Motta Pinto wil verzoening tussen partijen Top-40 waarschijnlijk in plaats van Top-30 deTijd HP Kritiek officieren op uitbreiding atoomtaken Nieuwe premier Portugal YYDM trekt zich terug uit beraad over wedde- Neergestoken verlaging Zwart werk weegt zwaar i mee in de economie. ite EISEVIERS LISSABON (GPD/UPI/AFP) - De professor in de rechtsge leerdheid dr. Carlos Motta Pinto werd gisteren door de Portugese president aangewezen als de nieuwe eerste minister. De 42-jarige Motta Pinto zal een kabinet for meren, dat niet berust op een partijcoalitie, maar wel door socialisten en christen-democraten zal worden ge doogd. Carlos Motta Pinto, de man die de Portugese partijen moet verzoe nen, tijdens een persconferentie gis teren. De benoeming van ste minister werd noodzakelijk nadat het kabinet van Nobre da Costa begin september door het parlement werd afgewezen. No bre da Costa was er tijdens zijn formatie niet in geslaagd het ver trouwen van een politieke meer derheid te winnen. President Ea- nes zou echter toch nog gepro beerd hebben opnieuw Nobre da Costa met de formatie van een nieuwe regering te belasten. No bre da Costd zelf zou dat aanbod hebben afgewezen. Zijn opvolger Motta T -fo kan daarentegen op meer wezindheid rekenen bij de socialisten en christen-demo craten. Deze laatste twee brach ten het kabinet-Nobre da Costa ten val, maar zijn nog steeds niet bereid partijpolitieke alternatie ven te bieden. De bedoeling van president Eanes is dat Motta Pinto binnen niet al te lange tijd erin slaagt de politie ke partijen met elkaar te verzoe nen. Daardoor zou de regering van een zakenkabinet tot een volwaardige coalitie kunnen uit groeien. Lukt dat niet - en daar ziet het wel naar uit - dan zal Ea- UTRECHT (GPD) - De soldaten^ vakbond WDM zal volgende week dinsdag niet meer deelne men aan het vertrouwelijk be raad met staatssecretaris Van Lent van defensie over de voor genomen weddeverlaging. Het bestuur van de WDM heeft gis termiddag in Utrecht van de al gemene ledenvergadering op dracht gekregen het overleg met het ministerie af te breken. Het besluit daartoe werd genomen nadat de afdelingsvertegen woordigers op de hoogte waren gesteld van de voorstellen die Van Lent tijdens de eerste bij eenkomst met de belangenver enigingen had gedaan. Volgens de WDM bleek daaruit dat de staatssecretaris op geen enkele wijze bereid was de voorgeno men bezuiniging van 60 miljoen op de weddes aan te tasten. In de praktijk zou dit betekenen dat de soldaten er per maand ongeveer 65 gulden op achteruit gaan. Een woordvoerder van de WDM zei, dat het de partijen in het be raad alleen toegestaan was ande re manieren van weddeverlaging te bedenken, maar de bezuini ging moest wel even groot blij ven. De WD besloot gisteren gewoon door te gaan met zijn ac ties tegen de weddeverlaging. AMSTERDAM (ANP) - De 69-jan- ge Amsterdamse psychiater M. Reiss is gistermiddag ernstig ge wond in een ziekenhuis opgeno men, nadat hij door een patiënt, de 70-jarige N. B. uit de hoofdstad met een schroevedraaier in borst en buik was gestoken. De patiënt wilde van de arts gedaan krijgen dat deze hem opnieuw in behan deling zou nemen. Dinsdag had Reiss tegen B. gezegd dat hij hem niet meer tot zijn pa tiënten wilde rekenen. B. was te lastig, verklaarde de zenuwarts. nes toch in het komend voorjaar het parlement ontbinden en verkiezingen uitschrü- De tweede grootste partij in Portu gal, de zogeheten sociaaldemo craten van Sa Carneiro, zitten met de nieuwe premiereen beetje in hun maag. Tot nog toe heeft de PSD de presidentiële koers uit bundig toegejuicht. De benoe ming van Motta Pinto heeft ech ter opnieuw de verdeeldheid binnen die partij tussen de libe ralen en de naar uiterst rechts neigende conservatieven doen oplaaien. VVD: moeite met plannen kinderbijslag DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerfractie van de WD wijst het voorstel van minister Albeda over de tweede fase van de kin derbijslagregeling vooralsnog van de hand. De fractie gelooft dat het kabinet in het voorstel te weinig rekening heeft gehouden met de onderwijskansen voor wat genoemd wordt „de lagere middengroepen" De liberalen blijven asthouden aan hun suggestie om de kinder bijslag voor studerende kinderen van 16 en 17 jaar extra te verho gen. Het geld hiervoor zou be schikbaar moeten komen door de bijslag voor de jongste kinderen evenveel te verlagen. Volgens woordvoerder De Korte wenst de fractie niet te tornen aan het uitgangspunt dat in totaal 700 miljoen gulden bezuinigd moet worden door de vermindering van de meervoudige bijslag. ADVERTENTIE Het aantal mensen, in de E E G., die werk verrichten zonder de fiscus te melden is schrikbarend toegenomen Men schat hun huidige aantal op 5 miljoen, wat neerkomt op 5% van de beroepsbevolking Zij vormen een bloeiende ondergrondse economie waar. om bepaalde redenen niet zo hard tegen wordt opgetreden U leest hier meer uil Reader's Digest Vrijdagmiddags op de radio HILVERSUM - Het ziet er naar uit dat met ingang van 1 januari 1979 de Nationale Top-30 geheel van de radio zal zijn verdwenen. Want nadat eerder al de AVRO had besloten de hitlijst van de BUMA niet langer uit te zenden, zal hoogstwaarschijnlijk per 1 januari ook de NOS een punt achter dit hitspektakel zetten. Dat is dan het gevolg van het afstaan door de NOS van drie uur zendtijd op de vrijdag aan Veronica, dat, zoals minister Garde niers heeft overwogen, er op die datum drie uur radiozendtijd bij krijgt. In overleg tussen Veronica en de dienst radioprogramma's van de NOS is men toen gekomen aan de tijd van vier tot zes op Hilversum 3 en van twaalf tot een op Hilversum 4. Het vervallen van de NOS-uitzending vrijdagmiddag op Hilver sum 3 betekent dat dan de nationale hitparade, die door Felix Meurders wordt gepresenteerd, zou komen te vervallen. Dat is geen verrassing, want al enige tijd geleden, toen de BUMA een volgens de NOS zeer hoge prijs ging bedingen, werd in NOS- kringen al overwogen de hitparade stop te zetten. Veronica gaat, wanneer de plannen inzake zendtijdwijziging de goedkeuring krijgen van het NOS-bestuur, zelf op vrijdagmid dag haar eigen Top-40 uitzenden. ADVERTENTIE VENLO - De houder van een pompstation bij Venlo is gisteren ernstig gewond geraakt toen een gaswolk ontbrandde in een bestelwagen. De man was bezig met het vullen van tankjes met gas .Het ongeluk gebeurde bij het loskoppelen van de vulslang vaneen tankje. Het pompstation brandde geheel uit. De schade bedraagt vele tonnen. DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 L/n VRU NEDERLAND De weekbladen staan dit keer bol van het vertrek van Jaap Boers- ma, als lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Vrij Nederland opent er zelfs de voorpagina mee. Verder vinden Aukje van Holtrop en Rudie van Meurs dat de staats secretaris van justitie, mevrouw Haars, zichzelf eens aan een kri tisch onderzoek moet onderwer pen. Temeer omdat mevrouw Haars graag vertelt "zeer recht lijnig te zijn en vindt dat je met "openheid tegenover jezelf' het verst komt. Ook stellen de auteurs van het arti kel "Het jaar van Haars" vast, dat onzekerheid de staatssecretaris kennelijk parten speelt, gezien het toenemend aantal keren dat zij de vaste Kamercommissie van justitie in (besloten) vergadering bijeenroept. Veel leden van deze commissie komen op die manier in gewetensnood, omdat al bij de aanvang van die bijeenkomsten moet worden beloofd er niets van te laten uitlekken. De commis sieleden vrezen op die manier "medeplichtig" te worden aan het optreden van de staatssecre taris. "Volksvertegenwoordigers moeten de regering controleren, maar dat kan niet als zij zich on derwerpen aan codes en geheim houdingsplicht". Holtrop en Van Meurs concluderen dat het jaar van Haars een ramp werd voor het vluchtelingenbe leid. "Wie vertelt de huishoudster dat ze op moet houden?" In het kleurkatern: Tien jaar bur geroorlog in Ierland en de bor delen van New Orleans. MAGAZINE Recht op een goede dood. Dr. Dun ning staat in Elsevier stil bij het eerste lustrum van de Neder landse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie. 'Een van mijn vroegere chefs riep vaak dat hij Onze Lieve Heer zo lang mogelijk de voet zou dwars zetten en illustreerde de onwil te erkennen dat zijn behandeling alle zin verloren had. Die behan deling is geen schaakpartij met hogere machten waarbij de pa tiënt als pion wordt ingezet, maar het vergezellen van een zieke, ongeacht de uitkomst van aan doening of therapie". Verder een verslag van een aardig initiatief van een aantal werklo zen: "De klussenbus". Klusjes doen voor zieken of bejaarden of voor mensen die er om een ande re reden niet toe komen. Klusjes, waar de grote bedrijven geen tijd meer voor hebben. En dan niet voor zwart geld. Maar legaal. 'Ik vind het een knullig onder werp", was de reactie van PvdA- leider Joop den Uyl, toen Martijn de Rijk en Leon de Wolff hem BREDA (GPD) - De Neder landse Officieren Vereni ging (NOV) is verontrust over de aankondiging van minister Scholten van de fensie dat zal worden on derzocht of ook het 155 mm geschut van de land macht voor atoomtaken geschikt gemaakt moet worden. 'In een beleid waarin de rol van de tactische atoomwapens wordt te ruggedrongen, past ons inziens niet een uitbreiding van dergelij ke inzetmiddelen", zei gister- vertelden dat zij een interviewse rie willen maken over het strate gisch denken in de Partij van de Arbeid. 'Natuurlijk vindt Den Uyl het een knullig onderwerp", was het commentaar van Ed van Thijn, "een strategie legt de bewegings vrijheid van de partijleiding aan banden en dat is voor die leiding nooit prettig" Met een interview met Van Thijn begint HP deze week de serie. Van Thijn is van mening dat je er soms toe gedwongen kunt wor den een coalitie aan te gaan met een partij die je als potentiële te genstander ziet. "Maar dan zul je het altijd over de boeg van de macht gooien en niet over de boeg van het beleid", is de re pliek. Volgens Van Thijn is het echter een combinatie van die twee. Fred van Doom veegt in HP de vloer aan met de Nederlandse filmcritici: "Er is nu een nieuwe generatie filmcritici aan het ont staan die we de "nieuwe nitwits" zouden kunnen noemen. Jonge, maar toch reeds rusteloze, ran cuneuze en gedesillusioneerde journalisten die het schrijven middag luitenant-kolonel H. A. Couzy, voorzitter van de NOV, op de jaarvergadering van de ver eniging in Breda. De officierenvereniging - waarin de officieren van land- en lucht macht verenigd zijn - kan zich voor het overige best vinden in het kernwapenbeleid van het ka binet. "Het is nuchter, zakelijk, maar vooral realistisch", aldus Couzy. "Spectaculaire successen op korte termijn zijn niet te ver wachten". De voorzitter van de NOV plaatste enkele kritische kanttekeningen bij het tienjarenplan dat door mi nister Scholten in zijn defensie begroting is gepresenteerd. De doelstellingen: opheffing van de over film als tussenfase be schouwen naar iets "beters". On zekerheid en twijfel aan hun toe komst vormen een prima voe dingsbodem die afgereageerd kan worden op de film waarover ze moeten schrijven". En verder... "Als het CDA zou waarmaken wat Aantjes steeds met het CDA voor ogen heeft ge staan, dat-wil zeggen geen kleur loze middenpartij worden die dan met de VVD en dan met de PvdA kan samenwerken, dan moet het CDA zich links van het midden opstellen. Ja, en dan ont staat er een heel andere situatie" hervormd nederland Een interview met Boersma- "Ik ben altijd wars geweest van het begrip christelijk in combinatie met politiek". personeelstekorten, het veilig stellen van materieelaankopen en het verzekeren van de mate- rieelexploitatie worden door de officieren gedeeld. Maar realisa tie van de voorgestelde mate- rieelvervangingen kan alleen ge schieden indien zekerheid be staat over een defensiefinancie ring die los komt te staan van de economische situatie in Neder land. Daarbij dienen prijsstijgin gen volledig te worden gecom penseerd en moet het kopen van militair materieel in Nederland zelf worden gestimuleerd. Kritiek heeft de officierenvereni ging op het beperken van de re serves bij de Koninklijke Marine, het niet onmiddellijk vervangen van uit dienst te stellen oude oorlogsschepen, het uitstellen van de aanschaf van anti-tankhe- licopters, het uitstellen van de koop van nieuwe artillerie en het niet dekken van de te verwachten verliezen van het nieuwe jacht vliegtuig F-16. Boersma bekent dat hij het AR- verleden wel iets bijkleurt, mis schien. "Hoewel ik van het begrip grote leiders een bijna lichame lijke afkeer heb. Die hadden we vroeger. Vandaar dat ik wat er nu in het CDA gebeurt door het cha risma van Van Agt een vrij grie zelige zaak vind". Hij herhaalt zijn kritiek op de gang van zaken in het kabinet, die hij zondag ook al in het tv-program- ma "Hollands Spoor" spuide: 'Het is voor mij het fundamen tele probleem dat men de signa len die er uit de vakbeweging zijn gekomen heeft genegeerd...". "De arbeidsonrust ligt op de loer. Er is, kortom, iets contra-produk- tiefs in het leven geroepen". Wat Boersma's bezwaren tegen de PvdA zijn: "Er is een mentaliteit bij de Pvd A, die er vroeger ook bij de AR was, namelijk dat men toch wel het denkend deel der na tie is en dat die anderen toch al lemaal nitwits zijn. Men legt naar Wereldraad. De centrale her vormde kerkeraad van Amster dam vindt niet dat de gift van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front van Rhodesië het lidmaatschap van de Wereld raad ter discussie mag stellen. Ofschoon in de kerkeraad wel vragen zijn gesteld over de rede nen voor deze gift - vragen die overeenkomen met de brief van het hervormde synodebestuur aan secretaris-generaal Potter van de Wereldraad - kunnen de Amsterdamse ambtsdragers in stemmen met de weg die de We reldraad gaat om menselijke no den te lenigen. Groepen die in ui terste nood naar geweld grijpen mogen niet van financiële steun worden uitgesloten, juist gezien de taaiheid waarmee machts structuren zich handhaven. De Britse Raad van Kerken toonde in zijn herfstvergadering be zorgdheid over de manier waarop beslissingen over giften uit het anti-racismefonds van de We reldraad worden genomen, be kendgemaakt en ontvangen. Hij bevestigde zijn steun aan dit fonds, maar zou graag zien dat de Wereldraad de communicatie met zijn leden verbetert, "zodat christenen beter het optreden naar buiten zullen begrijpen". De Britse raad sprak als zijn overtui ging uit dat de gift aan het Pa triottisch Front geen nieuwe principezaak is en in overeen stemming is met zijn eigen beleid en dat van zijn hulpverleningsin stanties. De Methodistenkerk in Zuid-Afri- ka heeft de schenkingen van de Wereldraad aan guerrillabewe gingen in Rhodesië en Namibië afgekeurd. Na een verhitte dis cussie besloot de jaarvergadering van deze kerk haar lidmaatschap van de Wereldraad toch te hand haven. Tevens besloot zij haar zielzorg uit te breiden tot strijders binnen de bevrijdingsbewegin gen. De zielzorg aan de regerings troepen werd gehandhaafd. Zuid-Afrika. De synode van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika stemde gisteren met grote meerderheid tegen aansluiting bij een ge meenschappelijk orgaan dat de kerk verbindt met de niet-blanke zusterkerken. Zij verkoos zich te hcuden aan haar politiek van "verschillende kerken voor ver schillende bevolkingsgroepen". Bijbels. De Sowjetrussische overheid heeft toestemming ge geven voor de invoer van 25.000 bijbels in het Russisch. De bijbels zijn besteld bij bijbelgenoot schappen in Europa. Hervormde Kerk: bedankt voor Eist (Geld.) J. P. Smit Barsinger- horn-Winkel. Geref. Kerken: aangenomen naar Leiden W. H. van Halsema, missionair predi kant te Sao Paulo (Brazilië). mijn mening ook een te sterk ac cent op de collectieve oplossin gen. Ik zou me mentaal niet thuisvoelen bij de PvdA". Het rommelt in het CDA. Het ver trek van Jaap Boersma maakt dat duidelijk genoeg. Van Houwe- lingen deelt veel van de kritiek die Boersma tot zijn besluit bracht. "Het CDA lijdt aan ver vlakking en is bezig af te glijden naar een CDU-achtige partij" Een interview met "de kroon prins van Aantjes die als voor zitter van de jongelingsvereni ging op gereformeerde grondslag in Gorkum consequent leerde denken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21