LEIDSCH DAGBLAD China en Japan bekrachtigen hun vriendschap Wereldbevolking groeit nog steeds vandaag ZOUTZUURWOLK IN TIEL Sadat stuurt het ontwerp verdrag terug Vredesgebaar KOM ER IN... Let op onze advertentie in de krant van maandag Deze boot mag u niet missen MAANDAG 23 OKTOBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35687 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vice-premier Teng Hsiao-ping van China 'en premier Foekoeda van Japan met hun echtgenotes voor het ministerie van buitenlandse zaken, nadat vanmorgen het vriendschapsverdrag tussen beide landen was be krachtigd. CAIRO (Reuter/UPI) - Pre sident Sadat van Egypte heeft het Egyptisch-Israë- lisch ontwerp vredesver drag vandaag terugge stuurd naar zijn delegatie in Washington voor nade- Leidenaar reed huis binnen in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leidenaar D.B. heeft in de nacht van za terdag op zondag in dronken toestand geprobeerd met zijn auto het huis van de fa milie S. aan de Akkerstraat in Leiderdorp binnen te rij den. B. had al eerder geprobeerd met de dochter des huizes in contact te komen. Toen hem de toegang tot het huis was geweigerd kwam hij rond half twee zaterdagnacht met zijn auto het huis binnen. De familie S. was niet zo onder de indruk van zijn entree en schakelde meteen de politie Toen de politie arriveerde bleek B (die zijn auto wel to tal loss had gereden) het he lemaal niet eens te zijn met een aanhouding. Met veel moeite kon de politie hem meekrijgen naar het politie bureau. Daar werd duidelijk dat hij in feite helemaal geen auto mocht besturen omdat hij al een ontzegging van de rijbevoegdheid had. Ook de huisdeur liep grote schade op. re studie. Dit is meege deeld door de presiden tiële woordvoerder Saad Nasser. "President Sadat heeft de Egypti sche delegatie in Washington in structies gezonden waarin hij zegt dat het ontwerp op sommige punten nadere studie behoeft Deze studie is noodzakelijk alvo rens het verdrag klaar voor on dertekening kan zijn," zei hij. De woordvoerder lichtte niet nader toe om welke punten het gaat. Het ontwerp-verdrag was gisteren aan de regeringen van Israël en Egypte gezonden ter goedkeu ring nadat zaterdag - na tussen komst van president Carter - door de delegaties in Washington overeenstemming was bereikt. Gezegd werd ook toen dat enkele zaken nog nader moesten worden uitgewerkt en dat zulks waar schijnlijk nog deze week zou ge beuren. (Zie verder pagina 7). TOKIO (Reuter/UPI) - Ja pan en China hebben vandaag in Tokio het vriendschaps- en niet aanvalsverdrag tussen beide landen bekrach tigd. Voor deze gelegen heid was de Chinese vice- premier, Teng Hsiao- ping, gisteren in Tokio aangekomen voor een achtdaags bezoek. De minister van buitenlandse za ken van China, Hoeang Hoea, en zijn Japanse ambtgenoot, Sunao Sonoda, ratificeerden het ver drag tijdens een ceremoniële plechtigheid in het bijzijn van Teng en de Japanse premier Ta- keo Foekoeda. Het verdrag, dat op 12 augustus in Peking was ondertekend, voor ziet naast het aanknopen van vriendschappelijke betrekkin gen ook in het uitbreiden van de industriële samenwerking tussen beide landen. Het verdrag dat een looptijd van tien jaar heeft en automatisch wordt verlengd als het niet wordt opgezegd, vormt volgens Japan de basis voor de ontwikkeling van politieke, economische en culturele betrekkingen tussen de twee staten. Teng die sinds gisteren als eerste voorman van de Chinese Volks republiek in Japan verblijft, wordt daar buitengewoon streng bewaakt. Bij zijn aankomst wa ren 65.000 politiemannen op de been. Ook vandaag werd hij om ringd door een dichte rij veilig heidsbeambten. Zowel voor het keizerlijk paleis als voor het ministerie van buiten landse zaken protesteerden hon derden, voornamelijk rechts-ra- dicale demonstranten tegen Tengs bezoek en het verdrag met Peking. De Chinese vice-premier is van ochtend met hofceremonieel als staatsgast van Japan door keizer Hirohito ontvangen. De ontmoe ting van de twee voormalige te genstander - de in hooggesloten 'mao-pak' geklede gewezen par tizanenleider die in de Tweede Wereldoorlog tegen Japanse troepen heeft gestreden, en de in jacquet gestoken keizer - werd in Tokio beschouwd als het officiële begin van een nieuw tijdperk van goede nabuurschap tussen twee landen met verschillende sociale stelsels. TIEL - Ruim 2000 liter zoutzuur ontsnapte de afgelopen nacht uit een tank bij het chemische bedrijf Alchemij in Tiel. De ontsnapping was het gevolg van een lekkende afsluiter Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De politie ging vannacht, na de melding van het lek (omstreeks half twee) de be woners van twintig huizen in een straat in de directe omgeving in lichten. Zij werden verzocht hun woningen te verlaten. Na ruim anderhalf uur bij kennissen en andere bewoners te zijn onderge bracht konden ze weer naar huis. De politie gaf hen wel het advies deuren en ramen dicht te houden Aanvankelijk vreesden de omwo nenden dat er een chloorgaswolk was ontsnapt bij het chemische bedrijf Verdugt dat tegenover Al chemij is gevestigd. Verdugt kwam in het verleden in op spraak toen daar de giftige stof natrium-arseniet vrijkwam In de lekkende tank van afgelopen nacht zat 7000 liter zoutzuur. De brandweer slaagde er in om 5000 liter over te hevelen in een andere tank. Een tank die in de buurt van de lekkende tank stond werd voor ontploffen behoed omdat de brandweer de tank nat hield EIKEN PARKET rustiek 49,50 per m2 zweeds lamellen-parket kant en klaar reeds gelakt tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. WASHINGTON (UPI) - De groei van de wereldbevolking neemt niet af. Aan het begin van de 21ste eeuw zullen er op aarde 6,5 mil jard mensen zijn. Dit heeft de in Washington gevestigde organisa tie Milieufonds bekendgemaakt. Deze organisatie publiceert gere geld overzichten over de ontwik keling van de wereldbevolking. Volgens de jongste publikatie van het fonds woonden er in het mid den van dit jaar van de 4.4 miljard tellende wereldbevolking 3,2 miljard in de minder ontwikkel de landen. Uitgaande van een groei van 2,4 pet per jaar zullen deze staten tegen het jaar 2000 samen 5,14 miljard inwoners tel len. De wereldbevolking zal dan, naar men verwacht, 6,5 miljard mensen omvatten. Hoewel de cijfers van het Ameri kaanse bureau voor de statistiek wellicht enigszins verschillen van die van de Verenigde Naties, "tonen zij geen van beide een vermindering van enige beteke nis van de groei van de wereldbe volking", aldus het rapport. Nu woont driekwart van de wereld bevolking in wat het fonds de 'minder ontwikkelde' landen noemt. In 2000 zal viérvijfde van alle mensen in die gebieden van de wereld wonen, hoofdzakelijk in Azië, Afrika en Latijns-Ameri ka. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Geen ploeg ongeslagen in de eredivisie In de eredivisie van het be taalde voetbal is na het afge lopen weekeinde geen enkele club meer ongeslagen. De ploegen die zo'n record te verdedigen hadden, FC Twente en NEC, gingen res pectievelijk tegen de Eagles (1-2) en Ajax (0-2) ten onder. Dat gebeurde op eigen bo dem en bovendien op nogal merkwaardige wijze. Twente verloor doordat doel man Eddy Pasveer de "mis ser van de maand" beging; NEC achtte zich eerder door arbiter Draaisma dan door Ajax verslagen, nadat de spelleider volgens de Nijme- genaren een buitenspelgeval (Ling bij het eerste doelpunt) en een handsgeval (vooraf gaande aan de tweede tref fer) over het hoofd had ge zien. NEC-trainer Looven was dan ook woedend. "Die Draaisma floot laf'. PSV toonde karakter bij Vo- lendam, dat wel een 1-0 voorsprong nam, maar dat die voordelige score moest prijsgeven in de laatste acht minuten. Uitgerekend in de periode dat de Eindhovena- ren met tien man speelden... Zaterdag eersteklasser Noordwijk was voldoende ontnuchterd uit de roes het bekeravontuur, om het hoofd in de "gewone" com petitie niet kwijt te raken. Oranje Nassau werd met 3-1 verslagen en Noordwijk bleef leider. Quick Boys blijkt totaal uit vorm; ook van Zwaluwen Vlaardingen werd verloren. RCL over klaste Vroomshoopse Boys. Op regionaal niveau impo neerde ARC met een 5-0 zege op Duno. De Alphenaren hebben hun kandidatuur Op de tribune bij Volendam- PSV Rinus Michels en zijn vrouw Wil. Volendam-voorzit- ter De Bruijn geeft uitleg. Ach ter hen PSV-manager Ben van Gelder en PSV-voorzitter Groe- neveld. Hoopvol nieuws uit Washington: de Israëlische en Egyptische onder handelaars zijn het eens gewor den over een concept-vredesak koord. Als de regeringen aan het thuisfront het ermee eens zijn - en daar ziet het alleszins naar uit - dan is het tekenen van een vre desverdrag nog maar een kwestie van weken. Daarmee is natuurlijk nog niet ge zegd dat er na dertig jaar nu ein delijk vrede in het Midden-Oosten voorde deur staatEen groot aan tal Arabische landen blijft zich heftig afzetten tegen Egypte's toenadering tot Israël. Eën van die landen is Syrië dat zelfs zijn jarenlange ideologische vete met Irak wil bijleggen om de Arabi sche confrontatie met Israël (én met de "trouwloze" Sadat) inten ser te maken. Belangrijk wordt de houding van Jordanië. Het is nog altijd ondui delijk of Amman tenslotte positief zal reageren op de akkoorden van Egypte en Israël. En dat is essen tieel, want de bezette Jordaanoe- ver - waar vele Palestijnen wonen - is immers oorspronkelijk Jor daans grondgebied. Beslissend voor een vrede in het Midden-Oosten is of die Palestij- nen op korte termijn een redelijk uitzicht krijgen op eigen leven en eigen identiteit en dat allemaal op een stuk grondgebied, waar van de onschendbaarheid wordt gewaarborgd. Het is helaas de vraag of dat laatste er inzit. Egypte zowel als Israël hebben grote haast om de geldver slindende semi-oorlogssituatie te beëindigen. De economie van Egypte staat al aan de rand van de afgrond. In dergelijke haast zal het lot van de Palestijnen niet de eerste prioriteit genieten, ook al moet dan straks uit de tekst van het vredesverdrag blijken dat Egypte de Palestijnen niet in de steek laat. Het vredesgebaar in Washington is uiterst welkom en mag luide wor den toegejuicht. Maar het is nog niet hetzelfde als vrede. 24 PAGINA'S voor de titel al heel nadruk kelijk gesteld. Op regionaal voetbalniveau kreeg hoofdklasser UVS een forse nederlaag te slikken. Xerxes presenteerde de Lei- denaars een koekje van eigen deeg en won in de Kikker polder met 4-1. De basketballers van P/Leiden verpletterden Itowic met 110-69, in een wedstrijd waarin "aanwinst" Kyle werd uitgefloten en Emill Hagens voor het eerst speel ruimte kreeg. De ijshockyers van Leiden Lions toonden zich bepaald geen lammetjes. De wed strijd bij Den Bosch liep uit op een massale vechtpartij. Leiden verloor met 4-2. PAGINAs 13-19 Weer ruzie tussen Aantjes en Van Agt PAGINA 5 Intronisatie paus werd on- gedwongen feest PAGINA 7 Van de zolder is soms heel wat te maken PAGINA 9 rLBISCHMIESTBR V TEËKEBS Meer bewolking Vannacht opklaringen en plaatselijk mist en minimumtemperaturen van 10 graden aan zee tot circa 5 graden in het zuidoosten. Overdag in het al gemeen veel bewolking maar over wegend droog. Matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind en maxi mumtemperaturen omstreeks 14 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 OKTOBER Zon op: 7.20 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: -.- uur; onder: 14.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.28 en 20.58 uur, laagwater te 3.54 en 16.14 uur. UTRECHT (ANP) - Twee Utrechtse politiemannen hebben gisteren even stomverbaasd staan kijken toen ze op de deur van een studentenwoning klopten,met de woorden „kom er in" vriendelijk werden binnengeroepen en daar oog in oog stonden met een student die bezig was plakken hasj te snijden. Hoewel de agenten alleen kwamen zeggen dat ze de auto van de student hadden gevonden, hebben ze hem ingerekend, evenals vier klan ten, die op hasj zaten te wachten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1