„Steenkamp en Yan Agt wilden mij best kwijt" Karate-expert: 'Amsterdamse Al Capone' Overzicht op komst uitlevering RAF-leden Vakantie wordt Mjdw Boersma over vertrek B en W Amsterdam: „Kerk-M arokkanen hebben hulp nodig" Hoge Raad boog zich weer over zaak-Agee VERDUISTERING VAN F 260.000 ONTDEKT VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 BINNENLAND AMSTERDAM (GPD) - De twee Zuidmolukkers die de rijkspolitie onlangs in Breu- kelen heeft aangehouden na een schietpartij, waarbij een derde Zuidmolukkerde dood vond, hebben tegenover de Amsterdamse politie bekend dat de 45-jarige sportleraar en karate-expert J. B. uit De Bilt hen de wapens heeft gele verd. Het drietal was van plan met deze wapens een winkel op de grens van Hilversum en Bussum te overvallen. Het is volgens de Amsterdamse politie niet uitgesloten dat J. B. het plan hiervoor heeft be dacht. Bovendien heeft de hoofdstedelijke politie sterk de indruk dat de roofover vallen die de twee Zuidmo lukkers tot nu toe hebben be kend, zoals op banken, gok huizen en winkels, allemaal uit het brein van B. zijn voort gekomen. Sinds drie weken zit de Bilte- naar dan ook in de Scheve- ningse gevangenis. Formeel op de beschuldiging aan een gewapende overval in de Am sterdamse Kalverstraat te hebben meegedaan, samen met de drie Zuidmolukkers. Volgens de Amsterdamse re cherche zou hij op enkele honderden meters van de winkel, Bonaparte, in een au to op het drietal hebben ge wacht om de buit (65.000 gul den) en de wapens snel af te voeren. Bij deze overval wer den twee mensen neerge schoten. De Biltse sportleraar wordt door de Amsterdamse re cherche al jarenlang be schouwd als een van de top- misdadigers uit de Amster damse onderwereld. Officieel runde hij met zijn vrouw een bistro in Weesp, maar in wer kelijkheid hield hij zich met de zware misdaad bezig, waarbij hij tot voor kort altijd buiten schot bleef. Anderen liet hij het werk opknappen. Bovendien zou hij door inti midatie met zijn robuuste li chaam een ieder die wat van hem wist de lust ontnemen tegen hem te getuigen. Volgens hoofdinspecteur Ver sluis van de Amsterdamse re cherche is niemand rouwig om zijn aanhouding. „Jaren lang hebben we, wegens ge brek aan bewijs, niets tegen hem kunnen beginnen, ter wijl we sterke vermoedens hadden dat hij in wapens handelde, in gokhuizen actief was en zelfs de laatste tijd fi nanciële belangen had in het illegale gokhuis aan de Ach tergracht. Ingewijden noe men hem dan ook de nieuwe Al Capone van de hoofd- Versluis vertelt verder dat het toch zeer frappant is dat dit gokhuis, vlak voordat John B. er aandelen in kreeg, door de Zuidmolukkers, die nu belas tende verklaringen tegen hem afleggen, werd overval len en leeggeroofd. Voorts is uit het onderzoek te gen de twee Zuidmolukkers gebleken dat de doodgescho ten John H. (26) uit Maarssen degene was die met J. B. za ken deed. De Amsterdamse politie vindt het dan ook bij zonder spijtig dat hij niet meer tegen de Biltenaar kan getuigen. Voor de politie is J. B. niet de lieve, zachte, bekende Ne derlander. Versluis: „Het is een keiharde jongen die, als het moet, over lijken gaat. Mensen die zich tegen hem keren, zitten achteraf vrese lijk in hun piepzak". Volgens de hoofdstedelijke po litiechef was J. B. jarenlang een geliefd beschermheer voor Chinese gokhuizen. Zijn gespierde body stond garant voor „veiligheid". De arrestatie van J. B. kwam voor hem zelf helemaal on verwacht. Hij ontkende in alle toonaarden ook maar iets met wapens en overvallen te ma ken te hebben. Zijn advocaat, mr. R. L. Heukels, kwam op aanwijzing van B. met drie ge tuigen opdraven, die zouden kunnen bewijzen dat zijn cliënt op het tijdstip van de overval in de Kalverstraat in het Amsterdamse journalis- tencafè Scheltema aan de Nieuwezijds Voorburgwal zou zijn geweest. Volgens de hoofdinspecteur zagen deze „vrienden" van B. er later van af deze voor hem ontlastende verklaringen af te leggen. Mr. Heukels, die eerder wel te genover de pers wat wilde zeggen over zijn cliënt, wei gert nu elk commentaar. De Amsterdamse politie is koortsachtig bezig om nog meer bewijzen tegen JK. B. te vinden. Het net sluit zich langzaam maar zeker rond deze verdachte, die jarenlang jet-koning nummer èèn van de Amsterdamse onderwe reld was. Hij moet nu lijd zaam toezien dat zijn „be schermers" uit diezelfde we reld hem laten vallen. „Hij raakt langzamerhand uit geteld", zegt Versluis. „We hebben de indruk dat ze hem niet meer moeten. Vooral omdat hij zich met Chinezen inliet". Of B. zich ook met de handel in verdovende middelen heeft ingelaten, durft de politiechef niet met zekerheid te stellen. „Wel komt binnenkort de Duitse politie hem horen over een zaak in verdovende mid delen. Hij zou betrokken zijn geweest bij een transport, van Duitsland naar de VS, van grondstoffen waarvan lsd wordt gemaakt". Het is volgens de Amsterdamse recherche vrijwel uitgesloten dat de verdediger van B. hem nog vóór het proces op vrije voeten krijgt. „Daarvoor hebben we te veel bewijzen tegen hem verzameld", aldus Versluis. DEN HAAG (GPD) - Volgens oud-minister Boersma wilde de CDA-partijtop en met name voorzitter Steenkamp hem al enige tijd kwijt als kamerlid. Steenkamp zou hem een gevaar vin den voor het voortbestaan van het CDA. Boers ma zei dit gisteren na afloop van een speciale CD A-fractievergadering, waarin hij zijn besluit om uit de Kamer te vertrekken toelichtte. Boersma benadrukte dat hij met de „CDA-top", waarover hij in zijn afscheidsinterview sprak, niet Aantjes en Lubbers bedoelde. „Nee, een aantal mensen uit de CD A-organisatie zagen mij met weinig enthousiasme in de Ka mer terugkeren. Ik heb duidelij ke aanwijzingen dat men mij lie ver zag vertrekken. Hoe Van Agt over mij denkt, is bekend, en CD A-voorzitter Steenkamp heeft mij ooit eens 'de luis in de pels' van het CDA genoemd en 'een gevaarlijk mens voor het voort bestaan van het CDA'. Ik lig daar overigens niet wakker van en het is zeker geen aanleiding voor mijn vertrek geweest", aldus Boersma. Boersma verklaarde dat de huidige ontwikkelingen in de CDA-frac tie, alsmede het kabinetsbeleid waaraan het CDA deelneemt, de reden zijn voor zijn vertrek uit de Kamer per 1 november. „Ik wil voor het kabinetsbeleid geen verantwoordelijkheid dragen, en dat doe je als je blijft zitten" Boersma verwachtte binnen en kele weken rond te zijn wat be treft zijn nieuwe baan in het be drijfsleven. Zijn afscheid van de politiek zag Boersma als definitief. Hij zei lid te blijven van de ARP. „Zolang als de partij bestaat. En ik hoop dat dat zeer lang zal zijn" Zoals bekend is het de bedoeling om in 1980 de drie partijen, KVP, ARP en CHU, definitief op te laten gaan in het CDA. „Het staat niet vast dat mijn keus dan op het CDA valt", aldus Boersma. Fractieleider Aantjes zei het in per soonlijke zowel als in politieke zin buitengewoon te betreuren dat Boersma de politiek verlaat. Hij zei grote bewondering te hebben voor de wijze waarop Boersma met name sinds 1973 de ARP is trouw gebleven, ondanks alle verwensingen en pogingen hem het leven zuur te maken. „Maar erger vind ik het nog dat zovelen niet verborgen hebben dat zij Boersma's vertrek ge wenst hebben. Dat is een extra betreurenswaardige dimen- Aantjes zei zich niet door Boersma in de steek gelaten te voelen, maar: „Het is wel een beetje een zamer geworden" Boersma's er gernis over het bestaan van de drie „bloedgroepen" in het CDA (een aanduiding voor de drie par tijen, KVP, ARP en CHU) zei Aantjes te begrijpen. „Ik vraag mij af of het wenselijk is dat de profilering langs de oude partij - grenzen blijft lopen" Aantjes zei geen animo te hebben Boersma's voorbeeld te volgen „Ik heb de verantwoordelijkheid voor het kabinetsbeleid op mij genomen en die zal ik blijven dragen zolang ik de uitkomsten voor mijn rekening kan nemen. Maar", aldus Aantjes, „ik zou het toejuichen als uit dit kwaad (dat Boersma de politiek verlaat) voortvloeit dat men zich reali seert wat de bedreigingen voor het CDA kunnen zijn". Hij kon digde aan dat de CDA-fractie zich aan de hand van Boersma's kri tiek op de te volgen politieke koers zal gaan bezinnen. Aantjes verklaarde ook Boersma's kritiek op het kabinetsbeleid te kunnen aanvoelen. „De jongste uitlatingen van WD-fractie- voorzitter Rietkerk, dat het CDA tekort zou schieten in loyaliteit, zijn een element in de reeks be schuldigingen aan het adres van het CDA, waarvan ik erken dat Boersma er een aanknopings punt voor zijn vertrek heeft kun nen vinden", aldus Aantjes. AMSTERDAM (GPD) - „Het Amsterdamse gemeentebe stuur is het beslist niet eens met de voorstelling van de staatssecretaris van justitie mevrouw Haars, alsof de actie rond de kerk-Marokkanen is gevoerd uit een soort hob byisme. Als wethouder heb ik heel wat acties gezien, maar zelden een die zo goed geor ganiseerd was, ook wat be treft de financiële begelei ding". Dit heeft de loco-bur gemeester van Amsterdam, Louis Kuypers, gisteren ge zegd tijdens een officiële ont vangst van de „kerk-Marok kanen" op het stadhuis. Het Amsterdamse gemeente bestuur heeft een maand ge leden de minister-president, de minister van justitie en de staatssecretaris van justitie gevraagd de actie voerende Marokkanen om humanitaire redenen een verblijfsvergun ning te verlenen. „Wij hebben ons niet bemoeid met het be leid, maar als gemeente heb ben we een andere verant woordelijkheid. Wanneer op ons grondgebied mensen op een dergelijke manier worden behandeld, moeten we voor hen opkomen", aldus de loco burgemeester. „Amsterdam heeft altijd een grote naam gehad op het gebied van to lerantie van buitenlan ders". De loco-burgemeester heeft de Marokkanen, die na drie jaar actie voeren een verblijfsver gunning zullen krijgen, ver dere medewerking en bege leiding ^geboden voor de komen periode. Vandaag zou op net stadhuis een be spreking plaatsvinden tussen Marokkanen en ambtenaren over de problemen op het ge bied van huisvesting en tijde lijke bijstand. Ongeveer vijf entwintig Marokkanen die de afgelopen zomder in het kerkgebouw De Duif woon den, hebben geen eigen ka mer. Dertig kerk-Marokka nen zijn zonder werk. Louis Kuypers zegt: „De ge meente heeft natuurlijk geen honderd huizen voor hen be schikbaar, maai* we zullen zo veel mogelijk proberen té helpen". In eerste instantie betekent dat dat er 80 dekens naar de kerk zijn gestuurd, waar de Marokkanen nog en kele weken zullen blijven. Ook wordt gewerkt aan een extra telefoonlijn en warme kleding. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris mevrouw Haars (justitie) heeft gisteren de Tweede Kamer toegezegd een schriftelijk zicht te zullen geven van de feite lijke gang van zaken rond de uit levering van de RAF-leden Wac kemagel, Schneider en kerts. De staatssecretaris deed deze toezegging donderdagmiddag tijdens de voortgezette behande ling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer. De nota zal een compleet beeld geven van alles wat er gebeurd is gedurende de laatste dagen voorafgaande aan de uitlevering van het drietal aan West-Duitsland. Minister De Ruiter (justitie) heeft de Tweede Kamer gisteren nog enkele bijzonderheden meege deeld over de concentratie van de vervolging en opsporing van oorlogsmisdadigers. Er zal op korte termijn met het openbaar ministerie overleg worden ge voerd over de aanwijzing van èèn officier die met al deze zaken be last zal worden. Deze officier van justitie zal ook de leiding krijgen over de desbetreffende bijzonde re activiteiten van de rijksrecher che. Welke officier van justitie zal worden aangewezen is momen teel nog niet bekend. De justitiebegroting leverde zo'n vijftien moties op, onder meer over de kinderbescherming. Me vrouw G. M. P. Cornelissen stelde in een motie voor om alle ruimte die erin de justitiebegroting vrij komt, te gebruiken voor het tref fen van voorzieningen in de kin derbescherming. Deze motie kreeg de steun van een meerder heid in de Tweede Kamer. PvdA- woordvoerster mevrouw I. Haas- r liet echter weten er tegen te zijn. „De motie is veel te vaag. Waar blijven we als dit plan wordt uitgevoerd dan met de andere knelpunten die er op het justitie- beleid zijn? En wat moet er ge beuren als er meer geld vrijkomt dan er voor de kinderbescher ming nodig is? Het spijt ons voor de kinderbescherming, maar zo'n ongestructureerde motie kunnen we niet steunen" Ook staatssecretaris mevrouw Haars liet de Kamer in haar ant woord weten dat ze de motie niet wil uitvoeren. „In het algemeen stel ik graag prioriteiten. Maar als deze motie wordt aangenomen geef ik alle financiële ruimte weg die ik volgend jaar zou heb ben". Minister De Ruiter deelde de Kamer verder nog mee geen be hoefte te hebben aan een privacy- motie, die mevrouw Beckers (PPR) Bruijn heeft ingediend. Deze motie heeft de steun gekre gen van bijna alle kamerfracties. Er werd in gevraagd om be scherming van de privacy bij het gebruik van geautomatiseerde persoonsgegevensbestanden. Minister De Ruiter verklaarde dat de overheid zich niet passief heeft opgesteld bij de bescher ming van de privacy. „Er is grote openheid. Bij de overheid zijn al 83 reglementen voor het gebruik van computers met persoonsge gevens gedeponeerd. Daarover wordt steeds mededeling gedaan in de Staatscourant. Ook wordt alles gedaan om ongelukkige koppeling van bestanden te voorkomen", aldus minister De Ruiter. Dinsdag wordt vermoedelijk ge stemd over de begroting van jus titie en de ingediende amende menten. DEN HAAG (GPD) - „Mocht de staatssecretaris van justitie een verblijfsver gunning weigeren aan de Amerikaanse oud-CIA- employé Philip Agee?". Op deze vraag zal de Raad van State over zes weken een antwoord moeten ge ven. Agee kwam vorig jaar juni ons land binnen om hier te werken aan een tweede boek over de praktijken van de Amerikaanse geheime dienst CIA. In dit boek, dat in middels in de Verenigde Staten alweer aan een tweede druk toe is, worden onder meer namen genoemd van geheime agenten in verschillende landen. Toen de Amerikaan, die nu als journalist werkzaam is en tijde lijk in het Westduitse Hamburg woont in afwachting van een be slissing op zijn verzoek om in de Bondsrepubliek te mogen blij ven, in Nederland kwam mocht hij daar drie maanden blijven. In september vorig jaar besloot de toenmalige staatssecretaris mr. Zeevalking dat Agee ons land uit moest omdat hij zich niet gehou den had aan de voorschriften van de Vreemdelingenwet. Namens de staatssecretaris legde landsadvocaat mr. M. J. van Em- de Boas de Raad van State nog eens uit dat Agee het voornemen had namen van CIA-agenten te publiceren. „Daaruit heeft de re gering zijn conclusies getrok ken". De zaak-Agee kwam op 24 januari in een nieuwe fase toen staatssecretaris mevrouw Haars een nieuwe beschikking gaf op een verzoek van Agee's advocaat mr. W. van Bennekom om her ziening van het eerste besluit. Ook deze beschikking was echter negatief voor de Amerikaan, die half maart ons land verliet. Volgens Agee's raadsman - de Amerikaan was zelf niet versche nen omdat hij bang was na ver blijf in Nederland niet meer naar West-Duitsland terug te kunnen- zijn er bij zijn cliënt verwachtin gen gewekt dat hij voor langere tijd in ons land zou mogen blij ven. De landsadvocaat ontkende dit. „Er is hem steeds gezegd dat hij niet hoefde te verwachten dat hij zich blijvend in Nederland zou mogen vestigen". Mr. Van Emde Boas noemde te genover de Raad van State nog eens de redenen die de staatsse cretaris had voor het weigeren van de verblijfsvergunning voor de duur van een jaar. „Er was geen Nederlands belang mee ge diend en er ontbraken redenen van humanitaire aard. Bovendien speelde bij de afweging het risi co-element mee. „Agee is activi teiten gaan verrichten waarvan de staatssecretaris aannam dat die andere landen hadden kun nen schaden". Mocht de Raad van State de be schikking van de staatssecretaris vernietigen, dat moet er een nieuw besluit komen. Daarbij speelt dan de vraag mee of Agee wel belang heeft bij het alsnog verkrijgen van een verblijfsver gunning. Volgens mr. Van Ben nekom is dat op dit moment nog niet te overzien. „Het zou kunnen zijn dat hij bij terugkeer in de Verenigde Staten wordt vervolgd omdat hij de Nationale Veilig heidswet heeft geschonden met de publikatie van namen van CIA-agenten. In een groot aantal Europese landen wordt hij niet toegelaten. Het zou dus wel de gelijk zo kunnen zijn dat hij be lang heeft bij eén verblijf in Ne derland om van hieruit te publi- ALPHEN AAN DEN RIJN - De 31-jarige J. H. uit Alphen aan den Rijn, gisteren voor geleid aan de officier van justitie in Den Haag wegens verduistering van f 260.000 wist van aanpakken. Hij werkte nog geen vijf dagen bij Mercury Marine als boek houder of hij had al een bedrag van f 23.000 achterover weten te drukken. En omdat hij een belangrijke vinger in de pap had bij de afwikkeling van de geldzaken van het bedrijf, kwamen zijn kwalijke praktijken pas tijdens zijn vakantie aan het licht. In die vakantieperiode kreeg het bedrijf een aangetekende brief van een advocaat, die wilde weten waarom het bedrijf nog altijd verzuimde een loonbeslag op H.'s salaris uit te voeren. Bij de waarnemer van H. gingen toen alarmbellen over. Hij wist dat de boekhouder, inmiddels gepromoveerd tot financieel- en administratief mede werker, pas een dure boot en een kostbare auto had gekocht. Dat loonbeslag en die dure aankopen kon deze waarnemer niet met elkaar rijmen en toen kreeg ook de directie van het bedrijf argwaan. Teruggekomen van zijn vakantie wist H. zich er aanvankelijk nog handig uit te kletsen, temeer omdat hij voor zijn vakan tie al bepaalde maatregelen had getroffen. Hij kon namelijk aantonen, dat hij het geld voor die dure aankopen van het be drijf had "geleend" maar het bedrag in middels uit zijn "privé-vermogen" had te ruggestort op de bankrekening van zijn baas. Dat leek allemaal nog te kloppen. H. verklaarde, dat hij het geld zolang had geleend, omdat het bedrag van een twee de hypotheek die hij op zijn huis had ge- op zich had laten wachten. Geschorst Van dat verhaal klopte geen draad, de man bezat niet eens een eigen huis, maar be woonde een huurhuis. Maar ook boek houdkundig zag het er allemaal beter uit dan het in werkelijkheid was. Een gege ven dat overigens pas later ontdekt werd. In elk geval werd H. na zijn verhaal voor lopig geschorst en werd hem de toegang tot het bedrijf ontzegd. Tevens werd hem te verstaan gegeven, dat een accountants onderzoek zou worden ingesteld. H. be zocht daarop 's nachts het bedrijf en ver dween met medeneming van een deel van de administratie. Dat gebeurde allemaal op 18 september. Op 21 september kreeg H. een ontslagbrief thuis, met als reden voor het ontslag door hem gepleegde malversaties. Voor de Al- phenaar het sein om de benen te nemen en daarmee was hij geen dag te vroeg. De volgende dag stond de politie op de stoep, die dus de vogel gevlogen vond, maar wel beslag kon leggen op de jgestolen admini stratie en de eigen administratie van H. En toen bleek pas, dat H. kans had gezien om een bedrag van f200.000 van het bedrijf over te boeken naar de rekening van een door hemzelf in het leven geroepen stich ting. H. was uiteraard enige beheerder en werknemer bij die stichting. De rekening van die stichting bleek ook de zogenaam de rekening van zijn privé-vermogen te zijn, waaruit hij de twee boten (één van f 16.000 en later één van f 54.000) en de auto (waarde f27.000) had betaald. Loonbeslagen Die stichting overigens had de oorspronke lijk uit Amsterdam afkomstige boekhou der al in 1971 opgericht. Aanvankelijk met de bedoeling administratieve diensten te verlenen aan sociale en culturele instel lingen, later ook aan commerciële instel lingen. Terwijl hij de boekhouding voor anderen verzorgde, liep die van hemzelf voortdurend in het honderd. Want in dat oprichtingsjaar stond voor het eerst de fiscus als schuldeiser bij hem voor de deur. Die schuld bij de belastingen liep inmiddels op tot bijna een ton en boven dien stak H. zich ook nog bij anderen diep in de schulden, met als gevolg loonbesla gen. Boekhoudkundig maakte H. er een ware warwinkel van, ook bij Mercury Marine in Alphen aan den Rijn. Hij riep gefingeerde rekeningen in het leven en stopte het ene gat met het andere. Omdat hij in het be drijf ook de post opving wist hij herhaalde verzoeken om loonbeslagen uit te voeren te onderscheppen, zodat zijn baas daarvan onkundig bleef. Pas de vakantie werd hem noodlottig, al wist hij door zijn vlucht dat noodlot nog even te ontlopen. H. vertrok op 22 september met zijn boot en maakte een tocht door Nederland, Duits land, Zwitserland, Frankrijk en België. Afgelopen zondag werd hij door de rijks politie te water in Arnhem gesignaleerd en opgepakt. Hij bekende vrij vlot de ver duistering. Daarmee is echter het onder zoek door de politie nog lang niet afgeslo ten. Zakken vol administratieve beschei den moeten nog worden nageplozen en de volledige afronding van de zaak zal naar verwachting van de politie nog wel weken duren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7