Smith stemt in met conferentie Goede kansen voor Europa Nagasaki slot van Japanreis Van der Klaauw C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! Doel: praten met guerrilla V.d. Boejnants: "Het is niet geheel gelukt" Beiroet opgelucht ZATERDAG 21 OKTOBER 1978 ROME (GPD) - Bij het einde van het tweede Vaticaans Concilie, 13 november 1965, ontving paus Paulus VI de Poolse concilieva ders onder leiding van hun pri maat, kardinaal Stefan Wyszyns- ki. Zoals gebruikelijk hield de kardinaal een korte rede tot de paus, waarvan de kritische in houd zeer ongebruikelijk was (en dan ook niet in de Osservatore Romano werd afgedrukt). „Als er iets is wat ons pijn doet", zei de kardinaal onder meer, „is het vooral het gebrek aan begrip bij onze broeders in Christus. Als er iets is dat ons krenkt, is het slechts het gebrek aan vertrou wen dat wij vaak voelen, ondanks de bewijzen van trouw aan de kerk en aan de Heilige Stoel, die wij gegeven hebben door de aan biedingen van een gemakkelijk en aangenamer leven van de hand te wijzen". Nu, dertien jaar later, heeft een an dere Poolse kardinaal, Karol Woj- tyla, van zijn broeders in Christus het hoogste blijk van vertrouwen gekregen dat in de kerk maar denkbaar is en in zijn rede als paus Johannes Paulus II bedank te hij hen daar ook uitdrukkelijk voor. Wat kardinaal Wyszynski als gebrek aan vertrouwen zag, was dan ook eerder een verschil van inzicht over de houding die de kerk moest aannemen ten op zichte van de communistische regimes in Oost-Europa. Paus Paulus had vastberaden de weg van toenadering en onder handelingen voortgezet die al onder zijn voorganger Johannes was ingeslagen en die ook hele maal in de lijn lag van het conci lie, dat in zijn document over „Kerk en Wereld" onder meer uitdrukkelijk had afgezien van een openlijke veroordeling van het Wyszynski, en met hem het hele Poolse episcopaat, was bijzonder huiverig voor de lijn van aanpas sing en toenadering tot de mo derne wereld en bleef meer heil zien in een voortdurende krachtmeting, die in Polen al meermalen zijn nut had bewezen. Hij zei het jaren later nog eens uitdrukkelijk, op de bisschop pensynode van 1974: het voorbe staan van de kerk in Polen kon alleen worden gewaarborgd door het afremmen van „ongefun deerde theologische opvattin gen" en de „handhaving van de traditionele vormen van ere dienst". „Dit alles", zo zei de kar dinaal, „maakt het ons mogelijk het evangelie in wijdere omvang te verkondigen dan voor de oor log". De Vaticaanse diplomatie kreeg van hem de raad „elemen ten van onvervalst evangelisch belijden" in haar werkwijze op te ADVERTENTIE [BRINK Luchtverwarming //M Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 nemen: „De diplomatie mag de evangelisatie niet in haar werk hinderen". Het waren harde woorden en, afge zien van de twijfels die er ook el ders in de kerk over het beginsel van „kerkelijke diplomatie" werden geuit, ook een onver diende berisping. Bij de vele be sprekingen die de Vaticaanse „minister van buitenlandse za ken", Casaroli, en zijn naaste me dewerkers in Polen hadden ge voerd, was in de eerste plaats het Poolse episcopaat voortdurend nauw betrokken geweest en bo vendien was de vrijheid van evangelieverkondiging steeds de voornaamste zorg geweest. Maar Wyszynski's woorden waren wel begrijpelijk vanuit de Poolse situatie. Nergens ter wereld, om van andere Oosteuropese landen maar te zwijgen, bestaat een kerk die zo krachtig en bloeiend is als in Polen. Terwijl het er in andere communistische landen, zoals bijvoorbeeld Tsjechoslowakije of Hongarije, om ging „te redden wat er te redden viel", ging het er in Polen om (zoals de Duitse his toricus Hans Jakob Stehle voor treffelijk aantoont in zijn gede gen werk „Die Ostpolitik des Va- tikans") „veilig te stellen wat al sterk is". Als enige van de Oosteuropese lan den had Polen een volledig epi scopaat van over de 70 bisschop pen, er heerste geen priesterge brek, geen beperking van reli gieuze orden en congregaties, een vrijwel ongecontroleerd gods dienstonderricht in 17.000 kate- chetische centra, meer dan 30 priesterseminaries (waarvoor wachtlijsten bestaan) en, in Lublin, de enige katholieke versiteit oostblok. Wel is het het hele (kardinaal Wojtyla zei het een jaar geleden in een in terview aan de Vaticaanse radio), dat wie alleen naar de (staatsra dio en -televisie luistert, de in druk zou krijgen in een volslagen geseculariseerde maatschappij te verkeren, maar daar staat dan weer tegenover, dat er in Polen meer dan 50 katholieke dagbla den en tijdschriften worden uit gegeven en dat er 17 katholieke uitgeverijen bestaan, waaronder de wetenschappelijke uitgeverij van de katholieke universi teit. Het is dan ook geen wonder dat de Poolse regering serieus rekening dient te houden met de kerk, die ruim 90 procent van de bevolking - en bepaald niet alleen in naam - vertegenwoordigt. Na de harde strijd in de stalinistische periode, toen kardinaal Wyszynski voor het gerecht werd gedaagd en en kele jaren werd geinterneerd, trad een langzame ontdooiing in. Met name na de vervanging van partijleider Gomoelka door Ed ward Gierek (1970) kan ervan een normalisering worden gesproken en in de laatste jaren is het zelfs zo, dat de regering de politieke en economische problemen van hel land nauwelijks meer aan kan zonder de steun van de kerkelijke autoriteiten, die ook inderdaad werd verschaft. Na de wanordelijkheden van juni 1976 wegens de prijzenpolitiek van de regering, riep de bis schoppenconferentie de bevol king op tot harder werken en tot bereidheid offers te brengen voor het gemeenschappelijk welzijn en de handhaving van de maat schappelijke orde. Van dit proces was het bezoek van Edward Gie rek aan paus Paulus in december 1977 de bekroning. Bij die gelegenheid kreeg de Poolse partijleider ook te horen dat het Vaticaan ten zeerste geinteres- seerd was in overeenkomsten met de Poolse overheid, maar dat die nooit tot stand konden komen buiten het plaatselijke episco paat om. Niettemin liet het Vatikaan de za ken niet uitsluitend aan de Pool se bisschoppen over en brachten mgr. Casaroli en andere Vati caanse vertegenwoordigers her haaldelijke bezoeken aan Polen, meermalen als gasten van de re gering. Volgens de diplomaten uit Rome was er op lange termijn meer te verwachten van uitdruk kelijke overeenkomsten, dan van de voortdurende krachtmeting en bovendien hadden zij reke ning te houden met het hele oostblok, waar nergens zulke toestanden heersten als in Polen en de katholieken in soms uiterst precaire minderheidsposities verkeerden. Een toenadering tussen kerk en staat in een overwegend katho liek land als Polen zou, zo meen den zij, ook in die andere landen zijn effect niet missen. Toen paus Paulus in 1967 de aartsbisschop van Krakow, Wojtyla, tot kardi naal benoemde, werd deze alge meen gezien als een tegenwicht tegen de al te onbuigzame Wys zynski. In zijn interventies op het Vati caans Concilie had de jonge bis schop zich doen kennen als een groot verdediger van de gods- dienst- en gewetensvrijheid, maar ook van de noodzaak van een dialoog. Het valt moeilijk te zeggen in hoeverre de tweede Poolse kardinaal aan die ver wachtingen (als die al bestonden) heeft voldaan Er zijn vele uit spraken van hem bekend, die al even onbuigzaam zijn als die van kardinaal Wyszynski, die hij wel „zijn vader" heeft genoemd. Zo zei hy tot bedevaartgangers in Kalvaria, bij Krakow, dat de kerk zich altijd zou blijven verzetten tegen het officiële atheisme in de scholen, omdat zij van mening is dat het onderwijs wordt gefinan cierd door de natie. En de natie, zo zei hij, is niet atheistisch, maar katholiek. „In zijn opvatting zijn regering en partij niet meer dan een kleine minderheid aan wie men niet mag toestaan haar wil op te leggen aan het hele volk". Dit laatste citaat komt, evenals ver schillende andere gegevens over Polen, uit het laatste nummer van het internationale theologisch tijdschrift „Concilium". Het is, met zijn tien nummers per jaar, geen blad dat naar de hoogste ac tualiteit kan streven, maar toe vallig bevatte het deze maand een artikel over „Kerk en Staat in Polen" van de hand. van de Ne derlandse journalist Jacques Schmitz. Hij beschouwde (geheel terecht op het ogenblik dat hij het schreef) kardinaal Wojtyla als de natuurlijke opvolger van Wys zynski en hij gaf hem de goede raad als primaat van Polen zijn militante houding te laten varen, op straffe van verlies van zijn in vloed. „Militantisme, wij hebben het in de afgelopen dertig jaar kunnen zien, brengt geen posi tieve resultaten, noch voor de kerk noch voor de Poolse na tie". Er is een goede kans dat de nieuwe paus het artikel heeft gelezen (er bestaat, naar ik meen, ook een Poolse editie van „Concilium"). Of hij de daarin vervatte raad als primaat van Polen zou hebben opgevolgd, zullen we nu nooit meer te weten komen. Dat hij als paus een eigen „Oost-politiek" zal gaan voeren, is wel zeker. Waarschijnlijk zal die meer in het verlengde liggen van paus Pau lus' diplomatie dan van zijn eigen militante houding in Krakow, al was het alleen maar omdat hij nu ook de verantwoordelijkheid draagt voor alle andere Oosteu ropese kerken. Maar door het feit dat hij. zoals geen enkele paus of pauselijke diplomaat voor hem, het staatssocialisme uit eigen er varing kent, zal hij ongetwijfeld een sterk persoonlijk stempel op de Oost-politiek drukken. Dat hij zijn taak niet ziet als een eenvoudige voortzetting van wat voor hem werd verricht, blijkt al uit het feit dat hij de kardinalen enige bedenktijd heeft gevraagd voor de benoemingen in de Ro meinse Curie (en dus ook in de Vaticaanse diplomatie). Uit die toekomstige benoemingen zal veel zijn op te maken over de lijn die de nieuwe paus denkt te vol- Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek daecliiks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149.- Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS.Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad! fc®) WASHINGTON (Reuter/ AFP/AP) - De Rhodesi- sche premier Ian Smith en de drie zwarte leiders van zijn multi-raciale over gangsregering hebben in gestemd met een confe rentie van alle partijen om de toekomst van Rhodesië te bepalen. Smith maakte dit gisteren zelf in Was hington bekend. Details van het plan voor een der gelijke conferentie zullen naar zijn zeggen later wor- BRUSSEL (ANP) - Paul Vanden Boeynants, de nieuwe Belgische eerste minister, wiens ministers ploeg gisteren de eed aflegde, heeft op een persconferentie in Brussel er zijn spijt over uitge sproken dat hij er niet in geslaagd is een regering te vormen die de volledige wetgevende periode zal uitzitten. Omwille van de sociale, economi sche, financiële en monetaire toestand van het land zou dat be ter geweest zijn. Maar een rege ring die de normale tijd zou uit dienen, was niet haalbaar, aldus de nieuwe premier. Vanden Boeynants onthulde op zijn persconferentie, dat hij don derdagavond een gesprek gehad heeft met Leo Tindemans, de vo rige Belgische premier. Ik heb hem op de hoogte gebracht van de inhoud van mijn gesprekken met de partijleiders. Tindemans heeft mij zijn steun toegezegd en ik ben hem daar zeer dankbaar voor, aldus Vanden Boeynants. De nieuwe Belgische eerste minis ter legde er de nadruk op dat de snelle vorming van een nieuwe regering een gezagsvacuüm heeft voorkomen. Vanden Boeynants zei dat zijn overgangsregering een aantal belangrijke taken heeft: nieuwe verkiezingen en een grondwetswijziging voorbe reiden en ook de Europese ver kiezingen (juni volgend jaar) in België voorbereiden. Verder zal ze dringende maatregelen op so ciaal-economisch vlak moeten nemen, aldus de nieuwe premier. In een verklaring die gistermiddag werd uitgegeven door het partij bureau van de Christelijke volkspartij, de partij van de ver dwenen minister-president Leo Tindemans, wordt gezegd dat de partij het werk van Tindemans op hoge prijs stelt. Tindemans wordt geluk gewenst met zijn "begin selvaste inzet voor de christelijke democratie in het algemeen en voor de Christelijke volkspartij in het bijzonder". Het partijbureau heeft zijn volledig vertrouwen bevestigd in zowel Tindemans als in partijvoorzitter Wilfried Mar tens. den bekendgemaakt door het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse za ken. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben al geruime tijd druk uitgeoefend op de leiders van de Rhodesische overgangs regering besprekingen aan te gaan met de buiten het land ge vestigde guerrillabeweging van het Patriottisch front, dat geleid wordt door Joshua Nkomo en Robert Mugabe. Voorwaarden Kort na de verklaringen van Smith kwam de Amerikaanse overheid met een gezamenlijk Brits-Ame rikaanse verklaring waarin het heet dat Smith bereid is "zonder voorwaarden vooraf' aan een conferentie van alle partijen deel te nemen. "De Britse en de Ame rikaanse regeringen, aldus de verklaring, zijn nu van plan be sprekingen te houden met de an dere partijen, alvorens de proce dure voort te zetten", een verwij zing naar de guerrillabeweging van Nkomo en Mugabe. De Rhodesische guerrillaleider Joshua Nkomo heeft gisteren in Loesaka bekend gemaakt dat bij de Rhodesische luchtaanval van donderdag op zijn kamp in Chi- kumbi zeker 226 mannen werden gedood en 629 anderen gewond. Nkomo verklaarde dat de slachtof- BEIROET (ANP) - In Oost-Beiroet was gisteren een grote opluch ting merkbaar, enkele uren nadat binnen de Arabische vredes macht Syrische soldaten waren vervangen door Saoedische een heden bij de bruggen van de wijk Qurantaine en het district Bourj Hammoud. Na het vertrek van de Syriërs heeft het leven zijn 'normale' loop her nomen, voorzover dat mogelijk is tussen de puinhopen. De terug keer van een normale situatie was vooral voelbaar in Bourj Ham moud, de Armeense wijk van Beiroet (in het noordoosten), die tot donderdag nog onder vuur van sluipschutters lag. Het merendeel van de bewoners van deze volkswijk is niet geëva cueerd tijdens de recente bom bardementen. Er verblijven nog bijna 80.000 mensen. Vrijdagmorgem, kort na de komst van de Saoedi's, deden zich de eerste opstoppingen voor op de brug van Bourj Hammoud, het geen een gevolg was van de puin hopen die nog op de weg lagen en van de aanweizgheid van talrijke nieuwsgierigen op de brug. Don derdag nog durfde men de brug slechts te voet over te gaan uit vrees voor kogels van sluipschut ters. Hoewel een ieder in het oostelijk deel van de stad van de terugkeer van de rust profiteert om wat ruimer adem te halen, blijft men echter sceptisch over de duur van deze 'vrede'. De Libanezen besef fen terdege dat er in feite niets is geregeld en hun opluchting blijft dan ook vermengd met angst. fers geen guerrillastrijders wa ren. Hij zei dat in het kamp 2.948 niet-militairen waren gehuisvest, die zich bezighielden met land bouw, huizenbouw en andere projecten om in hun eigen voed sel- en andere behoeften te leren Volgens Rhodesië was het kamp het hoofdkwartier van Nkomo. Volgens ziekenhuisbronnen wa ren de meeste slachtoffers ge kleed in militair aandoende uni formen. Regenseizoen Het VN-hoge commissariaat voor de vluchtelingen heeft gisteren in Genève bekend gemaakt dat bij de Rhodesische luchtaanval van donderdag op het Chikumba- kamp in Zambia tenminste 208 mensen om het leven zijn geko men en 830 personen ernstig ge wond zijn geraakt. Volgens het commissariaat waren dit geen guerrillastrijders. Het op ongeveer 20 kilometer ten noorden van Loesaka gelegen kamp zou jongens en invaliden onderdak bieden. Het werd dit jaar driemaal bezocht door verte genwoordigers van het commis sariaat en andere VN-organisa- ties. Het laatste bezoek vond plaats op 23 september, aldus de woordvoerder Jim Beckett. De Zambiaanse regering hield vrij dag spoedberaad over de Rhode sische aanvallen, terwijl honder den Zambiaanse studenten en scholieren naar de ambassades van de Verenigde Staten en En geland trokken, om tegen de Rhodesië-politiek van deze lan den te protesteren. NAGASAKI (GPD) - Met een be zoek aan de Japanse stad Naga saki. die in augustus 1945 175.000 inwoners verloor door atoom- bomgeweld sluit minister van buitenlandse zaken dr. C. A. Van der Klaauw zondag zijn officiële bezoek aan het Land van de Rij zende Zon af. Hij vertrekt dan naar Zuid-Korea, vliegt vervol gens terug naar Tokio, waarvan daan hij woensdag per lijnvlieg- tuig naar Nederland terugkeert. Het regeringstoestel, een Fokker Fellowship, gaat voor het nodige vlagvertoon nog een week naar China met aan boord een delega tie van het ministerie van econo mische zaken, onder leiding van de staatssecretaris voor expor taangelegenheden, mr. Beyen. Van der Klaauws bezoek aan Naga saki heeft een dubbel doel. In de eerste plaats brengt hij eerbetoon aan de slachtoffers van het mon sterwapen. dat Japan vier maan den na de geallieerde overwin ning in Europa op de knieën dwong na een eerste atoomaan- val op Hirosjima drie dagen eer der. Daarnaast neemt hij de plaats in ogenschouw, waar de Verenigde Oostindische Com pagnie eeuwen geleden het iso lement doorbrak van Japan als eilandenrijk, dat thans in velerlei opzicht Amerika en Europa naar de kroon steekt. ,In het zogenoemde Atomic Memo rial Park legt minister Van der Klaauw vandaag een krans. En op het tegenwoordige schierei land Decima, waar 375 jaar gele den het zeilschip „De Liefde" aankwam met nog slechts een kwart van zijn oorspronkelijke bemanning van 110 koppen aan boord, wordt een „rolpaard" aan geboden, waarmee een affuit (onderstel) wordt bedoeld voor een zeekanon. Dat rolpaard is een geschenk van Scan Dutch, een internationale rederij, waarin vijf landen verte genwoordigd zijn, Nederland met NedLloyd Lines in Rotter dam. Een zeekanon om het rolpaard te beladen is er ook: in de wateren van Nagasaki zijn in de loop van de eeuwen enkele Nederlandse koopvaardijschepen ten onder gegaan en een jaar of twintig ge leden hebben de Japanners èèn daarvan gedeeltelijk kunnen lichten. Van der Klaauw bezichtigt van morgen de permanente tentoon stelling die aan de atoombom is gewijd. Vanmiddag gaat hij naar de zogenoemde Hollandse Be graafplaats, waar de hoofdpries ter van de Goshi-Ji Tempel hem zal begroeten. Nagasaki, waarvan het hart inmiddels totaal is ver nieuwd en waar alleen een zie kenhuis met overlevenden nog aan de atoomramp van 1945 her innert, is een zusterstad van Mid delburg geworden. De Japanners hechten hier veel waarde aan. Zeeland is ten slotte de provincie, die veel zeevaarders aan de VOC leverde terwijl Zierikzee als thuishaven gold. BRUSSEL (ANP) - De economi sche groei van de Europese Ge meenschap (EG) zal volgend jaar aanmerkelijk groter zijn dan dit jaar. Voor 1979 mag ook gerekend worden op een eerste succes sinds jaren in de strijd tegen de werkloosheid" al zal daar een ge zamenlijke inspanning van de negen lidstaten voor nodig zijn. Dit schrijft de Europese Commis sie, het „dagelijkse bestuur" van de EG, in haar jaarlijks rapport over de economische toestand in de negen lidstaten, dat gisteren is verschenen. De economische groei van de EG zal volgend jaar ongeveer 3,5 pro cent kunnen bedragen, vergele ken met een verwachte groei van het volume van het gezamenlijke bruto nationaal produkt van de EG met 2.6 procent dit jaar. De prijzen zullen in de gemeenschap volgend jaar met gemiddeld ze ven procent stijgen, vergeleken met een stijging van 6,9 procent dit jaar. Een belangrijke vooruit gang noemt het rapport het feit dat de onderlinge verschillen in de inflatiecijfers voor een deel zijn opgeheven. De directeur-generaal voor econo mische en financiële zaken van de Europese Commissie, Ugo Mosca, zei gisteren dat de ge meenschap zich nu op een keer punt bevindt. Er zijn goede voor uitzichten voor een bescheiden maar duurzame groei, met een vergroting van de industriële produktie en minder werkloos heid. Volgend jaar zal gemiddeld 5.6 procent van de EG-beroeps- bevolking werkloos zijn vergele ken met 5,7 procent dit jaar. Dit komt neer op een vermindering van het aantal werklozen met 100.000 tot 5,6 miljoen. De lopen de rekening van de betalingsba lans van de EG zal volgend jaar een overschot te zien geven van 8,5 miljard Europese rekeneen- heden (ere) vergeleken met een batig saldo van 8,3 miljard ere dit jaar. Het rapport van de commissie zal worden voorgelegd aan de minis terraad van de gemeenschap. Na goedkeuring van het rapport kan het dienen als leidraad voor elk lid om zijn economisch beleid op af te stemmen. VATIC AANSTAD - Paus Johannes Paulus de tweede heeft vandaag een gesprek gehad met de diplomaten die in Vaticaanstad verblijven. In zijn toespraak zei hij onder meer dat de rooms-katholieke kerk zal blijven streven naar diplomatieke betrekkingen met alle landen. Op de foto schudt de paus de hand van éen van de diplomaten. ADVERTENTIE LONDEN - Twee mannen, naar de politie vermoedt vrij ervaren alpi nisten.hebben gisteren het beroemde Nelson-monument op het Trafalgar Squarin de Engelse hoofdstad beklommen.Zij deden dit uit protest tegen de investering van Brits en ander buitenlands geld in Zuid-Afrika. Toen zij via touwen boven waren gekomen ontvouwden zij een aantal spandoeken waarop hun protest te lezen stondDaarop klommen zij weer naar beneden en lieten zich meenemen door de politie. Het monument is 56 meter hoog. De politie in Londen deelde nog mee dat de mannen zijn opgepakt omdat het verboden is het beeld te beklimmen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9