ttszrrk „Bouw één groot winkelcentrum in oude dorp" tegenpool voor Winkelhof Leiderdorpse werkgroep wil Vertrek bij politie door woningproblemen Minister Gardeniers opent de Eendenkooi i-eidse agenda PAGINA 2 JMMM.U.'I n.'i.—t ZOETERWOUDE - "De Eenden kooi". Dat is de doopnaam voor het splinternieuwe verenigings gebouw in Zoeterwoude, die gis teravond ter gelegenheid van de officiële opening werd gegeven door Til Gardeniers, minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. Het idee voor de naam van dit zo genaamde „multifunctionele centrum" aan de Oranjelaan is afkomstig van pastoor Schlat- man. De naam is toepasselijk omdat de verenigingen na het pa rochiehuis "De Drie Eendjes" en het jeugdgebouw "De Vierde Eend" nu een nieuw onderko men gevonden hebben in deze "Eendenkooi" Samen met burgemeester Detmers onthulde de minister een kunst werk van de hand van de Zoeter- LEIDERDORP - De verbreding van de Oude Rijn ter hoogte van de Bruggestraat en de Hoofd straat in Leiderdorp blijkt schade te hebben veroorzaakt aan de huizen. Sinds de nieuwe walkant is aangelegd zakken de huizen langzaam maar zeker naar de diepte. De precieze oorzaak is nog niet vastgelegd, maar de ge dupeerde bewoners weten zeker dat het door de werkzaamheden is gekomen die nodig waren om de nieuwe walkant te bouwen. Een van de bewoners, de heer de Lange, ziet de achterkant van zijn winkel geleidelijk aan verder loskomen van de rest. De scheu ren in muur en vloeren zijn daar van een duidelijk bewijs. "Ik heb daar niet alleen mee te kampen. Over een lengte van wel zeven huizen zitten op dezelfde hoogte scheuren". De bewoners willen een rechtzaak tegen de provincie aanspannen als niet snel duidelijk wordt wie aansprakelijk gesteld kan wor den. "De provincie die de verbre ding heeft gerealiseerd zegt dat de uitvoerder verantwoordelijk is. De uitvoerder verwijst ons naar een verzekeringsmaat schappij die ons uiteindelijk weer naar de provincie heeft verwezen. We hopen dat er bin nenkort wat meer duidelijkheid in de zaak komt". deel van dat geld bij elkaar kun nen brengen. De rest zou de gemeente Leider dorp moeten bijleggen om dat in het winkelgebouw ook plaats is gereserveerd voor sociaal-cultu rele doeleinden, zoals bijvoor beeld cursusruimte voor K&O" De andere werkgroep die niet de economische maar de verkeers technische problemen had beke ken meende dat het oude cen trum van Leiderdorp twee win kelcentra zou krijgen, een in het Doeskwartier en een grotere waar nu nog het oude raadshuis staat. Tesamen vormen de twee werkgroepen het merendeel van de begeleidingscommissie zodat bij de samenstelüng van het eindadvies het voorstel in grote trekken wel zal worden geaccep- teerd. OEGSTGEEST - Herfstvakantie en niet al te best weer. Wat doe je dan? Je vervelen? Nee toch! Laat het maar weer aan de SJJO Stichting Jeugd en Jongerenwerk in Oegstgeest over. Net als in de zomervakantie hebben de vrijwilligers van SJJO zich gistermiddag ook weer gegeven voor het bezighouden van kinderen in hun vakantietijd. Het gemeentecentrum was er voor uitgekozen en als onderwerp had men een knutselinstuif. Uiteraard de nodige belangstelling van de kant van de kinderen, want wat is mooier dan te knippen, te plakken, te schilderen en te kliederen als je buiten nauwelijks kunt spelen door dat mistroostig klimaat. Vaak met een beetje hulp van vrijwilligers. Degenen die later met verfspatten in het gezicht het dienstverleningscentrum verlieten zullen wel het meest genoten hebben. Geef hen eens ongelijk.. Sint Jans Fanfare (1) De Zoeterwoudse St. Jans Fanfare geeft vanavond een jubileum concert. Na afloop van het con cert bestaat er gelegenheid het bestuur te feliciteren met het 75- jarig bestaan van de fanfare. In het kader van dit jubileum wor den er de komende dagen stic kers verkocht met het wapen van Zoeterwoude. Binnenkort wordt ook een lompenactie georganiseerd om de kas te spekken. Sint Jans Fanfare We blijven nog even in Zoeter woude door kort in te gaan op het programma van de jubile rende vereniging. Er staat niet alleen een mars, maar ook licht klassiek werk zoals New Baro- gue Suite van Ted Huggins en zelfs Country and Western op het programma. Een bewerking van Webber-Hautvast van de musical Jesus Christ Superstar zal ook ten gehore gebracht worden. Dit toch wel gevarieer de programma zal afgewerkt worden in Ons Huis aan het Kos terpad. Aanvang 20.00 uur en zo als al gezegd: daarna handjes schudden. Architectenwinkel In de Voorschotense architecten en woonwinkel kan men van avond weer terecht van 19.00 uur tot 20.30 uur. Het kantoortje aan de Molenlaan staat open voor gratis adviezen over alle veranderingen die men in huis wil aanbrengen. U kunt ook gaan met problemen over huren of bouwvergunningen. Van avond dus en verder nog op 17 november kunt U tereecht in de ze winkel. Organisatie: het NUT- Voorschoten. Knotsen (1) Het organiseren van elf evene menten is voorbehouden aan een carnavalsvereniging en wel aan de zeer actieve (dat mag wel eens gezegd worden) club uit Wassenaar: de Deylknotsen. Vanavond is het najaarsbal in het "Praethuys" op Duinrell. 11 november is daar ook de prin seninstallatie en op 6 januari is eveneens op Duinrell het "oude- wijvenbal". Daarna volgen twee avonden in het Jeroenhuis: het gemeentebal op 27 januari en het Oranjebal op 3 februari. Het bejaardenbal vindt in de sport hal plaats op 23 februari en op 24 februari is daar ook de kinder middag en het bal masqué. Knotsen (2) Het carnavalsseizoen wordt ook in Wassenaar dan weer besloten met de sluitingsavond (hoe kan het ook anders) en wel op 26 fe bruari. Maar daarmee zijn de Deylknotsen nog niet aan hun eind. Niet alleen is er nog een avond waarop vissen het zwemmen geleerd krijgen in al cohol; de haringhapavond op 28 februari, maar ook nog een toe gift in de vorm van het halfvas- tenbal op 24 maart. Feestneuzen, U hebt het in de agenda geno teerd? Bejaardenclub Niet alleen de carnavalsvereni ging begint het nieuwe seizoen, ook de bejaardenvereniging uit Wassenaar (de katholieke) be gint morgen weer met actief te zijn. Eerst een eucharistievie ring in de Willibrordk.erk vanaf 10.00 uur. Een uur later koffie in het Jeroenhuis en daarna een korte ledenvergadering, met onder meer de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. Voorgesteld worden mevrouw C.J.B. Nieman-Bonnet en de heer G.A. Hakkeling. Daarna een borrel en een luch. De ope rettevereniging "De Trouba dours" verzorgt het middagpro gramma. Klaverjassen In Zoeterwoude verzorgt de voet balvereniging Meerburg van avond weer een klaverjasbij- eenkomst in haar kantine. Om acht uur begint men te kaarten. WASSENAAR - De afgelopen vijf jaar zijn er in Wassenaar 13 man bij de politie vertrokken, als ge volg van huisvestingsproblemen. Momenteel staan er 14 man poli- tie-personeel op de lijst van wo ningzoekenden. Er wonen nu nog 8 politiemensen buiten Wasse- Het probleem zou kunnen worden aangepakt als het politiekorps in Wassenaar een aantal "eigen" woningen zou hebben of als er voorrang zou worden gegeven aan politiemensen by de toewij zing van woningen. Dat zeggen burgemeester en wethouders, bij de presentatie van hun financiële plannen voor '79. De gemeente werkt aan een rapport over de politie. "We blijven in deze kwestie attent, maar we realiseren ons dat dit probleem ook bij andere groepe ringen speelt, zo merken B en W op. Wassenaar heeft nog met een extra moeilijkheid te kampen wat de personeelssterkte van het korps betreft, in verband met de bewa king van de residenties van de ambassadeurs. B en W spreken dan ook over een "voortdurende zorg". De samenwerking op dat gebied met hogere overheden in Den Haag wordt dan wel "niet onbe vredigend' genoemd, toch blijft de vraag aanwezig, in hoeverre deze bewaking" die ten slotte mede tot de verantwoordelijk heid van de regering hoort, in het licht van de huidige situatie on der alle omstandigheden als op timaal kan worden beschouwd" Wandeltocht in Wassenaar WASSENAAR - De Wandelgroep CJV organiseert morgen voor de derde keer in successie een herfsttocht door Wassenaar. Er kan gewandeld worden over de afstanden 5, 10, 15 en 25 km. Het startbureau, dat gevestigd is in het Dorpscentrum in de School straat zal van 8 uur 's morgens tot 18.00 uur 's middags geopend zijn. Tot 15.00 uur kan daar gestart wor den voor de wandeling die in de afgelopen jaren honderden deel nemers getrokken heeft. Dege nen die de tocht volbrengen krij gen een speciaal ontworpen me daille. Van Zwieten, een van de gedupeerde bewoners, wijst aan waar de scheuren ook al door het behang zichtbaar zijn. Een paar maanden nadat de verbreding van de Rijn was gerealiseerd, ontdekte hij tot zijn ontzetting dat ook zijn nieuwgebouwde achterkamer niet bestand was tegen de ver zakking in de grond. Wassenaar bij jeugdtandzorg WASSENAAR - Ook de gemeente Wassenaar treedt nu toe tot de stichting ter bevordering van de jeugdtandverzorging in Katwijk en omgeving. Er werden al eerder stappen in die richting gezet toen er een geldlening verstrekt werd van 150.000 gulden voor de aan schaffing van de zogenaamde "dental car" een rijdende tand artsbehandelkamer, die de scholen bezoekt. Daarbij werd al overeengekomen dat de "car" door de stichting in Katwijk zou worden gebruikt. Sedertdien is ook in Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Warmond de tandartsenwagen in gebruik ge nomen. WASSENAAR - Het entreegeld van 50 gulden voor de aansluiting op de kabeltelevisie in Wassenaar wordt geschrapt. De toeslagen van 350 gulden, 550 gulden en 750 gulden voor bepaalde sectoren in de gemeente blijven wel gehand haafd. Het abonnementstarief zal 13,50 gulden bedragen. Minister Gardeniers wordt bij de ingang van het nieuwe gebouw, ver welkomd door een jeugdig meisje uit Zoeterwoude, dat haar een bosje bloemen overhandigt. LEIDERDORP - "Het oude raadhuis is een hokkentroep; mag plat. De woonhuizen ernaast mogen ook plat evenals het houten kruisgebouw aan de Berkenkade". Dit zijn enkele uitspraken opgetekend uit een rapport dat de Werkgroep bestaande uit vier leden van de begeleidings commissie "Oude Dorp" heeft samengesteld. Gevel scheurt na verbreding van Oude Rijn woudse mevrouw Kuiper, voor stellend een beeld van een groep eenden die door een hond naar de eendenkooi geleid worden. Dit kunstwerk zal straks de ingang van het gebouw sieren. Met de "Eendenkooi" is Zoeter woude Rijndijk een fraai zalen complex en sporthal rijker. Mi nister Gardeniers meende dat Zoeterwoude-dorp nu ook wel iets dergelijks zou willen hebben Financieel zal dit echter toch wel problemen gaan opleveren: "De Hoge Rijndijk is net voor de bui binnen nu het ministerie van CRM aan decentralisatie gaat doen, waardoor de financiële las ten voor rekening van de ge meente komen", aldus mevrouw Gardeniers. Toch hield de minis ter de deur nog een beetje open. "Nu is het antwoord aan anderen voor een tweede centrum in het dorp", zo sprak ze. Na het officiële gedeelte kregen de ongeveer 500 genodigden de kans het gebouw te bezichtigen en het bestuur van de stichting Multi functioneel Gebouw te felicite ren. "Een staaltje van burgerzin, nu nog genoeg burgerzin op brengen om het gebouw in stand te houden", aldus de minister. Een show van de drumfanfare "De Rijntamboers en een demonstra tie van de gymvereniging Meer burg vormden de verdere omlij sting van deze opening en tevens het begin van een feestweek rond de opening. Deze werkgroep, werd gevormd door de heren De Lange en Manshade <beide winkeliers uit het oude dorp), Chris Keizer en oud-wethouder, mevrouw Tich- ler-Moerman. Zij hebben een rapport samenge steld waarin het behoud van het winkelbestand in het oude dorp als eerste middel wordt gezien om de leefbaarheid daar te be houden. De werkgroep wil dat alle winkels die nu nog verspreid in-en rond de Hoofdstraat liggen, in één winkelblok worden on dergebracht. Winkelcentrum "Het oude raadshuis, plus de direct omliggende bebouwing zal het veld moeten ruimen om plaats te bieden aan een winkelcentrum waarin alle winkels uit het oude dorp centraal gevestigd zijn. De mensen kunnen op die manier al hun boodschappen in een keer doen en hoeven niet alle winkels in het oude dorp af te lopen. We hebben dit plan opgezet aan de hand van een eerder gehouden behoefte onderzoek. Dit onder zoek geeft aan dat de consument het in oude gedeelte van Leider dorp te weinig winkelvloerop pervlakte tot haar beschikking heeft. Met andere woorden, we hebben er te weinig winkels die veelal nog te klein zijn ook om een goed assortiment artikelen aan te kunnen bieden," aldus De Lange die de begeleidingscom missie vertelde dat zo'n concen tratie van winkeliers geen concu- rerende werking heeft ten aan zien van het nieuwe winkelcen trum in de wijk Winkelhof. Tegenpool "Dit Oude-Dorp-winkelcentrum is meer een tegenpool van hetgeen in Winkelhof wordt gebouwd. Dé behoefte die de kopers in het ou de dorp hebben, daar gaat het om. In het eerder genoemde behoef te-onderzoek zou 25u0 vierkante meter winkelvloeroppervlakte voldoende zijn, op dit moment haalt het oude dorp dat nog niet eens. Deze raming geeft echter voorlopige cijfers, de "echte" zullen aan de hand van een nieuw deelonderzoek eind deze maand worden bekend gemaakt. De werkgroep pleit voor tweedui zend vierkante meter op de plek van het oude raadhuis, vyfhon- derd in het Doeskwartier. Die wijk zou anders te ver van de winkelconcentratie liggen. In de ze tijd is het niet meer haalbaar om je als "winkel om de hoek" te handhaven. We moeten voorkomen dat deze sluiten. Dat zou de zaak helemaal geen goed doen. Winkels zijn no dig om leven in de brouwerij te houden. Wil je winkels laten voortbestaan dan moet je je met elkaar op een punt vestigen. Dat kan alleen als de raadhuisbuurt tegen de vlakte gaat. De plek ligt helaas niet in het centrum maar ergens anders is het niet mogelijk zoiets te realiseren. Tja, kaalslag doet zeer, maar dat kan door een goede architect aardig worden opgevangen", aldus De Lange. Leefbaarheid Het PPR raadslid Gordijn vond dat in het rapport alleen maar naar de economische kant is gekeken, zonder dat daarbij voldoende is gelet op de leefbaarheid in het oude dorp. "Je gaat toch geen tweede winkelcentrum bouwen terwijl de hele regio al op z'n kop staat door Winkelhof? Dat gaat volgens mij niet. We moeten het winkeltje om de hoek behou den" De heer Manshade legde de leden van de begeleidingscommissie uit dat het rapport niet achter de feiten wilde aan lopen. "Daarom hebben we dingen voorgesteld die misschien een beetje erg radi caal overkomen. De winkels in de Oraryewijk moeten bijvoorbeeld weg, gewoon een kwestie van vooruitkijken. Eerst werd er een nieuw winkelcentrum in Win kelhof gebouwd. Gevolg: de ver spreid liggende winkels in het oude dorp worden met sluiting bedreigd vanwege de nadelige concurrentiepositie Een goede oplossing blijft dan voor ze over concentreren op een centrale plek. Ga je niet verder dan komen de andere winkeliers, en met na me in de Oranjewijk, na een tijdje ook weer in moeilijkheden. Van wege weer die oneerlijke concur rentie. Nee, in het oude Dorp moet een winkelcentrum komen met veel verschillende winkels. In elk geval genoeg om de koper een totaalpakket te bieden aan ar tikelen die vooral moeten zijn ge richt op de eerste levensbehoef ten." Bedrag Wethouder Bezemer vroeg de werkgroep hoe het bedrag op ta fel moet komen om ht oude raad huis met bijgebouwen te kopen. De gemeente Leiderdorp rekent namelijk op 850.000 gulden die bestemd zijn voor een gedeelte van het nieuwe raadhuis. De heer De Lange had dit nog niet uitvoe rig besproken met de werkgroep maar had zelf hierover wel al en kele ideeën. "We zullen met de winkeliers ge zamenlijk een stichting of een beheersvereniging moeten op richten. Het oude raadhuis mag in elk geval niet in handen van een projectontwikkelaar vallen. Er is nog geen financieringsplan gemaakt maar de winkeliers zou den best gezamenlijk een groot VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Lei derdorp, informatieavond Baha'i gem. 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Club v. alleenstaanden, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, scholie rencafé 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandicapten soos, 21-24 uur; eethuis Repelsteeltje 18-19.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcen- trum, soosavond, vanaf 21.30 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwij gerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, lezing "Garandeert de Bijbel een weg naar God?" 20.00 uur. Centrum Vakopleiding voor Vol wassenen, Rooseveltstraat 45, open-huis 13-21 uur, za. van 8.45-13.30 uur. Leidse Schouwburg, Duitse ver tolking van "Kiss me Kate", 20.15 Spiritisch Genootschap, Middel weg 28, avond over "Psychome trie", 20 uur. Rapenburg 100, vergadering PPR, 20 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerk- koorstraat 17, OPTREDEN Kef, 22 Leiderdorp, Leythenrode, bazar van 15-17 en 18.30-22 uur. Voorschoten, Molenlaan 3, Archi- tektenwinkel, 19 uur. Zoeterwoude, Ons Huis, jubileum concert St. Jansfanfare, 20 uur. Wassenaar, Praathuis, Duinrell, najaarsbal Deylknotsen, 20 uur. Wassenaar, Dorpscentrum, Schoolstraat, start herfstwandel- tocht, za. tussen 8-15 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, noord-binnen stad, Noorderkwartier en Groenoord): M. J. H. van Tol, Sitterlaan 80, tel. 142427; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad): Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; Wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm. F. Lahr, Zoeter woudse Singel 11, tel. 120347; van zondag 8 tot 24 uur A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door J. van de Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zaterdag); H. B. van Wyk, v. d. Valkboumanweg 198, tel. 890529, spreekuur van 12.30-13 uur op Merel- straat 184A, tel. 891000 (zondag). Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - A. Meiman, J. W. Friso- laan 13, tel. 2493 (zaterdag); B. Schota nus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zondag). Warmond - E. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 20 tot 27 oktober, waargenomen door. Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor-, uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2