We zullen Caec graag in collectie Sonnema TOT ZIENS OP UW STEK. DRAAI 01715-1615 EN UHEEFT VAN DEWEEK DE NIEUWSTE COUPE. VAN DER WIEL „Angst bij de zieke kinderen wegnemen TESSELAAR WIL MINDER NOTA'S MUSEUM BOERHAAYE VIERT ZIJN GOUDEN JUBILEUM Meer greep nodig op de politie Dameskapsalon Alfons Eversteijn Kerklaan 6 Zoeterwoude I- MftHY OIIAHT ÜDSMHIM10HDEH j Auto- intelligent. DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 LEIDEN - Het rijksmuseum voor de geschiedenis der na tuurwetenschappen en van de geneeskunde, beter be kend als museum Boer- haave, bestaat vijftig jaar. Dat wil zeggen, in 1928 stapte de lector in de natuurkunde C.A. Crommelin naar de notaris voor de officiële oprichting van de stichting 'Het Neder- landsch Historisch Natuur wetenschappelijk Museum' Drie jaar later werd het mu seum daadwerkelijke ge opend, het publiek mocht voor een dubbeltje naar bin- Crommelin begon met twee verzamelingen oude weten schappelijke instrumenten, die hij van de Leidse Univer siteit in duurzaam bruikleen kreeg. In de loop der jaren is de collec tie van het museum uiteraard sterk uitgebreid, ook in de richting van de geneeskunde. Het bezit nu ongeveer 1500 wetenschappelijke instru menten, tussen de 500 en 5 jaar oud, ongeveer 2500 pren ten en enige duizenden por tretten (merendeels 17e en 18e eeuwse gravures, onge veer 400 archiefcollecties, een wetenschappelijke biblio theek met circa 20.000 titels, 200 tijdschriften en een schat aan documentatiemateriaal. Van e verzameling instrumen ten is slechts ongeveer tien procent tentoongesteld, in verband met een nijpend ruimtegebrek. Het museum is gevestigd in het voormalige laboratorium voor medische reserch Boerhaave, aan de Steenstraat dat uit 1884 da teert. Vooreen museum is het in feite qua indeling en ruimte minder geschikt. Directeur A.J.F. Gogelein en zijn me dewerkers kijken dan ook verlangend uit naar het mo ment waarop het museum kan verhuizen naar het Cae ciliagasthuis. Directeur Gogelein: "Dit jubi leum is voor ons ook een aanleiding om eens goed na te denken over wat we nu ei genlijk willen. We hebben een drieledige taak, het bewaren, het wetenschappelijk onder zoeken en het tonen aan het De expositieruimte in het hui dige museum is 440 vierkante meter, in het nieuwe museum zal het 1400 vierkante meter zijn. Er zullen ook een film zaal en een vergaderzaal kun nen komen. Gogelein: "Sinds we uitzicht hebben op dat nieuwe gebouw, zijn we gaan nadenken over hoe we die presentatie in de toekomst willen gaan doen. we zijn dat in dit gebouw nu aan het voorbereiden. In sommige zalen hebben we maar een fractie van wat we hebben op dat gebied heel ruim opge steld, gewoon om te zien hoe dat is. Het Caeciliagasthuis is eigen lijk ideaal, grote zalen met mooi bovenlicht. En ook wat de historische bouw betreft zullen we het graag in onze collectie opnemen. Het is ge bouwd in 1600, in een vrij kor- te tijd. Dus wat stijl betreft is het volkomen éen geheel. En door de verwaarlozing, van de achttiende eeuw. is er ook niets aan veranderd" Het is wel een triest verhaal. Sinds we in '44 hier een bo minslag hebben gehad kijken eerder aan als martelwerktui gen, maar toch zijn ze bij het Physico-therapeutisch In sti- tuut in Rotterdam nog tot 1971 gebruikt. De collectie van museum Boerhaave is af komstig uit het Rotterdamse Zander-Instituut. De ten toonstelling begint zaterdag en duurt tot en met 25 maart. Ook ter gelegenheid van het ju bileum houdt het museum een week lang open huis. Van aanstaande zondag tot vol gende week zondag heeft het publiek gratis toegang. Op woensdagmiddag van twee tot vier is er bovendien kin dermiddag, en dat duurt de hele maand november. uit ge- publiek van de materiële overblijfselen van het weten schappelijk verleden. De laatste jaren richten we ons vooral op dat laatse, het voor het publiek zo aantrekkelijk tonen van de fraaiste stukken uit de collectie, en het ook toegankelijk te maken. Nu kun je natuurlijk de mensen zelf laten spelen met de in strumenten, maar dan ben je wel constant bezig met repa reren en vernieuwen net zo lang tot er van je oorspronke lijke authentieke instrument niets meer over is. Dat willen we niet, we kiezen voor de materiële conservering, de kenner moet hier een histo risch betrouwbaar instru ment kunnen vinden. Daar mag dan ook niemand aan komen" "Maar het rariteitenidee is eraf, je gaat er demonstratiemo dellen bij zetten en alles wat niet authentiek is, kopieën, hebben we aangegeven met een blauwe kleur. Daar mag het publiek ook aankomen. Maar je kunt ook buiten het museum een hoop doen hoor Zo zijn we met de Louise de Coligny-scholengemeen- schap een jeugdlaboratorium begonnen, op de school zelf En het is de bedoeling dat ook naar andere scholen uit te breiden". Wat de presentatie aan het publiek betreft, daarvoor zijn in het Caeciliagasthuis veel meer mogelijkheden bouw. Nu heeft de minister vorig jaar eindelijk in princi pe toestemming gegeven voor de restauratie van het Caeciliagasthuis. De architect moet nu een goede begroting maken en een restauratie plan. Voor we er in zitten zal nog wel vier jaar duren. Het verhuizen alleen al zal een jaar kosten. Ik word al moe als ik er aan denk." Het vijftigjarig jubileum wordt gevierd met de officiële ope ning van de zalen 18de eeuw- se elektriciteit, sterrenkunde van Ptolemaeus tot Neil Arm strong, 17de tot en met 20ste eeuwse microscopen, en elek- tronenmicroscopie. Ook is er een speciale tentoonstelling met als titel "Zuchten en Zweten, de methode Zan der". Het gaat om een twintig tal (de heflt van de totale col lectie) gymnastiekapparaten die rond 1860 door de Zweed se arts J. W. G. Zander zijn ontworpen. De toestellen doen in de ogen van de he dendaagse mens misschien PvdA-raadslid LEIDEN - PvdA-raadslid Hes is van mening dat de Leidse ge meenteraad meer greep moet krijgen op het beleid van de poli tie. Volgens haar heeft de raad te weinig 'grip' op het politiebeleid. Het PvdA-raadslid zal deze op vatting volgende maand namens haar fractie naar voren brengen bij de algemene beschouwingen over het gemeentelijk beleid voor volgend jaar. De kritiek van het PvdA-raadslid heeft te maken met de wettelijke situatie dat de verantwoordelijk heid voor het politiebeleid - wat betreft de openbare orde - in han den is van de burgemeester van een gemeente. Deze situatie brengt met zich mee dat de poli tieke invloed op het beleid van de politie naar verhouding klein is Hes bracht haar opvatting gisteren naar buiten in de vergadering van de PvdA-fractie. Zij kondigde te gelijk aan dat ze wat betreft de activiteiten van de politie zal aandringen op een taakverschui ving. Volgens het PvdA-raadslid moet de politie meer voorko mend (preventief) dan corrige rend (strafrechtelijk) optreden. De PvdA-woordvoerster zei verder vraagtekens te zetten bij de uit breiding van het aantal wijkagen ten. Zij wil eerst de taakopdracht van de wijkagent gewijzigd zien. Naar haar mening is het onjuist dat de wijkagent een vertrou wensfunctie inneemt in de wijk, maar volgens zijn instructie te gelijk informaties moet door spelen naar de politie-top. Hes wil bepleiten om de wijkagent een zelfstandiger positie te ge- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde^ Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. ADVERTENTIE Geopend: Maak een afspraak Tel. 01715-1615 Specialisten in Coupeknippen Voorde modebewuste jonge vrouw van vandaag hebben wij de gehele Mary Quant Cosmetica kollektie in display. LEIDEN - De politie heeft gister middag op de Maresingel twee jeugdige dieven aangehouden. De twee jongens uit Katwijk en Leiden (tien en elf jaar) hadden eerder op de dag twee bromfiet sen gestolen bij het station en uit de Jan Vossensteeg. Ook hadden ze uit een kiosk op het station ze ventig ansichtkaarten gestolen, die ze op straat aan het verkopen waren. Bij nader onderzoek bleek dat ze eerder deze week nog eens twee bromfietsen en twee fietsen hadden gestolen. Koop n gebruikte auto. Let liever op het A-1 embleem. Bij uw Ford-dealer! Elk merk. Van binnen en van buiten geïnspecteerd en gerevideerd. U koopt zekerheid en betrouwbaarheid. U krijgt dat zwart op wit op 'n ondertekend garantie-bewijs. Auto-intelligent zijn Wethouder Tesselaar spreekt de genodigden toe bij de opening van de school voor zieke kinderen. LEIDEN - "Een kind in een ziekenhuis leeft in een bedreigde situatie. Het heeft angstvoor prikken, voor operaties, voor witte jassen; het is onrus tig en heel vaak niet gemotiveerd om te leren. Daarom is het belangrijk dat je als onderwijzer niet als bedreigend persoon overkomt, niet als iemand van het ziekenhuis" Dit zegt A.W. Rietdijk, hoofd van de school voor zieke kinderen die giste ren officieel door onderwijs-wethouder Tesselaar werd geopend. De school heeft op dit moment drie onderwijzers in dienst. Het team wordt waarschijnlijk met nog twee parttimers uitgebreid. De lessén worden bij de kinderen aan bed gegeven of in een aparte ruimte van een van de ziekenhuizen. De kinderen - in de leeftijd van 6 tot en met 13 jaar. die minstens drie weken in het ziekenhuis moeten liggen - krijgen minimaal twee uur per dag les. "Een aantal kinderen doet het werk van de gewone school om zo te proberen niet te ver achter te raken. Andere kinderen hebben wat extra leermiddelen nodig. Het voordeel is dat we een kind vaak individueel les kunnen geven. Dan kun je zelfs bepaalde achter standen inhalen", aldus de heer Rietdijk. LEIDEN - PvdA-wethouder Tesselaar (onderwijs, sport en welzijn) vindt dat er bij de gemeente op het gebied van de ruimtelijke ordening teveel nota's worden geschreven en te weinig aan de uitvoering wordt gewerkt. Tesselaar gaf deze visie gisteravond in de vergadering van de PvdA-fractie. Met deze opvatting uitte Tesselaar in feite kritiek op zijn collega- wethouder Waal (ruimtelijke or dening en verkeer). Waal zelf was niet bij de vergadering van de fractie aanwezig. Van de kant van de raadsleden, die zich bezig houden met ruimtelijke orde ning, kreeg Tesselaar overigens geen steun. Zij waren unaniem van mening dat op het gebied van de ruimteliordening zonder pa pieren plannen (bestemmings plannen, verbeteringsplannen) geen beleid te maken is. Volgens Tesselaar staat de man kracht, die in het stadhuis aan het opstellen van nota's wordt be steed, in geen verhouding tot de capaciteit die wordt benut voor de uitvoering: „Er zijn genoeg plannen, er moet nu maar eens iets gebeuren. Ik heb het gevoel dat de concrete invulling te lang op zich laat wachten", aldus de wethouder. Fractiegenote Ko ning bestreed deze opvatting. Zij wees erop dat in de ruimtelijke ordeningssfeer bestemmings plannen een onmisbaar en niet te vermijden gegeven zijn. Fractie lid Duivesteijn beklemtoonde dat de uitvoering van verbete ringsplannen in feite wordt te gengehouden door het ontbreken van geld. Leiden is daarvoor aan gewezen op subsidies van het rijk. Tesselaar kreeg uiteindelijk geen enkele steun voor zijn opvatting. De fractie vond zijn kritiek on juist en zal deze ook niet bij de algemene beschouwingen over het gemeentelijk beleid voor vol gend jaar naar voren brengen. Ook in het verleden werd in het Elisabethziekenhuis en het Diaco huis onderwijs aan zieke kinderen gegeven. Dat was echter puur de zorg van het ziekenhuis zelf. Nu deze school voor zieke kinderen is opgericht is het een onderwijskwestie geworden. Het is een normale school voor buitengewoon onderwijs, ae zeventiende in Leiden. De school wijkt in zoverre van andere scholen af dat ze geen eigen gebouw heeft. Vandaar dat de opening - die werd bijgewoond door onder ande ren een van de initiatiefnemers van de school prof.Veeneklaas, hoofd van de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis - werd gehouden op neutraal terrein in de Burgerzaal van het stadhuis. Wel is het de bedoeling dat de school in de drie ziekenhuizen (Academisch Zieken huis, inclusief de Buitenkliniek in Noordwijk. het Elisabethziekenhuis en het Diaconessenhuis) een eigen, vaste ruimte krijgt. Verder hoopt men in de toekomst ook aan kinderen die thuis langdurig ziek zijn onderwijs te kunnen gaan geven. BEEN GEBROKEN - Op het fiets pad van de Wassen aarse weg kwam gisteren een 13-jarige jon gen met zijn fiets te vallen en brak zijn been. Hij viel doordat hij ge raakt werd door de fiets van het meisje naast hem, die rechtsaf een inrit in wilde slaan. Het meisje, ook 13 jaar, komt uit Voorschoten, de jongen uit Lei- ADVERTENTIE Els Brouwers, Havo scholiere, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel.:071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÊN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13