Compromis met haken en ogen over Namibië Zware aanval door Rliodesië in Zambia Turkse ex-premier heeft serieuze tegenstander Vredesoverleg dreigt vast te lopen Franse minister voelt zich niet verloochend UCD van Suarez wil betere organisatie VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 SAN FRANCISCO -Del 8-jarige Laurie Necochea ontvangt hier de gelukwensen van haar advocaat, nadat de rechtbank haar een smartegeld van ruim 15 miljoen gulden had toegekend, het hoogste bedrag aan smartegeld dat ooit in de Verenigde Staten is betaald na een medische fout. Het meisje heeft zes jaar in het ziekenhuis gelegen nadat zijtijdens de behandeling van een goedaardig ge zwel, een overdosis straling kreeg toegediendAls gevolg van deze overdosis werd haar ruggemerg dermate ernstig aangetast, dat zij nu armen noch benen meer kan bewegen. PARIJS (AFP) - De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud heeft giste ren verklaard niet de indruk te hebben door premier Barre ver loochend te zijn door diens ver klaring woensdag in het Franse parlement over Libanon. Afgelopen maandag had De Gui ringaud tegenover buitenlandse correspondenten verklaard dat de christelijke milities in Liba non verantwoordelijk zijn voor het bloedvergieten van de laatste tijd. Deze verklaring heeft in poli tiek Frankrijk heel wat stof doen opwaaien. Premier Raymond Barre antwoordde woensdag op vragen in het parlement dat het er niet om gaat naar aanleiding van de situatie in Libanon oordelen of zelfs veroordelingen uit te spre ken en dat het soms noodzakelijk is eraan te denken dat emoties of sympathieën niet tot partijdig heid mogen leiden. Na gisteren door de parlements commissie voor buitenlandse za ken gehoord te zijn, verklaarde De Guiringaud dat hij de gele genheid had gekregen zijn op merkingen te plaatsen in het ka der van de Franse politiek ten op zichte van Libanon en de verkla ringen dje hij onlangs had afge legd. De minister van buitenlandse za ken was woensdag niet aanwezig in het parlement tijdens het debat over zijn uitlatingen. Hij ver klaarde dat hij had besloten niet te komen. Minister De Guiringaud gaf toe dat zijn opmerkingen waarmee hij kritiek leverde op de christelijke milities "niet voldoende reke ning hielden mt het buitensporig karakter van de Syrische inmen ging". "Niemand kan zo onrechtvaardig zijn te denken dat ik tegenover het lijden van beide bevolkings groepen in Libanon en met name het leed van de christenen zo on gevoelig had kunnen zijn". De minister maakte nog eens dui delijk dat zijn uitlatingen vooral er toe moesten dienen de christe nen erop te wijzen dat zij niet op militaire steifn van Frankrijk zouden kunnen rekenen. De Gui ringaud zei dat enkele leiders van de christelijke milities ervoor verantwoordelijk waren een strijd te zijn begonnen die gevol gen voor onschuldige slachtof fers zou hebben. De minister noemde plannen voor het vesti gen van een klein maronitisch Libanon zelfmoord. „Amin liet 300.000 mensen doden LONDEN (UPI) - Amnesty Inter national heeft gisteren meege deeld dat er naar schatting 300.000 Oegandezen vermoord zijn door de veiligheidstroepen van president Idi Amin sedert deze zeven jaar geleden aan de macht kwam. In een in Londen gepubliceerd rapport deelde de organisatie, die zich beijvert voor het lot van poli tieke gevangen, mee dat arrestan ten systematisch gemarteld wor den. Zij worden geslagen met houten hamers, krijgen elektri sche schokken of worden met messen bewerkt. Sommige slachtoffers werden aan gerand, seksueel gefolterd of werden onderworpen aan het uit steken van de ogen. Het rapport citeerde twee Keniaan- se vrachtwagenchauffeurs die Amnesty meedeelden dat zij in een kazerne van heileger in Ma- guru werden gemarteld. "In de cellen moesten we knielen, onze hoofden door een wiel steken en in die houding blijven tot het slaan met de zweep afgelopen Amnesty zei dat Amin de protesten uit de hele wereld negeerde en van Oeganda een "meedogenloze dictatuur" had gemaakt. Van duizenden Oegandezen maakte hij vluchtelingen terwijl voorts duizenden na hun arrestatie een voudig "verdwenen". „Slechts enkelen overleven de eerste pe riode van hun detentie. Er is zel den een echt gerechtelijk onder zoek naar hun gevallen dat leidt tot een proces". WASHINGTON (GPD) - De vredesonderhandelingen in Washington tussen Is raël en Egypte dreigen vast te lopen, omdat de delegaties met een beperkt mandaat onderhandelen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan heeft gisteren ver klaard dat de delegaties op problemen zijn gestoten waarover geen overeen stemming tussen de af vaardigingen kon worden bereikt. President Carter heeft - tij dens een niet tevoren aan gekondigde werklunch - persoonlijk aan het beraad deelgenomen. Hij erkende na afloop dat er een probleem schuilt in het feit dat de delegaties op basis van de akkoorden van Camp David onderhan delen met veel beperkter zeggenschap dan de rege ringsleiders zichzelf des tijds konden toemeten tij dens de zo langzamerhand befaamde topconferentie in het presidentiële bui tenverblijf. Niettemin bleef Carter te genover verslaggevers na afloop van de bijeenkomst volhouden: „Er bestaan geen bijzondere proble men", en hij beschreef de stand van zaken als „rou tine-matige onderhande lingen". Hij ontkende dat de gesprekken waren vastgelopen, maar ont week de vraag of hij opti mistisch was. Nog gisteren verluidde dat de Amerikaanse president plannen zou hebben op 19 november, de veijaardag van Sadats reis naar Jeru zalem, zowel naar de Is raëlische hoofdstad als naar Cairo te reizen voor een dubbele onderteke ningsceremonie, waarbij hij door Begin en Sadat zou worden vergezeld. Carter zou ook het plan hebben om bij die gele genheid Saoedi-Arabië aan te doen. Een van de struikelblokken in het overleg zou kunnen zijn opgeworpen door het feit dat de Israëli's in eer ste aanleg streven naar een afzonderlijk vredesver drag met Egypte en daarna pas met de andere staten willen praten, terwijl Egypte die vrede met Is raël wel wil sluiten doch dan binnen het raamwerk van een algemene beëin diging van de staat van oorlog tussen Israël en zijn Arabische naburen. Omtrent de specifieke kwes ties die tussen Israël en Egypte moeten worden geregeld zo stemming zonder moeite zijn bereikt en binnen dat kader is zelfs de leverantie van Egyptische olie uit de Sinaï-woestijn aan Israël geregeld. Wat dit betreft moet alleen nog worden uitgemaakt over welke rechten de oliemaat schappijen beschikken aangezien Egypte en Israël tijdens hun zeggenschap over de Sinaï aan ver schillende ondernemin gen toestemming tot ex ploratie en exploitatie hebben gegeven. PRETORIA, GENEVE, BONN (Reuter/UPI) Namibië wordt sinds gisteren geconfronteerd met de mogelijkheid van twee verkiezingen op grond van een onafhankelijkheidsformule, die wellicht het best als een half-compromis kan worden gekenschetst. RHODESIE - Een soldaat rent naar een helikopter om de bemanning te helpen met het aan boord brengen van de lichamen van gesneuvel de guerrilla's en vermoorde burgers. De formule is afgelopen dagen tij dens uiterst moeilijke bespre kingen uitgewerkt tussen Zuid- Afrika en de vijf westelijke lan den Amerika, Engeland, Frank rijk, West-Duitsland en Canada. Een gezamenlijke verklaring er over werd gistermorgen in Preto ria gepubliceerd. De Zuidafri- kaanse premier Pieter Botha verklaarde na afloop dat het compromis de weg vrijmaakt voor internationaal aanvaarde verkiezingen in de loop van vol gend jaar. De garantie dat derge lijke verkiezingen worden ge houden kon hij echter niet geven. De westelijke landen hebben het compromis "een stap voor waarts" genoemd, al hebben ze niet kunnen voorkomen dat Zuid-Afrika in december aan staande zijn eigen verkiezingen in Namibië laat doorgaan. Slordig In de gezamenlijke verklaring van Pretoria staat dat Zuid-Afrika doorgaat met zijn eigen con troversiële verkiezingen in Na mibië in de periode van 4 tot 8 december, maar dat hef westen deze zal beschouwen als "nul en van generlei waarde". Ondertus sen zal de contactgroep van de westelijke vijf secretaris-gene raal Kurt Waldheim adviseren voort te gaan met zijn plan de verkiezingen onder VN-toezicht te doen houden, waarschijnlijk in juni of juli 1979. Westelijke di plomatieke kringen in Pretoria geven toe dat het westen op problemen kan stuiten bij het overhalen van de Verenigde Na ties akkoord te gaan met wat wordt genoemd "een behoorlijk slordig compromis". Maar zij menen dat de regeling uiteinde lijk wel zal worden aanvaard. Zuid-Afrika heeft beloofd zijn best te zullen doen om degene die in december de verkiezingen wint ertoe, te brengen via Zuid-Afrika en de VN mee te werken aan een internationaal erkende oplossing - met andere woorden aan het Waldheim-plan. Maar de Zuid- afrikaanse premier Pieter Botha vertelde verslaggevers: "Hoe kan ik de garantie geven dat ik ie mand kan overtuigen?" Dirk Mudge, de blanke leider van de Democratische Turnhalle Allian tie (DTA) - de partij die naar alle waarschijnlijkheid de verkiezin gen in december gaat winnen - vertelde gisteren in Windhoek, de hoofdstad van Namibië: "Het plan Waldheim is nog steeds on aanvaardbaar voor ons". Hij zei dat de DTA niet zal worden gea mendeerd. En wie in december wint moet in staat zijn het plan- Waldheim van een veto te voor zien, zo zei hij. De Zuidwestafri- kaanse volksorganisatie Swapo, de voornaamste zwarte politieke stem van Namibië, herhaalde dat zij de eerste verkiezingen zal boycotten maar dat ze aan de VN- verkiezingen zal deelnemen. Het nationale front van Namibië (NNF), een multiraciaal bondge nootschap van kleine partijen, kondigde aan te verwachten dat het zijn boycot van de "decem- ber-verkiezingen" handhaaft. NNF-woordvoerder John Kirk- patrick noemt deze verkiezingen "niets anders dan een actie om Zuid-Afrika zijn gezicht te doen redden". Andreas Sjipanga, lei der van de afgescheiden Swapo- democraten: "Er is niets om op timistisch over te zijn. Het land verkeert nog steeds in het onge wisse. De deur is niet gesloten maar erachter kan ik de obstakels al voorzien". Ook de Swapo-de- mocraten zullen de verkiezingen van december boycotten, zo ver telde hij. Gevechten Het kader is dus geschapen voor twee diplomatieke gevechten: het westen moet de Verenigde Naties zien te overtuigen de goe de bedoelingen van Zuid-Afrika te accepteren, en Zuid-Afrika moet zijn wil opleggen aan de constituerende vergadering die in december wordt gekozen. De westelijke contactgroep zal Waldheim in ieder geval advise ren zijn speciale afgezant Martti Aptisaari zo spoedig mogelijk naar Windhoek te sturen voor be sprekingen over toepassing van het VN-plan. Als concessie aan Zuid-Afrika zal het westen tevens de suggestie doen Ahtisaari, een Finse diplomaat, over alle problemen contact te doen op nemen met de Zuidafrikaanse bestuurder van het gebied, rech ter Martinus Steyn. Deze problemen behelzen de datum van de VN-verkiezingen, de om vang en de samenstelling van de VN-vredesmacht die de vrede moet handhaven tijdens de over gang naar de onafhankelijkheid. Zuid-Afrika lijkt akkoord te zijn gegaan met Waldheims ophelde ring dat het aantal van 7500 man schappen een nominaal maxi mum is en dat de werkelijke vre desmacht waarschijnlijk veel kleiner zal zijn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance meent dat het bereikt compromis over Namibië "een stap voor waarts" is. Maar na zijn aankomst in Genève, gisteravond, gaf hij toe dat de westelijke vijf niet zijn geslaagd in hun opzet Zuid-Afri ka af te brengen van zijn idee in december unilaterale verkiezin gen in het gebied te houden. Op de vraag of ervan kan worden uitgegaan dat de tweede verkie zingen medio volgend jaar zullen plaatsvinden, zei hij: "Op dit punt zijn er geen waarborgen". De Britse bewindsman David Owen noemde het akkoord een nieuwe verplichting van Zuid- Afrika een internationaal aan vaardbare oplossing te zoeken. Owen, die samen met zijn West- duitse collega Hans-Dietrich Genscher vanuit Pretoria naar Bonn vloog, voorspelde dat de verkiezingen onder toezicht van de VN volgend jaar mei of juni kunnen worden gehouden. Hij vond dat in Pretoria een opmer kelijke diplomatieke inspanning tot doorbreking van de impasse over Namibië had geleid. SALISBURY (UPI) - Rho- desische troepen zijn gis teren ook Zambia binnen gevallen. Volgens een mededeling van het Rhodesische mili taire opperbevel werd een aanval uitgevoerd op een basis van de zwarte natio nalistische guerrillastrij ders diep in Zambiaans gebied aan de buitenkant van de Zambiaanse hoofd stad Loesaka. Woensdag was Rhodesië begonnen met een serie van soortgelijke ac ties in Mozambique. Het Rhode sische militaire hoofdkwartier verklaarde dat de Rhodesische troepen de belangrijkste basis van de Zapu van Joshua Nkomo, een van de leiders van het Pa triottisch Front, hebben aange vallen. Deze basis ligt ruim hon derd kilometer van de Rhodesi sche grens, twintig kilometer ten noorden van de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Vanuit dit Zapu-hoofdkwartier worden de militaire acties van de Zapu tegen Rhodesië geleid. Met deze aanval zijn de Rhodesi sche troepen het diepst Zambia binnengedrongen sinds de guer rillastrijd zes jaar geleden begon. Het is tevens de eerste grote aan val op een hoofdkwartier van de Zapu. De meeste Rhodesische militaire acties tegen guerrillaba ses in buurlanden hebben in Mo zambique plaatsgevonden. In een communique van het Rho desische leger werd verklaard dat de troepen, die de aanval hebben uitgevoerd, op de terugweg naar Rhodesië zijn. Rhodesische oorlogsvliegtuigen staken de grens met Mozambique over, in de tweede dag van aan vallen op guerrillabases in dat land, zo hebben inwoners van het oosten van Rhodesië gemeld. De aanval op het hoofdkwartier van de guerrillastrijders van Joshua Nkomo is uitgevoerd door de Rhodesische luchtmacht. Een militair woordvoerder in Sa lisbury maakte geen melding van het aantal slachtoffers dat deze aanval heeft geëist. In Salisbury wordt vermoed dat de militaire vleugel van Nkomo's Zapu 'de Zipra', in het gebied dat is aange vallen 8.000 man onder de wa pens heeft. De aanvallen tegen Zambia en Mo zambique komen op een tijdstip dat premier Ian Smith van Rho desië en de zwarte leden van de overgangsregering in de V.S steun trachten te krijgen voor de interne oplossing van de conflic ten in Rhodesië, die hen voor ogen staat, en de vreedzame overgang naar een zwart meer derheidsbewind. ISTANBOEL (GPD) - Het komen de weekeinde wordt in Ankara het jaarlijkse congres gehouden van de rechtse Gerechtigheids- partij, die sinds 1965 onder voor zitterschap staat van Suleiman Demirel. Het congres staat deze keer speciaal in de aandacht, om dat zich voor dat voorzitterschap een serieuze tegenkandidaat heeft aangemeld: senator Kamu- ran Inan, minister van energie in de laatste regering-Demirel die eind vorig jaar moest aftre den. De 48-jarige Inan, afkomstig uit de Oostturkse provincie Bitlis en van afkomst een Koerdische sjeik, is in het westen van Turkije veel bekender dan in het oosten. Geschoold diplomaat, is hij ja renlang werkzaam geweest bij de NAVO, onder andere-als rechter hand van secretaris-generaal Luns. Demirel stelde hem vorig jaar teleur door hem in zijn laatste regering niet op te nemen als mi nister van buitenlandse zaken, maar op de post van energie. Zijn betrekkingen met de taaie voor zitter van de Gerechtigheidspar- tij zijn nooit erg innig geweest, maar thans proclameert hij openlijk dat de partij, wil zij niet „opslijten", een nieuWe leider nodig heeft. Hij heeft ook gezegd dat de huidige premier Ecevit alleen in het zadel weet te blijven doordat men in Demirel geen bruikbaar alterna tief meer ziet. Zodra Inan opposi tieleider wordt, zo luidt een van zijn voorspellingen, zullen de meeste van de partijloze minis ters die nu in de regering-Ecevit zitten, daar uit lopen, waardoor de regering haar kleine parle mentaire meerderheid zou ver liezen en ten val zou komen. De door zovelen gewenste verbre ding van de regering zou dan noodzakelijk worden. Niet alleen Demirel, aldus nog steeds Inan, ook Ecevit is „versle ten" aan zijn premierschap, dat na negen maanden nog geen re sultaten heeft opgeleverd en snel aan populariteit heeft ingeboet. Het politiek geweld in het hele land wordt met de dag erger en de inflatie, waarvan aanvankelijk was beloofd dat zij dit jaar tot 20 procent zou teruglopen, over schrijdt nu reeds de 50 procent. Turkije staat een grimmige win ter te wachten, waartegen de re gering met een meerderheid van slechts 228 op de 450 niet opge wassen zal zijn, aldus Inan. Inan blijft echter, ondanks zijn uit spraken, vooralsnog een onbe kende voor een groot deel van de bevolking van de Turkse provin cie, ook die van zijn eigen con treien, terwijl Demirel onlangs weer een „marathontournee" door het hele land heeft gemaakt waarbij spandoeken werden op geheven met leuzen als „Demirel kom terug" en zelfs „Demirel vergeef ons" (dat we op Ecevit stemden). De verwachting is dan ook dat De mirel met zijn enorme ervaring in het tegen elkaar uitspelen van verschillende groepen het ook bij het komende congres wel weer zal klaren. MADRID - Met een korte, niets zeggende, maar warm onthaalde toespraak heeft voorzitter en premier Suarez gisteren in Ma drid het eerste congres van de re geringspartij Unie van het De mocratisch Centrum (UCD) ge opend. Aan het driedaagse con gres nemen ongeveer 2000 perso nen deel, onder wie dertig bui tenlandse genodigden. Doel van het congres is de organisatori sche versterking van de nog nieuwe partij. Thema's van het congres zijn: „UCD, de oplossing voor een uitdaging". En: „De fei ten garanderen de toe komst". Tijdens het congres zal de partij zich definiëren als een democra tische partij, waarin alle rangen en standen zich thuisvoelen en die hervormingsgezind en pro gressief is. Met deze definitie hoopt men voorlopig een einde te maken aan de spanningen tussen de christen-democratische, libe rale en sociaal-democratische stromingen die vanaf het mo ment van oprichting van de ver kiezingsalliantie vorig jaar ge zorgd hebben voor een aantal cri ses in het partijbestuur. De deelnemers aan het congres, onder wie bijna 1800 democra tisch gekozen kiesmannen, kie zen dezer dagen de politieke raad, het hoogste orgaan van de partij, het uitvoerend comité en de raad van autonome gemeenschappen. Volgens de statuten behoudt de UCD zijn sterk presidentiële ka rakter. Dat wil zeggen; de voorzit ter van de partij, die tijdens het congres herkozen wordt, blijft zijn stempel op de partij drukken en de secretaris-generaal voert over het algemeen de beslissin gen uit, die door de politieke raad of door het uitvoerend comité zijn genomen. Bij de openingsceremonie oogstte de demissionaire premier 'van België, Leo Tindemans, die als voorzitter van de Europese Volkspartij sprak, veel bijval. Tindemans toonde veel respect voor de manier waarop premier Suarez als voorzitter van de UCD langs een vreedzame weg in Spanje de democratie had bin nengebracht. In verband met de toetreding van Spanje tot de Eu ropese Gemeenschap zei Tinde mans dat Europa zonder Spanje niet compleet zou zijn. Aan de openingsceremonie namen tal van politieke afgevaardigden deel uit West-Duitsland, Enge land, Frankrijk, Scandinavië, Italië en Latijns-Amerika. Bij de presentatie van de buitenlandse gasten oogstte drs. N. K. Schmel- zer als enige Nederlandse deel nemer, een miezerig applaus daar hij niet bij de opening aanwezig De regeringspartij UCD is een par tij, die zijn ontstaan en historie voornamelijk te danken heeft aan omstandigheden, waarbij steeds een handig pragmatisme het moest winnen van een gefun deerde ideologie. Met een reeel gevoel van „samen sterk" gingen anderhalf jaar geleden elf mini- partijtjes op nationaal niveau en vier regionale partijen een ver kiezingscoalitie aan, waar pre mier Suarez zich vlak voor de verkiezingen, zonder partij te kiezen, aan het hoofd stelde. De Spaanse kiezers spraken het ver trouwen in Suarez uit en de door koning Juan Carlos opnieuw tot premier benoemde Adolfo Sua rez maakte in december van vorig jaar de alliantie van christen-de mocratische, liberale en sociaal democratische partijtjes tot een eenheidspartij.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9