"Kerk moet hartelijker zijn Humanisten boos over rapport rond euthanasie Onnavolgbare humor in Marx Brothers Festival Voorzitter "Wilde Ganzen" SPECIALE KERK DIENSTEN „Django, man zonder genade de moeite nauwelijks waard „KOGELS VOOR GRINGO" VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 *rr* PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - Het Humanistisch Verbond Nederland heeft protest aangetekend tegen het rapport van de Nationale Ziekenhuisraad over „levenstestament/euthanasieverklaring". Dit rapport behandelt onder meer de vraag of een arts die niet zelf aan euthanasie wil meewerken, in zo'n geval zou moeten doorverwijzen naar een arts die daar in beginsel wel toe bereid is. Het Humanistisch Verbond is het oneens met het ontkennende antwoord dat de Ziekenhuisraad op de vraag geeft. Deze stelt namelijk dat een christelijke arts met zijn doorverwijzing zou meewerken aan iets wat „om Gods wil niet zou mogen geschieden". Het Humanistisch Verbond heeft dringend om een gesprek met de Zieken huisraad hierover verzocht. Het Humanistisch Verbond had die plicht tot door verwijzing bepleit onder het motief dat een arts anders zijn of haar zedelijke opvattingen aan een ander zou opleggen. De Ziekenhuisraad nau mei- over gezegd dat dit pleidooi voor doorverwijzing „voor de humanistische opvatting toch eigenlijk ook onaanvaardbaar zou moeten zijn". Het Humanistisch Verbond neemt het niet dat een zogenaamde neutrale koepel van ziekenhuisbe sturen zich het recht aanmatigt te bepalen wat humanistisch is. Uit één en ander blijkt wel, aldus het Humanistisch Verbond, hoe groot de confes sionele macht in de ziekenhuiswereld is. Dezelfde ziekenhuisbesturen die wel buitenkerkelijke pa tiënten opnemen maar geen humanistische geestelijke verzorging als keuzemogelijkheid aanbieden, menen nu ook hun levensovertuiging feitelijk te mogen opleggen aan hun andersden kende patiënten. Dat kon misschien nog - zo be sluit het Humanistisch Verbond - in een tijd, waarin de verzuiling hoogtij vierde, maar dat tijd perk is in de ziekenhuizen door de feiten achter haald. De Leeuwenhorst in Noordwijkerhout, waar volgende week het Landelijk Pastoraal Overleg wordt voortgezet. UTRECHT (ANP) - Opval lend positiever, duidelij ker. en eensgezinder zijn de suggesties waarmee de delegaties van de zeven r.k.-bisdommen eind ok tober naar het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) gaan, dan de nogal ver warde geluiden over ker kopbouw tijdens de vorige bijeenkomst in mei. Met de bijdrage van de bisschop pen zijn de schriftelijke aanbeve lingen die de 7 diocesane delega ties hebben gedaan de basis voor de uiteindelijke beleidsugge- sties, die 28 en 29 oktober in Noordwijkerhout worden ge daan onder het motto 'Kerk als gemeenschap en als factor van gemeenschapsopbouw, ook in de samenleving'. Vooral op grond van hun contacten met allerlei groepen in de kerk komen de de legaties tot hun aanbevelingen inzake het omgaan met groepen, de vorming tot geloven, het op bouwen van een kader en het scheppen van een kerk die harte lijker overkomt en dichter bij de mensen staat, uit de meeste bisdommen wordt er sterk voor gepleit om in elk geval niet wantrouwend te staan te genover allerlei groepen die mo menteel binnen de kerk bestaan en die de kerk meer tot een echte gemeenschap kunnen maken, mits men elkaar kansen geeft en mits het wantrouwen niet de bo ventoon voert. In het algemeen HILVERSUM (ANP) - J.F. Samsom (herv.)te Noordwijk, oud-uitgever, is voorzitter geworden van het bestuur van de stichting voor oecumenisch omroep-werelddiakonaat Wilde Ganzen/Ikon. Hij volgt als zodanig H.J. Timmer (72) uit Naarden op, die mede-oprichter van de stichting is en jarenlang voorzitter van en stuwende kracht achter het werk van de Wilde Ganzen geweest. Hij trad terug in verband met zijn leeftijd. waardeert men in de groepen dat deze mikken op de toekomst en plaatselijke geloofsgemeenschap en de pastores worden aange spoord tot concrete aandacht en medewerking. Groningen stelt voor dat kerkelijke financiën beschikbaar worden gesteld aan deze groeperingen en bewegingen. Vele missen - aldus Haarlem deskundige leiding. Er is volgens de Haarlemse delega tie nog onvoldoende contact tus sen de progressieve groeperin gen, conservatieve groepen en de middenmoot van de kerk. Een aantal basisgroepen voelt zich geïsoleerd vanwege twijfel en de concurrentie-angst bij de kerk gemeenschap en vooral bij de of ficiële instanties. Ook de Bossche delegatie vraagt de communica tie tussen groepen onderling te bevorderen, zodat zij kunnen le ren van eikaars fouten, ontdek kingen en inspiratie. De Roermondse delegatie heeft eveneens goede ervaringen met groepen aan de basis, al zijn er grenzen om zich tot de katholieke kerk te mogen rekenen. Men moet de verscheidenheid con fronteren met de waarheid van het geloof, die door de kerk moet bewaard en verkondigd worden. Mét andere delegaties wijst Roermond op de noodzakelijke aandacht voor het parochieleven en de gelovige verbondenheid met paus en bisschoppen. Rotterdam spreekt van een 'riske rend vertrouwen' dat nodig is van de kant van het gezag, op basis van een echte loyaliteit ten op zichte van dat gezag. Volgens de Utrechtse delegatie moet er naast de bestaande structuur van paro chies en dekenaten ruimte ko men voor kleine groepen. De geloofskennis en de vorming tot geloven staan ook hoog geno teerd op de lijst met suggesties. Met name de Limburgse delega tie legt de nadruk op de verdie ping van de geloofskennis. Op een duidelijke bevattelijke wijze moet de kerkelijke leer van het laatste concilie en van de daarop gevolgde stukken naar de basis worden gebracht. Dit zou ook in de katechese voor de jeugd moe ten gebeuren, aldus deze delega tie, die tevens pleit voor een her waardering van het sacramentele leven, liturgie en gebed. De Rotterdamse delegatie noemt een dergelijke en door de bis schoppen goedgekeurde kate chese aan volwassenen, jongeren en kinderen zelfs een 'absolute voorwaarde voor kerkopbouw Rotterdam stelt dan ook kateche se en toerusting voor als thema voor de LPO-zitting na oktober. Andere bisdommen leggen meer nadruk op een herkenbaarder verkondiging van het geloof en op een hartelijker en meer uitno digende kerkgemeenschap. De kerk - aldus de Bossche sugges ties - moet dichter bij de mensen komen, meer uit het hart spreken dan met onpersoonlijke, geleerde woorden. "Alle hens" In een kerk die tegelijk afbrokkelt en gonst van allerlei hoopgeven de activiteiten is volgens de dio cesane delegaties naar het LPO kadervorming een eerste vereis te. "Alle hens aan dek" stelt Bre da en vraagt, met andere delega ties, doelbewust te streven naar gelijkwaarige inschakeling van mannen en vrouwen, gehuwd of ongehuwd, ook in de ambtsbe diening, Groningen beveelt aan, 'dat de leken worden uitgenodigd op een actieve en creatieve wijze uitdrukking te geven aan hun geloof, zowel in verkondiging en liturgie als ook in diakonie en spi ritualiteit'. LEIDEN - In de Lutherse Kerk (Hooglandsekerkgracht 26) zul len dit najaar op donderdag avond concerten van elk één uur gegeven worden. Op de eerste avond, 26 oktober (20.30 uur) ge ven de organist H.C. Jasperse en het Chr. Jongerenkoor Oegst- geest onder leiding van Theo To- bé een concert met werken van o.a. Muffat, Tallis, Bach en Böhm. De toegang is gratis. De volgende concerten zullen zijn op 16 no vember en 14 december. I De eucharistieviering morgen 19.00 uur) in de Herensingelkerk in Leiden wordt verzorgd door het groot gemengd koor van de Bartolomeus parochie uit Voor hout o.l.v. broeder Lidwinus. Ge zongen zal worden de mis Ponti- ficalis Secunda van Perosi met de wisselende Latijnse gezangen van de zondag. Orgelbegeleiding: drs. G. Thomassen, voorganger pater P. de Ridder. I De eerste cantatedienst van het nieuwe seizoen zal zondagmid dag (17.00 uur) worden gehouden in het Leidse Zuiderkerk. De ora toriumvereniging Ex Animo zal o.l.v. Wim de Ru het "gloria" en het "sanctus" uit de Paukenmes- se van Joseph Haydn zingen, aan het orgel begeleid door Joop Brons. Voorgangen dr. P. Sijts- I De jongerengroep The Lord's Folks verzorgt zaterdag (19.00 uur) een eucharistieviering in de r.k. kerk in Oud Ade. I Ter gelegenheid van Wereldmis siedag verzorgt de werkgroep missie en ontwikkeling in de Menswording in Leiderdorp bij eenkomsten op zaterdag (19.00 uur) en zondag (9.00 uur). Om twaalf uur is er een gezinsdienst. Op maandagavond (20.15 uur) ko men vragen aan bod als: christen zijn en politiek, wat heeft het met elkaar te maken, in hoeverre kan en mag een predikant zich poli tiek engageren. Er is een forum met pastoor Vreeburg, pastor Langen bach, de heer Groeneveld van "Kerk en samenleving" en de heer Toelen, voorzitter CDA- Leiderdorp. In de Pius X-kerk aan de Van Nesstraat in Alphen aan den Rijn wordt zondag 10.30 uur een La- tij nsamerikaanse mis uitge voerd: de misa criolla. De mis zal worden gezongen door het Be verwij ks Katholiek Gemengd Koor in samenwerking met het ensemble "Los Amigos del Para na". In samenwerking met Kerk in Nood hebben koor en en semble zich al vele malen ingezet voor een stuk ontwikkelings- en missiewerk in Brazilië. In de H. Eucharistieviering zal pa ter Jan ter Mors, reeds 21 jaar werkzaam in Brazilië, vertellen over zijn werk. De spaghetti-western mag dan in middels bogen op een jarenlange traditie, het blijft toch een heel merkwaardig fenomeen in dit toch bij uitstek Amerikaanse genre. Sergio Leone heeft met "Once upon a time in the west" de Italiaanse versie van de western weliswaar een eigen gezicht ge geven, wat de met aanzienlijk minder talenten begiftigde regis seurs in zijn voetspoor afleveren, is toch nimmer aanleiding om diep onder de indruk de bio scoopdeuren achter je te sluiten. Leone kon met de - soms overi gens wel erg irritante - traagheid, die zijn films zo kenmerken, nog een zekere spanning suggereren, dat is bijvoorbeeld een Lucio Fulci niet gegeven. Ongetwijfeld koestert hij ook minder grote ar tistieke ambities, maar dat is nog geen reden om de film "Django, de man-zonder genade" vol te proppen met oneindig schiet- werk en de onvermijdelijk bloe dige gevolgen. Clint Eastwood, in een meer ei gentijdse "outfit" dan hij in "Ko gels voor Gringo" draagt Uit de titel "Kogels voor Gringo" spreekt al enigszins de Spaanse sfeer die deze film (komende week in Lido 2) overheerst. Dat klopt, want de film speelt zich af in het Mexico van 1865, waar de Fransen heersen, nadat de Spanjaarden hier heer en meester waren geweest. Kogels voor Gringo; ste rollen Clint Eastwood, Shir ley Maclaine; Lido 2; 12 jaar. In dat Mexico van de vorige eeuw waren enkele bevrijdingsbewe gingen, waaronder de "Juarez". Deze beweging wordt in de film geholpen door een Amerikaan, Hogan, een avonturier. Ook een jonge vrouw is bij het verhaal be trokken, de non Sara. Hogan wordt gespeeld door Clint Eastwood. Shirley Maclaine speelt Sara. De film is een jaar of zes geleden gemaakt en heeft vier jaar geleden al in Leiden ge draaid. "Django, de man zonder genade"; regie: Lucio Fulci; hoofdrol: Franco Nero; theater: Trianon; leeftijd: 16 jaar. "Voor de liefhebber", heet het dan in zulke gevallen, en die schijnen er - gezien de lopende band-pro- duktie - in grote mate t.e ziin. Voor hen een korte inhoud van dit meesterwerkje. Dit is al weel de derde aflevering uit de Djan- go-serie. Tom Corbett (een karak terrol van Franco Nero) is ditmaal een goudzoeker, die op zekere dag naar zijn geboorteplaats wordt teruggeroepen. Het is daar namelijk niet pluis. Een zekere Scott heeft daar sinds kort de touwtjes strak in handen en het eens zo vredige stadje zucht en kreunt nu onder de terreur van zijn handlangers. Daar komt bo vendien nog bij dat hij een zoon (Junior) heeft gecreëerd, die een sadistisch genoegen schept in het moorden. Samen met zijn broer Jeff probeert Django Tom daar nu een einde aan te maken en daarbij worden (voor de liefheb ber!) pistool en geweer niet ge spaard. BART JUNGMAN Groucho, Chico en Harpo Mar.r in "A night in Casablanca"hun voorlaatste film Twee weken lang in Camera In Camera is gisteren een "Marx Brothers Festival" begonnen. Een misschien wat wijdse bena ming voor de vier films, die daar in twee weken tijd zullen worden vertoond. Het gaat om "Go West" en "A night at the opera", die er resp. t/m zondag en t/m woens dag zijn te zien en "A day at the races" en "A night in Casablan ca", de week daarop. De Marx Brothers, eerst een kwar tet en later een trio, dat zijn weer ga in de filmgeschiedenis niet kent. Harpo is de grootste zeggen de kenners, de man die niet wilde praten - hij worstelde zo met zijn tekst, dat hij met de komst van de geluidsfilms besloot door zijn mond te houden het probleem uit de weg te ruimen. Maar daarte genover stond zijn komische mu zikaliteit die, zo leek het, onbe grensd was (Harpo is zijn bij naam, die is afgeleid van "harp"). Chico (komt van "chick chaser", rokkenjager) en Groucho, de taaljongleurs, die de term Marxisme wel een totaal andere betekenis gaven, en de makers van ondertitels voor schier on oplosbare problemen zetten. En tot slot Zeppo, de jongste, die volgens de critici het kwartet tot een trio maakte. In de films die in Camera zijn te zien ontbreekt hij. Hij gaf er na "Duck Soup", de beste film uit het Marx-repertoi- re die helaas in Camera niet is te zien, de brui aan, omdat hij als nette jongeman, "ondergescho ven" rollen kreeg en er eigenlijk alleen maar was om te bewijzen dat zijn drie broers de show maakten. De vier films in Camera zijn ge maakt in een periode waarin het met de filmische produkten van de broers relatief gezien minder goed ging. Niettemin is elke film een daverend bewijs van het vakmanschap van de gebroeders Marx. Go west, A night at the opera, A day at the races, waarin Groucho met zijn kurketrekkershumor tegen het gevaarte Margaret Dumont zegt: "Marry me and I'll never look at another horse", en A night in Casablanca, de persiflage op de klassieker Casablanca. Het zijn stuk voor stuk films, die een be zoek aan Camera dubbel en dwars waard zijn. WIM SCHEURER Sex in Rex "Sexworld" - Rex, Leiden. Haagse bioscopen Blijvers APOLLO 1 "Konvooi van de angst", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. APOLLO 2 "Midnight Ex press", dag. 7.30 en 9.45 uur, ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. ASTA "Grease", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30,4,7 en 9.30 uur. BIJOU :"High anxiety", dag. 7.30 en 9.45 uur. AL; "Peter en Elliott de draak", dag. 1.30 en 4 uur, ma. en di. 2 uur. AL. CALYPSO :"The cheap detec tive", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45,4.15,7.15en 9.30 uur. AL. CAMERA "Beyond good and evil", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC "De rechter en de lin kerhand van de duivel", dag. 7 en 9.30 uur, ma. en di. 1.30,4,7 en 9.30 uur. 12 jaar. CORSO "Death trap", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. DU MIDI :"The spy who loved me", dag. 8.15 uur, vr. en za. 6.45 en 9.30 uur, zo. 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. EURO :"Ben Hur", dag. 1.30 en 7.30 uur, za., zo. en woe. 3.45 en "Grease" - Vetkuiven, rock 'n roll en dans in een film die veel lijkt op "Saturday night fever", Luxor, Leiden. "The boys from Brasil" - In Brazilië kweekt men op een chemische wijze fascisten. Een angstaanjagend verhaal, Lido 1, Leiden. "La vie devant soi" - Een Ara bisch jongetje wordt door een oude prostitué opgevoed in een Parijse hoerenwijk, Lido 3, Lei den. "Peter en de draak" - Een echte (nieuwe) Disney-film met Mic key Rooney in de hoofdrol, Studio, Leiden. "Hoge nood" - ("High anxiety") Een film over een psychiatri sche patiënt met hoogtevrees, Studio, Leiden. "The swarm" - Ramp na ramp door een zwerm Afrikaanse bij en, Euro 2, Alphen. "Ben Hur" - Vier uur durend heldenverhaal, Euro 3, Alphen. "Midnight express" - Ameri kaan wegens drugssmokkel in 7.30 uur. AL. Turkije gevangen. Euro 4, Al- METROPüLE 1 "Hooper", phen. dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 2"Doodzonde", Nieuw in Alphen ga§. 2,6.45en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3 "De klom- "De duivel kent geen genade" - penboom", dag. 2 en 8.15 uur. 16 Euro 1. jaar. METROPOLE 4 "Saturday night fever", do. t/m zo. 1.15, 4, Kindermatinee 6 45 en 9-30 "ur.ma- t/m woe. 2, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 5 "Coming ho- "Laurel en Hardy als stieren- me", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. vechters" - Camera, Leiden. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur 16 jaar "Donald Duck" - Lido 3, Lei- ODEON 1 "Convoy", dag. 6.45 den. en 9.30 uur. 16 ïaar; "Peter en "Alice in Wonderland" - Rex, Elliott de draak", dag. 2 en 4,30 Leiden. uur, ma. en di. 2 uur. AL. "De fluit met de zes smurfen"- ODEON 2 "Aasgieren vallen Euro 3 en 4. aan", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook, 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3 "An unmarried wo- Nachtfilms Pïï?1/,dag-2'6 45 en 915 uur'20 1.30, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 16jaar. ODEON 4 J'Damien: Het twee- "Women in love" - Camera, de Omen", dag. 2, 6.45 en 9.30 Leiden. UUr, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9 30 "Frivole capriolen in Sexlek- uur. 16 jaar. kcrland" - Rex, Leiden. PASSAGE :"The boys from "De duivel kent geen genade" - Brazil", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, Euro 1, Alphen. za. en zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. "Last tango in Paris" - Euro 2, 16 jaar. Alphen. STUDIO 2000"Grease", dag. 2, "Silent mysteries" - Euro 3, Al- 7 en 9.30 uur, zo. 1 7 en 9.30 uur. phen. AL. "Een goede haan is niet vet" - DE UITKIJK "House calls Euro 4, Alphen. dag. 2.30, 7.30 en 9.45 uur. AL.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21