Nog weinig houvast Leidse roofmoord Raadslid wil cafés langer openhouden Controle in Breestraat strenger Politie denkt aan meer da ff Nieuwbouw Kooilaan kan toch doorgaan iMÖBIL WDM voert actie tegen lagere wedde VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 ADVERTENTIE Melkboer Van Leeuwen: "Het was een erg vriendelijke LEIDEN - Het VVD-raads- lid Van Duyn wil dat er meer café'k in Leiden in het weekeinde tot drie a vier uur openblijven. Vacantie-activitei- ten Morgen is er in clubhuis De Mirt, Lage Rijndijk, een instuif (10-12 uur) en in De Boei, Musschen- broekstraat, wordt een film ge draaid (19 uur). In het Leidse Volkshuis, Apo- thekersdijk, wordt morgen de Indianenfilm "Tonka" van Walt Disney gedraaid (10.30-12 uur). De film is bedoeld voor kinderen tussen zes en twaalf jaar. Amnesty Leden van Amnesty Internatio nal organiseren maandag 23 oktober om 20.00 uur voor de tweede maal een schrijfavond in het wijkhuis ''Op Eigen Wie ken", Valkenpad 2, Merenwijk. De bedoeling is dat er op deze avond zoveel mogelijk brieven worden geschreven aan autori teiten van landen waar mensen vanwege hun overtuigingge loof of huidskleur gevangen zit ten. Op die manier wordt ge probeerd hun vrijheid te ver krijgen of hun omstandigheden te verbeteren. Er zijn vertaalde voorbeeldbrieven aanwezig, zodat ook degenen die geen vreemde laai beheersen, brieven kunnen overschrijven. Voor na dere informatie Paul en Mar- joos v.d. Lugt, Akeleituin 7Lei den, tel. 210107. Nierstichting De landelijke collecte van de Nierstichting Nederland, die werd gehouden in de week, van 25 september tot en met 1 okto ber onder het motto "Geld maakt gelukkig, geef gul", heeft in Leiden f 21.425,94 opge bracht. Aan de collecte werkten in totaal 200 Magie der getallen Op dinsdag 24 oktober zal in het Gesprekscentrum Vrouwen- kerkkoorstraat 17 de derde en laatste avond worden gehouden van de cyclus "De magie der ge tallen". Mia Leene van de Esote rische Gemeenschap Sivas zal op deze avond de esoterische symboliek van de samengestel de getallen en van de letters der namen behandelen. Aanvang 20.00 uur. Bovendien zou hij latere Sluitings tijden niet alleen willen beperken tot de weekeinden. Hij zei dit gis teravond in de commissie voor economische aangelegenheden en personeelszaken, waar de ho- recanota van het college van B en W werd behandeld. Volgens het WD-raadslid is het in Leiden nu al een vrij dode bedoening. Dat zou alleen maar erger worden wanneer alle cafés in Leiden op een vast tijdstip zouden moeten sluiten. Van Duyn vónd wel dat er meer controle zou moeten ko men op de wijze waarop de be drijven tegemoet komen aan het niet veroorzaken van overlast voor de omwonenden. Van Duyn wil die verantwoorde lijkheid ter plaatse leggen, met andere woorden: bij de bedrijven zelf en bij de bezoekers. "We moeten de overlast niet bestrij den door het aanzien en leven van de binnenstad van Leiden onmo gelijk te maken" zei Van Duyn. Hij werd in deze stelling gesteund door de heer Van der Kroft, die opkwam voor de belangen van de horecabedrijven die nu nog wel langer mogen doorgaan dan twee uur 's nachts. Volgens hem is het juist gunstig voor de omwonen den wanneer een bedrijf later sluit dan het vastgestelde tijdstip van twee uur. "Wanneer zo'n zaak om twee uur moet sluiten dan komen er in één keer 300 man op straat te staan. Wanneer deze om vier uur sluit, gaat het veel gelei delijker. Dan vertrekken de eer ste klanten omstreeks half twee en zit er uiteindelijk om vier uur nog maar een man of vijftien. Dat geeft veel minder overlast bij het vèrtrek", betoogde Van der Kroft. Hij meende dat de kans groot was dat door het hanteren van vroe gere sluitingstijden de mensen juist in hun auto stappen om naar andere plaatsen toe te gaan. Van der Kroft: "Je krijgt dan een ave rechts effect, namelijk meer overlast" Oneer Een vertegenwoordiger van de Pie- ters- en Academiewijk was het volledig eens met Van der Kroft. "Een groot aantal mensen moet wijken voor de tirannieke wijze waarop gasten optreden wanneer ze een paar glazen op hebben. De auto's rijden toeterend weg en meestal zijn het derdehandswa gens zodat ze nog slecht starten ook. Ik zou de binnenstad willen behoeden voor latere sluitings tijden". Raadslid Groos (PvdA) vond dat meer gespreide sluitingstijden zoals Van Duyn die voorstaat, al tijd gaan ten koste van de woon omgeving. "Dan heb ik nog liever de regeling zoals die nu bestaat" aldus Groos. B en W willen dat voortaan alle ca fés op dezelfde tijd sluiten (één uur door de week en twee uur in het weekeinde) en dat er geen nieuwe cafés meer in Leiden bij komen. De nota komt nog in de commissie milieu aan de orde en passeert voordat uiteindelijk de gemeen teraad zich erover zal uitspreken eerst nog eens de commissie al gemene en bestuurlijke aangele genheden. ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 ADVERTENTIE (Vervolg van pag. 1) LEIDEN - De politie heeft nog weinig houvast in de zaak van de roofmoord op de 72-jarige Leidse juwelier L. van Amerongen. Het enige wat is komen vast te staan is dat roof het motief is geweest voor de brute overval op het antieke juwelierszaakje aan de Haarlemmer straat. Over de toedracht en de hoeveelheid buitgemaakte goederen was vanochtend nog weinig bekend. De politie is op het ogenblik bezig met een uitgebreid onderzoek, waarbij in totaal 26 man zijn ingeschakeld. Een deel van hen behoort tot een recherche-bijstandsteam, dat onder leiding staat van de Haagse politie commissaris J. Posthumus. Volgens de Leidse hoofdinspecteur J. H. la Rivière wordt het buurtonderzoek enigszins bemoeilijkt doordat er in de omgeving van de Haarlemmerstraat veel studentenhuizen staan. Inmiddels staat wel vast dat de bejaarde juwelier aan hoofdletsel is overle den. Volgens hoofdinspecteur La Rivière is de man zeer zwaar mishan deld. De juwelier werd gisterochtend omstreeks half tien gevonden door de melkboer J. W. van Leeuwen (58). Het stoffelijk overschot, dat half was afgedekt met de regenjas van de juwelier, lag achter de toonbank in de winkel. De patholoog-anatoom dr. Zeldenrust heeft gisteravond sectie verricht. Het sectie-rapport was vanochtend echter nog niet binnen. Dat de juwe lier ook met een mes gestoken zou zijn, zoals in de buurt werd gesugge reerd, was hoofdinspecteur La Rivière niet bekend. Ook kon hij niet zeggen of de heer Van Amerongen al eerder was bedreigd. Meer daders De'politie gaat er vanuit dat zij met meer dan één dader te doen heeft. Dit met het oog op de enorme chaos die werd aangericht in de winkel en in het woonhuis dat daarachter en erboven ligt. Buurtbewoners hebben over de daders weinig aanknopingspunten kunnen verstrekken. Nie mand heeft iets gehoord of gezien. Dat er uit de winkel en uit het woonhuis flink wat is weggenomen staat wel vast. Van enkele tableaus, die in de etalage lagen, is een groot aantal kleine gouden voorwerpen weggegrist. Bovendien bestaat het vermoe den dat er boven de winkel een flinke voorraad waardevol antiek is ontvreemd. De technische dienst van de politie is nog steeds bezig met het inventarise ren van de voorwerpen - voornamelijk kleine gouden sieraden - die in de winkel moeten hebben gelegen. "Maar dat is niet eenvoudig, omdat de heer Van Amerongen zijn zaak grotendeels alleen dreefaldus hoofdin specteur La Rivière. Winkelmeisje Tientallen mensen, onder wie een winkelmeisje dat de juwelier twee da gen per week hielp in de winkel, zijn intussen verhoord. De politie is daar niet erg veel wijzer van geworden. Zij gaat er dan ook nog steeds vanuit dat de-roofmoord tussen woensdagavond half zeven en donder dagochtend half tien gepleegd moet zijn. De heer Van Amerongen is woensdagavond half zeven voor het laatst gezien door een buurtbewo- De juwelier, die z'n hele leven aan de Haarlemmerstraat woonde, had een zeer regelmatig levensritme, 's Ochtends om half negen opende hij z'n winkel en 's avonds om zes uur ging hij dicht. Hij sloot dan ook de houten luiken van de etalages en ging vervolgens buitenshuis een hapje eten in een cafetaria. Omstreeks tien-elf uur placht hij het houten deurluik te sluiten. Dat zou dus ook afgelopen woensdagavond moeten zijn ge beurd. De politie sluit niet uit dat omstreeks dat tijdstip de roofmoord is Vriendelijk Melkboer J. W. van Leeuwen, die het stoffelijk overschot van de juwelier aantrof, zei gisteren dat hij de heer Van Amerongen goed kende. "Ik kwam er elke dag, behalve op zaterdag. En altijd maakten we een praatje. Het was een erg vriendelijke man, die altijd wel wat te vertellen had. Vorige week vertelde hij nog dat hij Grote Verzoendag ging vieren, want hij was joods. Hij had toen een vrije dag. Hij dreef zijn winkel nog steeds. Het ging de laatste jaren niet hard meer. Maar hij deed er nog wel wat aan". LEIDEN - De nieuwbouwplannen voor de Kooi- en Hambroeklaan kunnen doorgaan. Aanvankelijk leek het er op dat het nieuw- bouwplannetje dat een groep bewoners in samenwerking met de gemeente had opgezet in dui gen zou vallen. Oorzaak daarvan was het lage aan koopbedrag dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening wil betalen voor de panden die in het kader van de stadsvernieuwing moeten ver dwijnen. Het rijk wilde niet meer dan 15.000 gulden per pand uit trekken. Volgens de bewoners zouden zij daardoor in financiële moeilijkheden komen. De gemeente heeft weliswaar niet het volle pond gekregen maar er is nu wel een bedrag uitgekomen waarmee volgens wethouder Verboom (volkshuisvesting) te werken valt. De wethouder zei te hopen in de eerste helft van het volgend jaar met de nieuwbouw te kunnen beginnen. Dat hangt ondermeer af van de bewoners zelf omdat nog niet met alle be woners overeenstemming is be reikt over de aankoop van de panden door de gemeente. Een groep bewoners heeft er bij de gemeente op aangedrongen snel en doeltreffend te handelen. Wethouder Verboom zei verheugd te zijn over het besluit van het ministerie maar er tevens een zwaar hoofd in te hebben als de stadsvernieuwing steeds op deze moeizame manier tot stand moet komen. De vrees van de wethouder is dat het inderdaad steeds op deze ma nier moet gaan. Het college van B en W zal daarom nog een brief naar de minister sturen waarin zij zullen benadrukken de gang van zaken te betreuren. ADVERTENTIE Mantels Een onweerstaanbaar smaakvolle najaars en wintercollectie verfijnde mantelmode van sublieme pasvorm, grandioze kwaliteit en grote duurzaamheid. Een warme charme in tweedmantels, modieuze mantels met bontkraag, double face en last but not least de Vico lammy's. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 E3/4LTRIK 7<) Modern, jong en zeer smaakvol, zó signeert Baltrik de herfst en winter collectie. Een te gek idee: de stropdas van uw vriend of man, op sportieve blouse, doet het uitstekend bij het grof corduroy kostuum (afgewerkt met poplin) van Baltrik. Enige andere trends: rok in diagonaal ruit met poplin kort jasje, de kleuren kombinatie camel en olijfgroen. Blouse met rok in de nieuwe lijn. Frappant is de opstaande kraag met ruche, voor een gemakkelijk avondje uit. Wijd vallende rok diagonaal ruit, plus pullover met voorpand in hetzelfde ruitmotief. OU Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 "Geen weddeverlaging" en "Wedde naar beroepsni veau". Dat zijn de kreten waarmee een aantal dienst plichtige militairen zich gis teravond op de drukke Haar lemmerstraat begaf. Het wa ren leden van de WDM, de Vereniging Voor Dienstplich tige Militairen, een vakbond. Morgen gaan ze in twintig plaatsen in Nederland de straat op (ook in Leiden) om handtekeningen op te halen tegen de weddeverlaging en om de aandacht te richten op wat zij voorstaan. De handtekeningen die nu worden opgehaald, zullen op 14 november op het Binnen hof worden aangeboden aan staatssecretaris Van Lent van defensie. Die dag is er in de Tweede Kamer een speciaal debat over de wedde. Staats secretaris Van Lent is de man die het by de WDM helemaal heeft verbruid. Hij is van plan veertig miljoen gulden te be zuinigen op de soldaten en wil daarvoor de wedde met 65 gulden netto per maand ver lagen. Dat vinden de militairen na tuurlijk niet leuk. Ze zeggen: "Wij zijn toch al de slechts be taalde werknemers van Ne derland. Die dertig procent van de Nederlandse jongens, die in dienst moet, is toch al achtergesteld, want veertien maanden lang hebben ze minder kansen en verdienen ze minder dan hun broeders in de burgermaatschappij. En tenslotte, wij doen hetzelfde werk als beroepsmilitairen maar verdienen er veel min der mee." De wedde van alle dienstplich tige militairen is nu gelijk aan het netto minimumloon van een twintigjarige in de bur germaatschappij. Van Lent het jeugdloon van een negen tienjarige. Hij meent dat te kunnen doen omdat de op komstleeftijd met ingang van volgend jaar wordt verlaagd van twintig naar negentien jaar. Dat was tenminste het plan van minister Vredeling in 1976. Maar toen het voorstel van Vre deling in de Tweede Kamer werd aangenomen, werd ook een motie van de PvdA-er De- Vries aanvaard die de op komstleeftijd variabel maakt, achttien, negentien of twintig jaar. De dienstplichtige mag dus kiezen. En daarmee kwam de koppeling aan hét minimumjeugdloon van een negentienjarige in de lucht te hangen. Maar Van Lent wil zijn plannen toch doorzetten, ondanks kri tiek van de WDM en van jongerenorganisaties, militai re belangenverenigingen en bijna alle belangrijke politie ke partijen, zelfs van ambte naren op zijn eigen departe ment kreeg Van Lent kritiek. De WDM verwacht dan ook niet dat het voorstel voor de weddeverlaging in deze vorm door de Tweede Kamer komt. Maar de vereniging is bang dat er een ander bezuini gingsvoorstel voor in de plaats komt. Wat zij wil is dat op 14 november een motie van alweer De Vries wordt aangenomen die de wedde voorlopig op het huidige peil wil bevriezen tot de studie over een ander bezoldigings systeem voor dienstplichti gen gereed is. (Door Van Lent een paar jaar gelden beloofd). Van Lent beloofde nog iets: voor het eind van dit jaar zou er een bonnensysteem voor maaltijden komen. Nu wordt er van de wedde ƒ216,- inge houden voor huisvesting en voedsel. De WDM zegt: het eten in de kazernes is vaak niet te pruimen, dus gaan ve len buiten de kazerne eten. Maar ze betalen wel voor het eten in de kazerne. Dat is niet redelijk en daarom moet er een systeem komen waarbij je alleen betaalt voor wat je werkelijk krijgt. Voor de huisvesting zouden de WDM-ers (25.000 van de 40.000 dienstplichtigen) he lemaal niet willen betalen omdat die gedwongen is en ze er nóg een thuis op na hou den. Als de weddeverlaging door gaat betekent dat dus dat er alleen maar meer besteed kan worden aan materiaal, wa pens enz., aldus één van de militairen gisteravond op de Haarlemmerstraat. LEIDEN - De gemeente Leiden is in principe met de politie over een gekomen om in de Bree straat scherper toezicht te hou den op de verkeersregels en streng op te treden tegen wild parkeren. Op deze wijze denkt de gemeente de overlast in de straat enigszins te beperken. Zoals gisteren gemeld, neemt de weerstand tegen de gevolgen van het drukke tweerichtings verkeer in de Breestraat sterk toe. Bij de gemeente wil men in eerste instantie proberen de overlast, die het voortdurend stagnerende verkeer geeft, via strengere controle van de politie aan te pakken. De gemeente wil deze scherpe aanpak zo snel mogelijk uitge voerd zien. Bij de politie moet men dit extra werk echter nog organiseren. De verwachting is dat de scherpe controle met on geveer een week kan worden in gevoerd. De gemeente laat het van de resultaten afhangen of men tot andere - verder strek kende maatregelen - moet over gaan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3