest komen. "Zoek maar volk op met kruiwa gens en schoppen". Staande in de tegenwoordige bouwput, met immense kranen, heistellingen en buldozers op de achtergrond, gaf directeur C Noorlander van Duin Holdings B. V. een overzicht van wat er nog gebouwd moet worden. Gisteren is het startsein gegeven voor een nieuwe hotelvleugel met veel vergaderruimten, een "slecht- weer" gedeelte en twee grote parkeergarages en een aantal studio's. In de afgelopen drie jaar De auto wordt door de brandweer uit het water getakeld LEIDEN - Het etentje van een be jaard echtpaar uit Wassenaar viel gisteravond in het water. De 82-jarige man had zijn vrouw bij het restaurant afgezet en zou zelf de auto nog even parkeren. Bij vergissing trapte hij daarbij op het gaspedaal in plaats van op de remzodat de auto het water van de Steenschuur in schoot. De man zag kans uit zijn auto te komen en werd op het droge geholpen door de inzittenden van een juist pas serend roeibootje. Omdat op de Steenschuur de laatste drie maanden al meer auto's in het water terecht kwamen plaat sten attente passanten meteen maar een verkeersbord: verboden voor motorvoertuigen. DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 fWIW- Hylke van der Harst en Jeanne Johns exposeren in gemeentehuis Ter Aar TER AAR/LANGERAAR - In het gemeentehuis van Ter Aar zal burgemeester P. J. Verhoef op 28 oktober een expositie openen met teken en schilderwerk van respec tievelijk Hylke van der Harst en Jeanne Johns, twee in Langeraar gevestigde kunstenaars. De tentoonstel ling is tot en met 8 november elke dag (behalve zondag) te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Hylke van der Harst volgde aan het conservatorium een opleiding voor pianist, maar maakte niettemin van een andere liefhebberij, het te kenen, zijn beroep. Hij werk te jarenlang als illustrator bij uitgeverijen, waarvoor hij vooral boekomslagen - gemiddeld zo'n tweehonderd per jaar - maakte. Twintig jaar lang woonde hij in Nieuwkoop, waar hij onder meer actief was als bestuurs lid van het kunstgenoot schap 't Regthuys. Na zijn Nieuwkoopse jaren woonde hij vier jaar in Amsterdam, waar hij Jeanne Johns ont moette. Zij inspireerde hem weer te gaan tekenen. Jeanne Johns is Amerikaanse van origine. Zij volgde schilderlessen bij bekende Amerikaanse schilders en gaf in een later stadium zelf les, onder meer aan gedeti neerde jongeren die op het punt stonden in de maat schappij terug te keren. Ook had zij een eigen "workshop" en beheerde ze een eigen ga lerie aan huis. Pas na haar komst naar Nederland ging zij zich intensief bezighou den met het schilderen van landschappen. Vanaf de tijd, dat Hylke van der Harst en Jeanne Johns samen zijn gaan optrekken hebben ze de omgeving van Aar en Amstel geportret teerd. Veel werkstukken hebben betrekking op de di recte omgeving van Ter Aar en Langeraar, waarheen zij in 1977 verhuisden. In het schetsen van de omgeving bewandelden beiden een ge heel eigen weg. Han van Ha gen gaat op beide stijlen af zonderlijk in. Hetzelfde beeld, maar vanuit een andere positie, zonder enige detaille ring geschilderd door Jeanne Johns. Op deze foto ontbreken uiteraard de kleuren.die vooreen groot deel verantwoordelijk zijn voorliet "gevoel", de essentiële emotie die Jeanne Johns probeert te registreren in haar werk stuk. De benaming „onderweg", die aan de tentoonstelling is meegege ven. is dan ook niet toevallig ge kozen. Zij het op verschillende wijze, drukt die titel het beste Uit waarmee zowel Hylke van der Harst als Jeanne Johns mee bezig zijn. De expositie in het Ter Aarse ge meentehuis is er één, die hopelijk een vervolg zal hebben. Van de gemeente kan een stimulerende werking uitgaan als bijvoorbeeld de ruimte van het gemeentehuis, die in zich een multifunctioneel karakter draagt, geschikt wordt gemaakt voor exposities. Ook het verlenen van subsidies, bijvoor beeld door het aankopen van werkstukken die in de streek zijn gemaakt, is in die zin het aanbe velen waard. HAN VAN HAGEN Gezicht op Ter Aar - gemeentehuis en kerk - van Hylke van der Harst. Gedetailleerde potloodschets met veel verschillen tussen licht en donker. Titel: Ter Aar - infrastructuur. Hylke van der Harst kent deze streek, al zo lang zijn woonge bied, door en door en voelt zich ermee verbonden. In het land, waar hij vroeger doorheen reed, vindt hij nu rust en tijd om stil te staan en te registreren. Zijn on derwerpen zijn vaak wegen, vaar ten, water, tekens van menselijk ingrijpen in de omgeving en de veranderingen die er plaats vin den. In zijn tekeningen is geen spoor van kritiek te vinden op dergelijke veranderingen. Dat wordt aan de beschouwer over gelaten. Zijn tekeningen vormen getuigenissen van anderen. De werkstukken van Hylke van der Harst zijn getekend met een zacht potlood. Grote verschillen tussen licht en donker zijn daarmee aan gegeven. De tekeningen zijn, af hankelijk van het onderwerp, vaak ruig en emotioneel behan deld. Het potlood is vaak driftig over het papier heen en weer be wogen. Je krijgt de indruk, dat het potlood niet eerder van het papier wijkt voordat de tekening geheel klaar is. De tekeningen ontstaan in een tijd van ongeveer twee uur. Jeanne Johns werkt geheel anders. Dat komt enerzijds door het ma teriaal (olieverf) dat ze gebruikt, anderzijds door haar benade ringswijze. In Amerika maakte zij vooral portretten. De landschap pen vond zij te ruig; het licht te hard. Het geheel gaf haar wel een boeiend, maar ook een onrustig beeld, waarin Jeanne Johns niet de eenheid en beslotenheid vond die zij zocht. Eenmaal in Nederland was ze ver rast door het wisselde licht hier, door de uitgestrekte polderland schappen en de rust, die er van uit ging. In haar olieverfschilderijen probeert ze door vorm, kleur, en penseelstreken een directe emo tie weer te geven. Niet het zien van het landschap alleen is in haar werk belangrijk, maar "het gevoel" bij het zien ervan. In tegenstelling tot Hylke van der Harst laat zij zaken die ze over tollig vindt weg. Het essentiele haalt ze op de voorgrond. Vaak moet Jeanne Johns een aantal keren naar een bepaalde plaats terug voor het maken van een werkstuk. Maar dan wel onder dezelfde weersomstandigheden, omdat het bij haar gaat om een moment van intense beleving. Het schilderij moet in staat zijn dit moment opnieuw op te roe pen. Ieder schilderij brengt JEANNE Johns verder, doet haar meer ontdekken in het landschap.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23