Knoflook gezond Kinderen over hun ouders Steeds meer Britse vrouwen zweren pil af WINTER MODE VAN EDGAR VOS Handige lift maakt was ophangen veel veiliger Franse mannen voor mannenpil maar tegen het slikken ervan Ouderwetse bijenwas VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 EXTRA PAGINA 19 Als kinderen de kans krijgen om te "klagen" over hun ouders, kunnen er (in volgorde van belangrijkheid) de volgende klachten uitrollen: - ouders laten hun kinderen din gen eten die ze niet lusten; - kinderen moeten van hun ouders altijd de televisie afzetten; - ouders vinden het niet goed dat kinderen snacks eten en - ze willen nooit de dingen kopen die kinderen in advertenties en tv-reclames zien; - verder hebben ouders kritiek op de vriendjes van hun kinde ren; - ze houden hun kinderen voor de gek terwijl er „andere mensen" bij zijn; - ze doen niet wat ze de kinderen beloofd hebben; - ze hebben te weinig vrije tijd voor hun kinderen en - ze maken te veel ruzie over geld. Aldus een verslag in het Ameri kaanse gezinsblad „Good Hou sekeeping", naar aanleiding van de resultaten van een onlangs verrichte studie naar een aantal aspecten van het huidige gezins leven in de Verenigde Staten. Een onderzoek dat in grote lij nen de volgende conclusies te zien gaf: steeds meer ouderpa ren vinden dat ouders niet „vanwege de kinderen" bij el kaar moeten blijven als ze sa men niet gelukkig zijn, en de meeste ouders geloven dat vrouwen met kleine kinderen alleen maar buitenshuis moeten gaan werken als het gezin drin gend geld nodig heeft. De meer derheid van de tijdens het on derzoek meepratende kinderen daarentegen vindt dat moeders buitenshuis moeten gaan wer ken „als ze daar zin in heb ben". De bij het onderzoek betrokken kindertjes mochten voorts hun mening geven over ouders die hun kinderen wel eens „een af rammeling" geven, over de huishoudelijke taakverdeling, echtscheiding, over ouders die zonder hun kinderen op vakan tie gaan, over de rookgewoonten van vader en moeder. Daar kwam dit lijstje uit: moeders moeten buitenshuis gaan wer ken als ze dat graag willen (76 procent), ouders mogen hun kinderen best eens een pak slaag geven (75 procent), ouders moe ten uit elkaar gaan als ze niet gelukkig zijn (49 procent), ou ders mogen zonder hun kinderen op vakantie gaan (44 procent). Wat de rookgewoonten betreft wordt een dubbele standaard gehanteerd: volgens 36 procent van de kinderen mag vader ro ken, maar slechts 24 procent vindt dat ook moeder zich aan deze gewoonte mag bezondi gen. En vrouwen die de huishoudelijke taakverdeling wat beter gere geld willen zien, hoeven voorlo pig uit de kinderhoek weinig steun te verwachten. Want twee van elke drie ondervraagde kin deren zien koken en het schoon houden van het huis als „bezig heden voor moeders maar niet voor vaders". Ruim een half miljoen Britse vrou wen hebben gedurende het af gelopen jaar het gebruik van de anti-conceptiepil afgezworen. Over dezelfde periode is het aan tal sterilisaties van mannen en vrouwen met 150.000 gestegen. De vraag naar sterilisaties is zó groot geworden, dat er in Londen een Wachtlijst is van twee tot drie maanden en elders van bijna twee jaar. De pil werd in Engeland in 1961 voor het eerst officieel voorge schreven en aanbevolen. Maar in oktober verleden jaar ging een waarschuwing uit dat vrouwen ouder dan 35 jaar er beter aan de den de pil niet meer te nemen en andere voorbehoedsmiddelen te gebruiken. Vrouwen van om streeks dertig jaar werd ook aan geraden de pil niet meer te ge bruiken als ze deze al langer dan vijf jaar hadden ingenomen. De Britse vereniging voor gezins planning schat dat op het ogenblik 3,1 miljoen vrouwen de pil gebruiken, vergeleken met 3,6 verleden jaar. De organisatie vreest dat door de waarschuwing verleden jaar nu minstens 100.000 vrouwen het gevaar lopen van ongewenste zwangerschap. Bij mannen is het gebruik van voorbehoedsmiddelen geduren de het afgelopen jaar met 150.000 gestegen. Een beduidende stij ging in het aantal abortussen is nog niet waargenomen, maar dat kan ook zijn omdat er in Enge land nog te weinig klinieken zijn voor deze ingreep. Wel is er een kleine stijging van geboorten ge constateerd, maar het is nog moeilijk vast t$ stellen of dat het gevolg is van het afnemende ge bruik van de pil of van het geste gen aantal vrouwen dat de moe derschapsleeftijd heeft be reikt. De vereniging voor gezinsplanning maakt zich er ook bezorgd over dat in sommige klinieken gewei gerd wordt condooms te ver strekken. Een trouwjapon in Hollywood- stijl van zijde-jersey met appli caties op de schouders en heupen (foto links). Op de foto rechts een cyclaamkleu- rig fluwelen pak met een mouw loos vest van leer. Uiterst links op deze foto een leren pantalon, een met pailetten versierd strapless hesje en een fluwelen blazer met daar weer over een mouwloos plaid-jasje Pierre Card in naar China Of het is om wat meer snit aan te brengen in het Chi nese eenheidspak is niet be kend, maar de Franse mode ontwerper Pierre Cardin is door de regering in Peking uitgenodigd voor een officieel bezoek. Cardin vertoeft in China van 29 november tot 10 december. Cardins programma in Pe king is nog niet vastgesteld, maar het doel is volgens het huis tweeledig: cultureel en industrieel..,. Velen kunnen er niet buiten, deren worden bij het horen die naam al onpasselijk. Het z vampiers afschrikken en doordringende geur heeft c menig prille romance een vo tijdig einde gemaakt. "Let maar niet op die geur, want knoflook is vermoedelijk de bes te medicijn om een hartaanval te voorkomen' zegt professor Hans Reuter, hoogleraar aan de uni versiteit van Keulen en specialist in de scheikunde van het bloed Hij is na een langdurig onderzoek tot de slotsom gekomen dat knoflook niet zomaar een om streden culinaire lekkernij is, maar dat het als een onderge waardeerd medicijn mag worden gezien. Volgens de hoogleraar is knoflook een goede remedie tegen de op eenhoping van vetten in het bloed, die een grote rol spelen bij het ontstaan van arteriosclerose (aderverkalking) en de vorming van bloedproppen die de aderen verstoppen en dikwijls hartaan vallen veroorzaken. Deze patho logische veranderingen van de aderen zijn gewoonlijk het gevolg van egn verkeerd dieet. Knoflook is hiertegen een goede remedie, zegt professor Reuter. Laboratoriumonderzoeken laten zie/i dat knoflook het choleste rolgehalte van het bloed op een normaal niveau brengt, waardoor bijvoorbeeld hartaanvallen kun nen worden voorkomen, aldus de professor. Hij heeft bij zijn on derzoek gewerkt met vrijwillige proefpersonen die hij capsules liet innemen waarin een hoeveel heid boter zat. Sommige capsules bevatten uitsluitend boter, ter wijl aan andere knoflook was toegevoegd. Degenen die boter met knoflook aten hadden veel minder cholesterol in hun bloed Vindt u het een goede zaak als er een "pil voor mannen" op de markt zou komen, zodat vrouwen niet langer alleen hoeven op te draaien voor het innemen van dergelijke chemische voorbehoedmid- Deze vraag werd kortgeleden in Frankrijk tijdens een nationale enquête voorgelegd aan een groep van ruim negenhonderd mannen, die geza menlijk als representatief voor de huidige .mannelijke bevolking van Frankrijk worden beschouwd. In eerste instantie lijkt ongeveer twee derde van de Franse mannen nogal positief over zo'n anticonceptiepil voor-mannen te denken: 66 procent is het ermee eens dat er hard zou moeten worden gewerkt aan de ontwikkeling van zo'n pil en dat er geen enkele reden is om de zorg voor de geooortenregeling steeds weer uit sluitend op de vrouw te laden. Achttien procent is tegen en 16 procent weet geen antwoord op de vraag. Maar bij de beantwoording van de „hamvraag" komt er een wat ander beeld naar voren. Die vraag betreft namelijk de bereidheid van de man nen om een anticonceptiepil te slikken zodra er op dit gebied een be trouwbaar produkt voor de man op de markt zou komen. Nu roept slechts 24 procent van de ondervraagde mannen ja" en van deze groep is dan nog slechts 5 procent „zeer geïnteresseerd" in het gebruik van zo'n pil (de resterende 19 procent zegt „tamelijk geïnteresseerd" te zijn). Meer dan 60 procent van de geënquêteerden zegt weinig of helemaal geen interesse te hebben in de eventuele toepassing van een mannenpil. Het maandblad Marie Claire dat bovenstaande uitkomsten publiceert, plaatst er de kanttekening bij dat de Franse man blijkbaar vóór de „mannenpil" is zolang die maar door de buurman wordt geslikt. Het blad heeft de eerste vraag van de enquête getest aan de mening van een groep vrouwen en meldt, dat 76 procent van de ondervraagde Francaises het onredelijk vindt dat vrouwen de geboortenregeling voor hun reke ning moeten nemen, en dat het tijd wordt om het geïnteresseerd" naar een mannenpil even diepgaand aan te pakken als dat van allerlei anti conceptiepillen voor de vrouw. Duim van vrouw te kort voor opleiding tot elektricien Het christelijk-soeiale stadsbe stuur van de Beierse hoofdstad München houdt de vrouwen on der de duim door het schrappen van een subsidie van 850.000 mark voor het opleiden van der tig vrouwen tot bankwerker, monteur en electriën. De 'schuldige' is dr. Karl Juritza, die een verzoek om een uitspraak over de opleidingsmogelijkhe den van vrouwen voor genoemde vakken, beantwoordde met de mening dat zij lichamelijk niet voor dit soort werk geschikt zijn, onder meer omdat zij kortere duimen hebben dan mannen. "Het lichaam van de vrouw is ge middeld tien procent korter dan dat van de man", schreef dr. Ju ritza in een stuk onder titel "on veranderlijke verschillen in bouw en functie tussen dan de anderen. Volgende proe ven, die op een andere manier werden uitgevoerd, toonden het zelfde beeld. De heilzame wer king van knoflook kon al binnen enkele weken worden aange toond. Laboratoriumonderzoek wees ver der uit dat knoflook niet alleen het cholesterolgehalte verlaagt, maar dat het ook een aantal bac teriesoorten vernietigt. Daarbij waren de veroorzakers van tu berculose en difterie. In sommige gevallen bleek de doeltreffend heid van knoflook die van tradio- nele antibiotica, zoals pencilline, te overtreffen, zo verklaarde pro fessor Reuter. Volgens de hoogleraar is een be langrijk voordeel van knoflook dat het geen neveneffecten heeft, afgezien van zijn geur. "Maar als' iedereen knoflook zou eten, zoals in vele zuidelijke landen, hoeft die geur niemand te hinderen". Hij wees erop dat in de 'traditio nele' knoflooklanden, de Sowjet- Unie, Griekenland, India, China, er opmerkelijk minder gevallen van aderverkalking zijn dan in bijvoorbeeld West-Duitsland. Professor Reuter geeft toe dat het te ver zou gaan dit uitsluitend aan de consumptie van knoflook toe te schrijven. Maar, samen met andere gunstige factoren, vormt knoflook in grote mate een bij drage aan een betere gezondheid De bloedspecialist beveelt aan bij het koken verse knoflook te ge bruiken aangezien de plant bij bewerking veel van zijn heilzame eigenschappen verliest. Hij raadt daarom af knoflookpoeder te eten.,. Dat is alleen maar goed voor de smaak, maar het bezit geem medische waarde". Een regelmatig terugkerende be zigheid van elke huisvrouw blijkt ook een van de gevaarlijkste te zijn. Het ophangen van de was aan een lijn, die zo hoog gespan nen is dat men op een trapje moet klimmen om er bij te kunnen. Statistieken hebben uitgewezen dat wankele krukjes en trappen al voor veel ongevallen in huis hebben gezorgd. Drooglijnen op het balkon moeten eigenlijk zo laag hangen dat men gewoon op de vloer kan blijven staan bij het gebruik. Maar daardoor worden doorgaans deuren versperd of mist men het uitzicht door het raam. Om aan de wens van niet-laaghan- gende en strakke waslijnen te voldoen is de Hezo-drooglijnlift ontwikkeld. Dat is een simpel systeem van twee scharende ar men. Die worden met schroeven of bouten stevig aan de muur be vestigd. Met een trekkoord be dient men de lift. De armen laten de waslijnen op ongeveer 35 cen timeter op of neer bewegen zon der dat de vier lijnen gaan door hangen. Op balkons en elke an dere plaats waar de was moet wapperen is dit een veilige me thode. De prijs, inclusief btw, is 100 gul den. UTRECHT - In Utrecht is de eerste rechtswinkel voor vrouwen, door vrouwen geopend. De rechtswinkel verleent gratis hulp aan vrouwen uit Utrecht en omgeving, die juridische problemen hebben die direct of indirect te maken hebben met het feit dat zij vrouw zijn. Gedacht wordt bijv. aan problemen op het terrein van arbeids recht, sociale verzekeringsrecht, echt scheidingsrecht en kinderrecht. Met in gang van 2 oktober wordt er tweemaal per week spreekuur gehouden in buurt huis De Montere Koekoek, Gr. van Solmstraat 6 in Tuinwijk, De Vrouwen rechtswinkel is opgezet door zeven vrouwen, van wie drie afgestudeerde ju ristes, drie studentes in de rechtop, en een studente aan de sociale academie.' Zij hebben de indruk dat er behoefte be staat aan rechtshulp speciaal voor vrou wen en verleend door vrouwen, ook al omdat daar in het Utrechtse Vrouwen huis vaak naar wordt geinformeerd. Wetswinkels heeft geleerd dat de specifieke proble men waarmee vrouwen te- maken kun nen krijgen, daar net altijd voldoende worden uitgediept. Twee van de zeven vrouwen van de Vrou wenrechtswinkel hebben in wiikwets- winkels gewerkt, een derde, Renêe Geurts, werkt er nog. Zij zegt: „De laat ste tijd viel het me op dat er steeds meer vrouwen kwamen met problemen die nauw samenhangen met haar vrouw zijn. Dat werd niet altijd onderkend door de mannelijke huiverleners, die toch minder gespitst zijn op vrouwen problemen. Er werd te weinig doorge praat, aan de ene kant omdat sommige vrouwen zich geremd voelen omdat zij een man tegenover zich hebben, aan de andere kant omdat er niet altijd genoeg tijd was. Een ander verschilpunt is dat de wij- kwetswinkels selecteren naar inkomen: alleen mensen beneden een bepaald in komen kunnen er terecht. „Dat doen wij niet. Wij willen alle vrouwen, ongeacht de hoogte van haar inkomen (dat toch in veel gevallen het inkomen van de echt genoot is) helpen". Bepalend i werken vanuit haar be trokkenheid met de vrouwenbeweging. „Wij willen al onze energie gaan richten op problemen die voortkomen uit het feit dat iemand een vrouw is. Dat kan erg bepalend zijn, bijv, in arbeidssituaties. Vrouwen krijgen, in tijd van werkloos heid, eerder ontslag dan mannen, waar bij dan bijv. de redenering wordt gehan teerd dat vrouwen geen kostwinner zijn. Verder hebben vrouwen problemen bij (het vinden van) werk, vooral parttime werk, over sociale uitkeringen, over ge lijk loon en gelijke kansen, enz.". Net zoals de wetswinkels wil de Vrouwen rechtswinkel de hulpvrager stimuleren - na het aangeven van de wegen - zelf de problemen op te lossen, zelf brieven te schrijven, e.d., eventueel met hulp. Een van de zeven hulpverleensters is advoca te, zodat zij in voorkomende gevallen kan procederen voor de cliënten. Acties doel gesteld zich actief bezig te gaan houden met het bijdragen tot verande ring in maatschappelijke structuren, die hebben geleid tot de problemen van vrouwen. Bepaalde, veel op het spreek uur voorkomende, problemen zullen aan de kaak worden gesteld. Er zal mee gedaan worden aan acties, er zullen voorlichtingsavonden worden gehou den over thema's die bron van moeilijk heden blijken en er zal worden inge speeld op ontwikkelingen zoals het aan gaan van alternatieve samenlevingsver banden (bijv.: niet trouwen maar sa menwonen en de juridische consequen ties daarvan). Er zal contact gezocht worden met vrouwengroepen die in aan- raking komen met juridische problemen van vrouwen of die zich met deelterrei nen bezighouden (zoals de RWW-groep, Blijf van m'n Lijf, Vrouwenwerk, AB- VA-vrouwen, politieke partijen, groepen uit de vrouwenbeweging, het Vrouwen huis e.d.) met het doel tot samenwerking te komen. Contact met de landelijke ombudsvrouw is gelegd: zij was erg en thousiast over het idee een Vrouwen- rechtswinkel op te zetten, omdat er vol gens haar grote behoefte aan be staat. "De vrouw heeft kortere armen dan de man, de duim aan de hand van de vrouw is korter, de wijsvinger is langer en de vrouw heeft korte re benen dan de man". Het besluit van de vroede vaderen van München naar aanleiding van Juritza's rapport, heeft geleid tot heftige kritiek van de kant van de sociaal-democratische opposi tie, vakbonden en Vrouwenorga nisaties. Leden van de sociaal democratische vrouwenbond hieven hun (te lange) wijsvinger naar de christelijke-sociale man nen op en berispten hen voor hun 'vijandigheid jegens vrouwen en gebrek aan belangstelling voor de werkgelegenheidsproblemen van meisjes en vrouwen'. Zij herinnerden burgemeester Erich Kiesl aan een uitlating van zijn partijgenoot, de Beierse mi nister van arbeid Fritz Pirkl, die vrouwen onlangs de raad gaf ook eens te zoeken naar werk buiten kantoor. Carmen Koenig, een sociaal-demo cratisch kandidaat voor de volksvertegenwoordiging van Beieren, dreigde het besluit van het gemeentebestuur van Mün chen te zullen toetsen aan een ge rechtelijke uitspraak. Meubels uit grootmoeders tijd zijn in trek, maar het „dagelijks" on derhoud geeft nog wel eens problemen. Men wil voor oude en antieke meubelen liever geen modern onderhoudsmiddel ge bruiken. Heel bruikbaar is in dat geval originele bijenwas. Dit is een natuurlijk produkt, dat he lemaal past in de nostalgische sfeer. Het geeft aan hout een diepe, warme gloed en het wordt naast de specifieke antiek was ook veel gebruikt voor het geven van een „nieuwe" glans aan oude en antieke meubelen. Leveran cier is Kleine's Chemische Fa brieken BV, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19