LACHEN/BRULLEN, MAAR „GEWONDEN HELPEN. HO MAAR Valkenburg wil té hoge voetbrug stuk verlagen Nieuw boek over oud Katwijk „We hoeven voor geen ploeg onder te doen ONDERZOEK IN RIJNSBURG NAAR DORPSVERKEER Caroline van Hemert komt zingen in tempelgebouw Katwijk VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 5? imantische liederen uit Schotland KATWIJK - Lied- en oratoriumzangeres Caroline van Hemert geeft vol gende week donderdag 26 oktober een concert in Katwijk. De uitvoering is vanaf 20.15 uur in de Soefïtempel. De alt-mezzo wordt op de piano begeleid door Rudolf Jansen. Het concert wordt georganiseerd door volksuniversiteit K O. Caroline van Hemert was voorheen een actrice, die na zanglessen bij Béatrice Miranda en na een studie in Engeland en Duitsland helemaal op zang overging. Zij zingt graag in Nederland, zowel op uitvoeringen van koren in stad en land als op uitvoeringen zoals zij nu in Katwijk gaat geven. "Zij brengt romantische liederen en volkszangen uit haar vader land Schotland en wordt daarbij op perfecte wijze door Jansen op een Bechstein-vleugel begeleid", aldus een persbericht van K O. Toegangsbewijzen voor deze uitvoering zijn verkrijgbaar bij de WV en bij het K O-kantoor in gebouw Tripodia van 9 tot 12 uur. Eventueel zijn er 26 oktober kaarten aan de kassa te koop. ALPHEN AAN DEN RIJN - "M n man ligt in het water!" werd er hysterisch geschreeuwd. Ker mende slachtoffers lagen her en der verspreid. Brandende objec ten, tal van vernielingen en vele slachtoffers. Op het parkeerter rein aan de Sportlaan en op het terrein aan de Burgemeester Bruins Slotsingel speelden zich (letterlijk en figuurlijk) de meest afschuwelijke taferelen af. Grijnzend Het leek wel alsof de vijand net was vertrokken. Dat was dan ook precies waar het allemaal om ging. De Berscherming Be volking (BB) hield gisteren een paraatheidsoefening voor haar hulpverleners. Op de gefingeer de rampterreinen schoten een kleine vijfhonderd BB-ers uit de omgeving van Leiden, Zoeter- woude en Alphen de "gewon den" te hulp. Het grootste ge deelte van hen nam de oefening nauwelijks serieus. Breeduit grijnzend, dan wel hardop brul lend van de lach reageerden zij op noodkreten van de slachtof fers. Slachtoffers die het juist allemaal opperbest deden. Zij behoorden voornamelijk tot de zogenaam de Lotus-groep. Na een drie-ja rige opleiding verwierven zij een diploma en konden zich ver volgens verhuren om in een "spel", zoals dat gisteren werd gespeeld, te fungeren als slacht offers van bijvoorbeeld oorlogs gewelddadigheden. Op vaak overtuigende wijze simuleerden zij de nodige kwalen, die op het lichaam waren nagebootst. De troepen van de Bescherming Bevolking keken echter niet zo nauw. Organisatorisch ging er nogal eens wat mis en het werd de leiding vooral kwalijk geno men dat de mensen van de BB met ondeugdelijk materiaal moesten werken. Gisterochtend gingen op het terrein aan de Bruins Slotsingel drie BB-ers te water omdat tijdens de bouw van een brug het hout brak. Eén van hen moest even later voor een tweede keer het water in omdat zijn bril nog op de bodem lag. "Niemand van de leiding was aanwezig om tegen ons te zeggen waar wij in ons natte plunje te recht konden. Wij moesten zelfs nog voor vervoer zorgen naar één van de centra (gebouw Nabij of de Goede Herderkerk) waar artsen aanwezig waren. Geen enkele arts keek echter naar ons om. We konden niet aan een an der pak komen en toen we onze eigen kleren weer aan hadden getrokken werd ons een nega tieve instelling verweten. Nee, de organisatie leek nergens op", reageerden de gedupeerden. Sector-commandant N.H. Koning, de algehele leider: "We werken alleen met deugdelijk mate riaal. Touwen worden regelma tig gecontroleerd omdat wij niet kunnen riskeren dat een touw breekt als iemand aan een touw naar beneden wordt gelaten. De palen waar wij gisteren mee werkten waren ons geleverd door een aannemersbedrijf uit Alphen en die heeft het hout op een verkeerde wijze getest. Het is jammer dat het is voorgeval len". Eén en ander had echter wel tot gevolg dat de instelling van de overige BB-ers nogal laconiek was. Toen de actie rond de klok van half twee losbarstte bleef het gros met de handen in de zakken staan, luidlachend toe kijken. Iets dat toch zeker niet de bedoeling is van een dergeli j- ke actie. "Maar spel" J. Heimig, die toezicht had op de taferelen aan de Bruins Slotsin gel: "Als er werkelijk zo'n nood situatie uitbreekt komt dat echt niet voor. Dit is maar een spel. Zeker bij de behandeling van de Lotus-mensen durft de één niet omdat hij bang is door de ander uitgelachen te worden, 's Och tends, toen padvinders slachtof fers waren, ging het allemaal goed. Die jongens zeggen niets terug als zij geholpen worden. Daarnaast zijn de BB-ers bang om met echte gewonden in aan raking te komen". "Gewonden" op een rijtje langs de zandwinplas in Alphen: onderdeel van de BB-oefeningwaarbij heel wat werd "afgelachen" Op de rampterreinen steeg regel matig een luid gelach op van de "burger-beschermers". Toen een slachtoffer per brancard van een hoge stelling moest worden la ten gezakt brulde één: "Deze is al bewusteloos, dus daar heb je een makkie aan!" Dit in tegenstel ling tot een gewonde, die tegen stribbelde toen hij op een bran card werd getild. Een bescher mer die toekeek: "Geef hem maar een tik in zijn nek, dan houdt hij zich wel rustig", waarop alle omstanders in la chen uitbarstten. De BB-ers liepen ook geen stap harder toen een vrouw kwam schreeuwen dat haar man in het water lag. "Vanmorgen lagen er van ons drie in het water en toen kwam er ook niemand helpen", antwoordden enkele BB-ers luchtig. Toen tegen het eind van de oefe ning nog één slachtoffer werd vermist maar niemand meer werd gevonden nam een pad vindertje maar plaats op de brancard, waarmee de oefening was afgelopen. "Geslaagd kan ik de oefening niet noemen. Er zijn een paar fouten gemaakt en daarom was het ook een oefening. Van de foutjes moeten we leren", deelde N.H. Koning na afloop mee. Spelende kinderenonderaan deze Valkenburgse brug, zijn doorgaans in gevaar. Fietsers en brom fietsers kunnen hen niet zien als ze de "hoogte" oprijden „Klim" voor bejaarden VALKENBURG - De gemeente Valkenburg wil de "omstre den" voetbrug over de Grote Watering toch verlagen. De gemeenteraad zal hierover volgende week dinsdag (24 oktober) een uitspraak moe ten doen. De verlaging (tot een doorvaarthoogte van 1,50 meter) gaat ruim f 12.000 kosten. Het zijn vooral de moeilijk ter been zijnde bejaarden die om de haverklap bij de gemeen te klachten indienen dat het voor hen "uiterst moeilijk" is de brug zonder gevaar te nemen. Voorts is de brug ge vaarlijk voor kinderen die aan de ene kant spelen, als er een (brom)fiets van de ande re zijde over wil. De berijder van dit voertuig kan, gezien de hoogte van de brug, de spelende kinderen niet zien. De "vorige" gemeenteraad heeft al verschillende malen de problemen van de (te) ho ge voetbrug op tafel gekre gen. Nog niet zo heel erg lang geleden besloot de raad tre den aan te brengen aan één kant. Op die manier wilde men de problemen voor de recreatie zien te voorkomen. Na een jaar "proefdraaien" zou de situatie opnieuw worden bekeken. De klachten zijn echter geble ven. Daarom willen burge meester en wethouders de brug verlagen tot anderhal ve meter doorvaarthoogte. Volgens hen zal hierdoor re creatie toch nog tot de moge lijkheden behoren. der van de gemeente het noemde, gebeurd. Aanvankelijk wilde het ge meentebestuur de voetbrug vervangen door een "gewo ne" brug. De raadsleden wil den hier echter niet aan. Zij vreesden dat de woonwijk die er aan grenst te veel over last van het verkeer zou krij gen. De raad weigerde ook een voorstel van B en W te aanvaarden om de voetbrug te verlagen tot één meter doorvaarthoogte. Nu willen B en W een halve meter om hoog gaan. Wat de recreatievaart betreft zullen er, volgens een amb tenaar van de gemeente Val kenburg, weinig problemen opdoemen. Volgens hem zijn het uitsluitend kleinere bootjes, zoals roeiboten en rubberboten, die onder de brug varen. "De recreatie heeft nauwelijks belangstel ling voor deze route. Het ver lagen van het bruggetje zal daarom nauwelijks een be lemmering vormen. Jachtjes zien we er niet, want daar is het water in de Grote Wate ring niet diep genoeg voor". "Akelig hoog" Voorzover bekend zijn er in het verleden geen ongelukken op het "akelig hoge brug getje", zoals een woordvoer- Maarten Schouten over polo-eersteklasser BZPC: BODEGRAVEN - "Er waren al weddenschappen bij de supporters over de grootte van de nederlaag tegen Ne- reus. De verwachting was echt dat we dik klop zouden krijgen", verkondigt Maarten Schouten. De Bodegraver speelt sinds drie jaar in het team van de Bodegraafse zwem- en poloclub BZPC. Vorig seizoen promoveerde de formatie van coach Marcel Meyer naar de eerste klasse. Het afgelo pen weekeinde begon voor hen de waterpolo-competitie. Een gedenkwaardiger start hadden de Bodegraafse waterpoloërs zich nauwelijks kunnen denken. Meteen al moest worden aange treden tegen Nereus, dat juist was gedegradeerd uit de hoofd klasse. BZPC moest dit debuut in de eerste klasse bekopen met een nipte 5-4 nederlaag. Een eervolle nederlaag, dat zeker. Maarten Schouten: "Een punt was voor ons zeker verdiend geweest. We waren echt niet de mindere" Vertrouwen Alhoewel een nederlaag zo vroeg in de competitie nauwelijks een prettige ervaring valt te noemen, kan BZPC in dit geval de nieuwe competitie vol vertrouwen tege moet zien. "Nereus is theoretisch de beste. Tussen ons en Nereus bestaan echter aanzienlijke ver schillen, die de ware krachtsver houding nog versluieren. Eén daarvan is het feit dat Nereus al ruim twee maanden met de voor bereiding van de competitie be zig is. Wij trainen nu pas een maand. In de wedstrijd viel daar bijna niets van te merken. Mis schien hebben zij ons onderschat terwijl BZPC juist optimaal ge motiveerd was. Voor ons bete kent het echter dat wij deze com petitie voor geen ploeg hoeven onder te doen. Ik durf dan ook best te rekenen op een midden- moot-positie. Dat moet zeker mogelijk zijn", aldus Maarten Schouten. Het BZPC-team heeft dit jaar een ploeg van slechts acht man. Maarten Schouten wijt de ne derlaag van zaterdag vooral aan dit geringe aantal spelers: "Het spel in de eerste klasse is veel sneller dan in de tweede. Het sneller spelen vraagt automa tisch meer conditie. Er moet dan ook meer gewisseld worden. Daarvoor komen wij twee man te kort. Dit gat kan deels worden opgevuld met Ronnie de Hey Deze speler komt net uit de jeugd en mist nu nog de routine. Ook met hem bij de selectie ontbreekt er echter altijd nog één man. Te gen Nereus resulteerde dit alles in een inzinking in het derde part We kwamen toen met 5-2 achter. In de vierde periode herstelden we ons daarentegen weer en kwamen we maar net iets te kort voor een puntendeling", vertelt Schouten spijtig. Routine BZPC rekende voor het begin van het nieuwe seizoen op twee spe lers die echter hebben afgehaakt. Lange tijd was er sprake van dat Bas Jan Stam de Bodegraafse poloploeg zou komen versterken. "Die speler kwam bij Zian Vites se vandaan dus hij had echt wel de nodige routine met zich mee gebracht", verzekert Maarten Schouten. Om onbekende reden kwam deze aanwinst niet. Tim Poot, die vorig jaar wel in het eer ste team speelde, moet het dit jaar vanwege zijn studie wat kalmer aan doen. Hij is de tweede afha ker. Wat de overige spelers betreft draait BZPC op volle kracht. Maarten Schouten noemt in één rij een aantal spelers op uit het Bodegraafse zevental: "Kees Teekens is als laatste man niet te passeren, Rolf Groenendijk draait verdedigend eveneens uit stekend en doelman Jur Wind- horst die is gewoon onwijs goed. Afgelopen zaterdag manifesteer de hij zich weer als een geweldige sluitpost. Kees Sandifoortis weer helemaal in topvorm en Maarten van Ettinger is niet te houden als hij eenmaal in het water is. Die had nooit verwacht dat hij nog eens in de eerste klasse zou spe len. Nu dat wel zo is wil hij zich ook nog zolang mogelijk laten gelden. Je had hem moeten zien toen we kampioen werden vorig jaar. Hij deed werkelijk het gek ste van allemaal!" lacht Maarten Schouten. Het kampioensjaar zal hij nooit vergeten. "Het was een fantas tisch jaar. Het begon eigenlijk al met de wedstrijd om het kam pioenschap twee jaar geleden. Tegen De Gouwe verloren we toen in de laatste minuut door een strafworp. Sinds we degra deerden uit de eerste klas hebben we altijd geprobeerd zo snel mo gelijk terug te komen. Twee sei zoenen geleden was De Gouwe ons nog net voor. Maar in het laac- ste seizoen ging er niets mis. Het was een hartstikke goed jaar" Maarten Schouten bezet in de ploeg van Marcel Meyer samen met Maarten van Ettinger de half- plaatsen. Maarten Schouten is een linkshandige speler, hetgeen voor de tegenstander altijd weer problemen oplevert. Hij beschikt over een goed schot en scoort vooral via de break-out. "Over het algemeen denk ik dat BZPC sneller is geworden. Dat is wel het grootste verschil met vorig jaar. Iets waar we nog even op Waterpoloër Maarten Schouten moeten trainen om weer in het ritme te geraken is vooral de nummerieke meerderheid. Vorig seizoen liep dat uitstekend maar tegen Nereus benutten we de man-meer situatie maar één of twee keer. Daar moeten we ge woon nog even goed op trainen" vindt Schouten Derby Nu ook BZPC in de eerste klasse speelt keert de derby tegen het Waddinxveense De Gouwe terug. "Een wedstrijd waar je naar toe leeft. Je kent de spelers van De Gouwe. Het zijn veelal vrienden van je. Tijdens de wedstrijd gaat het dan hard tegen hard maar eenmaal uit het water worden de handen weer geschud. Die wedstrijd wordt volgende week zaterdag gespeeld. Ik verheug me er nu al op. Net als in andere wed strijden gaan we ook tegen Gou we gewoon proberen om te win nen. Als we verliezen is het jam mer en treuren we echt geen we ken na. Daarvoor is de stemming veel te goed. Het is een hartstikke fijne club", concludeert Bode graver Maarten Schouten. GERARD HAVERKAMP Vierde „kijkwerk" over badplaats KATWIJK - "De behoefte om steeds grotere schepen in de vaart te brengen rond de eeuw wisseling bracht problemen met zich. Men ging steeds meer vis af slaan in IJmuiden toen daar de vissersschepen binnenkwamen. Transport naar Katwijk was te moeilijk. Het was de heer A. van Schie. in de badplaats algemeen bekend als Alt Scie, die de stoute schoenen aantrok en een vrachtauto kocht om daarmee vis van IJmuiden naar Katwijk te vervoeren. De Katwijkse visboeren verkochten de vis op hun beurt weer verder in Leiden en omstreken". Een uittreksel van de tekst die Katwijker Jan van der Plas in zijn vierde boekwerkje over badplaats onder de titel "Kijkjes in Katwijk" heeft geschreven. Het tachtig hoofd stukjes met foto's en flinke bij schriften tellende boek is dezer dagen verschenen bij uitgeverij Repro-Holland in Alphen aan den Rijn. Het eerste en tweede deel van de serie zijn thans in herdruk en van het derde deel is de derde druk nog in de verkoop. In zijn voorwoord bij het vierde deel schrijft Jan van der Plas on der meer: "De geschiedenis van Katwijk is erg boeiend. Zó boeiend, dat deze door de "zand stormen" van haar ontwikkeling niet mag worden bedolven. Katwijk is zo geheel anders gewor den. Van het oude vertrouwde is bijna alles weggebroken. Ik be waar kostbare herinneringen aan die "oude tijd", die romantisch en gemoedelijk was ondanks de vaak moeilijke omstandigheden waarin men het maar moest zien te redden. Ik heb in dit boekje geprobeerd de zeldzame dingen van de tijd te latn herleven en de platgetreden paden van de ge schiedenis te vermijden". Het boekje besteedt aandacht aan diverse facetten van het Katwijk van vroeger. Cleyn Duin, toen nog duinlandschap in plaats van een flatrijke wijk. Het klaphuis met openbare toiletten aan de boulevard ter hoogte van het Waaigat, dat in de Tweede We reldoorlog door de Duitsers werd gesloopt. De bouw van het her vormde Gasthuis in 1910. De ballasthaven in landelijke omge ving op de plek waar nu de flats en eengezinswoningen in de nieuwe Molenwijk in Katwyk- Binnen staan. De katoentuin die vroeger aan de Van der Vegt- straat was, waar netten voor vis sersschepen werden gemaakt. En tot slot vermelden we van de tachtig verschillende onderdelen in het boekje van Jan van der Plas een foto, die het kappen van bo men langs de Zeeweg laat zien. Dit om de Zeeweg te verbreden. Dat gebeurde in 1925. RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg gaat werken aan een verkeerscirculatieplan. Hiervoor moet de gemeenteraad, die vol gende week donderdag verga dert, een geldbedrag van f. 50.000 beschikbaar stellen. Van dit geld zal een plan worden opgesteld. Het plan omvat een onderzoek van het centrum uitgebreid met de wijken rond de bebouwde kom. Tevens zal daarin de samenhang van diverse wijken en de relatie tot het centrum worden bekeken. Het ingenieursbureau Van Dijk, dat het plan zal samenstellen, gaat uit van de volgende doel stellingen Het verkeer moet vlot en veilig worden afgewikkeld. Het we gennet zou dan zo ingericht moe ten worden dat het vele vracht verkeer geen bijzondere nadelige invloed heeft op de afwikkeling van het overige verkeer; sluipverkeer moet worden be streden; I het centrum moet vanuit alle richtingen goed bereikbaar zijn. Katwijkse wijk wil werkgroep voor „cultuur" KATWIJK - De wijk vereniging Koestal-^Overduin in Katwijk wil een culturele commissie gaan op richten. Dit voorstel van het verenigingsbe stuur wordt besproken tijdens de algemene ledenvergadering, van volgende week dinsdag (24 okto ber) om 20 uur in clubhuis 't Tref punt aan de Louise de Coligny- laan. Tijdens de bijeenkomst is er een bestuursverkiezing. Het bestuur stelt voor als opvolgster van N.J. Alblas-van Leeuwen de nu al waarnemende L. Oosterboer-van de Pijpekamp te benoemen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23