„Dormer-rapport, een diplomatiek meesterwerk Kerk krijgt weer portaal dankzij uit Zweden Noordwijk profiteert van nieuw radar-net PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Voor meer veiligheid Wier vuurtorens langs de Ne derlandse kust (die van Noordwijk is er niet bij), zul len in de loop van het komende jaar door het rijksloodswezen worden voorzien van radar- apparatuur, waarmee men meer greep hoopt te krijgen op het scheepvaartgebeuren dat zich afspeelt tot op zo'n twin tig zeemijlen, gerekend vanaf het strand. Hoewel Noordwijk niet voor de vuurtoren-radar in aanmer king komt, gaat de badplaats er wel profijt van trekken. De in Hoek van Hollan en IJmui- den te plaatsen apparatuur bestrijkt namelijk ook het zee gebied voor Noordwijk en ui teraard Katwijk. In de huidi ge situatie is het nog zo dat in veel kustplaatsen in Neder land vuurtorenwachters de belangrijkste waarnemers zijn. Zolang het weer en het zicht goed is lukt dat best, maar 's avonds en bij slecht weer (mist, sneeuw, storm) geeft dat problemen. Schip in nood De radar moest aan die proble men een einde maken. De appatuur is voornamelijk be doeld ter verhoging van de veiligheid"zegt de heer Ha lewijn, technisch adviseur bij het rijksloodswezen en als zo danig nauw betrokken bij dit radarproject. "Stel", zegt hij, "dat er bij slecht weer een schip in nood komt te verke ren. Wat de vuurtorenwachter niet ziet, ziet de radar wel. Er kan precies worden bepaald waar het schip zich bevindt en als de reddingsboot uitvaart, kan dank zij de radar exact per radio worden doorgege ven welke koers gevaren moet worden om bij het schip in nood te komen". "De radar komt ook goed van pas om de bewegingen van het scheepvaartverkeer nauwlet tender in de gaten te houden. Het kan bijvoorbeeld voor komen dat een schip rechts- streeks op een zandbank af stevent. Dan kan tijdig actie worden ondernomen. Boven dien is op het radarscherm te zien of schepen zich vreemd gedragen. En daar bedoel ik mee dat ze sterk afwijken van de vaste vaarroutes. Wat daar de oorzaak van is moeten an deren dan maar uitzoeken, maar de vuurtorenwachter kan er in elk geval melding van maken", aldus de tech nisch adviseur. tlH'l Dank zij een schilderij dat hangt in een mu seum in de Zweedse hoofdstad Göteborg, kan aan de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen nu het oude kerkpor taal worden nage bouwd zoals dat werd neergezet halverwege de 17e eeuw (de periode waarin het gebouw tot stand kwam). Het schilderij laat de Noordwijkse kerk zien mét kerkportaal, de enige afbeelding die er van bestaat. Lang geleden, niemand weet precies wanneer, is dat oor spronkelijke portaal afgebro ken. Er zou waarschijnlijk geen ander meer voor in de plaats zijn gekomen als men niet een paar jaar terug bij res tauratiewerkzaamheden rond de Grote Kerk was gestuit op de complete fundering van het portaal. Er gingen toen di rect stemmen op om het weer in ere te herstellen, maar de vraag was alleen hoe men aan de weet kon komen hoe het er vroeger had uit gezien. De onlangs overleden Leider- dorpse architect Piet van der Sterre, die destijds de restau ratie op zich nam, kwam aan de weet dat ergens in Zweden een schilderij moest hangen met daarop de "complete" Noordwijkse kerk. Dat schil derij is gevonden, er is een fo to van gemaakt en voor Van der Sterre, groot deskundige op het gebied van de kerkar chitectuur, was het toen niet moeilijk een bouwtekening te maken. Met de uitvoering is inmiddels van start gegaan. Er is een be drag van ongeveer 420.000 gulden mee gemoeid. De helft daarvan betaalt het rijk en iets meer dan een derde van het totale bedrag neemt de ge meente Noordwijk voor haar rekening. Ook de provincie draagt bij. Voor de kerkvoog dij blijft dan nog een naar verhouding klein bedrag (20.000 gulden) over. In het kerkportaal zal een brandvrije archiefruimte worden verwerkt, waar de kerkelijke administratie zal worden opgeborgen. Eind van dit jaar is de oplevering. Met de totale restauratie van de Grote Kerk (inclusief dus het kerkportaal) is een bedrag van drie miljoen gulden ge moeid. Rob van Duyn .gemotiveerd tot oefenen Muziekles op cassette Na een half jaar experimente ren hebben vier jonge lera ren aan de Muziekschool voor de Bloembollenstreek een muziek-onderwijssys- teem op poten gezet dat voor Nederland uniek mag wor den genoemd. Het is speciaal afgestemd op kinderen die de eerste stappen op muzi kaal gebied zetten en thuis aan het oefenen slaan. Het systeem zit vrij simpel in elkaar. Naast de boekjes waarin in notenschrift de te spelen muziekstukjes staan, vervaardigden de leraren cassettebandjes met daarop (door henzelf gespeelde) mu ziek die overeenstemt met wat in de oefenboekjes staat aangegeven. "Zodoende kan een leerling thuis controle ren of het stuk goed wordt gespeeld", zegt Rob van Duyn, één van de vier "uit vinders". Het nut van het systeem", meent Van Duyn. "In de praktijk is gebleken dat ve len er al snel de brui aan ge ven als het oefenen niet snel resultaten oplevert. Als ze dit systeem volgen houden ze er veel langer de moed in". Het initiatief van de vier heeft inmiddels commercieel ge stalte gekregen in de muziek. Studie Cassetten Centrale (MSCC), die bandjes in de handel heeft gebracht. De le raren hebben zich beperkt tot vijf instrumenten; blokfluit, klarinet, saxofoon, trompet en dwarsfluit. Ze voegen daar waarschijnlijk nog de piano aan toe. Jonathan Cape in boek over Lockheed-affaire: LONDEN GPD) - Morgen verschijnt een boek over de Lockheed-affaire en de nasleep ervan, dat oude wonden zal openhalen. Een deel ervan is gewijd aan de rol die prins Bemhard in de zaak heeft gespeeld. Hoewel de be langrijkste vraag ook door dit boek niet wordt beant woord, namelük waar de 1,1 miljoen dollar die voor de prins waren bé%temd zijn gebleven, heeft de auteur een aantal nieuwe feiten opgediept. Het boek, „The Lockheed Papers", is geschreven door de 42-jarige David Boulton en wordt uitgege ven door Jonathan Cape. Boulton is de verantwoordelijke redac teur voor drama-documentaires van Granada-televisie in Man chester. Tijdens de hoorzittingen van de onderzoekcommissie van de Amerikaanse senator Frank Church in 1976 was hij televisie verslaggever in Washington. Hij maakte er twee documentaires over van een half uur, die begin 1976 in Engeland werden uitge zonden, maar hij had zoveel ma teriaal verzameld dat hij besloot er een boek over te schrijven. Dat nam twee jaar in beslag. Van zijn boek zei hij zelf dat de waarde er van niet in de eerste plaats ligt in het aandragen van nieuwe ont hullende feiten, maar dat het los se eindjes van het veel landen omvattende schandaal samenk noopt. Voor zijn verslag van de handel en wandel van prins Bemhard was hij aangewezen op de groten deels al bekende documenten die de Church-commissie ter beschik king had, het Nederlandse Don- ner-rapport, en de papieren van de Amerikaanse beurs-commis sie die tot nu toe door weinigen zijn bestudeerd. Boulton zei dat hij gesprekken had aangevraagd met Fred Meuser, Lockheed's vertegenwoordiger in West-Eu ropa, die een van de schakels was tussen de Lockheed-directie en prins Bomhard, en Hans Teengs Gerritsen, die goed bevriend is met de prins en optreedt als een van Lockheed's talrijke contact personen. Beiden weigerden ech ter met hem te praten. Van het Donner-rapport zegt Boul ton dat het „een diplomatiek meesterwerk" is, dat echter niet op alle punten de conclusies van de vastgestelde feiten wilde of durfde te trekken. Met name zegt hij dat de commissie te weinig waarde heeft gehecht aan de ver klaringen van de voormalige Lockheed-employè Ernest Hau- ser, die de eerste was die prins Bemhard noemde in verband met de steekpenningen die de vliegtuigmaatschappij royaal uitdeelde. „Hauser is natuurlijk een schelm", zegt Boulton, „maar bij mijn on derzoek bleek dat veel van wat hij zei waar was, ook al klopten soms de details niet helemaal'. De volgende gegevens zijn aan „The Lockheed Papers" van Da vid Boulton ontleend. Het was Fred Meuser die in no vember 1959 Lockheed voorstel de prins Bemhard een Jetstar ca deau te doen, om op die manier de prins aan Lockheed te binden. Daar had Lockheed oren naar, maar begin 1960 meldde Meuser uit Geneve dat de prins net een Fokker Friendship had gekregen en geen belangstelling meer had voor de Jetstar, maar dat hij geen bezwaar zou maken tegen een ander vriendschappelijk ge baar. Lockheed stelde voor om de prins een miljoen dollar te geven - toe vallig het bedrag dat aan com missies betaald zou worden voor Lockheed-leveranties aan Ne derland over de daarop volgende drie jaren. Het was ook ongeveer de waarde van een Jetstar. Prins Bemhard had na dit voorstel op 2 september 1960 in Rome een ge heime ontmoeting met Lock- heeds president-directeur Robert Gross om te bespreken hoe en waarheen het geld zou worden overgemaakt. Het was duidelijk dat beiden het uitlekken van de transacties en een daaropvolgend schandaal van gigantische proporties wil den voorkomen. Drie weken later stuurde Gross vanuit het Lock heed hoofdkantoor in Burbank, Californië, een telegram naar de prins om een ontmoeting te ar rangeren met Lockheeds belang rijkste juridische adviseur Roger Bixby Smith. Die ontmoeting vond plaats op 30 september 1960 op paleis Soestdijk. De prins stelde toen voor het geld via de Zwitserse advocaat en Lockheed-vertrouwensman Hu- bert Weisbrod over te maken op een geheim Zwitsers banknum mer. Roger Smith zou zich daar toe op 3 oktober 1960 (men liet er kennelijk geen gras over groeien) moeten bevinden in het hotel Dolder in Zurich, waar hij bena derd zou worden door een me neer Pantchoulidzew, die nadere inlichtingen zou geven over het banknummer. Kolonel A. E. Pantchoulidzew is van Wit-Russische oorsprong en jarenlang de huisvriend van de inmiddels overleden moeder van prins Bernhard, prinses Arm gard. De kolonel gaf Smith op af gesproken plaats en tijdstip een papier met zijn naam erop, een banknummer, en de mededeling dat het geld via Weisbrod over gemaakt diende te worden. Weisbrod is een vriend van Fred Meuser, al sinds hun gemeen schappelijke kostschooldagen in Zwitserland. Het bedrag werd in drie betalingen gestort. Prins Bernhard heeft ontkend er ooit een cent van te hebben gezien en zei tegen de commissie-Donner dat het be stemd was voor Meuser wegens commissies. De prins zou voor Meuser bij Lockheed een goed woordje hebben gedaan, en toen het geld inderdaad werd uitbe taald zou hij Meuser volgens zijn eigen verklaring hebben voorge steld om een deel van „deze mee valler" te verdelen onder vrien den die. het hard nodig hadden. Meuser bevestigde later dat hij dat gedaan zou hebben, tot een totaal van 100.000 dollar aan ano nieme giften. Waar bleven dan de overige 900.000 dollar? Ook David Boulton heeft dat niet kunnen uitvinden. Hij zegt in zijn boek: „Tenzij men aanneemt dat de prins erop stond deze oude relatie (kolonel Pant choulidzew) te belonen door hem een zeer rijk man te maken, moet aangenomen worden dat het uit eindelijk de prins zelf was die de beschikking had over deze fond- 16 december 1967 vond opnieuw een geheime ontmoeting plaats tussen prins Bernhard en drie Lockheed-topfiguren, onder wie de eerder genoemde Bixby Smith. De Nederlandse regering stond op het punt een beslissing te nemen over de aankoop voor de marine van de Franse Brèguet- Atlantic of de Amerikaanse P-3 Orion. De prins werd op de bij eenkomst gevraagd zijn invloed bij het ministerie van defensie aan te wenden om de beslissing die de regering op 22 december zou nemen, uit te stellen. De prins zei dat die beslissing niet vóór het nieuwe jaar genomen zou worden en hij het de indruk achter dat hij het was die daar voor al gezorgd had. In feite had de regering al besloten tot uitstel. Maar daar bleef het niet bij. Nadat de regering besloot de Franse Atlantic te kopen, schreef prins Bernhard Lockheed dat er geen nood aan de man was want de aankoop moest nog door een meerderheid van het parlement worden geratificeerd. De prins zei dat hij zijn best zou doen het parlement er van te overtuigen dat het geen goede keuze van de regering was geweest. Uiteraard kreeg Lockheed de in druk dat de prins de verkoop nog kon redden. Bixby Smith en nog een Lockheedfunctionaris wer den naar Annecy gestuurd, waar de prins toen verbleef. Ze boden hem een half miljoen dollar voor zijn diensten aan. Maar, zo schrijft Boulton in zijn boek, „tot hun verbazing weigerde de prins". Hij was tot de conclusie gekomen dat de beslissing niet gewijzigd kon worden. Boulton schrijft verder „Wat toen volgde was een van de meest bi zarre episodes in de Lockheed- zaak". Het kwam er op neer dat Lockheed zo onder de indruk was van de integriteit van de prins dat men hem niettemin 100.000 dollar aanbood, „als be wijs van waardering voor zijn eerlijkheid". Opnieuw werden Smith en een Lockheed-man naar Europa gestuurd, waar zij de prins ditmaal op het golfterrein De Pan bij Utrecht ontmoetten. Datum: 7 september 1968. De prins werd daar een brief over handigd van Carl Kotchian, vice- president-directeur van Lock heed, waarop de prins op 13 sep tember antwoordde. In beide brieven werd uiteraard geen ge wag gemaakt van 100.000 dollar. Niettemin, het „eerlijkheidsbe drag" werd enige tijd daarna naar Genéve overgemaakt en geincas- seerd. Begin 1973 maakte de Nederlandse regering zich weer op nieuwe toestellen te kopen.Er waren drie kandidaten: De Britten, de Fran sen, en Lockheed met een gewij zigde versie van de Orion. Fred Meuser nam opnieuw contact op met de prins en deed hem een voorstel. Het kwam er op neer dat wanneer Nederland een contract zou aangaan met Lockheed, voor toestellen en onderdelen, een groot bedrag door Lockheed ter beschikking zou worden gesteld. Meuser suggereerde dat het aan het Wereld Natuurfonds zou kunnen worden overge maakt. Prins Bernhard zei met nee, en in april 1974 gaf Meuser hem een concept van een brief die aan Lockheed gestuurd zou kunnen worden. Daarin werd onder meer voorgesteld om de bekende Hu- bert Weisbrod in Zwitserland aan te stellen als „geheim vertegen woordiger" voor het Orion-pro- ject, op basis van de blijkbaar ge bruikelijke provicie van vier pro cent voor verkochte vliegtuigen en acht procent voor onderdelen en onderhoud. Weisbrod zou weer ingelicht worden over waar het geld heengestuurd moest worden. 9 april 1974 stuurde prins Bernhard dit concept van Meuser naar Bix by Smith, met een begeleidende brief in zijn eigen handschrift. Het was een van de twee docu menten die de commissie- Church later in handen provincie krijgen en die leidden tot de ont zetting van de prins uit al zijn za kelijke en militaire bevoegdhe den. In die brief schreef hij dat „na een hoop geduw en getrek" het er naar uitzag dat er dit keer iets met de Orion bereikt kon worden. Lockheed ging aan het rekenen en kwam tot de conclusie, dat, als de koop van d'e Orion doorging, de prins via Weisbrod ongeveer vijf miljoen dollar zou moeten krij gen. Carl Kotchian, inmmiddels president géworden van Lock heed, vond dat te gek en stuurde Bixby Smith dit keer naar Parijs waar op 30 oktober 1974 een ont moeting met prins Bernhard plaatsvond. Het gesprek verliep moeizaam. De prins was eerst geirriteerd, later boos dat Lockheed zijn percen tages te hoog vond. Een paar da gen later, op 2 november, schreef prins Bernhard opnieuw een brief in zijn eigen handschrift naar Lockheed, waarin hij ver wees naar zijn jarenlange contac ten met de maatschappij. „In de dagen van Bob en Courtland Gross zou dit nooit gebeurd zijn", schreef hij. De prins schreef dat hij veel tijd had gespendeerd aan het beinvloeden van een juiste beslissing, dat hij dat gedaan had op basis van zijn oude relaties met Lockheed, eh dat hij zich nu wat verbitterd voelde en niets meer voor Lockheed zou onder nemen. Hij dreigde de Neder landse regering zelfs ten nadele van Lockheed te beinvloe den. Lockheed, blijkbaar onder de in druk van deze wending in de rela ties, deed een nieuw aanbod. De prins zou 1 miljoen dollar krijgen, maar alleen als de Nederlandse regering tenminste vier vliegtui gen zou aankopen. Bixby Smith bracht het aanbod 2 december 1974 op paleis Soestdijk aan prins Bernhard over en het werd on middellijk geaccepteerd. Maar de prins stelde de conditie dat de advocaat Weisbrod in dit geval geen commissie zou krijgen en zelfs niet als tussenpersoon ge bruikt zou worden Het bedrag zou direct gestort moeten worden op een speciaal daarvoor te ope nen geheime rekening in Zwit serland. Over het Wereld Natuur fonds werd blijkbaar niet ge sproken. De Nederlandse regering besloot uiteindelijk de Orion van Lock heed niet te kopen omdat op de defensiebegroting werd be snoeid. Prins Bernhard liep zijn tweede miljoen dollar mis. Niettemin blijft de vraag: Waar ble ven de vorige miljoen dollar, waaraan werd het uitgegeven, voor welke doeleinden werd het besteed?

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4