Okker te licht voor jeugdige John McEnroe Gé Dubbeldeman: „Er komen betere tijden voor LDWS" Sarabèr: "Van HYS moeten we winnen" Harm Wiersma blijft met geluk aan de leiding Vanavond belangrijk duel voor Leiden Lions hebben geleid dat Okker weer se rieus over beëindiging van zijn carrière als enkelspeler zou heb ben gedacht. Sinds hij echter op Wimbledon is doorgedrongen tot de halve finale en bovendien vo rige week voor het eerst in ander- halfjaar een toernooi (zij het een bescheiden evenement van 25.000 dollar) heeft gewonnen is zijn enthousiasme echter nauwe lijks te temperen. Over rustpe rioden die in het recente verleden nog zo'n grote rol speelden praat hij niet meer. Zijn programma ziet er ook be hoorlijk druk uit met onder meer Bazel. Stockholm, tonden, Lu- zern en Frankfurt. In de meeste gevallen zal hij zich in het gezel schap bevinden van McEnroe, die nog zo'n vijf weken in Europa wil blijven hangen alvorens naar de Verenigde Staten terug te ke ren voor het spelen in de Davis- Cup. Vooralsnog concentreert hij zich echter op de winst in het Ne derlandse proftenniscircuit. Zoals hij tegen Okker bij vlagen speelde, lijkt hij op dit moment een serieuze kanshebber voor de 40.000 dollar, ook al bleven zijn winstcijfers beperkt tot 4-6, 6—1. 6-3 (na 3-0 en 4-1). McEnroe: „Het lastigst hier in Nederland zal Vilas worden, de enige die ik nog nooit heb verslagen'' In het weekeinde tracht Gé Dubbeldeman nadelige schade voor zijn ploeg te voorkomen door als voorstopper de spits van de tegen stander uit te schakelen, door de week behandelt hij als verzorger van zijn club. voor en na de verplichte oefeningen, de kneusjes van de selectie. Compleet met welriekende olie, pijnstillend koud gas, pleisters, rekbanden en een heuse massagetafel, die zo nieuw is dat hij er nog helemaal 'ingepakt' bij staat. Zo werden gisteren onder andere Bart van der Weijden, John Haa strecht, Piet Ouwehand en Ger de Roode onder handen genomen. De laatste twee zijn inmiddels al vaste klanten van Gé Dubbelde man geworden. Piet Ouwehand is weer langzaam aan het terug komen, nadat hij sinds vorig seizoen al met zijn enkel in het gips gelopen had. Ger de Roode, de oude meester, heeft dit seizoen zelfs nog geen enkele maal aan de bal geroken, nadat hij in de aanloop van deze voetbaljaargang aan zijn kniebanden geblesseerd raakte. Een niet alledaagse combinatie, die van speler/verzorger. LDWS echter, vaart er wel bij en kan de beurs 'dichthouden'. "Twee jaar geleden heb ik het diploma NSF-masseur gehaald. Ik ben toen begonnen met de jeugd. Later kreeg ik de selectie onder mijn hoede", verklaart Gé Dubbeldeman. Toch is dit alles niet de reden dat hij nu aan het woord komt. Veeleer zijn de miserabele presta ties van zijn team daar aanleiding toe: LDWS neemt momenteel een één na laatste positie op de ranglijst van de tweede klasse A in. Aan de vooravond van de belangrijke wedstrijd tegen ONA (dat samen met LDWS en Celeritas het vorig seizoen in een halve na- competitie moest uitmaken wie naar de derde klasse mocht afda len) zegt speler/masseur Dubbeldeman dan ook: "Het gaat inder daad erg slecht met ons. Het waarom is snel verklaard: we kunnen geen doelpunten maken. Kansen creëren we genoeg, maar in.de afwerking falen we telkens. We zijn dan ook een tijd geleden met een leeg doel begonnen te trainen op het benutten van kansen. Eerst op een meter afstand. Gisteren hebben we op zeven meter van het lege doel geoefend", grapt Dubbeldeman. Hij vervolgt: "Toch spelen we beter dan vorig seizoen. We zijn qua spelerspotentieel ook sterker geworden. Alleen die voorhoede, hè Bart is zo'n beetje de enige die tot nu toe alle wedstrijden in de spits heeft gespeeld". Van der Weijden schiet liggend op de massage-ta fel wakker en haakt in: "Elke week zie ik weer andere snuiters naast me in de spits staan. Eerst John Lemon, toen Wally Gallert en de laatste keer John Haastrecht. Ik wilde dat die andere eens een keertje naast me zou staan". Van der Weijden doelt op George Pinas, de donkere schicht die, óók geblesseerd, nog steeds niet heeft kunnen spelen. Dubbeldeman: "Dat scheelt zeventig pro cent van onze aanval. Echt als hij er weer bij is komen we terug" „Maar ik zeg het, voordat hij terug is moeten we wel leren scoren. Als het achter fout gaat en we krijgen een goal om de oren dan hebben we de grootste moeite om gelijk, te maken. Je gaat geforceerd spelen, een-tegen-een situaties, met het risico dat je nog meer doelpunten moet incasseren. Maar we wanhopen niet, want de betere tijden breken voor ons echt nog wel aan. Daar hebben we teveel goede voetballers voor rondlopen. Als we twee doelpunten per wedstrijd kunnen maken, zijn we helemaal terug. En stel dat we zondag van ONA winnen, dan klimmen we zo'n drie, vier plaat sen op de ranglijst. Die spanning, dat het nü nog niet lukt, doet me niets. Daarvoor voetbaï ik al te lang mee. Ik weet ook dat we ons best doen. Iedereen geeft zich elke zondag voor 150 procent. Meer kan je toch niet doen? Bovendien zijn we wel aan die spanning gewend, we voetballen bijna elk jaar in de gevarenzone. Nogmaals, als Pinas terug is en ook Ger de Roode natuurlijk, dan beginnen we pas te draaien." KERKRADE - Tom Okker heeft evenals vorig jaar maar kort kunnen meedoen aan het World Star Tennistoernooi. In 1977 werd hij door nederlagen tegen Vitas Gerulaitis en Louk Sanders al in de voorronde buitenspel gezet. Dit keer struikelde hij al in zijn openingspartij over Ilie Na- stase en omdat hij gisteravond te licht was in het duel tegen de Amerikaan John McEnroe zal Okker ook ditmaal tijdens de halve finale als toeschouwer fungeren. De pas 19-jarige McEnroe sloot zijn optreden in de Witte Poule via een zege in drie sets (4-6, 6-4,6-3) zonder verlies af en verzekerde zich daardoor met Ilie Nastase van een plaats bij de laatste vier Dat kwartet, dat zaterdag in actie komt in de Kennemersporthal in Haarlem, wordt vermoedelijk aangevuld met Guillermo Vilas en Tim Gullikson. Voor de enige verrassing in de Ro- da-hal in Kerkrade leek gister avond Louk Sanders te gaan zor gen. De Nederlandse kampioen nam in de eerste set tegen een lange tijd dollende Nastase vrij soepel met 3-0, 4-1 en 5-2 de lei ding maar kon daarna niet meer dan èèn game op zijn naam schrijven. In de daardoor nood zakelijk geworden tiebreak trok Nastase ten slotte met 7-3 de winst naar zich toe. Een herhaling van de gebeurtenis sen vorig jaar. toen Sanders de Roemeen in de halve eindstrijd van het proftenniscircuit in Rot terdam èèn set wist te ontfutselen (de enige reeks overigens die Na stase toen niet met succes wist af te sluiten) heeft er daarna ook geen moment meer ingezeten. Nastase wikkelde de partij met 6-3 zonder zorgen af. Tom Okker had zich op dat moment al tevre den moeten stellen met een dien was de baan niet best. Die was vrij hobbelig waardoor je nooit wist waar je aan toe was. Ik had in de derde set nog een kans om op 3-2 te komen, maar op het beslissende moment sprong de bal weer zo vreemd op dat ik er niets mee kon doen" McEnroe zelf klaagde herhaaldelijk over de zwakke beslissingen van de lijnrechters die zich bepaald niet al te duidelijk meldden. Hun „callen" was zo zacht dat het con stant tot verwarrende toestanden leidde. Okker: „Vooral McEnroe maakte zich er regelmatig druk over. Hij kreeg ook enkele malen zijn zin, maar ik vond niet dat hij steeds gelijk had. Maar goed, de beste heeft gewonnen, daar hou den we het maar op". Enkele maanden geleden zou een dergelijke ontwikkeling ertoe LEIDEN-Zorgt hij er iedere zondag op een figuurlijke wijze voor, dat, zijn club LDWS tijdens tweemaal drie kwartier voetbal, geen eventuele wonden hoeft te likken, dinsdags en donderdags, voor en na de trai ningen draagt hij er op letterlijke wijze zijn steentje toe bij om het leed te verzachten. LEIDEN - De harde aanpak van Leiden Lions-speler/trainer Paul Domm lijkt, als tenminste mag worden afgegaan op de resulta ten die zijn team tegen Olympia Heist en HYS Den Haag (beide duels werden met een duidelijke zege 6-2 afgesloten) boekte, zijn vruchten af te gaan werpen. Wel iswaar mag vooral aan de winst op HYS Den Haag niet al te veel waarde worden toegekend, uit eindelijk ging het vorige week om een opgeklopt vriendschappelijk gebeuren, maar ook tijdens die confrontatie viel er bij de Leidsc ijshockeyers een duidelijke vormverbetering waar te nemen. Vanavond (aanvang 20.30 uur) zal Leiden Lions, nu de Coupe NN in zet van het treffen is en HYS-spe- ler/trainer Brian McSheffrey zijn lering zal hebben getrokken uit het oefenduel van vorige week, ongetwijfeld op grotere tegen stand stuiten dan vorige week. het geval was. Evenals Leiden streeft ook HYS op een niet aflatende manier naar publieke erkenning. De club. die eens de toon aangaf in ijshoc keyend-Nederland is in de loop der jaren door allerlei omstan digheden in verval geraakt. Een aftakelingsproces, dat eens te meer nog werd versneld, nadat coach Jean Martin door de toen malige voorzitter Edu Hopman de laan werd uitgestuurd. Een ontslag, dat een kettingreactie tot gevolg had. Bekende spelers als Harrie Wielheesen en Theo Dietz vertrokken in het spoor van Mar tin (inmiddels ook bij Leiden Lions opgestapt, omdat hij een baan als bedrijfsleider van de Roosendaalse kunstijsbaan aan vaardde) naar Leiden. In samenwerking met ervaren ijs hockeyers als de van Houtrust ARCO (ANP) - Na de negende ron de in het toernooi om het wereld kampioenschap dammen 1978 in het Italiaanse Arco, heeft Harm Wiersma de leiding behouden. De wereldkampioen had daar overigens wel geluk bij nodig, want bij een normaal positioneel afspel had hij aan Oscar Verpoest een punt moeten afstaan. Het tactisch concept van Wiersma leek in het middenspel hoogst twijfelachtig. De Belg had in de opening gretig de geboden kans gegrepen en was in de aanval ge gaan en mocht daarbij een sterke centrumpositie opbouwen. De gedachte van Wiersma dat hij in deze spelvorm aanvalskansen had op de vijandelijke voorpost moest hij al snel loslaten. Er bleef tenslotte een 7-om-7 positie over, waarin Verpoest met weliswaar wat lastig spel niet de sterkste voortzetting verkoos. Toch zou voor Wiersma deze stand niet winnend geweest zijn, als de Belg zich op het laatste moment niet had laten verrassen door een akelig eenvoudige combinatie. Wiersma kreeg daardoor de ook door hem niet meer verwachte twee punten in de schoot gewor pen. Tsjegolev liet gisteren als eerste twee punten op het scorebord bijschrijven. Zonder mankeren speelde hij Fidele Nimbi naar een positionele nederlaag. Hamed Diaw boekte zijn tweede over winning. N'Diaye ondervond dat de internationaal debuterende Senegalees zeer sterk kan dam men en de Malinees werd reso luut naar een nederlaag gescho ven. Wel probeerde N'Diaye in een totaal verloren positie nog te- rug te komen. Wat Diaw in de vorige ronde tegen Clerc echter had laten schieten, liet hij zich niet opnieuw ontglip pen. Heel secuur werkte hij de zaak af. Uitslagen: Korenevski-Bastiaannet 1-1; Diaw-N'Diaye 2-0; Mitsjans- ki-Clerc 1-1; Verpoest-Wiersma 0-2; Gantwarg-Drost 2-0; Tsjego- lev-Nimbi 2-0. Stand: 1. Wiersma 13; 2. Tsjegolev en Gantwarg 12; 4. Bastiaannet en Clerc 10; 6. Drost, Mitsjanski en Korenevski 9. troostprijs, die overigens nog al tijd f9500 opleverde. Aanvankelijk leek er voor Neder lands eerste prof veel meer in te zitten. Profiterend van dubbele fouten van een in die fase nog verre van secuur spelende McEn roe sloot Okker de eerste set met 6-4 in zijn voordeel af. Daarna nam de grillige McEnroe afstand van een tegenstander die evenals hijzelf nogal wat hinder onder vond van het licht en de baan: Hoewel de lichtsterkte 30 procent groter was dan vorig jaar. merkte Okker op: „Er was te weinig licht, waardoor ik me niet goed kon concentreren op de bal. Boven Dubbeldeman leeg goal". "We trainen op het maken van doelpunten met een (maar daarvóór van HYS) af komstige Rudy Bakker, Utrecht speler Ivan Kocanda en de 'Gele- nersJiri Anton en John van Sloun legden uitgerekend die spelers de onverwachte basis voor een, naar tweededivisiebegrip- pen, goed ijshockey team. Juist daardoor liet een aanzienlijk part van het potentiële HÏS- publiek de kwakkelende 'Uithof formatie' voor wat die was en trok in een groter aantal dan het HYS-bestuur lief was naar de Leidse Ton Menkenhal. Geen verwondering Het verwekte dan ook geen verwon dering dat het bestuurscollege van de Haagse ijshockeyclub de plotseling opgestane concurrent met steeds minder welgevallen ging bekijken met als logisch ge volg dat het zijn veto uitsprak over een overschrijvingsverzoek van Robin Sarabèr. die Martin, Wielheesen en Dietz eveneens naar de Sleutelstad wilde volgen. Hij had zijn positie bij HYS on mogelijk gemaakt, omdat hij niet langer onder de later door Hop man -hoe toevallig!- eveneens weggezonden Canadese trainer Brian Randall wilde werken.Een weigerachtige houding, die Sa rabèr werd ingegeven door het feit dat die coach hem te verstaan had gegeven dat hij uitsluitend met Canadezen en Nederlands Canadezen wenste te werken.Sa rabèr trok zijn conclusies, meldde zich in weerwil van het uitdruk kelijk verbod van zijn bestuur dat hem fijntjes erop had gewezen dat hij zijn aanvraag tot over schrijving te laat had ingediend, tóch bij Leiden Lions. De Haagse scholier trainde daar zelfs een tijdlang mee, tot een ver zoeningspoging van de zijde van HYS door hem welwillend werd Robin Sarabèr: "door een harde aanpak word ik geprikkeld". beantwoord. Belangrijkste over weging van Sarabèr om naar HYS terug te keren was het feit dal Randall inmiddels zijn congé had gekregen. Zijn optreden bij zijn 'oude nieuwe' club zou echter beperkt blijven tot slechts enkele duels, waarbij hij de wedstrijden nog grotendeels vanaf de "bench" (spelersbank) mocht bekijken. Reden voor de Jong Oranje-speler om opnieuw zijn kop iv. de wind te gooien en andermaal te verklaren zich niet langer voor HYS be schikbaar te willen stellen. Ook het HYS-bestuur erkende ten slotte dat het met onwillige hon den slecht hazen vangen is en gaf Sarabèr ten einde raad alsnog toestemming om met ingang van het seizoen 19781 '79 naar Leiden Lions over te stappen Pittig duel Met al die zaken op de achtergrond hoeft het geen betoog dat van avond op een pittig duel gerekend mag worden. Zeker, nu ook HYS tekenen van herstel begint te ver tonen. Na een moeilijk begin -de ploeg verloor in het eerste week einde van deze ijshockey jaar gang van Heerenveen (8-0) en GIJS/Groningen (10-5)- boekten de Hagenaars tegen Tilburg Trappers een alleszins verdien stelijke 3-3 deling en werd de uit beurt tegen Den Bosch morgen avond tegenstander van Leiden Lions) met 5-7 gewonnen. HYS lijkt ten opzichte van het vorig jaar zo slecht verlopen seizoen dan ook duidelijk versterkt. Van GIJS/Groningen werd verdedi ger Pete van Amelsfoort overge nomen, terwijl als speler/coach de Canadees Brian McSheffrey werd gecontracteerd. Een vrij langzame schaatser, die met zijn goede techniek echter geregeld de grondlegger is van goed opgezette aanvallen, die in de eveneens uit Canada afkomstige Phil McKen- zie een bekwaam afronder vin den. In de afgelopen wedstrijden heeft reserve-goalie André Look horst -doelman Cor Hoogendoorn heeft door een schorsing een tijd lang buitenspel gestaan- zich als een kundig sluitpost aangediend, is routinier Paul Rusche een niet weg te denken schakel in de HYS- keten en staat defensiespeler Joop lerschot vooral bekend om zijn meedogenloze wijze van ingrij pen. Ingrepen, die vanavond vooral tot doel zullen hebben om zijn directe opponent Robin Sa rabèr in diens dadendrang te be teugelen. Geobsedeerd als die laatste echter door zijn revanche gedachten is. wordt die weten schap door de rechterwinger ech ter afgedaan met het even si mpele als nuchtere "dat interesseert me niet". "Ierschot mag er wat mij betreft fanatiek tegenaan gaan" aldus Sarabèr, "daar word ik al leen maar door geprikkeld om mijn uiterste best te doen. Want als er van één ploeg gewonnen moet worden is dat HYS wel"... GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15